MY.UAНовини
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету
Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету

Висадка на Марс до 2029 року: наскільки це реально і як люди можуть знищити Червону планету

У своїй інавгураційній промові 20 січня 2025 року президент Дональд Трамп оголосив про намір відправити американських астронавтів на Марс, назвавши це "нашою очевидною долею" і підкресливши прагнення США розширити свої досягнення у космосі. Він заявив, що США зосередяться на "своїй очевидній долі у зірках" та встановлять американський прапор на Марсі. Ця заява – свідчення про можливу зміну федеральної космічної політики з акцентом на Червону планету замість Місяця.

На інавгурації був присутній й одіозний Ілон Маск, генеральний директор SpaceX, який відсалютував нацистським вітанням під час свого виступу. Маск відомий своїми амбіціями колонізувати Марс і розробляє для цього суперракету Starship. Проте федеральні регулятори обмежували тестування цієї ракети через екологічні побоювання. З новою адміністрацією Трампа ці обмеження можуть бути пом'якшені, що потенційно прискорить реалізацію марсіанських планів.

Ці заяви відображають продовження інтересу Трампа до дослідження Марса. Ще у 2017 році він висловлював сподівання, що люди зможуть ступити на Марс "у гіршому випадку, під час мого другого терміну". У 2019 році Трамп критикував NASA за зосередження на поверненні на Місяць, стверджуючи, що агентство має більше уваги приділяти Марсу та іншим великим проєктам.

Варто зазначити, що NASA вже має плани щодо дослідження Марса, зокрема місію марсохода Perseverance, який наразі збирає зразки на поверхні планети. Однак відправлення людей на Марс залишається складним завданням, що вимагає значних ресурсів та часу. 24 Канал розповідає, чи зможуть Штати висадитися на Марсі під час другого терміну Дональда Трампа.

Плани, які здивували всіх

Президент США Дональд Трамп нещодавно заявив, що США працюватимуть над висадкою астронавтів на Марс, яку бажано здійснити протягом наступних чотирьох років – тобто до завершення його президентського терміну.

Ця амбітна заява викликала чимало скепсису. Адже людство досі не повернулося на Місяць після численних затримок місії "Артеміда-2" від NASA. Чи реально за такий короткий час перейти від нинішнього рівня космічних технологій до висадки людей на Червоній планеті?

"Місія на Марс стане найбільшою справою, яку коли-небудь здійснювали люди", – зазначив в коментарі Space.com інженер-аерокосмонавт Фолькер Майвальд з Німецького аерокосмічного центру (DLR).

Конкретних деталей про плани місії Трамп не наводить, але, ймовірно, значною мірою покладається на компанію SpaceX, засновану Ілоном Маском. Маск був активним прихильником передвиборчої кампанії Трампа і, схоже, став одним із його довірених радників.


Процес "уловлювання" стартовою вежею / Фото SpaceX

SpaceX планує використовувати надважку ракету Starship, яка все ще перебуває на стадії розробки. 16 січня Starship здійснила свій сьомий тестовий запуск, який мав частковий успіх: перший ступінь Super Heavy вдалося вперше зловити "паличками для їжі" (спеціальними маніпуляторами на стартовій вежі "Мехазілла"), але верхній ступінь ракети вибухнув через витік пального наприкінці основного етапу польоту.

Очевидно, що Starship потребує ще значного доопрацювання. Водночас Маск запевняє, що SpaceX планує відправити безпілотні місії на Марс уже у 2026 році. Якщо ці польоти будуть успішними, компанія має намір здійснити висадку астронавтів у 2028-му.

Проблема маси та замкнутих систем: чи може Starship доставити людей на Марс

Темпи розробки Starship – далеко не головне занепокоєння для німецького аерокосмічного інженера Фолькера Майвальда. У травні 2024 року він разом із чотирма колегами опублікував дослідження в журналі Nature’s Scientific Reports, в якому поставив під сумнів реалістичність пілотованої місії на Марс на борту Starship.

Головна проблема, на думку Майвальда та його команди, – це маса. Спираючись на всі доступні публічні дані щодо планів SpaceX, дослідники дійшли висновку, що необхідна корисна маса для марсіанської місії – разом з астронавтами, обладнанням, інфраструктурою, паливом, їжею, водою, киснем тощо – перевищує вантажопідіймальність Starship в межах одного польоту.

Основний аспект цієї проблеми Майвальд називає "рівнем відновлення витратних матеріалів" – тобто здатністю систем забезпечення життєдіяльності переробляти та повторно використовувати їжу, воду та повітря. Чим більше ресурсів можна відновити, тим менше запасів потрібно брати з собою. Наприклад, рослини можуть відігравати важливу роль у замкненому циклі: вони виробляють кисень, споживають вуглекислий газ, а також можуть рости на відходах, забезпечуючи додаткове джерело їжі.

Однак навіть за 100% рівня відновлення ресурсів, згідно з розрахунками команди, це не зменшить масу вантажу до прийнятного рівня.

Стовідсоткове відновлення витратних матеріалів означало б повністю замкнуту екосистему. Але 100% відновлення практично неможливе, адже навіть у найдосконаліших процесах завжди є втрати,
– пояснює Майвальд.

Чи можливо виробляти ракетне паливо на Марсі

Ще один критично важливий ресурс для місії на Марс – ракетне паливо. Щоб зменшити масу корабля, Starship може взяти на борт лише необхідний запас пального для польоту до Червоної планети. А вже на Марсі планується виробництво нового пального за допомогою технологій in situ resource utilization (ISRU) – використання місцевих ресурсів.

Однак це завдання виявляється не таким простим. Starship працює на рідкому метані та кисні, які можна було б добувати з марсіанської атмосфери та водяного льоду. Проте на практиці ця технологія ще далека від реалізації.

Наскільки мені відомо, єдиний експеримент ISRU за межами Землі проводив MOXIE на марсоході Perseverance,
– пояснює аерокосмічний інженер Фолькер Майвальд.

MOXIE (Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment) у 2021 році вперше успішно добув кисень із вуглекислого газу, що переважає в марсіанській атмосфері.

Але для зльоту чотирьох астронавтів із поверхні Марса, за підрахунками NASA, знадобиться 7 000 кілограмів ракетного палива та 25 000 кілограмів кисню. Плюс – ще кисень для дихання астронавтів під час перебування на планеті.

Для порівняння, MOXIE спочатку зміг виробляти лише 5 грамів кисню – цього вистачило б одній людині на 10 хвилин дихання. До моменту завершення експерименту у 2023 році установка MOXIE загалом виробила лише 122 грами кисню. Очевидно, що для повноцінної марсіанської місії знадобиться набагато ефективніша технологія.

Це не така проста задача, як здається, зазначає Майвальд. Ще складнішим є виробництво метану з марсіанського водяного льоду та атмосферного CO2. "Я не знаю жодної технології, яка хоча б наблизилася до тестування цього в умовах, подібних до марсіанських", – додає вчений.

Чи можна довірити місію роботам

Ще один виклик – те, що виробництво кисню та пального, ймовірно, доведеться запускати завчасно, без участі людей. Роботи мають самостійно підготувати запаси ще до прибуття астронавтів. Це створює проблему надійності: якщо система зламається, на Марсі не буде екіпажу, щоб її відремонтувати.

Подібні труднощі стосуються й Місяця. Проте різниця в тому, що він знаходиться всього за три дні польоту від Землі, а доставлення вантажів не є серйозною проблемою. У випадку з Марсом мова йде про щонайменше шестимісячну подорож, а іноді й більше – залежно від положення Землі та Марса на орбіті.

Один із можливих варіантів – відправити на Марс кілька безпілотних Starship із запасами пального та кисню для астронавтів. Тоді вони зможуть самостійно виробляти ресурси для другої експедиції.

"Але, наскільки мені відомо, цей сценарій поки що не входить в офіційні плани місії Starship", – зазначає Майвальд. Проте, якщо SpaceX дійсно хоче відправити людей на Марс до кінця десятиліття, ймовірно, доведеться його розглянути.

Радіаційні ризики: ще одна серйозна перешкода для місії на Марс

Окрім технічних викликів, існує ще одна серйозна загроза для астронавтів – радіація. Космос є вкрай небезпечним середовищем, і під час польоту на Марс екіпаж буде під постійним впливом космічних променів та сонячного випромінювання.

За оцінками Європейського космічного агентства, астронавти, які вирушать на Марс, отримають у 700 разів вищу дозу радіації, ніж на Землі. Дані з європейського апарата ExoMars Trace Gas Orbiter свідчать, що лише шестимісячний переліт до Марса піддасть екіпаж 60% від максимально рекомендованої дози опромінення за все життя.

Навіть після прибуття на Червону планету ситуація не стане набагато безпечнішою. Марс не має щільної атмосфери та магнітного поля, які захищають Землю від космічної радіації.

Звісно, у Starship можуть бути захищені зони, куди астронавти ховатимуться під час сонячних бур, але це лише знизить ризики, а не усуне їх. Для порівняння: навіть на борту Міжнародної космічної станції (МКС), яка ще перебуває в межах магнітного поля Землі, астронавти отримують у 200 разів більше радіації, ніж звичайний пілот авіалайнера.

Вчені активно шукають способи поліпшення радіаційного захисту для космічних кораблів. В експериментах на прискорювачах частинок біологічні клітини піддають впливу космічного випромінювання, після чого тестують різні матеріали для їх захисту. Попередні дослідження показали, що літій є одним із найефективніших матеріалів для захисту від радіації, однак потрібні подальші випробування.

Окрім радіації, мікрогравітація завдає значної шкоди організму, який еволюціонував у земних умовах. Одним із найпоширеніших наслідків є атрофія м'язів, хоча спеціальні препарати допомагають частково зменшити її ефекти. Однак останні дослідження виявили ще одну загрозу – погіршення зору.

Згідно з недавнім науковим звітом, 70% астронавтів, які провели на МКС від шести до дванадцяти місяців, зіткнулися з синдромом SANS (Spaceflight-Associated Neuro-Ocular Syndrome), що впливає на зір через тиск рідин на мозкову тканину в умовах мікрогравітації.

Хоча після повернення на Землю зір астронавтів нормалізувався, наслідки тривалих місій, наприклад польоту на Марс, залишаються невідомими. Також зафіксовано підвищений ризик раннього розвитку катаракти через вплив космічної радіації. Отже, навіть якщо технічні проблеми Starship будуть вирішені, ризики для здоров'я астронавтів залишаються одним із головних бар'єрів для висадки людей на Марс.

Чи не знищить людство Марс

Окрім загроз для здоров'я астронавтів, існує ще одна проблема – контамінація Марса земними мікробами. За правилами Комітету з космічних досліджень (COSPAR), ймовірність випадкового занесення мікроорганізмів під час роботизованих місій має бути менш як 1 на 10 000.

Однак люди є носіями безлічі мікроорганізмів, і будь-яка пілотована місія неминуче призведе до забруднення Марса. Це ускладнить пошуки позаземного життя, оскільки буде важко відрізнити місцеві мікроби від завезених із Землі.


Марсохід Perseverance / Фото NASA

Попри оптимістичні заяви, наука ще не готова до виправлення людей на Марс. Команда Фолькера Майвальда пропонує кілька кроків для прискорення процесу:

  • попередні безпілотні місії для тестування виробництва кисню, пального та вирощування рослин;
  • доставлення вантажних Starship із запасами та інфраструктурою заздалегідь, щоб астронавти могли використовувати їх як житлові модулі;
  • розробка ефективних систем життєзабезпечення з максимальним рівнем утилізації ресурсів;
  • міжнародне співробітництво для спільної розробки технологій та фінансування місії.

Проте залишається питання, чи захочуть США ділитися цією місією, враховуючи заяву Трампа, що підкорення Марса – це доля американців.

Тож коли ми реально зможемо висадитися на Марсі? Попри амбітні плани відправити людей на Червону планету до 2029 року, Майвальд налаштований скептично. "Розробка необхідних технологій потребує величезних зусиль і часу. Я був би радий, якби це сталося хоча б за мого життя", – підсумував вчений.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
PlayStation Network не працює по всьому світу: геймери вимагають відшкодування
24tv
2025-02-08T19:03:55Z
Borderlands 4 стане найвідкритішою грою в серії: мільярди стволів та нові меми, що вже знаємо
Знай
2025-02-08T18:51:20Z
Покупці Samsung Galaxy S25 скаржаться на перегрів і думають про повернення смартфона
InternetUA
2025-02-08T17:22:58Z
Моделювання зіткнення астероїда із Землею розкриває майбутнє та несподіване відновлення океану
Portaltele
2025-02-08T16:52:35Z
NASA подвоїло ймовірність зіткнення з астероїдом – чи варто хвилюватися?
Portaltele
2025-02-08T16:52:01Z
В Японії розробили сонячні панелі для екстремальних зимових умов
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T16:33:35Z
Варто негайно оновити смартфон: які помилки дають змогу хакерам обходити паролі
InternetUA
2025-02-08T16:01:08Z
Як знайти вимкнений телефон: найпростіші та найшвидші способи
Политека
2025-02-08T16:00:51Z
Збій PlayStation Network: геймери у всьому світі втратили доступ до онлайн-ігор
Детектор М
2025-02-08T15:51:06Z
Білл Ґейтс розкрив 3 якості, які допомогли йому досягти успіху
InternetUA
2025-02-08T18:01:21Z
Затиснуті між двома реальностями: чому люди поводяться неадекватно в аеропортах
Фокус
2025-02-08T18:00:36Z
Швидкий порятунок: що робити, якщо в орхідеї відмирають корені
24tv
2025-02-08T17:51:03Z
Солодка валентинка: простий, але вишуканий десерт
Telegraf
2025-02-08T16:51:41Z
Простий рецепт домашнього хліба від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво: дуже смачний і мʼякий
Политека
2025-02-08T16:42:20Z
Як компактно та елегантно скласти рушники: легкий спосіб, який зможе повторити кожен
24tv
2025-02-08T16:39:04Z
Фахівці розповіли, навіщо сипати склянку солі в унітаз: як ця хитрість допоможе заощадити час
TSN
2025-02-08T16:36:31Z
Оптична ілюзія під силу не всім: знайдіть папугу серед листя за 5 секунд
GlavRed
2025-02-08T16:27:24Z
Зіпсують вигляд спальні і здешевлять її: які покривала не варто купувати
24tv
2025-02-08T16:21:18Z
Атака дронів: у кількох областях оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-08T19:09:58Z
В Київському монастирі сталася пожежа: які наслідки
TSN
2025-02-08T19:06:32Z
Поліцейські заблокували Telegram-канал та затримали його адміна за переправлення ухилянтів
InternetUA
2025-02-08T18:51:50Z
У Балтійському морі обірвався кабель російського «Ростелекому»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T18:33:13Z
У Москві сталася пожежа у будівлі колишнього електрозаводу, є постраждалі - соцмережі
УкраинФорм
2025-02-08T18:12:37Z
У Харкові затримали вимагача, який погрожував жертві розправою та знищенням майна
Украина Криминальная
2025-02-08T17:48:20Z
У Китаї стався зсув ґрунту, близько 30 людей зникли безвісти - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-08T17:33:18Z
Сотні людей заблоковані вогнем: у Москві спалахнула масштабна пожежа на електрозаводі
24tv
2025-02-08T17:27:01Z
У Москві горить Електрозавод: усередині будівлі залишаються до 50 осіб із дітьми
Фокус
2025-02-08T17:09:21Z
Грізманн повернувся до стартового складу Атлетіко на дербі проти Реала
Football.ua
2025-02-08T19:06:09Z
"Я був одержимий перемогою": Кличко пригадав поразку від Джошуа
24tv
2025-02-08T19:03:59Z
Боруссія Д — Штутгарт 1:2 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-02-08T18:57:55Z
Мілан із дебютним голом Сантьяго Хіменеса здолав Емполі
Football.ua
2025-02-08T18:57:16Z
Аморім: Гарначо дуже важливий для Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-02-08T18:51:29Z
Шахтар оголосив про підписання бразильського таланту
1News
2025-02-08T18:48:06Z
Кубок Англії: Фулгем впорався з Віганом, виліт Саутгемптона та інші матчі
Football.ua
2025-02-08T18:03:25Z
Жирона з Циганковим розгромно поступилася Атлетіку
Football.ua
2025-02-08T18:00:27Z
"Борнмут" із Забарним обіграв "Евертон" без Миколенка та вийшов до 1/8 фіналу Кубка Англії
TSN
2025-02-08T17:57:05Z
Ворог змінив тактику: українські воїни зупинили масовану атаку Росії у Курській області
24tv
2025-02-08T19:09:50Z
Україну скують морози: де влупить -11 градусів
GlavRed
2025-02-08T18:27:16Z
Сонячно та морозно: синоптикиня розповіла якою буде погода наступного тижня
TSN
2025-02-08T18:18:57Z
Росіяни зменшили піхотні, але активізували штурми іншого типу, – речник "Легіону Свободи"
24tv
2025-02-08T18:15:28Z
Полонений росіянин розповів, за що вбив цивільного чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T18:12:45Z
Мороз до -14: у яких регіонах буде найнижча температура найближчими днями
Telegraf
2025-02-08T18:12:18Z
На Сумщині понад пів тисячі будинків через російські авіаудари залишилися без газу
УкраинФорм
2025-02-08T18:00:21Z
Україну накриють морози до -14: синоптики розповіли, де буде найхолодніше
Фокус
2025-02-08T18:00:07Z
Співвідношення артснарядів між арміями України та РФ за рік скоротилося уп'ятеро – Сирський
Лига
2025-02-08T17:39:23Z
У зеленій шубі й лакових рукавичках: солістка Go_A вразила ефектним образом на Нацвідборі-2025
24tv
2025-02-08T19:03:52Z
Автентичність і гуцульські мотиви: FIЇNKA підірвала фінал Нацвідбору-2025 енергійним виступом
24tv
2025-02-08T18:48:25Z
Одні з фаворитів Джамали та Павленко: гурт MOLODI з Маріуполя запалив сцену Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-08T18:39:31Z
Яке взуття носити замість кросівок восени: 4 найкращі варіанти
24tv
2025-02-08T18:30:26Z
"Євобачення-2025": Катерина Павленко заплакала через фіналістів нацвідбору
TSN
2025-02-08T18:18:30Z
У фіналі Нацвідбору-2025: Джамала підкорила незвичайним образом від українського бренду
24tv
2025-02-08T18:15:50Z
Зворушують до глибини душі: 3 фільми, які змушують співчувати лиходіям
24tv
2025-02-08T18:15:03Z
Неймовірне переродження: Маша Кондратенко здивувала номером для фіналу Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-08T18:09:45Z
Хто переможе на Нацвідборі на Євробачення-2025: фінальний прогноз букмекерів
GlavRed
2025-02-08T17:42:22Z
«Наче не американських гірках». Морпіхи показали, як воюють на шведському катері
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T19:12:31Z
Зеленський зустрівся з головою Військового комітету НАТО
1News
2025-02-08T19:12:26Z
Кому з українців доведеться повернути тисячу Зеленського: в уряді відповіли
TSN
2025-02-08T19:03:27Z
Розкриті технічні характеристики бойових літаків Пентагону MV-22B
InternetUA
2025-02-08T19:01:48Z
Любов зламає грати: у Києві пройшла акція за визволення цивільних з полону
ZN UA
2025-02-08T18:55:44Z
Безугла розповіла про свій роман з війсковим "Єнотом", який насправді був одруженим
TSN
2025-02-08T18:36:45Z
Зеленський і голова Військового комітету НАТО відвідали оборонне підприємство
УкраинФорм
2025-02-08T18:27:07Z
Британія розробляє для України два морських безпілотники
InternetUA
2025-02-08T18:07:40Z
На посаду ректора Львівської політехніки претендують вісім кандидатів: список
24tv
2025-02-08T18:00:56Z
Неправильний діагноз призвів до абортів у Британії – постраждалі звинуватили медиків
24tv
2025-02-08T19:03:09Z
Як змусити помаду триматися довше та не сушити губи
Знай
2025-02-08T17:51:11Z
Детокс на соках може бути небезпечним: що варто знати
TSN
2025-02-08T16:18:50Z
Попереджає про небезпеку заздалегідь: учені розповіли про унікальну властивість нашого носа
Фокус
2025-02-08T15:12:55Z
5 звичок, які уповільнюють одужання при застуді: не робіть цього в жодному разі
Знай
2025-02-08T14:51:01Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Навіщо прати одяг з оцтом: корисні переваги, які варто знати
24tv
2025-02-08T13:18:14Z
Прихована загроза сокового детоксу: що він робить із нашим кишечником
Фокус
2025-02-08T13:12:35Z
Канада прагне зміцнення торговельних зв'язків з ЄС на тлі тарифних погроз Трампа
Европейская правда
2025-02-08T19:12:41Z
Ілон Маск хоче позбутися монет у США: як це пояснюють
InternetUA
2025-02-08T18:58:09Z
Соціальна пенсія 2025: як оформити виплати у 2025 році
Политека
2025-02-08T18:42:18Z
«Каметсталь» розширює сортамент прокату для польського ринку
AgroNews
2025-02-08T18:36:08Z
Дострокова пенсія в Україні: хто може вийти на неї в 50 та 55 років
Политека
2025-02-08T18:27:46Z
Ціни на цибулю в Україні впали на 12%: скільки коштує продукт
Политека
2025-02-08T18:00:45Z
Українські аграрії з початку року отримали ₴2,3 мільярда доступних кредитів
УкраинФорм
2025-02-08T17:54:32Z
Україна пошкодила понад 30% паливних підприємств Росії, – ексміністр енергетики
24tv
2025-02-08T17:54:31Z
Для скорочення дефіциту робочої сили є два шляхи - які саме, з точки зору Олексія Чернишова
ZN UA
2025-02-08T17:34:28Z
Водіям на замітку: названа кнопка, яка запобігає викраденню авто
ТСН
2025-02-08T15:48:13Z
Червоні поворотники та сертифікація: експерт розповів про нюанси реєстрації американських авто в Україні
Хвиля
2025-02-08T15:15:49Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:27:49Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T14:27:04Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Канцлер розкритикував ідею Трампа про отримання доступу до українських цінних металів взамін на допомогу
iPress
2025-02-08T19:15:35Z
Трамп зробив заяву про депортацію принца Гаррі зі США і назвав Меган "жахливою"
GlavRed
2025-02-08T19:12:48Z
Орбан знов згадав про Україну: "наші гроші відправляються на безнадійну війну"
TSN
2025-02-08T19:09:53Z
Newsweek: Трамп вже зробив Путіу три великі подарунки – які саме
TSN
2025-02-08T19:03:51Z
Британський міністр розкрив плани Путіна щодо війни в Україні
Хвиля
2025-02-08T19:00:19Z
Росіяни із солдатами КНДР пішли в атаку на Курщині: штурм тривав понад 16 годин
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T19:00:13Z
У виключній економічній зоні Фінляндії росіяни ремонтують у морі свій обірваний кабель
ZN UA
2025-02-08T18:49:47Z
Європейські ультраправі з Орбаном і Ле Пен зібрали масштабну зустріч у Мадриді
Европейская правда
2025-02-08T18:48:24Z
Шольц закликав НАТО посилити присутність у Гренландії
360ua.news
2025-02-08T18:42:45Z