MY.UAНовини
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці
За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

За півтора століття - 5 хвиль еміграції: коли, куди і чому виїжджали українці

500 000 українців поїхали за кордон у 2024 році. Про це повідомив Нацбанк України у своєму інфляційному звіті. І спрогнозував: 2025 року тенденція збережеться, хоч і знизиться до 200 000 осіб. Обнадіюють, що люди повертатимуться, і, можливо, вже у найближчій перспективі.

Залишимо розбір нинішньої демографічної ситуації в країні для фахівців із цих питань. Але пригадаємо, що у своїй історії Україна вже стикалася з такими явищами. Демографи виділили в історії 5 хвиль міграції, які іноді тривали десятиліття. Що змушувало людей у пошуках кращого життя залишати свої домівки, коли це відбувалося і куди найчастіше виїжджали українці – у матеріалі Коротко про.

1-ша хвиля: транзитом через Європу, за океан – у глухомань 

Коли: датою початку першого масового від'їзду вважається 1877 рік, і продовжувався цей рух аж до початку Першої світової війни в 1914 році. Пов'язаний був здебільшого з економічними проблемами. Селянам катастрофічно не вистачало земельних угідь, а за океаном їх пропонували безплатно. Основний рух людей йшов з українських територій, що входили до складу Австро-Угорської імперії (Закарпаття, Буковина), з Російської також виїжджали, але набагато менше.

Іван Пилипов швидко став у Канаді заможним господарем. Фото: orthodox-canada.com

Куди: в Європі переселенці практично не затримувалися, землі тут теж не вистачало. Їхали до США, Канади, Аргентини, Бразилії, пізніше до Австралії та Нової Зеландії.

Скільки: в США переїхало від 300 до 500 тисяч, до Канади 170 тисяч, до Бразилії близько 50 000, в Аргентину до 15 000. Усього близько мільйона людей.

Яскравий приклад

Іван Пилипов – фермер. Він та Василь Єлиняк стали першими українськими емігрантами, які прибули до Канади у 1891 році. Обидва із села Небилів (Австро-Угорщина, нині Рожнятівський район Івано-Франківської області). Бути першопрохідниками складно завжди, а зважитися кинути все й місяць добиратися з нехай бідного, але рідного села невідомо куди, погодьтеся, треба зважитись. Цікаво, що вже ставши на ноги, Пилипов приїжджав на батьківщину і агітував односельців переїжджати за ним.

За що на нього навіть було заведено кримінальну справу. Виїжджаючи поспіхом, він все ж таки «прихопив» із собою ще 7 українських сімей. Зрештою, у Пилипова в Канаді життя склалося. Став заможним землевласником, володів п'ятьма фермами і розкішним особняком у своєму маєтку. Загинув він у 77 років абсолютно щасливою людиною, випавши з вікна під час весілля.

2-а хвиля: подалі від революцій та сталінського режиму

Коли: найскладніший та багатошаровий період масової еміграції - 1918-1939 рр. У це 20-річчя змішалося все, що могло і навіть не могло. Перша світова війна, переділ кордонів, утворення нових держав, транзитне переселення з Російської імперії до Європи, «біла еміграція», еміграція політичного ядра УНР.

Перші свої літаки Ігор Сікорський запускав у небо в Україні, останні – у США Фото: wikipedia.org

Куди: центром переселенських рухів стала Європа. Карта континенту перебудовувалась, з'являлися нові можливості.

Популярними для переїзду стали Франція, Чехословаччина, Австрія, Німеччина, Румунія, Болгарія. За океан мігранти, як і раніше, прагнули до США та Канади.

Скільки: конкретної цифри статисти не називають. Побічно можна лише припускати, що втікачів від хаосу було близько 2 мільйонів українців.

Яскравий приклад

Ігор Сікорський – авіаконструктор. Народився та виріс у Києві. Тут створив перші літаки від С-1 до С-6. Емігрував у 1918 році, коли йому реально загрожували арешт та розстріл. Спочатку намагався закріпитися в Європі, але в Англії та Франції зробити це не вдалося.

Все вийшло в США, куди авіаконструктор перебрався 1919 року. Останній сконструйований ним літальний апарат, вертоліт S-58, піднявся у повітря 1957 року.

3-я хвиля: метання «переміщених осіб»

Коли: 1945-1955 рр. Насильно вивезені люди під час війни до країн гітлерівської коаліції, колаборанти, які співпрацювали з нацистами, ветерани УПА. У Європі діяла програма для людей, які набули статусу «Ді-Пі» (переміщених осіб – displaced persons). Для них лише на території Німеччини та Австрії було обладнано близько 250 таборів, людей забезпечували не лише житлом, а й продуктами та медикаментами. До речі, за весь час існування програми на утримання переміщених осіб було витрачено 4 мільярди доларів.

Львів'ян Олександр Скоцень отримав прізвисько «український Пеле» Фото: wikipedia.org

Куди: їхали переважно до Канади, США, Аргентини, Бразилії, Австралії, Англії, Західної Німеччини, Франції.

Скільки: 400 тисяч українців, які потрапили до таборів для «переміщених осіб», відмовилися повертатися до СРСР. Ще близько 100 тисяч змінили громадянство скориставшись іншими каналами.

Яскравий приклад

Олександр Скоцень – футболіст, зірка київського "Динамо". Талант форварда відкрився у рідному для нього Львові, де він виступав за місцеву «Україну». Після переходу міста під контроль СРСР 20-річне обдарування дуже швидко перевели до київського «Динамо». Хлопець практично одразу став лідером команди, але настала війна. Далі були повернення до Львова, участь в іграх при окупаційній владі та перспектива опинитися за ґратами після другого нашестя "совєтов". Скоцень вважав за краще емігрувати до Європи.

Грав за різні клуби – у Німеччині, Бельгії, Австрії, Франції. Забивав «Ювентусу» і «Баварії», та й загалом був помітною фігурою в футболі, що ставав спортом №1. Завершував кар'єру Олександр у Канаді. Навіть удостоївся там прізвиська «Український Пеле». Вже на схилі років 1991 року він приїжджав на ювілей свого першого спортклубу «Україна» до Львова.

4-а хвиля: втеча спочатку з «совка», а потім від «малинових піджаків»

Коли: 80-ті - 90-ті роки XX століття. Той випадок, коли одна хвиля наздогнала другу і, злившись із нею, стала штормовою. Спочатку люди прагнули потрапити з країни, яка жила під «залізною завісою», до демократичного суспільства. Потім стимулом залишати насиджені місця стала економічна криза епохи застою. Далі – «шалені 90-ті», безробіття, часи «малинових піджаків» та бандитизму.

Натан Шаранський був одним із помітних постатей у радянському «дисидентстві». Фото: wikipedia.org

Куди: будь-куди. Від Польщі «на полуницю» до Ізраїлю, який збирав євреїв, що були розкидали по всьому світу. Саме ця близькосхідна держава була тоді найпривабливішою для мігрантів.

Скільки: спочатку з УРСР, а потім із незалежної України виїхало 5 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Натан Щаранський – ізраїльський політик, уродженець українського Донецька намагався виїхати з СРСР ще 1973 року. Подав документи на здобуття громадянства в Ізраїлі. Як і багатьом у ті роки йому було відмовлено. Мало того, його звільнили з інституту, де він працював інженером-математиком, та занесли до чорного списку «відмовників». Щаранський став одним із яскравих представників «дисидентського» руху.

На Землю обітовану потрапив лише 1983 року. Там Натан Борисович став помітним політиком і навіть чотири рази займав міністерські крісла різних урядів. З Україною, де він народився і сформувався як особистість (за його словами) підтримує зв'язок і зараз.

5-а хвиля: пересидіти війну або почати нове життя

Коли: триває з 2014 року до сьогодні. 10 років тому, із фактичним початком війни, вчені попереджали про ризики потрапляння України до «демографічної ями». Наскільки вона виявилася глибокою і як з неї вибратися, ті самі вчені (демографи, соціологи, економісти) конкретної відповіді не дають. Все залежить від справедливого миру, що неминуче колись настане. Лише після цього можна буде робити хоч якісь прогнози. Відмінною особливістю, що насторожує, називають велику кількість молоді, що вже виїхала і вже адаптувалася за кордоном. Чи вийде повернути її на батьківщину, питання, яке необхідно вирішувати вже зараз.

Кароліна може вивчити мелодію будь-якої складності всього за годину Фото: ФБ Karolina Protsenko

Куди: величезним переселенським хабом знову стала Європа. Лідери - Німеччина (1 140 тисяч осіб), Польща (983 тисячі), Чехія (380 тисяч) та за спаданням усі країни континенту.

Скільки: станом на кінець 2024 року, ця цифра коливалася на позначці 8 мільйонів людей.

Яскравий приклад

Кароліна Проценко – 16-річна скрипалька із Каліфорнії. Сім'я дівчинки перебралася за океан із Києва у 2014 році, коли їй було 6 років. Популярною Кароліна стала завдяки своїм виступам перед глядачами просто на вулиці. У будь-яку навіть найскладнішу композицію, що виконувалася, дівчина з легкістю вносить власні нотки імпровізації, що особливо підкуповує глядачів.

Зараз тільки у фейсбуці вона має 11 мільйонів підписників, «по дрібницях» - 5-6 мільйонів - в інстаграмі, тіктоці та ютубі. Відео з її виступами у всьому світі переглянули понад 500 мільйонів людей.

До речі

Важко оцінювати рівень проблеми, особливо якщо точно не знати, скільки ж нас сьогодні залишається в країні. Незалежні джерела, хай це буде сайт ЦРУ cia.gov, повідомляють про 35 661 826 мешканців України. 2024 року українців в Україні поменшало на 500 000 осіб. Виходить, виїхало «всього» 1,41% населення.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Что делать, если телефон начал зависать: как безопасно ускорить его работу
Политека
2025-02-08T14:33:14Z
Связь длиною в миллионы лет: ученые обнаружили в нашем мозге древнейший механизм
Фокус
2025-02-08T14:30:58Z
KRAFTON представила динамичный тактический шутер PUBG: Blindspot
GameMag
2025-02-08T13:58:12Z
Кот прославился в сети благодаря "непристойному" узору на шерсти
Фокус
2025-02-08T12:00:10Z
Дроны атаковали нефтеперекачивающую станцию ​​в РФ - соцсети
UAToday
2025-02-08T11:39:40Z
Ученые нашли необычный способ переработки электронных отходов: что вышло
Фокус
2025-02-08T11:00:34Z
Ученым удалось снять уникальное видео с морским чертом, которого мало кто видел вживую
Апостроф
2025-02-08T10:06:34Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
Серьезно подорвет здоровье: почему нельзя пить кофе с молоком
UAToday
2025-02-08T11:39:54Z
Помидоры "очухаются" за 6 дней: что делать, если рассада слишком слабая, советский рецепт
Знай
2025-02-08T10:51:58Z
Подарки судьбы: кому из знаков Зодиака повезет до конца зимы
Фокус
2025-02-08T09:57:15Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T14:36:38Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
На Киевщине в результате ночного удара БпЛА произошло несколько пожаров, пострадавших нет
UAToday
2025-02-08T11:39:04Z
В Ростове ввели режим чрезвычайной ситуации после атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:36:21Z
Смерть 32-летнего мужчины в ТЦК в Черновцах: судмедэксперт раскрыл важные подробности
Апостроф
2025-02-08T11:12:26Z
Власти Киева рассказали о последствиях атаки дронов
Корреспондент
2025-02-08T11:12:04Z
Мошенники обманули жителей Сумщины на 140 тысяч гривен: подробности схем
TSN
2025-02-08T10:36:33Z
В России умер Константин Нагайко, причастный к убийству 59 жителей села Гроза
ZN UA
2025-02-08T10:22:07Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Кличко вспомнил спарринги с Фьюри, Джошуа, Уайлдером и Паркером
Корреспондент
2025-02-08T11:51:28Z
Чисора - Валлин: онлайн-трансляция боя
Telegraf
2025-02-08T11:30:56Z
Владимир Кличко оценил возможность боя с Усиком
Корреспондент
2025-02-08T11:30:25Z
"Манчестер Юнайтед" выиграл матч Кубка Англии благодаря голу из офсайда
ZN UA
2025-02-08T11:24:38Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Гороскоп на 9 февраля: приятные перемены у Раков, решение проблем у Рыб
Telegraf
2025-02-08T15:00:00Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T14:48:34Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T14:43:16Z
На этом направлении идут максимально тяжелые бои, которых не было даже в Бахмуте
Comments UA
2025-02-08T14:15:56Z
Бои под Покровском: ВСУ не сдержат прорыв ВС РФ к западу от города, — военкор
Фокус
2025-02-08T13:57:00Z
Больше года жили в подвале: на Николаевщине шокировали, как спасаются от обстрелов
TSN
2025-02-08T13:51:22Z
"Новенького мошенничества подвезли": волонтер Леся Литвинова рассказала, как оккупанта выдают за украинского бойца
Апостроф
2025-02-08T13:00:46Z
Ситуация на фронте на утро 8 февраля
UAToday
2025-02-08T11:39:46Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Любимый аромат Бейонсе и 5 аналогов, где корица и бобы тонка создают сексуальный дуэт
Marie Claire
2025-02-08T11:01:31Z
Остались в образе: 5 знаменитых актеров, которые стали "заложниками" одной роли
Фокус
2025-02-08T10:42:08Z
7 лучших фильмов и сериалов по романам Джейн Остин
Фокус
2025-02-08T10:15:25Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Forbes признал: Михаил Поплавский – один из топ-инфлюэнсеров Украины
Comments UA
2025-02-08T13:45:51Z
Любовь дедушки: первое фото короля Иордании вместе с принцессой Иман
Marie Claire
2025-02-08T13:30:28Z
Уничтожение вражеских дронов: Зеленский анонсировал новые методы
TSN
2025-02-08T13:18:19Z
Осторожно, есть один день: что грозит украинцам за повреждение пломб на электросчетчиках
Знай
2025-02-08T13:12:24Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Графики отключения электроэнергии 9 февраля 2025: что нужно знать украинцам
Политека
2025-02-08T13:33:14Z
Как узнать размер будущей пенсии в Украине: инструкция
TSN
2025-02-08T13:18:49Z
Десятки тысяч гривен за сервиз из украинского фарфора: возможно в вашем шкафу скрывается клад
Telegraf
2025-02-08T12:57:43Z
"Россия стремится забрать наши одесские порты, чтобы контролировать зерновой рынок" - президент
Gazeta UA
2025-02-08T12:48:57Z
Украина может сама заработать на свою защиту, если ЕС и США усилят санкции против России – Глассман
Апостроф
2025-02-08T12:42:04Z
Зеленский предупредил, что РФ хочет захватить одесские порты
TSN
2025-02-08T12:36:59Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T15:03:29Z
Шольц снова критикует Трампа за идею об оружии для Украины в обмен на полезные ископаемые
Европейская правда
2025-02-08T15:00:17Z
Шольц назвал "неуместными" разговоры о миротворцах в Украине
Корреспондент
2025-02-08T14:57:21Z
Зеленский: На Курщине убиты 20 офицеров РФ и КНДР
Корреспондент
2025-02-08T14:45:57Z
Глава МИД Турции заявил, что война в Украине вполне может закончится до июня 2025 года
Известия Киев
2025-02-08T14:45:57Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T14:39:02Z
«Следующий год будет еще труднее»: Залужный сделал важное заявление
Comments UA
2025-02-08T14:24:21Z
В рейтинге одобрения Трамп обошел большинство мировых лидеров, — Newsweek
Фокус
2025-02-08T14:21:46Z
Time на обложке «посадил» Маска за президентский стол. Трамп отреагировал
ZN UA
2025-02-08T14:19:16Z