MY.UAНовини
Українські художники в кіно
Українські художники в кіно

Українські художники в кіно

Кожен раз, коли художник змінює кисть на кінокамеру, – в кінематографі відбувається маленька революція. Ми відібрали найбільш яскраві приклади того, як вітчизняні художники приходили в кіно, відкриваючи в ньому несподівані ракурси, оригінальні стилі і нові форми.

Одним із перших українських майстрів, які перейшли з образотворчого мистецтва в кінематограф став Іван Кавалерідзе. Бурхливий експериментатор і невтомний трудівник, він встановив цілу низку пам’ятників по всій Україні. Довгий список його монументів вінчають «Артем» у Святогорську і пам’ятник княгині Ользі на Михайлівській площі в Києві. Однак в результаті диких політичних пертурбацій 1920-х років багато його роботи були знесені. Тоді-то Кавалерідзе і вирішив взятися за кінематограф.

Правда, целулоїдна плівка виявилася не міцнішою за мармур або бронзу. І його перший фільм «Злива» (1929) був знищений. Однак ті, кому свого часу вдалося подивитися цю картину, відзначають, що режисерові вдалося унікальним художнім чином переказати сюжет поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки». Вишукано-естетська мова цієї стрічки балансувала десь між скульптурою і кінематографом.

Акцент на пластичних рішеннях зустрічається і в багатьох інших його стрічках. Однак у ті роки кіно тільки-тільки стало звуковим. А екранні герої тоді в більшості своїй переміщалися немов на ходулях, а не літали в кіберпросторі. Тож зайва картинність кіномови Кавалерідзе тоді виглядала гармонійно.

У цьому уривку з його фільму «Коліївщина» (1932) видно, що режисер зробив акцент на висвітленні героїв стрічки. Зв’язаний селянин «перегрітий» білим кольором, в той час як священик освітлений погано. Таким чином, художник підкреслив праведність першого і нечестивість другого. Сьогодні цей прийом став для кінематографістів хрестоматійним. Тоді ж це був ще суто живописний хід.

Часто до кінематографа зверталися й інші художники, які працювали на території України. Одним з перших в цьому плані став Василь Кричевський, який оформляв фільми ключових для України режисерів Петра Чардиніна та Олександра Довженка. Уривок з фільму останнього – «Звенигора» (1928), в створенні якого брав участь Василь Кричевський:

З нині живучих українських художників найактивніше займаються кінематографом Ігор Подольчак та Оксана Чепелик. Сучасна українська кіноіндустрія дає можливість знімати фільми далеко не всім професійним режисерам – не те, що людям з суміжних професій. Однак творчість цих двох художників створює видимість, що в нашому кінематографі знайдеться місце навіть експериментаторам.

Одним із кращих художників вітчизняного кіно був Сергій Якутович. Створювати декорації і костюми для кіно він почав, коли йому було вже за п’ятдесят.

Работа Сергея Якутовича

Роботи Якутовича з’явилися в шести фільмах. Автори цих стрічок відзначають неабияке вміння художника переказувати сюжет виключно за допомогою статичних візуальних образів. Ця майстерність добре проявляється в його численних ілюстраціях до книг. «Можливо, я навіть не художник, а інтерпретатор і імпровізатор текстів», – пояснював Якутович.

Для стрічки Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу» (2001) художник створив масивні інсталяції, монументальні багатофігурні полотна і архітектурні форми, через що критики назвали фільм «намальованим кіно».

За висококласні декорації і костюми до картини Володимира Бортко «Тарас Бульба» (2009) Якутович був відзначений національної кінопремією Росії «Золотий орел».

Свій творчий шлях Ігор Подольчак почав з живопису, але вже незабаром почав працювати в багатьох інших жанрах образотворчого мистецтва. Тож після освоєння відеоарту, фотографії та перформансу – він взявся і за кінематограф.

У 2008 році вийшла його дебютна повнометражна стрічка «Las Meninas». Деякі критики назвали цей естетсько-експериментальний фільм «новим словом у кінематографі». Картина брала участь у 27 міжнародних кінофестивалях.

Епатаж у фільмах Подольчака тісно переплітається з філософствуванням. А відвертість межує з патологією. Нерідко в своїх стрічках Подольчак експлуатує прийом «ожилих картин». Статичні, скрупульозно вибудовані композиції кадрів в такому випадку виглядають красномовніше, ніж будь-який екшн.

«У якому б жанрі ти не працював – ти продовжуєш фарбувати одну і ту ж картину… Кіно відкриває більші можливості, ніж живопис, адже воно динамічне та існує в часі», – розмірковує Ігор Подольчак.

У 2012 році вийшла його друга не менш провокаційна, експериментальна, екстравагантна і, нарешті, прекрасна повнометражна стрічка «Delirium»:

Займатися живописом актриса Лариса Кадочникова почала з 70-х років. На думку її друзів, в своїх картинах артистка висловлює почуття, які їй не дано було зіграти на сцені або в кіно. Вона написала близько сотні картин, серед яких зустрічається графіка, натюрморти, пейзажі та абстракція. Її творам властиві зворушливі сюжети, фантасмагоричність, відчуття світлого смутку і позитивний погляд на світ.

«Є сни, є враження, які навіяні життям. Трапляється, побачиш щось незвичайне і це трансформується в образи, але частіше вони з’являються самі по собі. Кладу перед собою чистий аркуш і спостерігаю, як на ньому проступають ті чи інші зображення. Все ніби виступає на рівній поверхні, і мені залишається тільки обвести контури. Потім вводжу фарбу і все оживає…» – розповідає актриса.

Картина Ларисы Кадочниковой

Свій творчий шлях художник і режисер Сергій Маслобойщиков починав як графік, закінчивши Київську Художню Академію. Тільки після цього він опанував режисуру і почав ставити спектаклі, а також знімати фільми. Його стрічки відрізняються цікавою пластикою, а окремі мізансцени в них наповнені соковитою красномовністю мовчання.

Работа Сергея Маслобойщикова

Кінематограф і відеоарт відкривають додатковий простір і для творчості Оксани Чепелик. Її сміливі відео роботи – це пошук нової творчої реальності і разом з тим критика упареного мороку українських реалій. Це феєрверки образів і чітко продумані матриці смислів. На сьогоднішній день в її фільмографії близько 20 стрічок, а також ціла низка робіт, що виходять за рамки традиційного кінематографа.

Контурне уявлення про відео-творчість Чепелик можна сформувати за цими п’ятьма фрагментами з різних її проектів.

Художниця вільно подорожує по найрізноманітнішим жанрам і по несподіваним темам. Акцент у її роботах – перш за все, на філософських, соціальних і етичних питаннях.

У творчості вищезгаданих художників кіно існує окремо від інших жанрів, якими вони займаються. А інша художниця Юлія Лазаревська іноді використовує фільми для того, щоб певній мірі розширити простір своїх живописних полотен і фотографій.

Картина Юлии Лазаревской

Її картини створюються немов під дією нестерпної легкості буття. Калейдоскопічні асоціації в її фільмах розширюють внутрішній космос глядацької свідомості до нескінченності. Наприклад, короткометражна робота «Меандр» (2011):

Кінематограф став лише одним з етапів в строкатому творчому пошуку художника Анатоля Степаненка. В різний час він створював інсталяції, перформанси, збирав людей на мистецькі акції, писав вірші, фотографував тощо. Стилі та жанри він вибирає стихійно. Єдине, що залишається незмінним у його творчій особистості – чітке дотримання канонів постмодернізму і бажання втекти від стереотипів.

Він зняв всього кілька стрічок, в яких проглядається суміш різних видів мистецтва. Його дебют – короткометражка «Місяць. Ноктюрн» (1986) знята за мотивами прози В. Шевчука, а перший повнометражний фільм «Годинникар і курка» (1987) – за п’єсою І. Кочерги. Після цього він створив ще кілька відео «Колаж» (1992), «Підземні танці» (1998) та ін.

Картина Анатолия Степаненко

Художниця Емма Беглярова прийшла в кіно у 1975 році і з тих пір створила костюми для таких стрічок, як «Самотня жінка бажає познайомитися» (1986) В’ячеслава Криштофовича, серіалу «Доктор Живаго» (2005) Олександра Прошкіна, «Далеко від Сансет-бульвару» (2006) Ігоря Мінаєва тощо. За останній вона була удостоєна російської премії «Золотий орел». Костюми і декорації Беглярової надзвичайно точно передають атмосферу і настрій епохи, яка показується в стрічці.

У своєму живописі художниця віддає перевагу жіночим мотивами – добре відома її серія портретів «Феміни» (2007). «Жінка – досконале творіння зі світлими, м’якими лініями. Чоловіків зображувати не люблю. Вони незграбні. І художниці легше відшукати саме жіночу натуру», – коментує Беглярова.

Картина Эммы Бегляровой “Отдых”

Неперевершений і дещо абсурдний візуальний ряд фільмів Кіри Муратової виглядав би зовсім інакше, якби не участь її чоловіка – художника Євгена Голубенка. Декорації в цих стрічках спотворюють реальність, завдяки чому гостріше відчувається контраст між естетичним і потворним.

Крім живопису Голубенко, який можна зустріти в фільмах «Три історії» і «Лист в Америку», художник також створює фотографії та колажі. «Звалище, смітник, комірчина – ось місця, де будь-яке поєднання предметів є абсолютно виправданим. Непотрібні і поламані речі, втративши колишній апломб, валяються поруч і розмовляють, як персонажі Андерсена», – пояснює природу своїх колажів художник.

Продюсер Володимир Філіппов («Червоний», «Гніздо горлиці», «Стрімголов») надихається в своїй творчості грою світла. Його роботи – це спроба зрозуміти інформацію, як матерію. У своїх картинах він створює емоційне відображення нашої дійсності. Це своєрідний пошук фінальної правди. Спроби зрозуміти її кордон.

Абстрактним мистецтвом Філіппов займається з 1987 року. Працюючи свого часу на півночі, він довго стежив за рефлексіями і фантомами полярних ночей. «Якщо мені хочеться зайнятися фігуративом, то беру в руки фотоапарат. Певний час я активно займався відеоартом. Одна з відеоартівських робіт виставлялася в Третьяковській галереї», – говорить він.

Картина Владимира Филиппова

Художник Олексій Левченко прийшов у кіно в кінці 70-х років минулого століття і на сьогоднішній день у його творчості вже майже 30 фільмів різних жанрів і форматів. Він працював над такими відомими стрічками, як «Урга: територія любові» (1991) Микити Міхалкова, серіалом «День народження Буржуя» (2000) Анатолія Матешко, «Бережи мене, мій талісман» (1986) Романа Балаяна тощо. У 1993 році Олексій Левченко самостійно зняв фільм «Єлисейські поля», який, проте, був сприйнятий досить стримано.

Сюжети на полотнах Левченко – фантасмагоричні, а кольори – приглушені, ніби відзняті на чорно-білу плівку. А в чітко вибудуваній композиції відчувається постановка. Живопис і графіка для Левченко – свого роду продовження його кінематографічних роздумів.

Картина Алексея Левченко

У меншій мірі кінематографом займається український художник Федір Олександрович («Російський дятел»). Іноді ж художників запрошують у кіно завдяки їх колоритній зовнішності. Наприклад, іконописець Лев Скоп зіграв епізодичну роль у драмі «Брати. Остання сповідь», а дизайнер Андрій Єрмоленко – перевтілився в ефектного гангстера в комедійній рекламі. Актор-багатоверстатник Георгій Делієв активно знімається в кіно, грає в театрі, виходить на сцену в якості музиканта, а також займається живописом. Олександр Ройтбурд як займався відеоартом, так і з’являвся в якості актора в одному з фільмів Олександра Шапіро. Займався живописом і режисер Юрій Іллєнко. А художник Василь Цаголов у 90-х зняв п’ять фільмів.

Незважаючи на те, що вітчизняний кінематограф ще не досяг рівня кіноіндустрії – він вже став невід’ємною частиною культурного процесу в Україні, що зайвий раз підтверджує його щільну взаємодію з іншими видами мистецтва.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Дію» інтегрували із сервісом Auto.RIA
УкраинФорм
2025-02-08T01:45:45Z
Код 048: якому місту належить і що важливо про нього знати
Политека
2025-02-08T01:00:45Z
Що покласти до цибулі, щоб вона не зіпсувалася: маловідомий лайфхак
GlavRed
2025-02-08T00:27:54Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T00:01:49Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: показуємо її найспекотніші фото з інстаграму
24tv
2025-02-07T21:24:57Z
Як приготувати вафлі: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала ідеальний рецепт для сніданку
Политека
2025-02-08T02:00:10Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Ростов-на-Дону не спить: росіяни скаржаться на вибухи, під ударом опинився важливий об'єкт
Telegraf
2025-02-08T01:33:56Z
Правоохоронця звинувачено у насильстві щодо вихованця дитячого будинку на Львівщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:18:29Z
Український письменник розкрив мотив нападників, які вчотирьох побили молодика на Оболоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T00:39:35Z
На Дніпропетровщині оголосили підозри шістьом «кримінальним авторитетам»
УкраинФорм
2025-02-08T00:39:06Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Іноземець на кордоні з Польщею вирішив порибалити, але «клюнули» українські прикордонники
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:33:20Z
Сумчанка втратила 120 тисяч гривень, потрапивши в пастку шахраїв
Украина Криминальная
2025-02-07T22:57:48Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
З прифронтових громад Донеччини евакуювали ще 14 людей
УкраинФорм
2025-02-08T02:00:36Z
Левам варто проявити пристрасть, а Овнам - силу волі: гороскоп за картами Таро на 8 лютого 2025 року
TSN
2025-02-08T01:36:18Z
ЗСУ просунулись на Курщині, росіяни намагаються перетнути Оскіл: ситуація на фронті від ISW
24tv
2025-02-08T01:18:34Z
"Змушені здаватись": військовий розповів про ситуацію в Удачному на Донеччині
Фокус
2025-02-08T01:06:41Z
ЗСУ просунулися на Курщині, росіяни тиснуть на Донеччині: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-02-08T01:03:03Z
СБУ затримала російського агента - коригував авіаудари на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T23:57:46Z
ЗСУ просунулися під Покровськом – ISW
1News
2025-02-07T23:51:11Z
РФ атакує Україну ударними безпілотниками: на центр Києва летять ворожі "шахеди"
Фокус
2025-02-07T23:21:50Z
У Харкові оновлять систему оповіщення про атаки росіян
Gazeta UA
2025-02-07T22:24:45Z
"Залишила престижну роботу і пішла": Зібров зробив зізнання про дружину Марину
GlavRed
2025-02-08T02:06:17Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
25 найвражаючих кінотеатрів світу – ФОТО
CutInsight
2025-02-07T21:33:59Z
Король Британії під час турне до Італії зустрінеться з Папою Римським
УкраинФорм
2025-02-08T02:03:48Z
Сили оборони просунулися на Курщині – DeepState
1News
2025-02-08T01:42:16Z
Жіноча хитрість: навіщо в СРСР на ніч клали колготки в морозильну камеру
GlavRed
2025-02-08T01:36:30Z
УІНП рекомендував прибрати з герба і прапора Кропивницького російські імперські елементи
УкраинФорм
2025-02-08T01:12:40Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-08T00:18:58Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-08T00:18:57Z
Хотіла віддати хлопцеві: дві жінки побилися в ресторані через один смажений шматок курки
Фокус
2025-02-08T00:15:34Z
У "Резерв+" стався збій — соцмережі
TSN
2025-02-07T23:36:04Z
Тисячу Зеленського доведеться повернути: журналістка розповіла, кого це стосується
Политека
2025-02-07T23:03:16Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
Скільки потрібно мати стажу та зарплати, аби в 60 років отримувати 6 тис грн пенсії
Telegraf
2025-02-08T01:30:53Z
OpenAI анонсувала будівництво нових центрів обробки даних
InternetUA
2025-02-08T01:01:38Z
Ціна нафти в $60-62 за барель буде майже критичною для Росії - експерт
УкраинФорм
2025-02-08T00:57:49Z
Торгова війна: мита Китаю на нафту можуть вдарити по американському експорту
Хвиля
2025-02-08T00:45:21Z
Україна розпочала експорт біометану до Європи трубопроводом
ZN UA
2025-02-08T00:36:38Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Франція почала розслідування проти соцмережі X Маска
InternetUA
2025-02-08T02:01:19Z
"Найненависніша мама Британії" після перемоги Трампа переїжджає до США, але без своїх дітей
Фокус
2025-02-08T02:00:41Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-08T01:54:35Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:51:59Z
Ентузіазму дедалі менше: коли Росія відчує наслідки санкцій
24tv
2025-02-08T01:45:14Z
Кандидат Трампа на посаду глави ФБР отримав гроші від компанії, яку підтримує Кремль - WP
УкраинФорм
2025-02-08T01:37:24Z
Дрони атакують Ростов-на-Дону
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:00:41Z
Десятки тисяч словаків вийшли на протести з вимогою відставки Фіцо
Украина Криминальная
2025-02-08T00:27:26Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-08T00:18:16Z