MY.UAНовини
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Знахідки на зразках астероїдів дійсно важливі, але гучні заголовки могли багатьох заплутати

В останні роки вчені значно просунулися у дослідженні процесів, що призвели до зародження життя на нашій планеті. Результати спричинили нове зростання інтересу до теми пошуків інопланетного життя. Наприклад, на Марсі її шукає ровер Perseverance, а до місяців Юпітера вже вилетіла станція Europa Clipper.

На фоні цього ЗМІ вже почали рясніти гучними заголовками про знаходження перших позаземних "організмів", а до цього традиційно додається класична конспірологія про "прибульців на задньому дворику". Не дивно, що читачів, які не дуже стежать за темою, все це могло неабияк заплутати.

"Телеграф" пропонує внести трохи ясності.

"Перший контакт", але це не точно

Якщо не зважати на "жовтуху" і подивитися на серйозні джерела, то на очі може потрапити нещодавня знахідка мікроорганізмів у зразках астероїда Рюгу.

Японську місію "Хаябуса-2" було запущено у 2014 році до не надто віддаленого астероїда, щоб узяти звідти зразки ґрунту. У 2020 році їх успішно спустили на Землю в герметичному контейнері та відкривали лише у стерильній лабораторії в азотній атмосфері.

І, звичайно ж, останнє, що очікували виявити в цих умовах, то це живих мікробів. Однак детальніші дослідження показали, що на порошинці розміром 1 х 0,8 мм оселилися звичайні земні бацили. Тобто бактерії роду Bacillus.

Мікроорганізми на зразках Рюгу

Ці мікроорганізми відомі своєю стійкістю до екстремальних умов та здатні виживати навіть у відкритому космосі. Японська програма Tanpopo, наприклад, показала, що навіть 3 роки у невагомості за межами МКС не змогли вбити їхні спори. І тим більше не відлякали бактерій умови, де зберігалися зразки Рюгу.

Пізніше було знайдено й винуватців забруднення — людську волосину та ворсинки з лабораторних серветок.

Волосина (зліва зверху) та ворсинки, які доставили "колоністів" на реголіт

Заради справедливості, слід зазначити, що на зразках астероїда все ж таки були знайдені органічні сполуки, включаючи амінокислоту урацил, яка є одним із "будівельних блоків" для життя.

Мало того, вчені зрозуміли, що бактерії воліли накопичуватися саме на поверхнях, де була органіка. Це говорить про те, що позаземне походження речовини не стало проблемою для земних мікроорганізмів, які знайшли в ньому джерело енергії.

(Тут мав пролунати жарт про те, що "прибульців" з’їли бактерії, як і прогнозував батько наукової фантастики Герберт Уеллс у культовій книзі "Війна світів").

Надія ще є

Новини про знаходження (земного) життя на зразках з Рюгу розлетілися у ЗМІ наприкінці листопада 2024 року, а вже у січні 2025 року в медіа потрапила інформація про те, що органіку (не життя!) також знайшли на зразках з астероїда Бенну. При цьому її набір виявився набагато багатшим, ніж на зразках з Рюгу: 14 із 20 поширених на Землі амінокислот, альдегіди та карбонові кислоти.

Астероїд Бенну

Окремо варто згадати, що там знайшли аденін, гуанін, цитозин, тимін та урацил. Ці сполуки називаються азотистими або нуклеотидними основами і формують разом РНК і ДНК.

На цьому варто наголосити — всі п’ять необхідних для формування ДНК і РНК нуклеотидів були знайдені на одному астероїді. Подібна знахідка унікальна сама по собі та знову змушує задуматися про те, де теоретично можливе зародження життя. Зауважимо, що ряд ознак (співвідношення ізотопів азоту, молекулярний склад, співвідношення D- та L-форм амінокислот тощо) чітко вказує на те, що органіка Бенну дійсно сформувалася на астероїді, а не був занесений з земних джерел.

Високий вміст аміаку та азоту натякнули вченим, що астероїд походить із зовнішньої частини Сонячної системи. Крім того, з’явився вагомий аргумент на користь того, що прекурсори для зародження життя могли бути синтезовані в космосі. Не виключається, що саме звідти вони, зрештою, і потрапили на Землю.

До речі, раніше вважалося, що для утворення "молекул життя" потрібна планета з атмосферою. Але нова знахідка каже, що потенційних місць для його зародження у Всесвіті може бути набагато більше.

То що там з інопланетянами?

І ось ми повертаємось до головного питання: чи знайшли вчені позаземне життя? Коротка відповідь – ні.

Десятиліття старань рекламників і те, що хімія рідко буває улюбленим предметом у школі, часто призводить до того, що слово "органіка" сприймається як синонім до слова "життя". А це не зовсім відповідає дійсності.

Органіка — це майже всі сполуки, у складі яких є вуглець (так, і пластик теж). А вуглець становить приблизно 0,5% усієї речовини у Всесвіті, що робить його четвертим за поширеністю елементом після водню, гелію та кисню. Особливі хімічні властивості вуглецю дозволяють йому формувати довгі полімерні ланцюжки, а отже, і створювати дуже складні молекули, на зразок білків та амінокислот. Завдяки цьому все відоме нам життя базується саме на цьому елементі таблиці Менделєєва.

Простіше кажучи, все життя це органіка, але не вся органіка це життя.

У навколонауковій спільноті обговорюються ідеї виникнення життя на основі кремнію, азоту або сірки, проте для цього знадобилися б справді екстремальні умови на кшталт надвисоких температур чи величезного тиску. До того ж відсутність хімічної гнучкості у цих елементів веде подальші міркування на цю тему в область наукової фантастики. Так що вибачте, силіконові істоти, але ми тут говоримо про серйозніші речі.

Істота з кремнію в серіалі "Зоряний шлях"

Вуглець своєю чергою зустрічається навіть у відкритому космосі у вигляді чадного газу (CO), метану (CH4), вуглекислого газу (CO2). І, як вже згадувалося вище, через свої властивості він може під впливом зовнішніх факторів (на зразок ультрафіолету) почати формувати складні амінокислоти.

Наприклад, у дослідженні від листопада 2024 року вчені розповіли, як гамма-випромінювання здатне "ламати" молекули метану, що призводить до початку складніших реакцій. Зрештою їм вдалося перетворити метан на амінокислоту гліцин, хоч і не без проміжних кроків.

В іншому експерименті гліцин зміг з’явитися з простих сполук навіть у вакуумі, при температурі -260 градусів за Цельсієм і без зовнішнього випромінювання. Тоді вчені припустили, що органіка в космосі могла існувати ще до того, як загорілися перші зірки.

Гліцин своєю чергою є своєрідною "заготовкою" для складніших амінокислот. І, звичайно ж, у нас є свідчення їх синтезу в космосі — наприклад, у Мерчисонському метеориті їх було знайдено понад 90, а деякі з них навіть не використовуються в земній біохімії.

Таким чином, наявність складних органічних сполук десь у космосі не дає нам прямої вказівки на те, що там є життя. Однак, якщо люди десь і знайдуть позаземне життя, то воно, швидше за все, буде на основі вже наявних органічних сполук.

Колоністи

Дослідження заражених зразків Рюгу в основному демонструє, що навіть визначні уми людства теж можуть бути необережними. Але з іншого боку, воно призводить до дуже цікавого висновку – земні бактерії можуть існувати у зразках ґрунту з астероїдів.

Адже вони не лише вижили у "стерильних" лабораторних умовах, а й навіть спробували з’їсти позаземну органіку. Попри суворі умови, доступність енергії дозволила їм розмножуватися з періодичністю 5,2 дня.

У цьому випадку виникає питання: а чи не могли вони на якомусь з етапів існування Землі вирушити підкорювати космос?

Імовірність цього далеко не нульова. Наприклад, їх могло викинути в космос після падіння астероїдів на Землю, або, що ще реальніше, вони вирушили у подорож на людських космічних апаратах.

Після завершення місій Surveyor 3 (1967) та Apollo 12 (1969) вчені знаходили бактерії, які змогли пережити політ на Місяць і успішно повернутися на Землю — хоча тут не виключено зараження вже після повернення. А в дослідженні від 2023 року було доведено можливість розмноження бактерій у марсіанському ґрунті (треба просто додати води).

Apollo 12 доставив людей на Місяць, але міг відправити туди й бактерій

Тепер ми знаємо, що бактерії набагато живучіші, ніж вважалося раніше, а в NASA вже серйозно стурбовані темою їхнього потрапляння на Марс. Поки що не йдеться про те, що вони здатні самостійно адаптуватися до марсіанських умов, проте вчені хочуть бути впевнені, що в привезених звідти дорогоцінних зразках будуть саме гіпотетичні "корінні марсіани", а не "понаїхавші" бацили.

Адже розрізнити їх може бути важче, ніж ми думаємо. Але це вже зовсім інша історія.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Коммунальные тарифы вырастут: когда ждать увеличения сумм в платежках
Корреспондент
2025-07-07T12:54:58Z
НБУ выпустил памятную монету, посвященную дрону-бомберу Vampire
Telegraf
2025-07-07T12:54:55Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T12:18:59Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Полезные, хоть и кислые: почему женщинам после 50 важно не отказываться от вишен
Знай
2025-07-07T12:21:27Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Главный дипломат Путина нагло высказался о нападении РФ на Европу и подверг резкой критике Запад
Comments UA
2025-07-07T13:12:13Z
Экс-помощница Трампа раскрыла его реальное отношение к войне в Украине: шокирующее признание
Comments UA
2025-07-07T13:09:08Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Китай не позволит России выйграть и проиграть: Климкин объяснил тонкую игру Пекина
TSN
2025-07-07T12:36:30Z
Остаются в тени богатых родителей: что известно о внуках экс-президента Леонида Кучмы
Telegraf
2025-07-07T12:36:27Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Атака дронов на Харьков: известно о первой жертве
Корреспондент
2025-07-07T12:57:31Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Россия заявила про оккупацию на Днепропетровщине и о взятии ВСУ в «охват»
Comments UA
2025-07-07T13:06:46Z
Лишают базовых вещей: ВС РФ придумали новый способ террора жителей Сумщины
Фокус
2025-07-07T13:00:50Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T12:21:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В приложении "Армія+" появилось еще шесть новых электронных рапортов
Gazeta UA
2025-07-07T13:09:53Z
Почему россияне стали чаще бить "Калибрами": объяснение ВМСУ
Хвиля
2025-07-07T13:09:30Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Засеиваются молниеносно: какой сорняк нужно сразу выносить из огорода
Gazeta UA
2025-07-07T12:54:49Z
Более 20 замков в одной локации: как попасть в единственный в Украине музей миниатюр и сколько стоят билеты
Telegraf
2025-07-07T12:45:43Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Демонстративная бесчеловечность: в ГСЧС реагируют на атаку РФ на спасателей
Корреспондент
2025-07-06T22:15:12Z
В России газ взорвался уже в четвертой многоэтажке за месяц
Новости Украины
2025-07-07T12:57:28Z
Плавали через реку и покупали инвалидность: СБУ накрыла масштабную сеть уклонистов
Gazeta UA
2025-07-07T12:51:49Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
После российского доронового удара в двух районах Харькова пострадали люди — ОВА
ZN UA
2025-07-07T03:21:56Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
"Снова помирились": Мартыновская рассказала о непростых отношениях с любимым
Апостроф
2025-07-07T12:57:57Z
Гарик Корогодский впервые заговорил о закрытии бизнеса и сколько средств потерял из-за обстрела ТРЦ
TSN
2025-07-07T12:51:00Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Опытный механик указал на распространенную ошибку с бензобаком, которая может "убить" автомобиль
Gazeta UA
2025-07-06T18:06:19Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T13:09:27Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
СМИ: У Microsoft больше нет миссии и ценностей, подразделение Xbox ждут новые чистки — это ещё далеко не конец
GameMag
2025-07-07T13:06:25Z
Як BEDNAR SWIFTERDISC оптимізує роботу у полі в різних регіонах України
AgroNews
2025-07-07T13:06:24Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
"Мы не кони, мы - люди": в сети появилась волна шуток про тяжелый понедельник
Telegraf
2025-07-07T12:12:25Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Шахтер готов пойти на обмен с Трабзонспором и предложить доплату
Корреспондент
2025-07-07T12:39:43Z
Усик отметил, с кем из британцев было труднее всего боксировать
Корреспондент
2025-07-07T12:06:23Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Шеннон Бриггс может выйти в ринг против экс-оппонента Усика
Корреспондент
2025-07-07T11:09:52Z
Серебряный призер УПЛ подписал ивуарийского футболиста
ZN UA
2025-07-07T10:54:27Z