![Розмови про метали. Компенсація для ТрампаСюжет](https://thumbor.my.ua/j0mlPDU9d2dQVpNcN9JtiguLsRk=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2F58a40764975f72962f97c01fab400f37.jpg)
Розмови про метали. Компенсація для ТрампаСюжет
Президент США Дональд Трамп заявив, що Вашингтон має отримати компенсацію у вигляді доступу до природних ресурсів за багатомільярдну допомогу, яку він надає Україні протистояти російській агресії.
Дональд Трамп хоче отримати доступ до українських корисних копалин в обмін на допомогу, надану під час війни. При цьому він дав зрозуміти, що протистояння України та Росії може закінчитися перемогою будь-якої зі сторін, і йому невідомо, чи вдасться укласти мирну угоду.
«Вони можуть домовитись, можуть і не домовитися. Вони можуть колись бути в Росії, або можуть не бути в Росії, сказав Трамп про Україну. — Але у нас там будуть усі ці гроші, і я хочу їх повернути».
Чого хоче Трамп
За словами Трампа, українська «територія має величезну цінність з погляду рідкісноземельних металів, з погляду нафти та газу». “Я хочу, щоб наші гроші були в безпеці, тому що ми витрачаємо сотні мільярдів доларів”, – додав Трамп.
При цьому в інтерв’ю Fox News Трамп назвав суму передбачуваної угоди між Україною та США щодо доступу до природних ресурсів у 500 млрд доларів, на що українські чиновники, за його словами, «фактично погодилися».
Але раніше фігурувала цифра угоди в 500 млн доларів, тобто значно менше.
За даними американського Держдепартаменту на 20 січня 2025 року, тобто перед інавгурацією Трампа, за час повномасштабного російського вторгнення в Україну США надали Україні військову допомогу приблизно на 69,2 млрд. доларів.
При цьому авторитетна американська аналітична Рада з міжнародних відносин (Council on Foreign Relations) оцінює загальний обсяг американської допомоги Україні з початку повномасштабної війни 175 млрд доларів.
Що за корисні копалини
До рідкісноземельних елементів відноситься група 17 металів, які використовуються при виробництві електроніки, а також електромоторів. Незважаючи на назву, ці метали широко поширені на Землі, але досить важко знайти їхню концентрацію в одному місці і налагодити масове виробництво, здатне окупитися.
Втім, як зазначає Reuters, Трамп міг мати на увазі не лише ці конкретні речовини, а й критично важливі мінерали в цілому, тобто корисні копалини, що мають велике значення для основних галузей сучасної промисловості.
Агентство нагадує, що Україна має великі запаси урану, літію і титану, проте вони не входять до найбільших у світі — і в США є власні запаси цих, а також інших критично важливих мінералів.
Значна частина українських природних ресурсів знаходиться на теренах, окупованих російськими військами. Тому перспективи їх розробки залишаються в принципі невизначеними — і неможливими в умовах війни, що триває.
Обмін територіями
Трамп говорить про українські корисні копалини, поки представники його адміністрації готуються до переговорів з Україною, у тому числі на Мюнхенській конференції з безпеки, яка відкривається 14 лютого.
Володимир Зеленський в інтерв’ю Guardian заявив, що частиною майбутніх мирних домовленостей може стати обмін територіями: Україна поверне захоплені райони Курської області, а Росія окуповані українські землі.
“Ми поміняємо одну територію на іншу”, – сказав Зеленський, але додав, що поки не знає, які саме зайняті Росією райони попросить натомість. «Не знаю, побачимо. Але всі наші території є важливими, пріоритетів тут немає», — цитує його Guardian.
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони