MY.UAНовини
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

500 000 українців поїхали за кордон у 2024 році. Про це повідомив Нацбанк України у своєму інфляційному звіті. І спрогнозував: 2025 року тенденція збережеться, хоч і знизиться до 200 000 осіб. Обнадіюють, що люди повертатимуться, і, можливо, вже у найближчій перспективі.

Залишимо розбір нинішньої демографічної ситуації в країні для фахівців із цих питань. Але пригадаємо, що у своїй історії Україна вже стикалася з такими явищами. Демографи виділили в історії 5 хвиль міграції, які іноді тривали десятиліття. Що змушувало людей у пошуках кращого життя залишати свої домівки, коли це відбувалося і куди найчастіше виїжджали українці – у матеріалі Коротко про.

1-ша хвиля: транзитом через Європу, за океан – у глухомань 

Коли: датою початку першого масового від'їзду вважається 1877 рік, і продовжувався цей рух аж до початку Першої світової війни в 1914 році. Пов'язаний був здебільшого з економічними проблемами. Селянам катастрофічно не вистачало земельних угідь, а за океаном їх пропонували безплатно. Основний рух людей йшов з українських територій, що входили до складу Австро-Угорської імперії (Закарпаття, Буковина), з Російської також виїжджали, але набагато менше.

Іван Пилипов швидко став у Канаді заможним господарем. Фото: orthodox-canada.com

Куди: в Європі переселенці практично не затримувалися, землі тут теж не вистачало. Їхали до США, Канади, Аргентини, Бразилії, пізніше до Австралії та Нової Зеландії.

Скільки: в США переїхало від 300 до 500 тисяч, до Канади 170 тисяч, до Бразилії близько 50 000, в Аргентину до 15 000. Усього близько мільйона людей.

Яскравий приклад

Іван Пилипов – фермер. Він та Василь Єлиняк стали першими українськими емігрантами, які прибули до Канади у 1891 році. Обидва із села Небилів (Австро-Угорщина, нині Рожнятівський район Івано-Франківської області). Бути першопрохідниками складно завжди, а зважитися кинути все й місяць добиратися з нехай бідного, але рідного села невідомо куди, погодьтеся, треба зважитись. Цікаво, що вже ставши на ноги, Пилипов приїжджав на батьківщину і агітував односельців переїжджати за ним.

За що на нього навіть було заведено кримінальну справу. Виїжджаючи поспіхом, він все ж таки «прихопив» із собою ще 7 українських сімей. Зрештою, у Пилипова в Канаді життя склалося. Став заможним землевласником, володів п'ятьма фермами і розкішним особняком у своєму маєтку. Загинув він у 77 років абсолютно щасливою людиною, випавши з вікна під час весілля.

2-а хвиля: подалі від революцій та сталінського режиму

Коли: найскладніший та багатошаровий період масової еміграції - 1918-1939 рр. У це 20-річчя змішалося все, що могло і навіть не могло. Перша світова війна, переділ кордонів, утворення нових держав, транзитне переселення з Російської імперії до Європи, «біла еміграція», еміграція політичного ядра УНР.

Перші свої літаки Ігор Сікорський запускав у небо в Україні, останні – у США Фото: wikipedia.org

Куди: центром переселенських рухів стала Європа. Карта континенту перебудовувалась, з'являлися нові можливості.

Популярними для переїзду стали Франція, Чехословаччина, Австрія, Німеччина, Румунія, Болгарія. За океан мігранти, як і раніше, прагнули до США та Канади.

Скільки: конкретної цифри статисти не називають. Побічно можна лише припускати, що втікачів від хаосу було близько 2 мільйонів українців.

Яскравий приклад

Ігор Сікорський – авіаконструктор. Народився та виріс у Києві. Тут створив перші літаки від С-1 до С-6. Емігрував у 1918 році, коли йому реально загрожували арешт та розстріл. Спочатку намагався закріпитися в Європі, але в Англії та Франції зробити це не вдалося.

Все вийшло в США, куди авіаконструктор перебрався 1919 року. Останній сконструйований ним літальний апарат, вертоліт S-58, піднявся у повітря 1957 року.

3-я хвиля: метання «переміщених осіб»

Коли: 1945-1955 рр. Насильно вивезені люди під час війни до країн гітлерівської коаліції, колаборанти, які співпрацювали з нацистами, ветерани УПА. У Європі діяла програма для людей, які набули статусу «Ді-Пі» (переміщених осіб – displaced persons). Для них лише на території Німеччини та Австрії було обладнано близько 250 таборів, людей забезпечували не лише житлом, а й продуктами та медикаментами. До речі, за весь час існування програми на утримання переміщених осіб було витрачено 4 мільярди доларів.

Львів'ян Олександр Скоцень отримав прізвисько «український Пеле» Фото: wikipedia.org

Куди: їхали переважно до Канади, США, Аргентини, Бразилії, Австралії, Англії, Західної Німеччини, Франції.

Скільки: 400 тисяч українців, які потрапили до таборів для «переміщених осіб», відмовилися повертатися до СРСР. Ще близько 100 тисяч змінили громадянство скориставшись іншими каналами.

Яскравий приклад

Олександр Скоцень – футболіст, зірка київського "Динамо". Талант форварда відкрився у рідному для нього Львові, де він виступав за місцеву «Україну». Після переходу міста під контроль СРСР 20-річне обдарування дуже швидко перевели до київського «Динамо». Хлопець практично одразу став лідером команди, але настала війна. Далі були повернення до Львова, участь в іграх при окупаційній владі та перспектива опинитися за ґратами після другого нашестя "совєтов". Скоцень вважав за краще емігрувати до Європи.

Грав за різні клуби – у Німеччині, Бельгії, Австрії, Франції. Забивав «Ювентусу» і «Баварії», та й загалом був помітною фігурою в футболі, що ставав спортом №1. Завершував кар'єру Олександр у Канаді. Навіть удостоївся там прізвиська «Український Пеле». Вже на схилі років 1991 року він приїжджав на ювілей свого першого спортклубу «Україна» до Львова.

4-а хвиля: втеча спочатку з «совка», а потім від «малинових піджаків»

Коли: 80-ті - 90-ті роки XX століття. Той випадок, коли одна хвиля наздогнала другу і, злившись із нею, стала штормовою. Спочатку люди прагнули потрапити з країни, яка жила під «залізною завісою», до демократичного суспільства. Потім стимулом залишати насиджені місця стала економічна криза епохи застою. Далі – «шалені 90-ті», безробіття, часи «малинових піджаків» та бандитизму.

Натан Шаранський був одним із помітних постатей у радянському «дисидентстві». Фото: wikipedia.org

Куди: будь-куди. Від Польщі «на полуницю» до Ізраїлю, який збирав євреїв, що були розкидали по всьому світу. Саме ця близькосхідна держава була тоді найпривабливішою для мігрантів.

Скільки: спочатку з УРСР, а потім із незалежної України виїхало 5 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Натан Щаранський – ізраїльський політик, уродженець українського Донецька намагався виїхати з СРСР ще 1973 року. Подав документи на здобуття громадянства в Ізраїлі. Як і багатьом у ті роки йому було відмовлено. Мало того, його звільнили з інституту, де він працював інженером-математиком, та занесли до чорного списку «відмовників». Щаранський став одним із яскравих представників «дисидентського» руху.

На Землю обітовану потрапив лише 1983 року. Там Натан Борисович став помітним політиком і навіть чотири рази займав міністерські крісла різних урядів. З Україною, де він народився і сформувався як особистість (за його словами) підтримує зв'язок і зараз.

5-а хвиля: пересидіти війну або почати нове життя

Коли: триває з 2014 року до сьогодні. 10 років тому, із фактичним початком війни, вчені попереджали про ризики потрапляння України до «демографічної ями». Наскільки вона виявилася глибокою і як з неї вибратися, ті самі вчені (демографи, соціологи, економісти) конкретної відповіді не дають. Все залежить від справедливого миру, що неминуче колись настане. Лише після цього можна буде робити хоч якісь прогнози. Відмінною особливістю, що насторожує, називають велику кількість молоді, що вже виїхала і вже адаптувалася за кордоном. Чи вийде повернути її на батьківщину, питання, яке необхідно вирішувати вже зараз.

Кароліна може вивчити мелодію будь-якої складності всього за годину Фото: ФБ Karolina Protsenko

Куди: величезним переселенським хабом знову стала Європа. Лідери - Німеччина (1 140 тисяч осіб), Польща (983 тисячі), Чехія (380 тисяч) та за спаданням усі країни континенту.

Скільки: станом на кінець 2024 року, ця цифра коливалася на позначці 8 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Кароліна Проценко – 16-річна скрипалька із Каліфорнії. Сім'я дівчинки перебралася за океан із Києва у 2014 році, коли їй було 6 років. Популярною Кароліна стала завдяки своїм виступам перед глядачами просто на вулиці. У будь-яку навіть найскладнішу композицію, що виконувалася, дівчина з легкістю вносить власні нотки імпровізації, що особливо підкуповує глядачів.

Зараз тільки у фейсбуці вона має 11 мільйонів підписників, «по дрібницях» - 5-6 мільйонів - в інстаграмі, тіктоці та ютубі. Відео з її виступами у всьому світі переглянули понад 500 мільйонів людей.

До речі

Важко оцінювати рівень проблеми, особливо якщо точно не знати, скільки ж нас сьогодні залишається в країні. Незалежні джерела, хай це буде сайт ЦРУ cia.gov, повідомляють про 35 661 826 мешканців України. 2024 року українців в Україні поменшало на 500 000 осіб. Виходить, виїхало «всього» 1,41% населення.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Вершники апокаліпсиса": політолог схарактеризував діяльність адміністрації Трампа
24tv
2025-04-20T01:27:18Z
Генсек ООН глибоко стурбований авіаударами США по хуситах
УкраинФорм
2025-04-20T01:24:36Z
Нова політика США: Орбан «чудова людина та великий лідер у Європі», тож корупцію в Угорщині можна не відстежувати
ZN UA
2025-04-20T00:42:45Z
"Путін хоче бодай якусь перемогу": що росіяни намагатимуться захопити до 9 травня
24tv
2025-04-20T00:42:43Z
По всій Америці знову протестували проти дій Трампа
УкраинФорм
2025-04-20T00:21:28Z
Іран досягає «порозуміння» зі США на ядерних переговорах — дипломат
ZN UA
2025-04-19T23:54:21Z
«Благодатний вогонь вже в Україні». Нардеп-втікач оприлюднив фейк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T23:12:22Z
Уряд Німеччини зупинив постачання винищувачів Туреччини через арешт мера Стамбула
ZN UA
2025-04-19T23:06:27Z
У держорганах введуть посади фахівців з кіберзахисту - голова Держспецзв’язку
InternetUA
2025-04-19T23:01:06Z
Митрополит Епіфаній привітав українців з Великоднем
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T01:45:50Z
Чому неправильно казати "поліцейський": вчителька вказала на серйозну помилку
GlavRed
2025-04-20T01:39:42Z
Зеленський назвав кількість знищених церков і закатованих священників під час війни в Україні
Gazeta UA
2025-04-20T01:27:41Z
Христос Воскрес! Найкращі привітання зі світлим Великоднем 2025 українською своїми словами, листівки
Telegraf
2025-04-20T01:03:46Z
Персональні дані: про які зміни потрібно повідомляти у ТЦК
ZN UA
2025-04-20T01:03:42Z
Зеленський звернувся до українців з нагоди Великодня
24tv
2025-04-20T00:15:09Z
Прикордонники знищили дронами чотири позиції та два укриття росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-19T23:30:25Z
У Бердянську окупанти нав'язують дітям російські великодні традиції, – МВА
24tv
2025-04-19T23:00:07Z
Три щасливчики гороскопу: які знаки отримають великий прибуток вже у квітні
GlavRed
2025-04-19T22:27:29Z
36-річна Кендіс Свейнпоул знялась для Victoria's Secret у золотому бікіні
Gazeta UA
2025-04-20T01:15:28Z
3 анімаційні фільми, які варто переглянути з дітьми на Великдень
24tv
2025-04-19T20:30:45Z
Була на дні: українська співачка розповіла про залежність
GlavRed
2025-04-19T20:27:45Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T19:27:04Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Аналітики DeepState повідомили про ситуацію на фронті в перші години великоднього перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T01:48:05Z
Копає метро на Виноградар: старанна такса насмішила мережу
Telegraf
2025-04-20T01:36:24Z
На Донеччині Сили оборони знищили інженерну техніку, антену зв'язку та десятки загарбників
УкраинФорм
2025-04-20T00:57:49Z
Їхали в одному автобусі: мама і син з "Азовсталі" зустрілися на обміні після 3 років полону
24tv
2025-04-20T00:18:10Z
Росіяни просунулися на кількох напрямках у Донецькій області: карта бойових дій від ISW
24tv
2025-04-20T00:06:55Z
"Мам, я все витримав, я протримався": неймовірно чутливі кадри з обміну полоненими
GlavRed
2025-04-19T23:27:39Z
Почув прізвище і зрозумів: зворушлива історія братів, які одночасно повернулися з полону
24tv
2025-04-19T22:24:38Z
Війна, день 1151. Зеленський заявив, що Україна готова долучитися до формату повного припинення вогню і діятиме дзеркально до дій рф
Football.ua
2025-04-19T22:01:11Z
На ТОТ Луганщини росіяни привласнили понад 114 тисяч об’єктів нерухомості
УкраинФорм
2025-04-19T22:00:56Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Протягом дня на Сумщині пролунали 225 вибухів
УкраинФорм
2025-04-19T23:48:05Z
На Київщині через спалювання сухої трави загинули двоє людей
Украина Криминальная
2025-04-19T23:33:41Z
На Вінниччині легковик зіткнувся з маршруткою - загинула людина, семеро травмовані
УкраинФорм
2025-04-19T23:27:53Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох українців на 17 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-19T21:24:11Z
На Харківщині вогнеборці ліквідують пожежу на площі близько 10 гектарів
УкраинФорм
2025-04-19T19:39:01Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Місячний календар на 20 квітня: що може відігнати радість та гармонію
GlavRed
2025-04-20T01:06:37Z
Власників собак закликали не будити своїх улюбленців: яка причина
GlavRed
2025-04-20T00:33:46Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
СЗР України розкрила масштаби вугільної кризи РФ: простоюють сотні тисяч вагонів
Хвиля
2025-04-19T20:48:48Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Українським фермерам нагадали про загрозу занесення ящуру та блутангу з ЄС
360ua.news
2025-04-19T19:12:25Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Відомий український футболіст врятував команду від поразки у Бельгії
ZN UA
2025-04-19T23:12:06Z
Український ексчемпіон світу Гвоздик виграв бій нокаутом у США
ZN UA
2025-04-19T22:40:16Z
Закрив поразку: український "Цвях" знищив суперника на вечорі боксу в США
24tv
2025-04-19T22:03:12Z
Бенфіка з Трубіним здолала Гімарайнш
Football.ua
2025-04-19T21:30:45Z
Лас-Пальмас вирвав перемогу в Атлетіко в компенсований час
Football.ua
2025-04-19T21:04:29Z
Рома здобула чергову перемогу в Серії А та наблизилась до зони Ліги чемпіонів: як зіграв Довбик
24tv
2025-04-19T20:45:46Z
Рома з Довбиком не без проблем обіграла Верону
Football.ua
2025-04-19T20:43:36Z
Марлон Гомес записав своє ім'я в історію Шахтаря, забивши 1000-й гол бразильців
Football.ua
2025-04-19T20:19:45Z
Лунін відновився від травми та готовий до наступного матчу Реала в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T20:01:02Z
Apple хоче випустити бюджетну гарнітуру Vision Air цього року
InternetUA
2025-04-20T01:01:39Z
Розробники ремастера Days Gone розповіли, чим їхня версія відрізняється від оригіналу
InternetUA
2025-04-20T00:01:28Z
Ці імена стали мемами: подивіться, чи є тут ваше
Telegraf
2025-04-19T23:30:49Z
Розкопали театр, який довго шукали
Gazeta UA
2025-04-19T22:39:45Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
InternetUA
2025-04-19T21:28:12Z
Користувачів роутерів Asus закликали оновити програмне забезпечення через небезпечну вразливість
InternetUA
2025-04-19T20:43:48Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
Фокус
2025-04-19T20:06:25Z
У Google Chrome пофіксили помилку, яку не помічали протягом 20 років: хакери могли вкрасти дані
InternetUA
2025-04-19T19:43:45Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
Найнебезпечніший водій Нью-Йорка отримав понад 560 штрафів минулого року
Топ Жир
2025-04-20T01:30:57Z
Dodge Charger вразив би як величезний SRT Hellcat з Hemi двигуном
Топ Жир
2025-04-19T23:45:31Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z
Незважаючи на тарифи, яке імпортне авто варте своїх грошей?
Топ Жир
2025-04-19T20:45:05Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z