MY.UAНовини
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців

У серпні 2023 року я отримав завдання сформувати передове хірургічне відділення й охоче за нього взявся.

Доти я успішно командував іншим таким відділенням, але завдання створити щось нове, готове до нових викликів, видалося мені цікавим.

Для початку треба зрозуміти, що таке передове хірургічне відділення і які функції виконують ті, хто там працює. З різних публікацій у медіа всі чули про евакуаційну ланку та стабілізаційні пункти, але мало хто замислюється, куди ж надходять поранені після короткочасної стабілізації. Можливо, більшість уявляє собі, що таких поранених, як у серіалі, забирає гелікоптер і доправляє до мобільних госпіталів у безпечній зоні.

Але річ у тім, що здебільшого поруч із зоною бойових дій забрати пораненого гелікоптером неможливо, а тимчасова стабілізація не дасть йому змоги пережити довге транспортування наземним транспортом. Тож поранені з усіх стабілізаційних пунктів стікаються в передові хірургічні групи чи відділення, розташовані або в зоні бойових дій, або зовсім поруч. Також до таких відділень можуть доправляти військових безпосередньо з місця поранення. Та й не лише з пораненнями звертаються сюди. Всі екстрені випадки — від апендициту до інфаркту й інсульту — також надходять до нас.

Як правило, відділення відрізняється тим, що має сталий склад медичного й немедичного персоналу. Зазвичай тут працюють декілька хірургів, включно із судинним, ортопед, ЛОР, анестезіологи, лікарі невідкладної медицини, медичні сестри, фельдшери. Але є в складі й немедичний персонал — водії евакуаційного транспорту, кухарі тощо. Тож можна сказати, що це — відділення екстреної та невідкладної медицини (яке в народі зазвичай називають приймальним відділенням) на виїзді.

Життя вирує тут цілодобово без вихідних. Обсяг допомоги — більший, ніж на стабілізаційних пунктах, це вже перший етап госпіталю. Ми не тільки зупиняємо кровотечі, а й виконуємо операції при пораненні живота й грудей.

У тому відділенні, яке я очолював до серпня цього року, ми навіть маємо досвід близько десяти операцій при пораненні серця. Виконуємо ампутації, накладаємо апарати зовнішньої фіксації. Ми маємо повноцінні операційні й навіть стабілізаційні блоки, де можемо тримати пацієнта до однієї доби й надати йому допомогу в повному обсязі.

Для лікарів і медичного персоналу потрапити в таке відділення — гарантія того, що вони виконуватимуть роботу за фахом і не лише не втратять кваліфікації, а й набудуть нових навичок, нового мислення.

Отже, отримавши завдання стосовно комплектації відділення, я був упевнений, що воно доволі просте.

Що потрібно для функціонування такого відділення? Обладнання й люди.

З обладнанням жодних проблем не виникло. Більшість отримав зі складів медичних сил. І треба сказати, що останніми роками спостерігається істотна зміна вмісту цих складів — від застарілої радянської брезентово-алюмінієвої спадщини до найрізноманітніших сучасних апаратів, таких як мобільні УЗД, апарати штучної вентиляції, дефібрилятори. З окремими забаганками (деяким обладнанням, що може значно покращити виживання та зменшити інвалідизацію) допомогли волонтери.

А от у питаннях підбору особового складу почалися певні складнощі. Тож я вирішив опанувати ще одну, незнайому мені стежину, й зайнявся рекрутингом.

Вивчивши можливі механізми, обрав декілька напрямів. По-перше, співпрацю з ТЦК та СП, адже саме вони мають бути відповідальні за мобілізацію. По-друге, роботу з різними майданчиками, до яких належали Work.ua, Lobby X та Центр рекрутингу української армії. А також зробив певну ставку на власний бренд і розпочав рекламну кампанію в усіх доступних мені соціальних мережах.

Співпраця з ТЦК та СП зайняла найбільше часу й очікувано дала результат у вигляді мобілізації нефахових військовослужбовців. У пошуках особового складу тут вигравали ті військові частини, які змогли відрядити когось відбирати людей просто на місці. Але військовий госпіталь, до якого належить передове хірургічне відділення, такої можливості не має. Хтось від них прийшов, але здебільшого в роту охорони, а не в хірургічне відділення.

Найкращий результат дали дві рекрутингові агенції. Я навіть не можу сказати, від кого людей було більше. Хоча варто зазначити: серед тих, хто звертався до Центру рекрутингу української армії, було більше таких, хто дивився на військову службу як на звичайну роботу з 9:00 до 17:00 із вихідними. Часто я чув від кандидатів, що вони не можуть їздити у відрядження, проте воліють отримувати доплати. Звісно, таким я відмовив, адже передове хірургічне відділення майже постійно перебуває у відрядженні. Тут рідко бувають ротації, а якщо службовці такого відділення й опиняються в місті, де розташований сам госпіталь, то зазвичай не довше одного місяця.

Проте загалом ці дві платформи дали найбільше нових людей. Причому не тільки до мого відділення. Декого направили й до інших за фахом, де вони приноситимуть більше користі.

Мабуть, я не розібрався з порталом Work.ua, і він потребує значно більше часу, ніж я міг на це виділити. На мою скриньку надсилали резюме шукачів вакансій, які, відповідно до алгоритмів порталу, найбільше мені підходили. Спочатку я їм телефонував, але здебільшого отримував відмову. Тоді, щоб не марнувати час, я вирішив писати на месенджери, якщо такі були зазначені в профілі шукача вакансії. Проте жодної людини із запропонованих долучити до роботи відділення не вдалося.

Ну й наостанок я вирішив розповісти про досвід рекрутингу через соціальні мережі. Продумавши більш-менш логічну стратегію, я підготував із десяток картинок і текстів до них. Звісно, кожен текст, подібно до славетного катонівського вислову про Картаген, закінчувався закликом долучитися до передового хірургічного відділення. В текстах я детально пояснював важливість таких відділень, механізми роботи й обов’язки. Запевняв, що ті, хто долучиться до мого відділення, працюватимуть за фахом, а для ночівлі матимуть дах над головою.

Сотні, якщо не тисячі людей зробили репост. Побачивши мою рекрутингову кампанію, декілька спільнот на десятки тисяч лікарів опублікували моє оголошення.

І всі ми закликали: спеціалісте, приходь!

На мій заклик відгукнулося найбільше лікарів, які вже перебувають у лавах Збройних сил України, з пропозицією забрати їх звідти, щоб вони могли бути кориснішими за своїми вузькими спеціальностями. Декілька людей попросилися зі стабпунктів, адже обсяг роботи передового хірургічного відділення зазвичай ширший. Але, на жаль, переведення з одного підрозділу до іншого — це дуже складна історія. Особливо з урахуванням того, що госпіталі вважаються тиловими частинами.

Маю зазначити, що завдяки моїм оголошенням прийшли декілька спеціалістів, але кількість їх була незначною. Одна лікарка, надихнувшись моїми постами, спочатку вела перемовини зі мною щодо мобілізації, але потім обрала передове хірургічне відділення в іншому госпіталі. Вважаю, що це теж непоганий результат, адже ми всі робимо одну справу.

Проте були й розчарування. По-перше, з усієї величезної авдиторії відомих лікарських спільнот, у яких було розміщено оголошення, не було жодного звернення. Жодної зацікавленості. Геть нічого.

Іншим неприємним моментом стало спілкування з кількома молодими й не дуже лікарями, які прочитали мої публікації у соціальній мережі й самі вийшли на мене, запропонувавши свої кандидатури. Ми вели перемовини, й уже на етапі, коли на них було підготовлено відношення й вони мали приїхати для підписання контракту або мобілізації, люди раптом зникали. Жодної відповіді. Телефоную їм проактивно. Не беруть слухавки. Врешті-решт пробиваюсь, і на своє запитання чую у відповідь, що лікарня забезпечила їм «бронь», отже, на службу вони піти не можуть.

Ухвалення Кабміном постанови про бронювання всіх медичних працівників у державних і комунальних медичних закладах стало для мене дуже болючою темою. Доти бронювати могли співробітників лише критично важливих закладів. І то лише 50%. Тепер — усіх і 100%. Як показує мій особистий досвід, це значно зменшує бажання долучитися до медичних сил Збройних сил України.

Зважаючи на те, що залучення людей до такої ланки медичної допомоги виявилося неабияким викликом, можу собі уявити, які проблеми мають бойові бригади, де медик займається менш фаховою роботою, працює на евакуації, в первинній допомозі.

Водночас, якщо госпітальна ланка чітко підпорядкована Командуванню медичних сил, і вони можуть визначитися та зрозуміти потребу не лише в кількості необхідного медичного персоналу, а й у його фаховості, то догоспітальна ланка базується на рівні бригади / батальйону, й тут визначення потреби напряму залежить від розуміння начмеда бригади. А начальнику часто важливіше заповнити штатку відповідно до офіцерських та солдатсько-сержантських посад, аніж за спеціальностями. Періодично доводилося стикатись із проблемою, що хірург стає лікарем евакуаційної бригади. І це не приносить користі ні хірургу, ні евакуації. Бо евакуація й транспортування тяжких пацієнтів — це зовсім інший фах, і його теж треба опановувати.

Крім того, залишається проблема, що дуже фаховий лікар із доволі рідкісною спеціальністю може не мати офіцерського звання, а отже, не може обіймати лікарську посаду. І хоча є відповідна регуляція, яка не дозволяє тримати медика на немедичній посаді, і є механізм отримання лікарями офіцерського звання, можна спостерігати, що цього донині не відбувається. Крім того, зараз медик у бригаді може виконувати досить багато медичних ролей: працювати на евакуації, надавати допомогу на стабілізаційному пункті, виступати в ролі сімейного лікаря. І все це може бути та сама людина, тож говорити про підрахунки конкретних спеціалістів важко.

Зараз розпочався процес переходу на корпусну систему в Збройних силах України, й це реальна можливість доволі серйозно змінити медичну модель військової медицини. По-перше, винести медичну допомогу в окремі підрозділи. Медичну роту або медичний батальйон підпорядкувати безпосередньо начмеду корпусу. На рівні батальйону залишити тільки первинну медичну допомогу й евакуаційну ланку. До речі, евакуацію теж можна розбудувати завдяки спеціально тренованим військовим без базової медичної освіти. В армії Сполучених Штатів підготовка військового парамедика триває лише 16 тижнів, що значно менше навіть за навчання фельдшера, не кажучи вже про лікаря. Хоча це питання викликає палкі дискусії. З огляду на те, що в наших умовах процес евакуації може займати набагато більше часу, в деяких випадках може потребуватися контроль медика.

Крім того, необхідно окремо створити відповідний центральний орган, який займатиметься координацією медичних батальйонів під час виконання завдань, проведенням медичних розвідок, а також буде відповідальним за наповнення медичних батальйонів відповідними фахівцями.

Аби переломити ситуацію, що склалася, необхідні зміни як із боку держави, так і з боку громадянського суспільства. Маємо врешті зрозуміти: якщо зараз усі сили не буде спрямовано на підтримку фронту та підрозділів, які воюють, ми втратимо державу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Посол Израиля: Украина и Израиль проведут стратегический диалог по иранской угрозе
ZN UA
2025-07-23T08:39:52Z
Войну нужно "перенести на территорию РФ": Сырский удивил обращением к Трампу
Comments UA
2025-07-23T08:36:41Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
"Нас критиковали, потому что мы отступали". Сырский объяснил, зачем начал Курскую операцию
Лига
2025-07-23T08:39:44Z
Из-за непогоды пострадал киевский зоопарк
Апостроф
2025-07-23T08:39:20Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Что нужно сделать, если заметили желтые пятна на помидорах
TSN
2025-07-23T08:33:30Z
Завтрак, обед и ужин: какие продукты выбрать, чтобы оставаться здоровым и бодрым
Знай
2025-07-23T07:51:30Z
"Полезные" продукты, которые вредят: не ходите в супермаркет, пока не узнаете это
Telegraf
2025-07-23T07:45:29Z
Многие люди переносят глютен, даже если они утверждают, что это не так, - исследование
Фокус
2025-07-23T07:27:46Z
Полезен для здоровья и не вредит фигуре: какой хлеб можно есть без ограничений
Comments UA
2025-07-23T06:15:29Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 июля 2025 года
Фокус
2025-07-23T08:36:40Z
Когда копать картофель в 2025 году: оптимальные сроки в зависимости от региона, по месячному календарю
TSN
2025-07-23T07:21:45Z
С таким завтраком легко худеть: как приготовить сырное хачапури за 15 минут
Gazeta UA
2025-07-23T06:45:58Z
Тесто вымешивать не придется: как приготовить простой торт из вафель и крекеров к чаю
Telegraf
2025-07-23T06:12:47Z
Такие кабачковые палочки съедаются за минуту: в каком кляре их приготовить
Telegraf
2025-07-23T03:18:07Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Брюс Уиллис больше не может говорить – СМИ
Корреспондент
2025-07-23T08:16:28Z
Тед Лассо возвращается: начались съемки 4 сезона
Корреспондент
2025-07-23T08:12:20Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Успение Пресвятой Богородицы и Спас: какие церковные праздники отмечаем в августе
Gazeta UA
2025-07-23T08:39:06Z
Дадут всего 10 дней: как отбиться от несправедливого штрафа ТЦК
Знай
2025-07-23T08:36:27Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Сумской области: украинцам рассказали об изменениях
Политека
2025-07-23T08:31:32Z
Новый железнодорожный маршрут упростит путешествия между Николаевом и Западной Украиной
Новости Украины
2025-07-23T07:42:11Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Температура +40°C затрудняет тушение масштабного пожара в Греции
Новости Украины
2025-07-23T08:39:54Z
На Львівщині ліквідовано канал контрабанди лісоматеріалів з дуба
AgroNews
2025-07-23T08:36:24Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Околи рассказал о следующих шагах Усика после победы над Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T08:15:17Z
Украинский футболист решил играть за Россию
Comments UA
2025-07-23T07:36:18Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Он отдал все силы: Фьюри ответил критикам Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T07:09:02Z
Сын Шевченко подписал свой первый профессиональный контракт
Комсомольская правда
2025-07-23T07:01:23Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Перестрелки и погони на лошадях в новом геймплейном трейлере Mafia: The Old Country
GameMag
2025-07-23T08:04:12Z
В Україні дефіцит азотних добрив може сягнути 20%
AgroNews
2025-07-23T07:12:53Z
Assassin's Creed Shadows привлекла 5 миллионов игроков
GameMag
2025-07-23T07:01:04Z
В Китае обнаружена могила принца-заложника возрастом более 1200 лет
Корреспондент
2025-07-23T06:36:57Z
Terminator 2D: No Fate отложили до октября
GameMag
2025-07-23T06:31:53Z
Стало відомо, хто має право на дострокову пенсію в Україні у 2025 р
AgroNews
2025-07-23T06:09:51Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z