«Статус-кво більше не варіант»: Financial Times пояснило, як зростуть витрати ЄС на оборону
Єврокомісія розробляє проєкт реформ бюджету Євросоюзу, який дозволить направити більше коштів на зміцнення оборони спільноти. Про це пише Financial Times з посиланням на документ, який є в її розпорядженні.
«Звучить заклик до більш амбітного бюджету з погляду його розміру і структури, щоб задовольнити потреби щодо витрат на оборону і погашення великих боргів», – йдеться в публікації.
В Єврокомісії зазначили, що йдеться про безпрецедентні зміни у бюджеті, оскільки «статус-кво більше не варіант». У комісії вважають, що нинішні механізми розподілу коштів надто забюрократизовані та повільні.
Financial Times зазначає, що третина загального бюджету ЄС йде на сільськогосподарські субсидії, третина – на допомогу найменш розвиненим регіонам, третина – на спектр інших завдань від зарплат чиновникам до допомоги іноземним державам.
Тепер у Єврокомісії хочуть зібрати разом 50 колишніх програм видатків до трьох великих фондів, які дадуть владі більше гнучкості при реагуванні на різні виклики. З одного фонду кошти підуть на потреби держав союзу. Єврокомісія погодить «план для кожної країни з ключовими реформами та інвестиціями», причому національні уряди відтепер отримають більше влади у визначенні напрямків, на які підуть гроші з фонду. Це торкнеться і тих проєктів, які раніше Брюссель погодив із регіональними та місцевими органами влади.
Передбачається, що переговори Брюсселя з національними урядами з приводу витрат спростять процес, полегшать нагляд за тим, як витрачаються гроші. Але в Єврокомісії хочуть, щоб думка місцевої влади теж брала до уваги.
Другий фонд – для збільшення конкурентоспроможності – має сприяти зростанню інвестицій у найважливіші галузі та у спільні проекти Євросоюзу. Третій фонд, який забезпечує виконання завдань у зовнішній політиці, має «краще узгоджуватися зі стратегічними інтересами» ЄС.
За даними Financial Times, ці два фонди мають призвести до більш значних, ніж раніше, витрат ЄС на транскордонні проекти у сфері оборони. Очікується, що нові пропозиції Єврокомісія презентує завтра, 12 лютого. Для їх схвалення потрібна згода всіх 27 країн ЄС.