MY.UAНовини
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету

Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету

У своїй інавгураційній промові 20 січня 2025 року президент Дональд Трамп оголосив про намір відправити американських астронавтів на Марс, назвавши це "нашою очевидною долею" і підкресливши прагнення США розширити свої досягнення у космосі. Він заявив, що США зосередяться на "своїй очевидній долі у зірках" та встановлять американський прапор на Марсі. Ця заява – свідчення про можливу зміну федеральної космічної політики з акцентом на Червону планету замість Місяця.

На інавгурації був присутній й одіозний Ілон Маск, генеральний директор SpaceX, який відсалютував нацистським вітанням під час свого виступу. Маск відомий своїми амбіціями колонізувати Марс і розробляє для цього суперракету Starship. Проте федеральні регулятори обмежували тестування цієї ракети через екологічні побоювання. З новою адміністрацією Трампа ці обмеження можуть бути пом'якшені, що потенційно прискорить реалізацію марсіанських планів.

Ці заяви відображають продовження інтересу Трампа до дослідження Марса. Ще у 2017 році він висловлював сподівання, що люди зможуть ступити на Марс "у гіршому випадку, під час мого другого терміну". У 2019 році Трамп критикував NASA за зосередження на поверненні на Місяць, стверджуючи, що агентство має більше уваги приділяти Марсу та іншим великим проєктам.

Варто зазначити, що NASA вже має плани щодо дослідження Марса, зокрема місію марсохода Perseverance, який наразі збирає зразки на поверхні планети. Однак відправлення людей на Марс залишається складним завданням, що вимагає значних ресурсів та часу. 24 Канал розповідає, чи зможуть Штати висадитися на Марсі під час другого терміну Дональда Трампа.

Плани, які здивували всіх

Президент США Дональд Трамп нещодавно заявив, що США працюватимуть над висадкою астронавтів на Марс, яку бажано здійснити протягом наступних чотирьох років – тобто до завершення його президентського терміну.

Ця амбітна заява викликала чимало скепсису. Адже людство досі не повернулося на Місяць після численних затримок місії "Артеміда-2" від NASA. Чи реально за такий короткий час перейти від нинішнього рівня космічних технологій до висадки людей на Червоній планеті?

"Місія на Марс стане найбільшою справою, яку коли-небудь здійснювали люди", – зазначив в коментарі Space.com інженер-аерокосмонавт Фолькер Майвальд з Німецького аерокосмічного центру (DLR).

Конкретних деталей про плани місії Трамп не наводить, але, ймовірно, значною мірою покладається на компанію SpaceX, засновану Ілоном Маском. Маск був активним прихильником передвиборчої кампанії Трампа і, схоже, став одним із його довірених радників.


Процес "уловлювання" стартовою вежею / Фото SpaceX

SpaceX планує використовувати надважку ракету Starship, яка все ще перебуває на стадії розробки. 16 січня Starship здійснила свій сьомий тестовий запуск, який мав частковий успіх: перший ступінь Super Heavy вдалося вперше зловити "паличками для їжі" (спеціальними маніпуляторами на стартовій вежі "Мехазілла"), але верхній ступінь ракети вибухнув через витік пального наприкінці основного етапу польоту.

Очевидно, що Starship потребує ще значного доопрацювання. Водночас Маск запевняє, що SpaceX планує відправити безпілотні місії на Марс уже у 2026 році. Якщо ці польоти будуть успішними, компанія має намір здійснити висадку астронавтів у 2028-му.

Проблема маси та замкнутих систем: чи може Starship доставити людей на Марс

Темпи розробки Starship – далеко не головне занепокоєння для німецького аерокосмічного інженера Фолькера Майвальда. У травні 2024 року він разом із чотирма колегами опублікував дослідження в журналі Nature’s Scientific Reports, в якому поставив під сумнів реалістичність пілотованої місії на Марс на борту Starship.

Головна проблема, на думку Майвальда та його команди, – це маса. Спираючись на всі доступні публічні дані щодо планів SpaceX, дослідники дійшли висновку, що необхідна корисна маса для марсіанської місії – разом з астронавтами, обладнанням, інфраструктурою, паливом, їжею, водою, киснем тощо – перевищує вантажопідіймальність Starship в межах одного польоту.

Основний аспект цієї проблеми Майвальд називає "рівнем відновлення витратних матеріалів" – тобто здатністю систем забезпечення життєдіяльності переробляти та повторно використовувати їжу, воду та повітря. Чим більше ресурсів можна відновити, тим менше запасів потрібно брати з собою. Наприклад, рослини можуть відігравати важливу роль у замкненому циклі: вони виробляють кисень, споживають вуглекислий газ, а також можуть рости на відходах, забезпечуючи додаткове джерело їжі.

Однак навіть за 100% рівня відновлення ресурсів, згідно з розрахунками команди, це не зменшить масу вантажу до прийнятного рівня.

Стовідсоткове відновлення витратних матеріалів означало б повністю замкнуту екосистему. Але 100% відновлення практично неможливе, адже навіть у найдосконаліших процесах завжди є втрати,
– пояснює Майвальд.

Чи можливо виробляти ракетне паливо на Марсі

Ще один критично важливий ресурс для місії на Марс – ракетне паливо. Щоб зменшити масу корабля, Starship може взяти на борт лише необхідний запас пального для польоту до Червоної планети. А вже на Марсі планується виробництво нового пального за допомогою технологій in situ resource utilization (ISRU) – використання місцевих ресурсів.

Однак це завдання виявляється не таким простим. Starship працює на рідкому метані та кисні, які можна було б добувати з марсіанської атмосфери та водяного льоду. Проте на практиці ця технологія ще далека від реалізації.

Наскільки мені відомо, єдиний експеримент ISRU за межами Землі проводив MOXIE на марсоході Perseverance,
– пояснює аерокосмічний інженер Фолькер Майвальд.

MOXIE (Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment) у 2021 році вперше успішно добув кисень із вуглекислого газу, що переважає в марсіанській атмосфері.

Але для зльоту чотирьох астронавтів із поверхні Марса, за підрахунками NASA, знадобиться 7 000 кілограмів ракетного палива та 25 000 кілограмів кисню. Плюс – ще кисень для дихання астронавтів під час перебування на планеті.

Для порівняння, MOXIE спочатку зміг виробляти лише 5 грамів кисню – цього вистачило б одній людині на 10 хвилин дихання. До моменту завершення експерименту у 2023 році установка MOXIE загалом виробила лише 122 грами кисню. Очевидно, що для повноцінної марсіанської місії знадобиться набагато ефективніша технологія.

Це не така проста задача, як здається, зазначає Майвальд. Ще складнішим є виробництво метану з марсіанського водяного льоду та атмосферного CO2. "Я не знаю жодної технології, яка хоча б наблизилася до тестування цього в умовах, подібних до марсіанських", – додає вчений.

Чи можна довірити місію роботам

Ще один виклик – те, що виробництво кисню та пального, ймовірно, доведеться запускати завчасно, без участі людей. Роботи мають самостійно підготувати запаси ще до прибуття астронавтів. Це створює проблему надійності: якщо система зламається, на Марсі не буде екіпажу, щоб її відремонтувати.

Подібні труднощі стосуються й Місяця. Проте різниця в тому, що він знаходиться всього за три дні польоту від Землі, а доставлення вантажів не є серйозною проблемою. У випадку з Марсом мова йде про щонайменше шестимісячну подорож, а іноді й більше – залежно від положення Землі та Марса на орбіті.

Один із можливих варіантів – відправити на Марс кілька безпілотних Starship із запасами пального та кисню для астронавтів. Тоді вони зможуть самостійно виробляти ресурси для другої експедиції.

"Але, наскільки мені відомо, цей сценарій поки що не входить в офіційні плани місії Starship", – зазначає Майвальд. Проте, якщо SpaceX дійсно хоче відправити людей на Марс до кінця десятиліття, ймовірно, доведеться його розглянути.

Радіаційні ризики: ще одна серйозна перешкода для місії на Марс

Окрім технічних викликів, існує ще одна серйозна загроза для астронавтів – радіація. Космос є вкрай небезпечним середовищем, і під час польоту на Марс екіпаж буде під постійним впливом космічних променів та сонячного випромінювання.

За оцінками Європейського космічного агентства, астронавти, які вирушать на Марс, отримають у 700 разів вищу дозу радіації, ніж на Землі. Дані з європейського апарата ExoMars Trace Gas Orbiter свідчать, що лише шестимісячний переліт до Марса піддасть екіпаж 60% від максимально рекомендованої дози опромінення за все життя.

Навіть після прибуття на Червону планету ситуація не стане набагато безпечнішою. Марс не має щільної атмосфери та магнітного поля, які захищають Землю від космічної радіації.

Звісно, у Starship можуть бути захищені зони, куди астронавти ховатимуться під час сонячних бур, але це лише знизить ризики, а не усуне їх. Для порівняння: навіть на борту Міжнародної космічної станції (МКС), яка ще перебуває в межах магнітного поля Землі, астронавти отримують у 200 разів більше радіації, ніж звичайний пілот авіалайнера.

Вчені активно шукають способи поліпшення радіаційного захисту для космічних кораблів. В експериментах на прискорювачах частинок біологічні клітини піддають впливу космічного випромінювання, після чого тестують різні матеріали для їх захисту. Попередні дослідження показали, що літій є одним із найефективніших матеріалів для захисту від радіації, однак потрібні подальші випробування.

Окрім радіації, мікрогравітація завдає значної шкоди організму, який еволюціонував у земних умовах. Одним із найпоширеніших наслідків є атрофія м'язів, хоча спеціальні препарати допомагають частково зменшити її ефекти. Однак останні дослідження виявили ще одну загрозу – погіршення зору.

Згідно з недавнім науковим звітом, 70% астронавтів, які провели на МКС від шести до дванадцяти місяців, зіткнулися з синдромом SANS (Spaceflight-Associated Neuro-Ocular Syndrome), що впливає на зір через тиск рідин на мозкову тканину в умовах мікрогравітації.

Хоча після повернення на Землю зір астронавтів нормалізувався, наслідки тривалих місій, наприклад польоту на Марс, залишаються невідомими. Також зафіксовано підвищений ризик раннього розвитку катаракти через вплив космічної радіації. Отже, навіть якщо технічні проблеми Starship будуть вирішені, ризики для здоров'я астронавтів залишаються одним із головних бар'єрів для висадки людей на Марс.

Чи не знищить людство Марс

Окрім загроз для здоров'я астронавтів, існує ще одна проблема – контамінація Марса земними мікробами. За правилами Комітету з космічних досліджень (COSPAR), ймовірність випадкового занесення мікроорганізмів під час роботизованих місій має бути менш як 1 на 10 000.

Однак люди є носіями безлічі мікроорганізмів, і будь-яка пілотована місія неминуче призведе до забруднення Марса. Це ускладнить пошуки позаземного життя, оскільки буде важко відрізнити місцеві мікроби від завезених із Землі.


Марсохід Perseverance / Фото NASA

Попри оптимістичні заяви, наука ще не готова до виправлення людей на Марс. Команда Фолькера Майвальда пропонує кілька кроків для прискорення процесу:

  • попередні безпілотні місії для тестування виробництва кисню, пального та вирощування рослин;
  • доставлення вантажних Starship із запасами та інфраструктурою заздалегідь, щоб астронавти могли використовувати їх як житлові модулі;
  • розробка ефективних систем життєзабезпечення з максимальним рівнем утилізації ресурсів;
  • міжнародне співробітництво для спільної розробки технологій та фінансування місії.

Проте залишається питання, чи захочуть США ділитися цією місією, враховуючи заяву Трампа, що підкорення Марса – це доля американців.

Тож коли ми реально зможемо висадитися на Марсі? Попри амбітні плани відправити людей на Червону планету до 2029 року, Майвальд налаштований скептично. "Розробка необхідних технологій потребує величезних зусиль і часу. Я був би радий, якби це сталося хоча б за мого життя", – підсумував вчений.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Reuters: зупинка військової допомоги США Україні була результатом самодіяльності Гегсета
Европейская правда
2025-05-06T11:04:57Z
Мерц – кандидат у канцлери Німеччини: що про нього відомо та позиція щодо України
Факти ICTV
2025-05-06T11:04:09Z
Унікальна подія в історії ФРН: Мерца не обрали канцлером у першому турі
GlavRed
2025-05-06T10:57:55Z
Гетманцев анонсував нові податки, але вже після воєнного стану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:57:22Z
Путін зрадив Кім Чен Ина заради параду у Москві, – СЗР України
24tv
2025-05-06T10:54:29Z
Перший удар FPV: ЗС РФ могли підірвати HIMARS поруч з фронтом, — OSINT
Фокус
2025-05-06T10:52:55Z
Орбан назвав вступ України в ЄС "тягарем" та "невигідною угодою"
Европейская правда
2025-05-06T10:52:40Z
Інакше – смерть. Чому Путін ніколи не піде на мир
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:52Z
Лідер Китаю заявив про готовність співпрацювати з ЄС на тлі тарифів Трампа
Европейская правда
2025-05-06T10:49:16Z
Ніколь Кідман дебютувала на публіці з короткою стрижкою
Фокус
2025-05-06T10:57:39Z
Голлівуд критикує мита Трампа на іноземні фільми – WSJ
iPress
2025-05-06T10:49:59Z
«Креативна Європа» оголосила конкурс на отримання гранту для дистриб’юторів європейського кіно
УкраинФорм
2025-05-06T10:39:43Z
58-річна Геллі Беррі вийшла на червону доріжку без білизни
Gazeta UA
2025-05-06T10:33:51Z
Продовжує займатися гумором: де зараз і як виглядає зірка "Дизель Шоу" Єгор Крутоголов
Telegraf
2025-05-06T10:31:40Z
Ріанна офіційно оголосила про третю вагітність
Фокус
2025-05-06T10:31:37Z
Зрадниця Клара Новікова засвітилася на росТБ і приголомшила своїм виглядом
GlavRed
2025-05-06T10:27:33Z
Ексдружина Positiff зателефонувала йому серед ночі: "Що таке справжнє розлучення?"
GlavRed
2025-05-06T10:27:16Z
Google йде у Голлівуд — компанія створила підрозділ фільмів та ТБ 100 Zeros
ITC
2025-05-06T10:22:38Z
Знищення уникальної РЛС РФ показали на відео
Корреспондент
2025-05-06T11:01:30Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів в Одесі: де надають підтримку
Политека
2025-05-06T11:01:06Z
Знову в справі: семирічний принц Луї насмішив публіку
Фокус
2025-05-06T11:00:49Z
Пух тополі не викликає алергію? Чому українці так бідкаються на ці дерева
Telegraf
2025-05-06T10:57:51Z
Жінка купила у секонд-генді старе весільне плаття: гості були шоковані
Фокус
2025-05-06T10:57:25Z
«Мрія, яка надихає бути чемпіоном»: Ольга Харлан зустрілась із донькою загиблого захисника, яка мріє стати чемпіонкою
GlavRed
2025-05-06T10:54:38Z
У застосунку «Армія+» з'являться ще п’ять рапортів - Умєров
УкраинФорм
2025-05-06T10:52:56Z
Кількість тих, хто позитивно ставиться до телемарафону, знизилась на 28% за два роки, — дослідження «Детектора медіа»
Детектор М
2025-05-06T10:52:43Z
Індія посилює ППО російськими ракетами на тлі напруги з Пакистаном
iPress
2025-05-06T10:49:59Z
Ще один рік без дерунів і товчанки? Як зміна клімату б’є по врожаю картоплі
Telegraf
2025-05-06T11:03:48Z
Вопреки "Дружбе": как Чехия положила конец зависимости от российской нефти
Европейская правда
2025-05-06T11:01:56Z
Мінімальна зарплата у Нідерландах у 2025 році: розмір виплат
Факти ICTV
2025-05-06T11:01:09Z
В Україні розробляють Стратегію зайнятості населення для подолання викликів на ринку праці
УкраинФорм
2025-05-06T11:00:46Z
Ціни на сою знову пішли вгору
AgroPortal
2025-05-06T11:00:14Z
Індекс медіаграмотності українців за 2024 рік
Детектор М
2025-05-06T10:58:28Z
Німецька енергокомпанія Uniper повідомила про збитки через падіння цін на енергоносії
ZN UA
2025-05-06T10:55:35Z
В Івано-Франківській громаді відкрили сезон полуниці - зібрали перші 100 кілограмів
УкраинФорм
2025-05-06T10:52:25Z
Греція не розглядає передачу Україні систему Patriot
iPress
2025-05-06T10:49:43Z
Трамп заборонив США фінансувати дослідження хвороб за кордоном
24tv
2025-05-06T10:52:56Z
Названо найдоходніші медичні компанії України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:35Z
Свині стануть загрозою для людей? Небезпечний вірус лютує у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:48:38Z
У МОЗ підтвердили, що заборона маркетингу не вплинула на ціни на ліки, – Сердюк
24tv
2025-05-06T10:42:19Z
Військові та ветерани можуть отримати безкоштовні засоби реабілітації: як подати заявку
Хвиля
2025-05-06T10:37:36Z
Що їсти на роботі, щоб обід заряджав енергією, а не спричиняв утому
24tv
2025-05-06T10:30:23Z
20 пільг для УБД, про які ви могли не знати
24tv
2025-05-06T10:03:50Z
Хірурги провели унікальну операцію: пухлину хребта видалили через око
24tv
2025-05-06T09:34:30Z
Що робити, якщо листя полуниці жовтіє: 1 добавка у воду і проблему вирішено
GlavRed
2025-05-06T08:27:18Z
У ТЦК пояснили, чому тягли чоловіка по асфальту у Львові
Фокус
2025-05-06T11:00:55Z
Французька поліція врятувала батька криптовалютного мільйонера, викраденого заради викупу
InternetUA
2025-05-06T10:58:34Z
У Підмосковʼї російська ракета застрягла в багатоповерхівці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:57:18Z
На Обухівщині велосипедист загинув після зіткнення із припаркованою вантажівкою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:30Z
У Бортничах горів двоповерховий приватний будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:48:53Z
Львівська політехніка звільнила працівника, який ображав захисника України у банку
24tv
2025-05-06T10:48:28Z
У Черкасах через атаку дронів РФ поранений чоловік
УкраинФорм
2025-05-06T10:43:29Z
"Волочили по дорозі": у ТЦК прокоментували відео із силовим затриманням чоловіка у Львові
24tv
2025-05-06T10:39:32Z
Російська ППО у всій красі: в Брянській області згоріло майже все село
24tv
2025-05-06T10:30:05Z
Ще п’ятеро мирних мешканців, серед яких 16-річний хлопець, постраждали через ворожі обстріли Харківщини
Мій Харків
2025-05-06T11:04:24Z
СБУ затримала російського «крота» у бойовій бригаді ЗСУ на Харківщині
Мій Харків
2025-05-06T11:00:40Z
Про підготовку ворогом масштабної десантної операції з форсуванням Дніпра наразі не йдеться - Волошин
УкраинФорм
2025-05-06T10:52:40Z
Де в Україні цього тижня випаде сніг - прогнози синоптиків
Комсомольская правда
2025-05-06T10:49:48Z
Військові РФ вдарили з артилерії по селищу на Херсонщині, є загибла
УкраинФорм
2025-05-06T10:45:47Z
Відключення газу у Дніпрі 7 травня: графіки та точний список адрес, де діятимуть обмеження
Политека
2025-05-06T10:31:56Z
Загроза нового наступу РФ на півдні: полковник ЗСУ розкрив дані розвідки
GlavRed
2025-05-06T10:27:07Z
Літнього тепла чекати не варто: скоро Україну накриє потужний антициклон
GlavRed
2025-05-06T10:27:04Z
Пошкоджені будинки та електромережі: у Херсоні показали наслідки нічного удару росіян
УкраинФорм
2025-05-06T10:19:26Z
Skoda презентувала оригінальну версію кросовера Elroq
AutoCentre
2025-05-06T11:04:26Z
Mercedes-Benz Sprinter відзначає 30-річчя моделі: основні етапи розвитку
AutoGeek
2025-05-06T11:00:44Z
Навіть не думайте робити це в припарковому авто: водій може втратити права на 10 років і отримати величезний штраф
Telegraf
2025-05-06T11:00:06Z
Nissan випустить недорогий і економічний кросовер преміумкласу на базі X-Trail
Фокус
2025-05-06T10:21:42Z
З золотом та карбоном: Mansory презентувало Rolls-Royce для мафіозного весілля
AutoCentre
2025-05-06T10:04:03Z
Оновлення програмного забезпечення Xiaomi SU7 Ultra знизило потужність до 650 к.с
Топ Жир
2025-05-06T09:45:35Z
Як правильно використовувати навігатор щоб зменшити витрату пального
360ua.news
2025-05-06T09:30:55Z
В Україні різко виросли продажі нових авто: найпопулярніші марки та моделі
Фокус
2025-05-06T09:30:41Z
В Україні стартували продажі нового Opel Grandland: комплектації та ціни
ЗаРулем
2025-05-06T09:24:55Z
Увага до деталей і квартира "як з обкладинки" готова. Як зробити її дорожчою
Telegraf
2025-05-06T10:31:17Z
Ситна солянка на обід і до вечері: покроковий рецепт приготування
Фокус
2025-05-06T10:06:31Z
Як швидко відмити іржу на унітазі: допоможе копійчаний засіб
Gazeta UA
2025-05-06T10:03:44Z
Сестри побували за добу у двох країнах, витративши близько 100 доларів: як їм це вдалось
Фокус
2025-05-06T10:00:45Z
Ніжний, ароматний і ситний: сніданок за 5 хвилин, який Ектор готує щоранку
24tv
2025-05-06T09:39:28Z
9 поширених помилок у догляді, які знищують кущі троянд
24tv
2025-05-06T09:39:18Z
Чи можна садити бузок біля хати: ось, що про це каже народна прикмета
24tv
2025-05-06T09:21:32Z
Парфуми, які викликають звикання: ці аромати купують всі
24tv
2025-05-06T09:18:57Z
Вода як з картинки: де в Україні покупатися в кришталево чистих озерах
24tv
2025-05-06T08:33:19Z
Верняєв з командою можуть бойкотувати чемпіонат Європи зі спортивної гімнастики - заява
УкраинФорм
2025-05-06T11:01:44Z
Український боксер кинув сенсаційний виклик зірковому абсолютному чемпіону світу
24tv
2025-05-06T10:54:35Z
Юнацька збірна України з футболу зіграє проти Фінляндії: де дивитися поєдинок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:52:47Z
Чемпіоном світу зі снукер став гравець, який брав участь у договірних матчах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:57Z
Сім осіб отримали вироки за погрози режисеру церемонії відкриття Олімпіади-2024
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:12Z
Українські важкоатлети здобули 10 нагород на чемпіонаті світу серед молоді
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:11Z
Прихильник Путіна Овечкін подарував Лукашенку джерсі зі своїм автографом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:48:34Z
Помер чемпіон світу-1978 Луїс Гальван
Football.ua
2025-05-06T10:40:31Z
Ванат потрапив у сферу інтересів кількох клубів АПЛ
Football.ua
2025-05-06T10:39:48Z
Радіація відступила? Вчені зробили обнадійливу заяву щодо земель Чорнобиля
Telegraf
2025-05-06T11:03:10Z
Названо гаджети й сервіси, які "помруть" у 2025 році
InternetUA
2025-05-06T11:01:40Z
Компанія Google запустила ініціативу зі створення фільмів та телешоу, — Business Insider
Детектор М
2025-05-06T11:01:05Z
У нас всередині існує квантова фізика: науковці вперше виявили те, що їх дуже здивувало
Фокус
2025-05-06T11:00:02Z
Кішки і собаки еволюціонують дивним чином, щоб бути схожими один на одного: навіщо їм це
Фокус
2025-05-06T11:00:00Z
"Привіт, мам": шахраї вигадали підступний трюк для виманювання грошей у популярному застосунку
Фокус
2025-05-06T10:57:48Z
Неповторний рецепт "Битої редиски", який затьмарить усі страви на столі
GlavRed
2025-05-06T10:54:05Z
Обережно, спори: п’ятий епізод «Останніх з нас» / The Last Of Us покаже один із найскладніших елементів гри
ITC
2025-05-06T10:46:51Z
OpenAI пояснила, чому ChatGPT іноді виявляє підлабузництво
InternetUA
2025-05-06T10:46:18Z