Про це повідомляє Голос Америки, передає Укрінформ.
Зазначається, що йдеться про закон під назвою Foreign Corrupt Practices Act (FCPA), ухвалений ще в 1977 році в роки президентства Джиммі Картера.
У 1970-ті правоохоронні органи встановили, що низка великих компаній брали участь у підкупі іноземних посадових осіб. Це спонукало американську владу створити законопроєкт, що регулює надання будь-яких благ офіційним особам інших країн.
Трамп хотів скасувати FCPA під час свого першого президентського терміну, називаючи його «жахливим законом».
У понеділок президент США підписав відповідний указ, наголосивши, що «це означатиме набагато більше бізнесу для Америки».
В указі на сайті Білого дому зазначається, що «чинне застосування FCPA перешкоджає досягненню зовнішньополітичних цілей Сполучених Штатів, а отже порушує повноваження президента, передбачені статтею II Конституції, щодо зовнішніх справ».
Також наголошується, що зовнішньополітичні повноваження президента США «нерозривно пов'язані з глобальною економічною конкурентоспроможністю американських компаній».
«Національна безпека США значною мірою залежить від отримання Сполученими Штатами та їхніми компаніями стратегічних бізнес-переваг, чи то у сфері видобутку критично важливих корисних копалин, глибоководних портів або інших ключових об'єктів інфраструктури чи активів», – йдеться в указі.
Згідно з рішенням Трампа, генеральному прокурору США Пем Бонді дається 180 днів на перегляд принципів дії закону, виходячи із зовнішньополітичних цілей Сполучених Штатів. Цей термін може бути продовжено. У період перегляду забороняється ініціювати нові розслідування у межах FCPA (указ передбачає можливість «індивідуальних винятків»).
Попередник Трампа, колишній президент США Джо Байден у січні 2024 року підписав законодавство, яке доповнює FCPA — Закон про запобігання здирництва за кордоном (FEPA), який, зокрема, дозволяє федеральним прокурорам висувати кримінальні звинувачення проти іноземних чиновників, які вимагають або одержують хабарі від компаній США.
Як пише Голос Америки, фігурантами розслідувань у межах FCPA свого часу була низка великих компаній. Наприклад, у 2012 році повідомлялося, що фармацевтична компанія Pfizer платила хабарі держслужбовцям із РФ, Казахстану й інших країн. А в 2010 році фігурантом розслідування була компанія Hewlett-Packard, яку підозрювали у підкупі російського генпрокурора для отримання контракту на постачання обладнання до РФ.
Як повідомляв Укрінформ, президент США Дональд Трамп у понеділок офіційно запровадив 25% мита на весь імпорт сталі та алюмінію до Сполучених Штатів без будь-яких винятків.
Фото: EPA/UPG