MY.UAНовини
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Новина російською

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

image

Щодня в публічній площині дедалі більше розмов про так звані мирні переговори, формат участі країн, умови домовленостей, вимоги сторін тощо. Згадується вислів президента, що без нас за нас нічого не можна вирішувати. Але водночас важливо розуміти особливість імплементації ймовірних мирних угод. Адже базується цей кейс на внутрішньому законодавстві й матиме щонайменше конституційні обмеження.

Отже, вже зараз зрозуміло, що конституційної норми, яка нам гарантує членство в НАТО, в найближчій перспективі виконано не буде. І можна було б сказати, що це не критично, адже й у попередні роки це була радше політична норма в нашому внутрішньому документі, яка не гарантувала нам нічого й не зобов’язувала зовнішніх партнерів рухатися в напрямку її виконання, але вона стає дратівливою для зовнішньої комунікації. Ще одне питання — статус окремих територій і територіальні межі. Таким чином, формується чітке розуміння, що Конституцію України доведеться змінювати. Фактично це питання про узгодженість правових рамок, і треба шукати механізми їх забезпечити.

Законодавчі пастки

Є декілька варіантів, за якими можна моделювати розвиток подій: змінювати Конституцію України в парламенті, через всеукраїнський референдум, або ж на референдум виносити питання, визначені рамкою угод, а у Верховній Раді України голосувати за їх затвердження.

В кулуарах згадують, що одним з елементів зміни правового поля може бути референдум. Адже 33 роки тому новітню історію незалежності сучасної України було утверджено на референдумі. 1 грудня 1991 року понад 90% громадян підтримали Акт проголошення незалежності України. В певному аспекті ця історія може повторитися, однак з іншим змістом. Якщо 1991 року незалежність ми здобули, то зараз її важливо відстояти насамперед фізично, а далі, можливо, доведеться визначатися з окремими питаннями щодо кордону (демаркації й делімітації) та статусу територій. І тут нас очікують ходіння по колу між чинною Конституцією України та законом «Про всеукраїнський референдум».

Почнемо з Основного Закону, в якому визначено механізми призначення й проведення референдуму та зазначено, що питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом. Водночас у профільному законі деталізовано, що предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання: затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції; загальнодержавного значення; про зміну території України; про втрату чинності законом України або окремими його положеннями. Також установлюється низка винятків стосовно питань, які не можна виносити на референдум. Серед них і ті, що спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі. Тому чіткість і тонкість поставленого питання щодо територій може як відповідати, так і не відповідати букві закону.

Загалом у Конституції України достатньо статей, спрямованих на захист територіальної цілісності України (17, 65, 102, 132, 157). В останній, зокрема, йдеться про те, що «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни… спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України». Отже, нову Конституцію України треба ухвалити так, аби не порушити чинної. Ба більше, ухвалювати рішення шляхом проведення всеукраїнського референдуму може бути простіше, ніж вносити зміни до чинної редакції Конституції, для чого потрібно попередньо отримати висновок Конституційного суду України на відповідний законопроєкт, провести голосування протягом двох чергових сесій парламенту та зібрати 300 голосів.

У контексті необхідності імплементації договірної рамки в Основний Закон буде не зайвим згадати історію Мінських угод. Адже в переліку з 13 пунктів були ті, які неможливо реалізувати без змін до Конституції. Зокрема це стосувалося запровадження децентралізації й особливого статусу територій Донецької та Луганської областей. Заради об’єктивності варто зазначити, що взятих на себе зобов’язань не виконала й Росія, як-от щодо припинення вогню. І саме між прямим небажанням однієї сторони й відсутністю можливостей в іншої почала з’являтися межа компромісів, коли процеси набувають хаотичного значення, а право сили перевищує силу права.

Тож недаремно ще на початку минулого року президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ заявив, що вважає проведення в державі референдуму щодо територіальних поступок Росії в обмін на мир можливим за умови, якщо цього захоче народ. Водночас глава держави уточнив, що вважає такий референдум «не найкращим варіантом».

У липні 2024 року міський голова Києва Віталій Кличко в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera також припустив, що Володимиру Зеленському доведеться організувати референдум, щоб обговорити з українцями територіальні компроміси з Росією.

Такі публічні припущення можуть мати дві площини. З одного боку, політичні рішення треба оформити юридично. З іншого — політтехнології використовують тактику «вкидів», аби промоніторити реакцію суспільства на можливі непопулярні рішення, які, ймовірно, доведеться ухвалювати. Або ж шукати варіанти коректних і максимально можливих «обходів».

Що це за варіанти

Якщо відштовхуватися від публічних заяв і накласти їх на букву закону, то ми зрозуміємо, що процедурно провести референдум дуже складно, до того ж це потребуватиме значних бюджетних коштів. На етапі ухвалення закону називали суми в 1–2 млрд грн. Теоретично є можливість дещо заощадити, якщо референдум провести одночасно з виборами. Водночас у самому Законі «Про всеукраїнський референдум» установлено заборону на його проведення одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами, черговими місцевими виборами. Але наступні вибори не будуть ні черговими, ні позачерговими, а отримають спеціальний статус післявоєнних. Імовірно, за винятком місцевих, які наразі в черговому порядку можуть відбутися восени 2025 року. Щодо загальнодержавних виборів, то хтось називає їх «перші післявоєнні», однак тоді постає логічне запитання, чи можуть бути другі, треті тощо. Тому вважаю, що достатньо просто констатувати факт специфічності цих виборів у період після скасування та / або припинення правового режиму воєнного стану.

Але законодавчих механізмів організації це не спростить. Наприклад, аби запустити процедуру проведення референдуму, треба зібрати 3 мільйони підписів не менш як у 2/3 областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області. Це треба зробити за 90 днів. Згідно з п. 6 ст. 32 закону, підписи можуть збирати лише члени ініціативної групи й лише в паперовому вигляді.

Тобто в ідеалі мають бути готові й впливові групи, які зможуть організувати в досить короткі терміни роботу «сітки» та виконати один з етапів проведення референдуму. Припустімо, що десь вони є, адже до виборів готуються. Тому рухаємося далі й можемо змоделювати ситуацію, за якої все ж таки вдалося провести всеукраїнський референдум і визначити певні територіальні межі або статус територій, лінії розмежування тощо. Далі доведеться робити наступний крок — шукати підстави та вносити відповідні зміни до Конституції України. А якщо уявити, що ухвалювати їх доведеться парламенту наступного скликання, який достатньою мірою може складатися з військових і волонтерів, то ця історія стає практично безперспективною.

Але яким є вихід із ситуації, коли правові норми не дозволяють реалізувати запит, а політичні рішення доведеться ухвалювати? Й самого факту визначення територій України в законодавстві, а також досить жорстких механізмів можливих змін недостатньо.

Яким може бути вихід

У попередніх інтерв’ю Володимира Зеленського, наразі він визначає такі потенційно ймовірні етапи політико-правового узгодження можливих домовленостей між Україною та Росією: погодження тексту угоди з обох сторін, виведення російських військ із території України (щоправда, не уточнюється, про які саме території йдеться), підписання угоди державами-гарантами та її ратифікація українським парламентом. Опісля — референдум, який відкриє шлях до змін до Конституції України.

За таких умов не зайвим буде згадати дві невдалі спроби в історії з референдумом. Перша — це всеукраїнський референдум часів Леоніда Кучми. Тоді попри його фактичне проведення у квітні 2000 року результати не були імплементовані. Ба більше, тоді втрутилася міжнародна спільнота, яка зауважила, що визнає наше суверенне право самостійно змінювати Конституцію, проте наполягає на тому, щоби будь-яка зміна здійснювалася відповідно до наявних конституційних положень. Адже важливо не лише провести референдум, а й забезпечити його легітимність.

Друга — це заява Юлії Тимошенко 2014 року про необхідність проведення референдуму щодо питання про вступ України до НАТО. Тоді вдалося запустити організаційні процедури, зокрема збори громадян зі створення ініціативної групи. Однак Центральна виборча комісія ухвалила рішення про відмову в реєстрації такої групи. Ця історія вчить того, що політичні заяви можуть бути заради заяв, і не обов’язково ставити за мету отримати озвучений результат. Адже на те й політика, що часто апелює до публічності, упускаючи правові норми та нівелюючи необхідність їх застосування.

В історії з імовірним референдумом треба враховувати також інтереси суспільства та готовність підтримувати референдум. Популяризації теми могли б сприяти ЗМІ з різним фокусом і акцентами. А для цього потрібно реалізувати доступ до медіа, що за наявності єдиного марафону доволі складно.

І виборче підґрунтя, про яке теж з’являється дедалі більше інформації в публічній площині. Адже кандидати, які балотуватимуться (та/або політичні партії), у своїх програмах визначатимуть підхід до питань, що могли бути предметом розгляду на всеукраїнському референдумі. Тож, обираючи таких представників партій, громадяни водночас проголосують за кандидатів та їхні позиції стосовно територій, Конституції України, членства в НАТО тощо. А далі їм залишиться, маючи голоси, реалізовувати задекларовані цілі.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Зараз мріють мільйони: яку професію вважали ганебною в СРСР
GlavRed
3 квітня - яке сьогодні свято і що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
Україна повернула ще 11 дітей з окупованих територій і РФ: батька двох братів катували
TSN
Безоплатне розміщення ВПО: як подати заяву на грошову компенсацію онлайн
ZN UA
Мобілізація студентів у квітні: хто може отримати повістки
ГЛАВКОМ NET
З окупації вдалося повернути сина українського військовополоненого
ГЛАВКОМ NET
3 потужні молитви для захисту: мольфар розказав, як правильно молитися
GlavRed
"З невинними очима": чоловік знайшов у морозиві отруйну змію
Фокус
"Сліпий, хворий - але придатний" - що розповідають у чергах під ТЦК у Києві
Gazeta UA
Глава Пентагону проігнорує "Рамштайн" – Defense News
Лига
«Європа готова відповісти». Фон дер Ляєн відреагувала на нові мита від США
ГЛАВКОМ NET
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
Трамп оголосив про введення «безпрецедентних глобальних мит»: Україна у списку є, Росії – нема
Комсомольская правда
Атака "Шахедами", просування ЗСУ на Покровському напрямку: хронологія 1135 дня війни
24tv
Гірше для Росії, ніж 5 стаття НАТО: названо найкращу гарантію безпеки для України
GlavRed
Марін Ле Пен і "Русская правда"
GlavRed
Дотримання санкцій проти Росії: Келлог розповів, як можна прорідити російський "тіньовий флот"
Telegraf
Тоді запрацює перемир'я в морі: ексофіцер ВМС назвав 3 ключові пункти
24tv
Прикордонники уразили два дороговартісні російські комплекси спостереження
ГЛАВКОМ NET
Гороскоп на завтра 4 квітня: Скоріпонам - несподіваний прибуток, Левам - успіх
GlavRed
На Сумщині росіяни масовано обстрілюють громади, що прилягають до зони бойових дій ЗСУ на теренах РФ
ZN UA
Подекуди дощі та пориви вітру: прогноз погоди на 3 квітня
ГЛАВКОМ NET
Тарифи на воду в Одесі: скільки платитимуть мешканці в квітні, озвучено ціни
Политека
Обстріл Харкова, нові мита від США: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
Вп'яте за тиждень росіяни обстріляли Харків: наслідки нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
Левам варто опанувати внутрішню силу, а в Раків налагодяться справи: гороскоп за картами Таро на 3 квітня 2025 року
TSN
Чому росіянам настільки важливий Лиман? Командир ЗСУ відповів
ГЛАВКОМ NET
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
Український виконавець та вокаліст панк-гурту "Хейтспіч" Дмитро Однороженко долучився до ЗСУ
Antikor
Не пропустіть ці фільми: 9 найгучніших прем'єр місяця
24tv
Меган Маркл пустила стороннього на свою дорогущу кухню: яка умова
GlavRed
Декольте на сідницях: легінси з вирізом у незвичному місці підкорюють інтернет
Telegraf
Відмовився від їжі: путініст Кіркоров доводить себе до виснаження після смерті батька
GlavRed
"Просто смішні цифри": експерт розкритикував боротьбу з порушеннями комунальників
Хвиля
Подорожчання риби у Львові: ціни на коропа, оселедця та скумбрію змінилися
Политека
Перерахунок виплат з 1 квітня: чи враховується зарплата працюючих пенсіонерів
Хвиля
Японія виділяє ще $5,4 млрд на стартап із виробництва чіпів Rapidus
InternetUA
Борщовий набір подорожчав: як змінилися ціни на картоплю, капусту, цибулю, моркву та буряк у квітні
Хвиля
Фондовий ринок США втратив понад $2 трлн - Financial Times
Gazeta UA
АЗС почали підвищувати ціни на пальне: подорожчали бензин та дизель, автогаз став дешевшим
Хвиля
Міністр фінансів США порадив країнам не мститися після після запровадження мита
TSN
Субсидія на тверде паливо: чи треба звертатися знову, якщо отримував її у грудні 2024
ZN UA
Опонент упав: Моурінью схопив за носа тренера "Галатасарая" після матчу
ZN UA
Кейн: Відсутність трофеїв не змінить мого мислення та ставлення
Football.ua
Атлетіко – Барселона: визначився другий фіналіст Кубка Іспанії
Факти ICTV
Реймс уперше за 48 років вийшов до фіналу Кубка Франції
Football.ua
Перспективний український футболіст дебютував за іспанську "Жирону" у незвичайному турнірі
ZN UA
У Німеччині вбили 17-річного українського футболіста
iPress
АПЛ: Астон Вілла знищила Брайтон, успіх Ман Сіті з Лестером, поразки Забарного і Ярмолюка
Football.ua
Ліверпуль мінімально здолав Евертон із Миколенком у мерсісайдському дербі
Football.ua
Мілан та Інтер розписали мирову в першому кубковому Derby della Madonnina
Football.ua
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
Кілька несподіваних інгредієнтів: як приготувати пісний поліський борщ за цікавим рецептом
Фокус
Не ображайте їх ніколи. Люди з цими іменами сприймають все близько до серця
Telegraf
Плов із тюфтельками на сковороді: рецепт оригінальної та смачної страви
Фокус
І не треба турбуватися про олію: готуємо улюблені деруни в духовці
24tv
Домашній торт із маком і горіхами: рецепт смачного десерту
Фокус
На Житомирщині затримали водія, який п’яним збив жінку з дитиною та втік з місця ДТП
Украина Криминальная
На Житомирщині розслідують шахрайську схему з «чорнобильськими» виплатами на ₴820 тис
Украина Криминальная
Катастрофа бомбардувальника Ту-22М3 в Іркутській області: пілот загинув
Antikor
У Чернігові жінка нібито залишила дитину в камері схову: відповідь поліції
ГЛАВКОМ NET
На Ужгородщині у ДТП з відбійником загинув 18-річний водій
Украина Криминальная
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на 104 тисячі гривень
InternetUA
Поліція встановлює місцезнаходження неповнолітнього мешканця Калуського району
Украина Криминальная
У Львові затримали прокурора на хабарі у 5 тисяч доларів
Antikor
У Сумах затримали начальника управління акцизу на хабарі, - журналіст
Antikor
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
Яких правил потрібно дотримуватися під час миття посуду: п'ять типових помилок
TSN
Паличка від льодяника застрягла в мозку 6-річного хлопчика: як це сталося і закінчилося
TSN
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
Космічний смаколик: вчені приготували традиційну японську страву на МКС і здивувалися через результат
Telegraf
Компанія Amazon зробила пропозицію щодо купівлі соцмережі TikTok
InternetUA
Meta готує Hypernova: розумні окуляри Цукерберга, які можуть замінити iPhone
Telegraf
Штучний інтелект від OpenAI офіційно досяг рівня людини
InternetUA
Монобанк знову "лежить": клієнти скаржаться на проблеми з доступом
Telegraf
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
Новий Jeep Compass з підказкою про гібридний, заряджений гібридом та електричний привід
Топ Жир
Водії тільки починають розуміти, для чого потрібні загадкові кнопки із лініями
GlavRed
Роллс-Ройс за $2.4 млн: автомобіль із V12 та душею спектра
Топ Жир
Найбільш американські автомобілі, які найменше постраждали від мит Трампа
Топ Жир