MY.UAНовини
Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради
Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради

Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради

Мирний договір між Україною та Четверним союзом не був принизливим для УНР – на відміну від договору з більшовицькою Росією

Пізно ввечері 9 лютого 1918 року в Брест-Литовському, де знаходилася штаб-квартира німецького командування Східного фронту, відбулося підписання сепаратного мирного договору між країнами Четверного союзу (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною, Болгарією) та Українською Народною Республікою (УНР). Це був перший мирний договір у рамках Першої світової війни (1914—1918).

Історія Берестейського мирного договору багатошарова і мала чимало підводних каменів. Мирні переговори у цьому місті розпочалися після ініціативи, озвученої 3 грудня 1917 року урядом Радянської Росії – Радою народних комісарів, який в ситуації початку громадянської війни на теренах величезної імперії був вимушений шукати порозуміння з німецькими та австро-угорськими військами, що наступали.

Східний фронт Першої світової війни з російської сторони фактично розвалився. Проте громадянська війна вже охопила і терени України, де у Харкові було оголошено про створення радянського уряду, який підтримували російські більшовики. Отже, першим кроком у цих переговорах було підписання перемир’я 15 грудня 1917 року між петроградським урядом і державами Четверного союзу. Ленін та Троцький всіляко відтягували підписання договору, хоча їхня обіцянка якомога швидше укласти мир після майже трьох з половиною років кровопролитної війни, яка забрала життя багатьох мільйонів людей, мала чималу підтримку робітників і селян. І не тільки в російських губерніях, але і на Лівобережній Україні.

25 грудня 1918 року до Берестя приїхала і делегація українського уряду, яка намагалася з перших кроків мати незалежну позицію, оголосивши, що Україна "визнає для себе обов’язковим лише той мир, який буде підписано представниками українського уряду". Відтягування підписання договору більшовиками було пов’язано із намаганням маріонеткового уряду в Харкові за допомогою багнетів червоногвардійців та моряків-балтійців опанувати якомога більшу частину території України. У разі остаточної перемоги російських окупантів українська делегація вже б автоматично втратила легітимність – з ким тоді вести перемовини?

Розпочалися свого роду перегони, в яких представники українського уряду, які не мали жодного дипломатичного досвіду, виявилися спритнішими. Український соціал-революціонер, 26-річний міністр закордонних справ УНР Микола Любинський так відповідав на закиди червоних московитів (яких вважав нелегітимною владою) про цілковиту військову поразку УНР і неправоздатність київських делегатів: "Голосні заяви більшовиків про цілковиту волю народів Росії – це лише грубі, демагогічні заяви. Правительство більшовиків, яке розігнало Установчі збори, та спирається лише на багнети, ніколи не наважиться перевести в Росії справедливі засади право на самоозначення, бо воно добре знає, що не лише численні республіки – Україна, Донщина, Кавказ та інші їх не признають своїм правительством, але й сам російський народ відмовляв їм це право". (На жаль, як і багато прибічників соціалістичних ідей в Україні, Микола Любинський в 1920-х роках залишився в УСРР, працював у ВУАН, був заарештований у "справі Українського національного центру"; розстріляний в урочищі Сандармох 8 січня 1938 року).

Представники української делегації на переговорах у Бересті. Зліва направо Микола Любинський, Всеволод Голубович, Микола Левитський, Григорій Лисенко, Михайло Полоз, Олександр Севрюк

Насправді ситуація була вкрай складна. Після того, як наприкінці січня 1918 року, післятрагічного бою під Крутамибуло завершено окупацію більшовиками Лівобережної України, війська під проводом підполковника Муравйова підійшли до Києва і розпочали бомбардування міста. 8 лютого, тобто саме в день підписання мирного договору у Бересті між УНР і державами Четверного союзу, червоні банди увірвалися до Києва, де розпочалася кривава вакханалія, в якій загинули кілька тисяч містян.

Підписанти Берестейського мирного договору: генерал Брінкманн, Микола Любинський, Микола Левитський, Олександр Севрюк, Макс Гофман, Сергій Остапенко

Український історик Станіслав Кулчицький відзначав: "На відміну від укладеного пізніше (3.03.1918) мирного договору з Росією (більшовицькою. – С. М.), договір між Україною та Четверним союзом не містив у собі пунктів, принизливих або тяжких для УНР. Сторони відмовлялися від взаємних претензій на відшкодування збитків, спричинених війною, обмінювалися військовополоненими і зобов’язувалися відновити взаємні економічні відносини. Зобов’язання УНР були цілком конкретні: за першу половину 1918 року поставити Німеччині та Австро-Угорщині 60 млн пудів хліба, 2 750 тис. пудів м’яса (живою масою), іншу сільськогосподарську продукцію і промислову сировину".

Попри те, що підписання договору у Бересті вимусило червоних росіян терміново відступити з усіх українських земель, військова допомога німецьких і австро-угорських військ мала всі ознаки окупації. І з цим важко не погодитися. Україна була поділена на дві зони. Більша частина України, Крим і Донбас опинилися під контролем Берліну, Поділля, південна Волинь, Херсонщина і частина Катеринославщини – Відня.

Кайзерівський солдат перевіряє документи у водія в Києві. Літо 1918 року. Фото DW

1-2 березня 1918 року разом із німецькими військами до Києва повернувся уряд УНР. Проте повернення української влади практично на багнетах іноземних військ не викликало особливих радощів у містян. "Після трагічного досвіду більшовицької окупації жителі Києва сприйняли повернення Центральної Ради без особливого ентузіазму. Її безпорадність перед радянськими військами обернулася масовими жертвами серед місцевого населення. Тим не зрозумілішим був її союз з німецькими і австрійськими військами – запевнення, що вони йдуть на Україну для того, щоб "знищити нелад і безвладдя" і "завести спокій та добрий лад на нашій землі", не допомогло. В очах багатьох мешканців України власне Центральна Рада становила символ "неладу і безвладдя", – писав український історик Ярослав Грицак в "Нарисі історії України".

Євген Коновалець, майбутній лідер Організації українських націоналістів, а на той час командир корпусу Січових стрільців, у своїх спогадах писав: "Найбільше попеклись ми на нашій вірі в провідників тодішнього українського революційного руху. Вони користались в наших очах недосяжним авторитетом. І хоч як боляче ми відчували їх нехіть до нашої ідеї самостійної та незалежної Української держави, а проте ми не зневірювалися в них. Та швидко ми були змушені ставитися критичніше до діяльності діячів Центральної Ради, бо бачили наглядно, що їх політика вводить у краї замість ладу щораз більшу анархію, яка не тільки виключає організації Війська, але веде державу до неминучої руїни… При всьому нашому недосвіді ми бачили ясно, що політика Центральної Ради, не дивлячись на сприятливі умови, що виникли по приході німців, не йшла по лінії позитивного державного будівництва".

Вже в тексті першого по-справжньому "самостійного" IV Універсалу Української Центральної Ради, який було проголошено 25 січня 1918 року, є слова, які виявилися ефемерною мрією очільників УНР, і вже у найближчі роки: "З усіма сусідніми державами, а саме: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною й іншими ми бажаємо жити в згоді й приязні, але ніяка з них не може втручатися в життя самостійної Української республіки".

IV Універсал Української Центральної Ради. Прийнятий в Києві 9 (22) січня 1918 року

Наші сусіди "втручалися", й наприкінціУкраїнської революції 1917—1921 роківновопостала держава завершила своє існування і була розділена між більшовицькою Росією, Другою Річчю Посполитою, королівською Румунією та демократичною Чехословаччиною.

Співпраця між соціалістичним урядом УНР і німецькою та австро-угорською військовою адміністрацією буквально з перших днів призвела до конфліктних ситуацій. Радикальна земельна реформа (запізніла, і дуже схожа з більшовицькою за духом), яка розподіляла поміщицькі наділи серед селян, виявилася неприйнятною для командування окупаційних військ, бо становила загрозу для постачання продовольства до Німеччини й Австро-Угорщини. На той час в Австрії та частині Німеччини вже вирував голод. І німецький головнокомандувач Герман фон Айхгорн, бачачи неспроможність молодих і недосвідчених українських чиновників виконати договір з постачання продовольства, 6 квітня 1918 року видав в обхід уряду УНР наказ про засів землі. Розпочалося протистояння, в результаті якого німецькі військові зробили ставку на політичних противників УНР з табору землевласників, заможних селян, людей зовсім не соціалістичних поглядів. Їхнім лідером був відомий військовий, генерал-лейтенант Російської імператорської армії Павло Скоропадський.

Павло Скоропадський (передній план, праворуч) з ад'ютантами Гнатом Зеленевським (передній план, ліворуч) та Іваном Полтавцем-Остряницею (задній план, крайній праворуч), 1918 рік

І от, 28 квітня на засідання Центральної Ради увірвалися німецькі офіцери і солдати, які заарештували кількох міністрів уряду УНР, що мали відношення до викрадення мільйонера-банкіра Абрама Доброго (ця цікава з детективним присмаком історія варта окремої розповіді), до якого були причетні найвищі очільники уряду, й серед них міністр військових справ Олександр Жуковський. На захист законної української влади, яка була фактично паралізована через некомпетентність і корупцію високих чиновників, ніхто не встав! Єдина реальна військова сила – українські січові стрільці Євгена Коновальця – заявили про нейтралітет. 29 квітня 1918 року на з’їзді хліборобів у київському цирку його делегати оголосили Павла Скоропадського гетьманом України. Так безславно завершилося "друге пришестя" до влади УНР.

Молебень на київському Софійському майдані після проголошення Павла Скоропадського гетьманом України, 30 квітня 1918 року
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Xbox Series S помогла оптимизировать Kingdom Come: Deliverance II под другие консоли
GameMag
2025-02-11T00:22:54Z
Изобретатель, покоривший небо Америки: путь авиаконструктора Игоря Сикорского
Telegraf
2025-02-10T23:30:46Z
Самый быстрый в мире суперкомпьютер El Capitan запустили для защиты ядерного арсенала США
UAToday
2025-02-10T21:15:37Z
Capcom обновила информацию о продажах Resident Evil — игроки купили 15 миллионов копий ремейка Resident Evil 2
GameMag
2025-02-10T19:07:21Z
Венера в Овне: как транзит планеты любви повлияет на ваш знак Зодиака в феврале-марте 2025 года
Знай
2025-02-10T19:06:57Z
На 80% дешевле, чем ветряные турбины: найдена эффективная замена ветрякам
Фокус
2025-02-10T18:31:38Z
Вместо солнечных панелей: необычная пластина превращает тепло в электричество
Фокус
2025-02-10T18:04:51Z
Sony начнет издавать игры материнской компании FromSoftware
GameMag
2025-02-10T17:31:01Z
Ремастер на подходе? Resident Evil 5 получила возрастной рейтинг для Xbox Series X|S
GameMag
2025-02-10T16:27:55Z
Худшие месяцы в 2025 году для Рыб: что пойдет не по плану
Comments UA
2025-02-10T20:06:01Z
Венеция будет взимать плату за однодневный вход в город и в 2025 году
Европейская правда
2025-02-10T19:24:06Z
Воздушные волны, как у Рози Хантингтон-Уайтли — самая соблазнительная укладка на 14 февраля
Marie Claire
2025-02-10T19:00:36Z
Гороскоп на вторник 11 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-10T18:54:04Z
Что написать в валентинке: лучшие идеи для признаний в любви на 14 февраля
Знай
2025-02-10T18:06:43Z
«Я влюбилась в женатого»: три практики спасения из эмоционального кризиса от психолога
Marie Claire
2025-02-10T18:00:49Z
Действующие лайфхаки: что делать, чтобы не запотевали очки
Comments UA
2025-02-10T17:36:25Z
Какие духи подарить женщине на День святого Валентина: подборка романтических ароматов
TSN
2025-02-10T17:33:30Z
Сочная турецкая пицца: Евгений Клопотенко поделился рецептом Лахманджуна
Политека
2025-02-10T16:42:58Z
Киевлянка во время воздушной тревоги укрылась в подземном переходе, там ее поджидал грабитель
Новости Украины
2025-02-10T22:00:38Z
Под Киевом обнаружили боевой элемент кассетной бомбы "Мотив-3М", разрывающий танк: детали
Фокус
2025-02-10T20:30:03Z
"Способен на подвиги": почему лаборант Бильченко выпрыгнул из авто и какие имеет травмы, — СМИ
Фокус
2025-02-10T19:30:00Z
Эти знаки Зодиака рискуют попасть в ДТП в 2025 году
Comments UA
2025-02-10T19:21:29Z
Атака по нефтебазе "Албашнефть" в РФ: в сети появились спутниковые снимки последствий
Апостроф
2025-02-10T19:03:46Z
В Кривом Роге разоблачили депутатскую схему хищения
Корреспондент
2025-02-10T18:51:28Z
В Киеве пьяный водитель BMW протаранил авто на светофоре
Корреспондент
2025-02-10T18:33:08Z
​Убийство украинских военнослужащих: в Мюнхене начали судить россиянина
Апостроф
2025-02-10T18:03:29Z
На Закарпатье рекрутер помогал мужчинам сбежать из ТЦК
Корреспондент
2025-02-10T17:46:51Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей плей-офф 11 февраля
ZN UA
2025-02-10T22:06:03Z
Анчелотти может возглавить одну из лучших сборных мира
Корреспондент
2025-02-10T21:06:49Z
Хан назвал единственный бой, ради которого Фьюри вернется на ринг
Gazeta UA
2025-02-10T18:27:46Z
Турки Аль аш-Шейх считает Усика лучшим боксером P4P
Корреспондент
2025-02-10T16:51:45Z
"Манчестер Сити" – "Реал": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-10T16:51:16Z
Беллью дерзко раскритиковал потенциального соперника Усика
Корреспондент
2025-02-10T15:12:30Z
Российский футболист пожаловался на украинский флаг на стадионе
ZN UA
2025-02-10T15:04:20Z
Рейтинг WTA: Костюк и Свитолина улучшили свои позиции
Факти ICTV
2025-02-10T14:33:31Z
"Быть американцем": Бред Питт снялся в суперпатриотичной рекламе для Супербоула
Фокус
2025-02-10T14:00:20Z
Три знака зодиака, которым сегодня повезет больше других
Gazeta UA
2025-02-10T22:39:43Z
Контратака по всему фронту: ВСУ предприняли неожиданный маневр
Новости Украины
2025-02-10T21:18:01Z
Стало сложнее: есть ли у ВСУ новые успехи в Курской области
Comments UA
2025-02-10T21:06:55Z
В Одессе мобилизовали мужчину с диагностированной шизофренией, который был в российском плену
Фокус
2025-02-10T21:06:29Z
Ситуация на фронте на вечер 10 февраля
UAToday
2025-02-10T20:45:23Z
Погода в Украине 11 февраля: ночью до 12 градусов мороза, а днем ​​на Закарпатье потеплеет до +7
Комсомольская правда
2025-02-10T20:33:38Z
Убийство в Макеевке: россияне расстреляли гражданских в утешение пропагандистам
Comments UA
2025-02-10T20:12:11Z
В нацпарке Одесской области обнаружили кучу трупов диких животных
Telegraf
2025-02-10T19:54:41Z
Украину заметет снегом: где и когда будут сугробы
TSN
2025-02-10T19:51:00Z
Михаил Поплавский и Павел Зибров объявили о старте совместного проекта «Украинская песня года – 2024»
Знай
2025-02-10T21:00:12Z
Потап высказался о Зеленском: с кем сравнил
Comments UA
2025-02-10T19:57:38Z
"Случилось, без сомнения, историческое событие": ведущая Ефросинина отреагировала на приговор в Закарпатском деле
Апостроф
2025-02-10T19:06:47Z
Инсайдер: Ремейк Final Fantasy IX находится в активной разработке и может выйти в 2026 году
GameMag
2025-02-10T18:18:53Z
Звезда "Носферату" Билл Скарсгард пополнил каст фильма "Смерть Робин Гуда" с Хью Джекманом
GameMag
2025-02-10T18:18:21Z
Народную артистку Украины поразил ее образ от ИИ/Ольга Сумская очаровала своим изображением
Апостроф
2025-02-10T17:18:19Z
Необычный памятник в виде киноленты: как выглядит могила легендарного актера СССР Михаила Пуговкина
Telegraf
2025-02-10T17:15:37Z
"Магия телевидения": Джамала показала, как ей помогали переодеваться на сцене Нацотбора/Певица сменила три образа за один номер
Апостроф
2025-02-10T16:54:51Z
Мемы о нацотборе на "Евровидение-2025": "член" Екатерина Павленко и разъяренная Руслана с плетями
TSN
2025-02-10T16:51:21Z
Почему нельзя оставлять нож на столе 11 февраля и как сегодня отмечать праздник: приметы и запреты на Власия
Знай
2025-02-11T01:30:01Z
Без суржика: как сказать на украинском «нараспашку»
ZN UA
2025-02-11T01:04:47Z
Некоторым отсрочка, а другим служба: с какой степенью гипертонии не мобилизуют
Telegraf
2025-02-11T00:21:51Z
Аналитик объяснил, почему Украина не бьет по открытым базам хранения танков в РФ
Хвиля
2025-02-11T00:12:39Z
Ростовскую область РФ атаковало 20 дронов
TSN
2025-02-10T23:48:02Z
Россия запустила крылатые ракеты Калибр из Черного моря
Корреспондент
2025-02-10T22:36:18Z
Церковный праздник 11 февраля: что нельзя делать, чтобы не попасть впросак
Telegraf
2025-02-10T22:21:41Z
Половину областей Украины охватила воздушная тревога: угроза ракетных ударов и дронов
TSN
2025-02-10T22:18:49Z
День ангела 11 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-10T22:18:33Z
Минус 7 кг без жестких диет: секреты быстрого похудения от эксперта
Gazeta UA
2025-02-11T00:06:51Z
От осложнений кори на Буковине умер 10-летний ребенок
Комсомольская правда
2025-02-10T23:45:33Z
Крупнейшие аптечные ритейлеры подписали Декларацию о снижении цен на лекарства
UAToday
2025-02-10T20:39:57Z
Минздрав разъяснил новые правила продления инвалидности в 2025 году
Хвиля
2025-02-10T18:24:23Z
Бананы чернеют и становятся мягкими: как правильно хранить фрукт
TSN
2025-02-10T16:33:40Z
Виды рака, которые чаще всего возникают у детей
Comments UA
2025-02-10T15:48:34Z
Что лечит авокадо, а по каким причинам его нельзя есть
TSN
2025-02-10T15:30:44Z
Что влияет на качество сна: уберите это перед засыпанием
UAToday
2025-02-10T14:39:27Z
Уникальные свойства авокадо, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-10T14:33:59Z
В 2025 году в Украине появится рекордное количество складов
Хвиля
2025-02-10T21:36:04Z
Обменники переписывают курс: будет ли скачек "зеленого" выше 42 грн в середине февраля
Знай
2025-02-10T20:30:14Z
Овощной салат теперь роскошь: продавцы кардинально переписали цены на огурцы и помидоры
Знай
2025-02-10T20:12:32Z
Украинцев начали готовить к новой серии отключений света: эксперт назвал условие
Новости Украины
2025-02-10T19:54:57Z
Индексация пенсий в Украине: когда и на сколько вырастут выплаты
VGorode
2025-02-10T19:27:37Z
Отключение света уже возвращаются: когда они коснутся рядовых украинцев
Telegraf
2025-02-10T19:06:07Z
Сложная ситуация: кому и когда отключат свет 11 февраля
Comments UA
2025-02-10T18:24:52Z
Морозы бьют по электросистеме: эксперт ответил, будут ли отключения в ближайшее время
TSN
2025-02-10T18:06:15Z
Графиков отключений нет, а проблемы со светом есть: украинцы массово жалуются на трудности с электроэнергией
Знай
2025-02-10T17:36:41Z
Немецкий концерн поставил ВСУ еще пять тактических автомобилей Caracal
ZN UA
2025-02-10T21:42:37Z
Как сэкономить топливо зимой: простые правила для водителей в холодное время года
Знай
2025-02-10T18:51:15Z
В Польше выпустят роскошный шестиколесный папамобиль на базе "Гелендвагена"
Фокус
2025-02-10T16:21:10Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
Водители могут получить штраф за прогрев машины: о чем нужно знать
Знай
2025-02-10T06:21:17Z
Фицо обратился к Маску по поводу грантов USAID для НО Словакии
Корреспондент
2025-02-11T01:27:15Z
Военных РФ отправляют на лечение и реабилитацию в КНДР, — росСМИ
Фокус
2025-02-11T01:00:40Z
Зеленский считает, что формат Рамштайн должен быть сохранен
Корреспондент
2025-02-11T01:00:15Z
Трамп подписал указ о новых пошлинах на сталь и алюминий
ZN UA
2025-02-11T00:57:43Z
РФ осуществила комбинированную атаку "Калибрами" и баллистикой по Полтавской области: что известно
Фокус
2025-02-11T00:00:25Z
Путин демонстрирует неуважение к озвученным сигналам команды президента США Дональда Трампа — Коваленко
TSN
2025-02-10T23:06:11Z
Маск сравнил США с пьяным матросом из-за расходов правительства
Корреспондент
2025-02-10T22:51:55Z
Трамп определился с преемником Зеленского: кто он
Comments UA
2025-02-10T22:42:00Z
Политический аналитик рассказал, как снизить риски повторного нападения рф после перемирия
Политека
2025-02-10T22:21:00Z