MY.UAНовини
Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей
Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей

Підлітковий вік: як батькам пережити "вічно не задоволених, вічно надутих" дітей

Підлітки та їхні проблеми

Завжди насуплені, невдоволені всім, ліниві, вперті, дратівливі – саме такою бачать підлітків їхні батьки та дорослі. Це нерідко стає причиною роздратування, злості та нерозуміння. Дорослі не можуть змиритися з тим, що їхні діти, які раніше були відкритими й слухняними, тепер ніби відсторонені, живуть у віртуальному світі, проводять більшість часу в горизонтальному положенні та здаються байдужими до всього навколо.

А тут ще британські психологи оновили свої рекомендації щодо визначення підліткового віку. Згідно з новими даними, підлітковий період тепер триває до 25 років. Дитячий психолог Лаверн Антробус зазначила, що традиційне уявлення про досягнення дорослості у 18 років є невірним. За її словами, раніше вважалося, що мозок людини завершив своє формування ще на початку підліткового періоду, але дослідження показують, що його розвиток продовжується до 25-30 років. За цей час відбуваються суттєві зміни в обробці інформації, що значно впливає на здатність людини до міркування, планування, вирішення проблем і прийняття рішень. Тому з підлітковими проблемами батькам доведеться стикатися і у дорослому, як раніше вважалося віці.

Теоретично ми розуміємо, що підлітковий вік – це період інтенсивних змін у фізіології, емоціях і соціальній сфері. Ми знаємо, що підлітки прагнуть незалежності, шукають визнання серед однолітків і намагаються відокремитися від батьків. Проте ми хочемо, щоб ці зміни відбувалися за нашими, дорослими, правилами. Це викликає напруження: ми відчуваємо втому від конфліктів, коли підлітки то вимагають залишити їх у спокої, то ображаються через нашу, як їм здається, байдужість. Вони розгублені, і ми теж. Але різниця між нами в тому, що ми вже пройшли цей етап, а вони – ще ні.

Саме тому перевага досвіду – на нашому боці. Наше завдання – зрозуміти, що стоїть за постійним роздратуванням і втомою наших дітей, які фізіологічні процеси керують їхньою поведінкою, і як правильно на це реагувати. Як допомогти  дітям пережити цей непростий період дорослішання, поділилися експерти. 

Як спілкуватися з підлітком

Слухайте без осуду

Підлітки часто відчувають, що їх ніхто не розуміє. Це, зокрема, через те, що вони самі не завжди можуть розібратися у своїх почуттях, а ми, дорослі, часто сприймаємо їхні проблеми як дрібниці або навіть вигадані труднощі. Тому важливо навчитися уважно слухати, проявляти співчуття і намагатися зрозуміти емоції дитини. Не варто знецінювати чи намагатися «виправляти» їхні думки. Втомленим дорослим іноді важко слухати дітей, але саме цього вони хочуть — щоб ми їх слухали без перебивань. Вони хочуть відчувати, що ми небайдужі й намагаємося зрозуміти їхні переживання.

Нам не слід казати на кшталт «це не проблема» чи «в наші часи такого не було», або «у тебе є все, чого не було в нашому віці, що тебе турбує?». Насправді, діти потребують не лише матеріальної підтримки, а й емоційної близькості і надійних дорослих, поряд з якими їм безпечно. Тому замість того, щоб закочувати очі або зітхати, краще запитати, як ми можемо допомогти, і підтримати їх, даючи зрозуміти, що їхні почуття важливі, навіть якщо форма їхнього виразу нам не завжди подобається. Емоції — це нормально, і всі ми вчимося з ними справлятися протягом усього життя, і не всі досягають успіху в цьому. А підліткам тим більше потрібно відчувати, що їх почули і зрозуміли, навіть якщо їхні проблеми здаються нам незначними.

Не сприймайте поведінку підлітка особисто

Різка або груба поведінка підлітка – це не завжди виклик батькам. Часто це реакція на стрес, гормональні зміни або внутрішні переживання. Замість ображатися, варто зберігати спокій і підтримувати дитину.

Важливо допомогти підліткові впоратися з негативними емоціями, а не засуджувати його за них. Варто заохочувати його до відкритого вираження почуттів: "Я злюсь, тому що...", "Я ображений, бо...". Це допоможе зрозуміти причини їхнього стану: проблеми у школі, невпевненість у собі чи складнощі у спілкуванні з однолітками. Важливо вміти розпізнавати свої емоції та зрозуміти, що стало їх причиною.

Спершу допоможіть дитині заспокоїтися: навчіть дихальних технік, запитайте, чи вона потребує обіймів, запропонуйте прогулянку або заняття спортом. Фізична активність, наприклад біг, допомагає виплеснути негативні емоції та зосередитися на чомусь корисному. Якщо ви не справляєтеся самостійно, зверніться за допомогою до спеціалістів. 

Контролюйте власні емоції

Пам'ятайте, що підлітковий період — це час значних змін, і ваша терплячість, розуміння та підтримка є важливими для емоційного розвитку дитини. Тому важливо не лише контролювати емоції підлітка, а й навчитися управляти своїми. Діти вчаться, спостерігаючи за вами, тому показуйте їм, як керувати своїми почуттями. Говоріть про свої емоції, але конструктивно — це допоможе дитині навчитися здоровому емоційному спілкуванню. У стресових ситуаціях замість того, щоб вибухати гнівом або приховувати свої почуття, краще відкрито сказати, що ви злі, засмучені або налякані, але працюєте над тим, як знайти найкраще рішення.

Поважайте їхню автономію

У підлітковому віці діти прагнуть до самостійності. Важливо поважати їх бажання мати особистий простір, обирати друзів та експериментувати з новими речами: стилем в одязі, хобі чи зачіскою.

Дайте дітям, в залежності від їхнього віку та зрілості, можливість самостійно приймати рішення, але й дозволяйте їм нести відповідальність за наслідки цих рішень. Це допомагає розвивати самосвідомість і відповідальність. Батькам буде складно знайти баланс між довірою та контролем, між бажанням дати дитині більше свободи та бажанням її захистити. Проте, жорсткий контроль не сприяє розвитку довіри, а надмірна свобода — відповідальності. Тому батьки мають уважно стежити за рівнем свободи в прийнятті рішень, особливо коли йдеться про безпеку, юридичну відповідальність або моральний стан дитини. Для цього потрібно цікавитись життям підлітка, знати, з ким він спілкується, що його цікавить і де буває, але не в формі контролю, а з щирим інтересом. Баланс між самостійністю і контролем вибудовується на взаємній довірі, відкритому спілкуванні та готовності батьків визнавати, що підліток здатен приймати власні рішення і вчитися на власному досвіді.

Створюйте атмосферу довіри

Це дивно -- ті самі діти, які ще недавно беззастережно вірили нам і покладалися на нас у всьому, сьогодні починають сумніватися в усьому, що ми говоримо, робимо, і навіть в тому, у що ми віримо і що вчили їх вірити. Тому, так, довіру потрібно відновлювати, але це вже інший рівень довіри. Як цього досягти? Менше критики, більше прийняття. Діти починають довіряти, якщо бачать, що ми засуджуємо їхню поведінку, а не їх як особистість. Вони мають бути впевнені, що ми любимо їх, а не лише їхні досягнення.

Підлітки звернуться до нас, якщо побачать, що ми завжди поруч, навіть якщо їхня поведінка нас болить, розчаровує чи соромить. Діти довіряють тим дорослим, які послідовні в своїх словах і діях (як у покараннях, так і в винагородах), бо для них це символізує надійність і стабільність. Ось така парадоксальна правда про те, на чому будується довіра між батьками та дітьми.

Підлітковий вік – це лише етап, а стосунки з дітьми залишаються назавжди. Саме зараз формується їхня довіра до батьків. Чи буде ця довіра міцною та відкритою, чи відчуженою й напруженою – залежить від нас. Ми допомагаємо нашим дітям дорослішати, а вони вчать нас бути зрілими. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як перетворити телефон на роутер і роздати мобільний інтернет: доступні способи
Политека
2025-02-12T00:00:36Z
Археологи знайшли велике загублене місто
Gazeta UA
2025-02-11T23:39:45Z
Український прапор просто зараз прямує до Місяця, – Юлія Саніна
Фокус
2025-02-11T23:36:43Z
У Мілані під замком виявили таємничі тунелі, ескізи яких міг створити Леонардо да Вінчі
УкраинФорм
2025-02-11T22:36:58Z
Чотири головні ознаки: хакер розповів, як зрозуміти, що ваш телефон зламали
Политека
2025-02-11T21:27:44Z
Знайшли гроші диявола: археологи виявили унікальні скарби в Нідерландах
Фокус
2025-02-11T21:15:34Z
Мільйони користувачів під загрозою: Apple та Google видалили понад 20 застосунків, що крали криптовалютні паролі
InternetUA
2025-02-11T20:52:27Z
Я так борюся з тролями, – популярний блогер перетворює хейт соцмереж у чорнило на своєму тілі
24tv
2025-02-11T20:39:35Z
Абонентам Vodafone, lifecell та Київстар показали, як усунути символ "Е" з екрана смартфона
Хвиля
2025-02-11T20:39:19Z
14 лютого принесе незабутні моменти: астрологи назвали ТОП-4 знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-12T00:33:31Z
5 неочевидних ознак, що вашу кухню захопив безлад: ось що з цим робити
24tv
2025-02-11T20:48:20Z
Що треба робити, щоб банани не чорніли: експерти поділились лайфхаком
GlavRed
2025-02-11T20:27:53Z
Що означає носити червону нитку на зап'ясті: чим небезпечна така прикраса
GlavRed
2025-02-11T20:27:04Z
Рецепт дивовижного рибного пирога розкрив шеф-кухар: неймовірно ніжний смак
GlavRed
2025-02-11T19:27:23Z
Сподобається кожному: красиві подарунки чоловікові на День Валентина
24tv
2025-02-11T19:27:23Z
Сяятимуть, як новісінькі: як відбілити кросівки в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-11T19:27:13Z
Досить купувати його в магазині: домашній майонез на варених яйцях від фіналістки "МастерШеф"
24tv
2025-02-11T19:21:40Z
4 європейські напрямки, де вирує найромантичніша атмосфера на День святого Валентина
24tv
2025-02-11T19:15:45Z
Прикордонники викрили контрабанду психотропів і ліків на ₴1,3 млн
Украина Криминальная
2025-02-12T00:33:26Z
У Львові затримали організатора каналу переправлення осіб через кордон
УкраинФорм
2025-02-12T00:12:41Z
Жителя Київщини судитимуть за шахрайство на ₴600 тис
Украина Криминальная
2025-02-11T23:45:54Z
У Рівненській області чоловіки побили військовослужбовців ТЦК
Украина Криминальная
2025-02-11T23:21:11Z
На Рівненщині сапери знешкодили бойову частину російського дрона
УкраинФорм
2025-02-11T23:18:54Z
Росіяни обстріляли село на Харківщині, є постраждалий
УкраинФорм
2025-02-11T20:57:13Z
У Києві та низці областей - повітряна тривога через загрозу ворожих БПЛА
УкраинФорм
2025-02-11T20:21:24Z
В Італії під час рейду проти сицилійської мафії заарештували 130 осіб
УкраинФорм
2025-02-11T19:24:28Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-02-11T19:15:11Z
Україна виборола перші медалі на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T00:00:20Z
Футболіста Девіда Бекхема викрили у зв'язках із РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:39:26Z
Монако — Бенфіка: цікаві варіанти ставок на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-11T22:51:16Z
Синьо-жовтий подіум: Україна здобула перше "золото" на Іграх нескорених
24tv
2025-02-11T22:33:27Z
Ювентус вперше з січня 2024 року здобув три перемоги поспіль
Football.ua
2025-02-11T22:28:18Z
"Реал" без Луніна вирвав перемогу над "Манчестер Сіті" в першому матчі плейоф Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T22:18:15Z
Дембеле повторив бомбардирське досягнення Неймара, Б'янкі та Мбаппе в ПСЖ
Football.ua
2025-02-11T21:24:51Z
Девіс хотів забрати пояс Берінчика: як пройшла перша битва поглядів боксерів
24tv
2025-02-11T21:09:47Z
ПСЖ розбив "Брест" у стартовому матчі 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T20:30:33Z
Довічне ув’язнення отримав зрадник, який штурмував Попасну й Бахмут
УкраинФорм
2025-02-12T00:30:58Z
Діденко попередила про "замасковане" потепління та новий прихід морозів
Хвиля
2025-02-12T00:09:28Z
Росія атакувала Кривий Ріг: Вілкул розповів про наслідки для міста
24tv
2025-02-11T23:54:42Z
У Рівному засудили до 11 років ув’язнення колаборантку-лікарку з Херсонщини
УкраинФорм
2025-02-11T23:51:48Z
Росіяни за добу майже 100 разів обстріляли Сумщину і вбили двох людей
Gazeta UA
2025-02-11T23:45:22Z
Війна, день 1084. У Міноборони представили деталі контракту для добровольців віком 18-24 років
Football.ua
2025-02-11T23:03:27Z
З Бериславської громади з-під обстрілів поліцейські евакуювали ще двох жінок
УкраинФорм
2025-02-11T22:57:07Z
Сталінські висотки зводили буквально рабською працею: історик розповів про відбудову Хрещатика у 1940-50-х роках
Telegraf
2025-02-11T22:39:00Z
У Криму окупанти посилили мілітаризацію дітей та готують молодь до роботи у ядерній галузі - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-11T22:33:52Z
Після семи років разом і народження двох дітей: зірка Володаря перснів одружився
GlavRed
2025-02-12T00:27:41Z
Тарас Цимбалюк різко скинув вагу і показав, який тепер вигляд має
GlavRed
2025-02-12T00:27:02Z
Євробачення-2025: конкурсну пісню для учасниці від Ірландії написала росіянка
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
"Вона пропагує": зрадниці Лоліті пред'явили звинувачення в РФ
GlavRed
2025-02-11T21:27:08Z
Як виглядав перший музичний кліп в українському шоубізнесі та хто його створив
24tv
2025-02-11T20:39:37Z
Все не просто, – Тоня Матвієнко висловилась про свій хіт "Кульбаби" та заробіток з пісні
24tv
2025-02-11T20:27:24Z
"У машині він починає": Анна Саліванчук повідомила про домагання
GlavRed
2025-02-11T20:27:00Z
Не тільки зірка "Друзів": 4 найкращі фільми з Дженніфер Еністон
24tv
2025-02-11T19:48:52Z
Які жіночі парфуми зводять з розуму чоловіків
24tv
2025-02-11T19:36:49Z
Влада хоче планово відмовитися від мобілізації: в ОП розповіли деталі
24tv
2025-02-12T00:27:51Z
«Контракт 18-24″: Міноборони запустило новий формат добровільної служби
Vlasti
2025-02-12T00:15:16Z
У ЗСУ припинили формування нових бригад: Паліса розповів, на чому зосередять усі зусилля
ZN UA
2025-02-11T23:33:55Z
В Україні кружляють безпілотники: названо напрямок руху
TSN
2025-02-11T23:18:35Z
Що подарувати хлопцю на 14 лютого: недорогі, але гарні ідеї
Политека
2025-02-11T23:03:33Z
Засновник Apple Стів Джобс казав Біллу Гейтсу прийняти LSD, щоб створювати кращий дизайн — той відповів, що просто «отримав не ту партію»
ITC
2025-02-11T22:10:29Z
12 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T22:03:23Z
Уряд Польщі хоче обмежити виплати на дітей для біженців
iPress
2025-02-11T21:51:01Z
Українцям показали сім найрідкісніших професій на ринку праці: ви про них навіть не чули
Хвиля
2025-02-11T21:36:59Z
Обмежено придатні можуть стати порушниками обліку: чому та як цього уникнути
Telegraf
2025-02-11T23:30:38Z
Науковці з’ясували, у який час доби люди відчувають себе найщасливішими
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:09:57Z
Сім явних ознак, що ви спите недостатньо
Gazeta UA
2025-02-11T21:03:22Z
Знайшли новий негативний наслідок використання менструальних чаш
24tv
2025-02-11T18:45:31Z
Ламкі нігті, роздутий живіт і плями на шкірі: ШІ показав, що буде, якщо не спати 7 годин на добу
FaceNews
2025-02-11T18:42:16Z
Богуславська лікарня тимчасово припинила планову госпіталізацію через грип і ГРВІ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T17:51:12Z
В Україні впроваджують програму безоплатної психологічної допомоги для ветеранів
УкраинФорм
2025-02-11T16:27:55Z
Чому рибу обов'язково потрібно подавати з лимоном: ця хитрість не лише для покращення смаку
TSN
2025-02-11T15:36:14Z
Ще одній людині успішно пересадили нирку від свині
24tv
2025-02-11T15:27:43Z
Український експорт до Німеччини зріс майже на 20 відсотків і значно випередив російський
УкраинФорм
2025-02-11T23:36:48Z
Україні потрібно подвоїти ВВП: економіст дав прогноз на найближчі роки
24tv
2025-02-11T22:03:03Z
У Нідерландах споживання газу скоротилося на чверть за п’ять років
УкраинФорм
2025-02-11T21:54:48Z
Американська компанія купила українського розробника ШІ-чатботів BotsCrew: що відомо
InternetUA
2025-02-11T21:52:14Z
Добудувавши два енергоблоки на Хмельницькій АЕС, можна буде виробляти понад 2 гігавати електрики, - Зеленський
Комсомольская правда
2025-02-11T20:52:52Z
Індекс сприйняття корупції: Україна погіршила свої показники у 2024 році
iPress
2025-02-11T20:12:18Z
ПФУ встановив граничну суму доходу для отримання комунальних пільг
Хвиля
2025-02-11T20:00:16Z
Величезна сума: що варто розуміти про вартість угоди щодо рідкоземельних металів
24tv
2025-02-11T19:57:51Z
Видобуток рідкісноземельних металів буде дуже вигідним Україні — економічний експерт
TSN
2025-02-11T19:36:15Z
Заощадити можна понад 8 000 грн на рік: механік назвав секретну кнопку у авто
GlavRed
2025-02-11T22:27:58Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
На шасі Ford Trucks F-Line в Україні виготовили цікавий комунальний автомобіль
AutoCentre
2025-02-11T19:12:55Z
Кладовище електромобілів: Jaguar викупила проблемні I-Pace у власників та відправила їх на смітник
ITC
2025-02-11T17:16:10Z
DAF Trucks зміцнює свої позиції на ринку вантажівок
AutoCentre
2025-02-11T16:15:27Z
Спад на ринку вживаних авто: які моделі купували найчастіше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T16:12:53Z
Tesla запустила суперкомп'ютер Cortex з 50 000 ШІ-чипів NVIDIA H100
24tv
2025-02-11T16:09:37Z
В МЗС РФ відреагували на пропозицію Зеленського обміняти Курську область на територію України
Gazeta UA
2025-02-12T00:30:39Z
"Абсолютно нереалістично": Тука розніс пропозиції команди Трампа щодо України
GlavRed
2025-02-12T00:27:59Z
"Україна – не "околиця" Росії, а давня держава!" – історик розвінчав найпопулярніший міф
Telegraf
2025-02-12T00:24:03Z
США, Британія й Австралія ввели санкції проти російської інтернет-платформи Zservers
InternetUA
2025-02-12T00:04:54Z
Сійярто похизувався, що Угорщина дасть 1 млн євро армії Лівану, а не України
Европейская правда
2025-02-11T23:36:58Z
Трамп розповів про контакти з РФ і зробив важливу заяву щодо завершення війни
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
Пострадянська Азія виходить з-під впливу Кремля – FT
Хвиля
2025-02-11T23:12:03Z
Росія відреагувала на ідею про “обмін територіями”
1News
2025-02-11T23:06:44Z
NYT: Трамп таємно доручив займатись Україною ще одному своєму посланнику
Европейская правда
2025-02-11T23:06:06Z