MY.UAНовини
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів
Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Позаземне життя знайдено? Що означають бактерії та органіка на зразках з астероїдів

Знахідки на зразках астероїдів дійсно важливі, але гучні заголовки могли багатьох заплутати

В останні роки вчені значно просунулися у дослідженні процесів, що призвели до зародження життя на нашій планеті. Результати спричинили нове зростання інтересу до теми пошуків інопланетного життя. Наприклад, на Марсі її шукає ровер Perseverance, а до місяців Юпітера вже вилетіла станція Europa Clipper.

На фоні цього ЗМІ вже почали рясніти гучними заголовками про знаходження перших позаземних "організмів", а до цього традиційно додається класична конспірологія про "прибульців на задньому дворику". Не дивно, що читачів, які не дуже стежать за темою, все це могло неабияк заплутати.

"Телеграф" пропонує внести трохи ясності.

"Перший контакт", але це не точно

Якщо не зважати на "жовтуху" і подивитися на серйозні джерела, то на очі може потрапити нещодавня знахідка мікроорганізмів у зразках астероїда Рюгу.

Японську місію "Хаябуса-2" було запущено у 2014 році до не надто віддаленого астероїда, щоб узяти звідти зразки ґрунту. У 2020 році їх успішно спустили на Землю в герметичному контейнері та відкривали лише у стерильній лабораторії в азотній атмосфері.

І, звичайно ж, останнє, що очікували виявити в цих умовах, то це живих мікробів. Однак детальніші дослідження показали, що на порошинці розміром 1 х 0,8 мм оселилися звичайні земні бацили. Тобто бактерії роду Bacillus.

Мікроорганізми на зразках Рюгу

Ці мікроорганізми відомі своєю стійкістю до екстремальних умов та здатні виживати навіть у відкритому космосі. Японська програма Tanpopo, наприклад, показала, що навіть 3 роки у невагомості за межами МКС не змогли вбити їхні спори. І тим більше не відлякали бактерій умови, де зберігалися зразки Рюгу.

Пізніше було знайдено й винуватців забруднення — людську волосину та ворсинки з лабораторних серветок.

Волосина (зліва зверху) та ворсинки, які доставили "колоністів" на реголіт

Заради справедливості, слід зазначити, що на зразках астероїда все ж таки були знайдені органічні сполуки, включаючи амінокислоту урацил, яка є одним із "будівельних блоків" для життя.

Мало того, вчені зрозуміли, що бактерії воліли накопичуватися саме на поверхнях, де була органіка. Це говорить про те, що позаземне походження речовини не стало проблемою для земних мікроорганізмів, які знайшли в ньому джерело енергії.

(Тут мав пролунати жарт про те, що "прибульців" з’їли бактерії, як і прогнозував батько наукової фантастики Герберт Уеллс у культовій книзі "Війна світів").

Надія ще є

Новини про знаходження (земного) життя на зразках з Рюгу розлетілися у ЗМІ наприкінці листопада 2024 року, а вже у січні 2025 року в медіа потрапила інформація про те, що органіку (не життя!) також знайшли на зразках з астероїда Бенну. При цьому її набір виявився набагато багатшим, ніж на зразках з Рюгу: 14 із 20 поширених на Землі амінокислот, альдегіди та карбонові кислоти.

Астероїд Бенну

Окремо варто згадати, що там знайшли аденін, гуанін, цитозин, тимін та урацил. Ці сполуки називаються азотистими або нуклеотидними основами і формують разом РНК і ДНК.

На цьому варто наголосити — всі п’ять необхідних для формування ДНК і РНК нуклеотидів були знайдені на одному астероїді. Подібна знахідка унікальна сама по собі та знову змушує задуматися про те, де теоретично можливе зародження життя. Зауважимо, що ряд ознак (співвідношення ізотопів азоту, молекулярний склад, співвідношення D- та L-форм амінокислот тощо) чітко вказує на те, що органіка Бенну дійсно сформувалася на астероїді, а не був занесений з земних джерел.

Високий вміст аміаку та азоту натякнули вченим, що астероїд походить із зовнішньої частини Сонячної системи. Крім того, з’явився вагомий аргумент на користь того, що прекурсори для зародження життя могли бути синтезовані в космосі. Не виключається, що саме звідти вони, зрештою, і потрапили на Землю.

До речі, раніше вважалося, що для утворення "молекул життя" потрібна планета з атмосферою. Але нова знахідка каже, що потенційних місць для його зародження у Всесвіті може бути набагато більше.

То що там з інопланетянами?

І ось ми повертаємось до головного питання: чи знайшли вчені позаземне життя? Коротка відповідь – ні.

Десятиліття старань рекламників і те, що хімія рідко буває улюбленим предметом у школі, часто призводить до того, що слово "органіка" сприймається як синонім до слова "життя". А це не зовсім відповідає дійсності.

Органіка — це майже всі сполуки, у складі яких є вуглець (так, і пластик теж). А вуглець становить приблизно 0,5% усієї речовини у Всесвіті, що робить його четвертим за поширеністю елементом після водню, гелію та кисню. Особливі хімічні властивості вуглецю дозволяють йому формувати довгі полімерні ланцюжки, а отже, і створювати дуже складні молекули, на зразок білків та амінокислот. Завдяки цьому все відоме нам життя базується саме на цьому елементі таблиці Менделєєва.

Простіше кажучи, все життя це органіка, але не вся органіка це життя.

У навколонауковій спільноті обговорюються ідеї виникнення життя на основі кремнію, азоту або сірки, проте для цього знадобилися б справді екстремальні умови на кшталт надвисоких температур чи величезного тиску. До того ж відсутність хімічної гнучкості у цих елементів веде подальші міркування на цю тему в область наукової фантастики. Так що вибачте, силіконові істоти, але ми тут говоримо про серйозніші речі.

Істота з кремнію в серіалі "Зоряний шлях"

Вуглець своєю чергою зустрічається навіть у відкритому космосі у вигляді чадного газу (CO), метану (CH4), вуглекислого газу (CO2). І, як вже згадувалося вище, через свої властивості він може під впливом зовнішніх факторів (на зразок ультрафіолету) почати формувати складні амінокислоти.

Наприклад, у дослідженні від листопада 2024 року вчені розповіли, як гамма-випромінювання здатне "ламати" молекули метану, що призводить до початку складніших реакцій. Зрештою їм вдалося перетворити метан на амінокислоту гліцин, хоч і не без проміжних кроків.

В іншому експерименті гліцин зміг з’явитися з простих сполук навіть у вакуумі, при температурі -260 градусів за Цельсієм і без зовнішнього випромінювання. Тоді вчені припустили, що органіка в космосі могла існувати ще до того, як загорілися перші зірки.

Гліцин своєю чергою є своєрідною "заготовкою" для складніших амінокислот. І, звичайно ж, у нас є свідчення їх синтезу в космосі — наприклад, у Мерчисонському метеориті їх було знайдено понад 90, а деякі з них навіть не використовуються в земній біохімії.

Таким чином, наявність складних органічних сполук десь у космосі не дає нам прямої вказівки на те, що там є життя. Однак, якщо люди десь і знайдуть позаземне життя, то воно, швидше за все, буде на основі вже наявних органічних сполук.

Колоністи

Дослідження заражених зразків Рюгу в основному демонструє, що навіть визначні уми людства теж можуть бути необережними. Але з іншого боку, воно призводить до дуже цікавого висновку – земні бактерії можуть існувати у зразках ґрунту з астероїдів.

Адже вони не лише вижили у "стерильних" лабораторних умовах, а й навіть спробували з’їсти позаземну органіку. Попри суворі умови, доступність енергії дозволила їм розмножуватися з періодичністю 5,2 дня.

У цьому випадку виникає питання: а чи не могли вони на якомусь з етапів існування Землі вирушити підкорювати космос?

Імовірність цього далеко не нульова. Наприклад, їх могло викинути в космос після падіння астероїдів на Землю, або, що ще реальніше, вони вирушили у подорож на людських космічних апаратах.

Після завершення місій Surveyor 3 (1967) та Apollo 12 (1969) вчені знаходили бактерії, які змогли пережити політ на Місяць і успішно повернутися на Землю — хоча тут не виключено зараження вже після повернення. А в дослідженні від 2023 року було доведено можливість розмноження бактерій у марсіанському ґрунті (треба просто додати води).

Apollo 12 доставив людей на Місяць, але міг відправити туди й бактерій

Тепер ми знаємо, що бактерії набагато живучіші, ніж вважалося раніше, а в NASA вже серйозно стурбовані темою їхнього потрапляння на Марс. Поки що не йдеться про те, що вони здатні самостійно адаптуватися до марсіанських умов, проте вчені хочуть бути впевнені, що в привезених звідти дорогоцінних зразках будуть саме гіпотетичні "корінні марсіани", а не "понаїхавші" бацили.

Адже розрізнити їх може бути важче, ніж ми думаємо. Але це вже зовсім інша історія.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
KOLA вийшла на сцену в образі клоуна й розкрила проблему більшості в особливій пісні
TSN
2025-05-02T16:06:40Z
"Закопала ще більше": Саніна гучно оскандалилася заявою про чоловіка
GlavRed
2025-05-02T15:27:46Z
Зіграв себе у радянському фільмі, конкурував з Петлюрою: 6 маловідомих фактів про Юрка Тютюнника
24tv
2025-05-02T15:27:39Z
Дизайнери поділилися, який меблевий тренд буде повсюди в 2025 році
24tv
2025-05-02T15:27:01Z
Анну Алхім попросили заспівати пісню українською мовою: реакція блогерки обурила мережу
24tv
2025-05-02T15:21:56Z
Ексклюзив: син Джека Ніколсона Рей Ніколсон — про життя в тіні батька і роль сталкера-психопата
Вива
2025-05-02T15:09:33Z
Євробачення-2025: вперше показали головну сцену шоу в Базелі
1News
2025-05-02T15:03:41Z
Тренд на цю стрижку буде повсюди у 2025 році: її радять всі стилісти
24tv
2025-05-02T14:57:02Z
Вийшов новий альбом Jerry Heil
Gazeta UA
2025-05-02T14:55:15Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Єврокомісія представила низку потенційних контрзаходів та поступок у відповідь США
Факти ICTV
2025-05-02T16:07:23Z
Роспропаганда активізувала кампанію про «звірства неонацистів в Одесі» у 2014 році
Детектор М
2025-05-02T16:07:09Z
ООН готується до змін через нестачу грошей - ЗМІ
Gazeta UA
2025-05-02T16:07:05Z
У Польщі виступили проти посилення контролю на кордоні з Німеччиною
Европейская правда
2025-05-02T16:06:35Z
В Азербайджані звинуватили Росію в масованій кібератаці на країну
Европейская правда
2025-05-02T16:06:16Z
Фаворит на посаду президента Румунії від правих: Росія не є серйозною загрозою для НАТО
Лига
2025-05-02T16:03:53Z
Україна отримає $3 млрд від заморожених російських активів – Шмигаль
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T16:01:24Z
ЗМІ: Посадовці представили Трампу варіанти посилення економічного тиску на Росію
Европейская правда
2025-05-02T16:00:01Z
ЗМІ: масштабному блекауту в Іспанії передували кілька збоїв в енергосистемі
Европейская правда
2025-05-02T16:07:40Z
Угода про копалини: ЗМІ довідались, які проєкти можуть стартувати першими
Gazeta UA
2025-05-02T16:06:18Z
TikTok у ЄС оштрафували на 530 млн євро за передачу даних користувачів до Китаю
Европейская правда
2025-05-02T16:01:56Z
Подорожчання продуктів у Полтаві: що найбільше вдарить по кишені
Политека
2025-05-02T16:01:29Z
Отримання пенсій переселенцями: скасували важливе обмеження
Хвиля
2025-05-02T16:00:02Z
Дешевше, ніж в Україні: які ціни на квартири в Молдові
24tv
2025-05-02T15:48:33Z
В Україні у травні знизилася ціна на помідори
Gazeta UA
2025-05-02T15:42:14Z
Який відсоток від зарплати йде на внески до Пенсійного фонду
24tv
2025-05-02T15:33:58Z
Українців закликали не поспішати купувати євро: у чому причина
Хвиля
2025-05-02T15:30:16Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Про ухилянтів, ТЦК і завершення війни: інтерв'ю з ведучим 24 Каналу, який мобілізувався
24tv
2025-05-02T16:06:45Z
Анекдоти та меми тижня: До роздачі жартів - шикуйсь! Раз-два!
Комсомольская правда
2025-05-02T16:04:33Z
Британія запустила в експлуатацію новітні дрони для придушення ворожих радарів
Европейская правда
2025-05-02T16:01:36Z
Діти війни в Україні: хто і як може отримати статус
24tv
2025-05-02T16:00:37Z
Львівські круасани відкрили заклад у Південній Кореї
AgroPortal
2025-05-02T16:00:02Z
"Дім злоби": жінка придумала оригінальну помсту після розлучення
Фокус
2025-05-02T15:57:59Z
"Українська команда" разом з чемпіоном-паралімпійцем Крипаком передали автівку бійцям БТГ ХНУПС
24tv
2025-05-02T15:54:29Z
Обоє були у шлюбі, коли познайомились: що відомо про дружину Анатолія Гриценка
Telegraf
2025-05-02T15:48:11Z
У Харкові поліцейські встановили особу чоловіка, який стріляв на Бурсацькому узвозі
24tv
2025-05-02T16:06:59Z
Один з найбагатших людей Норвегії загинув у Польщі
Подробности
2025-05-02T15:57:07Z
У центрі Харкова 61-річний чоловік відкрив вогонь з пістолета
Мій Харків
2025-05-02T15:46:21Z
Судно, на якому Грета Тунберг мала вирушити до Гази, атакували дрони
Комсомольская правда
2025-05-02T15:40:02Z
Підглянув pin-код картки: у Дніпрі чоловік викрав гроші у свого друга
InternetUA
2025-05-02T15:31:34Z
Зниклу 13-річну дівчинку знайшли мертвою в річці на Буковині. "Телеграф" дізнався, якою вона була
Telegraf
2025-05-02T15:24:31Z
У Чилі стався потужний землетрус магнітудою 7,5: люди тікають з будинків через загрозу цунамі
24tv
2025-05-02T15:22:32Z
У Києві вдень на станції метро "Дорогожичі" виявили тіло людини
Khreschatyk
2025-05-02T15:18:02Z
Стерненко розкрив деталі замаху на його життя: хто замовив вбивство активіста
TSN
2025-05-02T15:09:20Z
Залишилося 20% шлунку: Володимир Жогло пояснив причину різкого схуднення
Факти ICTV
2025-05-02T15:40:41Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Справжня "полуничка": як на жінок та чоловіків впливає перша сезонна ягода
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:44Z
Як агробізнес допомагає мобілізованим співробітникам та їхнім родинам у 2025 році? Дослідження Agrohub
Agravery
2025-05-02T13:16:44Z
Коли правильно стерилізувати кішку: ветеринар назвав "золоті" правила, які варто знати
GlavRed
2025-05-02T11:27:44Z
Як швидко позбутися від засосу
24tv
2025-05-02T11:15:35Z
Як захистити рослини від екстремальної спеки: корисні поради садівникам
TSN
2025-05-02T10:09:27Z
В Україні провели понад 400 тисяч досліджень новонароджених
УкраинФорм
2025-05-02T09:15:38Z
100 привітань з днем народження для сестри
Мій Харків
2025-05-02T15:52:37Z
Покинутий архіпелаг, де виживали століттями, тепер порівнюють із "Парком Юрського періоду"
Фокус
2025-05-02T15:45:48Z
Урожай буде великим та смачним: чим потрібно полити огірки
GlavRed
2025-05-02T15:33:48Z
Професійний результат гарантовано: що потрібно, аби з першого разу правильно пофарбувати дерево
24tv
2025-05-02T15:24:12Z
Мошки зникнуть з квартири назавжди: елементарний народний спосіб
24tv
2025-05-02T15:15:18Z
Позитивне мислення більше не в тренді: чому не завжди потрібно намагатися змінити негативні думки на позитивні
TSN
2025-05-02T15:09:10Z
Секрети пекарень: що додають у тісто для неймовірного аромату випічки
ТСН
2025-05-02T14:33:53Z
Не бутербродами єдиними: ця намазка з лікарською ковбасою підійме закуску на новий рівень
24tv
2025-05-02T14:33:38Z
Жир на кухні миттю розчиниться за допомогою одного простого засобу
GlavRed
2025-05-02T14:27:56Z
В Україні спостерігається критичне маловоддя на річках
1News
2025-05-02T16:03:51Z
До "Турботи" внесуть зміни щодо допомоги киянам, чиє житло зруйнували ворожі обстріли, – Кличко
24tv
2025-05-02T16:00:55Z
Говорив, що визнав помилку: на Покровському напрямку окупант добровільно здався в полон
24tv
2025-05-02T16:00:02Z
Тут свого часу був і форпост давньоруського Києва, й костел: де знаходиться ця вулиця
Telegraf
2025-05-02T15:57:57Z
Поліція Києва офіційно відкриває сезон вело-, мото- та кінних патрулів
Khreschatyk
2025-05-02T15:48:12Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 3 травня: синоптики попередили про дві проблеми
Политека
2025-05-02T15:46:27Z
У Києві викрили на шахрайстві чергових посадовців ОСББ
Khreschatyk
2025-05-02T15:42:14Z
Фінансовий гороскоп для всіх знаків Зодіаку на травень 2025 року
Фокус
2025-05-02T15:30:41Z
Росіяни тестують нову тактику на Донеччині: з'явилося відео, як у окупантів "підгорає"
24tv
2025-05-02T15:27:13Z
Де Маркос: Атлетік вірить у камбек
Football.ua
2025-05-02T15:58:20Z
"Вибачайся, скотина": радянський чемпіон накинувся на друга України з безглуздими звинуваченнями
Telegraf
2025-05-02T15:54:46Z
З моєї голови текла кров, – Усик розповів, як єдиний раз побував у нокауті
24tv
2025-05-02T15:54:35Z
Манчестер Юнайтед хоче підписати Та – Sky Sports
Football.ua
2025-05-02T15:24:38Z
"На межі життя та смерті": батько Юбенка-молодшого розповів про стан сина після бою із Бенном
24tv
2025-05-02T15:24:24Z
"Шахтар" почав продавати квитки на "Донбас Арену"
Gazeta UA
2025-05-02T15:21:31Z
У Бельгії відбувся чемпіонат з імітації крику чайок: хто став переможцем
24tv
2025-05-02T15:21:23Z
Клуб Першої ліги гарантував собі дебютний вихід в УПЛ
24tv
2025-05-02T15:15:49Z
Реванш Усик – Дюбуа: скільки коштують квитки на бій та де їх придбати
Факти ICTV
2025-05-02T14:49:56Z
Єдиний в Україні Ferrari 296 GTB за 15 млн помітили в Києві. "Телеграф" дізнався, чий він
Telegraf
2025-05-02T15:51:43Z
Відомий європейський автобренд відродять після 14 років відсутності на ринку
Фокус
2025-05-02T15:27:33Z
Singer анонсував новий рестомод на базі Porsche 911
AutoCentre
2025-05-02T15:10:47Z
Продажі цього седана Kia зросли втричі, але електрокари бренду стрімко втрачають популярність
Топ Жир
2025-05-02T15:00:11Z
Mercedes-Benz презентує передові автомобілі для комунальних служб
AutoCentre
2025-05-02T14:09:58Z
Volkswagen презентував спортивну модифікацію бюджетного кросовера
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:01Z
600-сильні гіганти: у США презентували надпотужні сімейні позашляховики
Фокус
2025-05-02T13:30:57Z
Ринок електромобілів в Україні: у квітні зареєстровано понад 5 тисяч авто
AutoGeek
2025-05-02T13:21:12Z
Нова 911 від Singer дозволяє змінювати задню частину за бажанням
Топ Жир
2025-05-02T13:15:50Z
ЦРУ використовує відео для вербування китайських чиновників, розчарованих у системі
24tv
2025-05-02T16:06:48Z
Реліз GTA VI перенесли: коли вийде гра і скільки коштуватиме в Україні
Telegraf
2025-05-02T15:58:48Z
Чому собаки нахиляють голову, коли з ними розмовляють: несподівана відповідь
GlavRed
2025-05-02T15:51:53Z
Творець ChatGPT запустив криптовалюту, яку можна заробити за сканування очей
InternetUA
2025-05-02T15:46:41Z
Оновлення Windows 11 може призвести до втрати всіх даних на комп’ютері
InternetUA
2025-05-02T15:28:20Z
Популярні смартфони жителів 100 країн атаковані: що робити, якщо ваш телефон серед них
Фокус
2025-05-02T14:57:31Z
Українська гра Broken Life про кота-ветерана вийшла в дочасний доступ на Steam
ZN UA
2025-05-02T14:37:48Z
У зонда "Психея" виникла аварійна зупинка двигунів – у NASA поки не знають причин
24tv
2025-05-02T14:36:20Z
TikTok оштрафували на 600 млн доларів через порушення правил ЄС щодо конфіденційності
Детектор М
2025-05-02T14:34:32Z