Адміністрація Трампа розпускає оперативну групу з протидії російським олігархам
Адміністрація Трампа розпускає оперативну групу з протидії російським олігархам
Міністерство юстиції США розформовує групу, створену після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, яка займалася забезпеченням дотримання санкцій проти олігархів, наближених до Кремля, повідомляє Reuters.
У службовій записці нового генерального прокурора США Пем Бонді, опублікованій у середу, 5 лютого, серед хвилі директив у перший день її перебування на посаді, йдеться про те, що робота оперативної групи KleptoCapture буде припинена в межах зміщення уваги та фінансування на боротьбу з наркокартелями й міжнародними бандами.
“Ця політика вимагає фундаментальних змін у мисленні та підходах”, - написала Бонді в директиві, додавши, що ресурси, виділені на застосування санкцій та арешт активів олігархів, будуть перенаправлені на боротьбу з наркокартелями.
Справи, які розслідує група, ймовірно, будуть продовжені, але робота більше не буде централізована в штаб-квартирі Міністерства юстиції.
“Чи побачимо ми раптовий приплив багатства підсанкційних олігархів до Сполучених Штатів? Я так не думаю. Що ви побачите, то це різке зниження темпів висунення звинувачень, спрямованих на пособників, які мають відношення до Росії”, - сказав перший керівник робочої групи Ендрю Адамс, який зараз працює в юридичній фірмі Steptoe.
Прокурори, призначені до KleptoCapture, повернуться на свої попередні посади. Згідно з директивою, зміни діятимуть щонайменше 90 днів — їх можуть продовжити або запровадити на постійній основі.
Зміни також стосуються застосування закону США про боротьбу з корупцією за кордоном, який призвів до найбільших справ американського Міністерства юстиції за останнє десятиліття. Підрозділ, який забезпечує дотримання цього закону, відтепер надаватиме пріоритет розслідуванню випадків хабарництва, пов'язаних із картелями.
Експерти назвали це радикальним відходом від традиційних справ підрозділу.
Робота групи KleptoCapture, створеної за часів адміністрації американського президента-демократа Джо Байдена, була спрямована на те, щоб обмежити фінанси багатих соратників російського диктатора Владіміра Путіна і покарання тих, хто сприяє порушенню санкцій та експортного контролю. Це було частиною ширших зусиль, спрямованих на те, щоб витіснити РФ зі світових ринків і забезпечити виконання широкомасштабних обмежень проти Москви за її війну проти України. За час свого функціонування група KleptoCapture, зокрема, висунула звинувачення проти російських мільярдерів Олега Дерипаски і Костянтина Малофєєва в порушенні санкцій, а також конфіскувала яхти олігархів Сулеймана Керімова і Віктора Вексельберга, які потрапили під санкції.
Новий президент США Дональд Трамп говорив про поліпшення відносин з Москвою та пообіцяв припинити війну РФ проти України, хоча поки не оприлюднив детального плану. Акцент на наркокартелях з'явився після того, як Трамп оголосив багато таких угруповань терористичними організаціями в межах боротьби з нелегальною імміграцією та торгівлею фентанілом.
Про те, чи вдасться Трампові припинити війну РФ проти України, розмірковували у статтях для ZN.UA Олег Шамшур "Трамп готує "шок і трепет". Якою ціною він може закінчити війну в Україні?" та В'ячеслав Ліхачов "Трамп-миротворець. Важливі висновки для України".