MY.UAНовини
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника

Олекса Манн. Фільми про художників очима художника

Український художник Олекса Манн вже давно обладнав на своїй сторінці у FB щось на кшталт тиру, в якому безжально розстрілює кіна, присвячені митцям. Більшість фільмів, що розповідають про долю реальних або вигаданих митців – на думку Манна – треш. Однак серед сміття трапляються і знакові стрічки, що дійсно варті уваги.

Серед фільмів, про які ми розпитали Манна – як володар «Золотої пальмової гілки» 2017 року «Квадрад», так і вітчизняні байопіки «Параджанов» та «Етюди про Врубеля», як документальна стрічка «Вихід через сувенірну крамницю», так і оскарівська анімація про Ван Гога та свіжий серіал про Пікассо. З останнього й почнемо…

Нещодавно відбулася прем’єра другого сезону серіалу «Геній», який присвячено біографії Пабло Пікассо. Які ваші враження від перших серій?

Я почав дивитись цю бадягу, де Бандерас, виконує роль Пікассо. Дивлюсь і окрім того, що не зрозуміло, як можна зняти настільки кволо життя Пікассо (так що можна заснути, а то і коні двинути з тоски) вдуплив, що мене в цьому всьому відштовхує.

https://www.youtube.com/watch?v=FA_vW9hh_yc

У Пікассо був жвавий і гострий погляд дослідника, який дуже люто горить у своєму процесі пізнання світу. Це видно по всім фото і хронікам. А тут ми маємо цього Бандераса, з відмороженим поглядом кам’яного папуги з привідкритим дзьобом. От і все. Хоч він і схожий у багатьох ракурсах. А от Ентоні Хопкінс мав цей погляд і міг його зіграти. Фільм «Прожити життя з Пікассо» (1996) з Хопкінсом мені зайшов значно краще і хоча б запам’ятався. Там він живий.

Ніколи не любив фільми про художників. Бо переважно люди, які за це беруться, не шарять тему. Хоча матеріалу, документів, книг, свідоцтв сучасників і всього цього – завались. Хоча є і приємні виключення.

Які з фільмів про художників ви вважаєте вдалими?

Наприклад «Баскія» Джуліана Шнабеля. Він і як фільм дуже перфектно зроблений, якщо дивитись з художнього боку. Там маса нестандартних знахідок і прийомів. Шнабель, окрім того, що сам видатний художник, ще і прекрасно знав Баскію. Дружив із ним. Режисер зміг передати своє відношення до нього, показати зріз епохи і всі атмосферні дрібниці, які формують уявлення про це. Тобто знав, що робить, і як про це професійно розповісти.

Який фільм про художника грубо спотворює, вульгаризує сам образ митця? Іншими словами, який фільм про художника ви б категорично не радили переглядати.

Та багато. Я взагалі помічаю, що є така тенденція саме в кінематографі, робити з художника терпілу, нитика, страждальця і якусь тряпку. От наприклад у фільмі «Дикун» (2017), де його грає Вінсент Кассель. Грає та він добре, але кіно то типу як раз про Гогена. І нам там показують якусь зашугану, вічно страждаючу і невпевнену в собі особистість.

А Гоген був вітальний і борзий чувак, франт і апаш, авантюрист, який об’їздив весь світ. Який прекрасно знав що він робить, свою художню місію і що він хоче від життя. І який, якщо вже на те пішло, люто пиздився по п’яні з матросами в тавернах і єбашив їх мармизами об піаніно. І це не жарти. Він не раз дивився в очі небезпеці і смерті. І дивився рівно. Який абсолютно свідомо кинув все своє попереднє життя, щоби займатися тим, чим він горів. А нам з нього сооружають невідомо що.

Так, драма і страждання художника в соціумі, який його не сприймає. І ця драма була. І він страждав. Але страждав він від засилля ідіотів навколо і прекрасно розумів, що він великий революційний художник, який пре буром у майбутне. І на острови поїхав, через те, що там, на його думку, ідіотів було значно менше.

Цьогоріч на «Оскар» номінувалася анімація «З любовю, Вінсент», що була повністю намальована олійними фарбами. Надзвичайно трудомісткий фільм зчинив справжню бурю обговорень серед критиків. Багато хто відмітив, що, женучись за максимальною подібністю кожного кадра до картин Ван Гога, автори цієї стрічки схалтурили у сценарії. Які ваші враження від фільму?

Ніякі. Я не зміг це додивитись. Стало нудно. Мені не цікава така попсова популяризація.

На IMDb першим у рейтингу фільмів про художників стоїть «Чарівна пустунка» (1991) Жака Ріветта. Які враження від цієї картини?

Це в першу чергу Ріветт, а вже в десяту чергу – про художників. Там є своєрідний побутовий сюрреалізм, який мені по життю дуже близький, як спосіб світойприйняття. Проте не у випадку Ріветта. Хоча в ньому є одна добра риса – він не загравав з глядачем і знімав це, як вважав за потрібне, намотуючи йому кишки на лікоть. Причому з задоволенням. Тобто демонстрував умовність кіномистецтва і мистецтва в цілому. І там постійно транслюються цікаві ідіоми, які дещо привідкривають, чим ці люди живуть, як певна окрема каста. Якими сенсами і проблемами.

https://www.youtube.com/watch?v=Al2mvbBPT9g

Які біографічні фільми про реальних художників, на вашу думку, максимально чесно переказують долю митця?

Все настільки заміфологізовано, що важко сказати. Художник – це в першу, чергу міф. Хто його знає, що там в реальності було і чи варто це переказувати максимально чесно? Максимально чесно це буде так: ось він сидить, думає і працює 90 відсотків часу. Хто це буде дивитись? Хоча в 10 відстоках, що залишились, можна вкласти де він з гарними тьолками нюхає клей в готелі «Рітц». Щоб хоч якось розважити шановну публіку.

Є фільми, які можуть частково переказати цю «долю» художніми засобами. І серед них є навіть непогані. От в голову прийшов «Егон Шиле. Ексцес і покарання» (1981) з Матьє Карьєром і Джейн Біркін.

Які фільми про митців варто переглянути всім художникам?

Всім художникам радити нічого немає сенсу. Бо зрозуміло, що вони настільки різні, і це у мене ніяк не вийде. Я от собі думаю, а нахуя художникам дивитись про художників, взагалі? Для того щоб їм не було сумно? А механізаторам – про механізаторів. Панкам – про панків? Фізикам – про фізиків? А хіпстерам – про хіпстерів?

Можу сказати те, що я радив своїм друзям. Є пару фільмів, з якими варто ознайомитись зацікавленим людям, щоб зрозуміти в який ситуації з соціумом ми знаходимось. Бо, наприклад, через показ світу сучасного мистецтва, часто відбувається дуже різка сатира на встановлені правила гри в, нібито, ситому і спокійному, буржуазному суспільстві. Тому що мистецтво виступає завжди, як маркер суспільства.

Фільми «Без назви» (2009) Джонатана Паркера і «Бугі-вугі» (2009) Данкана Ворда дуже яскраво вскривають цей затишний мірок. Це працює і як розвінчання багатьох міфів. «Вихід через сувенірну крамницю» (2010) Бенксі – це взагалі підручник по цьому. Окрім того, що він нас знайомить з різними тенденціями і механізмами в мистецтві, які вже зараз стали мейнстрімом. Там показано процес як це відбувається. Як із лайна можна відлити кулю, але вона все одно з лайна.

https://www.youtube.com/watch?v=fqoIFOMEuBY

Ще один доволі стьобний фільм це «Реклама для генія» (2006). Там обігрується драма, як стати художником у соціумі, заточеному виключно на мас-медіа. Що добре – там ще й дуже рельєфно пропрацьовані другорядні персонажі.

У «Квадраті» (2017) піднімається вже більш широка і важка проблематика, коли зрозуміло, що суспільство заходить у повний тупік і далі все – глуха стіна. І відповідно – має відбутись вибух, який її проламає. І це вже зовсім не жарти. Це фільм-попередження.

Ну і звісно документальні фільми. Які показують реальне життя з прямою мовою художника. І там де з нього нічого не роблять штучно. Не навалюють йому штучних сенсів, яких він ніколи не транслював. От «Френсіс Бекон» (1988), наприклад, чи «Девід Лінч. Життя в мистецтві» (2016). Або ж «Інші світи» (2004) Яна Кунена, що піднімає зовсім іншу тему, але це все одно про художників, через проблематику розширення свідомості і шаманізму. А художник – це шаман.

В українському кіно є всього лиш кілька фільмів про художників. «Параджанов» (2013) і «Етюди про Врубеля» (1989) – найяскравіші з них. Які ваші враження від них?

Я намагаюсь не дивитись українське поетичне кіно, щоб не впадати в депресію. «Етюди…» дивився ще в дитинстві, коли захоплювався Врубелем. І тоді, й зараз мені не цікаво це дивитись. Ні по змісту, ні по формі.

«Параджанова» почав і кинув. Не пам’ятаю вже з якої причини, але щось мені підказує, що з тієї ж. Яка називається «українське поетичне кіно». У мене з ним ніколи не складалось. Цікаво, що Параджанов, як художник і особистість, тут, у нас, повпливав на цілі покоління. Він показав багатьом зацікавленим у цьому, що таке свобода в широкому сенсі. І що таке вітальність і темперамент. І не штучний, а абсолютно органічний артистизм. Багато хто не зміг вибратись з під його впливу, бо він був настільки сильним, як удар бетонною плитою.

У деяких людей покоління 60-70-х цей вплив прийняв доволі кумедну форму. Багатьом нашим кінематографічним, художнім і поетичним кугутам в пильних піджаках і з вусами підковою цей вплив дістався в такий особливий спосіб, що вони або всі починали ліхорадочно робити колажі, як він, або барижити антикваріатом. Або, що у них виходило дуже органічно, люто бухати, сидячи за цим антикваріатом. Тобто чувак яскраво і доходчіво показав, як треба жити. І хто що зрозумів – то і взяв. Все по-нашому. І кіно знімають теж по-нашому.

Кіно про художників часто знімають саме у Франції. Ця тема навіть стала своєрідним кліше у кінематографі цієї країни. Як ви вважаєте, чому?

У Франції протягом декількох сторіч писалась історія світового мистецтва. Відповідно, щоб повноцінно реалізуватися художнику – треба було жити і функціонувати у Франції. Зараз ситуація зовсім інша. Центри мистецтва пересунулись і вони часто є плаваючими. Після Другої світової війни – у Нью-Йорк. Потім – Лондон, Берлін. Відбулась поступова перестановка сил.

Наприклад, у румунському місті Клуж-Напока зародився один з самих потужних центрів мистецтва. Чи в Лейпцигу, з появою «Лейпцігської школи». Зараз, через те, що Берлін став дуже дорогим – туди мігрувала значна частина художнього комьюніті і повідкривала там свої студії. Хоча Париж залишається Парижем, а Нью-Йорк — Нью-Йорком. Там вариться весь цей котел.

Є певний стереотип про культурну Францію, плюс про феноменальне французьке кіно. Який, що стосується кіно, давно для мене не відповідає дійсності. Я взагалі зараз не дивлюсь кволих і безликих французьких сучасних фільмів. Часи Годара, Брессона, Ренуара, Кокто і Трюффо пройшли і залишились в історіі, а імідж ще доживає. Тому, відповідно, є певні кліше, що французький кінематограф має певну монополію на фахову і цікаву репрезентацію цієї теми.

Хоча супервідомий телеканал Arte має дві штабквартири у Франції, а одну в Німеччині. І знімає цікаві фільми про художників по всьому світу. Це некомерційний двомовний канал, відомий своїми якісними програмами про мистецтво і культуру в цілому. От про мене знімав теж. І це серйозна робота професіоналів. Спостерігаючи за тим, як вони працюють, за рівнем їх професіоналізму, я отримав величезне задоволення. Режисером там був німець, оператором баск, звукарем поляк, а адміністраторами німкеня і француженка. Така інтернаціональна добірка професіоналів у глобальному світі. Так, що є ще порох у Франції.

Вони слідкують, що відбувається у світі мистецтва. Я для себе зробив висновки, що не варто думати, що ми для них абсолютна невідома територія. Просто світ став глобальнішим і неважливо, де ти фізично знаходишся.

Коли режисером фільму стає людина з цеху живописців чи скульпторів (представник нединамічних видів мистецтва) – що особливого з’являється в такій стрічці?

Це широке питання. Маса відомих режисерів мають художню освіту чи функціонують, паралельно як художники. Наприклад Девід Лінч, Тім Бартон, Пітер Грінуей, Гас ван Сент, Террі Гілліам. Хічкок і Вім Вендерс працювали художниками, наприклад. Стенлі Кубрік і Ларрі Кларк прийшли в режисуру з художньої фотографії. Луїс Бунюель мав вчений ступінь в галузі мистецтва після мадридського університету.

Девід Лінч – це цілий пластичний світ і не відомо, що для мене важливіше: його візуальне мистецтво чи кіно. Це все запаралелені процеси. Те ж саме з Бартоном. Швидше за все це нам дає широту мислення, дуже специфічний життєвий досвід та багату візуальну мову.

Це як у радянський режисурі. Ти не міг поступити вчитись на режисера, наприклад у ВДІК, якщо у тебе не було першої вищої освіти і ти не мав трудового стажу. Тобто ти отримай освіту, попрацюй на різних роботах, подивись життя, повивчай людей, потім другою освітою вивчись на режисера і тоді вже розкажи щось людям. І серед перших освіт у відоміших радянських режисерів часто були або мистецька, або архітектурна. Тобто не можна було випасти з хати батьків, закінчивши середню школу і тулити інфантильну хуйню на широкий екран. Таке не канало. Треба було щось знати про життя. От і художник в режисурі – це перш за все знання про життя і вміння дивитись на нього під різними і часто несподіваними ракурсами. Інший погляд.

Олекса Манн
Фото: Ліна Дегтярьова

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ХУДОЖНИК ВАСИЛЬ ЦАГОЛОВ: ЖИВОПИС, ПОРОДЖЕНИЙ КІНЕМАТОГРАФОМ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z