MY.UAНовини
Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці
Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці

Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці

Останні 15 років в Україні з держбюджету не фінансувалися системні геологічні роботи.

Тема з рідкісноземельними елементами, які начебто хочуть отримати США від України, взамін за військову допомогу, підсилила інтерес до вітчизняної геології та власне до українських геологів.

Багатьох цікавить, чи зможе Україна надати американцям рідкісні метали і чи дійсно наша земля багата на таку унікальну сировину, якою марять за океаном.

ТСН.ua поспілкувався на цю тему з Стеллою Шехуновою, директоркою Інституту геологічних наук НАН України, академіком НАН України, докторкою геологічних наук.

Щоб надати – потрібно ще розвідати та відкопати

– Чи дійсно зможе Україна надати такі рідкісні копалини США в обмін на військову допомогу?

– До того, щоб взяти і "надати" ще дуже і дуже далеко. Поки йдеться про перспективні геологічні об‘єкти з рудою, у якій можна знайти певний відсоток корисних копалин, про які кажуть американці. Ці метали у геологічних утвореннях поширені не так рівномірно, як ми можемо собі уявити.

Якщо ви бували на станціях Київського метрополітену, то помічали оздоблення, зокрема, з граніту та інших магматичних порід. Навіть такі породи, які утворилися з більш-менш однорідного розплаву, а потім охолоджувалися та розкристалізувалися, при цьому відбувалася кристалізаційна та гравітаційна диференціація речовини, мають дуже неоднорідну будову. В них є великі ксеноліти від первинної непереплавленої породи, яка поглиналася магмою, а також присутні характерні включення великих кристалів, які складають прожилки, утворюють пегматити. Корисні і особливо рідкісні компоненти, часто зосереджені саме у таких частинах породи.

В Україні перспективні на рідкісні землі геологічні об’єкти знаходяться в породах Українського щита в гранітах, сієнітах, лужних сієнітах, пегматитах та метасоматитах.

– Тобто їх ще потрібно знайти?

– Щоб розвідати якесь родовище, потрібно провести загальне картування території, потім знайти на ньому перспективні ділянки – це лише пошукова стадія. А після цього можна братися за розвідку, коли вже доведено, що на якійсь певній площі є підвищена концентрація корисних копалин і їх можна знайти. До цього потрібно з’ясувати, як саме це рудне тіло залягає, яка його потужність. Тобто, я веду до того, що "віддати метали", це точно не так, як зі зливками золота у банку – взяв і комусь передав.

Більшість наших перспективних об’єктів це поки лише потенційна можливість отримати "метал". Перспективний об’єкт як правило, ще треба буде ретельно розвідати, оцінити економічну доцільність розробки, організувати видобуток. Для розвідки рудних скупчень використовуються геофізичні, мінералого-геохімічні методи.

Є в Україні і розвідані родовища. До прикладу Азовське. В ньому ми маємо комплексні корисні копалини – цирконій, рідкісноземельні руди. На жаль, тепер це родовище на непідконтрольній території у східному Приазов’ї.

Складнощі  видобутку

– Це десь так, як зі збором грибів – знаємо, що вони теоретично є у лісі, але ще треба до лісу дійти, пошукати, зібрати і лише тоді комусь передати?

– Десь так. Але, якщо ви знайдете гриби, то вам їх доведеться перебрати, почистити. А з рудами на рідкісноземельні елементи все ще складніше. Якщо ви навіть знайдете мінерал, який містить корисну компоненту, то її треба із застосуванням фізико-хімічних методів вилучити з мінерала чи породи.

Багато хто мабуть чув про видобуток золота. При промисловій переробці тони руди, отримують від 0,5 грама до перших десятків грам золота. А в руді на рідкісноземельні метали їх вміст складає від перших відсотків. До прикладу, у комплексному Азовському родовищі, про яке я вже згадувала, в руді вміст суми триоксидів рідкісних земель коливається від сотих долей відсотка до понад 12,5%, при цьому вміст диоксиду цирконію від сотих долей відсотка до понад 42%.

Потрібні технології

– Для видобутку рідкісноземельних елементів потрібні ще й додаткові спецтехнології?

– Так. Технології дуже важливі. Наприклад, на території України багаті поклади титану, але, на жаль, кінцеву продукцію ми з нього не виробляємо. Ми навчилися лише його збагачувати та робити концентрат – рутиловий чи ільменітовий, а далі має бути наступний етап переробки. Це вже вимагає технологій та інвестицій. А ми, на жаль, зупинилися з розвитком своїх технологій. Ми зараз навіть по титану, по якому були у дуже виграшній ситуації і мали весь цикл виробництва, не все реалізовуємо.

Де "заховані" унікальні копалини

– А чи дійсно територія Донбасу насичена цими рідкісноземельними елементами?

– Ні, йдеться про східне Приазов’я. Корисні рідкісноземельні копалини частково знаходяться там. Два родовища зараз, на жаль, на окупованій території. Це магматичні породи, в яких є й інші корисні компоненти і рідкісноземельні елементи.

Рідкісноземельні метали і дефіцитні мінерали є не лише на сході та півдні України, які частково окуповані ворогом. У північно-західній частині Українського щита найперспективнішим на ітрієві рідкісні землі є Ястребецьке флюорит-рідкісноземельне родовище в масиві сієнітів, а також Луговський масив лужних гранітів.

В центральній частині Українського щита певні перспективи пов’язані з комплексними проявами уран-золото-рідкісноземельної мінералізації, зокрема на Балці Корабельній.

Крім описаних корінних об’єктів є ще групи перспективних об’єктів в корах вивітрювання та розсипів на Середньому Побужжі, а також у Київській, Вінницькій та Житомирській областях. Зокрема, у корах вивітрювання Сущано-Пержанської зони на північному заході Українського щита.

Але на багатьох з цих об’єктів ще потрібні геолого-розвідувальні, геолого-економічні дослідження, для визначення систем їх розробки із повною реалізацією їх комплексних ресурсів.

Війна розпочалася через рідкісні мінерали?

– Як ви ставитеся до версії, що саме через ці рідкісні метали та корисні копалини розпочалася війна, кажуть, що Росія саме через них напала на Україну?

– Я вважаю, що Росія розпочавши війну сподівалась швидко змінити владу на лояльнішу до себе і у 2022 році не мала планів довготривалої війни. Імперія хотіла зберегти контроль над територією України у м’якший спосіб ніж при захопленні Криму. І питання мінеральних ресурсів (можливо крім урану) не було ключовим.

Так, відомо, що численні війни у світі відбувалися саме через природні ресурси, мінерали та корисні копалини. Наприклад, багато десятиліть французи воювали з німцями за родовища Ельзаса та Лотарингії. У роки другої світової війни на півночі Європи розгорнулася війна за руди нікелю в північній Фінляндії район Петсамо-Печенги. Родовище належало фінам, у 1930-1940-х роках руди нікелю вивозили німці, потім родовище перейшло росіянам. Та навіть той же Пригожин в Африці заробляв на природних ресурсах, зокрема, корисних копалинах.

Але я не вважаю, що росіяни напали на нас саме через мінерально-сировинні ресурси. Причина – глобальна геополітика, а корисні копалини – вже бонуси. Коли РФ окупувала Крим, то в додачу до територій отримала родовища вуглеводнів, які знаходяться на чорноморському шельфі.

До прикладу, після аварійного затоплення шахти в Солотвино (на Закарпатті) у 2010 році, у нас залишилося єдине родовище з видобутку кам’яної солі біля Бахмута (колишній Артемівськ) в Соледарі. Родовище зараз на непідконтрольній Україні території. Не знаю чи є там видобуток і чи отримує прибутки агресор, але Україна залишилася без власної кам’яної солі.

До речі, і без окупації територій, до війни майже 80 відсотків продукції з наших родовищ титану, експортували у Росію. Тобто корисні копалини можна отримувати і без захоплення територій. Ми маємо і розробляємо родовища титану, але зиску від цього отримуємо мало. Фактично ми продаємо сировину, концентрат ільменітовий і рутиловий, а не кінцеву продукцію з титану та сплавів.

Теж саме з залізорудними родовищами. До війни ми могли робити високоякісні сталі та металургійну продукцію, але втрата Маріуполя та інших міст на півдні, негативно вплинуло і на металургійну галузь. Тому для повоєнного відродження економіки треба орієнтуватися не просто на видобуток корисних копалин, як сировини, а на створення технологічних ланцюгів та виробництво продукції з вищою доданою вартістю.

Чому Москва знає про всі наші родовища

– Схоже, що росіяни добре орієнтується, де і чим багата українська земля?

– За радянських часів вся геологорозвідувальна інформація, яка отримувалась за результатами геолого-розвідувальних робіт на території України, відправлялася першим примірником звіту до Москви. Тобто росіяни мають всю інформацію про наші корисні копалини, бо такою тоді була система.

Окрім декількох нових родовищ вуглеводнів на шельфі Чорного моря, які росіяни у нас теж окупували, більшість родовищ були розвідані ще за часів СРСР. Тоді в геологічну розвідку вкладалися кошти, велися системні геолого-зйомочні, геологорозвідувальні роботи. А за останні 15 років в Україні з держбюджету не фінансувалися системні геологічні роботи, навіть геолого-картувальні, лише обробка та переінтерпретація раніше накопичених даних. Українська геологічна галузь вже кілька десятиліть, на жаль, не розвивається, а скорочується.

А для повоєнного відновлення країна потребуватиме як розвитку стратегічних галузей, які потребують розвитку мінерально-сировинної бази стратегічних корисних копалин, так і забезпечення населення якісною питною водою, сировиною для будівництва, виробництва скла та інших матеріалів. Ці потреби зможуть забезпечити кластерні об’єднання геологів науковців та практиків.

Раніше ТСН.ua повідомляв, що українські метали зацікавили Трампа: що стоїть за пропозицією США.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T10:30:25Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Microsoft блокує безкоштовну програму для обходу системних вимог Windows 11 24H2
Portaltele
2025-02-08T09:49:09Z
Непотрібні функції, які роблять смартфони дорожчими
InternetUA
2025-02-08T09:31:27Z
У США користувачі Android зможуть завантажити TikTok з офіційного сайту
Детектор М
2025-02-08T09:27:31Z
Чому не заряджається телефон на зарядці від мережі: що робити в такому разі
InternetUA
2025-02-08T09:03:56Z
Штучний інтелект виявився вражаюче точним у передбаченні магнітних бур
24tv
2025-02-08T09:03:33Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
Коли в коморі не залишилось: як приготувати мариновані огірки за 10 хвилин
24tv
2025-02-08T09:39:16Z
Як правильно тримати келих із шампанським, вином або коньяком: правила етикету
GlavRed
2025-02-08T09:27:41Z
Ідеальна бюджетна закуска, яку розметуть за 1 секунду: рецепт просто фантастика
GlavRed
2025-02-08T09:27:19Z
Зміна клімату може зіпсувати смак пива
AgroPortal
2025-02-08T07:00:48Z
Як витрачати менше щодня, але жити так само комфортно: поради Воррена Баффета
24tv
2025-02-08T05:03:50Z
На Дніпропетровщині чоловік продав автівку знайомої без її відома
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:24:11Z
На Алясці знайшли зниклий пасажирський літак: усі, хто був на борту, загинули
24tv
2025-02-08T10:18:52Z
Діти з дитячого будинку на Львівщині скаржаться на насильство з боку поліцейського
Telegraf
2025-02-08T09:51:02Z
Українські дрони уразили нафтоперегінну станцію у Волгоградській області рф
iPress
2025-02-08T09:13:47Z
Уламки збитого російського безпілотника впали у Дарницькому районі Києва
УкраинФорм
2025-02-08T08:27:38Z
Так РФ не атакували давно: вибиті вікна, зруйновані дахи, оголошено евакуацію
GlavRed
2025-02-08T08:27:27Z
Дрон влучив у житловий будинок в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T08:25:56Z
В Україні викрили схему вимагання грошей у пенсіонерів під виглядом продажу БАДів
InternetUA
2025-02-08T08:25:35Z
Казав не переживати, якщо будуть крики: у дитбудинку Буська поліціянт вибивав з дитини зізнання
24tv
2025-02-08T08:21:22Z
Берінчик проти Девіса: де та коли дивитись титульний бій в Україні – розклад трансляцій
24tv
2025-02-08T10:30:09Z
Дубінчак продовжив контракт із Динамо Київ
Football.ua
2025-02-08T10:25:11Z
Дмитро Котовський виграв «срібло» Кубка світу з лижної акробатики у Дір-Веллі
УкраинФорм
2025-02-08T10:06:59Z
Тоттенгем розгляне подальшу співпрацю з Постекоглу за підсумком кубкової гри проти Астон Вілли
Football.ua
2025-02-08T09:49:08Z
"Мені начхати на думку людей": непереможний українець впевнений, що здатен повалити Ф'юрі
24tv
2025-02-08T09:48:28Z
"Стане одним з найкращих": український футболіст назвав легіонера, який перейде у топ-клуб
24tv
2025-02-08T09:48:13Z
Будко прокоментував підписання контракту з АЗ
Football.ua
2025-02-08T09:25:41Z
АЗ підписав перший професійний контракт із вихованцем Шахтаря
Football.ua
2025-02-08T09:06:59Z
ЧС-2025 з біатлону. Склад збірної України
УкраинФорм
2025-02-08T09:03:05Z
Родичів полонених і зниклих безвісти оборонців атакують шахраї, - омбудсман
InternetUA
2025-02-08T10:28:30Z
Терористи-смертники. Росіяни перейшли до нової тактики
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:27:23Z
Херсон зазнав артилерійського удару, є поранені
1News
2025-02-08T10:21:15Z
Сили безпілотних систем знищили російський «Сонцепьок»
УкраинФорм
2025-02-08T10:21:10Z
Росіяни готуються до оборони Криму: з’явились десятки нових вогневих точок та укріплень
FaceNews
2025-02-08T10:21:07Z
«Білі янголи» евакуювали з прикордоння Сумщини двох жінок і дівчинку
УкраинФорм
2025-02-08T10:15:47Z
Загинули усі командири 35-тої бригади: у мережі пишуть про удар по штабу окупантів у Селидовому
24tv
2025-02-08T10:09:36Z
Росіяни масовано обстріляли одне з міст Запорізької області: є поранені
ZN UA
2025-02-08T10:07:18Z
ЗСУ просунулися на Курщині, окупанти тиснуть у Донецькій області: DeepState показав карту
Хвиля
2025-02-08T10:00:55Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
Катерина Тишкевич у річницю шлюбу з чоловіком Томусяком показала, яким було їхнє весілля
TSN
2025-02-08T10:18:40Z
Переможниця "Холостяка-13" Інна Бєлєнь взяла участь у популярному TikTok-тренді "норм чи стрьом"
24tv
2025-02-08T10:15:52Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Fiїnka: гуцульська автентика та звинувачення у плагіаті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:00:48Z
Вбрання зірок на Critics Choice Awards: Демі Мур у Schiaparelli, Анджеліна Джолі у Elie Saab
Комсомольская правда
2025-02-08T09:55:24Z
Я поводився неадекватно, – PARFENIUK шокував зізнанням про шантаж від колишньої
24tv
2025-02-08T09:54:25Z
Андре Тан розповів, які джинси будуть у тренді 2025 року
Фокус
2025-02-08T09:30:50Z
Колишня Тищенко в стильному луці повалялася в снігу на дорогому курорті
GlavRed
2025-02-08T09:27:19Z
Рецензія на фільм «Прокляті» / The Damned
ITC
2025-02-08T08:52:27Z
Американські розробники представили систему ППО M-SHORAD, що знищує дрони, гелікоптери і крилаті ракети
InternetUA
2025-02-08T10:31:30Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T10:30:36Z
Які пільги можна отримати родичам загиблого військового за сірим посвідченням
24tv
2025-02-08T10:18:55Z
Кота-мишолова з Британії відкликали з пенсії: чим він тепер займатиметься
24tv
2025-02-08T10:12:47Z
Росіяни марять правим берегом і гинуть, – Братчук про ворожі висадки на острови Херсонщини
24tv
2025-02-08T10:09:52Z
Анекдоти та меми тижня: Рідкоземельні метали? Наливай!
Комсомольская правда
2025-02-08T10:01:14Z
У Міноборони попередили про можливі збої в «Резерв+»
Детектор М
2025-02-08T10:01:05Z
9 забутих українських чоловічих імен, якими варто назвати сина
24tv
2025-02-08T09:57:30Z
Франція показала тренування українських пілотів на літаках Mirage 2000
Европейская правда
2025-02-08T09:54:51Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
ZN UA
2025-02-08T06:34:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Різкий стрибок цін вже у лютому: в Україні можуть подорожчати популярні крупи
GlavRed
2025-02-08T10:27:25Z
На Івано-Франківщині виявили випадок африканської чуми свиней
AgroNews
2025-02-08T10:18:15Z
Індія імпортує менше пальмової олії, більше — соняшникової
AgroPortal
2025-02-08T10:00:01Z
В Україні фермери знижують оптові ціни на картоплю - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T09:54:50Z
Городники назвали сорти найбільш скоростиглих томатів: перший урожай збиратимете вже на початку літа
TSN
2025-02-08T09:36:53Z
Курс валют на 10 лютого: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-02-08T09:36:38Z
Зростання вантажних тарифів та відсутність бронювання для малих аграріїв може знищити фермерство в Україні
AgroNews
2025-02-08T09:34:21Z
За скільки можна зібрати 1000 доларів, якщо щодня відкладати лише по 30 гривень
Telegraf
2025-02-08T09:33:20Z
Нові вимоги до фіскальних чеків: бізнес просить ще 6 місяців перехідного періоду
AgroPortal
2025-02-08T09:30:14Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
КНДР вироблятиме бойові дрони, розроблені спільно з Росією - NHK
УкраинФорм
2025-02-08T10:27:11Z
Естонія, Латвія та Литва офіційно від’єдналися від енергосистеми Росії
Европейская правда
2025-02-08T10:25:26Z
Сирія після Асада: Німеччина допоможе відбудуватись, Австрія блокує мігрантів
Петр и Мазепа
2025-02-08T10:21:24Z
Шольц: "Ми повинні збільшити присутність НАТО в Гренландії"
Европейская правда
2025-02-08T10:15:04Z
Шольц сподівається на співпрацю з Трампом, а не на конфронтацію через торгові тарифи
Европейская правда
2025-02-08T10:13:24Z
Трюдо в приватній розмові визнав загрозу анексії Канади
360ua.news
2025-02-08T10:12:55Z
Trump Tower в Одесі? Який план для України готує Трамп — Клімкін пояснює
Лига
2025-02-08T10:12:22Z
Адміністрація Трампа підтримує великі поставки зброї Ізраїлю, попри незгоду Конгресу — Reuters
ZN UA
2025-02-08T10:10:04Z
Війська РФ вдарили по Гуляйполю - двоє поранених
УкраинФорм
2025-02-08T10:06:19Z