MY.UAНовини
Старі шаблони гальмують якість освіти: як змінити університетські програми?
Старі шаблони гальмують якість освіти: як змінити університетські програми?

Старі шаблони гальмують якість освіти: як змінити університетські програми?

Старі шаблони гальмують якість освіти: як змінити університетські програми?

Українські університети постійно покращують якість освіти і не менш постійно кажуть, що ця якість потребує суттєвого поліпшення. Можна перелічити чимало факторів, що призводять до утворення цього замкненого кола. Одним із них є певний традиційний спосіб, в який побудовано в університетах освітні програми: загальноприйняті у нас параметри організації процесу навчання студентів напряму заважають досягнути бажаної якості освіти. Хочу в цій статті коротко окреслити такі параметри і запропонувати кілька ідей, як можна змінювати ситуацію на краще. Одразу зазначу, що ці ідеї більше орієнтовані на бакалаврські та магістерські освітні програми за суспільними та гуманітарними спеціальностями (за якими в Україні навчається більшість студентів), аніж на підготовку фахівців із природничих та інженерних наук.

Першою проблемою є засилля коротких навчальних дисциплін.

Студент упродовж семестру зазвичай вивчає одночасно 7–8 курсів, кожен з яких має невелику кількість лекцій і практичних занять. Сумлінний студент приділятиме значну увагу двом чи трьом предметам (бо всерйоз зосередитися одразу на більшій кількості дисциплін об’єктивно важко), а інформацію з інших предметів сприйматиме «по верхах». Оскільки ці два-три пріоритетні курси також короткі, то і в них важко розкрити складний матеріал, глибоко зануритися в нього і міркувати над нюансами. У цій ситуації також часто дублюється інформація в різних курсах, адже складно ретельно узгодити між собою і прибрати повтори у близько 50 дисциплінах бакалаврської програми.

Лаборанта Львівського університету після мобілізації знайшли з травмами на трасі: що кажуть у ТЦК та поліції

Гарною альтернативою цьому подрібненню має стати опанування студентами лише, скажімо, чотирьох курсів за семестр. Тоді кожна навчальна дисципліна стає «повнокровною», більшою за обсягом, у неї з’являється достатньо аудиторного часу на ретельне опрацювання матеріалу. В окремих курсах цілком доречно запропонувати здобувачам освіти й реальні елементи науково-дослідницької роботи.

Другою проблемою є невизначеність реальних цілей багатьох дисциплін. Потужна бюрократична традиція призводить до того, що опис цілей певної (нагадую, зазвичай доволі короткої) навчальної дисципліни в окремих університетах може зайняти дві-три сторінки щільного тексту. В такому описі неможливо зрозуміти, яких результатів студент дійсно має досягти, а які написано заради надання програмі курсу солідного вигляду.

Гарним інструментом для розв’язання цієї проблеми є розробка програм університетських дисциплін за певним алгоритмом, відомим як «зворотний дизайн курсу».

Згідно з цією методикою, спочатку викладачу слід обміркувати й описати, яких результатів навчання після завершення курсу мають досягнути студенти. Їх не повинно бути багато, 6–8 ключових позицій цілком достатньо.

Наступний крок — зрозуміти, які дії студентів продемонструють, що вони дійсно домоглися цих результатів. Методи контролю знань і вмінь студентів потрібно обирати залежно від цих дій.

Далі, впродовж семестру здобувачі мають навчитися виконувати контрольні завдання. Наприклад, якщо метою є навчитися робити презентації, то на семінарах студенти мають повправлятися в цьому, а не розв’язувати тести, зачитувати короткі відповіді з екранів смартфонів тощо.

Насамкінець викладач має підібрати з предметного поля своєї дисципліни той матеріал, з яким студенти працюватимуть в аудиторіях і вдома в рамках сформульованих на попередніх кроках завдань. Отже, змістова частина програми (силабусу) навчальної дисципліни визначається лише на цьому, завершальному, етапі.

Третя проблема здобуття вищої освіти — негнучкість формату семестрових екзаменів. Зазвичай екзамени є письмовими, їхня частка у підсумковій оцінці за курс становить 40 або 50 балів із 100, інші 50–60 балів студент отримує впродовж семестру. Що тут спірне? Можна нічого не робити пів семестру, спробувати списати на іспиті й завдяки високій вазі іспиту в загальній оцінці отримати «задовільно». До того ж часто застосовується лотерейний принцип: екзаменаційні білети мають варіанти, якість відповіді студента визначається тим, чи витягнув він білет із «знайомими» питаннями.

Усі ці параметри можна змінювати. Коли навчальна дисципліна має багато семінарських і практичних занять, логічно, щоб студент отримував 80% своєї підсумкової оцінки за навчання під час семестру, і лише 20% — на екзамені. Письмова форма іноді не підходить для оцінювання ключових результатів певного курсу, і після його завершення доречніше провести усний екзамен. Можливо, замість лотереї доцільно запропонувати всім студентам однакове екзаменаційне завдання, витративши більше зусиль на його ретельну підготовку.

Формою іспиту може бути й творче завдання, яке здобувачі виконують удома і наступного дня надсилають викладачеві. Ось варіант: доручити студентам поставити важливе теоретичне питання штучному інтелекту (бо вони все одно це зроблять) і проаналізувати помилки, неточності та дрібні деталі відповіді комп’ютера із посиланнями на навчальний матеріал, який опрацьовувався упродовж семестру.

Висока мета всіх цих пропозицій — свідомо «дефлювати» оцінки (на противагу їхній інфляції). Щоб оцінка «задовільно» дійсно означала, що студент успішно опанував більш як половину курсу, а не «знає бодай щось».

Ще однією проблемною традицією української вищої освіти є загалом низький статус письмових студентських робіт.

Українська вища освіта не синхронізована з ринком праці: експерт розповів, чому

Суспільні і гуманітарні спеціальності природно пов’язані із роботою з великими обсягами інформації, представленої у формі різноманітних текстів. Опрацювання і створення таких текстів мало би бути чільним видом навчальної діяльності молодих людей.

Проте масштабне соціологічне дослідження десятирічної давності (див. рис.) засвідчило, що українські студенти і, зверніть увагу, викладачі вважають головними умовами отримання високих оцінок відвідуваність занять і активну участь у них (що ніяк не характеризує здобуті результати навчання), гарні знання з предмета («гарність» неможливо виміряти), усні виступи та виконання контрольних робіт. Підготовлені студентами вдома письмові роботи — лише на шостому місці цього «рейтингу».

З часу проведення цього опитування ситуація змінилася тільки в тому, що дипломні роботи почали перевіряти на відсутність плагіату. Але наївно очікувати високої якості від бакалаврської дипломної роботи, якщо випускник за попередні чотири роки підготував лише дві курсові. Вміння добре писати, формувати й аргументувати свою думку потребує постійної наполегливої практики.

Системи генеративного штучного інтелекту, які за секунди створюють довільні тексти на будь-який запит, є в цьому ключі новим викликом. Вони оновлюють систему координат, в якій мають існувати письмові студентські роботи, поради і відгуки викладачів. Але ці координати геть не є підставою для відмови від систематичного навчання студентів нюансів письмової форми комунікації та викладу власних думок.

Крім того, на бакалаврських освітніх програмах суспільного та гуманітарного спрямування, які ставлять собі за мету надавати дійсно ґрунтовну глибоку освіту, було би чудово бачити якусь наскрізну лінію розвитку мислення — вид діяльності, яким студенти регулярно займатимуться з викладачами всі чотири роки навчання.

Маю три ідеї. Вивчення класичних праць видатних науковців вашої спеціальності. Або знайомство з найкращими творами світової літератури із застосуванням технік повільного читання. Або прискорене опанування англійської мови на першому-другому курсах і викладання англійською половини дисциплін на старших курсах бакалаврату. Суть — запропонувати студентам комфортний простір для постійного творчого навантаження розуму.

Насамкінець наголошу, що жодна з вищенаведених ідей не суперечить чинному законодавству України, стандартам вищої освіти чи вимогам Міносвіти. Розбудова освітнього процесу на оновлених методичних засадах здатна залучити в університети сильніших і вмотивованіших вступників. Як нашим закладам вищої освіти підійти до окреслених змін? Варто починати діалоги на рівнях студентів, викладачів, факультетів і кафедр. Напевно, найкращим шляхом може бути спочатку експеримент із перебудови в університеті логіки бакалаврської чи магістерської програми з якоїсь однієї спеціальності. Наступного року — масштабувати такий експеримент на два факультети тощо. Авжеж, усі у вищій школі виграють від поступового переосмислення і трансформації окремих традиційних практик, які з часом втрачають актуальність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
30 лет назад на морском дне нашли "таинственный круг": то, что его создает в 16 раз меньше
Фокус
2025-02-11T08:06:16Z
Google Maps изменил название Мексиканского залива для пользователей в США
TSN
2025-02-11T08:01:54Z
Локдаун из-за COVID-19 привел к снижению температуры на Луне: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-11T08:00:45Z
Как вызвать помощь в экстренных ситуациях без мобильной связи и интернета
Знай
2025-02-11T07:51:54Z
Еще один водный мир обнаружен в Солнечной системе: что выяснили астрономы
Фокус
2025-02-11T07:06:42Z
Отличный подарок ко Дню влюбленных: ТОП-3 бюджетных мощных смартфона
Telegraf
2025-02-11T06:57:04Z
Xbox Series S помогла оптимизировать Kingdom Come: Deliverance II под другие консоли
GameMag
2025-02-11T00:22:54Z
Изобретатель, покоривший небо Америки: путь авиаконструктора Игоря Сикорского
Telegraf
2025-02-10T23:30:46Z
Самый быстрый в мире суперкомпьютер El Capitan запустили для защиты ядерного арсенала США
UAToday
2025-02-10T21:15:37Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 11 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-11T08:06:40Z
Почему, выбирая «быть собой», мы становимся более одинокими
Marie Claire
2025-02-11T08:01:11Z
Нет счастья в личной жизни: женщинам с этими именами постоянно не везет в любви
TSN
2025-02-11T07:51:42Z
Какие комнатные растения нужно поливать подкисленной водой: список
TSN
2025-02-11T07:21:27Z
К чему снится собака?
Comments UA
2025-02-11T06:06:40Z
День Святого Валентина 2025: что приготовить на романтический ужин
Комсомольская правда
2025-02-11T04:42:21Z
Худшие месяцы в 2025 году для Рыб: что пойдет не по плану
Comments UA
2025-02-10T20:06:01Z
Венеция будет взимать плату за однодневный вход в город и в 2025 году
Европейская правда
2025-02-10T19:24:06Z
Воздушные волны, как у Рози Хантингтон-Уайтли — самая соблазнительная укладка на 14 февраля
Marie Claire
2025-02-10T19:00:36Z
Пять лет тюрьмы: в Киеве суд вынес приговор мужчине, укравшему телефон
Политека
2025-02-11T07:00:52Z
Девушка солиста Mötley Crüe чудом выжила в авиакатастрофе
Фокус
2025-02-11T06:57:29Z
Главные новости ночи 11 февраля 2025: взрывы в российских города и взлет вражеских самолетов
TSN
2025-02-11T04:51:25Z
Грабитель убил сестру писателя
Gazeta UA
2025-02-11T03:39:17Z
В Турции готовятся к цунами из-за землетрясения в Эгейском море
Корреспондент
2025-02-11T03:12:45Z
Киевлянка во время воздушной тревоги укрылась в подземном переходе, там ее поджидал грабитель
Новости Украины
2025-02-10T22:00:38Z
Под Киевом обнаружили боевой элемент кассетной бомбы "Мотив-3М", разрывающий танк: детали
Фокус
2025-02-10T20:30:03Z
"Способен на подвиги": почему лаборант Бильченко выпрыгнул из авто и какие имеет травмы, — СМИ
Фокус
2025-02-10T19:30:00Z
Эти знаки Зодиака рискуют попасть в ДТП в 2025 году
Comments UA
2025-02-10T19:21:29Z
Был спорный бой с Усиком: Промоутер назвал приоритетную цель Дюбуа
Корреспондент
2025-02-11T07:39:28Z
Известный украинский боксер посетил матч киевского Динамо
Корреспондент
2025-02-11T07:09:38Z
НБА: Юта без Михайлюка проиграла Лейкерс
Корреспондент
2025-02-11T06:36:33Z
Конкурент Зинченко покинет Арсенал свободным агентом
Корреспондент
2025-02-11T06:15:11Z
Беринчик назвал приоритетного соперника
Корреспондент
2025-02-11T05:57:35Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей плей-офф 11 февраля
ZN UA
2025-02-10T22:06:03Z
Анчелотти может возглавить одну из лучших сборных мира
Корреспондент
2025-02-10T21:06:49Z
Хан назвал единственный бой, ради которого Фьюри вернется на ринг
Gazeta UA
2025-02-10T18:27:46Z
Турки Аль аш-Шейх считает Усика лучшим боксером P4P
Корреспондент
2025-02-10T16:51:45Z
Больше полусотни атак: в ВСУ назвали два самых горячих направления, что там происходит
Telegraf
2025-02-11T08:06:20Z
Испытание холодом: выдержит ли энергетика Украины две недели февральских морозов
Фокус
2025-02-11T08:06:14Z
"РЭБ ему не страшен": российские пилоты прибегают к тактике "засад", — боец ВСУ
Фокус
2025-02-11T08:00:17Z
Коммунальщики могут игнорировать показатели и завышать платежки: в каких случаях это законно
Знай
2025-02-11T07:36:09Z
Почему россиянам так важен Торецк: действительно ли город уже оккупирован
Comments UA
2025-02-11T07:24:43Z
В Харькове более 200 миллионов собираются потратить на восстановление дома
Comments UA
2025-02-11T06:57:07Z
Уклонист проклял украинскую военную корреспондентку
Апостроф
2025-02-11T06:39:38Z
Оккупанты ударили по Полтавской области: что известно
TSN
2025-02-11T06:36:56Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 11 февраля в Украине
UAToday
2025-02-11T06:33:25Z
Загадка набросков Леонардо да Винчи: в Милане нашли тайные туннели
Фокус
2025-02-11T07:51:13Z
Певица Jerry Heil показала свою "студию с унитазом" - фото стало мемом/Поклонников Jerry Heil повеселило фото ее "студии"
Апостроф
2025-02-11T07:45:20Z
Юлия Санина спела на мероприятии NASA
Корреспондент
2025-02-11T07:39:44Z
Paramount показала новый тизер финальной части Миссия невозможна
Корреспондент
2025-02-11T07:31:52Z
Художницу возмутило обливание грязью певицы Тины Кароль/Поклонница певицы объяснила, в чем особенность Кароль
Апостроф
2025-02-11T07:21:17Z
Премьеры недели
Кино-Театр
2025-02-11T07:03:15Z
"Выходила в слезах...": Мишель Андраде призналась, что пережила во время работы с Потапом
Знай
2025-02-11T04:51:51Z
Бьюти-находка дня: тональный кушон для лица с SPF от BANILA CO
Marie Claire
2025-02-11T04:15:16Z
Михаил Поплавский и Павел Зибров объявили о старте совместного проекта «Украинская песня года – 2024»
Знай
2025-02-10T21:00:12Z
Мужчина проходил собеседование онлайн и не знал, что происходит у него за спиной
Фокус
2025-02-11T08:06:47Z
Призыв в ВСУ с 18 лет: от Зеленского требуют показать приверженность Западу, – СМИ
Фокус
2025-02-11T07:51:16Z
«Несмотря на попытки УПЦ МП отмежеваться от РПЦ»: в ГУР обратили внимание на красноречивый календарь
Апостроф
2025-02-11T07:48:12Z
Глубокие декольте и приталенные платья: как одевалась предательница Марченко перед тем, как стать "паломницей"
Telegraf
2025-02-11T07:30:57Z
ВЛК затягивает решение: как добиться исключения с военного учета
Знай
2025-02-11T07:06:17Z
Кто из пенсионеров имеет право на бесплатную коммуналку: названы категории украинцев
Политека
2025-02-11T06:39:59Z
В "Резерв+" внедрили важную функцию: что нужно знать
Знай
2025-02-11T06:36:17Z
Почему праздник 11 февраля нужно провести с семьей: примета на счастье
UAToday
2025-02-11T06:33:56Z
"Делает невероятную работу по помощи Украине": вокруг фото дочери Келлога в вышиванке возник ажиотаж
Апостроф
2025-02-11T06:21:07Z
Вздутие живота после кофе: как любимый напиток влияет на пищеварение
Gazeta UA
2025-02-11T08:09:34Z
Рак надпочечников: симптомы редкого заболевания
Comments UA
2025-02-11T07:21:05Z
Врачи развеяли 5 мифов о чесноке, в которые до сих пор все верят
Comments UA
2025-02-11T06:42:01Z
Что нельзя пить во время простуды: этому списку вы удивитесь
Gazeta UA
2025-02-11T06:06:14Z
Минус 7 кг без жестких диет: секреты быстрого похудения от эксперта
Gazeta UA
2025-02-11T00:06:51Z
От осложнений кори на Буковине умер 10-летний ребенок
Комсомольская правда
2025-02-10T23:45:33Z
Крупнейшие аптечные ритейлеры подписали Декларацию о снижении цен на лекарства
UAToday
2025-02-10T20:39:57Z
Минздрав разъяснил новые правила продления инвалидности в 2025 году
Хвиля
2025-02-10T18:24:23Z
Бананы чернеют и становятся мягкими: как правильно хранить фрукт
TSN
2025-02-10T16:33:40Z
В Украине резко подешевели популярные овощи
TSN
2025-02-11T08:06:34Z
Заменят ветряки и солнечные панели: ядерные мини-реакторы обеспечат энергией на десятки лет
Фокус
2025-02-11T08:00:49Z
"Мошенник" vs "Задира": конфликт между Маском и Альтманом обостряется после предложения покупки OpenAI
ZN UA
2025-02-11T07:24:33Z
Илон Маск заявил, что совсем не заинтересован в покупке приложения TikTok
Известия Киев
2025-02-11T07:24:02Z
Канада отреагировала на пошлины США на сталь и алюминий
Gazeta UA
2025-02-11T07:12:38Z
Совершили покупку – остались без помощи: за какие финансовые операции могут забрать субсидию
Знай
2025-02-11T06:06:58Z
Удар по Украине: Россия в мороз била по энергосистеме
Comments UA
2025-02-11T05:42:24Z
Финансовая помощь для пенсионеров: кто может получить больше 3 тыс. гривен
Знай
2025-02-11T05:06:05Z
Выплаты ВПЛ: что изменилось в этом году
ZN UA
2025-02-11T05:04:55Z
Водителей оштрафуют и лишат прав всего за одно: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-11T06:51:07Z
Немецкий концерн поставил ВСУ еще пять тактических автомобилей Caracal
ZN UA
2025-02-10T21:42:37Z
Как сэкономить топливо зимой: простые правила для водителей в холодное время года
Знай
2025-02-10T18:51:15Z
В Польше выпустят роскошный шестиколесный папамобиль на базе "Гелендвагена"
Фокус
2025-02-10T16:21:10Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
В США хотят, чтобы Европа закупала больше американского оружия для Украины, — Reuters
Фокус
2025-02-11T08:07:53Z
Дональд Трамп: Украина, по сути, согласилась передать США редкоземельные минералы на 500 млрд долларов
Comments UA
2025-02-11T08:06:20Z
Мира между Украиной и РФ не будет: Путин нагло «послал» Трампа с его инициативами
Comments UA
2025-02-11T08:03:15Z
Благотворительный фонд дочери Кита Келлога оказывает гуманитарную помощь Украине — WP
ZN UA
2025-02-11T07:57:48Z
Дальнейшая поддержка Украины: Запад выдвинул условие Зеленскому
TSN
2025-02-11T07:48:29Z
Китай и Россия жестко просчитались: Трамп может этого не простить
Comments UA
2025-02-11T07:39:16Z
Путин послал сигнал Трампу: Украина ждет ответа от президента США
Comments UA
2025-02-11T07:36:47Z
Рада планирует дать старт достройке Хмельницкой АЭС
TSN
2025-02-11T07:36:39Z
Трамп сделал интригующее заявление о мирном соглашении между Украиной и РФ
Comments UA
2025-02-11T07:36:02Z