MY.UAНовини
"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"
"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"

"Сто битв – сто поразок": як Росія бездарно програла "маленьку переможну війну"

Імперія Романових так і не оговталася після нищівного удару і досить скоро закінчила своє існування

У ніч з 8 на 9 лютого (27—28 січня) 1904 року загін японського імператорського флоту без оголошення війни атакував російську ескадру, яка безтурботно стояла на зовнішньому рейді фортеці Порт-Артур (китайською — Люйшунькоу), що її разом із Квантунським півостровом Росія орендувала у Китайської імперії. Так розпочалася кровопролитна російсько-японська війна 1904—1905 років, яка виявила абсолютну трухлявість державного механізму імперії Романових, ставши передвісником Першої російської революції (1905—1907) і майбутньої трагічної долі всієї держави.

Так, ця війна розпочалася без оголошення, проте японці останні роки перед її початком недвозначно намагалися досягти компромісу у питанні перерозподілу сфер впливу у Східноазійському регіоні. Для токійського уряду, який був невдоволений розподілом територіальних трофеїв країнами Заходу до і після Боксерського повстання 1899—1901 років у Китаї, вкрай необхідно було закріпитися у Маньчжурії для продовження тиску на династію Цін. Проте там вже фактично хазяйнували росіяни. Головним гарантом безпеки цієї держави, яка практично вже стала напівколонією, залишалася саме Росія.

Передісторія того, як фортеця Люйшунькоу стала Порт-Артуром, вельми цікава і демонструє у всій красі підступність цих самих "гарантів" – російських імперіалістів. У грудні 1897 року потужна ескадра несподівано увійшла на рейд Люйшунькоу й під прикриттям сотень гармат, а також просто з використанням банального хабаря китайським генералам вимусила буквально за добу ретируватися 20-тисячний гарнізон, який залишив всю артилерію.

Проти цієї затії виступав голова уряду Сергій Вітте, який наголошував на тому, що Росія зобов’язалася захищати Китай від зазіхань Японії. Проте Микола II дав підступний наказ захопити фортецю. Наступного року було підписано російсько-китайську конвенцію, за якою імперія орендувала фортецю та увесь Квантунський (Ляодунський) півострів на 25 років; крім того, росіяни отримали право побудувати залізницю до міста Далянь (КВЖД). І знову Петербург, не соромлячись, обіцяв Пекіну військово-політичну допомогу…

Попри те, що на європейському континенті Росія, Франція та Велика Британія вже готували союзницький договір, який 1907 року отримав назву Антанта і був направлений проти кайзерівської Німеччини та її союзника Австро-Угорщини, в Азії лондонський уряд підтримував японців. Вони були противагою зростаючим апетитам росіян у цьому регіоні. І за останні десятиліття XIX століття саме японці досягли чималих успіхів в модернізації промисловості, революційному переоснащенні армії та флоту. Після революції Мейдзі в 1868 році та переходу до прямого правління імператорів, завершилася епоха самоізоляції ще феодальної держави. Японія стала на шлях стрімких політичних та військових реформ із використанням західних технологій.

Японська карикатура, присвячена російсько-японській війні

Японці уважно придивлялися до свого головного суперника в Східній Азії й нарешті побачили, що росіяни часто блефують і за гарною вивіскою постає держава, яка знаходиться у перманентній кризі. Тож токійський уряд став потроху тиснути, м’яко вимагаючи консультацій, проте у Петербурзі навіть не звертали уваги на ці кроки. А в російській пресі розпочалася брудна антияпонська кампанія, яка мала зневажливий підтекст, з використанням принизливих, расистських по суті карикатур.

"Добрый совет пока не поздно". Російська карикатура, 1904 рік

Сам Микола II називав японців не інакше як "макаки". Звідки ця нелюбов? Мої дідусі, вищі офіцери радянської армії, коли йшла мова про якийсь неприємний момент у житті, часто використовували фразу "японський городовий". Вона стала крилатою після публікації в одній російській газеті навесні 1891 року. Ще спадкоємець престолу, великий князь Микола Олександрович під час мандрівки до Японії у містечку Оцу отримав удар шаблею у ножнах від військового чи поліціянта. Цесаревич відбувся легким переляком і ледь помітним шрамом. От у газеті й написали: "Японський городовий, замість того, щоб забезпечувати безпеку людей, кидається на людину з шаблею лише за те, що та надто голосно сміється!"

"Посидим у моря, подождем погоды!" Російська карикатура, 1904 рік

Не дочекавшись відповіді від російських урядовців, 24 січня (6 лютого) 1904 року Японська імперія оголосила про розрив дипломатичних відносин з Російською імперією. Цікаво, що навіть цей недвозначний крок не змусив Миколу II привести російську армію та флот у бойову готовність. Наскільки ж він був самовпевненою та недалекоглядною людиною! Цар готував власними руками державі, собі й рідним трагічний фінал після Лютневої революції та більшовицького перевороту 1917 року!

Першим дзвоником стала Російська революція 1905—1907 років. Вона розпочалася вже у січні 1905 року після розстрілу мирної демонстрації, під час якої було вбито понад тисячу людей, поранено понад дві тисячі. Ця трагічна подія отримала назву "Кривава неділя". Революційна ситуація в імперії була викликана і цілою серією гучних поразок під час війни на Далекому Сході.

"Кривава неділя". Художник Войцех Коссак, після 1905 року

Отже, перша атака японських кораблів на російську ескадру в Порт-Артурі відразу виявила абсолютну неготовність командування до відсічі ворогу (чимось це нагадувало знамениту атаку японців на американську військово-морську базу в Перл-Гарборі в грудні 1941 року). Торпедні катери японців серйозно пошкодили два лінкори і крейсер; поблизу порту Чемульпо (сучасний Інчхон) 9 лютого 1904 року відбувся морський бій між японською ескадрою (шість крейсерів та вісім міноносців з морським десантом) та російським крейсером "Варяг" і канонерським човном "Кореєць", які намагалися прорватися до Порт-Артуру – зазнавши значних пошкоджень, ці російські кораблі повернулися в порт і були знищені командою, яка не бажала здаватися…

Японці висадили на березі десант і вже 21 лютого захопили Пхеньян, а у липні вийшли на корейсько-китайський кордон, розпочавши бойові дії на Квантунському півострові, який знаходився під російським протекторатом. 1 червня 1904 року японці захопили порт Дальній (Далянь) і таким чином російські війська були заблоковані на цьому півострові. Невдовзі розпочалася облога Порт-Артура.

Захисники фортеці героїчно відбивали всі атаки, але опинилися практично в безнадійному положенні. 15 грудня 1904 року під час обстрілу загинув українець за походженням, талановитий командувач сухопутних сил Порт-Артура, генерал-лейтенант Роман Кондратенко. 20 грудня 1904 року (2 січня 1905 року за новим стилем) командувач Квантунського укріпленого району і комендант фортеці Анатолій Стессель оголосив наказ про капітуляцію.

Головною проблемою росіян у цій війні була віддаленість театру бойових дій: перекидання в Маньчжурію будь-якої військової частини займало від місяця до двох. Але навіть ця проблема не заважала їм мати під час більшості битв деяку перевагу у кількості особового складу. І всі битви були програні, причому деякі з них через недолугість командного складу – генералітету. У японців пізніше був сталий вираз, яким "нагородили" росіян у цій війні: "Сто битв – сто поразок".

Росіяни відступають після битви біля Мукдена, 1905 рік

В останній і найбільшій битві під Мукденом, яка продовжувалася майже три тижні, у лютому-березні 1905 року з обох сторін брали участь величезні людські маси – 280 тисяч росіян і 270 тисяч японців. Загальна кількість загиблих і поранених у цій грандіозній битві на фронті у 150 кілометрів вражала уяву сучасників: росіяни втратили майже 16 тисяч вбитими та зниклими безвісти, 51,5 тисячі зазнали поранень, понад 20 тисяч потрапили в полон; у японців також майже 16 тисяч були вбиті, понад 59 тисяч поранені, дві тисячі полонених. Але поле битви залишилося за японцями, а росіяни відступили на північ, де й стало відомо про підписання мирного договору…

Російські військовополонені танцюють. Японія, 1905 рік

14—15 (27—28) травня 1905 року неподалік острова Цусіма в Корейській протоці відбулася грандіозна морська битва, в якій російський флот був ущент розгромлений. Майже вся 2-га російська ескадра Тихоокеанського флоту під командуванням адмірала Зиновія Рожественського, яка пройшла багатомісячний шлях з Кронштадта до берегів Японії, була знищена. Більшість кораблів були потоплені або японцями, або ж самими екіпажами; сім кораблів підняли білий прапор, і лише чотири прорвалися до російських портів.

Адмірал Того на японському флагманському броненосці "Мікаса" під час морської битви біля острова Цусіма. Художник Тойо Шотарьо, 1906 рік

Британський фельдмаршал Бернард Лоу Монтгомері в книзі "Коротка історія військових битв" писав: "Цусімська битва була першою великою морською битвою після Трафальгару, а маневр Того з перетином строю супротивника став видатним досягненням в історії морської тактики. Скоріше, ця абсолютна поразка на морі, ніж ситуація на суші після Мукдена переконала росіян відмовитися від продовження війни".

Російські кораблі "Адмірал Апраксін" та "Адмірал Сенявін" заводять на японську військово-морську базу в Сасебо. На кораблях прапори Японії. З британської книги, 1906 рік

Ця гнітюча поразка і революційні події в імперії вимусили петербурзький уряд шукати можливість вийти з війни.

У місті Портсмут (США) 5 вересня 1905 року Росія і Японія за сприяння президента США Теодора Рузвельта підписали мирний договір, за яким Японія отримала Порт-Артур, Ляодунський півострів і Південний Сахалін. Корея і Південна Маньчжурія стали протекторатами імперії Вранішнього сонця. Імперія Романових зазнала такої сили удару, від якого вона так і не оклигала, завершивши свій понад 300-літній шлях у лютому 1917 року…

Теги за темою
Японія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
ЦАХАЛ признал вину за гибель 15 медиков в Газе
Корреспондент
2025-04-20T17:15:51Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
Зеленский предложил России отказаться от воздушных ударов на 30 суток
Комсомольская правда
2025-04-20T18:40:19Z
Вспомнил своих "обидчиков": Трамп сделал провокационное пасхальное поздравление
Comments UA
2025-04-20T18:36:21Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
В зоопарке Швейцарии на Пасху родился слоненок
Европейская правда
2025-04-20T16:57:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
"Телефонные повестки" военнообязанным: как реагировать на устный вызов в ТЦК
Знай
2025-04-20T18:30:42Z
Митрополит Эпифаний рассказал, когда закончится война
Comments UA
2025-04-20T18:12:43Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Как вывести пятна от вина, кофе, травы и чернил: простые и действенные советы
UAToday
2025-04-20T16:03:33Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Желтое, голубое или зеленое: о чем может рассказать цвет маминого молока
Знай
2025-04-20T13:51:57Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Огневич раскритиковали за российский “кулич” в пасхальной корзине
Факти ICTV
2025-04-20T18:31:53Z
Ностальгия в глаз попала: мультфильм 2013 года 10 недель не покидает топ Netflix
Фокус
2025-04-20T18:15:48Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Чубаров придумал для Севастополя защиту от россиян на случай возвращения города
Апостроф
2025-04-20T18:27:40Z
Россияне нарушают "перемирие" на границах трех украинских областей - Демченко
Gazeta UA
2025-04-20T17:48:26Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Возле больницы на Тернопольщине нашли новорожденного
Апостроф
2025-04-20T17:24:06Z
В Виннице произошло смертельное ДТП: трое погибших
Gazeta UA
2025-04-20T11:57:14Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Потеря работы и сплошное безденежье: почему нельзя класть вещи на стул и кровать
Gazeta UA
2025-04-20T16:57:01Z
Их красоте обзавидуются соседки: как сажать бархатцы в апреле и что нельзя делать
Telegraf
2025-04-20T15:42:46Z
Лунный календарь стрижек на май 2025: когда идти к парикмахеру
Факти ICTV
2025-04-20T14:51:46Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать и каких ошибок следует избегать
Знай
2025-04-20T12:52:10Z
10 высказываний, которые должны забыть родители в разговоре с детьми
Gazeta UA
2025-04-20T11:51:58Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Подорожание проезда в маршрутках во Львове: к каким ценам готовиться
Политека
2025-04-20T18:31:50Z
Фермеры взвинтили цены сразу на 55%: украинцы разорятся на популярном продукте
Знай
2025-04-20T18:12:26Z
Повышение тарифов на газ в Днепре: принято решение об окончательных ценах после 1 мая
Политека
2025-04-20T17:01:55Z
Электроэнергия бьет по карману: почему тарифы в Украине больше чем в Европе
Знай
2025-04-20T14:31:50Z
"Все для буржуя": Lifecell запустил новый тариф, но украинцам не по карману
Знай
2025-04-20T13:12:45Z
Компания в Германии поставляла хром для российских орудий - СМИ
Корреспондент
2025-04-20T13:10:23Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Спасибо тем, от кого была поддержка: Свитолина о победе в Руане
Корреспондент
2025-04-20T17:48:20Z
Украинская гимнастка, победившая на Кубке мира, показала свое отношение к россиянке и беларусске
Фокус
2025-04-20T17:34:34Z
Верес здобув вольову перемогу над Чорноморцем
Football.ua
2025-04-20T16:58:50Z
Арсенал громит Ипсвич и полагается на шанс стать чемпионом
Корреспондент
2025-04-20T16:28:18Z
Свитолина выиграла престижный турнир, не отдав ни сета
Telegraf
2025-04-20T15:42:31Z
Манчестер Сити присмотрел потенциального вратаря
Корреспондент
2025-04-20T15:36:27Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Магнитные бури никак не оставят украинцев: календарь, когда они будут сильнейшими
Telegraf
2025-04-20T18:30:03Z
«Перепутал Воскресение с Рождеством»: владелец Telegram Дуров удивил своими фото
Апостроф
2025-04-20T16:54:43Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z