Кількість каналів, що транслюють виключно українськомовний контент, зросла більш ніж удвічі у 2024 році, — мовний омбудсман
Порівняно з 2023 роком, кількість телеканалів, які транслюють виключно українськомовний продукт, зросла більш ніж удвічі — з 19% до 44,4%. Про це йдеться на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.
Основним фактором українізації телепростору стало набуття чинності нового закону «Про медіа», що встановив вищу квоту на використання державної мови — не менше 90% ефірного часу з 1 січня 2024 року.
За результатами огляду телемовлення у грудні 2024 року, який охопив 36 загальнонаціональних каналів, серед позитивних тенденцій також помітили повну відсутність реклами недержавною, дотримання вимог мовного законодавства представниками органів влади та місцевого самоврядування в прямому ефірі, збільшення кількості озвучених українською програм, що транслювалися російською, а також трансляцію всіх художніх фільмів виключно державною.
Водночас російська все ще присутня в новинних сюжетах з коментарями свідків подій, документальних проєктах про війну, в яких військові та волонтери дають інтерв'ю, а також у програмах, спрямованих на розвінчування російської пропаганди тощо.
Зокрема, на телеканалі «Світло» зафіксували трансляцію програм виключно російською — «Реальний секс» з Юлією Гайворонською та «BeHappy з Мариною Романенко». Також були випадки трансляції програм з російськомовними коментарями без перекладу чи субтитрів українською на каналах «Квартал TV» (програма «Бункер»), «С-Можливо все!» (програма «У пошуках істини. Щит Ахілла»), «Новий канал» (програма «Знають навіть діти»), «НТН» (програми «Правда життя») та «Ми—Україна+» (програма «Прокидайся»).
Кількість каналів, які транслюють загальнонаціональний телемарафон «Єдині новини #UАразом», у 2024 році скоротилася з одинадцяти до шести. Згідно з результатами огляду, телеканал ICTV, який створює контент для телемарафону спільно з «Вікна.СТБ», подає інформацію російською без озвучування та субтитрування українською, що призводить до поширення російської іншими учасниками марафону.
Омбудсман нагадав про рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року, згідно з яким застосування режиму двомовності в публічному просторі не відповідає статусові української як єдиної державної.
Загалом упродовж 2024 року Тарас Кремінь наклав 97 штрафів за порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Ілюстрація: fakty.ictv.ua
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.