В СБУ розповіли подробиці затримання "топщура", якого викрили у своїх лавах
СБУ провела безпрецедентну спецоперацію, яку так і назвали - "Щур", і викрила "топщура" ФСБ у своїх лавах. Спочатку його використали для дезінформації ворога, а потім затримали. Зрадником виявився один із посадовців Антитерористичного центру СБУ – керівник Штабу АТЦ. Про це повідомляють у пресслужбі СБУ. У відомстві прізвища посадовця не називають, але ЗМІ повідомляють, що йдеться про Дмитра Козюру.
- Зрадник уже тривалий час знаходився у розробці співробітників внутрішньої безпеки СБУ. Ми фактично оточили його з усіх боків, цілодобово контролювали кожен крок – контакти, спілкування, переписки, буквально "жили" в його телефоні, він постійно перебував під аудіо- та відеоспостереженням. Нейтралізація такого зрадника – без перебільшення історична спецоперація, зважаючи на рівень агента, його професійну підготовку і той масштаб шкоди, який він потенційно міг би завдати державній безпеці під час війни. Справа перебувала під моїм особистим контролем, а про розробку та реалізацію спецоперації я доповідав Верховному Головнокомандувачу, Президенту України Володимиру Зеленському, який був у курсі всіх деталей, - зазначив очільник СБУ Василь Малюк.
СБУ не тільки викрила агента ФСБ, але й використала його у контррозвідувальній грі: через зрадника передавали ворогу великий масив дезінформації. А щоб унеможливити завдання шкоди держбезпеці України, фігуранту обмежили доступ до дійсно важливих даних.
У матеріалах кримінального провадження задокументовано 14 масштабних епізодів протиправної діяльності. Лише частину з них СБУ може показати суспільству, зважаючи на законодавчі обмеження та з метою, аби ворог не отримав додаткової інформації.
Фігурант організував цілу агентурну мережу, членам якої ФСБ ставила завдання збирати та передавати відомості у сфері оборони, акцентуючи особливу увагу на даних щодо обізнаності України про дислокацію та переміщення ворожих сил на фронті. Також РФ цікавила таємна та службова інформація про озброєння українських Сил безпеки та оборони, стан обʼєктів критичної інфраструктури, результати ворожих ракетних обстрілів по цілях в Україні, дані щодо вищого військово-політичного керівництва держави, роботу державних реєстрів після ворожої кібератаки в грудні 2024 року та інша інформація, яка могла бути використана для проведення підривної діяльності проти України.
У матеріалах кримінальної справи фігурують і близькі родичі зрадника - зокрема, батько та матір, які виправдовують російську агресію, вихваляють Путіна та, судячи з аудіоперехоплень, знають про роботу свого сина на ФСБ. Батькам планується оголосити про підозру за ст. 436-2 ККУ (виправдовування агресії РФ проти України).
За даними слідства, зрадник був завербований ФСБ 2018 року у Відні. Протягом певного часу фігурант був "законсервований" російськими кураторами та не здійснював активної шпигунської діяльності. Однак наприкінці грудня минулого року ФСБ поновила з ним контакти, які також перебували під оперативним контролем співробітників внутрішньої безпеки СБУ.
Слідчі виявили прихований канал зв'язку шпигуна з ворожою спецслужбою, організований через громадянина України, який раніше втік до Росії. За підтвердженими оперативними даними, ця особа ще під час Революції гідності входила до так званого штабу Андрія Клюєва, була помічником одного з народних депутатів забороненої нині Партії регіонів і брала активну участь в організації "Антимайдану". Серед іншого, він особисто перевозив з Москви готівку, яку потім роздавали учасникам проплачених мітингів. Даному фігуранту планується оголосити повідомлення про підозру в державній зраді – як у співучасті з ворожим агентом, так і по окремим епізодам.
СБУ встановила і особу куратора з ФСБ – Юрія Шаталова, який координував діяльність агентурної мережі. Для зв’язку з резидентом ворожої спецслужби "щур" використовував конспіративну квартиру в Києві. Він отримав спеціальний мобільний телефон, WiFi-роутер та сім-карту, за допомогою яких і здійснював приховану передачу зібраної для ФСБ інформації, у тому числі документів, що становлять державну таємницю.
Наразі слідство має у своєму розпорядженні багато неспростовних доказів злочинної діяльності фігурантів справи. Серед них – матеріали, здобуті в процесі складних оперативно-технічних заходів, перехоплення, переданої ворогу інформації, аудіо та відео, переписка тощо. Затриманому посадовцю оголошено про підозру за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
- 12 лютого голова СБУ Василь Малюк повідомив про затримання свого підлеглого. Очільник СБУ особисто брав участь у спецоперації.