MY.UAНовини
Наслідки нової зброї чи "пауза" росіян? Військові про те, що стоїть за вдалими контратаками ЗСУ
Наслідки нової зброї чи "пауза" росіян? Військові про те, що стоїть за вдалими контратаками ЗСУ

Наслідки нової зброї чи "пауза" росіян? Військові про те, що стоїть за вдалими контратаками ЗСУ

Бійцям вдається збити імпульс російського наступу, кажуть експерти

Лютий 2025 року позначається успішними контратаками українських військ на окремих ділянках лінії фронту. На півночі – наступ у Курській області Російської Федерації на кілька кілометрів вглиб території, на сході – серія успішних контратак в районі Покровська. Тут, за неофіційними повідомленнями, противник втратив кілька стратегічних позицій.

Чи справді загарбники вичерпують свої ресурси? Що потрібно українським військовим, аби не лише утримати здобуте, а й розвинути подальший успіх? Та чи насправді ЗСУ зараз фокусують всі сили на зміцненні своїх позицій перед майбутніми переговорами? Про це – у матеріалі "Телеграфу".

Наша здобута територія (не) результат їхньої паузи

Перші повідомлення про новий наступ ЗСУ в Курській області з’явилися в мережі ще вранці 6 лютого. Російські мілітарні блогери заявили, що українські військові, використовуючи бронетехніку НАТО, атакували кілька населених пунктів на південний схід від Суджі. На деяких опублікованих відео видно техніку, що рухається дорогою.

Росіяни у z-пабліках заявляли, що Збройні Сили України використовували 30-50 одиниць бронетехніки. А через негоду оператори дронів РФ нібито не змогли ефективно працювати. В результаті чого населені пункти Фанасіївка та Черкаська Конопелька перейшли під контроль ЗСУ. Російські війська в цьому районі є, але їх мало, і вони очікують на підкріплення – якщо воно взагалі прибуде.

Скриншот з російського телеграм-каналу

Як бідкається один з російських "волонтерів", успіх ЗСУ на цій ділянці фронту став можливим через брехню командирів армії РФ про реальну ситуацію. І навіть усунення одного з них навряд чи кардинально щось змінить.

Станом на 8 лютого, українські військові офіційно прорвалися на 2,5 км углиб Курської області, про що оголосив президент України Володимир Зеленський.

А пізніше деякі джерела повідомляли, що цей прорив може складати навіть до 5,5 км.

Українська операція у Курській області РФ / Мапа: Інститут вивчення війни (ISW)

І як вважає аналітик Forbes Девід Акс, ключовою перевагою для ЗСУ стало те, що російські війська, виснажені після тривалих боїв, взяли паузу для перегрупування. Цим і скористалися українські сили, розпочавши контратаку.

— Три місяці потому ще потужніші російські та північнокорейські сили — загалом 60 000 осіб — розпочали контратаку. Проте вони атакували день за днем однаковими передбачуваними маршрутами, зрештою втративши третину своєї живої сили, так і не витіснивши українців з їхнього виступу площею 250 квадратних миль, укріпленого біля міста Суджа, — написав він.

Про те, що російські та північнокорейські польові армії оголосили про "оперативну паузу" 5 лютого або трохи раніше, повідомляв також Український центр оборонних стратегій (CDS).

Російським бойовим частинам був потрібен час для введення свіжих військ і заміни техніки. Північнокорейський корпус чисельністю 12 000 солдатів у Курську, як очікувалося, мав поповнитися одним або двома свіжими полками, кожен із яких складався з кількох тисяч військових.

Однак, як зазначає в коментарі "Телеграфу" голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко, не варто акцентувати на тому, що ворог зробив велику паузу чи ослаб, а тим більше, що сталося якесь диво — це не так.

— Насправді, наші збройні сили виявили слабкі місця у російських наступальних порядках, адаптували свою тактику ведення бойових дій та провели контрудари. Останні два тижні мають цікаву специфіку, оскільки ЗСУ на багатьох напрямках поліпшують свої позиції на тактичному рівні, — говорить він.

Він зазначає, що це, ймовірно, пов'язано з тим, що до нас надійшли резерви, а також з’явилося нове озброєння, про яке не всі згадують.

Щодо того, чи планувалися ці операції ще до отримання постачання зброї, чи вони були адаптовані під нові умови — це складне питання, на яке важко відповісти. Але те, що ми бачимо зараз, вже дає позитивні результати.

Іван Тимочко: "Вже зараз видно, що поновлені постачання зброї від США дають ефект на фронті"

— Росіяни, звісно, намагалися провести перегрупування, але й раніше вони це часто робили. У нашому випадку, на жаль, навіть коли ворог зазнавав втрат, ми не мали можливості так швидко перегрупувати наші сили, щоб компенсувати ці втрати, — вважає експерт.

Тому не варто говорити про немічність ворога. Це скоріше означає, що ми недооцінюємо силу наших військ і стратегій, які вже понад рік стримують шалений тиск противника, виснажуючи його.

— Це також правда, але зараз ми бачимо перші плоди цих зусиль. З одного боку — це успіхи, з іншого — не варто піддаватися ейфорії. Кожен такий контрнаступ чи контрудар — це величезне фізичне навантаження на бійців, важка операція та, на жаль, втрати, — зазначає Тимочко.

"Надалі усе залежить від того…"

Якщо говорити про ситуацію в Курській області, варто відзначити кілька ключових аспектів. ЗСУ вже неодноразово проводили тактичні операції, як-от наступ на Черкаські Конопельки, або поточні дії вздовж кордону Сум, де українські війська просуваються на північ.

— Окрім тиску на північ, наші сили тиснуть і на російський населений пункт Тьоткіно, про який чомусь всі мовчать, але ЗСУ його теж утримують. Це територія Росії, і це важливо. Адже Україна намагається створити нову лінію фронту не лише на Курщині, а й вдовж кордону, збільшуючи тиск на ворога. Це додає йому проблем — і з людьми, і з логістикою, і навіть з підсиленнями, зокрема північнокорейськими солдатами, — говорить Тимочко.

Селище Тьоткіно на мапі DeеpState. Станом на 11 лютого 2025

Отже, ЗСУ на Курщині, хоч і меншою кількістю, мають вигідне розташування, а російські сили не можуть ефективно розвідувати та реагувати на наші атаки.

— Однак, знову ж таки треба розуміти, що кожен успіх — це величезна робота наших військових. Навіть якщо мова йде про відкидання ворога на 5 км, це значний результат в умовах сучасної війни. Наприклад, на Покровському напрямку ворог може просуватися лише на 100, 200, максимум 300 метрів за день, — говорить "Телеграфу" Тимочко.

Він відзначає, що специфіка на фронті змінюється, але це ще не перемога. І говорити про те, що ініціатива повністю перейшла до нас — зарано.

Команда DeеpState констатувала відновлення позицій Сил оборони України в Піщаному Донецької області. Станом на 11 лютого 2025

Натомість, як відзначає в розмові з "Телеграфом" генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України Ігор Романенко, для того, щоб ЗСУ дійсно закріпилися на нових позиціях, необхідне суттєве поповнення озброєння, техніки, боєприпасів і особового складу. Лише якщо Україна продовжить отримувати необхідні ресурси, можна буде очікувати подальшого перехоплення ініціативи.

Колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України Ігор Романенко

— Українські командири спроможні та тактично грамотні. Але вони — не чарівники з паличками, а професіонали, які вміють знаходити слабкі місця противника та використовувати їх. Без ресурсів цього досягти неможливо, — вважає він.

За словами колишнього заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України, недостатнє укомплектування частин, особливо бригад на лінії фронту, а також формування резервних бригад залишається зараз найбільшою проблемою.

Як підкреслює голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко, сьогодні велике значення має внутрішня консолідація українського суспільства.

— Командири на місцях чітко розуміють свої можливості, ситуацію на фронті та ресурси, якими можуть оперувати. Ключем до перемоги є безперервне доукомплектування армії та забезпечення її необхідним озброєнням. І, звичайно, найбільший вплив на все це має консолідація в українському суспільстві. Це є основою для подальших військових досягнень, — нагадує фахівець.

Потенціал росіян зменшується давно

Закінчення конфлікту найближчими місяцями є все ще досі сумнівною гіпотезою. Та як пише французьке видання Le Figaro, українські військові, ймовірно, намагаються максимально посилити свої позиції перед майбутніми переговорами.

Зрештою зараз Україна утримує під своїм контролем приблизно 420 квадратних кілометрів Курської області РФ.

Як говорить в коментарі для "Телеграфу" військовий експерт Сергій Братчук, певні консультації на геополітичному рівні дійсно можуть відбуватися, але робити конкретні висновки поки що зарано.

Зараз очевидно те, що контратаки ЗСУ і так звана "мобільна оборона" на різних ділянках фронту допомагають зменшити тиск противника. Для розуміння загальної картини: у листопаді 2024 року росіяни змогли захопити 700 квадратних кілометрів території. У січні цей показник знизився більш ніж удвічі — до 320 квадратних кілометрів.

— Ця динаміка показує, що нам вдалося виконати завдання, про яке говорив президент: стабілізувати фронт. Якщо розглядати критерії стабілізації, то ключовими є зупинка просування ворога та поступове послаблення його наступального потенціалу, — вважає Романенко.

Це стосується і найгарячішого напрямку на фронті — Покровського. Там ситуація досі складна: ворог протягом останніх пів року намагається наступати.

Однак той факт, що останніми тижнями ЗСУ почали проводити контрударисвідчить про те, що ми збиваємо цей імпульс ворога. Як відзначає в коментарі для "Телеграфу" Сергій Братчук, метою цих дій є, зокрема, внесення хаосу в бойові порядки росіян.

Тепер ворог і у цьому районі застряг у невигідному становищі. Його війська опинилися під ударами з флангів, і техніка не може дістатися до Покровська.

— Якщо ми будемо заглиблюватися у деталі проведення операцій, це фактично викладає інформацію для противника. Він розуміє, як все відбувалося, і це дає йому додаткову інформацію. Проте без великих військових таємниць, можу сказати, що більшість позицій на фронті безперервно переходять з рук в руки, — зазначає Тимочко.

"Такі втрати зупинили б наступ у будь-якій іншій армії"

Зрештою, початок 2025 року став підтвердженням того, що бойові дії змінилися, і це помітно не тільки з боку українських контратак. На думку експертів, росіяни на багатьох ділянках фронту відмовились від тактики "людських хвиль" на користь більш організованих, але затяжних операцій. Кількість щоденних атак зменшилась зі 150 до 80-100, проте їхня інтенсивність значно зросла.

— Противник перейшов до створення механізованих ударних груп, – пояснює Тимочко. — Замість простих піхотних сутичок ми бачимо складні бої з використанням бронетехніки, важкої артилерії та ракетних систем. Кожна атака стала довшою — ворог постійно підтягує резерви, маневрує, намагається виснажити нашу оборону.

Статистика втрат противника підтверджує цю зміну тактики. Якщо раніше українські сили знищували 3-5 російських танків на день, то тепер цей показник сягає 20 одиниць.

Раніше росіяни взагалі майже не використовували танки через їхній дефіцит, натомість накопичували їх. Тепер ми бачимо, що вони кинули в бій всі резерви.

Схожа ситуація з автотранспортом. Раніше Генштаб звітував про знищення 50-80 автомобілів, а зараз цей показник досягає 150-160 машин.

— А ще сьогодні [станом на 11 лютого] ми знищили 44 артилерійських установок противника — це можна порівняти з втратою цілої артилерійської бригади за добу, — наголошує Тимочко.

Втрати армії РФ в Україні 11 лютого 2025

Показовою також є статистика людських втрат. Січень став рекордним у цьому плані. За попередніми підрахунками, понад 300 російських військових гине на кожен квадратний кілометр фронту, що вони намагаються захопити. Для порівняння: на початку року цей показник становив 120 осіб, потім 140–150, а тепер зріс удвічі.

— Для будь-якої іншої армії світу такі втрати означали б негайне припинення наступу. Але не для російської. Їхнє командування продовжує кидати свої підрозділи в бій, сподіваючись, що нова тактика врешті-решт спрацює, — зазначає Тимочко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Длинные шарфы, платья без рукавов и все в черном: какие неудачные образы выбирала Брижит Макрон
Telegraf
2025-07-27T16:12:25Z
Дизайнер Зеленского рассказал, готов ли "переодеть" украинских военных
Telegraf
2025-07-27T15:21:24Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Передается через укусы комаров: мир охватил новый смертельный вирус - в ВОЗ забили тревогу
Знай
2025-07-27T19:12:51Z
Содержит огромное количество белка: нутрициолог назвал напиток, который заменяет полноценный прием пищи
Знай
2025-07-27T18:51:40Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Пять минут и готово: рецепт вкусного варенья из ежевики
Telegraf
2025-07-27T20:00:50Z
Притягивают деньги как магнитом: 5 знаков Зодиака, которые могли бы стать миллионерами
Знай
2025-07-27T19:51:47Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Как ретроградный Меркурий сводит с ума… ваших питомцев: советы для хазяев котиков и собачек
Знай
2025-07-27T15:51:33Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Зеленский пока ждет: президент Украины назвал Макрону условие своей встречи с Путиным
Новости Украины
2025-07-27T20:36:55Z
В Газе 133 человека умерли от голода из-за блокады
Корреспондент
2025-07-27T20:30:43Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
"Идеальный возраст для фронта": белорусский доброволец призвал снизить мобилизационный возраст до 18 лет
TSN
2025-07-27T20:27:27Z
Германия переходит в пятую фазу помощи Украине: посол рассказал, что это значит
TSN
2025-07-27T20:06:29Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В автобусе, который россияне обстреляли возле Сум погибли трое пассажиров
ZN UA
2025-07-27T20:24:07Z
В Германии с рельсов сошел пассажирский поезд
Апостроф
2025-07-27T20:18:05Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Россияне атакуют Киев: слышны взрывы
Корреспондент
2025-07-27T20:27:33Z
Нашествие саранчи: Госпродпотребслужба назвала виновного
Корреспондент
2025-07-27T19:42:50Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Нокаутирующему удару Усика научил тренер по подготовке
Корреспондент
2025-07-27T20:06:48Z
"Вам здесь не рады". В Тбилиси протестуют против участия россиян в чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T19:36:26Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Ливерпуль пойдет на самый дорогой трансфер АПЛ: переговоры начинаются
Корреспондент
2025-07-27T19:21:20Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Перевод денег на собственную карточку: есть ли ограничения по сумме
Знай
2025-07-27T20:12:57Z
Подорожание продуктов в Днепропетровской области: бьющий ценовые рекорды
Политека
2025-07-27T20:00:23Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Астрофизик заявил, что к Земле приближается инопланетный космический корабль
Comments UA
2025-07-27T17:30:42Z
Волотильность слотов: что это такое и как выбрать правильную игру
Comments UA
2025-07-27T17:00:09Z
"Автор сценария — Нил Дракманн": The Last of Us скоро вернётся в виде книги
GameMag
2025-07-27T15:45:26Z
Дождались: Toxic Crusaders выходит 4 декабря
GameMag
2025-07-27T15:45:18Z
Скотт и Рамона отправляются в безумное приключение по Торонто: Геймплей Scott Pilgrim EX
GameMag
2025-07-27T15:15:43Z
Российский автосимулятор CarX Street вышел на PlayStation 5
GameMag
2025-07-27T15:15:26Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z