MY.UAНовини
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

500 000 українців поїхали за кордон у 2024 році. Про це повідомив Нацбанк України у своєму інфляційному звіті. І спрогнозував: 2025 року тенденція збережеться, хоч і знизиться до 200 000 осіб. Обнадіюють, що люди повертатимуться, і, можливо, вже у найближчій перспективі.

Залишимо розбір нинішньої демографічної ситуації в країні для фахівців із цих питань. Але пригадаємо, що у своїй історії Україна вже стикалася з такими явищами. Демографи виділили в історії 5 хвиль міграції, які іноді тривали десятиліття. Що змушувало людей у пошуках кращого життя залишати свої домівки, коли це відбувалося і куди найчастіше виїжджали українці – у матеріалі Коротко про.

1-ша хвиля: транзитом через Європу, за океан – у глухомань 

Коли: датою початку першого масового від'їзду вважається 1877 рік, і продовжувався цей рух аж до початку Першої світової війни в 1914 році. Пов'язаний був здебільшого з економічними проблемами. Селянам катастрофічно не вистачало земельних угідь, а за океаном їх пропонували безплатно. Основний рух людей йшов з українських територій, що входили до складу Австро-Угорської імперії (Закарпаття, Буковина), з Російської також виїжджали, але набагато менше.

Іван Пилипов швидко став у Канаді заможним господарем. Фото: orthodox-canada.com

Куди: в Європі переселенці практично не затримувалися, землі тут теж не вистачало. Їхали до США, Канади, Аргентини, Бразилії, пізніше до Австралії та Нової Зеландії.

Скільки: в США переїхало від 300 до 500 тисяч, до Канади 170 тисяч, до Бразилії близько 50 000, в Аргентину до 15 000. Усього близько мільйона людей.

Яскравий приклад

Іван Пилипов – фермер. Він та Василь Єлиняк стали першими українськими емігрантами, які прибули до Канади у 1891 році. Обидва із села Небилів (Австро-Угорщина, нині Рожнятівський район Івано-Франківської області). Бути першопрохідниками складно завжди, а зважитися кинути все й місяць добиратися з нехай бідного, але рідного села невідомо куди, погодьтеся, треба зважитись. Цікаво, що вже ставши на ноги, Пилипов приїжджав на батьківщину і агітував односельців переїжджати за ним.

За що на нього навіть було заведено кримінальну справу. Виїжджаючи поспіхом, він все ж таки «прихопив» із собою ще 7 українських сімей. Зрештою, у Пилипова в Канаді життя склалося. Став заможним землевласником, володів п'ятьма фермами і розкішним особняком у своєму маєтку. Загинув він у 77 років абсолютно щасливою людиною, випавши з вікна під час весілля.

2-а хвиля: подалі від революцій та сталінського режиму

Коли: найскладніший та багатошаровий період масової еміграції - 1918-1939 рр. У це 20-річчя змішалося все, що могло і навіть не могло. Перша світова війна, переділ кордонів, утворення нових держав, транзитне переселення з Російської імперії до Європи, «біла еміграція», еміграція політичного ядра УНР.

Перші свої літаки Ігор Сікорський запускав у небо в Україні, останні – у США Фото: wikipedia.org

Куди: центром переселенських рухів стала Європа. Карта континенту перебудовувалась, з'являлися нові можливості.

Популярними для переїзду стали Франція, Чехословаччина, Австрія, Німеччина, Румунія, Болгарія. За океан мігранти, як і раніше, прагнули до США та Канади.

Скільки: конкретної цифри статисти не називають. Побічно можна лише припускати, що втікачів від хаосу було близько 2 мільйонів українців.

Яскравий приклад

Ігор Сікорський – авіаконструктор. Народився та виріс у Києві. Тут створив перші літаки від С-1 до С-6. Емігрував у 1918 році, коли йому реально загрожували арешт та розстріл. Спочатку намагався закріпитися в Європі, але в Англії та Франції зробити це не вдалося.

Все вийшло в США, куди авіаконструктор перебрався 1919 року. Останній сконструйований ним літальний апарат, вертоліт S-58, піднявся у повітря 1957 року.

3-я хвиля: метання «переміщених осіб»

Коли: 1945-1955 рр. Насильно вивезені люди під час війни до країн гітлерівської коаліції, колаборанти, які співпрацювали з нацистами, ветерани УПА. У Європі діяла програма для людей, які набули статусу «Ді-Пі» (переміщених осіб – displaced persons). Для них лише на території Німеччини та Австрії було обладнано близько 250 таборів, людей забезпечували не лише житлом, а й продуктами та медикаментами. До речі, за весь час існування програми на утримання переміщених осіб було витрачено 4 мільярди доларів.

Львів'ян Олександр Скоцень отримав прізвисько «український Пеле» Фото: wikipedia.org

Куди: їхали переважно до Канади, США, Аргентини, Бразилії, Австралії, Англії, Західної Німеччини, Франції.

Скільки: 400 тисяч українців, які потрапили до таборів для «переміщених осіб», відмовилися повертатися до СРСР. Ще близько 100 тисяч змінили громадянство скориставшись іншими каналами.

Яскравий приклад

Олександр Скоцень – футболіст, зірка київського "Динамо". Талант форварда відкрився у рідному для нього Львові, де він виступав за місцеву «Україну». Після переходу міста під контроль СРСР 20-річне обдарування дуже швидко перевели до київського «Динамо». Хлопець практично одразу став лідером команди, але настала війна. Далі були повернення до Львова, участь в іграх при окупаційній владі та перспектива опинитися за ґратами після другого нашестя "совєтов". Скоцень вважав за краще емігрувати до Європи.

Грав за різні клуби – у Німеччині, Бельгії, Австрії, Франції. Забивав «Ювентусу» і «Баварії», та й загалом був помітною фігурою в футболі, що ставав спортом №1. Завершував кар'єру Олександр у Канаді. Навіть удостоївся там прізвиська «Український Пеле». Вже на схилі років 1991 року він приїжджав на ювілей свого першого спортклубу «Україна» до Львова.

4-а хвиля: втеча спочатку з «совка», а потім від «малинових піджаків»

Коли: 80-ті - 90-ті роки XX століття. Той випадок, коли одна хвиля наздогнала другу і, злившись із нею, стала штормовою. Спочатку люди прагнули потрапити з країни, яка жила під «залізною завісою», до демократичного суспільства. Потім стимулом залишати насиджені місця стала економічна криза епохи застою. Далі – «шалені 90-ті», безробіття, часи «малинових піджаків» та бандитизму.

Натан Шаранський був одним із помітних постатей у радянському «дисидентстві». Фото: wikipedia.org

Куди: будь-куди. Від Польщі «на полуницю» до Ізраїлю, який збирав євреїв, що були розкидали по всьому світу. Саме ця близькосхідна держава була тоді найпривабливішою для мігрантів.

Скільки: спочатку з УРСР, а потім із незалежної України виїхало 5 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Натан Щаранський – ізраїльський політик, уродженець українського Донецька намагався виїхати з СРСР ще 1973 року. Подав документи на здобуття громадянства в Ізраїлі. Як і багатьом у ті роки йому було відмовлено. Мало того, його звільнили з інституту, де він працював інженером-математиком, та занесли до чорного списку «відмовників». Щаранський став одним із яскравих представників «дисидентського» руху.

На Землю обітовану потрапив лише 1983 року. Там Натан Борисович став помітним політиком і навіть чотири рази займав міністерські крісла різних урядів. З Україною, де він народився і сформувався як особистість (за його словами) підтримує зв'язок і зараз.

5-а хвиля: пересидіти війну або почати нове життя

Коли: триває з 2014 року до сьогодні. 10 років тому, із фактичним початком війни, вчені попереджали про ризики потрапляння України до «демографічної ями». Наскільки вона виявилася глибокою і як з неї вибратися, ті самі вчені (демографи, соціологи, економісти) конкретної відповіді не дають. Все залежить від справедливого миру, що неминуче колись настане. Лише після цього можна буде робити хоч якісь прогнози. Відмінною особливістю, що насторожує, називають велику кількість молоді, що вже виїхала і вже адаптувалася за кордоном. Чи вийде повернути її на батьківщину, питання, яке необхідно вирішувати вже зараз.

Кароліна може вивчити мелодію будь-якої складності всього за годину Фото: ФБ Karolina Protsenko

Куди: величезним переселенським хабом знову стала Європа. Лідери - Німеччина (1 140 тисяч осіб), Польща (983 тисячі), Чехія (380 тисяч) та за спаданням усі країни континенту.

Скільки: станом на кінець 2024 року, ця цифра коливалася на позначці 8 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Кароліна Проценко – 16-річна скрипалька із Каліфорнії. Сім'я дівчинки перебралася за океан із Києва у 2014 році, коли їй було 6 років. Популярною Кароліна стала завдяки своїм виступам перед глядачами просто на вулиці. У будь-яку навіть найскладнішу композицію, що виконувалася, дівчина з легкістю вносить власні нотки імпровізації, що особливо підкуповує глядачів.

Зараз тільки у фейсбуці вона має 11 мільйонів підписників, «по дрібницях» - 5-6 мільйонів - в інстаграмі, тіктоці та ютубі. Відео з її виступами у всьому світі переглянули понад 500 мільйонів людей.

До речі

Важко оцінювати рівень проблеми, особливо якщо точно не знати, скільки ж нас сьогодні залишається в країні. Незалежні джерела, хай це буде сайт ЦРУ cia.gov, повідомляють про 35 661 826 мешканців України. 2024 року українців в Україні поменшало на 500 000 осіб. Виходить, виїхало «всього» 1,41% населення.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z