MY.UAНовини
Народжувати від 5 дітей чи зустрічати мігрантів з Бангладеш: яке майбутнє малюють Україні
Народжувати від 5 дітей чи зустрічати мігрантів з Бангладеш: яке майбутнє малюють Україні

Народжувати від 5 дітей чи зустрічати мігрантів з Бангладеш: яке майбутнє малюють Україні

Необхідність народження 5-7 дітей кожною українкою або ж активне залучення мігрантів для подолання демографічної кризи викликало суспільний резонанс. Фокус разом з експертами розбирає, що не так з цими запропонованими варіантами майбутнього країни.

Демографічна ситуація в Україні залишається складною: природний приріст населення не забезпечується, а показники народжуваності продовжують падати. За словами демографа, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександра Гладуна, для стабільної чисельності населення необхідно, щоб 100 жінок репродуктивного віку народжували 210–220 дітей. Однак нині цей показник, за приблизними оцінками, становить лише 90–100 дітей на 100 жінок. До повномасштабного вторгнення у 2021 році цей показник був дещо вищим – 116 дітей.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник озвучив можливі варіанти для того, або зберегти країну у майбутньому, в тому числі і її економічну складову: запропонувати українським жінкам народжувати по 5-7 дітей, або шукати можливості залучати трудових мігрантів із країн третього світу.

Чинники які заважають народжувати: соціальні мережі?

Зниження народжуваності характерне для більшості європейських країн. Проте в Україні проблема ускладнюється війною, економічними труднощами та невизначеністю майбутнього. Одним із головних чинників, що впливають на репродуктивні рішення українців, є матеріальне становище. Високі ціни на житло, низькі зарплати та недостатня соціальна підтримка стримують зростання народжуваності. До війни українські сім’ї переважно були орієнтовані на двох дітей, однак реалізація цієї установки залежить від економічних умов.

"Зміна суспільних цінностей також відіграє роль. Якщо раніше в аграрному суспільстві дитина була не лише соціальною, а й економічною цінністю, то нині батьки вкладають у неї значні матеріальні та часові ресурси. Водночас жінкам складно поєднувати кар’єру та виховання дітей через дефіцит дитячих садків і відсутність гнучких умов праці. Географічний фактор також впливає на рівень народжуваності. У великих містах вона нижча, ніж у менших населених пунктах. Тому важливо розвивати середні міста, створюючи умови для комфортного життя молодих сімей", — каже Фокусу Олександр Гладун.

Крім того, за словами демографа, існують дослідження, які свідчать, що соціальні мережі також впливають на рівень народжуваності. Молодь дедалі більше занурюється у віртуальний світ, замість того щоб активно взаємодіяти в реальному житті. Внаслідок цього зменшується рівень спілкування, рідше укладаються шлюби.

У консенсуальних союзах, тобто без офіційної реєстрації, рівень народжуваності нижчий, ніж у випадку офіційного шлюбу. Також народжуваність нижча серед пар, які проживають в орендованому житлі, порівняно з тими, хто має власне житло.

"На демографічні показники впливає широкий спектр факторів, і навіть фахівцям складно визначити, який саме чинник є визначальним. Загалом, на народжуваність впливає загальний стан суспільства, в якому перебуває країна. Нині ми перебуваємо саме в такому стані", — продовжує Гладун.

Народжувати більше: чому українські жінки на це не підуть

Соціолог Володимир Паніотто, президент КМІС, професор НаУКМА вважає, що жодні зусилля не змусять українських жінок народжувати більше дітей, оскільки це суперечить світовому тренду і нашому курсу на європейську інтеграцію.

"Україна не піде шляхом Росії, яка намагається повернути жінок у сім’ю та пропагувати "скрепи" традиційних цінностей. Та й у самій Росії такі заходи не дадуть бажаних результатів. У світі відбувається демографічний перехід — уповільнення темпів зростання населення. Якби цього не сталося, людство стикнулося б із всіма жахами перенаселення, як передбачали Томас Мальтус чи які описано в романі Дена Брауна "Інферно" (пам'ятаєте картину Пекла?)", — каже Фокусу Паніотто.

За його словами, головний механізм сповільнення темпів народжуваності – вихід жінок на ринок праці. У розвинених країнах жінки народжують менше дітей, адже вони мають доступ до освіти, можливості кар’єрного росту та прагнуть кращої якості життя для своїх дітей.

"І процеси в Україні тут якраз відповідають процесам, які йдуть в розвинених країнах. Наразі дискусія про проблему народжуваності не має сенсу. Усі актуальні демографічні виклики пов’язані з міграцією, а не з народжуваністю чи смертністю", — упевнений соціолог.

Мінус 50 тисяч українців щомісяця

Актуальні демографічні проблеми України пов’язані насамперед із масовою міграцією, продовжує соціолог. Згідно з даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, за останні два роки країну залишили мільйони громадян. За словами Паніотто, деякі демографи кажуть, що статистика завищена і маємо не 6, а 5 мільйонів біженців, але дані щодо динаміки є достатньо надійними.

Статистика чисельності українських біженців в Європі:

  • 10 березня 2023 – 8,1 мільйона
  • 19 грудня 2023 – 6,3 мільйона
  • 15 лютого 2024 – 6,0 мільйона
  • 16 травня 2024 – 5,9 мільйона
  • 19 серпня 2024 – 6,1 мільйона
  • 18 листопада 2024 – 6,2 мільйона
  • 16 січня 2025 – 6,3 мільйона

"Щомісяця з України виїжджає близько 50 тисяч осіб, а ще 100-150 тисяч знаходять роботу, адаптуються і вирішують не повертатися. За даними наших досліджень наразі вже дві третини (тобто 4 з 6 мільйонів) українців, які перебувають за кордоном, планують отримати громадянство тих країн, де вони живуть.

За даними опитувань Демініціатив та Центру Разумкова, близько 20% тих, хто зараз проживає в Україні, планують емігрувати після закінчення війни (зокрема чоловіки, які поїдуть до своїх родин, що укорінилися за кордоном). Якщо нині в Україні мешкає приблизно 29-30 мільйонів людей, то потенційно ще 6 мільйонів можуть залишити країну. У разі швидкого завершення війни в Україні залишиться близько 23-25 мільйонів населення. Однак навіть у такому випадку країна все ще буде більшою за багато європейських держав і матиме достатньо природних ресурсів та людського потенціалу, щоб стати однією з найбільш розвинених європейських націй", — каже Паніотто.

Спасти Україну — залучити трудових мігрантів?

Василь Воскобойник також упевнений, що українки не почнуть народжувати від 5 дітей, і тоді Україна неминуче стикається з питанням залучення трудових мігрантів. Але чи готова країна стати привабливим напрямком для них?

"Міграційні потоки спрямовуються до країн із вищим рівнем життя. Наприклад, мінімальна заробітна плата в Польщі становить близько 47 тисяч гривень, у Німеччині – понад 100 тисяч гривень, тоді як в Україні цей показник не перевищує 8 тисяч гривень. Навіть громадяни Узбекистану, де населення за останні 30 років зросло на 80%, обирають Німеччину, яка активно розвиває програми залучення працівників", — розказує Фокусу експерт.

На думку Воскобойника, на рівні держави має бути створена стратегія міграційної політики, що включатиме не лише повернення українців із-за кордону, а й поступове залучення іноземних спеціалістів.

"Одним із поширених страхів серед українців є можливість повторення європейського сценарію, коли кількість мігрантів може перевищити частку корінного населення. Однак такі побоювання необґрунтовані. На сьогодні немає жодної країни в Європі, де кількість мігрантів перевищує кількість місцевого населення. Найвищий показник має Німеччина, де близько 20% жителів – це особи, які не народилися в країні. Проте серед них є багато етнічних німців, які емігрували з колишнього СРСР, а також українці, які переїхали після 2022 року", — розповідає Воскобойник.

З огляду на демографічні реалії, експерт бачить кілька шляхів виходу з кризи. Серед них:

  • Залучення до ринку праці людей старшого віку та осіб з інвалідністю. Але ця стратегія має короткостроковий ефект, адже природна смертність скорочує кількість працездатного населення;
  • Розширення можливостей для жінок у традиційно "чоловічих" професіях – далекобійники, шахтарі, працівники важкої промисловості;
  • Створення умов для повернення українців із-за кордону – через покращення рівня життя та економічні стимули;
  • Формування нової міграційної політики – не лише для повернення громадян, але й для залучення іноземних фахівців.

"Однак головним фактором, що вплине на демографічне майбутнє країни, є створення сприятливого економічного клімату. Без покращення рівня життя, свободи підприємництва та державної підтримки нових ініціатив конкурувати за трудові ресурси буде складно", — наголошує президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

Мігранти з Бангладеш в Україні: що не так з цією ідеєю?

В інформаційному просторі не вперше лунають пропозиції щодо залучення іноземної робочої сили через демографічну кризу. Проте за словами демографа Олександра Гладуна наразі немає точних розрахунків, скільки саме людей потрібно Україні після війни. Зараз багато людей виїхало, багато людей на фронті. Але після закінчення війни частина людей повернеться, частина буде демобілізована. І це мільйони людей, може бути 3-4 мільйони. І виникає питання, навіщо нам когось завозити.

"Світовий досвід свідчить, що неконтрольована імміграція може створювати соціальні проблеми. Європа вже зіткнулася з труднощами інтеграції мігрантів, що призвело до формування паралельних суспільств. Крім того, це може призвести до того, що ще більше наших громадян виїде за кордон, зокрема до Західної Європи, де вони зможуть знайти роботу. Це, у свою чергу, сприятиме швидкій зміні етнічного складу населення України. Тому я скептично ставлюся до ідеї масового завезення мігрантів у нашу країну, адже це може призвести до її внутрішнього руйнування. Тим більше, що після війни ми вийдемо ослабленими. А походження, етнічна та релігійна приналежність цих мігрантів залишаються відкритими питаннями", — каже демограф.

Крім того, на його думку, якщо розглядати це питання лише з точки зору ринку праці, то ніхто не зважає на витрати, які будуть необхідні. Завезення 3–4 мільйонів людей вплине не лише на ринок праці, а й на ринок житла, що спричинить зростання орендних цін, і громадяни України від цього постраждають.

"Якщо ці мігранти привезуть свої сім’ї, то держава буде змушена надавати їм соціальну підтримку. Виходить, що ми не можемо виплачувати нашим громадянам належні суми при народженні дитини, але готові фінансово підтримувати іноземців. Окрім цього, мігранти потребуватимуть певного рівня соціального забезпечення: зросте навантаження на правоохоронні органи, освітню та медичну систему.

Тому питання потрібно розглядати комплексно, не лише з погляду потреб ринку праці, а з урахуванням балансу між тим, що ці люди можуть дати країні, і тим, які ресурси доведеться витратити на їх утримання. Їм знадобляться місця в дитсадках, додаткові вчителі у школах тощо", — продовжує Гладун.

З ним погоджується соціолог Володимир Паніотто. Імміграція, як шлях вирішення демографічної кризи, має значні фінансові та соціальні наслідки. По-перше, інтеграція мігрантів у суспільство вимагає значних інвестицій у мовну та культурну адаптацію, а також соціальні програми. По-друге, історичний досвід показує, що міграційні хвилі можуть спричиняти соціальну напругу та зміну національної ідентичності.

"Найефективнішою стратегією є збереження та повернення власного населення, а також створення умов для якісного та комфортного життя. Демографічна ситуація є стратегічним викликом, але її рішення лежить не у стимулюванні народжуваності, а у площині економічної стабільності та суспільного добробуту і в збалансованій і регульованій імміграції." — каже соціолог.

Раніше Фокус писав, що закарпатське підприємство вже очікує на працівників з Бангладеш і розбирав як зміниться ринок праці з їх появою в Україні.

Нагадаємо, наразі є два можливих сценарії розвідку країни після припинення вогню на фронті. Фокус разом з соціологом розповідає про те, якою може бути повоєнна Україна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Павленко: Буданов дав старт кампанії з підриву ВПК РФ
УкраинФорм
2025-07-18T20:00:23Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:57:27Z
WhatsApp можуть заборонити в Росії: в чому причина
InternetUA
2025-07-18T19:57:24Z
Подвійний удар Китаю і РФ: у Заходу є півтора року на підготовку до глобальної війни, — командувач НАТО
Фокус
2025-07-18T19:57:02Z
Кандидатів багато: Свириденко розповіла, чому досі не обрали нового міністра культури
24tv
2025-07-18T19:54:01Z
США затримують постачання систем Patriot для Швейцарії через пріоритет України, - Олександр Мусієнко
Знай
2025-07-18T19:48:58Z
Путін не прийме ультиматум Трампа і здатен на відчайдушний крок - Foreign Affairs
GlavRed
2025-07-18T19:39:31Z
Україна висловила солідарність із партнерами через кібератаки Росії
Европейская правда
2025-07-18T19:31:26Z
НАТО має 18 місяців до можливої війни з Китаєм і росією — Bild
iPress
2025-07-18T19:30:53Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Топ-10 професій з бронюванням: що змінилось на ринку праці
24tv
2025-07-18T17:51:30Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
В навчальному центрі шерифа Лос-Анджелеса стався вибух, загинули троє правоохоронців
Лига
2025-07-18T18:48:08Z
"Понабирали кредитів": українка розповіла, як її "Дію" зламали шахраї
Фокус
2025-07-18T18:36:30Z
Пообіцяли Telegram Premium: спецслужби РФ завербували українського підлітка новим способом
Фокус
2025-07-18T18:21:08Z
У Київській області – вибухи: працює ППО
24tv
2025-07-18T18:15:18Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z