ЗМІ розповіли про сірого кардинала Чернігівщини. Як заступник голови ОВА Дмитро Синенко організовує «схеми» на війні
Про це пише сайт From-ua. Публікуємо текст без правок та коментарів. Редакція не несе відповідальність за інформацію надруковану іншими ЗМІ.
Чиновник Дмитро Синенко, який працював на Партію регіонів, організовував корупційні схеми на паркуванні у Чернігові та тісно пов'язаний з Московським патріархатом, тепер наживається на відбудові Чернігівської області та на схемах виїзду через систему «Шлях».
Зв’язки з Росією
На посаді заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації з жовтня 2021 року перебуває людина, біографія та зв’язки якої дає підстави підозрювати його у роботі в інтересах агресора – Росії. Йдеться про Дмитра Григоровича Синенка. Не виключено, що саме йому відводилась роль гауляйтера Чернігівської області у разі, якби окупанти там закріпились.
З Чернігова все частіше надходять сигнали про те, що до діяльності Дмитра Синенка треба придивитись уважніше. По-перше, через те, що він влаштував бізнес на відбудові Чернігівської області. По-друге, Синенко має зв’язки із ворогом, тож мав би стати об’єктом зацікавлення для спецслужб.
Виявляється, на Росію, а конкретно на заборонену в Україні УПЦ Московського патріархату, працює батько заступника голови Чернігівської ОВА – Синенко Григорій Григорович. За офіційними даними, ця людина є директором (так, саме директором) п’ятьох приходів УПЦ МП у Криму.
Сімферопольська та Кримська єпархія УПЦ МП, до яких дотичний Синенко Григорій, підтримала збройну агресію РФ проти України та проводила безліч заходів у російських військових частинах у Криму. У червні 2022 року Сімферопольська та Кримська єпархія УПЦ МП офіційно вийшла з підпорядкування Києву.
Варто звернути увагу на те, що митрополит Кримської Єпархії УПЦ МП Лазар свого часу привітав призначення Сергія Аксьонова на посаду російського глави окупованого Криму. Маючи контакти із російською церквою та проросійськими силами в Україні, Дмитро Синенко міг би стати своїм «аксьоновим» для Чернігівщини: за даними наших джерел, він розглядався із один із кандидатів у гауляйтери області.
Своє політичне життя Дмитро Синенко починав з того, що був помічником Сергія Андроса – нардепа кількох скликань від забороненої проросійської Партії регіонів. Андрос зіграв у житті Синенка ще одну цікаву роль – привчив його до віп-мисливства у лісах Чернігівщини.
Відкриті дані на Опендатабот показують, що Дмитро Синенко є засновником та директором мисливського господарства «Барс» у лісах Городнянського району. За даними чернігівських ЗМІ, «Барс» на самому початку був зареєстрований за адресою, де колись проживав син регіонала Андроса. Важливо, що «Барс» отримав понад 6 тисяч гектарів угідь у сіверських лісах дуже близько до Білорусі.
Зважаючи на те, як ОВА провалила оборону області у 2022 році і як часто Синенко полюбляє «блукати» лісами поблизу з Білоруссю, серед чернігівців ширяться теорії змови – мовляв, ще треба з’ясувати, з ким він там зустрічається і про що домовляється.
Схеми на відбудові
Якщо з гауляйтерством не склалось, то станом на зараз у чиновника є навіть більші здобутки. Заступник голови Чернігівської ОВА Дмитро Синенко організував бізнес на відбудові області, а його зловживання сягнули критичних меж.
Після того, як українська армія вибила окупантів з півночі, Чернігівська область стала однією з тих, яка отримує найбільші суми з бюджету на відбудову. Наприклад, тільки у 2024 році отримала з державного бюджету 700 млн грн як субвенцію на відновлення. Більше грошей за минулий рік з бюджету виділили хіба що Харківській та Київській областям.
Дмитро Григорович Синенко став основним куратором та бенефіціаром фінансових схем, створених на відкатах. У місцевих він отримав прізвиська «Банкір» та «Касир». Не тільки через те, що має фінансову освіту та досвід роботи у банках, а й через те, що саме через Синенка проходять усі підряди на відновлення.
«Його основна схема – це контроль за фінансовими потоками та збір «відкатів». Усі підряди, які йдуть на відбудову Чернігівщини, реалізуються з дуже-дуже великим дисконтом», - розповів у коментарі один з чиновників ОВА, який наразі побажав говорити анонімно.
Сигнали про те, що Синенко узурпував фінансові потоки, залякує опонентів і одночасно взяв під контроль медіаполе Чернігівщини, періодично звучать у кулуарних розмовах. По факту ж не всі мають сміливість говорити про це публічно. Дмитро Синенко курує місцеву ТЦК і, як подейкують, незгодним з його політикою оперативно приходять повістки. Також містом шириться інформація про родинні зв’язки Синенка із криміналітетом.
Фактично єдиною людиною, яка наважилась публічно розповідати про схеми в Чернігівській ОВА, є місцевий громадський діяч та волонтер Олег Серик. У жовтні 2023 року він оприлюднив аудіозапис розмови, в якій місцевий кримінальний авторитет погрожує йому вбивством – за те, що Серик публічно говорить про крадіжки бюджетних грошей. В аудіо звучить інформація, що цей кримінальний авторитет «впрягається» в тому числі за заступника голови ОВА Синенка.
Серик показав документи, які свідчать про те, що ОВА завищує ціни на закупівлі будівельних матеріалів у три-п’ять разів. Йдеться конкретно про закупівлю матеріалів на відбудову зруйнованого російськими військами житла жителів регіону у 2022 році.
Один з найбільш кричущих фактів: місцеві чиновники списали на пиломатеріали по 15 тис. грн/куб, хоча ринкова ціна — 5,3 тис. Так само «золотими» стали OSB-плити, газоблоки, цвяхи та інші матеріали. Більше – видно у документах:
Акт приймання-передачі будівельних матеріалів
Таблиця, яка наочно показує різницю між ринковими цінами і цінами, вказаними ОДА
Станом на зараз Серик має докази про розкрадання 135 млн 672 тис. грн із субвенцій Чернігівській ОВА. У розмові з нами активіст повідомив, що усі докази про корупцію у Чернігівській ОВА він надав Державному департаменту США.
«У нас в минулому році була місія (США), і ми з ними познайомились. Вони просто в шоці, скільки американських фінансів розкрадаються. Це гроші напряму американських платників податків, які надходять в бюджет України, а потім бюджет України уже надсилає по областях. Передбачаю, що в цьому році будуть «чудові» події. Як мені пояснили, Трамп зацікавлений у тому, щоб покарати винних і повернути назад вкрадені гроші. Адже так розпоряджатися, як в нас влада розпоряджається, вони не вважають правильним», - сказав волонтер.
Ще одним прикладом того, як працюють «схеми» на Чернігівщині, стала реконструкція їдальні Іванівського ліцею Чернігівського району. На цю ситуацію звернув увагу політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк.
З’ясувалось, що на реконструкцію пошкодженого харчоблоку площею 416 м2 з бюджету пішла сума у 21,4 млн грн. В результаті вартість одного метра квадратного сягнула 51 500 гривень. Це наштовхує на підозри, адже за розрахунками Мінрозвитку квадратний метр відбудови коштує 20-26 тисяч грн.
«Відбудова стає золотою жилою для тих, хто контролює грошові потоки на неї. За інформацією моїх джерел, у Чернігівській області такою людиною є Дмитро Григорович Синенко – заступник голови обласної військової адміністрації. Через нього, кажуть, проходять усі підряди на відновлення. Їдальня у Іванівці – теж зона відповідальності Синенка. А таких об’єктів десятки по області. Яка частина з 21,4 млн грн пішла на відкат чиновнику? Скільки грошей було вкрадено? Вважаю, що пора включатись правоохоронцям та антикорупційним органам», - написав Миселюк у Facebook.
До слова, проти усіх, хто дозволяє собі публічно протистояти чернігівській владі, стабільно з’являються негативні публікації на низці місцевих сайтів та пабліків. Періодично «чорнуху» дають проти уже згаданого громадського активіста та волонтера Олега Серика.
Так само «за збігом обставин» вкидується негатив про ще одного волонтера – Романа Коломійця, який теж насмілився відкрито говорити про зловживання ОВА. Роман Коломієць звинуватив Чернігівську ОВА у зникненні 17 вантажівок гуманітарної допомоги загальною вартістю близько 200 тисяч євро, які весною 2022 року він передав із-за кордону.
Річ у тім, що за розподіл гуманітарної допомоги в області у 2022 році відповідав теж Дмитро Синенко. Але замість того, аби навести докази, що вся допомога потрапила до постраждалих людей та показати відповідні акти прийому-передачі, команда Синенка організувала інформаційні атаки проти волонтерів. Як свідчать ознайомлені із «розкладами» у Чернігівській ОВА люди, за інфоатаки проти опонентів у Синенка відповідає Андрій Подорван – директор Департаменту інформаційної діяльності, відомий також як автор скандальних «темників» від Укрінформу.
«Подорван фінансується за рахунок Синенка і на ньому вся медійна складова. За гроші Синенка Подорван тримає ботоферму, блогерів, Телеграм-канали і чистить усе чернігівське інфополе. У нього ціла структура, яка фінансується із відкатів, які отримує Синенко. У них тут все схоплено», - розповів місцевий активіст, який свого часу теж став об’єктом медіаатак Синенка-Подорвана.
Схеми на системі «Шлях»
Під час дослідження діяльності Дмитра Синенка ми зробили висновок, що він, попри публічну посаду, намагається бути публічним дуже вибірково та уникає зайвих коментарів. Публічним обличчям в області є голова ОВА В’ячеслав Чаус. А тактика його заступника Синенка полягає в тому, щоб тихо робити свої справи, періодично світитись, але курувати найбільш прибуткові напрямки.
За даними наших інформаторів у Чернігівській ОВА, одним із джерел заробітків Дмитра Синенка стала також система «Шлях», через яку чоловікам видають дозволи на виїзд за кордон.
Систему «Шлях» у Чернігівській області узурпували дві людини – заступник голови ОВА Дмитро Синенко та його ситуативний бізнес-партнер Микола Зименко. Цю інформацію на умовах анонімності нам також підтвердили місцеві бізнесмени та волонтери.
Хто такий цей Зименко? Він не має жодних формальних посад у державних органах влади, але є тим, кого прийнято називати «рішала». За даними Опендатабот та YouControl, Микола Зименко є власником аптек. У 2022 році він отримав відшкодування збитків за медичні препарати і за неіснуючі руйнування. Частиною суми із відшкодувань, які отримав із держбюджету, поділився із Синенком. З того часу, розповідають люди з обласної адміністрації, вони «знайшли один одного».
Схема заробітку Синенка-Зименка на системі «Шлях» полягає в тому, що під їхнім контролем діє ряд громадських організацій, які подають запити на адресу ОВА. За різними даними, послуга «під ключ» Синенка-Зименка коштувала «ухилянтам» 3-7 тисяч доларів.
«Аптекар» Зименко став для заступника голови ОДА головним гаманцем зі зберігання зароблених на «Шляху» коштів. Сам Зименко на такій співпраці вже купив квартиру в іспанському місті Аліканте на узбережжі Середземного моря, а також позашляховик Audi Q8 (2023-го року випуску). За даними Єдиного державного реєстру МВС, автомобіль зареєстрований безпосередньо на Миколу Володимировича Зименка.
На новенькій Ауді бізнесмен, який спільно із заступником голови ОДА заробляє на «Шляху», не соромиться їздити по Чернігову. Місцеві часто бачать цей автомобіль у місті. Не помітити новеньку Ауді у сильно постраждалому від війни місті складно. Тим більше, що для своєї машини «рішала Дмитра Синенка» оформив номер із категорії «золотих», тобто найдорожчих, – СВ 0777 АР.
Схеми на паркуванні та кіосках
Свій трудовий шлях в органах влади та організації «схем» Дмитро Синенко починав у Чернігівській міській раді, де з 2012 по 2016 роки очолював комунальне підприємство «Паркування та ринок».
На початку 2016 року тодішній міський голова Чернігова Владислав Атрошенко звинуватив Синенка у створенні схем, за якими грабувалось місто. З’ясувалось, що реальна кількість паркомісць у Чернігові – як мінімум 400, а Синенко проводив по документах всього половину з них – 215. Але і з цих офіційних парковок половина грошей у бюджет міста не потрапляла.
Пізніше було оприлюднено звіт за результатами службової перевірки підприємства, яке чотири роки очолював Дмитро Синенко. У звіті йшлося про те, що бюджет втратив на парковках 1,2 млн грн (підприємство віддало їх на обслуговування приватному бізнесу і офіційно отримувало мінімальні суми). Ще 1 млн грн - втрати на орендній платі за земельні ділянки, виділені для КП «Паркування і ринок» і орендовані власниками МАФів.
Що далі?
У Чернігові про Дмитра Синенка зараз говорять як про людину, у якої все схоплено і яка збудувала в області диктатуру місцевого рівня. «Чернігівський путін» має своїх людей у місцевій прокуратурі, МВС, СБУ – і будь-які провадження, де він може фігурувати, ставляться «на стоп» та сходять йому із рук.
Більшість з тих, хто розуміє, як працюють його схеми, бояться говорити відкрито. Пояснюють, що це повернеться їм залякуваннями, кримінальними провадженнями, перевірками бізнесу, погрозами від криміналітету або ж вибірковими візитами ТЦК.
Водночас чернігівці закликають Офіс Президента і НАБУ звернути увагу на факти зловживань цього посадовця, а спецслужби – перевірити його зв'язки із ворогом.