MY.UAНовини
Валерій Іванов, АУП: «Наша задача — мобілізувати освітян на протидію ворожим інформаційним впливам»
Валерій Іванов, АУП: «Наша задача — мобілізувати освітян на протидію ворожим інформаційним впливам»

Валерій Іванов, АУП: «Наша задача — мобілізувати освітян на протидію ворожим інформаційним впливам»

Президент Академії української преси — про форум «Розвиток медіаосвіти в Україні: регіональний вимір», співпрацю з МОН та труднощі у прифронтових регіонах.

29 січня Академія української преси разом із Міністерством освіти й науки України провели міжрегіональний форум «Розвиток медіаосвіти в Україні: регіональний вимір». Онлайн-захід відвідали 850 освітян, бібліотекарів та управлінців із Донецької, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей. «Детектор медіа» розпитав президента АУП Валерія Іванова про результати форуму, рівень медіаосвіти у регіонах України та перспективи її подальшого розвитку, зокрема післяприпинення американської підтримки багатьох проєктів із медіаграмотності.

Академія Української преси вже не вперше проводить такий форум у співпраці з МОН. Як удалося залучити таку кількість освітян, тим більше на онлайн-захід?

Так, це вже наш п’ятий форум. Ми працюємо з 2010 року і були першими в Україні серед громадських організацій, хто почав займатися медіаграмотністю. До речі, у співпраці й із «Детектором медіа». Також саме з 2010 року працюємо з МОН.

Ми вирішили, що в таких важких умовах, коли війна вже стала такою даністю, люди могли призвичитися і менше звертати увагу на пропаганду та на спотворення інформації ворогами. І щоб цього не відбулося, ми вирішили мобілізувати свій актив: учителів та активістів із регіонів. Спочатку ми збиралися офлайн, потім через ситуацію вимушені були перейти на онлайн-режим. Останній наш форум присвячений сходу, але ми будемо збирати й північ України. Наша задача — мобілізація освітян на протидію ворожій брехні, пропаганді й маніпуляціям, щоб вони так само налаштовували своїх учнів і їхніх батьків.

Ви наразі фокусуєтеся на тих регіонах, які страждають найбільше не тільки від інформаційних, а й від ракетних атак?

У нас був і південь, ми збирали освітян з Одеської, Миколаївської, Херсонської областей. Я б не сказав, що тільки у таких областях, ми працюємо всюди, бо у нас немає зараз такого міста, яке було б убезпечене від російських атак. І так само немає міста, яке було б убезпечене від російської пропаганди.

Цього разу форум зібрав 850 учасників. Так, це гарна кількість, але ми звикли до таких показників. Якщо ми проводимо якісь онлайн-заходи, то вони зазвичай набирають по кілька тисяч переглядів. Так що освітян в Україні ще багато. Вони звикли до нас, ми звикли до них, так що ми збираємо великі аудиторії.

Читайте також:

  • Підлітки впевнені, що їм вистачає навичок відрізняти правдиву інформацію від неправдивої, — дослідження «ДМ»
  • Лише окремі підлітки знайомі з терміном «медіаграмотність», — дослідження «ДМ»

Я думаю, для освітян із різних регіонів це чудова можливість обмінятися досвідом або напрацюваннями. Що самі вчителі кажуть про проблеми, про виклики, з якими вони стикаються?

Вони ж стикаються в різних регіонах з різними викликами. Якщо ми говоримо про Харківську або Сумську області, то тут виклики в тому, щоб фізично убезпечити дітей. У багатьох містах і селищах діє примусова евакуація. Я тільки минулого тижня з колегами був там, ми підтримували прифронтові газети.

А в інших містах, на заході або в центрі України, це питання стоїть не так гостро, але є завдання убезпечити дітей від дії ворожої пропаганди. Тобто це завдання є у всієї України. Одна з наших цілей — зробити такий собі нетворкінг, щоб освітяни знали один одного й могли обмінятися досвідом викладання, методиками й інструментами.

З 2015 року ми готуємо журналістів і проводимо тренінги з тактичної медицини, з фізичної безпеки. А для вчителів ми такого не робимо, ми проводимо для них тренінги з ментальної безпеки. Тобто як убезпечити себе, своїх учнів і їхніх батьків від дії ворожої пропаганди.

 Онлайн-форум «Розвиток медіаосвіти в Україні: регіональний вимір»

Чимало проєктів з медіаграмотності в Україніфінансували американські донори. Як, на вашу думку, призупинення цієї допомоги вплине на розвиток медіаосвіти?

Звичайно, це дуже сумно. Ми звикли працювати в партнерстві з американськими колегами. Але я б не сказав, що це фатально. Ми зараз продовжуємо багато працювати на волонтерських засадах. І, відверто кажучи, ми завжди дуже багато робили на волонтерських засадах, зокрема ще під час ковіду: проводили онлайн-мости, міжнародні великі форуми з медіаграмотності, конференції.

Чому сумно? Тому що це обмежує масштаби роботи. З відповідним фінансуванням ці масштаби були б більшими. Окрім того, є категорія видань, які конче потребують додаткового фінансування. Я маю на увазі прифронтові газети. Тому я виокремлюю саме цей сегмент. Я просто знаю їх, я в багатьох із них був особисто, знаю їхніх працівників. Ці люди працюють на ентузіазмі, але їм теж потрібні якісь гроші, щоб хоч якось прогодувати себе і редакцію. Щоб якось забезпечити дистрибуцію, доставку. Це невеликі гроші, але вони потрібні.

  • Читайте також: Змінюйся або закрийся: як українським медіа вижити в умовах війни

Багато де в прифронтових селищах і селах люди не мають зв’язку, не мають доступу до інтернету і фактично там є лише два джерела інформації: це газета, яку їм привозять, як правило, раз на тиждень, і чутки.

Я бачив, як у Великій Писарівці (Сумська область) збиралися люди під магазином і чекали, коли привезуть газету. А якщо віддати все на чутки, то ми будемо губити людей. Ми ж і так губимо людей, я маю на увазі не тільки фізично, а й ідеологічно.

Зрозуміло, в державі зараз грошей на це немає. Держава все спрямовує для фронту. І тут донорські кошти дуже потрібні. Я сподіваюся, що це відповідає американським інтересам і що буде поновлене це фінансування. А поки його немає, будемо працювати на волонтерських засадах.

  • Читайте також: Переходимо в сіру зону? Чому втрата американської допомоги для українських медіа — серйозна загроза для демократії та свободи слова

Соціологічне дослідження Академії української преси та Socioinform показало, що у містах медіаграмотність упроваджується активніше, ніж у сільських громадах. Очевидно, що в деяких селах скрутна ситуація через війну. Але якщо взяти до уваги відносно мирні регіони, у чому причина цього відставання? Невже досі є проблема з технічним забезпеченням?

Тут є об’єктивні причини. Якщо це велике місто, то звичайно людям легше зібратися, приїхати на семінар, легше доєднатися до інших людей. У нас села не так погано обладнані, як в інших пострадянських державах. Ми, Академія української преси, допомагали стати на ноги медіаграмотності в інших пострадянських країнах, тому я знаю там ситуацію. Там у селах ситуація технічно гірша, ніж у нас. У нас в основному вони комп’ютеризовані, є інтернет, звичайно, окрім тих, де все порушила війна.

Згідно з нашим опитуванням, у селах менший рівень медіаграмотності, аніж у містах, але він усе ж таки на більш-менш пристойному рівні. Головне, що у нас фактично немає таких прогалин, де взагалі б не знали, що таке медіаграмотність, що таке критичне мислення, і вчителі зовсім не були на це зорієнтовані. Дуже приємно, що навіть на уроках точних природничих наук, фізичного виховання, ще зараз буде нова дисципліна «Захист Батьківщини» — там уже є елементи медіаграмотності. Ми пропонуємо навіть на уроках зображального мистецтва інтегрувати елементи медіаграмотності. Тобто у нас медіаграмотність серед пострадянських країн реально на першому місці.

Чи може медіаграмотність бути окремим предметом?

Я скептично ставлюся до цього, бо і так дуже велике навантаження. І для мене тут визначальним є досвід західних колег. Ми все ж таки обрали західний вектор розвитку нашого народу, таким чином будемо брати й у цьому з них приклад. Там цей предмет інтегрований у різні предмети, починаючи від мови та історії, закінчуючи фізичним вихованням. Ми йдемо цим шляхом. Окремо медіаграмотність викладається в Україні, але як факультатив і приблизно у 15% шкіл.

  • Читайте також: Медіаграмотність не робить із водія маршрутки, пенсіонерки чи старшокласниці інтелігентів і ерудитів. Медіаграмотність — це найпростіша техніка безпеки в інформаційному просторі

Окрім проведення регіональних форумів, якою бачите подальшу співпрацю з МОН?

Наша співпраця з МОН має постійний характер, ми зустрічалися фактично з усіма міністрами. Нещодавно зустрічалися з чинним міністром, він чітко розуміє необхідність розвитку медіаграмотності. Ми з ним підписали Меморандум про співпрацю і про основні напрямки розвитку медіаграмотності. Тобто без МОНу ми б змогли зробити набагато менше. А так, в Україні реально побудована система підготовки, прищеплення навичок критичного мислення серед учнів і студентів. У нас реально працює система. Це завдяки співпраці з Міністерством освіти й науки.

Чи має АУП методичні матеріали для освітян, зокрема тих, хто не брав участі у форумах?

У нас на сайті в розділі «Наші видання» зібрана унікальна бібліотека з медіаграмотності. Там є конкретні методики з прикладами, планами, як проводити семінари, тренінги з медіаграмотності для активістів, як проводити уроки з медіаграмотності. Різні типи уроків, різні предмети. Різні групи класів. І як проводити заняття серед студентів, теж різних спеціальностей. Ми продовжуємо поповнювати цю бібліотеку, це дійсно унікально. І вона широко відвідується. Чому мене не дивують великі показники відвідування форумів — бо у нас дуже активні вчителі. І зараз ми продовжуємо публікувати через свої канали кращі уроки з медіаграмотності. Місяць чи півтора тому ми закінчили черговий конкурс із цього приводу.

У нас є книжки-збірники, плани конспектів уроків. Просто бери й роби. Теоретичних розробок у нас фактично там немає, у нас реальні практичні розробки і їх дуже-дуже багато.

Фото: Валерій Іванов та АУП

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Освіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які породи собак за законом повинні гуляти у наморднику: скільки доведеться заплатити власникам-порушникам
TSN
2025-04-04T16:24:25Z
Раптово померла чернівецька журналістка Лариса Сергєєва
Детектор М
2025-04-04T16:18:56Z
В який день віряни постять за дітей: чи можна це робити
24tv
2025-04-04T16:06:37Z
Батьку Святослава Вакарчука встановили незвичний памʼятник: як він виглядає і що відомо
Telegraf
2025-04-04T16:00:53Z
У березні ІМІ зафіксував дев’ять випадків порушення свободи слова в Україні
Детектор М
2025-04-04T16:00:20Z
Величезний вибір і "сіра" маса: Україна і РФ по-різному підходять до виробництва БПЛА, — BI
Фокус
2025-04-04T15:57:33Z
Допомога на проживання ВПО: хто може отримати та який розмір у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-04T15:52:50Z
В університеті Шевченка з’явилась алея пам’яті загиблих студентів
Antikor
2025-04-04T15:49:17Z
Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо
ITC
2025-04-04T15:46:47Z
У метро Києва тимчасово недоступна безконтактна оплата проїзду на турнікетах
24tv
2025-04-04T16:13:56Z
Росіяни вдарили ФАБ – 3000 по дамбі на Бєлгородщині: Світан сказав, чи стримає це наступ ЗСУ
24tv
2025-04-04T16:12:18Z
На фронті загинув військовий із Київської області Руслан Костенко
Antikor
2025-04-04T16:09:18Z
Завершення опалювального сезону в Харкові: коли остаточно вимкнуть тепло
Политека
2025-04-04T16:00:47Z
У Києві продовжує роботу центр підтримки людей з ігровою залежністю Простір життя. Life Space і телефонна лінія для всіх регіонів
Telegraf
2025-04-04T15:54:07Z
"Такі живуть у Криму і на Кавказі": українців налякала отруйна істота
Telegraf
2025-04-04T15:51:50Z
Прогноз погоди в Києві та області на 5 квітня: очікується різке похолодання тп дощі
Политека
2025-04-04T15:49:32Z
Гідна оплата та повний соцпакет: у Києві пропонують цікаву вакансію для пенсіонерів
Telegraf
2025-04-04T15:37:25Z
Перерахунок пенсії в Києві у квітні 2025 року: хто отримає більші виплати
Политека
2025-04-04T15:31:09Z
Битва за членство та проти Росії: як Україна та союзники готують ґрунт для саміту НАТО у Гаазі
Европейская правда
2025-04-04T16:25:43Z
Держсекретар США спростував одну із заяв спецпосланця Путіна
TSN
2025-04-04T16:24:54Z
Політолог пояснив, коли Трамп може втратити терпець через дії Путіна
TSN
2025-04-04T16:24:54Z
Переговори України та США невдовзі продовжаться — Єрмак
TSN
2025-04-04T16:24:39Z
Засідання Україна-НАТО: очільник МЗС України зробив несподівану заяву
TSN
2025-04-04T16:24:04Z
Це ж було вже: як США в 1930-му намагалися зробити з тарифами те саме, що і Трамп зараз
Фокус
2025-04-04T16:21:16Z
Партнери по НАТО готові замовляти українську зброю, яка у багатьох випадках краща за західну - Сибіга
УкраинФорм
2025-04-04T16:18:12Z
Російські заводи працюють в самому серці ЄС на четвертому році повномасштабного вторгнення, - ЗМІ
Antikor
2025-04-04T16:15:30Z
НСЖУ просить у керівника одеської філії пояснень щодо «злиття» даних журналістів
Детектор М
2025-04-04T16:10:35Z
Маша Єфросиніна розкрила правду про 22-річний шлюб з чоловіком і зізналася, чи були зради
TSN
2025-04-04T16:24:18Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T16:24:10Z
Дмитро Коляденко відверто розповів про стосунки з сином Пилипом Коляденком
Вива
2025-04-04T16:18:25Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T16:06:31Z
Одразу зателефонував Андрію Данилку, а той відправив його спати: популярний співак згадав про перший день війни
Telegraf
2025-04-04T15:57:27Z
Хижак: Пустки – культова франшиза повертається
1News
2025-04-04T15:51:27Z
3 кухонних тенденції, які дизайнери не рекомендують
24tv
2025-04-04T15:48:10Z
Не зовсім Квітка: яке справжнє ім'я легендарної Цісик
24tv
2025-04-04T15:39:57Z
Ще у 2022 році: Олег Винник вийшов на зв'язок і приголомшив своїм рішенням
GlavRed
2025-04-04T15:27:35Z
В Англії визнали помилковим рішення не вилучати Тарковскі за фол на Мак Аллістері
Football.ua
2025-04-04T16:25:22Z
Потроху списують, – Бущан відреагував на невиклик до збірної України
24tv
2025-04-04T16:12:24Z
У Києві завершився ІІ чемпіонат Києва з шахів серед професорсько-викладацького складу столичних вишів
Khreschatyk
2025-04-04T16:09:31Z
Усик – Дюбуа: відомо, коли планують провести бій
GlavRed
2025-04-04T15:57:29Z
Лапорта: Вболівальники повинні насолоджуватися грою Барселони
Football.ua
2025-04-04T15:52:53Z
Ван де Вен — найшвидший гравець АПЛ цього сезону
Football.ua
2025-04-04T15:35:29Z
Андрія Шевченка не обрали до виконкому УЄФА. За його словами, через "політичні чинники"
Лига
2025-04-04T15:31:08Z
Відразу п'ятеро французьких тенісистів погоріли на договірних матчах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:30:43Z
ISU довічно дискваліфікував суддю, який намагався вплинути на оцінки української пари
24tv
2025-04-04T15:21:36Z
Верховний Суд України підтвердив право власності британської компанії Premiorri на 100% корпоративних прав української дочірньої компанії
Gazeta UA
2025-04-04T16:25:09Z
Тарифи Трампа: за один день рекордно збідніли Маск, Цукерберг та китайські бізнесмени
InternetUA
2025-04-04T16:18:42Z
На ЧАЕС обговорили гуманітарне розмінування зони відчуження
Khreschatyk
2025-04-04T16:18:28Z
Ціни на нафту впали майже на 8% вперше з 2021 року
Факти ICTV
2025-04-04T16:18:24Z
Ризик рецесії у світі цього року зріс з 40% до 60% - JPMorgan
Подробности
2025-04-04T16:06:32Z
Італійським сирам доведеться шукати нові ринки збуту
AgroPortal
2025-04-04T16:00:30Z
Ціна летить у прірву: в Україні стрімко дешевшає популярний овоч
GlavRed
2025-04-04T15:54:58Z
Ціна "тане на очах": в Україні різко дешевшає один із основних овочів
GlavRed
2025-04-04T15:54:02Z
Податок на нерухомість: хто та скільки має сплатити у 2025 році
24tv
2025-04-04T15:51:28Z
Вибух авто у Дніпрі: що відомо про загибель депутата Юрія Федька
TSN
2025-04-04T16:24:54Z
Вибухи лунали одні за одними: очевидці розповіли про моторошний обстріл Харкова
TSN
2025-04-04T16:24:35Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T16:24:25Z
Хотіли до Румунії, а потрапили в біду: у горах ледь не замерзли двоє хлопців
TSN
2025-04-04T16:24:14Z
Росія атакувала Кривий Ріг: перші подробиці
TSN
2025-04-04T16:24:11Z
Поліція вручила підозру виховательці дитсадка в Києві, де впала зі сходів дитина
Комсомольская правда
2025-04-04T16:13:04Z
Через нічний удар по Харкову загинули батько, мати та їхня 12-річна донька
Лига
2025-04-04T16:03:18Z
У Франції вилучили 800 кг кокаїну та вперше ліквідували мережу морської контрабанди
Европейская правда
2025-04-04T15:58:04Z
У Києві на Троєщині дворічна дитина тяжко травмувалась у приватному дитсадку
Antikor
2025-04-04T15:27:23Z
Як приготувати глазур для паски, яка не липне і не обсипається
TSN
2025-04-04T16:24:51Z
Що додати у барвник для крашанок, щоб фарба краще трималася на яйцях
TSN
2025-04-04T16:24:03Z
Чим білити дерева навесні: ефективні засоби, крім вапна
24tv
2025-04-04T16:21:54Z
Це найбільша фортеця України: де вона знаходиться і чим особлива
Telegraf
2025-04-04T16:06:44Z
Ніколи не садіть цю рослину біля дому: вона приваблює кліщів та цвіль
24tv
2025-04-04T15:42:39Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T15:21:41Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T15:21:38Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T15:20:33Z
Посадіть цю рослину на грядках з полуницею і ви здивуєтеся результату: ягоди будуть більшими і смачнішими
Telegraf
2025-04-04T15:19:09Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:27Z
Українців попередили про новий спосіб обману в Telegram
InternetUA
2025-04-04T16:16:03Z
Вчені розгадали таємницю звуку відкривання пляшки пива
ITC
2025-04-04T16:10:23Z
Анекдоти та меми тижня: Тарифи є? А якщо знайду?
Комсомольская правда
2025-04-04T16:03:34Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T16:00:30Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T15:58:19Z
Microsoft запустила пошуковик Copilot та зробила Copilot для Windows нативним
ITC
2025-04-04T15:46:48Z
Ubisoft випустила патч для Far Cry 4 з цензурою оголених тіл — через 11 років після релізу
ITC
2025-04-04T15:46:25Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T15:39:28Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T15:20:58Z
Китай може змусити великі автовиробники об’єднатися
Топ Жир
2025-04-04T16:15:38Z
Новий кросовер Cupra Terramar прибув до України
AutoCentre
2025-04-04T15:46:15Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z