Повернення військовослужбовців після СЗЧ: механізм та наслідки
Повернення військовослужбовців після СЗЧ: механізм та наслідки
В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Іноді військовослужбовці вдаються до самовільного залишення військової частини (СЗЧ).
В Україні діють різні алгоритми для повернення військових, які самовільно залишили військову частину або дезертирувати, пише «Турбота про військовослужбовця».
В листопаді 2024 року була прийнята спрощена процедура повернення до військової служби військовослужбовців та звільнення їх від кримінальної відповідальності без рішення суду , якщо вони під час дії воєнного стану вперше вчинили СЗЧ чи дезертирство до набрання чинності Закону України 4087-IX від 21.11.2024 року, тобто до 29 листопада 2024 року, і добровільно висловили бажання повернутись до військової служби до 01 березня 2025 року.
Для цього потрібно подати рапорт через застосунок «Армія+», прикріпивши рекомендаційний лист від частини, яка потребує військовослужбовця та прибути до ВСП ЗС України. Алгоритм наступних дій буде відрізнятись залежно від того чи внесені відомості про СЗЧ до Єдиного реєстру досудових розслідувань чи не внесені.
У випадку, якщо військовослужбовець не знає, чи відомості про СЗЧ внесені до ЄРДР чи ні, рекомендуються прибути до ВСП ЗС України, де будуть зроблені відповідні запити до правоохоронних органів та розпочато процес повернення військовослужбовця на військову службу.
Загальна процедура повернення після СЗЧ
Ті військовослужбовці, які здійснили СЗЧ після 29 листопада 2024 року, навіть якщо це їхнє перше порушення, не можуть скористатися спрощеним алгоритмом. Алгоритм дій у цьому випадку базується на загальній процедурі повернення (закон України 3902-IX від 20.08.2024 року), відповідно до якого військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили військову частину або дезертирували, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності, якщо вони добровільно звернулися із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до військової служби та за наявності письмової згоди командира.
Разом з тим, якщо СЗЧ було вчинене до 3 днів, кримінальне провадження не порушується, військовослужбовець може повернутись до військової частини за згодою командира і продовжити проходження військової служби.
Якщо СЗЧ вчинене не вперше, військовослужбовець не може повернутись на службу та бути звільненим від відповідальності (правові наслідки відповідно до статей 407, 408 ККУ).
Правові наслідки СЗЧ (дезертирства)
У випадку, якщо військовослужбовець вчинив СЗЧ чи дезертирство не вперше, він не може повернутись на військову службу за дійсними алгоритмами та бути звільненим від відповідальності.
Відповідно до статей 407,408 Кримінального кодексу України, правові наслідки у цьому випадку будуть наступні:
- самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років (п.5 ст.407 ККУ);
- дезертирство вчинене в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років (п.4 ст.408 ККУ).
Нагадаємо, у мобільному застосунку «Армія+» з'явилася нова функція, що дозволяє військовослужбовцям,які самовільно залишили частину, повідомити про бажання повернутися на службу.