MY.UAНовини
Україна отримала нові винищувачі: як вони змінять хід війни
Україна отримала нові винищувачі: як вони змінять хід війни

Україна отримала нові винищувачі: як вони змінять хід війни

ЗСУ отримали потужне авіаційне підкріплення

Україна отримала нову партію винищувачів, яка допоможе в боротьбі з країною-агресоркою.

Відтак, Повітряні сили ЗСУ отримали перші французькі винищувачі Mirage 2000 та F-16 від Нідерландів.

Що відомо про цю авіацію та як вони можуть вплинути на хід війни – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Вагома підтримка

В Україні стало більше сучасної бойової авіації. Йдеться про те, що Повітряні сили ЗСУ 6 лютого отримали перші французькі літаки Mirage 2000 французького виробництва та F-16 від Королівства Нідерландів, повідомляє міністр оборони Рустем Умєров.

“Ці сучасні бойові машини вже в Україні і незабаром розпочнуть виконання бойових завдань, посилюючи нашу оборону та здатність ефективно протистояти російській агресії”, – зазначив він.

Скільки прибуло французьких літаків до України наразі не повідомляється, проте за даними французьких ЗМІ, у першій партії повинно бути три винищувачі Mirage 2000-5, оснащені крилатими ракетами Scalp і бомбами AASM

Відомо, що Mirage 2000-5F були зняті з озброєння французьких Повітряно-космічних сил та модифіковані для виконання більш складних завдань, ніж раніше.

Розроблений французькою компанією Dassault Aviation бойовий літак Mirage 2000-5F стане другим західним винищувачем, поставленим Україні союзниками після того, як 2024 року Повітряні сили ЗСУ отримали перші американські F-16. 

Mirage 2000-5F стане першим спроєктованим і побудованим в Європі літаком, який надійде на озброєння українських Повітряних сил. 

F-16 для України

Перші винищувачі F-16 Україна отримала від Нідерландів у липні 2024 року.

Прокоментував появу винищувачів і головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

"F-16 в Україні. Це означає, що знищених окупантів буде більше. Буде більше збитих ракет і літаків, якими російські злочинці атакують українські міста. Дякую нашим союзникам за це рішення. Адже передусім ефективне застосування сучасних літаків – це збереження життя українських військовослужбовців", – йдеться в повідомленні.

Як згодом повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс, у липні Україна отримала 24 літаки.

Згодом. першу партію винищувачів F-16 Данія передала Україні у серпні, а другу – у жовтні.

Що відомо про літак F-16

Літак F-16 – легкий багатоцільовий винищувач із США четвертого покоління.

Попри досить поважний вік, адже F-16 було створили ще 48 років тому, він до сьогодні залишається основою повітряних сил багатьох країн світу. Зокрема і завдяки своїм постійним модернізаціям.

F-16 - легкий та дешевий в обслуговуванні. Особливо, якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США F-15E Strike Eagle. Наприклад, вартість однієї льотної години сучасних версій F-16 та F15E становить відповідно 8 тисяч -15 тисяч та 27 тисяч доларів. Пояснюється це досить просто. Винищувач F-16 має простішу "начинку" та всього лише один двигун, адже його від самого початку конструювали не лише для повітряних сил США, але й і для різних американських союзників.

При цьому F-16 може виконувати практично всі завдання в повітрі: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.

На сьогодні існує аж 10 лише основних видів цього літака, а ще велика кількість локалізованих версій.

Найстаріша модель F-16A/B (одномісна та двомісна). Її було створено ще на початку 80-х років. Далі почали випускати версію F-16C/D, генерація якої розтягнулася на десятиліття (від кінця 80-х років до 2000).

Найсучаснішою вважається модель, яку випускають від 2010 року. Це F-16V. Також кожна версія ще розподіляється на окремі блоки, де літаки можуть відрізнятися двигуном, обладнанням чи авіонікою.

Наразі повітряні сили США мають на озброєнні 882 одиниці F-16C/D у всіх можливих блоках.

Якщо говорити про можливості винищувача F-16V Block 70/72, то тут варто згадати про те, що літак поєднує в собі вдосконалений радар Active Electronically Scanned Array, який відрізняється новою архітектурою авіоніки, а також деякі структурні оновлення. Вони дозволили подовжити термін служби винищувача на 50% в порівняно зі старішими моделями.

Також F-16V Block 70/72 оснащений новітнім програмним забезпеченням, зокрема покращеним передовим каналом передавання даних, зброї та націлювання.

Остання модель F-16 також має автоматичну систему запобігання зіткнення з землею та більш точну GPS-навігацію. Завдяки радару APG-83 AESA літак може "бачити" ціль на відстані понад 370 км.

Проте, у F-16V Block 70/72 є й свої недоліки. Наприклад, через його легкість дальність польоту винищувача досить маленька. А тому потрібно постійно використовувати додаткові підвісні баки.

F-16 може "закрити" лише 50% території

Ексофіцер Повітряних сил, заступник директора компанії-виробника засобів РЕБ Анатолій Храпчинський розповів у ефірі "Київ24", якщо в України є ескадрилья винищувачів F-16, то держава може захистити 50% своєї території за рахунок цих літаків.

Колишній офіцер Повітряних сил акцентував, що не варто розголошувати точний відсоток ефективності збиття російських цілей за допомогою винищувачів F-16, щоб не допомагати ворогу.

Своєю чергою, авіаційний експерт і аналітик Костянтин Криволап заявив, що використання винищувачів F-16 потребує серйозного перегляду стратегії роботи Повітряних сил України, адже нині F-16 використовуються на 10-15% від їхнього потенціалу.

Зокрема, експерт звернув увагу на ракети AIM-9 Sidewinder, встановлені на кінцях крил винищувачів.

“Це ракети ближнього повітряного бою з дальністю 20-40 км. Їм у першій модифікації, мабуть, уже 40-50 років, але вони постійно модернізуються. Зараз це дієва, робоча, надійна ракета. Вистрілив і забув. І без різниці, чи це буде “шахед”, чи крилата ракета”, – пояснив Криволап.

На думку експерта, F-16 здатні знищувати крилаті ракети ефективніше, ніж зенітно-ракетні комплекси. До того ж це буде економічно вигідніше.

Також Криволап зазначив, що  та комплектація F-16, яку отримала Україна, не дозволяє використовувати винищувачі на повну силу.

На думку експерта, можливість застосування F-16 ВПС України зараз обмежена лише завданнями протиповітряної оборони, насамперед через те, що їм не вистачає відповідних систем радіолокаційного виявлення, а також ракет AMRAAM великої дальності.

F-16 стали для України розчаруванням?

Військовий експерт та офіцер британської військової розвідки у відставці Френк Ледвідж вважає, що винищувачі F-16, які нещодавно отримала Україна від союзників, стали розчаруванням.

За його словами, Україна, імовірно, має чотири-п'ять чинних F-16 із загальної кількості 12, що є нормою.

"Очевидно, що розчаруванням стали F-16. Як я завжди говорив, вони нічого всерйоз не змінять", – сказав Ледвідж.

Він нагадав, буквально перше, що трапилося після отримання F-16 – це аварія.

Ледвідж запевнив, що навряд чи хтось поза ВПС України чи дуже обмеженого кола високопосадовців у ВПС США знає про причини втрати Україною F-16.

"Та незалежно від того, чи був він збитий ракетою Patriot, чи це була помилка пілота, у будь-якому випадку має місце незлагодженість між наземними та повітряними засобами, а також недоліки в підготовці пілотів, а можливо й наземного екіпажу – адже системи всередині літака залежать від наземного екіпажу так само, як і від пілота", – додав військовий експерт.

Він додав, на підготовку екіпажей українських F-16 було виділено дуже мало часу.

"І будь-який експерт із цих винищувачів скаже вам, що попросити 100 літаків і тут-таки мати їх готовими до роботи неможливо. Аби довести їх до рівня готовності як, скажімо, у ВПС Великобританії, або Нідерландів, або Норвегії, знадобиться 5−10 років. Адже це потребує великого досвіду, дуже багато навчання та інтеграції в інші системи, повітряні та наземні", – підсумував Ледвідж.

Французькі винищувачі Mirage 2000-5F

Версія Mirage 2000-5 розроблялась на початку 90-х років з метою оновлення бортових систем літака. Постачання серійних машин розпочалось 1997 року, пише defence-ua.

Об'єктивно головне – це те, що винищувач отримав нову РЛС RDY від Thales із дальністю виявлення типових цілей у 130 км, можливістю одночасно супроводжувати вісім та обстрілювати чотири з них (за іншими джерелами – 24 та 4 відповідно). Особливістю РЛС є якісне виявлення цілей на фоні землі.

Ці літаки є глибокою модернізацією Mirage 2000 від Dassault, який здійснив свій перший політ 1978 року, на рік пізніше МіГ-29. І загалом йдеться про легкий однодвигунний винищувач, який у версії Mirage 2000-5 отримав можливість бити по наземних цілях керованим озброєнням, тобто став повноцінним представником 4+ покоління винищувачів.

Літак також отримав вбудований комплекс РЕБ ICMS Мк 2 (за іншими джерелами саме французькі Mirage 2000-5 її не отримували), а також систему попередження про загрози Samir DDM. Кабіна пройшла цифровізацію зі встановленням багатофункціональних дисплеїв.

Окрім цього, у морі винищувач Mirage 2000 може використовувати протикорабельну ракету Exocet, крилату ракету SCALP для наземних атак великої дальності та протирадіолокаційну ракету AS37 Armat з дальністю польоту до 120 км.

Винищувач має новий радар RDY від Thales. Система може виявляти ціль на відстані до 130 км, одночасно відстежувати вісім цілей та бити по чотирьох з них.

Технічні характеристики Mirage 2000: 

  • розмах крил – 9,13 м
  • максимальна швидкість – 2340 км/год
  • максимальна висота – 18 000 м
  • довжина – 14,36 м
  • висота – 5,30 м
  • площа крила – 41 м²
  • вага: 7500 кг (порожній), 14 000 кг (споряджений), 17 000 (максимальна злітна)

Французькі винищувачі підсилять ППО

Авіаційний експерт Валерій Романенко в коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна, розповідав, що ці винищувачі можуть використовуватись як носії ракет Storm Shadow.

За його словами, ще одна важлива роль цих літаків – посилення ППО. Проте, за словами експерта, тут слід бути обережними, оскільки українські Сили оборони вже використовують F-16, і винищувачам краще уникати зон, де працюють зенітно-ракетні комплекси (ЗРК).

“Треба "нарізати" окремо одним, окремо іншим. Тому я не думаю, що вони будуть в першу чергу використовуватись як винищувачі ППО. Хоча вони можуть виконувати багато функцій: скидати крилаті бомби, ті самі французькі AASM Hammer, і запускати антирадарні ракети для забезпечення прориву ворожої ППО”, – зазначив Романенко.

  • ЗСУ отримали на озброєння новітні дрони ZEUS і HADES: що про них відомо
  • В ЄС зробили заяву про постачання зброї Україні
  • Затримки постачання дронів коштують життів: чому Україна досі не отримала обіцяні Литвою БПЛА

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни запустили по Україні майже сотню дронів, ППО збила ледь більше половини: подробиці нічної атаки
ZN UA
2025-04-05T06:13:13Z
Хто з пенсіонерів отримає додатково майже 600 гривень у квітні
24tv
2025-04-05T06:06:23Z
Меми стали новим фольклором: як вони можуть допомогти дітям у навчанні та дорослим не збожеволіти
Знай
2025-04-05T05:51:37Z
"Дуже серйозне угрупування": Зеленський озвучив кількість російських військ на Курщині
24tv
2025-04-05T05:51:25Z
Жителі американського острова Крузенштерн почали вивчати російську на випадок "захоплення Росією", — The Economist
Antikor
2025-04-05T05:40:14Z
Мобілізують за один день: ТЦК використовує нові методи
Знай
2025-04-05T05:36:01Z
Феміцид в Італії. Від початку року в цій країні чоловіки, на ґрунті ненависті та гендерної дискримінації, вбили щонайменше 11 жінок
Украина Криминальная
2025-04-05T05:33:05Z
Безкоштовне житло для переселенців в Дніпрі: як отримати допомогу
Политека
2025-04-05T05:30:11Z
"Київстар" попросив українців вигадати слоган і пошкодував про це
Telegraf
2025-04-05T05:12:07Z
Генштаб ЗСУ спростував заяви Росії щодо удару по нараді українських і західних військових у Кривому Розі
Antikor
2025-04-05T06:06:26Z
Дощі з грозами та заморозки: синоптики попередили про різке погіршення погоди
Хвиля
2025-04-05T06:01:28Z
Нацполіція встановила трьох окупантів, які катували й ґвалтували мирне населення у Рубіжному
Antikor
2025-04-05T06:01:10Z
Задвохсотили "Амура": Сили оборони ліквідували командира загону БпЛА кадирівців
24tv
2025-04-05T06:01:03Z
Маючи можливість служити в тилу, свідомо повернувся на передову. Згадаймо Юрія Скрута
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T06:00:48Z
Окупанти скаржаться на масовану атаку БпЛА на Донецьк
24tv
2025-04-05T05:57:59Z
Мінус 1390 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 5 квітня
24tv
2025-04-05T05:57:21Z
Карта бойових дій в Україні станом на 5 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:51:56Z
Депутата Одеської міськради підозрюють у незаконному збагаченні на понад 81 мільйон гривень
Antikor
2025-04-05T05:51:32Z
Онлайн-карта бойових дій в Україні: де точаться бої на 05.04.2025
Факти ICTV
2025-04-05T06:13:28Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T06:06:57Z
ISW: Росія посилює вплив свій вплив в Африці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T06:01:30Z
Вибори на Суспільному, культурна стратегія та новий витвір «Кварталу 95»
Детектор М
2025-04-05T06:01:24Z
Нові мита Трампа: які сектори економік країн Євросоюзу опинилися під загрозою
ZN UA
2025-04-05T06:01:09Z
Фігурант справи про податкові махінації Ігор Шепетін претендує на посаду керівника БЕБ та декларує чималі статки
Antikor
2025-04-05T05:40:31Z
Трамп не хаотичний. Ви просто не дуже в курсі цинічного плану
Telegraf
2025-04-05T05:40:27Z
У Гренландії відкинули коментарі Рубіо про "відокремлення" острова від Данії
Европейская правда
2025-04-05T05:40:14Z
Радикальна трансформація. Важливий союзник України готується до розриву зі США Трампа
ZN UA
2025-04-05T05:34:55Z
Джейсон Момоа, свиноподібні орки та кубічна країна чудес: рецензія на фільм "Майнкрафт"
Фокус
2025-04-05T06:01:17Z
У Києві пішов сніг. Ірина Білик влаштувала погодну аномалію у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:42:07Z
Британський гуморист Рассел Бренд відреагував на звинувачення у сексуальному насильстві
Комсомольская правда
2025-04-05T05:19:07Z
Емінем вперше став дідусем
Комсомольская правда
2025-04-05T05:15:22Z
Де зараз Наталія Валевська, яка виступала на Антимайдані, а сьогодні мріє про материнство
24tv
2025-04-05T04:03:50Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Кобін: Судді десь переживають, щоб Інгулець випадково не забив гол
Football.ua
2025-04-05T06:13:00Z
Реал Мадрид — Валенсія. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T06:01:51Z
Шищенко: Усі грають, усі хочуть залишитись у Прем’єр-лізі
Football.ua
2025-04-05T06:01:10Z
Став відомий склад збірної України з футзалу на вирішальні матчі відбору Євро-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:57:34Z
Рома та Ювентус ведуть гонку за місце в Лізі чемпіонів: які шанси у Довбика проти гранда Серії А
24tv
2025-04-05T05:42:17Z
Астон Вілла — Ноттінгем Форест. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T05:40:37Z
Аугсбург — Баварія 1:3 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-04-05T05:34:43Z
Евертон — Арсенал. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T05:22:23Z
Дженоа — Удінезе 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T05:09:27Z
Виробники картоплі фрі у Європі подвоїли потужності
AgroPortal
2025-04-05T06:01:51Z
"Бовтанка", яку неможливо перевірити. В Україні з 1 травня у бензин додаватимуть спирт, що це означає для водіїв
Telegraf
2025-04-05T06:01:02Z
З техносектору в землевласники: які всесвітньо відомі мільярдери скуповують землю у США
24tv
2025-04-05T05:33:13Z
Домашнє птахівництво скорочується, підприємницьке — зростає: дані за 2024 рік
Agravery
2025-04-05T05:25:59Z
Мобілізовані підприємці отримають допомогу від податкової: що важливо знати
Хвиля
2025-04-05T05:15:42Z
Сем Альтман – мільярдер без частки в OpenAI: як він заробив свій капітал
24tv
2025-04-05T05:06:20Z
Як приватизувати землю у кооперативі чи садовому товаристві
24tv
2025-04-05T05:03:16Z
Зростання економіки України виявилось гіршим, ніж прогнозувалось
AgroPortal
2025-04-05T05:00:20Z
Переговори по копалинах: Україну представлятиме юридична компанія
Gazeta UA
2025-04-05T04:51:15Z
На Закарпатті судитимуть хрещеного батька, який шахрайським шляхом привласнив 7 мільйонів гривень, призначених родині загиблого похресника
Antikor
2025-04-05T06:09:23Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T06:03:47Z
В Саранську пролунали вибухи: дрони розгромили "унікальний" оборонний завод РФ
GlavRed
2025-04-05T05:55:51Z
Повітряні удари потрощили у Кривому Розі 34 багатоповерхівки: в ОВА показали фото наслідків
ZN UA
2025-04-05T05:51:40Z
Росія атакувала Київщину "Шахедами": які наслідки, чи є руйнування та постраждалі
24tv
2025-04-05T05:39:12Z
Закохана жіннка витратила на афериста більше мільйона гривень
InternetUA
2025-04-05T05:28:54Z
Удар по Кривому Рогу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T04:30:24Z
Атака "Шахедами", у Кривому Розі зросла кількість жертв і поранених: хронологія 1137 дня війни
24tv
2025-04-05T03:51:25Z
Росіяни атакували Київ дронами: в одному з районів виникла пожежа через падіння уламків
Лига
2025-04-05T03:48:19Z
Таким салатом наїдяться всі: як його приготувати з куркою та овочами
Telegraf
2025-04-05T06:13:21Z
Хто зі знаків зодіаку у квітні посвариться з коханою людиною
24tv
2025-04-05T06:06:45Z
Характер людини за знаком зодіаку: у кожного є свій страх і слабкі сторони
GlavRed
2025-04-05T04:27:54Z
Де 3 відмінності між дітьми: треба мати "гострі очі", щоб знайти відповідь швидко
GlavRed
2025-04-05T04:27:42Z
Тест на уважність: знайдіть сумочку, що відрізняється від інших, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T03:27:42Z
Бісквіт вийде пухким та високим: знадобиться всього одне яйце
Telegraf
2025-04-05T03:15:28Z
Як нагострити тертку підручними засобами - прості лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-04T23:30:03Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
OpenAI щойно зробив свою першу інвестицію в кібербезпеку
InternetUA
2025-04-05T06:01:22Z
В Україні знайшли новий метод боротьби з дронами: що відомо
InternetUA
2025-04-05T05:31:44Z
Розкриті технічні характеристики інноваційного грецького безпілотника AXS-µ1
InternetUA
2025-04-05T05:01:06Z
Допоможе в пошуках людей під час завалів. Американські інженери створили незвичайного гнучкого робота
InternetUA
2025-04-05T04:01:39Z
Стала відомою нова дата презентації Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-05T02:01:55Z
OpenAI готує випуск O3 та O4-mini перед релізом GPT-5
InternetUA
2025-04-05T01:03:00Z
Оптична загадка кидає виклик найуважнішим: якщо у вас гострий зір, знайдіть число 4884 за 15 секунд
Gazeta UA
2025-04-05T00:54:42Z
Програмісти та веброзробники: люди з цими іменами створені для роботи в IT-сфері
Telegraf
2025-04-04T23:33:39Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T23:27:34Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z