Верховний суд: Служба починається у день відправлення у в/ч, а не після прийняття присяги
Громадяни, які призвані на військову службу під час мобілізації в особливий період, починають службу у війську у день відправлення у військову частину з ТЦК, а не після прийняття присяги. Про це повідомляє Верховний суд з посиланням на висновок Касаційного кримінального суду за результатом розгляду справи № 233/2667/23.
Зокрема, у цьому провадженні попередні суди визнали винним військового у непокорі (ч. 4 ст. 402 КК України). Він відмовився виконувати бойове розпорядження командира про прибуття для обладнання інженерних споруд та підготовки запасних вогневих позицій на взводному опорному пункті на другій лінії оборони. Зазначається, що це могло призвести до прориву оборони російськими військами. Сторона захисту у касаційній скарзі стверджувала, що військовий по закону міг не виконувати наказ командира, адже не приймав присяги, не мав належної підготовки, а мобілізували його незаконно.
Верховний суд підкреслив, що залишає рішення минулих інстанцій без змін, а службове розслідування встановило, що військовий відмовлявся приймати присягу, що "підриває не лише боєготовність військових формувань, але й авторитет Збройних Сил України в цілому". Також суд стверджує, що обвинувачений не має належної підготовки через свою поведінку, ставлення до служби та небажання її проходження. Зазначається, що він не виконав наказ про отримання зброї та прибуття на полігон для проведення навчальних стрільб.
Суд посилається на приписи статті 24 закону "Про військовий обов’язок і військову службу". Згідно з ним, законодавство не привʼязує факт прийняття присяги та початок проходження військової служби.
"Для обвинуваченого як для громадянина, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, початком військової служби є день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки", — зазначили у Верховному суді.
Раніше заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук повідомляла, що більшість випадків самовільного залишення військових частин фіксують у навчальних центрах, а не в бойових підрозділах. За її словами, в умовах війни має бути порядок, а законодавство повинно бути жорстким, аби уникнути сприйняття СЗЧ як способу отримати відпустку чи переведення.