![У Німеччині стартували дебати перед виборами до Бундестагу](https://thumbor.my.ua/bDcriSaW3R8e4yaySaqNovge9NM=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F226%2F3a4f32c63df11811f19ea33f5917f60c.jpg)
У Німеччині стартували дебати перед виборами до Бундестагу
У Німеччині напередодні позачергових виборів до Бундестагу відбулись перші теледебати між канцлером Олафом Шольцом та кандидатом від Християнсько-демократичного союзу Фрідріхом Мерцом.
Вибори, нагадаємо, відбудуться 23 лютого.
Правляча партія Шольца, соціал-демократична, в опитуваннях відстає від консерваторів удвічі: приблизно 15% проти 30%.
Нещодавні ініціативи Мерца щодо обмеження міграції та спільне голосування в Бундестазі з Alternative fuer Deutschland (AfD, «Альтернатива для Німеччини») викликали в країні хвилю протестів, що змусило консерваторів нервувати. У партії побоювалися, що рейтинг може просісти, але сталося зворотне — опитування показали невеличке зростання. На цьому тлі Мерц на дебатах виглядав більш упевнено.
Шольц залишився вірним своєму стилю досвідченого, стриманого на емоції бюрократа.
Почали з дискусії про міграцію та критики голосування з AfD, яка, до речі, посідає друге місце в опитуваннях (у неї понад 20% голосів).
Шольц повторив, що таке голосування — порушення даного Мерцом раніше слова. Мерц відповів, що не міг вчинити інакше. Він впевнений, що нещодавнє жорстоке вбивство мігрантом дитини в Баварії вимагало рішучих заходів.
Водночас лідер ХДС категорично заперечував плани співпраці і коаліції з AfD, зазначивши, що у консерваторів і ультраправих різні погляди, зокрема й на Росію. Ультраправі хочуть скасувати санкції проти Росії, введені після початку масштабної війни Росії проти України.
Мерц також зазначив, що ХДС дотримується основних положень європейської політики останніх десятиліть, тоді як AfD «ставить усе це під сумнів».
Той, хто дійсно хоче змін у Німеччині, не повинен голосувати за AfD, додав лідер консерваторів.
Всі великі німецькі партії коаліцію з AfD у майбутньому Бундестазі відкидають. Тому шансів увійти в уряд, а тим більш отримати посаду канцлера у неї немає.
Повертаючись до питання міграції — Шольц зазначив, що уряд відхилив 40 тис. заяв на отримання притулку в країні, а нелегальна міграція минулого року скоротилася на 34%. Канцлер підкреслив, що зараз (порівняно з минулим роком) кількість нових заяв зменшилася, а пікові показники міграції були зафіксовані у 2016 та 2023 роках.
Дебати також торкнулися економічної ситуації в Німеччині. Мерц заявив, що економіка країни вже третій рік перебуває в рецесії та стикається зі зростанням рівня безробіття. Він не шкодував чорних фарб, говорячи про «деіндустріалізацію» в країні, та звинуватив Шольца у недостатньому усвідомленні масштабів проблем.
Шольц відповів, що повільне економічне зростання зумовлено війною Росії в Україні. Він також нагадав, що Росія припинила прямі поставки газу до Німеччини трубопроводом «Северный поток» за кілька місяців до початку повномасштабного вторгнення, що призвело до зростання цін і посилило інфляцію.
Шольц пропонує зняти обмеження на нові кредити, Мерц — проти. Глава ХДС хоче скоротити соціальні виплати і дати поштовх економіці. Обидва — за зниження податків, але для різних категорій громадян.
Війну Росії проти України обговорювали під кінець, у третій частині дебатів. Мерц і Шольц повторили свої раніше озвучені позиції про те, що Україну потрібно і надалі підтримувати. Як саме — конкретики не прозвучало.
На запитання, чи настане мир в Україні швидше з приходом у США до влади президента Дональда Трампа, Шольц відповів: «Побачимо».
«Важливо, щоб США робили те саме, що і ми, - дали зрозуміти Росії, що підтримуватимуть Україну», — наголосив Шольц. За його словами, після його бесід з Трампом у нього є «надія, що це може вдатися».
Німеччина залишиться другим за обсягами постачальником зброї Україні, запевнив канцлер.
Зуперечка виникла через крилаті ракети Taurus. Канцлер заявив, що лідер консерваторів спочатку виступав за поставки їх Україні, а потім почав говорити, що це треба узгоджувати з партнерами.
Мерц це відкинув, заявивши, що умова узгодження з партнерами завжди була у його партії.
Генерально — Шольц, як і раніше, проти надання Україні Taurus, Мерц — за.
На запитання ведучих, як після війни допомогти Україні захиститися від можливого нового нападу Росії, чітких відповідей не прозвучало. Мерц сказав, що підтримує вступ України до Європейського Союзу в середньостроковій перспективі, а щодо НАТО, то поки війна триває — це питання не обговорюється.
Про майбутні відносини Німеччини з Росією майже нічого сказано не було. Мерц зазначив, що і в разі закінчення війни в Україні РФ і надалі поводитиметься агресивно щодо НАТО.
Коментуючи питання війни в Україні Шольц зазначив, що «Німеччина є найбільшим прихильником України в Європі і залишиться таким», зазначивши, що країна надала майже 44 млрд євро допомоги з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року.
Мерц, схоже, виграв за очками, виглядав більш упевнено і не допустив серйозних промахів. Але серія дебатів тільки починається. Наступний раунд відбудеться 13 лютого в розширеному складі — з кандидатами в канцлери від AfD Gruenen («Зелених»).