MY.UAНовини
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Щодня в публічній площині дедалі більше розмов про так звані мирні переговори, формат участі країн, умови домовленостей, вимоги сторін тощо. Згадується вислів президента, що без нас за нас нічого не можна вирішувати. Але водночас важливо розуміти особливість імплементації ймовірних мирних угод. Адже базується цей кейс на внутрішньому законодавстві й матиме щонайменше конституційні обмеження.

Отже, вже зараз зрозуміло, що конституційної норми, яка нам гарантує членство в НАТО, в найближчій перспективі виконано не буде. І можна було б сказати, що це не критично, адже й у попередні роки це була радше політична норма в нашому внутрішньому документі, яка не гарантувала нам нічого й не зобов’язувала зовнішніх партнерів рухатися в напрямку її виконання, але вона стає дратівливою для зовнішньої комунікації. Ще одне питання — статус окремих територій і територіальні межі. Таким чином, формується чітке розуміння, що Конституцію України доведеться змінювати. Фактично це питання про узгодженість правових рамок, і треба шукати механізми їх забезпечити.

Законодавчі пастки

Є декілька варіантів, за якими можна моделювати розвиток подій: змінювати Конституцію України в парламенті, через всеукраїнський референдум, або ж на референдум виносити питання, визначені рамкою угод, а у Верховній Раді України голосувати за їх затвердження.

В кулуарах згадують, що одним з елементів зміни правового поля може бути референдум. Адже 33 роки тому новітню історію незалежності сучасної України було утверджено на референдумі. 1 грудня 1991 року понад 90% громадян підтримали Акт проголошення незалежності України. В певному аспекті ця історія може повторитися, однак з іншим змістом. Якщо 1991 року незалежність ми здобули, то зараз її важливо відстояти насамперед фізично, а далі, можливо, доведеться визначатися з окремими питаннями щодо кордону (демаркації й делімітації) та статусу територій. І тут нас очікують ходіння по колу між чинною Конституцією України та законом «Про всеукраїнський референдум».

Почнемо з Основного Закону, в якому визначено механізми призначення й проведення референдуму та зазначено, що питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом. Водночас у профільному законі деталізовано, що предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання: затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції; загальнодержавного значення; про зміну території України; про втрату чинності законом України або окремими його положеннями. Також установлюється низка винятків стосовно питань, які не можна виносити на референдум. Серед них і ті, що спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі. Тому чіткість і тонкість поставленого питання щодо територій може як відповідати, так і не відповідати букві закону.

Загалом у Конституції України достатньо статей, спрямованих на захист територіальної цілісності України (17, 65, 102, 132, 157). В останній, зокрема, йдеться про те, що «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни… спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України». Отже, нову Конституцію України треба ухвалити так, аби не порушити чинної. Ба більше, ухвалювати рішення шляхом проведення всеукраїнського референдуму може бути простіше, ніж вносити зміни до чинної редакції Конституції, для чого потрібно попередньо отримати висновок Конституційного суду України на відповідний законопроєкт, провести голосування протягом двох чергових сесій парламенту та зібрати 300 голосів.

У контексті необхідності імплементації договірної рамки в Основний Закон буде не зайвим згадати історію Мінських угод. Адже в переліку з 13 пунктів були ті, які неможливо реалізувати без змін до Конституції. Зокрема це стосувалося запровадження децентралізації й особливого статусу територій Донецької та Луганської областей. Заради об’єктивності варто зазначити, що взятих на себе зобов’язань не виконала й Росія, як-от щодо припинення вогню. І саме між прямим небажанням однієї сторони й відсутністю можливостей в іншої почала з’являтися межа компромісів, коли процеси набувають хаотичного значення, а право сили перевищує силу права.

Тож недаремно ще на початку минулого року президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ заявив, що вважає проведення в державі референдуму щодо територіальних поступок Росії в обмін на мир можливим за умови, якщо цього захоче народ. Водночас глава держави уточнив, що вважає такий референдум «не найкращим варіантом».

У липні 2024 року міський голова Києва Віталій Кличко в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera також припустив, що Володимиру Зеленському доведеться організувати референдум, щоб обговорити з українцями територіальні компроміси з Росією.

Такі публічні припущення можуть мати дві площини. З одного боку, політичні рішення треба оформити юридично. З іншого — політтехнології використовують тактику «вкидів», аби промоніторити реакцію суспільства на можливі непопулярні рішення, які, ймовірно, доведеться ухвалювати. Або ж шукати варіанти коректних і максимально можливих «обходів».

Що це за варіанти

Якщо відштовхуватися від публічних заяв і накласти їх на букву закону, то ми зрозуміємо, що процедурно провести референдум дуже складно, до того ж це потребуватиме значних бюджетних коштів. На етапі ухвалення закону називали суми в 1–2 млрд грн. Теоретично є можливість дещо заощадити, якщо референдум провести одночасно з виборами. Водночас у самому Законі «Про всеукраїнський референдум» установлено заборону на його проведення одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами, черговими місцевими виборами. Але наступні вибори не будуть ні черговими, ні позачерговими, а отримають спеціальний статус післявоєнних. Імовірно, за винятком місцевих, які наразі в черговому порядку можуть відбутися восени 2025 року. Щодо загальнодержавних виборів, то хтось називає їх «перші післявоєнні», однак тоді постає логічне запитання, чи можуть бути другі, треті тощо. Тому вважаю, що достатньо просто констатувати факт специфічності цих виборів у період після скасування та / або припинення правового режиму воєнного стану.

Але законодавчих механізмів організації це не спростить. Наприклад, аби запустити процедуру проведення референдуму, треба зібрати 3 мільйони підписів не менш як у 2/3 областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області. Це треба зробити за 90 днів. Згідно з п. 6 ст. 32 закону, підписи можуть збирати лише члени ініціативної групи й лише в паперовому вигляді.

Тобто в ідеалі мають бути готові й впливові групи, які зможуть організувати в досить короткі терміни роботу «сітки» та виконати один з етапів проведення референдуму. Припустімо, що десь вони є, адже до виборів готуються. Тому рухаємося далі й можемо змоделювати ситуацію, за якої все ж таки вдалося провести всеукраїнський референдум і визначити певні територіальні межі або статус територій, лінії розмежування тощо. Далі доведеться робити наступний крок — шукати підстави та вносити відповідні зміни до Конституції України. А якщо уявити, що ухвалювати їх доведеться парламенту наступного скликання, який достатньою мірою може складатися з військових і волонтерів, то ця історія стає практично безперспективною.

Але яким є вихід із ситуації, коли правові норми не дозволяють реалізувати запит, а політичні рішення доведеться ухвалювати? Й самого факту визначення територій України в законодавстві, а також досить жорстких механізмів можливих змін недостатньо.

Яким може бути вихід

У попередніх інтерв’ю Володимира Зеленського, наразі він визначає такі потенційно ймовірні етапи політико-правового узгодження можливих домовленостей між Україною та Росією: погодження тексту угоди з обох сторін, виведення російських військ із території України (щоправда, не уточнюється, про які саме території йдеться), підписання угоди державами-гарантами та її ратифікація українським парламентом. Опісля — референдум, який відкриє шлях до змін до Конституції України.

За таких умов не зайвим буде згадати дві невдалі спроби в історії з референдумом. Перша — це всеукраїнський референдум часів Леоніда Кучми. Тоді попри його фактичне проведення у квітні 2000 року результати не були імплементовані. Ба більше, тоді втрутилася міжнародна спільнота, яка зауважила, що визнає наше суверенне право самостійно змінювати Конституцію, проте наполягає на тому, щоби будь-яка зміна здійснювалася відповідно до наявних конституційних положень. Адже важливо не лише провести референдум, а й забезпечити його легітимність.

Друга — це заява Юлії Тимошенко 2014 року про необхідність проведення референдуму щодо питання про вступ України до НАТО. Тоді вдалося запустити організаційні процедури, зокрема збори громадян зі створення ініціативної групи. Однак Центральна виборча комісія ухвалила рішення про відмову в реєстрації такої групи. Ця історія вчить того, що політичні заяви можуть бути заради заяв, і не обов’язково ставити за мету отримати озвучений результат. Адже на те й політика, що часто апелює до публічності, упускаючи правові норми та нівелюючи необхідність їх застосування.

В історії з імовірним референдумом треба враховувати також інтереси суспільства та готовність підтримувати референдум. Популяризації теми могли б сприяти ЗМІ з різним фокусом і акцентами. А для цього потрібно реалізувати доступ до медіа, що за наявності єдиного марафону доволі складно.

І виборче підґрунтя, про яке теж з’являється дедалі більше інформації в публічній площині. Адже кандидати, які балотуватимуться (та/або політичні партії), у своїх програмах визначатимуть підхід до питань, що могли бути предметом розгляду на всеукраїнському референдумі. Тож, обираючи таких представників партій, громадяни водночас проголосують за кандидатів та їхні позиції стосовно територій, Конституції України, членства в НАТО тощо. А далі їм залишиться, маючи голоси, реалізовувати задекларовані цілі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Россия украла в Казахстане до 40 Ту-95МС и сделала из них ядро своей стратегической авиации
Новости Украины
2025-05-05T21:00:33Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
2025-05-04T17:19:27Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Звезда популярного советского фильма смертельно больна
Comments UA
2025-05-05T20:21:12Z
Забудь про каре: украинкам показали горячий тренд в прическах на 2025 год
Знай
2025-05-05T18:51:20Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Изделие С: Россия начала атаковать Украину модернизированными дронами с улучшенной маневренностью, увеличенными скоростью и дальностью
Новости Украины
2025-05-05T20:36:58Z
ГУР модернизирует Magura: россиянам советуют не расслабляться в Черном море
Gazeta UA
2025-05-05T20:36:44Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
ЄС розглядає можливість збільшення закупівель у США на €50 млрд
AgroNews
2025-05-05T18:22:47Z
Какие налоги платит работающий пенсионер в Украине в 2025 году
Факти ICTV
2025-05-05T17:52:05Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Кофе способствует здоровому старению: какое количество чашек спасет жизнь
Знай
2025-05-05T20:51:04Z
Забудете о болезнях: назвали главную пользу от коротких тренировок
Gazeta UA
2025-05-05T17:51:22Z
Слух и речь оказались сигналами опасности: ученые связали их с опасным видом деменции
Фокус
2025-05-05T15:06:31Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: что советует наука
UAToday
2025-05-05T12:00:39Z
Врач назвал пять основных симптомов рака, с которыми многие не пойдут на обследование
Факти ICTV
2025-05-05T11:58:37Z
Дискомфорт, зарождающийся в шее: врач рассказала про теорию о "кости головной боли"
Фокус
2025-05-05T11:00:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
"Шахеды" атакуют со стороны моря: в Одессе прогремела серия взрывов
Новости Украины
2025-05-05T19:54:16Z
Под Киевом собака напала на школьников: много травмированных оказалось в больнице
Новости Украины
2025-05-05T17:30:33Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Собака набросилась на школьников в Броварах - много раненых
Апостроф
2025-05-05T16:51:16Z
В Днепропетровской области два брата организовали нелегальную торговлю "трофейным" оружием
Комсомольская правда
2025-05-05T16:13:52Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Хронология войны – день 1168: над Россией летают дроны, а оккупанты давят под Покровском
Telegraf
2025-05-05T21:01:38Z
Жителей двух населенных пунктов Сумщины призвали эвакуироваться
Gazeta UA
2025-05-05T19:27:00Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
"Неприятная история", - Z-военкор рассказал об одном штурме Украины еще до "большой войны". ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-05T18:54:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Цена отдыха в Болгарии 2025 с онлайн турагентством АНЕКС Тур
Gazeta UA
2025-05-05T16:24:34Z
Как называли киви в прошлом: было ягодой, а не фруктом
Gazeta UA
2025-05-05T16:15:23Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Просто и со вкусом: садоводы раскрыли "магическую" пользу зеленого чая для любой грядки
Знай
2025-05-05T15:51:56Z
Как легко отмыть стиральную машину с помощью лимона и зубной пасты: действенный способ
Gazeta UA
2025-05-05T15:43:50Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Одна из команд-середняков Формулы-1 близка к замене пилота
Корреспондент
2025-05-05T09:48:51Z
Хэмилтон рассказал подробности своего разговора с руководителем Феррари
Корреспондент
2025-05-05T08:54:29Z
Душ, кухня и спальня: бусик Toyota перетратили в люксовый дом на колесах
Знай
2025-05-05T04:51:15Z
Как и когда правильно промывать двигатель: советы от экспертов
Gazeta UA
2025-05-05T00:00:25Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Впервые китаец-любитель выиграл чемпионат мира по снукеру
Корреспондент
2025-05-05T21:00:22Z
Шапаренко может перейти в другой чемпионат
Корреспондент
2025-05-05T20:28:36Z
Миколенко в Эвертоне прижился: его уход не предвидится
Корреспондент
2025-05-05T19:45:37Z
Сикан сравнял счет в матче турецкого чемпионата после автогола Батагова
Корреспондент
2025-05-05T19:06:13Z
В турецком чемпионате у украинского футболиста вышел причудливый автогол
Корреспондент
2025-05-05T18:54:45Z
Реднапп: Увидеть в Забарном хорошего игрока способны не многие
Корреспондент
2025-05-05T18:33:18Z
Промоутер Усика отметил желание боксировать и указал на подготовку украинца
Корреспондент
2025-05-05T18:15:21Z
Первый титул украинца Яремчука в чемпионате Греции
Корреспондент
2025-05-05T17:18:41Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Шарм, драйв и страсть автоспорта: Геймплейный трейлер симулятора Project Motor Racing от создателей Project CARS
GameMag
2025-05-05T19:58:42Z
На венгерском вулкане обнаружены сотни артефактов бронзового века
Корреспондент
2025-05-05T19:46:52Z
Командная игра без наказания за поражение: Marathon от Bungie станет «социальным extraction-шутером»
GameMag
2025-05-05T19:34:17Z
Hisense представила телевизоры среднего сегмента с ИИ
Корреспондент
2025-05-05T18:09:02Z
Владельцы PlayStation 5 массово покупают игры Microsoft — Forza Horizon 5 и The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered лидируют в PS Store
GameMag
2025-05-05T17:49:54Z
Новое начало для ПК-геймеров: Microsoft переименовала игровую платформу Windows PC в Xbox PC
GameMag
2025-05-05T17:49:23Z
Європейські ціни на сляб знизилися у другій половині квітня
AgroNews
2025-05-05T17:22:09Z
Шестеренки переиздания: Microsoft анонсировала Gears of War: Reloaded
GameMag
2025-05-05T16:37:49Z