MY.UAНовини
Електоральні особливості української еміграції
Електоральні особливості української еміграції

Електоральні особливості української еміграції

Електоральні особливості української еміграції

Завдяки багатомільйонній міграції Україна сьогодні є транскордонним явищем, що неабияк упливає на життя Європи та світу. А вплив вимушеної української еміграції на політичне життя власної країни можна буде зрозуміти під час майбутніх виборів, хоч коли вони відбудуться.

Нагадування про необхідність їх проведення дедалі частіше лунають як усередині країни, так і ззовні. Республіканський сенатор Ліндсі Грем пускав пробну кулю, закликаючи до проведення виборів іще 2023 року. Відтоді американці періодично повертаються до цієї теми. Днями спецпредставник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог заявив про доречність проведення виборів 2025 року. Така турбота про українську демократію пояснюється планами щодо запуску переговорів про припинення війни, результати яких із боку України має підписувати сторона, яка не має ризиків втрати легітимності.

Цей підхід палко підтримує кремлівський трон. Великі «прихильники» демократичних виборів — росіяни — беруть активну участь у всіх виборах у світі, крім власних. Російське втручання в українські політичні перегони має компенсувати воєнно-стратегічний провал РФ у справі знищення нашої держави.

Всередині України опозиційні політичні сили також прагнуть підрахувати виборчі голоси, бо вважають Зеленського та його менеджерів тими, хто з часом стали бенефіціарами цієї війни, не зацікавленими в її припиненні через високу ймовірність втратити владу на виборах. Влада ж усвідомлює, що завоювати електоральні уподобання без перемоги неможливо. Водночас з огляду на невідворотність виборів ведеться робота з вивчення громадської думки й навіть створюється Міністерство національної єдності. Одним з його завдань є комунікація держави з емігрантами.

Попри складність проведення виборів в осяжні терміни стає очевидним, що тема оновлення українського політикуму — одна з тих, що визначатимуть суспільне життя 2025 року не лише в Україні, а й поза її межами.

Електоральне поле набуло унікальних змін — мільйони українців перемістилися з постійних місць мешкання в тому числі за кордон і відтепер становлять демографічний прошарок із потужним виборчим потенціалом.

Характеристики електорального потенціалу вимушеної еміграції

Кількісні характеристики. За кордоном нині перебувають трохи менш як 7 мільйонів українських вимушених емігрантів, близько 5 мільйонів мешкають у країнах ЄС. Із них 2,9 мільйона українських громадян — виборчого віку (жінок — 1,9 мільйона, чоловіків — 960 тисяч). Це майже 70% від загальної кількості українців із тимчасовим захистом у Європі.

Відповідно, світова кількість потенційних закордонних виборців, з огляду на дані, надані МЗС на запит ГО «Опора» (8 177 638 осіб), могла б становити близько 4,5 мільйона осіб. За даними попередніх виборів (президентських 2019 року), загальна кількість виборців становила трохи більш як 30 мільйонів. Отже, частка уявного виборчого потенціалу вимушених емігрантів — близько 15%.

Варто згадати ще понад мільйон українських біженців, які вже проголосували квитками на Схід і перебувають у РФ та Білорусі (за даними управління Верховного комісара ООН із питань біженців). Можливість і доцільність формалізації їхньої політичної позиції на виборах — іще два питання, на які мають бути надані відповіді згідно з буквою та духом виборчого законодавства.

Отже, якби вибори відбулися зараз, значну частку виборців становили б емігранти — громадяни, які вже майже три роки живуть у геть інших умовах, аніж мешканці України, й у разі високої явки можуть неабияк уплинути на політичний курс країни.

Якісні характеристики. За даними різних опитувань, від 25 до 60% емігрантів не планують повертатися до України, й середньоарифметичний показник продовжує зростати з поглибленням адаптації українців за кордоном.

Однак вони залишаються громадянами України та мають право голосу. Яка кількість їх матиме бажання голосувати — велике питання.

Та є питання й іще більше. Частка чоловіків виборчого віку серед закордонних вимушених емігрантів становить понад 30% (майже 1 мільйон осіб). Більшість із них — військовозобов’язані й перебувають у напівлегальному стані з погляду консульського обліку. А отже, мають перепони щодо реалізації своїх виборчих прав. Лише один із 16 українців за кордоном перебуває на консульському обліку. Станом на 21 червня 2023 року таких громадян було трохи більш як 493 тисячі, й 88% із них є повнолітніми.

Хай там як, але велика кількість громадян за кордоном має значний електоральний потенціал. Рівень впливу емігрантів на політичний курс країни можна побачити на прикладі нещодавніх виборів у Молдові та Грузії.

«Буття визначає свідомість», а тому логічно, що емігранти завжди голосують не так, як громадяни всередині країни.

Очевидна причина того, чому мешканці Молдови та Грузії не віддають більшість голосів прозахідним політичним силам, — війна в Україні. Вони бояться російської агресії у відповідь на відверто прозахідний курс. Водночас російська еміграція та обхід росіянами західних санкцій привели в ці країни додаткові гроші.

Кількість грузинів, які беруть участь у голосуванні за кордоном, є невеликою, тому  погоди не робить. А от якби не молдавська закордонна діаспора, то результати торішніх президентських виборів у Молдові могли бути геть іншими.

Українці за кордоном теж голосують інакше, ніж мешканці України. На попередніх виборах вплив українських діаспорян на результати завжди був незначним через їх мізерну частку й низьку явку. Це підтверджують показники попередніх виборів 2019 року, коли з 449 174 осіб, включених до списків виборців на закордонних дільницях, проголосували тільки 59 830 (13%).

Проте відтепер вплив закордонних виборців виглядає для України значно актуальнішим, ніж для будь-якої країни світу. Тож з огляду на унікальну демографічну ситуацію та структуру інтересів українців за кордоном можна очікувати на виборах геть несподіваних результатів. Що, як поточні інтереси українських емігрантів та емігранток більшою мірою збігаються не з політичним курсом на євроатлантичну інтеграцію, розвиток системи безпеки та військові реформи, а з наративами «мир за всяку ціну», «Захід нас використовує», «Україна ніколи не буде в НАТО», «відкриймо кордони» та «амністія всім ухилянтам»?

Поточні інтереси

На тлі зазначеного вище варто розглянути структуру поточних інтересів вимушеної української еміграції.

Дві основні категорії українців за кордоном визначаються бажанням повернутися або не повертатися до України. Відповідно до цих прагнень, емігранти окреслюють майбутні перспективи відносин із батьківщиною.

Не повернуться. Тих, хто перебуває за кордоном, а також тих, хто планує назавжди покинути Україну, передусім цікавитимуть:

  • Доля майна, що залишилось в Україні
  • Відкриття кордонів
  • Возз’єднання сімей за кордоном
  • Загроза припинення пільгових умов через надання тимчасового захисту в країнах Європи
  • Отримання нового громадянства

Повернуться. Переміщені українці, які бажають повернутися чи розглядають можливість повернення, зважатимуть на настання таких умов:

  • Довгострокове вирішення безпекових ризиків
  • Житлові питання
  • Статус чоловіків, які ухилялися від мобілізації за кордоном
  • Можливості для здобуття освіти, отримання роботи та ведення бізнесу
  • Масштаби відбудови
  • Державна підтримка

З плином часу адаптація українців за кордоном поглиблюється. Відповідно, кількість тих, хто не планує повертатися, збільшується, а кількість тих, хто цікавиться політичним життям в Україні, зменшується. Отже, що далі відкладаються вибори, то меншою буде участь у них українських емігрантів.

Що заважає проведенню виборів якнайшвидше?

Окрім призупинення війни, є низка бар’єрів для того, щоби громадяни могли повноцінно обирати та бути обраними:

  • Мільйони українських громадян вилучені з життя в Україні формально, фізично та ментально. Припинення бойових дій, відкриття кордонів, а також заходи та певний час, необхідний для виконання передвиборчих дій, — ключові умови для проведення виборів.
  • Загрози низької явки виборців. Більшість українських громадян за кордоном не перебуває на консульському обліку. За даними опитувань, 25–50% не планують повертатись. У підсумку значна частина емігрантів або не зможе взяти участь у виборах, або може їх проігнорувати.
  • Технічні проблеми. В умовах, коли мільйони виборців перемістилися з постійних місць мешкання, технічна організація голосування пов’язана з низкою проблем. Можливість електронного голосування потребує реформ законодавства та має ризики хакерських втручань. Довіри до онлайн-виборів не додають технічні аварії, що стаються, зокрема, через ворожі кібератаки. Останні приклади грудня 2024 року — зрив онлайн-голосування за Громадську антикорупційну раду МО України або злам державних електронних реєстрів, які надовго призупинили роботу.
  • Брак фінансів. Востаннє, коли президент Зеленський відповідав на пропозиції західних партнерів щодо необхідності виборів, він озвучував цифру близько 5 млрд грн, необхідних для їх проведення, й наголошував, що джерелом цих коштів мають бути західні ініціатори українських виборів.
  • Організаційні проблеми. Проведення виборів передбачає низку питань, відповіді на які навіть не починали обговорювати: чи потрібно відкрити кордони? Чи мають західні країни анулювати тимчасовий захист для українських мігрантів (а якщо так, то в якому статусі вимушені емігранти мають перебувати там до повернення)?
  • Нові міграційні загрози. Взаємодія із західними партнерами. Треба враховувати, що баланс між українцями по обидва боки західного кордону може змінитися на користь частки емігрантів у разі, якщо напередодні проведення виборів буде відкрито кордони. Як наслідок, протягом щонайменше декількох місяців спостерігатимуться нові різноспрямовані хвилі міграції. Якщо Україна та країни ЄС не запровадять механізмів стримування таких хвиль, то є підстави вважати, що багато українців проголосують квитками на поїзд у бік Заходу.

Та є й ще одна перепона — розуміння українцями вразливості політичного поля для втручань і маніпуляцій. Застосування інноваційних інструментів впливу на електорат через соціальні мережі та відеосервіси дає змогу ефективно просувати до влади політиків-шоуменів із контроверсійними поглядами та навіть без політичного бекграунду, як, наприклад, на поточних президентських виборах у Румунії. До того ж можливості рашистських ботоферм за кордоном значно ширші, ніж на теренах мовлення телемарафону. Москва намагатиметься розколоти українське суспільство старими добрими наративами — армія, мова, віра, тільки від російського виробника. В Україні ж до цих традиційних ліній розмежувань додалася нова: поїхав—залишився.

Тому більшість українців, згідно з опитуваннями, вважає запуск електоральних перегонів передчасними. Проте кількість тих, хто прагне пришвидшення проведення виборів, зростає.

Підсумовуючи, треба зауважити, що попри настання ключових умов і вирішення організаційних проблем, які дадуть змогу провести вибори, потрібна цілеспрямована комунікація з вимушеною українською еміграцією. Незалежно від дати майбутніх виборів електоральний цикл уже розпочато, а отже, комунікаційні стратегії з еміграцією треба запускати вже зараз.

Комунікаційна політика, спрямована на переміщених за кордон українців, має включати:

  • Донесення зрозумілих пропозицій із боку громад, бізнесу та держави
  • Консультації з боку фахівців
  • Протидію дезінформації (особливо з боку РФ)
  • Проведення досліджень та опитувань думки емігрантів
  • Налагодження зв’язків між еміграцією та громадами, зокрема залучення емігрантів у життя громад.

Ті політичні сили, які налагодять ефективну комунікацію з емігрантами, отримають голоси українців за кордоном. Вибори ж можуть із головної загрози для української державності перетворитися на інструмент ефективних змін та заохочення українців до повернення.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Google Maps изменил название Мексиканского залива для пользователей в США
TSN
2025-02-11T08:21:58Z
30 лет назад на морском дне нашли "таинственный круг": то, что его создает в 16 раз меньше
Фокус
2025-02-11T08:06:16Z
Локдаун из-за COVID-19 привел к снижению температуры на Луне: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-11T08:00:45Z
Как вызвать помощь в экстренных ситуациях без мобильной связи и интернета
Знай
2025-02-11T07:51:54Z
Еще один водный мир обнаружен в Солнечной системе: что выяснили астрономы
Фокус
2025-02-11T07:06:42Z
Отличный подарок ко Дню влюбленных: ТОП-3 бюджетных мощных смартфона
Telegraf
2025-02-11T06:57:04Z
Xbox Series S помогла оптимизировать Kingdom Come: Deliverance II под другие консоли
GameMag
2025-02-11T00:22:54Z
Изобретатель, покоривший небо Америки: путь авиаконструктора Игоря Сикорского
Telegraf
2025-02-10T23:30:46Z
Самый быстрый в мире суперкомпьютер El Capitan запустили для защиты ядерного арсенала США
UAToday
2025-02-10T21:15:37Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 11 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-11T08:06:40Z
Почему, выбирая «быть собой», мы становимся более одинокими
Marie Claire
2025-02-11T08:01:11Z
Нет счастья в личной жизни: женщинам с этими именами постоянно не везет в любви
TSN
2025-02-11T07:51:42Z
Какие комнатные растения нужно поливать подкисленной водой: список
TSN
2025-02-11T07:21:27Z
К чему снится собака?
Comments UA
2025-02-11T06:06:40Z
День Святого Валентина 2025: что приготовить на романтический ужин
Комсомольская правда
2025-02-11T04:42:21Z
Худшие месяцы в 2025 году для Рыб: что пойдет не по плану
Comments UA
2025-02-10T20:06:01Z
Венеция будет взимать плату за однодневный вход в город и в 2025 году
Европейская правда
2025-02-10T19:24:06Z
Воздушные волны, как у Рози Хантингтон-Уайтли — самая соблазнительная укладка на 14 февраля
Marie Claire
2025-02-10T19:00:36Z
Пять лет тюрьмы: в Киеве суд вынес приговор мужчине, укравшему телефон
Политека
2025-02-11T07:00:52Z
Девушка солиста Mötley Crüe чудом выжила в авиакатастрофе
Фокус
2025-02-11T06:57:29Z
Главные новости ночи 11 февраля 2025: взрывы в российских города и взлет вражеских самолетов
TSN
2025-02-11T04:51:25Z
Грабитель убил сестру писателя
Gazeta UA
2025-02-11T03:39:17Z
В Турции готовятся к цунами из-за землетрясения в Эгейском море
Корреспондент
2025-02-11T03:12:45Z
Киевлянка во время воздушной тревоги укрылась в подземном переходе, там ее поджидал грабитель
Новости Украины
2025-02-10T22:00:38Z
Под Киевом обнаружили боевой элемент кассетной бомбы "Мотив-3М", разрывающий танк: детали
Фокус
2025-02-10T20:30:03Z
"Способен на подвиги": почему лаборант Бильченко выпрыгнул из авто и какие имеет травмы, — СМИ
Фокус
2025-02-10T19:30:00Z
Эти знаки Зодиака рискуют попасть в ДТП в 2025 году
Comments UA
2025-02-10T19:21:29Z
Беринчик ожидает шахматную партию в своем следующем бою
Корреспондент
2025-02-11T08:27:02Z
Был спорный бой с Усиком: Промоутер назвал приоритетную цель Дюбуа
Корреспондент
2025-02-11T07:39:28Z
Известный украинский боксер посетил матч киевского Динамо
Корреспондент
2025-02-11T07:09:38Z
НБА: Юта без Михайлюка проиграла Лейкерс
Корреспондент
2025-02-11T06:36:33Z
Конкурент Зинченко покинет Арсенал свободным агентом
Корреспондент
2025-02-11T06:15:11Z
Беринчик назвал приоритетного соперника
Корреспондент
2025-02-11T05:57:35Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей плей-офф 11 февраля
ZN UA
2025-02-10T22:06:03Z
Анчелотти может возглавить одну из лучших сборных мира
Корреспондент
2025-02-10T21:06:49Z
Хан назвал единственный бой, ради которого Фьюри вернется на ринг
Gazeta UA
2025-02-10T18:27:46Z
Больше полусотни атак: в ВСУ назвали два самых горячих направления, что там происходит
Telegraf
2025-02-11T08:06:20Z
Испытание холодом: выдержит ли энергетика Украины две недели февральских морозов
Фокус
2025-02-11T08:06:14Z
"РЭБ ему не страшен": российские пилоты прибегают к тактике "засад", — боец ВСУ
Фокус
2025-02-11T08:00:17Z
Коммунальщики могут игнорировать показатели и завышать платежки: в каких случаях это законно
Знай
2025-02-11T07:36:09Z
Почему россиянам так важен Торецк: действительно ли город уже оккупирован
Comments UA
2025-02-11T07:24:43Z
В Харькове более 200 миллионов собираются потратить на восстановление дома
Comments UA
2025-02-11T06:57:07Z
Уклонист проклял украинскую военную корреспондентку
Апостроф
2025-02-11T06:39:38Z
Оккупанты ударили по Полтавской области: что известно
TSN
2025-02-11T06:36:56Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 11 февраля в Украине
UAToday
2025-02-11T06:33:25Z
"Она пациент сложный": невестка предательницы Королевой борется за здоровье
GlavRed
2025-02-11T08:27:10Z
Энн Хэтэуэй привела пятилетнего сына Джека на "Супербоул-2025"
Фокус
2025-02-11T08:21:52Z
Тина Кароль готова во второй раз представлять Украину на Евровидении
Корреспондент
2025-02-11T08:15:05Z
Загадка набросков Леонардо да Винчи: в Милане нашли тайные туннели
Фокус
2025-02-11T07:51:13Z
Певица Jerry Heil показала свою "студию с унитазом" - фото стало мемом/Поклонников Jerry Heil повеселило фото ее "студии"
Апостроф
2025-02-11T07:45:20Z
Юлия Санина спела на мероприятии NASA
Корреспондент
2025-02-11T07:39:44Z
Paramount показала новый тизер финальной части Миссия невозможна
Корреспондент
2025-02-11T07:31:52Z
Художницу возмутило обливание грязью певицы Тины Кароль/Поклонница певицы объяснила, в чем особенность Кароль
Апостроф
2025-02-11T07:21:17Z
Премьеры недели
Кино-Театр
2025-02-11T07:03:15Z
Мужчина проходил собеседование онлайн и не знал, что происходит у него за спиной
Фокус
2025-02-11T08:06:47Z
Призыв в ВСУ с 18 лет: от Зеленского требуют показать приверженность Западу, – СМИ
Фокус
2025-02-11T07:51:16Z
«Несмотря на попытки УПЦ МП отмежеваться от РПЦ»: в ГУР обратили внимание на красноречивый календарь
Апостроф
2025-02-11T07:48:12Z
Глубокие декольте и приталенные платья: как одевалась предательница Марченко перед тем, как стать "паломницей"
Telegraf
2025-02-11T07:30:57Z
ВЛК затягивает решение: как добиться исключения с военного учета
Знай
2025-02-11T07:06:17Z
Кто из пенсионеров имеет право на бесплатную коммуналку: названы категории украинцев
Политека
2025-02-11T06:39:59Z
В "Резерв+" внедрили важную функцию: что нужно знать
Знай
2025-02-11T06:36:17Z
Почему праздник 11 февраля нужно провести с семьей: примета на счастье
UAToday
2025-02-11T06:33:56Z
"Делает невероятную работу по помощи Украине": вокруг фото дочери Келлога в вышиванке возник ажиотаж
Апостроф
2025-02-11T06:21:07Z
Вздутие живота после кофе: как любимый напиток влияет на пищеварение
Gazeta UA
2025-02-11T08:09:34Z
Рак надпочечников: симптомы редкого заболевания
Comments UA
2025-02-11T07:21:05Z
Врачи развеяли 5 мифов о чесноке, в которые до сих пор все верят
Comments UA
2025-02-11T06:42:01Z
Что нельзя пить во время простуды: этому списку вы удивитесь
Gazeta UA
2025-02-11T06:06:14Z
Минус 7 кг без жестких диет: секреты быстрого похудения от эксперта
Gazeta UA
2025-02-11T00:06:51Z
От осложнений кори на Буковине умер 10-летний ребенок
Комсомольская правда
2025-02-10T23:45:33Z
Крупнейшие аптечные ритейлеры подписали Декларацию о снижении цен на лекарства
UAToday
2025-02-10T20:39:57Z
Минздрав разъяснил новые правила продления инвалидности в 2025 году
Хвиля
2025-02-10T18:24:23Z
Бананы чернеют и становятся мягкими: как правильно хранить фрукт
TSN
2025-02-10T16:33:40Z
Украина начала резко увеличивать импорт природного газа из стран ЕС
Известия Киев
2025-02-11T08:27:25Z
Где прожить в Европе на украинскую зарплату: три страны "по карману"
Знай
2025-02-11T08:21:38Z
В Украине резко подешевели популярные овощи
TSN
2025-02-11T08:06:34Z
Заменят ветряки и солнечные панели: ядерные мини-реакторы обеспечат энергией на десятки лет
Фокус
2025-02-11T08:00:49Z
"Мошенник" vs "Задира": конфликт между Маском и Альтманом обостряется после предложения покупки OpenAI
ZN UA
2025-02-11T07:24:33Z
Илон Маск заявил, что совсем не заинтересован в покупке приложения TikTok
Известия Киев
2025-02-11T07:24:02Z
Канада отреагировала на пошлины США на сталь и алюминий
Gazeta UA
2025-02-11T07:12:38Z
Совершили покупку – остались без помощи: за какие финансовые операции могут забрать субсидию
Знай
2025-02-11T06:06:58Z
Удар по Украине: Россия в мороз била по энергосистеме
Comments UA
2025-02-11T05:42:24Z
Водителей оштрафуют и лишат прав всего за одно: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-11T06:51:07Z
Немецкий концерн поставил ВСУ еще пять тактических автомобилей Caracal
ZN UA
2025-02-10T21:42:37Z
Как сэкономить топливо зимой: простые правила для водителей в холодное время года
Знай
2025-02-10T18:51:15Z
В Польше выпустят роскошный шестиколесный папамобиль на базе "Гелендвагена"
Фокус
2025-02-10T16:21:10Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
Рейтинг стран по восприятию коррупции: на каком месте Украина
Comments UA
2025-02-11T08:24:30Z
Не границы и территории: Названы красные линии, которые должна выставить Украина на переговорах
Comments UA
2025-02-11T08:24:11Z
Трамп сделал репост заявления Путина
Корреспондент
2025-02-11T08:21:34Z
Трамп сделал интригующее заявление о мирном соглашении между Украиной и РФ
Comments UA
2025-02-11T08:18:39Z
В США хотят, чтобы Европа закупала больше американского оружия для Украины, — Reuters
Фокус
2025-02-11T08:07:53Z
Дональд Трамп: Украина, по сути, согласилась передать США редкоземельные минералы на 500 млрд долларов
Comments UA
2025-02-11T08:06:20Z
Мира между Украиной и РФ не будет: Путин нагло «послал» Трампа с его инициативами
Comments UA
2025-02-11T08:03:15Z
Благотворительный фонд дочери Кита Келлога оказывает гуманитарную помощь Украине — WP
ZN UA
2025-02-11T07:57:48Z
Дальнейшая поддержка Украины: Запад выдвинул условие Зеленскому
TSN
2025-02-11T07:48:29Z