MY.UAНовини
"Я не бомжиха, просто так склалося". Чому переселенці опиняються в притулках для безхатьків
"Я не бомжиха, просто так склалося". Чому переселенці опиняються в притулках для безхатьків

"Я не бомжиха, просто так склалося". Чому переселенці опиняються в притулках для безхатьків

Зміст:
  1. Зареєстровані
  2. Розраховувати на себе і на Бога
  3. Стиль життя
  4. "Ми повернемося додому навіть у руїни"
  5. Люди-тіні
  6. Вперед, невідомо куди!

На годиннику 19:50, Львів вже огорнула непроглядна ніч. Під ліхтарем, біля бокового входу стандартної панельки, скупчилися люди. Деякі тихо розмовляють, а більшість просто курять, вбиваючи час. За десять хвилин двері відчиняться, і всі ці люди опиняться в теплі – нічліжка для безхатченків починає роботу о восьмій.

Притулок на вулиці Кирилівській існує багато років. Раніше він займався лише підтримкою безпритульних, але з початком повномасштабного вторгнення ситуація змінилася. Зараз значна частина "клієнтів" – вимушено переміщені особи. Війна залишила їх без даху над головою, проте здаватися вони поки що не збираються. Ці люди сподіваються змінити своє життя на краще, хоча й зізнаються, що готові до будь-якого розвитку подій.

Як влаштований притулок ізсередини та чому переселенці не знаходять кращих варіантів – читайте в репортажі на LIGA.net.

Зареєстровані

О восьмій черговий відчиняє замок і каже через двері: "Заходимо по одному". Спочатку відвідувачі проходять у кімнату, де їх реєструють у журналі. Соцпрацівник Олександр записує імена ще до того, як люди їх називають.

"У нас є такі, що з перервами по три-чотири роки тут живуть, встигаєш запам'ятати, – пояснює він. – Обставини бувають різні. Наприклад, зараз у нас зависли переселенці, яких обіцяли розселити в пансіонатах в області, але через бюрократичні моменти цей процес застопорився невідомо на скільки. Тож вони залишатимуться тут, доки все не вирішиться".

Інформаційний стенд у притулку (Фото: Іван Станіславський)

Олександр працює у притулку понад десять років і пам'ятає, що зазвичай частка немісцевих жителів була дуже незначна, а зараз переселенці — це ледь не половина мешканців. На зміні працюють троє: черговий та два соцпрацівники. Вони залишаються на всю ніч з 50 людьми – це максимальна кількість, яку може прийняти притулок.

Очікувано, що в зимовий період послуги нічліжки стають актуальнішими, але починаючи з 2022 року все забито під зав'язку, незалежно від сезону. Нужденні можуть отримувати тут нічліг, вечерю та допомогу у відновленні документів. З кожним укладається письмова угода, де встановлено кілька правил: потрібно зробити флюорографію та бути у тверезому стані.

Клієнт притулку проходить тест на алкоголь (Фото: Іван Станіславський)

"Слухай, ну ми ж це вже проходили, зараз будеш гудіти у трубку", – лунає спокійний голос чергового від дверей. "Та не пив я", – запевняє зарослий сивою бородою чоловік в насунутій на очі шапці. Черговий дивиться на алкотестер: "Ні, ну кому ти розповідаєш, ще більше, ніж минулого разу. Давай так: або зараз йдеш по-доброму і прийдеш потім тверезий, або більше ти сюди взагалі не повернешся". Той погоджується та мовчки виходить на вулицю.

Розраховувати на себе і на Бога

Кілька похмурих чоловіків один за одним мовчки розписуються у журналі та виходять з кімнати. Раптом у кімнату заходить жінка у білому пальті. В руках вона тримає таку ж світлу кофтину та починає жваво розповідати, як віднайшла її десь у гуманітарному штабі і як вона припала їй до душі. Яскрава постать жінки буквально ріже очі після сіро-чорних фігур.

"Я не бомжиха, просто так склалося", – ніби у відповідь на мій здивований погляд каже жінка. Це пані Анна з Миколаївської області. На батьківщині вона мала фермерське господарство, техніку та свійських тварин. Зараз нічого цього немає, є випадкові підробітки, місце у притулку і трохи особистих речей. Вона погоджується показати свій "куток": на ліжку лежить посуд, книжки та дивна репродукція "Таємної вечері", складена з квасолі, гречки та іншого збіжжя.

"Оце і все моє майно, – саркастично каже пані Анна. – Що було, того вже немає. Що тут зробиш? Ні, я не з тих, які швидко здаються, але якось так виходить, що розраховувати можна лише на себе і на Бога".

Пані Анна демонструє свій новий одяг (Фото: Іван Станіславський)
Ліжко пані Анни (Фото: Іван Станіславський)

Стиль життя

Після реєстрації люди йдуть вечеряти. Схоже, до соцпрацівників тут ставляться як до начальства, а от у їдальні помітно, що атмосфера стає більш неформальною. На стіні висить телевізор, з якого лунає телемарафон — утім, тутешніх мешканців військово-політична ситуація не дуже цікавить. А можливо, просто нагальні загрози у них інші. За вечерею точаться розмови про гуманітарні хаби: де і що видають, хтось згадує про пункт обігріву на вокзалі, інший – про їдальню при храмі. Говорять, що на якомусь ринку охорона — наче звірі, а вночі на вулиці побили Гришку і тепер він у лікарні.

Мешканці притулку за вечерею (Фото: Іван Станіславський)

Спираючись на свій багаторічний досвід, соцпрацівник Олександр каже, що причини, через які люди потребують притулку, суттєво не змінилися. Так, війна додала нову категорію безхатченків, але водночас залишилися зловживання алкоголем та наркотиками, проблеми з законом і родинні негаразди.

"У кожного свої проблеми. Ми розглядаємо ситуацію, намагаємося з'ясувати, що заважає людині рухатися далі. Наприклад, втрачені документи — це поширене явище. Ми складаємо план дій і намагаємося стимулювати людину поступово розв'язувати питання. У кого є чітка мета вибратися – ті зазвичай тут не затримуються. Але для багатьох це кінцева станція, для них, можна сказати, це вже стиль життя такий", – ділиться соцпрацівник.

За період роботи траплялися і нестандартні історії. Олександр пригадує чоловіка, який втратив житло через аферистів і лишився на вулиці. А одна з "новинок" воєнного часу – подружні пари та родини.

"Ми повернемося додому навіть у руїни"

Людмила та Микола – пара середнього віку з Мирнограда на Донеччині. Вона працювала продавчинею, а її чоловік – водієм. До кінця 2023 року, попри небезпеку, подружжя залишалося в рідному місті, доки в одну з ночей будинок поруч не зруйнувало КАБом. Їхнє житло також сильно постраждало.

З січня 2024 року вони мешкають у притулку на Кирилівській. Людмила підробляє кухарем, а Микола не працює через серйозну хворобу. Надати необхідну медичну допомогу йому здатні тільки у місті, тому пара залишається в ситуації, коли не може дозволити собі знімати квартиру у Львові, але й поїхати теж не може.

"Те, що я зараз заробляю, цього не вистачає ні на що. Мені платять відсоток від виторгу, буває така каса за день, що маєш 100 гривень. Але я все одно тримаюся за цю роботу, тому що хоча б проведу день в теплі, а також зможу щось поїсти й взяти трохи з собою", – розповідає Людмила.

Поки триває війна, Микола з Людмилою не бачать для себе майбутнього. Кажуть, що могли б поїхати за кордон, але перспектива залишити свою Батьківщину для них гірша, ніж життя у злиднях. "Якщо буде мир, ми повернемося додому навіть у руїни. А поки ми не знаємо, як воно буде", – приречено знизує плечима жінка.

Наразі від околиць Мирнограда до позицій росіян лише кілька кілометрів, тож вони щодня обстрілюють житлові квартали з артилерії. Місто лежить на шляху, яким ворог наступає на Покровськ, і, можливо, найближчим часом Мирноград перетвориться на руїни або буде окупований.

Люди-тіні

До відбою о 22:00 у притулку вільний час. Хтось пере речі або приймає душ, а хтось читає книгу чи тихо спілкується, сидячи у кімнаті. Якийсь чоловік беззвучно, як тінь, пройшов та ліг на матрац у коридорі між житловими кімнатами. Помітно, що частина людей у притулку поводяться так, наче хочуть бути невидимками. Вони ходять, опустивши очі, й уникають будь-яких контактів. Якщо стати на шляху, така людина омине тебе, наче робот-пилосос ніжку стільця. Здається, вони звикли, що для навколишнього світу їх не існує, і відповідають світу тим самим.

Мешканець притулку читає книгу (Фото: Іван Станіславський)

На лавці біля входу сидить одягнена жінка. Вона здається цілком звичайною, але весь її вигляд, те, як вона дивиться, промовляють, що вона не звідси. Може, прийшла у справах або на когось чекає.

– А ось і Наталія. Чому не роздягаєтесь? Вже вечеря закінчується, – зненацька каже до неї Олександр.

– Я хотіла запитати у вас: чи довго я ще тут можу ночувати? – звертається до нього жінка.

Олександр починає пояснювати, що можна залишатися скільки буде потрібно.

Вперед, невідомо куди!

"Я прихожу сюди остання, щоб менше пересікатися з постійними мешканцями, – починає розповідати Наталія. – Я бомж, але не такий безхатько, як заведено про це говорити. Це не мій стиль життя, і мені важко з цими людьми. Мені дозволили пожити тут місяць, але вже зрозуміло, що затримаюся довше".

Наталія з Херсона, багато років працювала кухарем на флоті. Зізнається, що про своє минуле нікому тут не розповідає, бо досі не звикла до думки, що довелося опуститися до такого життя.

На початку вторгнення будинок Наталії постраждав від обстрілу, а згодом, після підриву росіянами Каховської ГЕС, опинився під водою. Якийсь час жінка жила у притулку в Тернополі, потім з донькою та її чоловіком — на Рівненщині. Але родина сватів виявилася не дуже гостинною, і Наталія була змушена поїхати до Львова. На жаль, адаптуватися їй не вдалося, вартість житла виявилася захмарною.

"Я жила на залізничному вокзалі, мене ганяла поліція, казали погані слова, принижували. Це стандартне ставлення до таких людей. Так я прожила два місяці, поки не отримала запалення легень і не опинилась у лікарні. Потім волонтери привезли мене сюди, все ж краще, ніж на вокзалі", – розповідає Наталія.

Вона ще не повністю оговталася після пневмонії, але не сидить склавши руки. Наталія з іронією зазначає, що "має бізнес" – вантажні перевезення, та дістає з мішка "кравчучку". Жінка чергує на ринках, допомагає покупцям довезти картоплю в мішках або щось інше, а на вокзалі – багаж пасажирам.

Цей сервіс приносить лише 100-200 грн на день, тому без гуманітарної допомоги не обійтися. Значна частина дня проходить в поїздках між благодійними фондами. Сьогодні у Наталії було трохи роботи, й вона почувається втомленою.

Пані Наталія тримає в руках "кравчучку" (Фото: Іван Станіславський)

"Я щодня мрію про повернення до Херсона, але повертатися немає куди. Кожен день сумую за домом і за морем. Біля моря повітря смачніше, тут мені цього дуже не вистачає, я відчуваю, що тут все не рідне. Скільки років я працювала на флоті, а зараз мені соромно, що стала отак жити. Сподіваюся, що це тимчасово, я рухатимуся вперед, хоч і невідомо куди", – каже Наталія і все ж таки йде на вечерю.

Наталія зможе влаштуватися на роботу за фахом після того, як відновить втрачені документи. Разом з фахівцями притулку вони вже працюють над цим. За кілька місяців Наталії виповниться 60 років, і вона отримуватиме хоч якусь пенсію. Цими перспективами й живиться її оптимізм.

О восьмій годині ранку всі мешканці будуть змушені покинути притулок. Такі правила. Ці люди повернуться на вулиці Львова, де, можливо, комусь з них вдасться змінити своє становище.

Олександр розповідає, що іноді його підопічні зникають без попередження. У таких випадках він завжди сподівається, що послуги притулку їм більше не потрібні й вони змогли знайти для себе щось краще. А всі інші о 19:50 знову стоятимуть під ліхтарем будинку на вулиці Кирилівській.

Взимку, залишаючи притулок на денний час, люди кладуть продукти за вікно, щоб ті не зіпсувалися. Бо холодильників у притулку немає (Фото: Іван Станіславський)
Читайте також
Стати дублером в кіно і полюбити гори. Як ветеран, який втратив ногу, повертається до цивільного життя
Теги за темою
война
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Любителям аркад удалось взломать бородатый баг в "Donkey Kong": понадобилось всего 44 года
Знай
2025-02-08T15:51:19Z
Таропрогноз на 9 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в воскресенье
Telegraf
2025-02-08T15:48:13Z
Украинские полярники показали уникальные кадры спящих тюленей-крылеидов
Комсомольская правда
2025-02-08T15:39:00Z
Vodafone запустил звонки через Wi-Fi. Украинцы оценили качество новой услуги
Telegraf
2025-02-08T15:30:28Z
Джейсон Шрайер: Steam стал спасательным кругом для многих разработчиков, консольные эксклюзивы скоро исчезнут
GameMag
2025-02-08T15:07:24Z
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Что делать, если телефон начал зависать: как безопасно ускорить его работу
Политека
2025-02-08T14:33:14Z
Связь длиною в миллионы лет: ученые обнаружили в нашем мозге древнейший механизм
Фокус
2025-02-08T14:30:58Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
Когда лучше есть мясо, орехи, сыры или гречку: диетологи ошеломили ответом
TSN
2025-02-08T15:36:40Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
В Харькове раздались взрывы: что известно
TSN
2025-02-08T15:48:28Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T14:36:38Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
"Я должен отобрать титул": непобедимый соперник Беринчика пригрозил украинцу нокаутом
TSN
2025-02-08T15:21:49Z
Гол Антоні не став на заваді для вражаючого камбеку Сельти
Football.ua
2025-02-08T15:07:27Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
В Киеве может появиться еще один микрорайон: что говорят эксперты и местные власти
TSN
2025-02-08T15:51:16Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T15:36:49Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T15:33:42Z
Миллион рублей и тюрьма: пленный оккупант под Покровском рассказал о мотивации в ВС РФ
Фокус
2025-02-08T15:30:14Z
В Николаеве волонтеры пытаются пристроить четырехлапых, которые остались под обстрелами: трогательные кадры
TSN
2025-02-08T15:21:11Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Гороскоп на 9 февраля: приятные перемены у Раков, решение проблем у Рыб
Telegraf
2025-02-08T15:00:00Z
На этом направлении идут максимально тяжелые бои, которых не было даже в Бахмуте
Comments UA
2025-02-08T14:15:56Z
Бои под Покровском: ВСУ не сдержат прорыв ВС РФ к западу от города, — военкор
Фокус
2025-02-08T13:57:00Z
Исполнилось 100 лет со дня рождения выдающегося украинского художника Виктора Зарецкого
ZN UA
2025-02-08T15:31:42Z
«Пугает количество одобрительных комментариев»: блогер раскритиковала анонс комедии «Песики»
Апостроф
2025-02-08T15:30:37Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T13:45:51Z
Любовь дедушки: первое фото короля Иордании вместе с принцессой Иман
Marie Claire
2025-02-08T13:30:28Z
Уничтожение вражеских дронов: Зеленский анонсировал новые методы
TSN
2025-02-08T13:18:19Z
Осторожно, есть один день: что грозит украинцам за повреждение пломб на электросчетчиках
Знай
2025-02-08T13:12:24Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Долги за газ – искусственные? ВСК ВРУ выявила масштабные нарушения «Нафтогаза»
Comments UA
2025-02-08T15:36:44Z
Отберут пенсии без предупреждения: кто будет вынужден выживать на копейки или попрошайничать
Знай
2025-02-08T15:30:39Z
Без справки от "Нефтегаза" не будет субсидии: кому нужно ее получить
Знай
2025-02-08T15:12:01Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Графики отключения электроэнергии 9 февраля 2025: что нужно знать украинцам
Политека
2025-02-08T13:33:14Z
Как узнать размер будущей пенсии в Украине: инструкция
TSN
2025-02-08T13:18:49Z
Десятки тысяч гривен за сервиз из украинского фарфора: возможно в вашем шкафу скрывается клад
Telegraf
2025-02-08T12:57:43Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Путин поручил создать экспозицию на тему войны в Украине - бывший нардеп призвал делать выводы
Апостроф
2025-02-08T15:54:24Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T15:51:49Z
Путин готовится совсем не к переговорам: Зеленский сделал важное заявление
TSN
2025-02-08T15:48:48Z
В США суд заблокировал команде Маска доступ к конфиденциальным материалам Минфина
ZN UA
2025-02-08T15:30:55Z
Зеленский: На Курщине убиты 20 офицеров РФ и КНДР
Корреспондент
2025-02-08T15:25:20Z
Шольц назвал "неуместными" разговоры о миротворцах в Украине
Корреспондент
2025-02-08T15:09:36Z
Шольц снова критикует Трампа за идею об оружии для Украины в обмен на полезные ископаемые
Европейская правда
2025-02-08T15:00:17Z
Глава МИД Турции заявил, что война в Украине вполне может закончится до июня 2025 года
Известия Киев
2025-02-08T14:45:57Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T14:39:02Z