Сенат США затвердив нового главу бюджетного управління Білого дому, який підтримує плани Трампа щодо скорочення витрат
Сенат США затвердив нового главу бюджетного управління Білого дому, який підтримує плани Трампа щодо скорочення витрат
У четвер, 6 лютого, Сенат США затвердив призначення Рассела Воута на посаду директора бюджетного управління Білого дому. Воут — “консервативний фіскальний яструб”, який обіцяв вимагати радикального скорочення витрат і надати американському президенту Дональду Трампу можливість “привести бюджет у відповідність” до політичних поглядів нової адміністрації, повідомляє WP.
Республіканці зібрали голоси (53 — “за” та 47 — “проти”) на підтримку Воута, перед яким одразу ж постали складні завдання, зокрема, не допустити припинення роботи уряду та запобігти дефолту за борговими зобов'язаннями в умовах політичного протистояння навколо двох критично важливих “фіскальних дедлайнів”, до яких залишилися лічені тижні.
Для 48-річного Воута це вже друге призначення на посаду директора Адміністративно-бюджетного управління. Він займав цю посаду під час першого президентського терміну Трампа. Воут — засновник консервативної групи “Центр за оновлення Америки”, також він допомагав розробляти так званий “Проєкт 2025” — суперечливий політичний план консервативного дослідницького інституту Heritage Foundation.
Останніми роками Воут виступав за серйозні зміни у федеральній службі, в тому числі за спрощення процедури звільнення працівників. Він також підтримав різке скорочення державних програм, особливо тих, які надають допомогу бідним у сфері освіти, охорони здоров'я та харчування, стверджуючи, що країна не може дозволити собі більше боргів. Крім того, Воут підтримує ідею про те, що президент повинен мати широкі одноосібні повноваження скасовувати федеральні витрати, навіть якщо Конгрес ухвалює відповідні закони про виділення коштів.
Такі погляди Воута загрожують загостренням юридичної боротьби за контроль над фінансами, який Конституція США надає переважно законодавчій гілці влади. Це питання викликало активні дискусії через тиждень після інавгурації Трампа, коли Білий дім вирішив призупинити федеральні витрати для перегляду їх відповідності цілям нової адміністрації (суд, зрештою, заблокував цю політику, але адміністрація не оголошувала про її скасування).
Наразі Воут не надавав детальних пропозицій про те, як адміністрація може підійти до цього питання. Така невизначеність занепокоїла низку юристів та експертів з питань бюджету, які вважають, що Білий дім може порушити делікатну систему стримувань і противаг, а також обурила демократів, які вночі під час засідання Сенату влаштували акцію протесту проти затвердження Воута на посаді. Попри те, що демократи спробували “затягнути дебати”, їм не вдалося вплинути на Сенат, де Республіканська партія зберігає незначну більшість і підтримує фіскальний порядок денний Трампа.
Затвердження Воута завершило ще один напружений день у Вашингтоні, де Трамп і його соратники на чолі з мільярдером Ілоном Маском продовжують суперечливу кампанію з “реконфігурації” американського уряду. Як керівник Департаменту урядової ефективності (DOGE), що займається скороченням витрат, Маск хоче ліквідувати цілі федеральні відомства та зменшити кількість держслужбовців, щоб скоротити урядові витрати.
Частина цієї роботи ляже на плечі Воута, чиї перші обов'язки на посаді директора Адміністративно-бюджетного управління включають розробку президентського проєкту бюджету на наступний фінансовий рік. Він також повинен працювати з Конгресом над продовженням фінансування уряду, оскільки термін дії поточного законодавства закінчується в середині березня, а ще допомагати адміністрації в її намагання підняти ліміт державного боргу.
Беручи участь у дебатах у Сенаті Воут повторив бачення Трампа щодо скорочення витрат практично в кожному відомстві та програмі, за винятком оборони. Минулого місяця на Капітолійському пагорбі він заявив, що радники Трампа “ще не встановили фіскальну мету для цієї адміністрації”, але зазначив, що ціль — “повернутися до історичного рівня витрат”, а це передбачає суттєве скорочення видатків у перспективі.
У гонитві за скороченням витрат, голова Адміністративно-бюджетного управління підтвердив законодавцям, що адміністрація намагатиметься скоротити федеральні програми боротьби з бідністю, частково шляхом запровадження вимог щодо роботи для отримувачів допомоги.
Під час затвердження на посаді Воут неодноразово наголошував, що намагатиметься виконати передвиборчу обіцянку Трампа щодо “заморожування” федеральних коштів, щоб дозволити президенту скоротити або ліквідувати цілі категорії видатків без схвалення Конгресу. Новий керівник Адміністративно-бюджетного управління згоден з Трампом, що чинні обмеження на таке “заморожування” є “неконституційними”.
“Президент і його команда збираються провести огляд з нашими юристами для вивчення параметрів закону”, - сказав Воут.
Подібне питання виникало наприкінці першого перебування Воута на посаді директора Адміністративно-бюджетного управління, коли посадовці відомства забили на сполох, що адміністрація незаконно затримує надання допомоги Україні. Багато демократів побачили нові докази бажання Трампа обійти Конгрес у своїх перших виконавчих указах, спрямованих на федеральні витрати, всього через кілька днів після інавгурації.
Передчуваючи майбутні суперечки, протягом останніх тижнів в Адміністративно-бюджетному управлінні та інших федеральних відомствах вже поширилася презентація, яка сигналізує про те, що нова адміністрація може ініціювати судову справу для “перевірки меж” видаткових повноважень відомства. Кілька службовців Управління звільнилися напередодні приходу Воута.
Трамп хоче підірвати сучасну систему адміністративного управління в Штатах, радикально змінити правила гри в політиці та завдати нищівної поразки традиційним елітам, спираючись на повністю підконтрольні йому на цьому етапі республіканську більшість в обох палатах Конгресу та консервативну більшість у Верховному суді США. Детальніше прополітику нового глави Білого дому розповідав колишній посол України в США Олег Шамшур.