![Долар продовжує стрибок вверх: українцям пояснили, що буде з курсом валют далі](https://thumbor.my.ua/LR3YJOal4MyQdlkvmRDAoXZMgIs=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F3%2F55da27a905b65be7b7adce5990cbcd5d.png)
Долар продовжує стрибок вверх: українцям пояснили, що буде з курсом валют далі
Національний банк України має можливість встановити будь-який курс гривні до долара, однак за поточної політики центробанку прогнозується девальвація на рівні близько 10% цього року.
Експерт Віталій Шапран зазначає, що головною проблемою прогнозування курсу долара є неправильний підхід НБУ до регулювання грошового обігу в Україні.
За результатами минулого року, незважаючи на заяви про гнучкий курс та таргетування інфляції, долар подорожчав на 11%, а офіційна інфляція становила 12%.
Шапран також звернув увагу на рекордні золотовалютні резерви НБУ, які на 1 січня 2025 року склали 43,79 млрд доларів. Якщо ситуація повториться в 2025 році, то курс долара і рівень інфляції залишаться на рівні 10%.
Екс-член Ради НБУ підкреслив, що девальвація гривні завжди веде до зростання інфляції, адже імпорт товарів в Україні все більше залежить від валютних курсів, особливо під час війни. У результаті НБУ змушений підвищувати облікову ставку і збирати ліквідність банків через депозитні сертифікати. Цей процес, за словами Шапрана, має трійний негативний ефект: зменшується прибуток НБУ, зростають витрати Мінфіну на облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), а також виникають податкові втрати через зниження економічної активності через високі ставки.
В результаті, наприкінці 2024 року з'являється необхідність підвищення податків для покриття бюджетних витрат, що ще більше посилює інфляційний тиск. Шапран виступає за припинення такої практики девальвації на користь Мінфіну, адже це лише призводить до подорожчання і погіршення економічних умов.
Він також зауважив, що з міжнародними резервами в 43 млрд доларів і чистими резервами в 29 млрд доларів НБУ теоретично має можливість контролювати курс. Однак поточний підхід до валютної політики створює постійну напругу на ринку, змушуючи людей і бізнеси купувати валюту "на всяк випадок", оскільки НБУ не дає чітких прогнозів щодо курсу. За словами Шапрана, в умовах війни такі методи не працюють, і це лише збільшує витрати НБУ на валютні інтервенції.
Експерт пропонує змінити монетарну політику та підходи до курсоутворення, що могло б зробити депозити в гривнях та ОВДП більш привабливими, навіть при поточних ставках. Якщо ці зміни не будуть внесені, то в 2025 році Україна знову зіткнеться з тією ж ситуацією, що й у 2024 році, з деякими коригуваннями залежно від зовнішньополітичних обставин.
Джерело: РБК-України.
Останні новини України:
Українці можуть скасувати обмін доларів та повернути кошти: в НБУ розкрили, як це зробити.
Курс валют та розмір зарплат: з'явились прогнози на 2025 рік, що чекає на українців.
Україна приєднається до зони платежів у євро: в НБУ повідомили, що це означає та чи замінять гривню на валюту ЄС.