![Росія перетворила школи на фабрики для майбутніх солдатів: вчитель втік із країни, щоб показати світові правду](https://thumbor.my.ua/Srel38nHz_E5KODUfKF0mT4lrTI=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F757fc87717399f7aa5c707a064ca671c.png)
Росія перетворила школи на фабрики для майбутніх солдатів: вчитель втік із країни, щоб показати світові правду
Коли російські танки вторглися до України у лютому 2022 року, Володимир Путін вів не лише війну, а й ідеологічну битву всередині країни. У маленькому містечку Карабаш на Уралі вчитель Павло Таланкін опинився у центрі цієї боротьби.
Замість дотримуватися вказівок і просто знімати пропагандистські уроки для школярів, він вирішив документувати, як війна змінює російські школи:
"Будь-який журналіст, який намагається знімати те, що відбувається в школах, негайно потрапляє до в'язниці. Я опинився в цій унікальній ситуації".
Про це розповіли у The Guardian.
Таланкін був проти війни та став свідком того, як у його навчальному закладі почали проводити заняття з елементами ультранаціоналізму. Діти марширують з російським прапором, читають підручники, які виправдовують війну, а ветерани, багато з яких пов'язані з групою Вагнера, навчають дітей патріотизму та готують їх до військової служби.
"Я відразу зрозумів, що це потрібно зберегти для історичного звіту. Я швидко зрозумів, що цей матеріал не можна втратити", – сказав Таланкін.
Кадри зі зйомок всього процесу Таланкін використав для створення документального фільму "Містер Ніхто проти Путіна", який показали на престижному кінофестивалі "Санденс". У своєму фільмі він розповідає про те, як російська держава перетворює школи на фабрики для виховання майбутніх солдатів і як мілітаризація зачіпає уми та серця дітей.
Сам Путін заявляв минулого року, цитуючи рейхсканцлера Німецької імперії Отто фон Бісмарка:
"Він одного разу сказав, що війни виграють не полководці, а шкільні вчителі та священики. І це правильно, це точно повністю".
У процесі зйомок Таланкін зіткнувся з жорстокою реальністю: деякі вчителі відкрито підтримували пропаганду, захоплюючись Путіним і навіть сталіністськими ідеями, інші ж, незважаючи на свою особисту позицію, були змушені дотримуватися вказівок і підтримувати цю пропаганду.
Він каже, що шкільна освіта стала своєрідним театром, де всі вчителі та учні грають ролі, заздалегідь прописані державою.
Коли антивоєнні погляди Таланкіна стали відомі в Карабаші, він зрозумів, що його життя в небезпеці. У 2024 році, після того, як біля його будинку зупинилася поліцейська машина, він зважився на втечу. Він забрав із собою сім жорстких дисків із відзнятими матеріалами та залишив росію.
Після прем'єри фільму реакція в Карабаші була бурхливою:
"Я отримав багато погроз, довгих голосових повідомлень, у яких мене називали покидьком, зрадником Батьківщини", – розповів Таланкін.
Однак він сподівається, що його фільм допоможе росіянам усвідомити, як сильно пропаганда впливає на їхніх дітей та на суспільство загалом.
Раніше ми писали, Міноборони росії видало своїм солдатам віслюка для перевезення боєприпасів: "Прийми це як даність"
Крім того, Знай.ua повідомляв, росіяни адаптують геймпади PlayStation і Xbox для бойових дронів: консолі завозять через паралельний імпорт