Трамп ускладнює відносини з союзниками через свій план щодо Сектора Гази — CNN
З моменту своєї інавгурації президент Дональд Трамп чув багато теплих слів та дуже мало критики — від лідерів Європи та англомовних країн, які в приватних розмовах могли б нарікати на його дії в Білому домі.
Але така тактика союзників зруйнувалася цього тижня після того, як Трамп заявив, що хоче взяти Газу під американський контроль, переселити її палестинське населення і перетворити анклав на "Рив'єру Близького Сходу". Ця пропозиція, здавалося, в одну мить зруйнувала десятиліття західної політики, відійшовши від моделі "рішення за принципом двох держав", яка була давно усталеною, зазначає Роб Пічета, продюсер новин в CNN.
Американські союзники в регіоні відреагували з недовірою і занепокоєнням щодо того, як цей заклик вплине на живі дипломатичні зусилля, зокрема, на переговори про припинення вогню і звільнення заручників між Ізраїлем і ХАМАСом. В Європі, де Сполучені Штати зазвичай мають менш складні відносини, лідери висловлювалися по-різному, але чітко заявили про свою позицію: вони цього не підтримують.
"Тим не менш, Трамп поставив партнерів Америки у скрутне становище. Для багатьох лідерів критика США є крайнім засобом — робити це на початку президентського терміну загрожує негативними наслідкам", — пише Пічета.
На думку автора, заяви щодо Гази — незалежно від того, чи є вони ідеєю, планом або чимось середнім між ними — можуть прискорити цей процес.
"Ця адміністрація [Трампа] має не лише інстинкт, але й апетит до підривної діяльності", — сказав Джон Альтерман, колишній співробітник Державного департаменту США.
Більшість західних країн з обережністю ставляться до непередбачуваності, яку Трамп приносить у Білий дім, але вони були більш підготовлені до його другої перемоги на виборах, ніж до першої. Вони очікували подібного випробування. І їхня реакція на план Трампа щодо Гази показала, як вони можуть більш широко протистояти другому терміну Трампа.
Зокрема генеральний секретар ООН застеріг Трампа від "етнічних чисток". Франція заявила, що ця пропозиція буде "серйозним порушенням міжнародного права". А міністр закордонних справ Іспанії вважає, що "земля жителів Гази — це Газа".
Президент Німеччини Вальтер Штайнмаєр назвав цю пропозицію "неприйнятною", а міністр закордонних справ країни Анналена Бербок заявила, що вона "призведе до нових страждань і нової ненависті".
Пічета додає, що критикувати президента США не всім легко, зокрема мова йде про Велику Британію. У Лондоні чудово розуміють, що невдале зауваження може перекреслити місяці роботи над умиротворенням Трампа.
Про те, чому ідея Трампа виселити палестинців із Сектора Гази неможлива, а також небезпечна як для регіону так і загалом, розповів В'ячеслав Ліхачов у статті "Рив’єра на руїнах. Трамп шокував світ, але що далі?".