MY.UAНовини
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

У серпні 2023 року я отримав завдання сформувати передове хірургічне відділення й охоче за нього взявся.

Доти я успішно командував іншим таким відділенням, але завдання створити щось нове, готове до нових викликів, видалося мені цікавим.

Для початку треба зрозуміти, що таке передове хірургічне відділення і які функції виконують ті, хто там працює. З різних публікацій у медіа всі чули про евакуаційну ланку та стабілізаційні пункти, але мало хто замислюється, куди ж надходять поранені після короткочасної стабілізації. Можливо, більшість уявляє собі, що таких поранених, як у серіалі, забирає гелікоптер і доправляє до мобільних госпіталів у безпечній зоні.

Але річ у тім, що здебільшого поруч із зоною бойових дій забрати пораненого гелікоптером неможливо, а тимчасова стабілізація не дасть йому змоги пережити довге транспортування наземним транспортом. Тож поранені з усіх стабілізаційних пунктів стікаються в передові хірургічні групи чи відділення, розташовані або в зоні бойових дій, або зовсім поруч. Також до таких відділень можуть доправляти військових безпосередньо з місця поранення. Та й не лише з пораненнями звертаються сюди. Всі екстрені випадки — від апендициту до інфаркту й інсульту — також надходять до нас.

Як правило, відділення відрізняється тим, що має сталий склад медичного й немедичного персоналу. Зазвичай тут працюють декілька хірургів, включно із судинним, ортопед, ЛОР, анестезіологи, лікарі невідкладної медицини, медичні сестри, фельдшери. Але є в складі й немедичний персонал — водії евакуаційного транспорту, кухарі тощо. Тож можна сказати, що це — відділення екстреної та невідкладної медицини (яке в народі зазвичай називають приймальним відділенням) на виїзді.

Життя вирує тут цілодобово без вихідних. Обсяг допомоги — більший, ніж на стабілізаційних пунктах, це вже перший етап госпіталю. Ми не тільки зупиняємо кровотечі, а й виконуємо операції при пораненні живота й грудей.

У тому відділенні, яке я очолював до серпня цього року, ми навіть маємо досвід близько десяти операцій при пораненні серця. Виконуємо ампутації, накладаємо апарати зовнішньої фіксації. Ми маємо повноцінні операційні й навіть стабілізаційні блоки, де можемо тримати пацієнта до однієї доби й надати йому допомогу в повному обсязі.

Для лікарів і медичного персоналу потрапити в таке відділення — гарантія того, що вони виконуватимуть роботу за фахом і не лише не втратять кваліфікації, а й набудуть нових навичок, нового мислення.

Отже, отримавши завдання стосовно комплектації відділення, я був упевнений, що воно доволі просте.

Що потрібно для функціонування такого відділення? Обладнання й люди.

З обладнанням жодних проблем не виникло. Більшість отримав зі складів медичних сил. І треба сказати, що останніми роками спостерігається істотна зміна вмісту цих складів — від застарілої радянської брезентово-алюмінієвої спадщини до найрізноманітніших сучасних апаратів, таких як мобільні УЗД, апарати штучної вентиляції, дефібрилятори. З окремими забаганками (деяким обладнанням, що може значно покращити виживання та зменшити інвалідизацію) допомогли волонтери.

А от у питаннях підбору особового складу почалися певні складнощі. Тож я вирішив опанувати ще одну, незнайому мені стежину, й зайнявся рекрутингом.

Вивчивши можливі механізми, обрав декілька напрямів. По-перше, співпрацю з ТЦК та СП, адже саме вони мають бути відповідальні за мобілізацію. По-друге, роботу з різними майданчиками, до яких належали Work.ua, Lobby X та Центр рекрутингу української армії. А також зробив певну ставку на власний бренд і розпочав рекламну кампанію в усіх доступних мені соціальних мережах.

Співпраця з ТЦК та СП зайняла найбільше часу й очікувано дала результат у вигляді мобілізації нефахових військовослужбовців. У пошуках особового складу тут вигравали ті військові частини, які змогли відрядити когось відбирати людей просто на місці. Але військовий госпіталь, до якого належить передове хірургічне відділення, такої можливості не має. Хтось від них прийшов, але здебільшого в роту охорони, а не в хірургічне відділення.

Найкращий результат дали дві рекрутингові агенції. Я навіть не можу сказати, від кого людей було більше. Хоча варто зазначити: серед тих, хто звертався до Центру рекрутингу української армії, було більше таких, хто дивився на військову службу як на звичайну роботу з 9:00 до 17:00 із вихідними. Часто я чув від кандидатів, що вони не можуть їздити у відрядження, проте воліють отримувати доплати. Звісно, таким я відмовив, адже передове хірургічне відділення майже постійно перебуває у відрядженні. Тут рідко бувають ротації, а якщо службовці такого відділення й опиняються в місті, де розташований сам госпіталь, то зазвичай не довше одного місяця.

Проте загалом ці дві платформи дали найбільше нових людей. Причому не тільки до мого відділення. Декого направили й до інших за фахом, де вони приноситимуть більше користі.

Мабуть, я не розібрався з порталом Work.ua, і він потребує значно більше часу, ніж я міг на це виділити. На мою скриньку надсилали резюме шукачів вакансій, які, відповідно до алгоритмів порталу, найбільше мені підходили. Спочатку я їм телефонував, але здебільшого отримував відмову. Тоді, щоб не марнувати час, я вирішив писати на месенджери, якщо такі були зазначені в профілі шукача вакансії. Проте жодної людини із запропонованих долучити до роботи відділення не вдалося.

Ну й наостанок я вирішив розповісти про досвід рекрутингу через соціальні мережі. Продумавши більш-менш логічну стратегію, я підготував із десяток картинок і текстів до них. Звісно, кожен текст, подібно до славетного катонівського вислову про Картаген, закінчувався закликом долучитися до передового хірургічного відділення. В текстах я детально пояснював важливість таких відділень, механізми роботи й обов’язки. Запевняв, що ті, хто долучиться до мого відділення, працюватимуть за фахом, а для ночівлі матимуть дах над головою.

Сотні, якщо не тисячі людей зробили репост. Побачивши мою рекрутингову кампанію, декілька спільнот на десятки тисяч лікарів опублікували моє оголошення.

І всі ми закликали: спеціалісте, приходь!

На мій заклик відгукнулося найбільше лікарів, які вже перебувають у лавах Збройних сил України, з пропозицією забрати їх звідти, щоб вони могли бути кориснішими за своїми вузькими спеціальностями. Декілька людей попросилися зі стабпунктів, адже обсяг роботи передового хірургічного відділення зазвичай ширший. Але, на жаль, переведення з одного підрозділу до іншого — це дуже складна історія. Особливо з урахуванням того, що госпіталі вважаються тиловими частинами.

Маю зазначити, що завдяки моїм оголошенням прийшли декілька спеціалістів, але кількість їх була незначною. Одна лікарка, надихнувшись моїми постами, спочатку вела перемовини зі мною щодо мобілізації, але потім обрала передове хірургічне відділення в іншому госпіталі. Вважаю, що це теж непоганий результат, адже ми всі робимо одну справу.

Проте були й розчарування. По-перше, з усієї величезної авдиторії відомих лікарських спільнот, у яких було розміщено оголошення, не було жодного звернення. Жодної зацікавленості. Геть нічого.

Іншим неприємним моментом стало спілкування з кількома молодими й не дуже лікарями, які прочитали мої публікації у соціальній мережі й самі вийшли на мене, запропонувавши свої кандидатури. Ми вели перемовини, й уже на етапі, коли на них було підготовлено відношення й вони мали приїхати для підписання контракту або мобілізації, люди раптом зникали. Жодної відповіді. Телефоную їм проактивно. Не беруть слухавки. Врешті-решт пробиваюсь, і на своє запитання чую у відповідь, що лікарня забезпечила їм «бронь», отже, на службу вони піти не можуть.

Ухвалення Кабміном постанови про бронювання всіх медичних працівників у державних і комунальних медичних закладах стало для мене дуже болючою темою. Доти бронювати могли співробітників лише критично важливих закладів. І то лише 50%. Тепер — усіх і 100%. Як показує мій особистий досвід, це значно зменшує бажання долучитися до медичних сил Збройних сил України.

Зважаючи на те, що залучення людей до такої ланки медичної допомоги виявилося неабияким викликом, можу собі уявити, які проблеми мають бойові бригади, де медик займається менш фаховою роботою, працює на евакуації, в первинній допомозі.

Водночас, якщо госпітальна ланка чітко підпорядкована Командуванню медичних сил, і вони можуть визначитися та зрозуміти потребу не лише в кількості необхідного медичного персоналу, а й у його фаховості, то догоспітальна ланка базується на рівні бригади / батальйону, й тут визначення потреби напряму залежить від розуміння начмеда бригади. А начальнику часто важливіше заповнити штатку відповідно до офіцерських та солдатсько-сержантських посад, аніж за спеціальностями. Періодично доводилося стикатись із проблемою, що хірург стає лікарем евакуаційної бригади. І це не приносить користі ні хірургу, ні евакуації. Бо евакуація й транспортування тяжких пацієнтів — це зовсім інший фах, і його теж треба опановувати.

Крім того, залишається проблема, що дуже фаховий лікар із доволі рідкісною спеціальністю може не мати офіцерського звання, а отже, не може обіймати лікарську посаду. І хоча є відповідна регуляція, яка не дозволяє тримати медика на немедичній посаді, і є механізм отримання лікарями офіцерського звання, можна спостерігати, що цього донині не відбувається. Крім того, зараз медик у бригаді може виконувати досить багато медичних ролей: працювати на евакуації, надавати допомогу на стабілізаційному пункті, виступати в ролі сімейного лікаря. І все це може бути та сама людина, тож говорити про підрахунки конкретних спеціалістів важко.

Зараз розпочався процес переходу на корпусну систему в Збройних силах України, й це реальна можливість доволі серйозно змінити медичну модель військової медицини. По-перше, винести медичну допомогу в окремі підрозділи. Медичну роту або медичний батальйон підпорядкувати безпосередньо начмеду корпусу. На рівні батальйону залишити тільки первинну медичну допомогу й евакуаційну ланку. До речі, евакуацію теж можна розбудувати завдяки спеціально тренованим військовим без базової медичної освіти. В армії Сполучених Штатів підготовка військового парамедика триває лише 16 тижнів, що значно менше навіть за навчання фельдшера, не кажучи вже про лікаря. Хоча це питання викликає палкі дискусії. З огляду на те, що в наших умовах процес евакуації може займати набагато більше часу, в деяких випадках може потребуватися контроль медика.

Крім того, необхідно окремо створити відповідний центральний орган, який займатиметься координацією медичних батальйонів під час виконання завдань, проведенням медичних розвідок, а також буде відповідальним за наповнення медичних батальйонів відповідними фахівцями.

Аби переломити ситуацію, що склалася, необхідні зміни як із боку держави, так і з боку громадянського суспільства. Маємо врешті зрозуміти: якщо зараз усі сили не буде спрямовано на підтримку фронту та підрозділів, які воюють, ми втратимо державу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найбільший у світі айсберг розпадається на шматки
24tv
2025-02-08T12:06:50Z
Рух — Штурм: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-08T11:58:03Z
У Панамі мешканці острова змушені кидати житло та переїжджати через глобальне потепління
Фокус
2025-02-08T11:51:14Z
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T11:39:52Z
В Україні створили конкурента Telegram і WhatsApp, який працює навіть з поганим Інтернетом
InternetUA
2025-02-08T11:31:32Z
Геймер порівняв замок з Kingdom Come: Deliverance 2 зі своїм реальним фото
24tv
2025-02-08T11:00:46Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Креативні ідеї подарунків хлопцю на День святого Валентина
24tv
2025-02-08T12:24:48Z
Яка робота – найнудніша у світі: британські вчені склали рейтинг
24tv
2025-02-08T12:18:05Z
Як виростити фісташку з горіха й отримати врожай
GlavRed
2025-02-08T11:48:51Z
Секрети догляду за орхідеями: як забезпечити тривале цвітіння
TSN
2025-02-08T11:36:19Z
Чи можна ставити теплу їжу в холодильник: знають не всі
24tv
2025-02-08T11:30:21Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
У Запорізький області через удар КАБом постраждала родина з дітьми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T12:18:30Z
На Одещині чоловік намагався об’їхати овець та збив дитину: що вирішив суд
Telegraf
2025-02-08T12:15:05Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T12:06:51Z
На Полтавщині маршрутка зіткнулася з вантажівкою, є загиблий
УкраинФорм
2025-02-08T12:03:40Z
На Львівщині зловмисник убив знайомого 10-ма ударами ножа
Украина Криминальная
2025-02-08T12:00:00Z
Трагедія на Кіровоградщині: у пожежі загинула дитина, є постраждалі
TSN
2025-02-08T11:48:10Z
На Київщині уламки БпЛА пошкодили два приватні будинки та утворили пожежу на полі
Khreschatyk
2025-02-08T11:36:22Z
Рюкзак врятував життя лижника, якого накрила лавина: неймовірне відео
24tv
2025-02-08T11:30:05Z
В Чорноморську жінка загинула, випавши з вікна 9-го поверху
Украина Криминальная
2025-02-08T11:24:27Z
Дмитро Котовський виграв «срібло» Кубка світу з лижної акробатики у Дір-Веллі
УкраинФорм
2025-02-08T12:22:58Z
ФІФА оголосила про рекорд з витрат клубів у зимове трансферне вікно
Football.ua
2025-02-08T12:19:44Z
Баварія — Вердер 3:0 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-02-08T12:07:40Z
Як частіше забивати зі штрафних ударів в EA FC 25 – покроковий спосіб
24tv
2025-02-08T12:06:29Z
Піке: Димові інформаційні завіси — це дуже в стилі Реала
Football.ua
2025-02-08T11:49:39Z
Хокей. Юнацька збірна України переграла словаків у контрольному матчі
УкраинФорм
2025-02-08T11:48:59Z
"Він вразив його": промоутер Ф'юрі про можливий бій Усика і Дюбуа
24tv
2025-02-08T11:39:16Z
ПСЖ — Монако 4:1 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-02-08T11:36:31Z
Мудрика можуть дискваліфікувати навіть за негативну пробу B
360ua.news
2025-02-08T11:33:24Z
Морози посиляться: де в Україні вдарить -14 градусів
GlavRed
2025-02-08T12:18:53Z
У неділю Україні прогнозують від 11° морозу до 8° тепла
УкраинФорм
2025-02-08T12:15:43Z
"Загинуло багато офіцерів": Зеленський розповів про потужний удар ЗСУ на Курщині
GlavRed
2025-02-08T12:15:03Z
На Сумщині зафіксували випадок пташиного грипу - оголошений карантин
УкраинФорм
2025-02-08T12:06:57Z
ЗСУ пішли в новий наступ на Курщині: експерт пояснив, як це вдалося
TSN
2025-02-08T12:06:22Z
“Куди виїжджати з пенсією 3 тисячі?”: як сьогодні під обстрілами живе розбитий Миколаїв
TSN
2025-02-08T12:06:18Z
Ворожа техніка перетворилася на згарище: бійці СБС знищили рідкісний ТОС-1А "Сонцепьок"
24tv
2025-02-08T12:00:19Z
Мати не цікавилася: що із п'ятьма дітьми з Рівненщини, які жили у халабуді у лісосмузі Тернополя
24tv
2025-02-08T11:45:20Z
На Донеччині енергетики завершили ремонт електромереж, пошкоджених під час обстрілів РФ
УкраинФорм
2025-02-08T11:39:06Z
Співак Парфенюк шокував подробицями стосунків з екснареченою: збирала компромат та шантажувала
TSN
2025-02-08T12:15:20Z
Рецензія на фільм «Тиша» / The Silent Hour
ITC
2025-02-08T12:07:07Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T12:03:50Z
Вперше після зупинки серця: Лесик з гурту DZIDZIO виступив на сцені
Gazeta UA
2025-02-08T12:03:47Z
Netflix назвав найпопулярніший фільм тижня
Фокус
2025-02-08T12:00:02Z
На аукціоні у США продали трьохсотрічну скрипку Страдіварі за $11 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T11:52:24Z
Каньє Вест планує випустити футболку зі свастикою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:39:35Z
Садиба Мурашка має шанси стати унікальним столичним культурно-мистецьким простором
Khreschatyk
2025-02-08T11:27:10Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
В аеропорту Софії затримували рейси через невідомий дрон
Европейская правда
2025-02-08T12:16:35Z
Річка в Аргентині стала криваво-червоною
360ua.news
2025-02-08T12:03:40Z
Жінки "тр*х*лися" з ним, – колишня студентка КНУКіМ звинуватила Поплавського в домаганнях
24tv
2025-02-08T12:03:38Z
Розкриті технічні характеристики американських корабельних гармат Mk 45
InternetUA
2025-02-08T12:01:50Z
Для тих, кому 18-24, готують спеціальну контрактну пропозицію - Президент
УкраинФорм
2025-02-08T11:51:44Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T11:42:49Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких бойових модулів Crows
InternetUA
2025-02-08T11:01:51Z
«Ні, не туди я пішов. Виріжемо». Марічка Падалко поговорила з Тереном про «Холостяка» та цькування після нього
Детектор М
2025-02-08T11:01:46Z
В Україні залучать до ЗСУ молодих людей віком від 18 до 24 років: відомі деталі, що анонсували
Политека
2025-02-08T11:00:25Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Ринок соняшника залишається напруженим
AgroNews
2025-02-08T12:03:42Z
Зеленський: Вартість корисних копалин на окупованих територіях України оцінюється у трильйони доларів
УкраинФорм
2025-02-08T12:01:53Z
Якою буде пенсія, якщо нема стажу роботи: названа сума
Политека
2025-02-08T11:45:42Z
Власник "Трухи" виділив мільйон грн на підтримку медіа в Україні
Telegraf
2025-02-08T11:42:12Z
Зміна ширини залізничної колії коштуватиме Україні десятки мільярдів євро
AgroPortal
2025-02-08T11:30:37Z
Вікові надбавки до пенсії: нові розміри доплат та умови отримання
Хвиля
2025-02-08T11:30:27Z
Ціни на тепличні огірки зросли майже на чверть - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T11:27:33Z
Молочка здорожчала удвічі: які ціни на сир, сметану та молоко платять українці
Политека
2025-02-08T11:27:26Z
Доведеться економити: на що вистачить електроенергії, яку може покрити субсидія
Telegraf
2025-02-08T11:03:59Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Кулеба назвав головну "переговорну помилку" команди Трампа, яка "дорого обійдеться" Україні
24tv
2025-02-08T12:21:56Z
Прем'єра Вірменії прийняли у Білому домі і це роздратувало Москву
Gazeta UA
2025-02-08T12:21:44Z
"Заморожування" війни та миротворці не призведуть до миру. Британський генерал назвав причини
Telegraf
2025-02-08T12:21:22Z
Генпрокурори 19 штатів США подали позов до суду на Трампа: в чому причина
24tv
2025-02-08T12:21:06Z
Зеленський пояснив, якою бачить співпрацю зі США в розробці корисних копалин в Україні
TSN
2025-02-08T12:18:36Z
Зеленський пояснив, чому росіяни хочуть забрати Донеччину і Запоріжжя
TSN
2025-02-08T12:18:05Z
Клімкін пояснив, чому Україна важлива для США
Лига
2025-02-08T12:09:38Z
Сьогодні найбільший об'єм титану в Європі саме в Україні – Зеленський
TSN
2025-02-08T12:06:01Z
Пекін висловив шкоду через намір Панами вийти з китайської ініціативи
360ua.news
2025-02-08T12:00:47Z