MY.UAНовини
Тарифи «під будівництво» ХАЕС підвищать точно, а от добудують її навряд
Тарифи «під будівництво» ХАЕС підвищать точно, а от добудують її навряд

Тарифи «під будівництво» ХАЕС підвищать точно, а от добудують її навряд

Тарифи «під будівництво» ХАЕС підвищать точно, а от добудують її навряд

Головне, що слід розуміти про прожект «добудування» Хмельницької АЕС, — його реалізовуватимуть на гроші від підвищення тарифу для населення та бізнесу, причому минулого підвищення не вистачить — улітку тариф збільшать іще раз. Надто дорого, враховуючи, що дефіциту атомної генерації в країні немає, є дефіцит генерації маневреної, до якої АЕС не мають жодного стосунку. Надто дорого для прожекту, мета якого — просто «освоїти бабки», з великою ймовірністю так нічого й не запустивши в роботу.

Історія навколо «добудування» Хмельницької АЕС — непоганий сюжет для пригодницького роману. Тут тобі й підробка документа, коли інший законопроєкт, який раніше пройшов перше читання, переписують, на сто відсотків змінюючи його зміст, а потім удають, що таким він був і в першому читанні. Тут тобі й чиновник — цілий міністр, який у прямому ефірі закликає депутатів фальсифікувати щойно підроблений документ, бо навіть нова назва може спричинити негативну реакцію країн-партнерів. Тут і загадкові автори проєкту, які після двох років переговорів не можуть чітко назвати жодної цифри, що стосується добудування. Причому з поважної причини — цих цифр у природі немає.

Вперше голосування зривається через повітряний удар ворога. Обладнання теж вироблене в країні ворога. Буває й таке.

Заради інтриги проєкт опиняється в хитросплетенні інтересів друзів президента, роботи розвідок Росії та США, Болгарії, позиції Євросоюзу, стійкості керівної коаліції в парламенті тощо.

О, так, «вишеньку» забули — закуповується некомплектне обладнання, не потрібне нікому на планеті Земля.

На цьому тлі розгортається справжня драма простих роботяг із Наглядової ради «Енергоатому», які хочуть удавати, ніби працюють вісім годин на тиждень, не за десять тисяч доларів, а хоча б за двадцять.

Ну, норм же тема?! Матеріалу вистачить і на роман, і на п’єсу, і на сценарій.

Тож сміливо можемо привітати енергоатомних лобістів із результатом на парламентському табло: 269 голосів «за» за мінімуму в 226.

У принципі, можна було б обійтися навіть без «Батьківщини» й одіозної ОПЗЖ. Але з огляду на те, що ще недавно бракувало близько сотні голосів, організатори вирішили підстрахуватися. Не прогадали. Взагалі за останній місяць ініціатори виявили небачену гнучкість і адаптивність.

Якщо влітку й восени були спроби продавити «все й одразу», то цього року слона вирішили їсти по шматках, відклавши найароматнішу й найвитратнішу частину на потім. Тепер власне добудування (а це мільярди доларів і гігантський список устаткування, якого немає) перекинули на літо, коли Кабмін підготує новий проєкт закону про добудування ХАЕС, який має нарешті надати оновлене техніко-економічне обґрунтування й найвеселіше — «інформацію про джерела фінансування всього проєкту». На самому лише зростанні тарифів для населення проєкт не витягнеш, тож уже збираються «врізати» й по промисловості. Ну, щоб усі вклалися.

Розмови про те, що перший блок майже готовий і його побудують за 2,5–3 роки, — сюжет класичної байки про падишаха й ішака. За час будівництва хтось точно помре, та й обіцяні строки забудуться.

Згідно з версією проєкту, яка обіцяє стати основою (з переробками), будівництво має тривати 60 місяців, тобто п’ятирічку. Й цей розрахунок робили за відсутності бомбардувань, релокацій або фізичного руйнування суміжників, нестачі кваліфікованого персоналу, будівельних компаній тощо. Те, що реактори російські, виключає можливість одержати запчастини та компоненти від виробника. Це можна вирішити, але значно більшим коштом й у триваліші строки. Замовляти нестандартне обладнання на стороні — дуже витратний за часом і ціною сценарій.

Загалом у ХХІ столітті в Євросоюзі й Штатах, наприклад, не побудували жодного блоку швидше, ніж за 12 років. Просто зараз у сусідів (Польщі, Чехії та Болгарії) збираються споруджувати нові блоки — цикл від початку робіт до введення в експлуатацію скрізь заклали щонайменше в десять років.

Утім, у Банкової — власний світ. Теплий ламповий. У ньому, на думку Володимира Зеленського, ті, хто прагне бодай якихось обґрунтувань і розрахунків найдорожчого будівництва в Україні, — це люди, яким «дешева енергія в Україні просто невигідна — вони свою кишеню або тих, від кого залежать, наповнюють від дорожчої енергії, ніж атомна».

От негідники!

Іронія в тому, що у скільки обійдеться обіцяна дешева енергія, не знає й сам президент, але населення в підсумку точно одержить зростання тарифів удвічі. А за поточної організації — ще й надзвичайно високі ризики того, що будівництво зірветься.

Щодо кишень теж мимо — олігархічні фракції голосували «за» разом із друзями Володимира Олександровича. А от голова енергокомітету парламенту, близький до галузі Андрій Герус, забезпечивши проведення проєкту в Раді, сам голосувати за нього чомусь не став. Як і незмінна лідерка «Батьківщини», хоча її фракція була дружно «за».

Власне, сам багатомісячний трагіфарс протягування проєкту через парламент є наслідком тверезого розуміння організаторами, що в разі дуже ймовірного зриву прожекту не зайвою буде індульгенція від парламенту. Тим більше, що потенційно йдеться про втрату сотень мільярдів гривень. Які щонайменше до 2030-х гарантовано не підуть на актуальніші проєкти (зокрема й у самому «Енергоатомі»).

Раніше розповідали байки про зовнішнє фінансування. Але дворічні контакти щодо надання кредитів у американських і європейських банках обернулися пшиком. А спроба вдати, що прожект хоче фінансувати ЄС, може мати наслідком публічний скандал. Представники ЄС двічі наголосили, що таких планів не мають. До того ж — от несподіванка! — кредити, навіть у разі їх одержання, мають кепську звичку закладатися в тариф. Тому у світі для фінансування структурують довгі й складні схеми окупності. Ось просто зараз цим займаються в Польщі, Чехії й тій-таки Болгарії. Кумедно, але саме в болгарську схему фінансування закладено, що частину грошей за їхній перший новий ректор на АЕС «Козлодуй» (а це щонайменше 7–8 млрд дол.) заплатимо ми. Скільки заплатимо, наразі неясно. Болгари хотіли від 600 млн до мільярда євро, й мінімальну суму їхні парламентарі заклали у свої умови про переговори. На відміну від них, ми — багатії, в нас верхньої межі немає. Й навколо неї можуть відбутися цікаві для безпосередніх учасників «смачні» події.

Однак зовсім уже переплатити ми також не можемо — після підвищення тарифів для населення в загашнику НАЕК виявилося близько 27–28 млрд грн. Цікаво, що «Енергоатом» і цю заначку не хотів витрачати на власний мегапроєкт, буквально заперечував існування цих грошей. Але в січні цього року, не знайшовши інших джерел і зазирнувши в кишеню осінньої куртки, таки відшукав їх.

Розповіді міністра енергетики Германа Галущенка про те, що якщо не купити нині реакторів, потім їх не буде, — це казки. У цій історії ми є абсолютно ексклюзивним покупцем. Іншого немає й не передбачається. Ще недавно сама НАЕК і особисто її глава пан Петро Котін хотіли купити лише один реактор для блоку №3. Його готовність — близько 30–40%, що дає шанси на добудування, щоправда, не з теперішньою організацією. Але Софія наполягла: або два, або жодного, й таки позбулась обох.

Тим часом у болгар вирували власні пристрасті. Проросійські партії заперечували проти продажу. Ні, вони не бояться добудування в Україні. Усе простіше — на отримані від нас гроші там куплять американський реактор, і Москва не надто цьому зраділа. З іншого боку, тепер зрозуміло, чому й Westinghouse, й американське посольство в Софії активно підтримують план Болгарії позбутися російського неліквіду.

 На відміну від нас, болгари, збираючись побудувати в себе нову АЕС, пропрацьовують усі деталі: в листопаді уклали з Westinghouse контракт, згідно з яким компанія за рік розробить їм концептуальний проєкт для адаптації та прив’язки своїх реакторів. До кінця цього року їм стануть зрозумілими техніко-економічні параметри будівництва двох нових реакторів АР-1000, їх ціна й вартість електроенергії, яку вони вироблятимуть. Так от, вартість цього контракту — 350–370 млн дол. Це в 550 (!) разів більше, ніж у нас збираються заплатити за корекцію техніко-економічного обґрунтування.

Та й навіщо переплачувати, якщо Зеленський сказав, що енергія буде дешевою, що ще треба?

А там цифр можна намалювати багато. Розбирати їх є кому. Декому за це навіть платять. Загалом ця історія показала повний параліч системи контролю в Україні — через купу контролюючих інстанцій протягли аферу, яку були зобов’язані зупинити ще на старті. Навіщо нам оцінювати ризики, якщо є потужний запит від потрібних людей і розуміння, як на цьому заробити?

І ще трохи позитиву — в січні після семи місяців зволікання запрацювала Наглядова рада «Енергоатому». Притичина була в тому, що незалежним його членам запропонували мало грошей. НАЕК обіцяла еквівалент 10 тис. дол. на місяць, але Кабмін спробував урізати суму. Ті не погодилися. Ба більше, озирнувшись і зрозумівши, у що їх втягують, сказали, що й десяти замало буде — потрібна «ринкова ставка». За наклепницькими чутками, за основу ринку взяли НАК «Нафтогаз», де платять удвічі більше. І що характерно — таки дотисли. Правда, один із трьох незалежних членів, який усе життя займався ядеркою в Британії, вивчивши обстановку, подумав, що репутація все-таки дорожча, й пішов. Але ще двоє «незалежних» залишилися. Головою став литовець Ярек Неверович...

Він колись казав, що «головною проблемою України є відверте розкрадання державних грошей та ресурсів. Тож перше, що потрібно зробити, — це зупинити корупцію та розпочати реформування країни, паралельно налагоджуючи зв’язки з інвесторами». Які слова! Як давно це було... Що ж, згідно з положенням про Наглядову раду, її члени мають присвячувати роботі в ній не менш як 20% свого робочого часу. Це близько 8–10 годин на тиждень. Вистачить, аби забезпечити «прозорість, відкритість та надійність державних установ», може, навіть залишиться час на боротьбу з «відвертим розкраданням державних грошей». Подивимося на результат.

А щоб закінчити на зовсім позитивній ноті, зазначимо: те, що відбувається, не несе жодних ядерних ризиків. За такої «організації» процесу ймовірність добудування дорівнює нулю. Тож і ризиків немає.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна збила лише половину: аналітики підрахували, скільки шахедів РФ запустила з початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:49Z
Чоловік встановив на даху сонячні панелі та здивував тим, скільки економить на електриці
24tv
2025-02-12T20:33:17Z
Найкрутіша домашня шаурма швидкого приготування - пальчики оближеш
GlavRed
2025-02-12T20:27:19Z
Фейкова дистанційна робота коштувала жінці 380 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-12T20:07:24Z
Інженери використають незвичний матеріал для захисту людей та кораблів від радіації в космосі
24tv
2025-02-12T19:36:22Z
Команда MediaMonitoringBot опублікувала рейтинги українських онлайн-медіа за 2024 рік
Детектор М
2025-02-12T19:09:35Z
Слабка Xbox Series S допомогла творцям Kingdom Come: Deliverance 2 у створенні гри
24tv
2025-02-12T19:06:01Z
AMD працює над ігровою відеокартою з 32 ГБ відеопам'яті
InternetUA
2025-02-12T18:58:49Z
PlayStation проведе спеціальну презентацію Death Stranding 2: On The Beach
24tv
2025-02-12T18:30:05Z
Марний флірт, авантюри чи сексуальне побачення: гороскоп на День святого Валентина для чоловіків
24tv
2025-02-12T20:45:59Z
У якій склянці більше води: лише одиниці здогадаються за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T20:39:02Z
Коли рідні або гості вже майже прийшли: миттєві та ароматні булочки до чаю
24tv
2025-02-12T20:33:34Z
Чи треба прати нові речі відразу ж після покупки: відповідь неабияк здивує
24tv
2025-02-12T20:30:45Z
Що подарувати на День Валентина – 10 цікавих ідей
24tv
2025-02-12T20:09:35Z
Рідні проситимуть ще: рецепт дуже смачних пиріжків із незвичайною начинкою
GlavRed
2025-02-12T19:27:16Z
Що таке лонг-блек та як ця кава стає трендовою у Великій Британії
24tv
2025-02-12T19:27:00Z
Техніка, одяг чи емоції: що подарувати кожному знаку зодіаку, щоб точно їх вразити
24tv
2025-02-12T19:06:41Z
Чудовий подарунок для коханої людини і не тільки: добірка книг на День святого Валентина
24tv
2025-02-12T18:21:20Z
Росіяни атакували з дрона автомобіль у Херсоні, постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-02-12T18:51:05Z
Взяли на гарячому: у російської ведучої Варнави горе в родині
GlavRed
2025-02-12T18:27:05Z
На Чернігівщині покидьки скалічили кота і кинули в мішку помирати
Украина Криминальная
2025-02-12T18:06:52Z
У Хаджибейському районі Одеси у ДТП загинув чоловік: подробиці аварії
VGorode
2025-02-12T17:54:50Z
Шахраї виманили у чотирьох українців понад 156 000 гривень
InternetUA
2025-02-12T17:19:39Z
У Мелітополі пролунали вибухи: росіяни заплуталися у заявах
Telegraf
2025-02-12T16:42:06Z
На Теребовлянщині чоловік побив до смерті сусіда
Украина Криминальная
2025-02-12T16:30:07Z
СБУ затримала агента рф з Київщини, який шпигував за ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T16:16:52Z
Італія завдала потужного удару по мафії Коза Ностри
360ua.news
2025-02-12T16:00:10Z
Суперник Берінчика спробував влаштувати розбірку з українцем на дуелі поглядів
ZN UA
2025-02-12T21:07:37Z
Челсі не зможе розраховувати на Ніколаса Джексона до квітня
Football.ua
2025-02-12T21:01:13Z
Банада: Лівий Берег вже засумував за офіційними матчами
Football.ua
2025-02-12T20:55:33Z
Хочу побачити страх у його очах, – Берінчика розлютила поведінка Девіса перед боєм
24tv
2025-02-12T20:54:21Z
Динамо продовжило контракт із лідером молодіжної збірної України
24tv
2025-02-12T20:33:56Z
"Є два варіанти": ексчемпіон світу дав неоднозначний прогноз на бій Дюбуа – Паркер
24tv
2025-02-12T20:33:00Z
Ікенна: Перехід до Кривбасу – можливість для мене рухатись вперед
Football.ua
2025-02-12T20:19:14Z
Давід Нерес вибув більш ніж на місяць через травму
Football.ua
2025-02-12T20:01:34Z
Луїфер Ернандес залишив Полісся
Football.ua
2025-02-12T19:58:48Z
Атака російських дронів: у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-12T20:48:11Z
Синоптики прогнозують 13 лютого в Україні невелике потепління
Комсомольская правда
2025-02-12T20:34:45Z
У Києві оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T19:36:44Z
Військовий розповів, як воюють "бусифіковані": "Вже за пару тижнів..."
Знай
2025-02-12T19:30:55Z
Зброя 19 століття проти сучасних дронів: бійці ЗСУ знайшли місце кулемету "Максим"
Фокус
2025-02-12T19:28:45Z
Дрони окупантів полюють на цивільних, – воєнна кореспондентка про умови життя в Херсоні
24tv
2025-02-12T19:24:20Z
Передавав дані про ЗСУ другу з армії РФ: поліція викрила зрадника з Херсона
InternetUA
2025-02-12T19:16:25Z
У зоні активних бойових дій на Донеччині залишається ще 221 дитина - ОВА
УкраинФорм
2025-02-12T19:03:39Z
Війська РФ вдарили КАБами по Золочівській громаді, пошкоджені 10 будинків
УкраинФорм
2025-02-12T18:42:55Z
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
2025-02-12T20:54:53Z
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
2025-02-12T20:39:37Z
Зняла спідницю: зрадниця Лоліта закотила бунт під час концерту
GlavRed
2025-02-12T20:27:24Z
"Новий етап": співачка MamaRika повідомила про кардинальні зміни в житті
GlavRed
2025-02-12T20:27:17Z
3 неймовірні романтичні серіали, які повернуть віру у справжнє кохання
24tv
2025-02-12T19:48:46Z
Прикутий до ліжка: у легендарного Девіда Йогансена діагностували четверту стадію раку
24tv
2025-02-12T19:36:09Z
Анна Кошмал здивувала Мережу стійкою на руках на останніх термінах вагітності
GlavRed
2025-02-12T19:27:45Z
Наталія Могилевська - "Я танцювала" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-12T18:57:23Z
Сто років популярності: як у 2025-му переосмислюють стиль артдеко
24tv
2025-02-12T18:21:27Z
Вітання з днем народження жінці українською: красиві побажання
Telegraf
2025-02-12T21:09:24Z
Чотири сценарії: експерти розповіли, що чекає армію рф після війни в Україні
Политека
2025-02-12T20:42:09Z
Американські розробники представили атомну бойову субмарину класу Virginia
InternetUA
2025-02-12T20:42:00Z
Освітній омбудсмен розповіла, кого з учнів можна було б залишати на другий рік навчання
24tv
2025-02-12T20:30:05Z
Нідерланди передадуть Україні 25 бронемашин YPR
Европейская правда
2025-02-12T20:16:21Z
На Масляну: рецепт млинців на окропі
Фокус
2025-02-12T20:12:47Z
Німеччина передасть Україні близько 100 ракет для IRIS-T
УкраинФорм
2025-02-12T20:06:06Z
Розкриті технічні характеристики британської системи ППО StarStreak, що знаходиться на озброєнні ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T20:01:16Z
Нова хвиля: майже 26 тисяч українських біженців прибули до ЄС за місяць
Хвиля
2025-02-12T20:00:36Z
Чи може вода зволожити суху шкіру
Знай
2025-02-12T20:51:57Z
За лікування не візьмуть ані копійки: які медичні послуги українці мають отримувати безкоштовно
Знай
2025-02-12T20:33:53Z
В РНБО ухвалили рішення щодо нових санкцій та цін на 100 найважливіших ліків
Gazeta UA
2025-02-12T19:57:36Z
Багато хто ігнорує це завдання: як часто слід мити шторку з ванної
24tv
2025-02-12T19:57:05Z
Жінка спутала менопаузу з раком: які симптоми виявились тривожними
24tv
2025-02-12T18:33:31Z
Експерти назвали 7 видів риби з максимальною користю для організму
AgroNews
2025-02-12T17:25:14Z
Дослідники навчилися передбачати рак ще до народження людини
ITC
2025-02-12T17:01:35Z
Штучний інтелект притуплює розум при надмірному його використанні
InternetUA
2025-02-12T16:28:03Z
TikTok-інфлюенсери та медики почали носити Apple Watch на щиколотках, і цьому є логічна причина
24tv
2025-02-12T16:03:04Z
Український зерновий сектор очікує суттєве скорочення – прогноз USDA
Хвиля
2025-02-12T21:06:40Z
Долар та євро раптово "злетіли": НБУ встановий новий курс валют
GlavRed
2025-02-12T19:27:41Z
ПФУ розкрив ситуацію з виплатою пенсій, субсидій та лікарняних: чи чекати українцям грошей
Хвиля
2025-02-12T19:27:39Z
Єврокомісія призначила членів Аудиторської ради Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-02-12T19:22:00Z
Виплавка сталі в Україні зросла після піврічного падіння
AgroNews
2025-02-12T19:13:35Z
У США інфляція в січні досягла найвищого за пів року рівня
УкраинФорм
2025-02-12T19:00:44Z
Фігурують 8 млрд доларів у біткоїнах: якого росіянина поміняли на американця Фогеля
Фокус
2025-02-12T18:42:45Z
ЄС розглядає обмеження цін на газ
360ua.news
2025-02-12T18:42:33Z
Максимальна пенсія в Україні в 2025 році: хто має найвищі виплати
Политека
2025-02-12T18:42:20Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T17:01:06Z
Як перевірити двигун при купівлі авто: потрібен лише аркуш паперу
GlavRed
2025-02-12T16:27:15Z
Hyundai готує серійний N Vision 74 та нові позашляховики
AutoCentre
2025-02-12T16:13:27Z
Jost придбав Hyva – лідера в галузі гідравлічних рішень для вантажівок
AutoCentre
2025-02-12T15:06:15Z
Обмін неспівставний: ексспівробітник СБУ пояснив, які наслідки матиме обмін Фогеля на росіянина
24tv
2025-02-12T21:09:55Z
Умєров про результати Рамштайну: безпекова допомога буде продовжуватися
Европейская правда
2025-02-12T21:09:28Z
Росія планує наступ на країни Балтії та Польщу: у ЦПД спрогнозували терміни
24tv
2025-02-12T21:06:13Z
Директоркою Нацрозвідки США стала Тулсі Габбард, яка звинувачувала НАТО у війні в Україні
TSN
2025-02-12T21:06:07Z
Дзвінок Трампа Зеленському та Путіну: мережу розривають яскраві меми
Telegraf
2025-02-12T21:03:57Z
Вісім головних новин України та світу на 23:00 12 лютого
Лига
2025-02-12T21:03:22Z
Трамп мав «тривалу та продуктивну» розмову з Путіним: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:09Z
У Центрі протидії дезінформації пояснили, чи потрібно блокувати Telegram в Україні
Gazeta UA
2025-02-12T21:00:25Z
"Обіцянки Путіна – це нуль. Трампу потрібен план". Інтерв'ю Зеленського – за хвилину
Лига
2025-02-12T20:57:20Z