MY.UAНовини
Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради
Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради

Берестейський мир 1918 року: другий, проте так і не реалізований шанс Української Центральної Ради

Мирний договір між Україною та Четверним союзом не був принизливим для УНР – на відміну від договору з більшовицькою Росією

Пізно ввечері 9 лютого 1918 року в Брест-Литовському, де знаходилася штаб-квартира німецького командування Східного фронту, відбулося підписання сепаратного мирного договору між країнами Четверного союзу (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною, Болгарією) та Українською Народною Республікою (УНР). Це був перший мирний договір у рамках Першої світової війни (1914—1918).

Історія Берестейського мирного договору багатошарова і мала чимало підводних каменів. Мирні переговори у цьому місті розпочалися після ініціативи, озвученої 3 грудня 1917 року урядом Радянської Росії – Радою народних комісарів, який в ситуації початку громадянської війни на теренах величезної імперії був вимушений шукати порозуміння з німецькими та австро-угорськими військами, що наступали.

Східний фронт Першої світової війни з російської сторони фактично розвалився. Проте громадянська війна вже охопила і терени України, де у Харкові було оголошено про створення радянського уряду, який підтримували російські більшовики. Отже, першим кроком у цих переговорах було підписання перемир’я 15 грудня 1917 року між петроградським урядом і державами Четверного союзу. Ленін та Троцький всіляко відтягували підписання договору, хоча їхня обіцянка якомога швидше укласти мир після майже трьох з половиною років кровопролитної війни, яка забрала життя багатьох мільйонів людей, мала чималу підтримку робітників і селян. І не тільки в російських губерніях, але і на Лівобережній Україні.

25 грудня 1918 року до Берестя приїхала і делегація українського уряду, яка намагалася з перших кроків мати незалежну позицію, оголосивши, що Україна "визнає для себе обов’язковим лише той мир, який буде підписано представниками українського уряду". Відтягування підписання договору більшовиками було пов’язано із намаганням маріонеткового уряду в Харкові за допомогою багнетів червоногвардійців та моряків-балтійців опанувати якомога більшу частину території України. У разі остаточної перемоги російських окупантів українська делегація вже б автоматично втратила легітимність – з ким тоді вести перемовини?

Розпочалися свого роду перегони, в яких представники українського уряду, які не мали жодного дипломатичного досвіду, виявилися спритнішими. Український соціал-революціонер, 26-річний міністр закордонних справ УНР Микола Любинський так відповідав на закиди червоних московитів (яких вважав нелегітимною владою) про цілковиту військову поразку УНР і неправоздатність київських делегатів: "Голосні заяви більшовиків про цілковиту волю народів Росії – це лише грубі, демагогічні заяви. Правительство більшовиків, яке розігнало Установчі збори, та спирається лише на багнети, ніколи не наважиться перевести в Росії справедливі засади право на самоозначення, бо воно добре знає, що не лише численні республіки – Україна, Донщина, Кавказ та інші їх не признають своїм правительством, але й сам російський народ відмовляв їм це право". (На жаль, як і багато прибічників соціалістичних ідей в Україні, Микола Любинський в 1920-х роках залишився в УСРР, працював у ВУАН, був заарештований у "справі Українського національного центру"; розстріляний в урочищі Сандармох 8 січня 1938 року).

Представники української делегації на переговорах у Бересті. Зліва направо Микола Любинський, Всеволод Голубович, Микола Левитський, Григорій Лисенко, Михайло Полоз, Олександр Севрюк

Насправді ситуація була вкрай складна. Після того, як наприкінці січня 1918 року, післятрагічного бою під Крутамибуло завершено окупацію більшовиками Лівобережної України, війська під проводом підполковника Муравйова підійшли до Києва і розпочали бомбардування міста. 8 лютого, тобто саме в день підписання мирного договору у Бересті між УНР і державами Четверного союзу, червоні банди увірвалися до Києва, де розпочалася кривава вакханалія, в якій загинули кілька тисяч містян.

Підписанти Берестейського мирного договору: генерал Брінкманн, Микола Любинський, Микола Левитський, Олександр Севрюк, Макс Гофман, Сергій Остапенко

Український історик Станіслав Кулчицький відзначав: "На відміну від укладеного пізніше (3.03.1918) мирного договору з Росією (більшовицькою. – С. М.), договір між Україною та Четверним союзом не містив у собі пунктів, принизливих або тяжких для УНР. Сторони відмовлялися від взаємних претензій на відшкодування збитків, спричинених війною, обмінювалися військовополоненими і зобов’язувалися відновити взаємні економічні відносини. Зобов’язання УНР були цілком конкретні: за першу половину 1918 року поставити Німеччині та Австро-Угорщині 60 млн пудів хліба, 2 750 тис. пудів м’яса (живою масою), іншу сільськогосподарську продукцію і промислову сировину".

Попри те, що підписання договору у Бересті вимусило червоних росіян терміново відступити з усіх українських земель, військова допомога німецьких і австро-угорських військ мала всі ознаки окупації. І з цим важко не погодитися. Україна була поділена на дві зони. Більша частина України, Крим і Донбас опинилися під контролем Берліну, Поділля, південна Волинь, Херсонщина і частина Катеринославщини – Відня.

Кайзерівський солдат перевіряє документи у водія в Києві. Літо 1918 року. Фото DW

1-2 березня 1918 року разом із німецькими військами до Києва повернувся уряд УНР. Проте повернення української влади практично на багнетах іноземних військ не викликало особливих радощів у містян. "Після трагічного досвіду більшовицької окупації жителі Києва сприйняли повернення Центральної Ради без особливого ентузіазму. Її безпорадність перед радянськими військами обернулася масовими жертвами серед місцевого населення. Тим не зрозумілішим був її союз з німецькими і австрійськими військами – запевнення, що вони йдуть на Україну для того, щоб "знищити нелад і безвладдя" і "завести спокій та добрий лад на нашій землі", не допомогло. В очах багатьох мешканців України власне Центральна Рада становила символ "неладу і безвладдя", – писав український історик Ярослав Грицак в "Нарисі історії України".

Євген Коновалець, майбутній лідер Організації українських націоналістів, а на той час командир корпусу Січових стрільців, у своїх спогадах писав: "Найбільше попеклись ми на нашій вірі в провідників тодішнього українського революційного руху. Вони користались в наших очах недосяжним авторитетом. І хоч як боляче ми відчували їх нехіть до нашої ідеї самостійної та незалежної Української держави, а проте ми не зневірювалися в них. Та швидко ми були змушені ставитися критичніше до діяльності діячів Центральної Ради, бо бачили наглядно, що їх політика вводить у краї замість ладу щораз більшу анархію, яка не тільки виключає організації Війська, але веде державу до неминучої руїни… При всьому нашому недосвіді ми бачили ясно, що політика Центральної Ради, не дивлячись на сприятливі умови, що виникли по приході німців, не йшла по лінії позитивного державного будівництва".

Вже в тексті першого по-справжньому "самостійного" IV Універсалу Української Центральної Ради, який було проголошено 25 січня 1918 року, є слова, які виявилися ефемерною мрією очільників УНР, і вже у найближчі роки: "З усіма сусідніми державами, а саме: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною й іншими ми бажаємо жити в згоді й приязні, але ніяка з них не може втручатися в життя самостійної Української республіки".

IV Універсал Української Центральної Ради. Прийнятий в Києві 9 (22) січня 1918 року

Наші сусіди "втручалися", й наприкінціУкраїнської революції 1917—1921 роківновопостала держава завершила своє існування і була розділена між більшовицькою Росією, Другою Річчю Посполитою, королівською Румунією та демократичною Чехословаччиною.

Співпраця між соціалістичним урядом УНР і німецькою та австро-угорською військовою адміністрацією буквально з перших днів призвела до конфліктних ситуацій. Радикальна земельна реформа (запізніла, і дуже схожа з більшовицькою за духом), яка розподіляла поміщицькі наділи серед селян, виявилася неприйнятною для командування окупаційних військ, бо становила загрозу для постачання продовольства до Німеччини й Австро-Угорщини. На той час в Австрії та частині Німеччини вже вирував голод. І німецький головнокомандувач Герман фон Айхгорн, бачачи неспроможність молодих і недосвідчених українських чиновників виконати договір з постачання продовольства, 6 квітня 1918 року видав в обхід уряду УНР наказ про засів землі. Розпочалося протистояння, в результаті якого німецькі військові зробили ставку на політичних противників УНР з табору землевласників, заможних селян, людей зовсім не соціалістичних поглядів. Їхнім лідером був відомий військовий, генерал-лейтенант Російської імператорської армії Павло Скоропадський.

Павло Скоропадський (передній план, праворуч) з ад'ютантами Гнатом Зеленевським (передній план, ліворуч) та Іваном Полтавцем-Остряницею (задній план, крайній праворуч), 1918 рік

І от, 28 квітня на засідання Центральної Ради увірвалися німецькі офіцери і солдати, які заарештували кількох міністрів уряду УНР, що мали відношення до викрадення мільйонера-банкіра Абрама Доброго (ця цікава з детективним присмаком історія варта окремої розповіді), до якого були причетні найвищі очільники уряду, й серед них міністр військових справ Олександр Жуковський. На захист законної української влади, яка була фактично паралізована через некомпетентність і корупцію високих чиновників, ніхто не встав! Єдина реальна військова сила – українські січові стрільці Євгена Коновальця – заявили про нейтралітет. 29 квітня 1918 року на з’їзді хліборобів у київському цирку його делегати оголосили Павла Скоропадського гетьманом України. Так безславно завершилося "друге пришестя" до влади УНР.

Молебень на київському Софійському майдані після проголошення Павла Скоропадського гетьманом України, 30 квітня 1918 року
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Компанію, яка будувала метро на Виноградар, оштрафували ще на 78 млн грн — рішення суду
AIN
2025-04-08T10:18:20Z
Завдяки допомозі киян Річкова флотилія ВМС придбала засоби РЕБ та техніку, – Кличко
24tv
2025-04-08T10:15:44Z
У Львові відкрили новий Центр ментального здоров'я для постраждалих від війни
24tv
2025-04-08T10:15:19Z
Окупанти дронами атакували місто на Харківщині: постраждав чоловік
ZN UA
2025-04-08T10:13:51Z
Припинено діяльність шантажистів, що розповсюджували інформацію принизливого характеру про учнів навчальних закладів
Украина Криминальная
2025-04-08T10:06:08Z
Експерт пояснив, як росіяни можуть скористатися демобілізацією в Україні
ZN UA
2025-04-08T09:58:56Z
Біля Куп’янська під час спроби перетнути Оскіл окупанти затонули разом із бронетехнікою
Antikor
2025-04-08T09:57:21Z
Кияни скаржаться на відключення світла. Що кажуть в "Укренерго"
Telegraf
2025-04-08T09:54:48Z
Скільки окупантів ще має покласти Кремль, щоб захопити Донбас: у ЗСУ відповіли
Фокус
2025-04-08T09:54:43Z
Ердоган подав позов проти глави опозиції за порівняння з хунтою
Европейская правда
2025-04-08T10:15:41Z
Маслова, Семерня та Снєжко в схемах ОЗУ "Монако": корупція на найвищих рівнях Сумської області
Antikor
2025-04-08T10:15:17Z
Путінська Росія остаточно перетворилась у країну війни і повернення до «нормальності» вже не буде – оглядач
ZN UA
2025-04-08T10:13:41Z
Тарифи Трампа небезпечні для США, але здатні пригальмувати початок ще однієї війни
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Соцмережі Польщі фіксують зростання негативу щодо українських біженців
Хвиля
2025-04-08T10:12:20Z
Фон дер Ляєн поговорила з прем’єром Китаю про тарифи США
Европейская правда
2025-04-08T10:09:16Z
Перм'єр Литви: не всі білоруси – шпигуни, дайте працювати спецслужбам
Европейская правда
2025-04-08T10:06:58Z
Брат лідера Сирії отримав посаду в його адміністрації. До цього був лікарем у Воронежі
Лига
2025-04-08T10:06:27Z
Голова Єврокомісії закликала Китай збільшити свої зусилля для встановлення миру в Україні
ZN UA
2025-04-08T10:06:10Z
"Батько всіх бомб": на що здатна 13-тонна американська GBU-57
Фокус
2025-04-08T10:15:54Z
Польські військові вперше провели стрільби з новітніх танків Abrams
Европейская правда
2025-04-08T10:03:42Z
В Україні почався збір заявок на «Освіторія.Медіа award 2025»
Детектор М
2025-04-08T10:01:56Z
У Литві обговорюють можливість відправлення 40 військових в Косово
Европейская правда
2025-04-08T09:49:28Z
Повістки поштою: у якому випадку можна оскаржити штраф від ТЦК
24tv
2025-04-08T09:48:06Z
Міноборони планує об'єднання АОЗ та ДОТ після воєнного стану
24tv
2025-04-08T09:48:05Z
Українські виробники складових для озброєння можуть отримати до 8 млн грн гранту від держави — як податися?
AIN
2025-04-08T09:45:27Z
Жінка перетворила звичайний сад на розкішну зону для відпочинку: неймовірні фото до та після
24tv
2025-04-08T09:42:39Z
Студенти перетворили затоплену кімнату на "вечірку біля басейну"
Фокус
2025-04-08T09:42:28Z
Наталка Денисенко виклала яскраві фото з колегами під час гастролей Польщею
Gazeta UA
2025-04-08T10:03:36Z
У Литві обурились запланованому концерту співачки Орбакайте: прем'єр відреагував
Европейская правда
2025-04-08T09:57:13Z
"Швидку викликатимуть...": Саша Зарицька показала, чим обернулися зусилля зі спалювання "зайвого"
Знай
2025-04-08T09:51:18Z
Зої Кравіц знайшла заміну Ченнінгу Татуму: кого охрестили новим бойфрендом зірки
Фокус
2025-04-08T09:42:26Z
Disney забруднив повітря «Білосніжкою» — фільм спричинив більше викидів, ніж деякі великі аеропорти
ITC
2025-04-08T09:28:22Z
"Головний ньюсмейкер України": втікач Винник вирішив підзаробити на фанатах
GlavRed
2025-04-08T09:27:18Z
У Білому домі мати віцепрезидента Джей Ді Венса відсвяткувала 10 років відмови від наркотиків
24tv
2025-04-08T09:21:24Z
3 антитренди, які знову повернулися в моду: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-08T09:18:39Z
Підтримують війну і допомагають окупантам: пісня російського гурту очолила чарт в Україні
24tv
2025-04-08T09:18:38Z
В Одесі двох утриманців СІЗО судитимуть за вимагання грошей в іншого ув’язненого
Украина Криминальная
2025-04-08T10:16:28Z
У Харкові затримали чоловіка, який вбив військового та готував замах на очільника ХОВА Синєгубова
Мій Харків
2025-04-08T10:15:17Z
У Дніпрі під заставу вийшов водій, який на переході збив вагітну жінку з дітьми: новонароджена досі в реанімації
Antikor
2025-04-08T10:09:44Z
У Львові 52-річний чоловік відмовився від мобілізації: суд виніс йому вирок
Политека
2025-04-08T10:01:52Z
У ДТП у Білгород-Дністровському районі загинула кермувальниця легковика
Украина Криминальная
2025-04-08T09:54:10Z
Сприяли ухиленню підприємства від сплати 19,5 млн. – судитимуть двох головних держінспекторів митного поста Сумської митниці
Украина Криминальная
2025-04-08T09:36:15Z
Мотоцикліст кинув гранату в будинок ексгравця «Челсі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:36Z
Польські правоохоронці зацікавилися Крупою та її ріднею. Подробиці гучного розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:19Z
Виплачував заробітну плату синам, які не виконували своїх обов’язків – судитимуть директора закладу освіти та трьох його співучасників
Украина Криминальная
2025-04-08T09:22:46Z
Ринок капіталу має готуватися до інвестицій на повоєнне відновлення – НБУ
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту
ZN UA
2025-04-08T10:04:18Z
Угорщина проти контрмит ЄС на імпорт товарів зі США, - Сійярто
Antikor
2025-04-08T10:03:17Z
Румунський кандидат у президенти виступає проти транзиту українського зерна через країну
360ua.news
2025-04-08T10:00:00Z
Гроші втрачають всі, але не Воррен Баффет: як мільярдер захистив свої гроші від обвалу
24tv
2025-04-08T09:42:47Z
Що вплине на вартість продуктів в Україні: неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-08T09:39:08Z
Світові чинники стримують ріст цін на соняшник в Україні
Agravery
2025-04-08T09:37:39Z
Туреччина зупиняє експорт лимонів: як це відобразиться на цінах в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:36:55Z
Податкова служба уточнила кому можуть загрожувати штрафи за онлайн-продажі
360ua.news
2025-04-08T09:33:57Z
Легіонери «Кривбасу» вимагають, щоб команда переїхала в безпечніше місто, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T10:12:28Z
Лестер встановив антирекорд професійного англійського футболу
24tv
2025-04-08T10:01:38Z
Нападник Болоньї забив один з найкрасивіших голів сезону в Серії A: ефектне відео
24tv
2025-04-08T09:54:14Z
Сампдорія оголосила про призначення нового головного тренера
Football.ua
2025-04-08T09:52:35Z
Став відомий склад збірної України на Чемпіонат Європи з важкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:48:48Z
Лупашко: Завжди не вистачає слів після втрат таких перемог
Football.ua
2025-04-08T09:46:13Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру між збірними України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:42:31Z
Фанат після манчестерського дербі вдарив в обличчя зірку "містян": що відомо
24tv
2025-04-08T09:12:42Z
"Тоді буде вирішено": промоутер Дюбуа висловився щодо бою проти Чісори
24tv
2025-04-08T09:03:28Z
Фільми від депресії: що подивитися замість візиту до психолога
CutInsight
2025-04-08T10:03:25Z
Ось як захистити квіти плодових дерев у заморозок: потрібно знати
24tv
2025-04-08T10:03:08Z
Як очистити чорну решітку на газовій плиті: спосіб, про який багато хто не знає
GlavRed
2025-04-08T09:39:47Z
Встигнете приготувати, поки їдуть гості: пиріг з лаваша виходить ситним та ароматним
Telegraf
2025-04-08T09:15:22Z
Не грійте чай у мікрохвильовці: вчений пояснив, чому це погана ідея
24tv
2025-04-08T09:09:56Z
В Іспанії туристам буде складніше орендувати житло: що сталося
24tv
2025-04-08T09:03:45Z
Італія оштрафувала туроператорів майже на 20 млн євро за скупку квитків до Колізею
Европейская правда
2025-04-08T08:43:08Z
Китайський гороскоп на завтра 9 квітня: Півням - виснаження, Собакам - травми
GlavRed
2025-04-08T08:27:20Z
Медовик із кремом на згущеному молоці: рецепт смачного торта
Фокус
2025-04-08T08:15:50Z
Стала відома європейська вартість смартфона Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-08T10:16:54Z
Її найбільше у Всесвіті: фізики з'ясували, з чого складається загадкова темна матерія
Фокус
2025-04-08T10:15:24Z
У Casino.ua розповіли, що зміниться з новими вимогами регулятора
Telegraf
2025-04-08T10:03:16Z
Інсайдер показував можливий редизайн iOS 19 у стилі visionOS
InternetUA
2025-04-08T10:01:29Z
Під пірамідою Хеопса знайшли кораблі для бога: куди вони прямували під землею
Фокус
2025-04-08T10:00:57Z
Магія чи наука: вчені воскресили легендарного лютововка з "Гри престолів"
24tv
2025-04-08T09:54:05Z
Ілон Маск знову довів, що не має нічого спільного з геймерами
InternetUA
2025-04-08T09:46:02Z
Повітряна "Дубайська" паска: цей рецепт підірвав мережу
24tv
2025-04-08T09:36:50Z
Сем Альтман і Джоні Айв працюють над таємничим пристроєм зі штучним інтелектом- The Information
Подробности
2025-04-08T09:31:00Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Тривала медитація не лише знімає стрес, а й бореться зі старінням – учені
Факти ICTV
2025-04-08T09:54:22Z
Як пацієнти та бізнес виграють від розширення медичного асортименту Prozorro Market
Лига
2025-04-08T09:24:48Z
У стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Експерт пояснив, чому так відбувається
ZN UA
2025-04-08T09:04:33Z
Масштабне відновлення України: схвалено проєкти на 4,5 млрд грн
Хвиля
2025-04-08T08:57:02Z
Революція в лікуванні розсіяного склерозу: науковці отримали наукового "Оскара" за прорив
24tv
2025-04-08T08:48:01Z
Що буде, якщо мити волосся дешевим шампунем: це треба знати
24tv
2025-04-08T08:42:29Z
Безстроково чи на кілька років: у МОЗ назвали умови встановлення інвалідності
Факти ICTV
2025-04-08T08:21:45Z
Ferrari покаже гібридний суперкар для змагань
AutoGeek
2025-04-08T10:15:29Z
В Україні з'явився новітній позашляховий універсал Mercedes за 4 мільйони
Фокус
2025-04-08T10:15:17Z
Розписаний вручну в стилі Пікассо Porsche 911 продали у Нідерландах, і ось за скільки
24tv
2025-04-08T10:15:11Z
Opel тестує спортивну версію кросовера Grandland
AutoCentre
2025-04-08T10:06:39Z
Заради виживання: преміальним британським брендам дозволили випускати авто з ДВЗ
AutoGeek
2025-04-08T09:22:46Z
Tesla нарешті випустила дешевший кросовер Model Y: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-08T09:22:14Z
Особняк на колесах: у США створили розкішний автодім за $1,7 мільйона
Фокус
2025-04-08T09:12:50Z
Land Rover готує компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-08T08:09:48Z
Посеред хрущовок у Чернівцях помітили найдорожчий кросовер Bentley
Топ Жир
2025-04-08T08:03:42Z