MY.UAНовини
"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"
"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"

"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"

Імперія Романових так і не оговталася після нищівного удару і досить скоро закінчила своє існування

У ніч з 8 на 9 лютого (27—28 січня) 1904 року загін японського імператорського флоту без оголошення війни атакував російську ескадру, яка безтурботно стояла на зовнішньому рейді фортеці Порт-Артур (китайською — Люйшунькоу), що її разом із Квантунським півостровом Росія орендувала у Китайської імперії. Так розпочалася кровопролитна російсько-японська війна 1904—1905 років, яка виявила абсолютну трухлявість державного механізму імперії Романових, ставши передвісником Першої російської революції (1905—1907) і майбутньої трагічної долі всієї держави.

Так, ця війна розпочалася без оголошення, проте японці останні роки перед її початком недвозначно намагалися досягти компромісу у питанні перерозподілу сфер впливу у Східноазійському регіоні. Для токійського уряду, який був невдоволений розподілом територіальних трофеїв країнами Заходу до і після Боксерського повстання 1899—1901 років у Китаї, вкрай необхідно було закріпитися у Маньчжурії для продовження тиску на династію Цін. Проте там вже фактично хазяйнували росіяни. Головним гарантом безпеки цієї держави, яка практично вже стала напівколонією, залишалася саме Росія.

Передісторія того, як фортеця Люйшунькоу стала Порт-Артуром, вельми цікава і демонструє у всій красі підступність цих самих "гарантів" – російських імперіалістів. У грудні 1897 року потужна ескадра несподівано увійшла на рейд Люйшунькоу й під прикриттям сотень гармат, а також просто з використанням банального хабаря китайським генералам вимусила буквально за добу ретируватися 20-тисячний гарнізон, який залишив всю артилерію.

Проти цієї затії виступав голова уряду Сергій Вітте, який наголошував на тому, що Росія зобов’язалася захищати Китай від зазіхань Японії. Проте Микола II дав підступний наказ захопити фортецю. Наступного року було підписано російсько-китайську конвенцію, за якою імперія орендувала фортецю та увесь Квантунський (Ляодунський) півострів на 25 років; крім того, росіяни отримали право побудувати залізницю до міста Далянь (КВЖД). І знову Петербург, не соромлячись, обіцяв Пекіну військово-політичну допомогу…

Попри те, що на європейському континенті Росія, Франція та Велика Британія вже готували союзницький договір, який 1907 року отримав назву Антанта і був направлений проти кайзерівської Німеччини та її союзника Австро-Угорщини, в Азії лондонський уряд підтримував японців. Вони були противагою зростаючим апетитам росіян у цьому регіоні. І за останні десятиліття XIX століття саме японці досягли чималих успіхів в модернізації промисловості, революційному переоснащенні армії та флоту. Після революції Мейдзі в 1868 році та переходу до прямого правління імператорів, завершилася епоха самоізоляції ще феодальної держави. Японія стала на шлях стрімких політичних та військових реформ із використанням західних технологій.

Японська карикатура, присвячена російсько-японській війні

Японці уважно придивлялися до свого головного суперника в Східній Азії й нарешті побачили, що росіяни часто блефують і за гарною вивіскою постає держава, яка знаходиться у перманентній кризі. Тож токійський уряд став потроху тиснути, м’яко вимагаючи консультацій, проте у Петербурзі навіть не звертали уваги на ці кроки. А в російській пресі розпочалася брудна антияпонська кампанія, яка мала зневажливий підтекст, з використанням принизливих, расистських по суті карикатур.

"Добрый совет пока не поздно". Російська карикатура, 1904 рік

Сам Микола II називав японців не інакше як "макаки". Звідки ця нелюбов? Мої дідусі, вищі офіцери радянської армії, коли йшла мова про якийсь неприємний момент у житті, часто використовували фразу "японський городовий". Вона стала крилатою після публікації в одній російській газеті навесні 1891 року. Ще спадкоємець престолу, великий князь Микола Олександрович під час мандрівки до Японії у містечку Оцу отримав удар шаблею у ножнах від військового чи поліціянта. Цесаревич відбувся легким переляком і ледь помітним шрамом. От у газеті й написали: "Японський городовий, замість того, щоб забезпечувати безпеку людей, кидається на людину з шаблею лише за те, що та надто голосно сміється!"

"Посидим у моря, подождем погоды!" Російська карикатура, 1904 рік

Не дочекавшись відповіді від російських урядовців, 24 січня (6 лютого) 1904 року Японська імперія оголосила про розрив дипломатичних відносин з Російською імперією. Цікаво, що навіть цей недвозначний крок не змусив Миколу II привести російську армію та флот у бойову готовність. Наскільки ж він був самовпевненою та недалекоглядною людиною! Цар готував власними руками державі, собі й рідним трагічний фінал після Лютневої революції та більшовицького перевороту 1917 року!

Першим дзвоником стала Російська революція 1905—1907 років. Вона розпочалася вже у січні 1905 року після розстрілу мирної демонстрації, під час якої було вбито понад тисячу людей, поранено понад дві тисячі. Ця трагічна подія отримала назву "Кривава неділя". Революційна ситуація в імперії була викликана і цілою серією гучних поразок під час війни на Далекому Сході.

"Кривава неділя". Художник Войцех Коссак, після 1905 року

Отже, перша атака японських кораблів на російську ескадру в Порт-Артурі відразу виявила абсолютну неготовність командування до відсічі ворогу (чимось це нагадувало знамениту атаку японців на американську військово-морську базу в Перл-Гарборі в грудні 1941 року). Торпедні катери японців серйозно пошкодили два лінкори і крейсер; поблизу порту Чемульпо (сучасний Інчхон) 9 лютого 1904 року відбувся морський бій між японською ескадрою (шість крейсерів та вісім міноносців з морським десантом) та російським крейсером "Варяг" і канонерським човном "Кореєць", які намагалися прорватися до Порт-Артуру – зазнавши значних пошкоджень, ці російські кораблі повернулися в порт і були знищені командою, яка не бажала здаватися…

Японці висадили на березі десант і вже 21 лютого захопили Пхеньян, а у липні вийшли на корейсько-китайський кордон, розпочавши бойові дії на Квантунському півострові, який знаходився під російським протекторатом. 1 червня 1904 року японці захопили порт Дальній (Далянь) і таким чином російські війська були заблоковані на цьому півострові. Невдовзі розпочалася облога Порт-Артура.

Захисники фортеці героїчно відбивали всі атаки, але опинилися практично в безнадійному положенні. 15 грудня 1904 року під час обстрілу загинув українець за походженням, талановитий командувач сухопутних сил Порт-Артура, генерал-лейтенант Роман Кондратенко. 20 грудня 1904 року (2 січня 1905 року за новим стилем) командувач Квантунського укріпленого району і комендант фортеці Анатолій Стессель оголосив наказ про капітуляцію.

Головною проблемою росіян у цій війні була віддаленість театру бойових дій: перекидання в Маньчжурію будь-якої військової частини займало від місяця до двох. Але навіть ця проблема не заважала їм мати під час більшості битв деяку перевагу у кількості особового складу. І всі битви були програні, причому деякі з них через недолугість командного складу – генералітету. У японців пізніше був сталий вираз, яким "нагородили" росіян у цій війні: "Сто битв – сто поразок".

Росіяни відступають після битви біля Мукдена, 1905 рік

В останній і найбільшій битві під Мукденом, яка продовжувалася майже три тижні, у лютому-березні 1905 року з обох сторін брали участь величезні людські маси – 280 тисяч росіян і 270 тисяч японців. Загальна кількість загиблих і поранених у цій грандіозній битві на фронті у 150 кілометрів вражала уяву сучасників: росіяни втратили майже 16 тисяч вбитими та зниклими безвісти, 51,5 тисячі зазнали поранень, понад 20 тисяч потрапили в полон; у японців також майже 16 тисяч були вбиті, понад 59 тисяч поранені, дві тисячі полонених. Але поле битви залишилося за японцями, а росіяни відступили на північ, де й стало відомо про підписання мирного договору…

Російські військовополонені танцюють. Японія, 1905 рік

14—15 (27—28) травня 1905 року неподалік острова Цусіма в Корейській протоці відбулася грандіозна морська битва, в якій російський флот був ущент розгромлений. Майже вся 2-га російська ескадра Тихоокеанського флоту під командуванням адмірала Зиновія Рожественського, яка пройшла багатомісячний шлях з Кронштадта до берегів Японії, була знищена. Більшість кораблів були потоплені або японцями, або ж самими екіпажами; сім кораблів підняли білий прапор, і лише чотири прорвалися до російських портів.

Адмірал Того на японському флагманському броненосці "Мікаса" під час морської битви біля острова Цусіма. Художник Тойо Шотарьо, 1906 рік

Британський фельдмаршал Бернард Лоу Монтгомері в книзі "Коротка історія військових битв" писав: "Цусімська битва була першою великою морською битвою після Трафальгару, а маневр Того з перетином строю супротивника став видатним досягненням в історії морської тактики. Скоріше, ця абсолютна поразка на морі, ніж ситуація на суші після Мукдена переконала росіян відмовитися від продовження війни".

Російські кораблі "Адмірал Апраксін" та "Адмірал Сенявін" заводять на японську військово-морську базу в Сасебо. На кораблях прапори Японії. З британської книги, 1906 рік

Ця гнітюча поразка і революційні події в імперії вимусили петербурзький уряд шукати можливість вийти з війни.

У місті Портсмут (США) 5 вересня 1905 року Росія і Японія за сприяння президента США Теодора Рузвельта підписали мирний договір, за яким Японія отримала Порт-Артур, Ляодунський півострів і Південний Сахалін. Корея і Південна Маньчжурія стали протекторатами імперії Вранішнього сонця. Імперія Романових зазнала такої сили удару, від якого вона так і не оклигала, завершивши свій понад 300-літній шлях у лютому 1917 року…

Теги за темою
Японія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Користувачам Android терміново рекомендується оновити свої смартфон: у чому причина
TSN
2025-02-08T15:06:36Z
Чисельність щурів у містах стрімко зростає через глобальне потепління
24tv
2025-02-08T15:03:41Z
Провальний iPhone 12 mini обійшов нові моделі в топі гаджетів Apple
InternetUA
2025-02-08T15:01:59Z
Вчені виявили новий клас квантових станів у графені
Portaltele
2025-02-08T14:52:32Z
Цвинтар для космічних апаратів: що таке Точка Немо та чи був там хтось
24tv
2025-02-08T14:45:03Z
Чому закривати додатки на Android не варто: пояснення експертів
InternetUA
2025-02-08T14:33:35Z
Де 4 олені: лише люди з "орлиним зором" зможуть їх побачити за 10 секунд
GlavRed
2025-02-08T14:27:41Z
Google Maps інтегрує штучний інтелект: нові можливості для водіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:21:14Z
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету
24tv
2025-02-08T14:03:23Z
Не проросте і не згниє: як правильно зберігати картоплю до весни
24tv
2025-02-08T15:09:50Z
Як часто потрібно прати бюстгальтер: жінкам розповіли про "золоте" правило
GlavRed
2025-02-08T14:57:44Z
Українською за коханою не "ухаживают", але є десятки цікавезних варіантів
24tv
2025-02-08T14:54:24Z
Якщо вам дарують на День Валентина один із цих чоловічих парфумів – то вас дійсно кохають
24tv
2025-02-08T14:39:34Z
Ароматний і розсипчастий плов з м'ясом: простий рецепт вихідного дня
24tv
2025-02-08T14:36:34Z
Назавжди вісімнадцять: астрологи назвали ТОП-3 знаки, які ніколи не старіють
GlavRed
2025-02-08T13:27:49Z
Блогерка показала стародавню українську страву з буряка: рецепт став вірусним
24tv
2025-02-08T13:18:30Z
Гора ароматних оладок за 20 гривень: приготуйте цю українську страву, поки цибуля коштує копійки
Telegraf
2025-02-08T13:12:52Z
Як захистити дім від протягів з димоходу: 3 прості рекомендації
24tv
2025-02-08T12:33:10Z
Моторошна трагедія на Одещині: жінка впала з висотки
TSN
2025-02-08T14:48:40Z
У Фінській затоці стався обрив комунікаційного кабелю
Детектор М
2025-02-08T14:42:16Z
У Запорізький області через удар КАБом постраждала родина з дітьми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:18:00Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T14:15:13Z
Смерть під час проходження ВВК у Чернівцях: судмедексперти назвали причину
Фокус
2025-02-08T14:12:52Z
Вибух пролунав біля будинку ветерана ЗСУ: відомо, хто стояв за злочином
Политека
2025-02-08T14:03:50Z
Постраждала під час удару по Гуляйполю родина таємно повернулась у місто після обовʼязкової евакуації
УкраинФорм
2025-02-08T13:57:35Z
Чернігівська поліція затримала двох зловмисників, які погрожували розправою військовослужбовцям
Украина Криминальная
2025-02-08T13:18:00Z
На Прилуччині чоловік загинув внаслідок вибуху гранати
Украина Криминальная
2025-02-08T12:45:53Z
"Думаю лише про свій титул": Девіс зробив гучну заяву перед боєм з Берінчиком
24tv
2025-02-08T14:54:05Z
"Манчестер Сіті" насилу здолав клуб третього дивізіону та вийшов до 1/8 фіналу Кубка Англії
TSN
2025-02-08T14:48:03Z
Стартують Ігри нескорених. Репортаж з Ванкувера
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:39:43Z
Циганков гратиме з перших хвилин матчу проти Атлетіка, Крапивцов – на лаві запасних
Football.ua
2025-02-08T14:24:16Z
Дебютний гол Хусанова допоміг Ман Сіті вирвати у Лейтон Орієнт путівку в 1/8 Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T14:21:56Z
Забарний та Миколенко розминулись у кубковому матчі Евертона та Борнмута
Football.ua
2025-02-08T14:19:33Z
Диявол у деталях: Кличко інтригуюче оцінив свій шанс повернутись у ринг
24tv
2025-02-08T14:06:03Z
Вернидуб: Матч проти Раннерс став корисним для нас в плані аналізу помилок
Football.ua
2025-02-08T14:00:41Z
"Ви дурні, він міг і перемогти його": промоутер Усика про відхід Ф'юрі
24tv
2025-02-08T13:57:19Z
РФ продовжує обстрілювати прикордонні населені пункти України - новини від Генштабу
Gazeta UA
2025-02-08T14:57:17Z
Захоплення Торецька сприятиме подальшому просуванню військ РФ - WP
GlavRed
2025-02-08T14:27:42Z
Хмарність, ожеледиця та подекуди пориви вітру: прогноз погоди в Україні на 9 лютого
24tv
2025-02-08T14:18:07Z
На Курщині десантники взяли в полон українця з окупованого селища на Запоріжжі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:09:13Z
Бригадний генерал сидів з бійцями в окопі, – військовий пригадав небезпечний штурм
24tv
2025-02-08T13:48:48Z
ГУР попередило про нову провокацію росіян: увага, фейк!
Хвиля
2025-02-08T13:45:15Z
20 градусів і двометрові замети: гірські ділянки українського кордону засипало снігом
24tv
2025-02-08T13:42:49Z
У Слов'янську відновили електропостачання
УкраинФорм
2025-02-08T13:33:14Z
Дніпро планує закупити підземні контейнери для зберігання сміття на 20 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T13:24:51Z
Як ДюВерней, Ґервіґ і Чжао змінюють Голлівуд: жіночий кіноманіфест за доби Трампа
ZN UA
2025-02-08T15:07:32Z
Хто переможе на Нацвідборі на Євробачення-2025: фінальний прогноз букмекерів
GlavRed
2025-02-08T15:00:56Z
Не тільки "Носферату": 9 найточніших екранізацій історії про Дракулу
Фокус
2025-02-08T15:00:24Z
Хочуть підкорити Євробачення: що відомо про "ДК Енергетик", пісні яких звучать у STALKER 2
24tv
2025-02-08T15:00:20Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T14:48:03Z
Геніальна особистість та співачка: цього дня народилася Діана Петриненко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:21:07Z
Після "Золотого глобуса": Демі Мур отримала ще одну престижну нагороду за роль у "Субстанції"
24tv
2025-02-08T14:06:04Z
Фінал нацвідбору на Євробачення 2025: де дивитися і хто представлятиме Україну
Фокус
2025-02-08T13:57:06Z
Фільми для відпочинку: 4 легкі комедії Netflix, які варто подивитися на вихідних
24tv
2025-02-08T13:27:42Z
Росія у вогні, нестандартні дії і не тільки: Сирський назвав 8 пріоритетів ЗСУ
24tv
2025-02-08T15:09:11Z
"Росія у вогні": ЗСУ незабором застосують "нові далекобійні засоби" вглиб РФ, — Сирський
Фокус
2025-02-08T15:06:40Z
Псевдоексперти лякали, але 81% українців не відчули відключень – Сергій Іванов
TSN
2025-02-08T15:06:39Z
Міноборони розділить функції ТЦК
360ua.news
2025-02-08T15:06:28Z
"Віддав життя і виходить що даремно": маленькі діти та дружина безвісти зниклого військового лишились без виплат
Политека
2025-02-08T15:00:10Z
«Пропонував грати в більярд на поцілунки». Поплавський втрапив у скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T14:33:13Z
Мобільні вогневі групи ЗСУ збиватимуть "Шахеди" лазерами, – Сухаревський
Фокус
2025-02-08T14:30:05Z
Зеленський анонсував спецконтракти для молодих військових з підвищеною оплатою
Хвиля
2025-02-08T14:30:03Z
Підозра на менінгіт: 4-місячна донька скандальної Верби потрапила до лікарні
GlavRed
2025-02-08T14:27:21Z
5 звичок, які уповільнюють одужання при застуді: не робіть цього в жодному разі
Знай
2025-02-08T14:51:01Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Навіщо прати одяг з оцтом: корисні переваги, які варто знати
24tv
2025-02-08T13:18:14Z
Прихована загроза сокового детоксу: що він робить із нашим кишечником
Фокус
2025-02-08T13:12:35Z
Користь теплої води з лимоном — міт чи правда: дієтологи відповіли, чи дійсно варто пити цей напій
TSN
2025-02-08T12:36:49Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
«Укрзалізниця» замовила обладнання для євроколії Чоп-Ужгород
Петр и Мазепа
2025-02-08T15:07:38Z
Китайський одяг, комп’ютери і смартфони подорожчають у США після введення мит
InternetUA
2025-02-08T15:01:48Z
Хто не отримає індексацію пенсії у березні
24tv
2025-02-08T14:54:21Z
Як самостійно порахувати пенсію у 2025 році
24tv
2025-02-08T14:24:03Z
Підвищення цін на водопостачання обурило українців: скільки доведеться платити
Политека
2025-02-08T14:18:59Z
В Україні значно пришвидшили розмінування земель
AgroNews
2025-02-08T14:15:57Z
Україна хоче постачати газ з США, але не для власного користування
Telegraf
2025-02-08T14:09:11Z
ЄС планує санкції проти китайських фірм що допомагають РФ обходити обмеження
360ua.news
2025-02-08T14:03:14Z
Рівненщина збільшила виробництво гречки і продукції тваринництва
AgroPortal
2025-02-08T14:00:32Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:27:49Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T14:27:04Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
Шольц відреагував ідею Трампа обміняти допомогу Україні на цінні метали
TSN
2025-02-08T15:06:08Z
Європейські ультраправі з Орбаном і Ле Пен зібрали масштабну зустріч у Мадриді
Европейская правда
2025-02-08T15:04:02Z
Росіяни розробляють корисні копалини на окупованих територіях: Зеленський розкрив деталі
TSN
2025-02-08T14:54:48Z
Зеленський пояснив, чому росіяни хочуть забрати Донеччину і Запоріжжя
TSN
2025-02-08T14:48:32Z
Зеленський відповів, чи приїде Трамп до України
TSN
2025-02-08T14:48:30Z
Які шанси Білорусі у можливій війні проти України - експерт пояснив
TSN
2025-02-08T14:48:26Z
"Українці з лопатами": Кулеба розповів про хейт у свій бік, який його найбільше зачепив
24tv
2025-02-08T14:48:12Z
Китай закликав Панаму “прийняти правильне рішення” після оголошення про вихід з ініціативи “Один пояс, один шлях”
ZN UA
2025-02-08T14:45:28Z
Глава МЗС Чехії обговорив із Келлогом агресію РФ проти України
УкраинФорм
2025-02-08T14:36:36Z