MY.UAНовини
Путін хоче нової Ялти. Як пропаганда використовує 80-річчя конференції в Криму
Путін хоче нової Ялти. Як пропаганда використовує 80-річчя конференції в Криму

Путін хоче нової Ялти. Як пропаганда використовує 80-річчя конференції в Криму

«Термін придатності Ялтинсько-Потсдамської системи закінчився». «На “Ялті-2” дві з трьох сил будуть антизахідними — США, Росія та Китай замість Великобританії». Такі тези поширює російська влада й пропаганда до ювілею Ялтинської конференції 1945 року.

Цьогоріч виповнюється 80 років від Ялтинської конференції. Домовленості, досягнуті між лідерами тодішнього альянсу — Франкліном Делано Рузвельтом, Вінстоном Черчиллем і Йосипом Сталіним — заклали основу для міжнародного порядку після Другої світової війни. Однак цей порядок зазнав глибоких трансформацій, зокрема через розпад СРСР і подальшої євроатлантичної інтеграції країн, які колись входили до його складу чи сфери впливу. Анексія Криму у 2014 році ознаменувала важливий поворотний пункт у розпаді Ялтинсько-Потсдамської системи світу, сигналізуючи про повернення до політики сили та відмову від норм, установлених після Другої світової війни.

Центр національного спротивуповідомляє, що Кремль запланував телеміст із нагоди річниці Ялтинської конференції між студіями у Сімферополі, Великій Британії, Франції та США. «Під час ефіру влада РФ планує поширити меседжі про нацизм в Україні та про застарілість сучасного світового порядку. Наразі ворог шукає партнерів на Заході, хто розіграє з ними цю виставу», — йдеться у повідомленні.

З нагоди річниці глава МЗС Андрій Сибіга написав у мережі X: «80 років тому в Ялті кувався повоєнний порядок і сфери впливу. Сьогодні Путін хоче нової “Ялти”, нових кордонів і сфер впливу. Заради безпечного світу необхідно відкинути нелегітимні вимоги агресора. Натомість його треба примусити до справедливого миру».

Через вісімдесят років після Ялти світ по-різному інтерпретує спадщину конференції. Для Заходу це необхідний, але недосконалий компроміс, який заклав основу для міжнародної співпраці, а Росія використовує його як інструмент для виправдання своєї неоімперіалістичної політики.

Те, що почалося у Ялті, у Криму й закінчилося

Ялтинська конференція, яка відбувалася 4—11 лютого 1945 року, і Потсдамська конференція 17 липня — 2 серпня 1945 року встановили геополітичні рамки післявоєнного світу. По-перше, йшлося про фактичний поділ впливу, Східна Європа опинилася під радянським контролем, а Західна Європа відходила Сполученим Штатам і їхнім союзникам. По-друге, було сформовано Організацію Об’єднаних Націй як механізм колективної безпеки та розв’язання конфліктів. По-третє, відбулася демілітаризація та денацифікація; Німеччина була розділена та реформована, щоб запобігти ймовірній агресії з її боку.

Баланс пост’ялтинського порядку почав поступово змінюватися з закінченням холодної війни. У 1991 році Радянський Союз розпався, зруйнувавши біполярний світовий порядок, а Східна Європа позбулася домінування Росії. Колишні радянські республіки взяли курс на євроатлантичну інтеграцію.

У 1999—2004 роках відбулося розширення НАТО та Європейського Союзу, до Альянсу та ЄС приєдналися члени Варшавського договору та колишні радянські республіки — Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина та Чехія. Приєднання цих країн до західних альянсів фактично підірвало сферу впливу Росії. У 2008 році російські війська вдерлися на територію Грузії під приводом захисту від Тбілісі проросійських сепаратистських сил Цхінвальського регіону (російська назва — Південна Осетія). Втручання Росії в Грузію було явним викликом ідеї суверенітету після холодної війни. У 2014 році відбулося незаконне захоплення Криму Росією, що стало прямим порушенням основоположного принципу непорушності кордонів, сигналізуючи про кінець глобального консенсусу після Другої світової війни.

  • Читайте також: «Слабке, безумне та цинічне» НАТО: суперечливий образ головного антагоніста російської пропаганди

Незаконне захоплення Криму та подальша війна проти України поклали остаточний кінець системі домовленостей великих держав щодо запобігання війнам у Європі. А також продемонстрували слабкість і неефективність міжнародних інституцій, неспроможність ООН і західних держав запобігати агресії або встановлювати тривалий і справедливий мир.

  • Читайте також: Ефективні чи марні: чому міжнародні організації весь час лише «стурбовані»

Такий зручний історичний ревізіонізм

Російські державні медіа та політичні еліти все більше використовують спадщину Ялтинської конференції для виправдання сучасних геополітичних амбіцій. Приміром, у червні 2020 року в статті, присвяченій 75-річчю «Великої Перемоги», Путін писав:

«Історичний ревізіонізм, прояви якого ми спостерігаємо зараз на Заході, причому насамперед щодо теми Другої світової війни та її підсумків, небезпечний тим, що грубо, цинічно спотворює розуміння принципів мирного розвитку, закладених у 1945 році Ялтинською та Сан-Франциською конференціями. Головне історичне досягнення Ялти й інших рішень того часу полягає у згоді створити механізм, який дозволив би провідним державам залишатися в рамках дипломатії при розв’язанні розбіжностей, що виникають між ними».

Менше, ніж через два роки потому «в рамках дипломатії» Путін здійснив повномасштабне вторгнення в Україну, а за шість років до того анексував Крим і почав війну на сході України. Чим ознаменував повний крах Ялтинсько-Потсдамської системи.

Російська пропаганда запевняє, що це Захід порушив «дух Ялти» через розширення НАТО та «підрив» безпеки Росії. Мовляв, «Ялта» легітимізувала право Москви здійснювати контроль над колишніми радянськими державами, а їхня демократизація та «втручання» Заходу — нелегітимне. Приміром, у статті, присвяченій конференції, очільник російського МЗС Лавров пише, що Захід нібито зрадив принципи «Ялти». Зокрема, за його словами, новий американський держсекретар Марко Рубіо сприймає новий світопорядок як зброю, яка використовується проти інтересів США. «Тобто неугодний тепер не тільки Ялтинсько-Потсдамський світ із центральною роллю ООН, але вже й “порядок, заснований на правилах”, який, здавалося б, утілював егоїзм Заходу в епоху після холодної війни», — написав Лавров, додавши, що «повернення до колишнього стану речей, яке досі відстоювали США та їхні союзники, не станеться, оскільки демографічні, економічні, соціальні та геополітичні умови змінилися безповоротно».

  • Читайте також: Ялта-3, фінляндизація, корейський сценарій. Чи Путін насправді готовий обговорювати щось, окрім плану капітуляції України

Основна державна пропагандистська інформаційна агенція Росії у матеріалі, присвяченому річниці Ялтинської конференції, написала: «велика трійка гарантувала мир на Землі на наступні 50 років, а з цього моменту минуло вже 80. Гарантований мир наступні приблизно 50 років і тривав, за винятком локальних подій — і ні в Європі, ні Америці не було воєнних подій глобального масштабу». Іншими словами, російські пропагандисти стверджують, що «термін придатності» Ялтинсько-Потсдамського світопорядку закінчився, а світ потребує нових геополітичних альянсів і чергового переділу сфер впливу.

Асоціювати себе з гравцем під час нібито нової Ялтинської конференції Росії запаморочливо зручно — адже йдеться про формування нового світового порядку, як це було в 1945 році. Та нинішня Росія має набагато слабшу позицію на геополітичному полі, аніж СРСР тоді, тож аж ніяк не тягне на роль полюса у біполярному світі. Це апелювання вигідне Москві, адже створює хибне уявлення збереженої величі. Ностальгія за минулим і прив’язування себе до великих дат і гучних подій із минулого містить ще одну властиву окупантам рису — під виглядом ідей про уявний мир заморозити війну й згодом розширити претензії на нові території. Мовляв, тоді, у 1945 році, на фоні невідворотної поразки Гітлера радянці надали платформу для перемовин, тож Москва як правонаступниця СРСР могла би зробити це вдруге.

  • Читайте також: «Велика вітчизняна» проти Другої світової

Проте нині Путін вибудовує свою політику радше за прикладом Гітлера, аніж Сталіна. А Гітлер на час утворення Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин уже втратив свою суб’єктність. Ба більше, якщо вже й проводити паралелі нинішнього російського диктатора зі Сталіним, то останній вів переговори на Ялтинській конференції з позиції сили: його армія фізично мала під своїм контролем ті території, на які претендувала впливати надалі. Путін нічим подібним похвалитися не може і його так звані «реалії на землі» не дають йому права зазіхати на геополітичне лідерство.

Імперіалістична «Ялта-2»

У 2023 році кримські чиновники говорили про Крим, який нібито «знову стане центром світової політики», а місцеві медіа почали фантазувати на цю тему публікаціями в стилі «Ялтинська конференція 2.0: чи є у Криму шанс знову зупинити кровопролиття». Нині ж, за версією Кремля, настав час проводити «Ялту-2». Москва готова на це, але за умови, що у можливій конференції «Ялта-2» дві з трьох сил будуть антизахідними. Таку думку висловив прессекретар Путіна Пєсков; мовляв, у «Ялті-2» замість Великобританії буде Китай.

  • Читайте також: 50 відтінків реакцій Росії на розширення НАТО: як бажання Москви приєднатися до Альянсу обернулося конфронтацією

Конференція 1945 року заклала початок міжнародного права в сучасному його вигляді, а захопленням Криму Росія знехтувала тими принципами міжнародного права, які вона колись допомогла встановити. Росія весь час намагається ігнорувати цю історичну реальність і перекладати відповідальність за свою агресію на Західний світ, винуватити США і НАТО у «провокуванні» Москви.

Detector Media · «Слабке, безумне та цинічне» НАТО: суперечливий образ головного антагоніста російської пропаганди

Зі зміною світового порядку віяло геополітичних можливостей виглядає так:

Повернення до біполярного світу, коли глобальна політика повернеться фактично до умов холодної війни, з двома панівними супердержавами, які змагаються за вплив, — імовірно, Сполученими Штатами та Китаєм. Росія може зблизитися з Китаєм, сформувавши авторитарний блок проти західних демократій.

Багатополярний глобальний порядок, коли вплив розподілиться між кількома центрами, включаючи США, Китай, Європейський Союз і нові регіональні держави, такі як Індія та Бразилія.

Світ може відійти від великомасштабних альянсів, ставши фрагментованим і регіоналізованим, а великі держави стають регіональними центрами та зосереджуються на впливові на своїх безпосередніх сусідів, а не на досягненні глобального домінування.

Як ідеться в матеріалі Bloomberg, нині Кремль жадібно надіється, що Путін і Трамп потиснуть руки за «нову Ялту». Вона була би прагматичним пактом між імперіалістами, який не базувався б на жодному високому ідеологічному баченні, окрім уявлення про те, що сила робить право, а примус — це цілком прийнятно.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа» (використані зображення pixabay.com та архівні кадри з сайту ua.krymr.com)

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Припинення воєнного стану не означатиме автоматичної демобілізації, — Веніславський
Фокус
2025-04-19T16:18:27Z
Миру не досягнути. Логіка подальших дій Трампа
GlavRed
2025-04-19T16:13:33Z
Герой України розповів, як його вербували політичні партії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:12:33Z
Це війна США? Ні. Але є одне але
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:09:22Z
"Перемир’я Путіна": у Херсоні дрони атакували житловий будинок, палають 6 квартир
FaceNews
2025-04-19T16:06:47Z
Київ не стане частиною НАТО, це не обговорюється - Келлог
Подробности
2025-04-19T16:03:11Z
Адміністрація Трампа розсекретила документи про вбивство молодшого брата президента Кеннеді
УкраинФорм
2025-04-19T16:00:59Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:00:17Z
Великоднє перемир'я? Воєнний журналіст пояснив, що задумав Путін
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:57:02Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:18:31Z
Вітання "Слава Україні" стало офіційним 105 років тому: як це сталося і до чого тут Вознесенськ
24tv
2025-04-19T16:18:12Z
На конкурсі World Press Photo оголосили переможця головної премії
УкраинФорм
2025-04-19T16:18:06Z
Як привітати маму з днем народження: вона буде розчулена
24tv
2025-04-19T16:15:56Z
Який рік – такі і паски: українці у соцмережах діляться результатами святкових приготувань
24tv
2025-04-19T16:09:55Z
Зламали паркан і почали тікати: з військової частини намагались втекти 100 військових "СЗЧ"
FaceNews
2025-04-19T16:06:57Z
З Великоднем 2025! Найкрасивіші листівки для привітання рідних і близьких
Telegraf
2025-04-19T16:06:46Z
Привітання з Великоднем - душевні картинки та побажання
GlavRed
2025-04-19T15:57:07Z
Українці можуть викликати поліцію через прослуховування російської музики у публічних місцях
24tv
2025-04-19T15:51:45Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T16:09:21Z
"Україна – понад усе": у мережі з'явилося зворушливе відео з воїнами після обміну полонених
24tv
2025-04-19T16:09:06Z
Сили оборони уразили бронепотяг росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-19T15:54:24Z
Серед звільнених з полону – гвардієць, якому днями виповниться 61 рік
24tv
2025-04-19T15:54:19Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 20 квітня: синоптики попередили, чого чекати на Великдень
Политека
2025-04-19T15:48:39Z
Окупанти системно руйнують екосистему Криму - Представництво Президента в АРК
УкраинФорм
2025-04-19T15:45:52Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T15:43:50Z
"Тягнуть через Маріуполь каравани труб": окупанти мега активно і тихо будують нафтопровід з Ростову в Крим
FaceNews
2025-04-19T15:30:29Z
Голова КМВА прозвітував про заходи, які обговорили в Раді оборони Києва напередодні Великодня
Khreschatyk
2025-04-19T15:12:43Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Село спадщини української культури горить у Канаді: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-19T13:18:54Z
Двоє дітей з Львівщини втратили зір через подряпини кота
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:09:39Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T15:45:59Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Подорожчання хліба в Києві: яких рекордів досягнули ціни
Политека
2025-04-19T15:01:48Z
Росія намагається збільшити бюджет за рахунок підняття акцизу на спиртне - розвідка
УкраинФорм
2025-04-19T14:48:48Z
Які тарифи на електроенергію чинні в Україні у квітні
24tv
2025-04-19T14:09:43Z
Спільний фонд України та США зможе інвестувати у розробку родовищ та інфраструктурні проєкти - Качка
УкраинФорм
2025-04-19T14:03:20Z
Подорожчання хліба в Запоріжжі: коли чекати рекордного зростання ціни
Политека
2025-04-19T14:00:42Z
«Лівий Берег» завершив унічию матч УПЛ проти «Полісся»
УкраинФорм
2025-04-19T16:15:34Z
АПЛ. Евертон із Миколенком поступився Ман Сіті, Борнмут із Забарним зіграв унічию та інші матчі
Football.ua
2025-04-19T16:09:52Z
Грає за аутсайдера Ла Ліги: Реал визначився із заміною Луніну
24tv
2025-04-19T15:54:01Z
Бундесліга: Баварія розгромила Гайденгайм, нічия Лейпцига з Гольштайном, Фрайбург перестріляв Гоффенгайм
Football.ua
2025-04-19T15:43:11Z
"Хочу натиснути на Клімаса": промоутер висловився про майбутнє Ломаченка
24tv
2025-04-19T15:39:09Z
Комо в гостях розібрався з Лечче
Football.ua
2025-04-19T15:19:15Z
Вірц хоче перейти в Реал – ЗМІ
Football.ua
2025-04-19T15:19:12Z
"Він ще молодий": колишній тренер збірної України дав пораду Зінченку
24tv
2025-04-19T15:15:23Z
"Дуже страшно": фехтувальниця збірної України розповіла про ситуацію з обстрілами в Миколаєві
ZN UA
2025-04-19T15:10:58Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Учені воскресили організми з дна океану, які спали майже 7000 років
24tv
2025-04-19T14:03:47Z
Apple розширює виробництво iPhone та iPad
360ua.news
2025-04-19T13:33:46Z
SSD-накопичувачі втрачають інформацію без живлення, - дослідження
InternetUA
2025-04-19T13:31:57Z
Геймер знайшов скриншоти зі скасованої гри Mario Smash – світ не бачив їх 30 років
24tv
2025-04-19T13:21:31Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z