MY.UAНовини
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Знахідки на зразках астероїдів дійсно важливі, але гучні заголовки могли багатьох заплутати

В останні роки вчені значно просунулися у дослідженні процесів, що призвели до зародження життя на нашій планеті. Результати спричинили нове зростання інтересу до теми пошуків інопланетного життя. Наприклад, на Марсі її шукає ровер Perseverance, а до місяців Юпітера вже вилетіла станція Europa Clipper.

На фоні цього ЗМІ вже почали рясніти гучними заголовками про знаходження перших позаземних "організмів", а до цього традиційно додається класична конспірологія про "прибульців на задньому дворику". Не дивно, що читачів, які не дуже стежать за темою, все це могло неабияк заплутати.

"Телеграф" пропонує внести трохи ясності.

"Перший контакт", але це не точно

Якщо не зважати на "жовтуху" і подивитися на серйозні джерела, то на очі може потрапити нещодавня знахідка мікроорганізмів у зразках астероїда Рюгу.

Японську місію "Хаябуса-2" було запущено у 2014 році до не надто віддаленого астероїда, щоб узяти звідти зразки ґрунту. У 2020 році їх успішно спустили на Землю в герметичному контейнері та відкривали лише у стерильній лабораторії в азотній атмосфері.

І, звичайно ж, останнє, що очікували виявити в цих умовах, то це живих мікробів. Однак детальніші дослідження показали, що на порошинці розміром 1 х 0,8 мм оселилися звичайні земні бацили. Тобто бактерії роду Bacillus.

Мікроорганізми на зразках Рюгу

Ці мікроорганізми відомі своєю стійкістю до екстремальних умов та здатні виживати навіть у відкритому космосі. Японська програма Tanpopo, наприклад, показала, що навіть 3 роки у невагомості за межами МКС не змогли вбити їхні спори. І тим більше не відлякали бактерій умови, де зберігалися зразки Рюгу.

Пізніше було знайдено й винуватців забруднення — людську волосину та ворсинки з лабораторних серветок.

Волосина (зліва зверху) та ворсинки, які доставили "колоністів" на реголіт

Заради справедливості, слід зазначити, що на зразках астероїда все ж таки були знайдені органічні сполуки, включаючи амінокислоту урацил, яка є одним із "будівельних блоків" для життя.

Мало того, вчені зрозуміли, що бактерії воліли накопичуватися саме на поверхнях, де була органіка. Це говорить про те, що позаземне походження речовини не стало проблемою для земних мікроорганізмів, які знайшли в ньому джерело енергії.

(Тут мав пролунати жарт про те, що "прибульців" з’їли бактерії, як і прогнозував батько наукової фантастики Герберт Уеллс у культовій книзі "Війна світів").

Надія ще є

Новини про знаходження (земного) життя на зразках з Рюгу розлетілися у ЗМІ наприкінці листопада 2024 року, а вже у січні 2025 року в медіа потрапила інформація про те, що органіку (не життя!) також знайшли на зразках з астероїда Бенну. При цьому її набір виявився набагато багатшим, ніж на зразках з Рюгу: 14 із 20 поширених на Землі амінокислот, альдегіди та карбонові кислоти.

Астероїд Бенну

Окремо варто згадати, що там знайшли аденін, гуанін, цитозин, тимін та урацил. Ці сполуки називаються азотистими або нуклеотидними основами і формують разом РНК і ДНК.

На цьому варто наголосити — всі п’ять необхідних для формування ДНК і РНК нуклеотидів були знайдені на одному астероїді. Подібна знахідка унікальна сама по собі та знову змушує задуматися про те, де теоретично можливе зародження життя. Зауважимо, що ряд ознак (співвідношення ізотопів азоту, молекулярний склад, співвідношення D- та L-форм амінокислот тощо) чітко вказує на те, що органіка Бенну дійсно сформувалася на астероїді, а не був занесений з земних джерел.

Високий вміст аміаку та азоту натякнули вченим, що астероїд походить із зовнішньої частини Сонячної системи. Крім того, з’явився вагомий аргумент на користь того, що прекурсори для зародження життя могли бути синтезовані в космосі. Не виключається, що саме звідти вони, зрештою, і потрапили на Землю.

До речі, раніше вважалося, що для утворення "молекул життя" потрібна планета з атмосферою. Але нова знахідка каже, що потенційних місць для його зародження у Всесвіті може бути набагато більше.

То що там з інопланетянами?

І ось ми повертаємось до головного питання: чи знайшли вчені позаземне життя? Коротка відповідь – ні.

Десятиліття старань рекламників і те, що хімія рідко буває улюбленим предметом у школі, часто призводить до того, що слово "органіка" сприймається як синонім до слова "життя". А це не зовсім відповідає дійсності.

Органіка — це майже всі сполуки, у складі яких є вуглець (так, і пластик теж). А вуглець становить приблизно 0,5% усієї речовини у Всесвіті, що робить його четвертим за поширеністю елементом після водню, гелію та кисню. Особливі хімічні властивості вуглецю дозволяють йому формувати довгі полімерні ланцюжки, а отже, і створювати дуже складні молекули, на зразок білків та амінокислот. Завдяки цьому все відоме нам життя базується саме на цьому елементі таблиці Менделєєва.

Простіше кажучи, все життя це органіка, але не вся органіка це життя.

У навколонауковій спільноті обговорюються ідеї виникнення життя на основі кремнію, азоту або сірки, проте для цього знадобилися б справді екстремальні умови на кшталт надвисоких температур чи величезного тиску. До того ж відсутність хімічної гнучкості у цих елементів веде подальші міркування на цю тему в область наукової фантастики. Так що вибачте, силіконові істоти, але ми тут говоримо про серйозніші речі.

Істота з кремнію в серіалі "Зоряний шлях"

Вуглець своєю чергою зустрічається навіть у відкритому космосі у вигляді чадного газу (CO), метану (CH4), вуглекислого газу (CO2). І, як вже згадувалося вище, через свої властивості він може під впливом зовнішніх факторів (на зразок ультрафіолету) почати формувати складні амінокислоти.

Наприклад, у дослідженні від листопада 2024 року вчені розповіли, як гамма-випромінювання здатне "ламати" молекули метану, що призводить до початку складніших реакцій. Зрештою їм вдалося перетворити метан на амінокислоту гліцин, хоч і не без проміжних кроків.

В іншому експерименті гліцин зміг з’явитися з простих сполук навіть у вакуумі, при температурі -260 градусів за Цельсієм і без зовнішнього випромінювання. Тоді вчені припустили, що органіка в космосі могла існувати ще до того, як загорілися перші зірки.

Гліцин своєю чергою є своєрідною "заготовкою" для складніших амінокислот. І, звичайно ж, у нас є свідчення їх синтезу в космосі — наприклад, у Мерчисонському метеориті їх було знайдено понад 90, а деякі з них навіть не використовуються в земній біохімії.

Таким чином, наявність складних органічних сполук десь у космосі не дає нам прямої вказівки на те, що там є життя. Однак, якщо люди десь і знайдуть позаземне життя, то воно, швидше за все, буде на основі вже наявних органічних сполук.

Колоністи

Дослідження заражених зразків Рюгу в основному демонструє, що навіть визначні уми людства теж можуть бути необережними. Але з іншого боку, воно призводить до дуже цікавого висновку – земні бактерії можуть існувати у зразках ґрунту з астероїдів.

Адже вони не лише вижили у "стерильних" лабораторних умовах, а й навіть спробували з’їсти позаземну органіку. Попри суворі умови, доступність енергії дозволила їм розмножуватися з періодичністю 5,2 дня.

У цьому випадку виникає питання: а чи не могли вони на якомусь з етапів існування Землі вирушити підкорювати космос?

Імовірність цього далеко не нульова. Наприклад, їх могло викинути в космос після падіння астероїдів на Землю, або, що ще реальніше, вони вирушили у подорож на людських космічних апаратах.

Після завершення місій Surveyor 3 (1967) та Apollo 12 (1969) вчені знаходили бактерії, які змогли пережити політ на Місяць і успішно повернутися на Землю — хоча тут не виключено зараження вже після повернення. А в дослідженні від 2023 року було доведено можливість розмноження бактерій у марсіанському ґрунті (треба просто додати води).

Apollo 12 доставив людей на Місяць, але міг відправити туди й бактерій

Тепер ми знаємо, що бактерії набагато живучіші, ніж вважалося раніше, а в NASA вже серйозно стурбовані темою їхнього потрапляння на Марс. Поки що не йдеться про те, що вони здатні самостійно адаптуватися до марсіанських умов, проте вчені хочуть бути впевнені, що в привезених звідти дорогоцінних зразках будуть саме гіпотетичні "корінні марсіани", а не "понаїхавші" бацили.

Адже розрізнити їх може бути важче, ніж ми думаємо. Але це вже зовсім інша історія.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Порушення прав військових та їхніх родин: як подати скаргу
ZN UA
2025-04-04T22:25:15Z
Вас можуть мобілізувати, навіть якщо маєте судимість. Які є підстави
Telegraf
2025-04-04T22:24:53Z
У Таїланді помер російський репер Паша Технік
Фокус
2025-04-04T22:18:32Z
Французькі та британські війська будуть серед перших в Україні, - Зеленський
Antikor
2025-04-04T22:00:09Z
Вибіркові події та тригери: у мережі критикують новий підручник з історії України для 11 класу
Украина Криминальная
2025-04-04T21:57:47Z
Росія може перекинути північнокорейські війська в Україну
Antikor
2025-04-04T21:48:17Z
5 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:30Z
Інструктор назвав ключову причину провалу на іспиті з водіння
GlavRed
2025-04-04T21:27:16Z
Церковне свято 5 квітня: що заборонено робити сьогодні, щоб не втратити удачу та достаток
Telegraf
2025-04-04T21:21:22Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T23:39:09Z
116 бойових зіткнень з ворогом від початку доби - Генштаб про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-04-04T23:24:41Z
У Києві та на його околицях пролунали вибухи, столицю атакують "шахеди"
ZN UA
2025-04-04T22:57:15Z
Окупанти просунулись на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T22:45:56Z
СБУ повідомила про заочну підозру ексочільнику підприємства ВПК на Луганщині, який забезпечував окупантів боєприпасами
Украина Криминальная
2025-04-04T22:45:00Z
У чотирьох місцях - пожежі: після ракетного удару Кривий Ріг атакували БПЛА
GlavRed
2025-04-04T22:09:22Z
​Кличко розширює повноваження: Київрада підтримала рішення, що обурило очільника КМВА Ткаченка
Antikor
2025-04-04T21:51:32Z
Комендантська година в Києві у 2025 році: коли починається та скільки триває
Факти ICTV
2025-04-04T21:42:26Z
На Одещині хочуть зробити ремонт харчоблоку за 22 мільйони з завищеними цінами на будматеріали
Antikor
2025-04-04T21:33:06Z
"Це все фейк": поки влада РФ підтверджує удар по Кривому Рогу, росЗМІ звинувачує Київ у "провокації"
Фокус
2025-04-04T23:27:46Z
Зеленський: маємо інформацію, що США близькі до нових санкцій проти Росії
Европейская правда
2025-04-04T23:24:36Z
Заміна Starlink вже в Україні: хто фінансує європейський проєкт
InternetUA
2025-04-04T23:01:06Z
Угоду про крисні копалини зі США супроводжуватиме юридична компанія – Зеленський
ZN UA
2025-04-04T22:45:24Z
Генштаб відреагував на заяву Міноборони РФ про «високоточний удар» по Кривому Рогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T22:27:09Z
Нові мита Трампа: які ніші може охопити Україна в ЄС замість США
Факти ICTV
2025-04-04T22:06:19Z
Війна, день 1136. росія вбила щонайменше 9 дітей касетним засобом ураження у Кривому Розі
Football.ua
2025-04-04T22:04:19Z
Скільки минулоріч в Україні відкрили справ по СЗЧ і дезертирству, - ЗМІ
Antikor
2025-04-04T22:01:08Z
Рубіо: США не допустять залежності Гренландії від Китаю
Antikor
2025-04-04T21:57:17Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
Польський урядовець запропонував орендувати одеський порт
ZN UA
2025-04-04T23:03:33Z
​Reuters: Угоду з TikTok призупинено через позицію Китаю щодо нових тарифів США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:06Z
NYT: ЄС має намір оштрафувати соцмережу Х на мільярд доларів
Antikor
2025-04-04T21:27:57Z
Не яйця: ціни на важливий продукт злетіли перед Великоднем
GlavRed
2025-04-04T21:27:24Z
Бессент: Опір бенефіціарів доходів від копалин – головна перешкода підписанню угоди
Факти ICTV
2025-04-04T21:22:40Z
Феноменального подарунка не буде: Китай здатен потужно відповісти Трампу на мита
24tv
2025-04-04T21:12:06Z
FT: ЄС готується до екстрених заходів через загрозу дешевих товарів з Китаю
Antikor
2025-04-04T20:54:40Z
Уряд виділив перші 2 мільярди гривень на підтримку 200 прифронтових і прикордонних громад — Зеленський
ZN UA
2025-04-04T20:49:53Z
"Енергоатом" уклав "конфіденційний" контракт на трансформатори із "Запоріжтрансформатором" на 2,57 мільярда гривень
Antikor
2025-04-04T20:30:33Z
Ракета вибухнула у повітрі – спеціально, щоб більше постраждало людей, – Вілкул про удар росіян
24tv
2025-04-04T23:36:40Z
До довічного ув’язнення засуджено вінничанина за вбивство співмешканки
Украина Криминальная
2025-04-04T23:33:46Z
Під час нової атаки з повітря на Кривий Ріг у вогні загинула людина, кілька пожеж, спричинених російськими лронами, тривають і досі
ZN UA
2025-04-04T22:49:45Z
Атака БпЛА по Кривому Рогу: в ДСНС показали фото наслідків
Antikor
2025-04-04T22:33:17Z
Кривий Ріг атаковано "шахедами" після удару балістикою: загинула жінка
Antikor
2025-04-04T22:15:35Z
Вибухи у Кривому Розі: 18 загиблих, понад 50 поранених внаслідок атаки балістикою
Факти ICTV
2025-04-04T21:19:43Z
"Були дуже страшні крики": очевидці розповіли про атаку на Кривий Ріг
24tv
2025-04-04T21:12:22Z
Чоловік вкрав ноутбук з авто – у воєнний час йому загрожує 8 років тюрми
InternetUA
2025-04-04T20:43:13Z
Щоб більше постраждало людей: Вілкул повідомив, що над Кривим Рогом вибухнула ракета з повітряним підривом
Antikor
2025-04-04T20:21:29Z
Як нагострити тертку підручними засобами - прості лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-04T23:30:03Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
24tv
2025-04-04T20:03:10Z
Усі господині від нього в захваті: заливний пиріг з капустою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-04-04T19:36:24Z
Найкращий засіб без хімії: як відлякати павуків і жуків у домашніх умовах
GlavRed
2025-04-04T19:27:00Z
Весняний декор своїми руками: як зробити стильну вазу у формі квітки
24tv
2025-04-04T18:57:02Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
Програмісти та веброзробники: люди з цими іменами створені для роботи в IT-сфері
Telegraf
2025-04-04T23:33:39Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T23:27:34Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Apple порадує фанатів iPhone mini новим пристроєм — деталі
InternetUA
2025-04-04T20:07:47Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T19:57:27Z
Українські науковці почали збір телескопа для дослідження метеоритів, астероїдів та космічного сміття
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:19Z
Двоє українців втратили понад 105000 гривень внаслідок дій онлайн-аферистів
InternetUA
2025-04-04T18:34:28Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z
Чи ви готові витратити $40K на BMW 740i ACS7 E38?
Топ Жир
2025-04-04T19:15:10Z
Ідея концепції Kia PV5 для повноцінного життя на колесах
Топ Жир
2025-04-04T18:45:32Z
На український ринок вийшов новий спортивний кросовер з Іспанії
Фокус
2025-04-04T18:12:24Z