MY.UAНовини
Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей
Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей

Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей

Підлітки та їхні проблеми

Завжди насуплені, невдоволені всім, ліниві, вперті, дратівливі – саме такою бачать підлітків їхні батьки та дорослі. Це нерідко стає причиною роздратування, злості та нерозуміння. Дорослі не можуть змиритися з тим, що їхні діти, які раніше були відкритими й слухняними, тепер ніби відсторонені, живуть у віртуальному світі, проводять більшість часу в горизонтальному положенні та здаються байдужими до всього навколо.

А тут ще британські психологи оновили свої рекомендації щодо визначення підліткового віку. Згідно з новими даними, підлітковий період тепер триває до 25 років. Дитячий психолог Лаверн Антробус зазначила, що традиційне уявлення про досягнення дорослості у 18 років є невірним. За її словами, раніше вважалося, що мозок людини завершив своє формування ще на початку підліткового періоду, але дослідження показують, що його розвиток продовжується до 25-30 років. За цей час відбуваються суттєві зміни в обробці інформації, що значно впливає на здатність людини до міркування, планування, вирішення проблем і прийняття рішень. Тому з підлітковими проблемами батькам доведеться стикатися і у дорослому, як раніше вважалося віці.

Теоретично ми розуміємо, що підлітковий вік – це період інтенсивних змін у фізіології, емоціях і соціальній сфері. Ми знаємо, що підлітки прагнуть незалежності, шукають визнання серед однолітків і намагаються відокремитися від батьків. Проте ми хочемо, щоб ці зміни відбувалися за нашими, дорослими, правилами. Це викликає напруження: ми відчуваємо втому від конфліктів, коли підлітки то вимагають залишити їх у спокої, то ображаються через нашу, як їм здається, байдужість. Вони розгублені, і ми теж. Але різниця між нами в тому, що ми вже пройшли цей етап, а вони – ще ні.

Саме тому перевага досвіду – на нашому боці. Наше завдання – зрозуміти, що стоїть за постійним роздратуванням і втомою наших дітей, які фізіологічні процеси керують їхньою поведінкою, і як правильно на це реагувати. Як допомогти  дітям пережити цей непростий період дорослішання, поділилися експерти. 

Як спілкуватися з підлітком

Слухайте без осуду

Підлітки часто відчувають, що їх ніхто не розуміє. Це, зокрема, через те, що вони самі не завжди можуть розібратися у своїх почуттях, а ми, дорослі, часто сприймаємо їхні проблеми як дрібниці або навіть вигадані труднощі. Тому важливо навчитися уважно слухати, проявляти співчуття і намагатися зрозуміти емоції дитини. Не варто знецінювати чи намагатися «виправляти» їхні думки. Втомленим дорослим іноді важко слухати дітей, але саме цього вони хочуть — щоб ми їх слухали без перебивань. Вони хочуть відчувати, що ми небайдужі й намагаємося зрозуміти їхні переживання.

Нам не слід казати на кшталт «це не проблема» чи «в наші часи такого не було», або «у тебе є все, чого не було в нашому віці, що тебе турбує?». Насправді, діти потребують не лише матеріальної підтримки, а й емоційної близькості і надійних дорослих, поряд з якими їм безпечно. Тому замість того, щоб закочувати очі або зітхати, краще запитати, як ми можемо допомогти, і підтримати їх, даючи зрозуміти, що їхні почуття важливі, навіть якщо форма їхнього виразу нам не завжди подобається. Емоції — це нормально, і всі ми вчимося з ними справлятися протягом усього життя, і не всі досягають успіху в цьому. А підліткам тим більше потрібно відчувати, що їх почули і зрозуміли, навіть якщо їхні проблеми здаються нам незначними.

Не сприймайте поведінку підлітка особисто

Різка або груба поведінка підлітка – це не завжди виклик батькам. Часто це реакція на стрес, гормональні зміни або внутрішні переживання. Замість ображатися, варто зберігати спокій і підтримувати дитину.

Важливо допомогти підліткові впоратися з негативними емоціями, а не засуджувати його за них. Варто заохочувати його до відкритого вираження почуттів: "Я злюсь, тому що...", "Я ображений, бо...". Це допоможе зрозуміти причини їхнього стану: проблеми у школі, невпевненість у собі чи складнощі у спілкуванні з однолітками. Важливо вміти розпізнавати свої емоції та зрозуміти, що стало їх причиною.

Спершу допоможіть дитині заспокоїтися: навчіть дихальних технік, запитайте, чи вона потребує обіймів, запропонуйте прогулянку або заняття спортом. Фізична активність, наприклад біг, допомагає виплеснути негативні емоції та зосередитися на чомусь корисному. Якщо ви не справляєтеся самостійно, зверніться за допомогою до спеціалістів. 

Контролюйте власні емоції

Пам'ятайте, що підлітковий період — це час значних змін, і ваша терплячість, розуміння та підтримка є важливими для емоційного розвитку дитини. Тому важливо не лише контролювати емоції підлітка, а й навчитися управляти своїми. Діти вчаться, спостерігаючи за вами, тому показуйте їм, як керувати своїми почуттями. Говоріть про свої емоції, але конструктивно — це допоможе дитині навчитися здоровому емоційному спілкуванню. У стресових ситуаціях замість того, щоб вибухати гнівом або приховувати свої почуття, краще відкрито сказати, що ви злі, засмучені або налякані, але працюєте над тим, як знайти найкраще рішення.

Поважайте їхню автономію

У підлітковому віці діти прагнуть до самостійності. Важливо поважати їх бажання мати особистий простір, обирати друзів та експериментувати з новими речами: стилем в одязі, хобі чи зачіскою.

Дайте дітям, в залежності від їхнього віку та зрілості, можливість самостійно приймати рішення, але й дозволяйте їм нести відповідальність за наслідки цих рішень. Це допомагає розвивати самосвідомість і відповідальність. Батькам буде складно знайти баланс між довірою та контролем, між бажанням дати дитині більше свободи та бажанням її захистити. Проте, жорсткий контроль не сприяє розвитку довіри, а надмірна свобода — відповідальності. Тому батьки мають уважно стежити за рівнем свободи в прийнятті рішень, особливо коли йдеться про безпеку, юридичну відповідальність або моральний стан дитини. Для цього потрібно цікавитись життям підлітка, знати, з ким він спілкується, що його цікавить і де буває, але не в формі контролю, а з щирим інтересом. Баланс між самостійністю і контролем вибудовується на взаємній довірі, відкритому спілкуванні та готовності батьків визнавати, що підліток здатен приймати власні рішення і вчитися на власному досвіді.

Створюйте атмосферу довіри

Це дивно -- ті самі діти, які ще недавно беззастережно вірили нам і покладалися на нас у всьому, сьогодні починають сумніватися в усьому, що ми говоримо, робимо, і навіть в тому, у що ми віримо і що вчили їх вірити. Тому, так, довіру потрібно відновлювати, але це вже інший рівень довіри. Як цього досягти? Менше критики, більше прийняття. Діти починають довіряти, якщо бачать, що ми засуджуємо їхню поведінку, а не їх як особистість. Вони мають бути впевнені, що ми любимо їх, а не лише їхні досягнення.

Підлітки звернуться до нас, якщо побачать, що ми завжди поруч, навіть якщо їхня поведінка нас болить, розчаровує чи соромить. Діти довіряють тим дорослим, які послідовні в своїх словах і діях (як у покараннях, так і в винагородах), бо для них це символізує надійність і стабільність. Ось така парадоксальна правда про те, на чому будується довіра між батьками та дітьми.

Підлітковий вік – це лише етап, а стосунки з дітьми залишаються назавжди. Саме зараз формується їхня довіра до батьків. Чи буде ця довіра міцною та відкритою, чи відчуженою й напруженою – залежить від нас. Ми допомагаємо нашим дітям дорослішати, а вони вчать нас бути зрілими. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ВООЗ оприлюднила оновлений звіт про походження COVID-19 після трьох років досліджень
360ua.news
2025-06-28T19:12:23Z
Дуже важлива цифра для формування рельєфного преса: який відсоток жиру має бути в організмі
24tv
2025-06-28T18:45:06Z
Секрет дозрівання авокадо: з'їсти можна вже через добу
24tv
2025-06-28T17:48:01Z
Чорниця не псуватиметься до 5 тижнів: одна дія врятує ягоду від плісняви
GlavRed
2025-06-28T17:27:51Z
Очі як дзеркало мозку: як ранні зміни зору можуть вказувати на ризик деменції
24tv
2025-06-28T17:09:22Z
Найкрихітніший орган у світі створили вчені: він може врятувати тисячі сердечників
Фокус
2025-06-28T16:42:55Z
Як визначити ідеальну вагу та кількість жиру в тілі
Gazeta UA
2025-06-28T15:00:34Z
Підживлення томатів: калій та кальцій — дует для рясного врожаю томатів
GlavRed
2025-06-28T13:27:34Z
Ризик викидня можна передбачити: британські вчені створили діагностичний тест
TSN
2025-06-28T13:21:39Z
ВР працює над спеціальним законопроєктом для організації повоєнних виборів - Стефанчук
УкраинФорм
2025-06-28T21:03:34Z
Хронологія війни – день 1222: росіяни влаштували новий обстріл і тиснуть під Покровськом
Telegraf
2025-06-28T21:00:01Z
Заборонений Орбаном гей-парад зібрав рекордну кількість учасників: фото
TSN
2025-06-28T20:48:00Z
Скільки американців підтримує санкції проти Росії та її союзників — опитування
ZN UA
2025-06-28T20:34:00Z
Між нами - "правильна хімія": Мерц розповів, які стосунки в нього з Трампом
Фокус
2025-06-28T20:27:04Z
У Росії у своїх будинках ОМОНом убито двох громадян Азербайджану, десятки зазнали тортур
ZN UA
2025-06-28T20:25:21Z
У Сербії спалахнули масові акції протесту проти влади Вучича
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T20:21:59Z
"Договірняк може бути": аналітик розповів, як Трамп збирається закінчити війну в Україні
Telegraf
2025-06-28T20:19:17Z
Американці спробували переправити до Північної Кореї їжу, гроші та Біблії: чим це закінчилося
TSN
2025-06-28T20:18:09Z
Називають перлиною Полісся: де розташоване унікальне озеро на Рівненщині
24tv
2025-06-28T19:33:26Z
Шарм-еш-Шейх за межами готелю: куди піти, щоб вирватися з all inclusive
24tv
2025-06-28T17:09:22Z
Домашні чи магазинні? Які яйця краще купувати та як визначати їхню свіжість
Telegraf
2025-06-28T16:57:36Z
У США навіть посуд миють інакше: у чому особливість підходу американців
24tv
2025-06-28T16:33:01Z
Місячний календар краси на липень: найкращі дні для манікюру та інших процедур
24tv
2025-06-28T16:24:27Z
Вивести клопів з квартири можна самостійно: методи, від яких вони щезнуть миттєво
24tv
2025-06-28T16:18:41Z
Астрологиня назвала 5 речей, які не варто робити в липні
Фокус
2025-06-28T15:36:31Z
8 рослин, які слід посадити у саду для створення приватності
24tv
2025-06-28T15:33:11Z
Чому не можна підбирати знайдені гроші: ви й не підозрювали
24tv
2025-06-28T15:27:24Z
Претендував Китай. США хочуть фінансувати розробку гігантського родовища рідкісноземельних металів
InternetUA
2025-06-28T20:28:50Z
У Швеції продають українську халву в пакуванні російською мовою: що каже виробник
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T19:00:44Z
Campari продає Cinzano: культовий бренд переходить до конкурента
24tv
2025-06-28T18:12:39Z
Monobank спростив перекази в доларах та євро: хто тепер отримає гроші у валюті
Хвиля
2025-06-28T18:00:18Z
Кому і скільки дозволено знімати готівки в банках України
360ua.news
2025-06-28T17:42:51Z
Нарешті сталося: ПФУ затвердив важливий показник для розрахунку пенсії
24tv
2025-06-28T17:03:34Z
Подорожчання продуктів у Полтавській області з 1 липня: яких товарів торкнеться зростання цін
Политека
2025-06-28T17:00:43Z
Оператори перестануть блокувати SIM-картки українців за борги: кого торкнуться пільги
Хвиля
2025-06-28T16:30:39Z
Робота для пенсіонерів в Україні: кому готові платити від 35 до 74 тисяч гривень
Политека
2025-06-28T16:15:24Z
У Будапешті відбувся найбільший ЛГБТ-прайд попри заборону
iPress
2025-06-28T20:40:09Z
Потребують постійних змін: військовий оглядач назвав проблеми зведення фортифікацій
24tv
2025-06-28T20:33:33Z
Чи можна віддавати старі речі іншим: священник сказав, чи віддасте свою енергію
GlavRed
2025-06-28T20:27:53Z
До використання у ЗСУ допустили безпілотний наземний комплекс «Мураха»
УкраинФорм
2025-06-28T20:19:01Z
У повітря піднялися три борти російських Ту-95МС, є загроза пуску крилатих ракет
УкраинФорм
2025-06-28T20:09:33Z
У Росії злетіли бойові літаки Ту-95: ворог готує обстріл
24tv
2025-06-28T20:03:27Z
Бюджетна відпустка обернулася кошмаром: туристка показала моторошний хостел
Фокус
2025-06-28T20:00:22Z
Випадково знайшлося через 20 років: жінка натрапила на загублену обручку
Фокус
2025-06-28T19:36:58Z
Грошова допомога для ВПО з 1 липня у Дніпрі: на які суми розраховувати
Политека
2025-06-28T19:31:03Z
Дрони атакували Харків: загорівся будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T21:00:54Z
Лінія фронту станом на 28 червня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T20:42:36Z
Окупанти штурмують з усіх напрямків: найзапекліші бої на Донеччині
Gazeta UA
2025-06-28T20:09:03Z
Супутник NASA зафіксував велику пожежу на аеродромі "Кіровське" в окупованому Криму після удару СБУ
Лига
2025-06-28T20:06:02Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги з 1 липня у Харкові: що зміниться для містян
Политека
2025-06-28T20:01:17Z
На фронті 111 бойових зіткнень, понад третина з них на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-06-28T19:57:14Z
На ураженому СБУ аеродромі у Криму значно поширився вогонь: супутниковий знімок
24tv
2025-06-28T19:36:54Z
Полонений окупант зізнався, що стратив беззбройного бійця ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T19:33:04Z
Росіяни штурмують на новому напрямку і націлилися на захоплення великого міста
GlavRed
2025-06-28T19:27:55Z
Правоохоронці затримали молодого хакера, який викрадав персональні дані та конфіденційну інформацію
InternetUA
2025-06-28T21:07:39Z
Аномальна спека в Європі: температура перевищує 40°C
iPress
2025-06-28T20:40:31Z
На Дніпропетровщині росіяни скинули з дрона вибухівку на евакуаційний автобус місії «Проліска»
УкраинФорм
2025-06-28T20:39:45Z
У Хмельницькому чоловік нібито з поїзда стріляв по дитині: що кажуть у поліції
24tv
2025-06-28T19:27:45Z
Три години на горищі: ЗМІ розкрили подробиці затримання найкращого друга Назарія Гусакова
Фокус
2025-06-28T19:00:49Z
Терорист-смертник атакував військову колону в Пакистані
360ua.news
2025-06-28T18:21:27Z
Бетонний паркан убив 4-річного хлопчика: фото
TSN
2025-06-28T18:15:49Z
У Київському районі Харкова через атаку ворожого дрона горить приватний будинок, є постраждалий
УкраинФорм
2025-06-28T17:39:21Z
Чоловік погрожував підірвати гранату в торговому центрі Харкова
24tv
2025-06-28T17:21:33Z
Лікарі з’ясували причину нудоти в електромобілях
Топ Жир
2025-06-28T20:18:44Z
Шокуюча націнка в півмільйона на Corvette – не те, що здається на перший погляд
Топ Жир
2025-06-28T18:48:04Z
Водії втомилися від нав’язливої функції, яку виробники авто продовжують впроваджувати
Топ Жир
2025-06-28T17:03:01Z
Аварія на Гран-прі в Австрії: один з учасників гонки перелетів через два боліди
24tv
2025-06-28T16:57:51Z
Шокуючий рахунок за свічки запалювання від дилера Dodge змусив власника задуматися, чи він керує Bentley
Топ Жир
2025-06-28T15:15:36Z
Тонування лобового скла в автомобілі: що дозволено в Україні, а що заборонено
24tv
2025-06-28T14:39:21Z
Skoda Karoq Sportline: Практичний не означає нудний
AutoCentre
2025-06-28T14:03:22Z
Новий компактний AMG EV: три мотори та унікальна технологія
Топ Жир
2025-06-28T13:33:13Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: де шукають людей на зарплату в межах 20 тисяч
Политека
2025-06-28T12:31:02Z
Для хорошого настрою: 3 веселі українські фільми на вихідні
24tv
2025-06-28T20:57:01Z
Яким є звичайний концертний день молодого артиста МУАЯД?
FM-TV
2025-06-28T19:22:00Z
Вєрка Сердючка зі сцени висміяла скандал із омбудсменом
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T18:03:37Z
Ілона Гвоздьова розгнівалася через хейт у Мережі та зробила заяву: "Моя благодійність закінчилася"
TSN
2025-06-28T17:15:09Z
Холостяк влаштував зустріч у стилі великого кіно
360ua.news
2025-06-28T17:12:08Z
Усміхнена й за руку з чоловіком: Лорен Санчес вперше вийшла у світ після гучного весілля
24tv
2025-06-28T17:03:18Z
Куди сходити у Києві 30 червня – 6 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T16:12:56Z
У Польщі відкрили виставку «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні»
УкраинФорм
2025-06-28T15:51:02Z
Артем Пивоваров став Заслуженим артистом України
ГЛАВКОМ NET
2025-06-28T15:33:31Z
Apple вперше за шість років збільшить дисплей базового iPhone
InternetUA
2025-06-28T20:06:33Z
Microsoft покращує встановлення та відновлення Windows 11
Portaltele
2025-06-28T17:51:08Z
Як Китай маскує свій ядерний арсенал: в мережі з'явилося кілька рідкісних фото
24tv
2025-06-28T17:28:48Z
Перевершили розробку США: експерти пояснили, чому винищувач Mitsubishi F-2 кращий за F-16
InternetUA
2025-06-28T17:18:11Z
Вчений розкрив таємницю початку Всесвіту
Portaltele
2025-06-28T16:51:25Z
Ці 6 кроків потрібно зробити після того, як ви купили новий телефон
InternetUA
2025-06-28T16:31:13Z
Програма NASA зіткнулася з серйозними викликами
360ua.news
2025-06-28T16:30:26Z
Вчені знайшли спосіб кардинально збільшити щільність зберігання інформації
Portaltele
2025-06-28T15:52:40Z
Як покращити швидкість роботи Wi-Fi вдома
InternetUA
2025-06-28T15:46:53Z
Полтавські школярі стали першими у фінальних іграх «Пліч-о-пліч»
УкраинФорм
2025-06-28T21:00:37Z
Сенсаційне відкриття: Реал планує трансфер найкращого бомбардира Євро
24tv
2025-06-28T20:57:32Z
Бонні возз'єднається з Ківу в Інтері – Романо
Football.ua
2025-06-28T20:55:01Z
Фламенгу – Баварія: цікаві варіанти ставок на поєдинок Клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-06-28T20:31:36Z
"Може бути не готовим": відомий промоутер зробив прогноз на шалену битву року
24tv
2025-06-28T20:18:26Z
Челсі викладе за Байно-Гіттенса до 65 млн євро – Плеттенберг
Football.ua
2025-06-28T20:03:22Z
Угорщина вийшла у фіінал Золотої Євроліги, обігравши волейболісток Румунії
УкраинФорм
2025-06-28T20:03:13Z
Товариські матчі: Кривбас і Зоря зіграли внічию з ЦСКА Софія й Петролулом та інші матчі
Football.ua
2025-06-28T19:39:34Z
Визначився перший чвертьфіналіст клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-06-28T19:33:12Z