MY.UAНовини
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?
Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Імплементація мирних угод. Як закон і Конституцію поєднати з реальністю?

Щодня в публічній площині дедалі більше розмов про так звані мирні переговори, формат участі країн, умови домовленостей, вимоги сторін тощо. Згадується вислів президента, що без нас за нас нічого не можна вирішувати. Але водночас важливо розуміти особливість імплементації ймовірних мирних угод. Адже базується цей кейс на внутрішньому законодавстві й матиме щонайменше конституційні обмеження.

Отже, вже зараз зрозуміло, що конституційної норми, яка нам гарантує членство в НАТО, в найближчій перспективі виконано не буде. І можна було б сказати, що це не критично, адже й у попередні роки це була радше політична норма в нашому внутрішньому документі, яка не гарантувала нам нічого й не зобов’язувала зовнішніх партнерів рухатися в напрямку її виконання, але вона стає дратівливою для зовнішньої комунікації. Ще одне питання — статус окремих територій і територіальні межі. Таким чином, формується чітке розуміння, що Конституцію України доведеться змінювати. Фактично це питання про узгодженість правових рамок, і треба шукати механізми їх забезпечити.

Законодавчі пастки

Є декілька варіантів, за якими можна моделювати розвиток подій: змінювати Конституцію України в парламенті, через всеукраїнський референдум, або ж на референдум виносити питання, визначені рамкою угод, а у Верховній Раді України голосувати за їх затвердження.

В кулуарах згадують, що одним з елементів зміни правового поля може бути референдум. Адже 33 роки тому новітню історію незалежності сучасної України було утверджено на референдумі. 1 грудня 1991 року понад 90% громадян підтримали Акт проголошення незалежності України. В певному аспекті ця історія може повторитися, однак з іншим змістом. Якщо 1991 року незалежність ми здобули, то зараз її важливо відстояти насамперед фізично, а далі, можливо, доведеться визначатися з окремими питаннями щодо кордону (демаркації й делімітації) та статусу територій. І тут нас очікують ходіння по колу між чинною Конституцією України та законом «Про всеукраїнський референдум».

Почнемо з Основного Закону, в якому визначено механізми призначення й проведення референдуму та зазначено, що питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом. Водночас у профільному законі деталізовано, що предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання: затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції; загальнодержавного значення; про зміну території України; про втрату чинності законом України або окремими його положеннями. Також установлюється низка винятків стосовно питань, які не можна виносити на референдум. Серед них і ті, що спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі. Тому чіткість і тонкість поставленого питання щодо територій може як відповідати, так і не відповідати букві закону.

Загалом у Конституції України достатньо статей, спрямованих на захист територіальної цілісності України (17, 65, 102, 132, 157). В останній, зокрема, йдеться про те, що «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни… спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України». Отже, нову Конституцію України треба ухвалити так, аби не порушити чинної. Ба більше, ухвалювати рішення шляхом проведення всеукраїнського референдуму може бути простіше, ніж вносити зміни до чинної редакції Конституції, для чого потрібно попередньо отримати висновок Конституційного суду України на відповідний законопроєкт, провести голосування протягом двох чергових сесій парламенту та зібрати 300 голосів.

У контексті необхідності імплементації договірної рамки в Основний Закон буде не зайвим згадати історію Мінських угод. Адже в переліку з 13 пунктів були ті, які неможливо реалізувати без змін до Конституції. Зокрема це стосувалося запровадження децентралізації й особливого статусу територій Донецької та Луганської областей. Заради об’єктивності варто зазначити, що взятих на себе зобов’язань не виконала й Росія, як-от щодо припинення вогню. І саме між прямим небажанням однієї сторони й відсутністю можливостей в іншої почала з’являтися межа компромісів, коли процеси набувають хаотичного значення, а право сили перевищує силу права.

Тож недаремно ще на початку минулого року президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ заявив, що вважає проведення в державі референдуму щодо територіальних поступок Росії в обмін на мир можливим за умови, якщо цього захоче народ. Водночас глава держави уточнив, що вважає такий референдум «не найкращим варіантом».

У липні 2024 року міський голова Києва Віталій Кличко в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera також припустив, що Володимиру Зеленському доведеться організувати референдум, щоб обговорити з українцями територіальні компроміси з Росією.

Такі публічні припущення можуть мати дві площини. З одного боку, політичні рішення треба оформити юридично. З іншого — політтехнології використовують тактику «вкидів», аби промоніторити реакцію суспільства на можливі непопулярні рішення, які, ймовірно, доведеться ухвалювати. Або ж шукати варіанти коректних і максимально можливих «обходів».

Що це за варіанти

Якщо відштовхуватися від публічних заяв і накласти їх на букву закону, то ми зрозуміємо, що процедурно провести референдум дуже складно, до того ж це потребуватиме значних бюджетних коштів. На етапі ухвалення закону називали суми в 1–2 млрд грн. Теоретично є можливість дещо заощадити, якщо референдум провести одночасно з виборами. Водночас у самому Законі «Про всеукраїнський референдум» установлено заборону на його проведення одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами, черговими місцевими виборами. Але наступні вибори не будуть ні черговими, ні позачерговими, а отримають спеціальний статус післявоєнних. Імовірно, за винятком місцевих, які наразі в черговому порядку можуть відбутися восени 2025 року. Щодо загальнодержавних виборів, то хтось називає їх «перші післявоєнні», однак тоді постає логічне запитання, чи можуть бути другі, треті тощо. Тому вважаю, що достатньо просто констатувати факт специфічності цих виборів у період після скасування та / або припинення правового режиму воєнного стану.

Але законодавчих механізмів організації це не спростить. Наприклад, аби запустити процедуру проведення референдуму, треба зібрати 3 мільйони підписів не менш як у 2/3 областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області. Це треба зробити за 90 днів. Згідно з п. 6 ст. 32 закону, підписи можуть збирати лише члени ініціативної групи й лише в паперовому вигляді.

Тобто в ідеалі мають бути готові й впливові групи, які зможуть організувати в досить короткі терміни роботу «сітки» та виконати один з етапів проведення референдуму. Припустімо, що десь вони є, адже до виборів готуються. Тому рухаємося далі й можемо змоделювати ситуацію, за якої все ж таки вдалося провести всеукраїнський референдум і визначити певні територіальні межі або статус територій, лінії розмежування тощо. Далі доведеться робити наступний крок — шукати підстави та вносити відповідні зміни до Конституції України. А якщо уявити, що ухвалювати їх доведеться парламенту наступного скликання, який достатньою мірою може складатися з військових і волонтерів, то ця історія стає практично безперспективною.

Але яким є вихід із ситуації, коли правові норми не дозволяють реалізувати запит, а політичні рішення доведеться ухвалювати? Й самого факту визначення територій України в законодавстві, а також досить жорстких механізмів можливих змін недостатньо.

Яким може бути вихід

У попередніх інтерв’ю Володимира Зеленського, наразі він визначає такі потенційно ймовірні етапи політико-правового узгодження можливих домовленостей між Україною та Росією: погодження тексту угоди з обох сторін, виведення російських військ із території України (щоправда, не уточнюється, про які саме території йдеться), підписання угоди державами-гарантами та її ратифікація українським парламентом. Опісля — референдум, який відкриє шлях до змін до Конституції України.

За таких умов не зайвим буде згадати дві невдалі спроби в історії з референдумом. Перша — це всеукраїнський референдум часів Леоніда Кучми. Тоді попри його фактичне проведення у квітні 2000 року результати не були імплементовані. Ба більше, тоді втрутилася міжнародна спільнота, яка зауважила, що визнає наше суверенне право самостійно змінювати Конституцію, проте наполягає на тому, щоби будь-яка зміна здійснювалася відповідно до наявних конституційних положень. Адже важливо не лише провести референдум, а й забезпечити його легітимність.

Друга — це заява Юлії Тимошенко 2014 року про необхідність проведення референдуму щодо питання про вступ України до НАТО. Тоді вдалося запустити організаційні процедури, зокрема збори громадян зі створення ініціативної групи. Однак Центральна виборча комісія ухвалила рішення про відмову в реєстрації такої групи. Ця історія вчить того, що політичні заяви можуть бути заради заяв, і не обов’язково ставити за мету отримати озвучений результат. Адже на те й політика, що часто апелює до публічності, упускаючи правові норми та нівелюючи необхідність їх застосування.

В історії з імовірним референдумом треба враховувати також інтереси суспільства та готовність підтримувати референдум. Популяризації теми могли б сприяти ЗМІ з різним фокусом і акцентами. А для цього потрібно реалізувати доступ до медіа, що за наявності єдиного марафону доволі складно.

І виборче підґрунтя, про яке теж з’являється дедалі більше інформації в публічній площині. Адже кандидати, які балотуватимуться (та/або політичні партії), у своїх програмах визначатимуть підхід до питань, що могли бути предметом розгляду на всеукраїнському референдумі. Тож, обираючи таких представників партій, громадяни водночас проголосують за кандидатів та їхні позиції стосовно територій, Конституції України, членства в НАТО тощо. А далі їм залишиться, маючи голоси, реалізовувати задекларовані цілі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Таинственные радиационные кольца заметили вокруг Земли после мощной магнитной бури
Telegraf
2025-02-07T22:39:28Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 8-9 февраля
UAToday
2025-02-07T20:48:51Z
Grand Theft Auto V разошлась тиражом в 210 миллионов копий, Red Dead Redemption 2 — 70 миллионов копий
GameMag
2025-02-07T20:07:17Z
Ремейк Amerzone: The Explorer's Legacy выйдет 24 апреля — это первая игра создателя Syberia
GameMag
2025-02-07T20:00:20Z
Слух: На следующей неделе представят обновлённую Rainbow Six Siege
GameMag
2025-02-07T19:55:50Z
Сияли под лучами солнца: археологи нашли уникальное украшение из более 270 000 бусин
Фокус
2025-02-07T19:12:31Z
"Я схватился за голову": Сюхэй Ёсида рассказал о самых напряженных моментах на посту главы PlayStation Studios
GameMag
2025-02-07T17:31:44Z
Ранее их не исследовали: ученые раскрыли новые тайны погребальных практик Древнего Египта
Фокус
2025-02-07T17:21:31Z
Уловки бешеного пса: Представлен сюжетный трейлер Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii
GameMag
2025-02-07T17:19:59Z
Переложите одну спичку за 11 секунд, чтобы исправить равенство: интересная головоломка
TSN
2025-02-07T22:48:27Z
Пять знаков Зодиака, чьи прогнозы часто сбываются
Gazeta UA
2025-02-07T22:36:48Z
Спасаем дом: проверенные методы борьбы с муравьями
TSN
2025-02-07T22:06:34Z
Личинки в хлебе, твороге и макаронах? В ЕС разрешили новый источник белка в продуктах
Знай
2025-02-07T21:30:03Z
Как накормить всю семью на 70 гривен: роскошный рецепт, если у вас есть картофель и яйцо
Telegraf
2025-02-07T21:06:46Z
Дешево и красиво: топ-пять идей валентинок своими руками за "три копейки"
Telegraf
2025-02-07T20:33:54Z
Жить в Германии можно дешевле, но готовы ли вы к такому: реальные цифры и лайфхаки беженцам
Знай
2025-02-07T19:21:29Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T18:57:16Z
Хобби долгожителей, которое снижает вес и продлевает жизнь: интересные результаты исследований
TSN
2025-02-07T18:09:42Z
Задержали еще 17 организаторов "схем" для уклонистов
Gazeta UA
2025-02-07T22:42:39Z
Насилие над ребенком во Львовской области: обвиняют полицейского
TSN
2025-02-07T21:36:01Z
"Сотрудники ТЦК убили парня": что говорят в полиции
Comments UA
2025-02-07T20:45:03Z
Нападение подростков на юношу в Киеве: четырем участникам избиения сообщили о подозрении
Апостроф
2025-02-07T20:33:42Z
Бронирование работника, находящегося в розыске ТЦК: юристы рассказали о такой возможности
Политека
2025-02-07T19:27:36Z
Пьяный украинец вызвал скорую жене, запер медиков дома и ушел
Знай
2025-02-07T18:51:49Z
Самолет упал на автобус с пассажирами: ВИДЕО с самой оживленной трассы
Новости Украины
2025-02-07T18:51:48Z
Смерть мужчины во время прохождения ВВК в Черновцах: омбудсмен устроит проверку
Апостроф
2025-02-07T18:48:08Z
В Брюсселе четвертая стрельба за неделю, есть погибший
Корреспондент
2025-02-07T17:36:49Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
Россияне в Покровске сбросили 7 КАБов на военный госпиталь, который проработал 10 лет: фото, видео
TSN
2025-02-07T22:21:48Z
Российским оккупантам передали очки для управления дронами, начиненные взрывчаткой
TSN
2025-02-07T22:06:01Z
"Одним ударом - весь штаб", - Z-каналы сообщают о ликвидации командования 35-й бригады ВС РФ
Новости Украины
2025-02-07T21:36:33Z
В Киеве почти на год закроют мост на Дарнице: опубликована схема объезда
Новости Украины
2025-02-07T21:21:34Z
Россияне пошли в наступление на Харьковщине: воины ВСУ откровенно рассказали, что там происходит
TSN
2025-02-07T20:54:30Z
"Земельное дело": суд арестовал заместителя главы КГГА Оленича
Апостроф
2025-02-07T20:06:19Z
"Ударом HIMARS": в Селидово ВСУ уничтожили весь командный состав 35-й бригады оккупантов
Апостроф
2025-02-07T20:00:49Z
Торецк держится: в Deep State опровергли заявление противника о захвате города. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-07T19:57:25Z
Воздушная тревога в Киеве и области: что грозит столице
TSN
2025-02-07T19:48:21Z
Бывшая студентка обвинила Михаила Поплавского в сексуальных домогательствах
Апостроф
2025-02-07T20:06:09Z
Возрождение Баффи: что известно о перезапуске легенды и возможное участие Сары Мишель Геллар
Знай
2025-02-07T19:51:14Z
"Евровидение-2025": букмекеры назвали вероятного победителя нацотбора
TSN
2025-02-07T19:49:24Z
Минус 10 лет без уколов: стилист раскрыла секрет омолаживающей одежды для женщин 60+
Знай
2025-02-07T17:51:50Z
Русская песня "Сигма Бой" стала вирусной и в Украине. Почему ее лучше не слушать
Telegraf
2025-02-07T17:09:36Z
Победительница "Холостяка-13" ответила, сможет ли возобновить отношения с "Тереном"
Gazeta UA
2025-02-07T17:09:28Z
Лесик впервые после остановки сердца вышел на сцену: как выглядит бывший участник группы "Дзидзьо"
TSN
2025-02-07T16:48:51Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T16:09:59Z
Канье Уэст призывает освободить P. Diddy и снова провоцирует скандал
Корреспондент
2025-02-07T16:00:18Z
Минобороны придумало, как привлечь молодежь в армию
Comments UA
2025-02-07T22:42:02Z
Праздник 8 февраля: что нельзя делать, чтобы не заболеть
Telegraf
2025-02-07T22:21:03Z
День ангела 8 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-07T22:21:01Z
8 февраля 2025 года: Захария Серповидца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-07T22:00:34Z
Рынок труда-2025: украинцы ищут работу в бьюти-сфере и удаленно
Хвиля
2025-02-07T21:36:24Z
Всю жизнь помогал людям: 80-летний Ван Ваньлинь из Китая спас более 700 детей
Фокус
2025-02-07T21:15:42Z
Хронические болезни спасут от мобилизации: обновили перечень диагнозов, с которыми не примут в армию
Знай
2025-02-07T21:12:41Z
Освобожденный из плена воин рассказал, как поддержать военных ВСУ в российских тюрьмах
TSN
2025-02-07T21:06:30Z
В ТЦК и воинских частях усилили охрану на фоне волны подрывов
UAToday
2025-02-07T20:48:44Z
Не шоколад и не зефир: нутрициологи назвали самые полезные сладости, которые можно есть каждый день
TSN
2025-02-07T17:21:04Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Зеленский предлагает США использовать украинские газохранилища для американского СПГ
ZN UA
2025-02-07T21:54:41Z
От урана до лития: Зеленский рассказал о "козырях" Украины в партнерстве с США
Хвиля
2025-02-07T21:15:34Z
Нобелевский лауреат спрогнозировал полное обесценивание биткоина за 10 лет
Gazeta UA
2025-02-07T21:01:52Z
В Украине значительно уменьшат некоторые пенсии: кого точно коснется
Фокус
2025-02-07T20:15:17Z
За кило "домашнего" берут 280 грн: супермаркеты изменили ценники сала, яиц и сарделек
Знай
2025-02-07T20:12:34Z
Украинцам рассказали про цены на мобильную связь и коммуналку: как подорожают ключевые услуги в 2025 году
Хвиля
2025-02-07T19:45:06Z
Американцы массово скупают итальянское вино: в чем причина
TSN
2025-02-07T18:51:10Z
Верховный суд отказался отменить приватизацию Укртелекома
Лига
2025-02-07T18:30:16Z
"єОселя": Федоров сказал, сколько кредитов получили украинцы
Gazeta UA
2025-02-07T18:18:28Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
Прекращение огня, потом переговоры. Контуры формулы Трампа
Корреспондент
2025-02-07T22:24:00Z
Трамп планирует возобновить отношения с Ким Чен Ином
Корреспондент
2025-02-07T22:18:12Z
Хронология войны — день 1081: Россия атакует "Шахедами", а Зеленский готовит переговоры с Трампом
Telegraf
2025-02-07T22:00:22Z
Самолет-разведчик ВВС США замечен возле берегов Крыма: как изменится стратегия Пентагона при Трампе
TSN
2025-02-07T21:51:19Z
Беженцы в Польше лишатся помощи: власть усиливает контроль
Знай
2025-02-07T21:51:08Z
Трамп сделал щедрый подарок Путину: первый случай, когда Москва в восторге от санкций
Comments UA
2025-02-07T21:48:59Z
Мира не будет: почему Британия не верит в мирный план Трампа
Comments UA
2025-02-07T21:39:26Z
«Зло долго продолжаться не может»: Даниил Яневский рассказал о ростках новой политической системы в Украине
Знай
2025-02-07T21:21:11Z
"Это очень интересно для администрации Трампа": Зеленский рассказал, что Украина может предложить США
TSN
2025-02-07T20:54:34Z