Суддя заборонив Трампу відправляти у відпустку тисячі співробітників USAID – AP
Окружний суддя Сполучених Штатів Карл Ніколс, призначений президентом Дональдом Трампом, постановив тимчасово зупинити плани очільника Білого дому щодо масового звільнення співробітників Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), передає The Associated Press. Суддя також погодився заблокувати наказ, який співробітникам агентства за кордоном дав би лише 30 днів, аби за державні кошти повернутися назад до США.
Ніколс наголосив, що обидва вищевказані кроки наразили б американських працівників, їхніх дружин і дітей на невиправданий ризик і витрати. Суддя вказав на повідомлення закордонних співробітників Агентства, згідно з яким адміністрація Трампа так поспішала закрити USAID, що відключила деяких працівників від урядової електронної пошти та інших систем, необхідних для зв'язку з урядом США в разі виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з охороною здоров'я або безпекою.
Раніше підрядники USAID на Близькому Сході та в інших місцях виявили, що навіть додатки «тривожної кнопки» були стерті зі своїх мобільних телефонів або відключені, коли адміністрація раптово відправила їх у відпустку.
Погоджуючись зупинити 30-денний термін, наданий співробітникам USAID для повернення додому коштом держави, Ніколс послався на заяви співробітників агентства, які не мали дому в США після десятиліть перебування за кордоном. Зокрема, вони зіткнулися з необхідністю забирати дітей з особливими потребами зі школи в середині року, а також з іншими труднощами.
Суддя також наказав поновити на роботі співробітників USAID, яких адміністрація Трампа вже відправила у відпустку. Водночас він відхилив прохання двох асоціацій федеральних службовців про тимчасове блокування заморожування фінансування адміністрацією Трампа, яке зупинило агентство та його роботу, в очікуванні подальших слухань за позовом працівників.
Під час слухань раніше, 7 січня, щодо запиту на призупинення дій адміністрації президента США Ніколс наголосив, що його наказ не є рішенням на прохання працівників відкотити назад стрімке руйнування агентства, яке здійснює адміністрація.
«Закрийте його», – написав Трамп у соціальних мережах USAID ще до винесення суддею рішення.
Американська асоціація дипломатичної служби та Американська федерація державних службовців стверджують, що Трамп взагалі не має повноважень закривати USAID без схвалення Конгресу. Законодавці від Демократичної партії заявили про те саме.
Своєю чергою адміністрація Трампа, 7 січня, поспішила буквально стерти з лиця землі назву агентства. Робітники на крані заклеїли скотчем назву на кам'яному фасаді штаб-квартири USAID у Вашингтоні, а також зняли прапори Агентства. Хтось навіть поклав букет квітів під дверима.
Адміністрація Трампа та союзник мільярдер Ілон Маск, який очолює Департамент з питань ефективності уряду, що скорочує бюджет, зробили USAID своєю найбільшою мішенню в безпрецедентній атаці на федеральний уряд і багато його програм.
Адвокат Департаменту юстиції Бретт Шумате стверджував, що адміністрація має всі законні підстави відправляти співробітників агентства у відпустку.
«Уряд робить це повсюдно і щодня. Це те, що відбувається тут. Це просто велика кількість», – заявив Шумате.
П'ятничне рішення стало останньою невдачею в судах для адміністрації Трампа, чию політику щодо фінансового заохочення федеральних службовців до відставки й припинення надання громадянства за правом народження всім, хто народився в США, судді тимчасово призупинили.
Раніше в п'ятницю група з пів дюжини чиновників USAID, виступаючи перед журналістами, рішуче заперечила твердження держсекретаря Марко Рубіо про те, що найнеобхідніші програми з порятунку життя за кордоном отримують відмову від продовження фінансування. Посадовці заявили, що жодна з них її не отримала.
Наказ судді Ніколса стосувався рішення адміністрації Трампа, прийнятого раніше цього тижня, звільнити майже всіх працівників USAID по всьому світу. Трамп і республіканці в Конгресі говорили про переведення значно скороченої кількості програм допомоги та розвитку у відання Державного департаменту.
За словами чиновників, які говорили на умовах анонімності через страх перед репресіями, співробітники Державного департаменту побоюються значних скорочень після того, як закінчиться терміну дії пропозиції адміністрації Трампа про фінансові стимули для федеральних службовців, аби ті пішли у відставку. Суддя тимчасово заблокував цю пропозицію і призначив слухання на понеділок, 10 лютого.
Раніше цього тижня адміністрація надала майже всім співробітникам USAID, відрядженим за кордон, 30 днів, аби повернутися до США держкоштом. Дипломати в посольствах звернулися з проханням надати більше часу для деяких з них, в тому числі для сімей, які були змушені забрати дітей зі шкіл в середині року.
У повідомленні, розміщеному на сайті USAID пізно ввечері 6 січня, агентство уточнило, що ніхто з закордонного персоналу, відправленого у відпустку, не буде змушений покинути країну, де він працює. Але в повідомленні сказано, що працівники, які вирішили залишитися довше, ніж на 30 днів, можуть бути змушені покривати власні витрати. Хіба що вони отримають спеціальний дозвіл на відмову від виплат через скрутне становище.
Під час поїздки до Домініканської Республіки Рубіо заявив, що уряд допоможе працівникам повернутися додому протягом 30 днів, «якщо вони цього захочуть», і прислухається до тих, хто перебуває в особливих умовах. Він наполягав на тому, що ці кроки були єдиним способом домогтися співпраці, оскільки співробітники намагалися «прослизнути через виплати й проштовхнути виплати, попри наказ про зупинення» іноземної допомоги. Співробітники агентства заперечують його заяви про перешкоджання.
Рубіо заявив, що уряд США продовжить надавати іноземну допомогу, «але це буде іноземна допомога, яка має сенс і відповідає нашим національним інтересам».
Раніше CNN повідомляв, що адміністрація Трампа планує різко скоротити штат USAID та залишити там менш як 300 людей. Решту найманих працівників Агентства відправлять у відпустку з опівночі 7 лютого.
Нагадаємо, після указу Трампа Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) на 90 днів зупинила реалізацію всіх своїх проєктів в Україні. Вона керує міжнародним розвитком і допомогою від Уряду США через партнерства та інвестиції, які зміцнюють демократичне управління та допомагають людям вийти з гуманітарних криз і досягти прогресу.
Дональд Трамп та Ілон Маск повстали проти USAID і призупинили роботу агентства, яке за десятиліття допомогло мільйонам людей у всьому світі. Які програми постраждали та хто від цього виграв? У чому полягає ключова роль USAID у міжнародній політиці й чому відмова від допомоги іншим країнам може мати серйозні наслідки для Америки?
У статті «Це було б катастрофою. Трамп передумав, США й далі допомагатимуть бідним країнам» про це пише завідувачка програми славістики в Університеті Вашингтона та Лі у штаті Вірджинія (США) Анна Бродські-Кроткіна.