MY.UAНовини
Трамп требует 5%: как страны НАТО увеличивали свои расходы на оборону и что будет дальше
Трамп требует 5%: как страны НАТО увеличивали свои расходы на оборону и что будет дальше

Трамп требует 5%: как страны НАТО увеличивали свои расходы на оборону и что будет дальше

"Планую звернутись до держав-членів НАТО з проханням збільшити витрати на оборону до 5% ВВП, що мало статися давно", – таку заяву під час форуму в Давосі зробив президент США Дональд Трамп.

Не можна сказати, що така вимога стала неочікуваною – адже вона була однією з ключових тез з питань міжнародного співробітництва у передвиборчій кампанії Трампа.

Такий високий рівень військових витрат країни НАТО сплачували у 70-80-х роках минулого сторіччя – під час холодної війни з СРСР (доречно нагадати, що в ті часи Альянс був меншим, а деякі його нинішні країни-члени входили до Варшавського блоку).

Розвал СРСР привів до кількох десятиліть спокою у Європі – і це напряму вплинуло на військові бюджети.

Ще пару років тому більшість європейських країн-членів НАТО не дотримувались навіть обов'язкової межі на рівні 2% від свого національного валового внутрішнього продукту (ВВП).

Не можна сказати, що такий "пацифізм" влаштовував США і раніше.

І Дональд Трампа під час своєї першої каденції, і його попередники вимагали від Європи дотримання своїх зобов'язань.

А особливо від тих країн, що мають на це фінансові ресурси – таких як Німеччина.

Проте щоразу американці отримували з Берліна відповідь: мовляв, хтось фокусується на бюджеті Міноборони, а пріоритетом Німеччини є витрати на дотримання миру у світі, на допомогу нужденним – і з їх урахуванням ніякої "недоплати" немає.

У певний момент у німецькому керівництві навіть почали говорити, що Берлін ніколи не витрачатиме на оборону 2% ВВП, бо тоді, мовляв, німці "налякають Європу своєю мілітаризацією".

Повномасштабна агресія РФ проти України показала недолугість таких аргументів, і вони зникли з публічної риторики.

Країни ЄС поступово почали нарощувати свої оборонні витрати, а Німеччина досягла і перевищила показник у 2%.

Проте задача збільшити їх до 5% все одно видається недосяжною для більшості країн НАТО.

Навіть у США оборонний бюджет наразі складає лише 3,3-3,5% від ВВП.

Втім, Дональда Трампа це не зупиняє.

Він і далі вимагає від партнерів більшого, ніж дає сам, бо зараз, мовляв, "ми (США) захищаємо їх, а вони не захищають нас".

Хто на боці Трампа?.

Як за останні десятиріччя змінювалося бачення країнами НАТО загроз для себе? І як це відображалося на їхніх оборонних бюджетах?.

Для зручності розуміння динаміки та основних цифр ми підготували інфографіку на базі офіційної статистики, зібраної штаб-квартирою НАТО.

Для спрощення картини з 32 союзників ми відібрали 15 держав, що найбільш показово ілюструють ситуацію у різних куточках Альянсу.

Це п’ять держав так званого "східного флангу"; чотири держави Середземномор'я, для яких російська загроза може видаватися не такою очевидною, але є інші небезпеки; чотири дуже різних держави у західній частині ЄС (від Німеччини до крихітного Люксембурга); а також Велика Британія та США.

Відмінність у тому, як у різних регіонах Європи змінювалися витрати на оборону, є очевидною.

Одностайне "розуміння вимог Трампа", з найефективнішою динамікою зростання витрат на оборону зараз спостерігається у держав так званого "Східного флангу".

І це не дивно.

Всі ці країни розташовані біля Росії, всі вони свого часу перебували під принаймні частковою окупацією СРСР, а тому найкраще розуміють загрози.

Тим більше, що про небезпеку нового російського нападу зараз кажуть дедалі частіше.

За твердженням міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, за 4-5 років вони можуть стикнутися з прямою загрозою російського вторгнення.

Найбільшим адвокатом ідеї Трампа про зростання витрат можна назвати Польщу, яка за попередніми оцінками у 2024 році досягла показника 4,12% ВВП.

"Ми повинні інвестувати (в оборону) так багато, щоб Російська Федерація знала, що напад на будь-якого члена НАТО або Польщу… матиме трагічні наслідки", – проголосив минулого тижня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш.

Щоправда, навіть до Варшави це розуміння прийшло не відразу.

Та й інші східноєвропейські держави, які зараз виступають за посилення витрат на оборону, тривалий час жили у полоні думки про те, що нової війни вже не буде.

Навіть військова агресія РФ проти Грузії не змусила їх прокинутися.

Зокрема, у 2013 році – до анексії Криму, але вже після російсько-грузинської війни – оборонний бюджет Польщі складав лише 1,7% від ВВП.

А у сусідньої Литви цей показник був ще гіршим – всього 0,9% ВВП!.

Війна-2008 у Грузії стала тривожним сигналом лише для Естонії.

Бо так склалося, що Таллінн у той період також відчув на собі гібридну атаку росіян.

Йдеться про "бронзову ніч" – організовані Росією масштабні заворушення в естонській столиці у квітні 2007 року.

Так чи інакше, військові витрати Естонії почали стрімко зростати і до 2013 року впритул наблизились до необхідного двовідсоткового рівня.

Як "прокидалася" решта Європи.

Хоча саме у 2014 році, після вторгнення Росії в Україну та анексії Криму, в НАТО домовились виділяти 2% від свого ВВП на оборонні витрати, щоб забезпечити постійну військову готовність Альянсу.

Однак до 2018 року лише у шести держав-союзників військові витрати досягли необхідного рівня у 2% ВВП (а на континентальній Європі лише у чотирьох, в Польщі, Естонії, Латвії та Греції).

До слова, Греція заслуговує на окрему увагу.

У цій країні рівень оборонних витрат завжди був вищий за 2%.

Після певного зниження наприкінці "нульових", у 2010-х він почав знову зростати, і певний час Греція взагалі була лідером за часткою витрат на оборону від ВВП.

Однак з російською загрозою це взагалі не пов’язано – у греків працювали інші виклики, складні відносини з Туреччиною (яка сама є членом НАТО і у разі гіпотетичного конфлікту з нею Афіни не можуть розраховувати на ст.

5 НАТО), а також "арабська весна", наслідки війни у Сирії тощо.

А от у Західній Європі ситуація була суттєво гіршою.

Тут зростаючу агресивність Росії воліли не помічати.

У багатьох країнах, насамперед у лідерів європейської економіки, співвідношення оборонних витрат до ВВП продовжувало знижуватися, попри війну проти Грузії, а після нападу РФ на Україну у 2014 році це зниження хоч і припинилося, але не перетворилося на зростання.

Поштовхом для збільшення їхніх оборонних бюджетів стала перша президентська каденція Дональда Трампа.

Вже тоді президент США почав робити заяви про готовність захищати не всіх країн-членів НАТО, а лише тих, хто виконує бюджетний норматив.

І це мало результат: витрати почали зростати навіть у Німеччині.

Не кажучи вже про Францію та Британію.

Втім, у динаміці оборонних витрат за першої каденції Трампа є й інша цікава деталь: зростання тривало до 2020 року, коли аж дев’ять держав виконували норматив у 2%, але з початком пандемії пріоритети знову змінилися.

У 2021-му ця кількість знову знизилася до шести.

Та й загалом, опір з боку європейських столиць тривав, аж до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Та 24 лютого 2022 року стало вододілом, після якого стали неактуальними всі розмови про те, що військові витрати "не на часі".

Повернення великої війни в Європу (а разом – і загроза повернення Трампа у Білий дім) стало потужним поштовхом для зростання оборонних бюджетів у більшості європейських країн.

Якщо у 2021 році оборонні витрати Європи і Канади становили лише 1,66% від спільного ВВП, то в 2024 вони нарешті мають сягнути 2,02% (дані за 2024 – оціночні).

На цьому тлі цікаво, що самі Сполучені Штати за президентства Джо Байдена лишилися осторонь цього тренду.

Понад те, частка витрат США на оборону лише знизилася – з 3,52% ВВП у 2021 році до 3,38% у минулому.

Що далі?.

"НАТО колективно не зможе захистити себе через 4 або 5 років, якщо ви будете дотримуватися 2% (від ВВП на оборону) зараз", – заявив у січні генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Попри те, що у 2024 році у порівнянні із 2023-м витрати на оборону європейських членів НАТО та Канади зросли на 20% – більшість держав є дуже далекими від виконання вимог Трампа.

Причому європейські лідери знають, що їхній американський колега вміє бути жорстким у своїх вимогах – достатньо пригадати, що за першого президентського терміну Трамп навіть погрожував вийти з Альянсу.

Втім, попри публічну риторику Білого дому про 5%,.

наразі ніхто не розуміє, якими будуть реальні вимоги США цього разу.

Чи дійсно він наполягатиме на негайному збільшенні військових бюджетів до рівня 5% ВВП? Чи ставить наперед нереальну задачу, щоби зрештою "зійтися посередині", на меншому показнику?.

Наприклад, Британія, що є найближчим союзником США по цей бік Атлантики, пропонує зафіксувати рівень у 2,5% – чи буде цього достатньо?.

Як розповів "Європейській правді" дипломат-високопосадовець однієї з держав ЄС на умовах анонімності, "наразі немає очікувань щодо ухвалення будь-якого рішення про новий орієнтир оборонних витрат на цій міністерській зустрічі в Брюсселі".

"Подібні рішення – це процес, це довгі обговорення.

Планування в НАТО розраховане на роки, протягом яких відбуваються певні паралельні процеси.

Країни Альянсу спершу мають визначити свій план розвитку та траєкторію руху, а вже потім планувати конкретні цифри витрат.

Тож чітких термінів для зміни поки немає", – сказав він.

За оцінкою його колеги з іншої європейської держави, підвищення цільового рівня оборонних витрат Альянсу до 3% від ВВП, чи навіть до 5% потенційно можливе, але на зараз – потенційно, це може стати результатом цьогорічного саміту НАТО у Гаазі.

Але це далеко не факт.

А от щодо емоційного рішення Трампа про вихід із НАТО у європейських союзників занепокоєння немає.

"Це взагалі не обговорюється", – такою є відповідь європейських дипломатів і у Брюсселі, і у столицях.

Проте ця впевненість не може затулити головного – Дональд Трамп навряд чи відступиться від стратегії тиску на європейські держави щодо збільшення оборонних бюджетів.

Тут, як відомо, у Трампа теж є цілі – і у них панує точно такий самий рівень невизначеності.

Юрій Панченко, редактор "Європейської правди",.

Тетяна Висоцька, кореспондентка "Європейської правди" в Брюсселі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нове дослідження руйнує міф про ідеальний звук
Portaltele
2025-02-12T17:58:05Z
Грядки квадратом: метод посадки рослин, розроблений інженером
24tv
2025-02-12T17:45:04Z
Adobe відкрила відеогенератор Firefly Video для всіх та запустила платну підписку на Firefly AI
24tv
2025-02-12T17:33:57Z
Adobe відкрила безплатний доступ до Firefly Video — ШІ-генератора, який перетворює текст на відео
ITC
2025-02-12T17:01:47Z
Стали відомі кольори та характеристики нового Google Pixel 9a
InternetUA
2025-02-12T16:58:14Z
Компанія Apple запустила функцію об’єднання акаунтів
Детектор М
2025-02-12T16:34:26Z
Незабутньо смачна намазка з 2 інгредієнтів: дуже смачний рецепт
GlavRed
2025-02-12T16:27:31Z
«1+1 Україна» розпочав зйомки вікторини «Колесо фортуни»
Детектор М
2025-02-12T16:21:34Z
Чорна пантера: створено найшвидшого у світі чотириногого робота – фото, подробиці
TSN
2025-02-12T16:18:57Z
Чудовий подарунок для коханої людини і не тільки: добірка книг на День святого Валентина
24tv
2025-02-12T18:21:20Z
Розсада почне густо рости з перших днів: додайте це в ґрунт
24tv
2025-02-12T18:12:36Z
Без хитромудрих фокусів: як за кілька секунд перевірити свіжість яєць
24tv
2025-02-12T18:09:36Z
Де провести День святого Валентина в Україні: романтична добірка
24tv
2025-02-12T17:54:02Z
У якій склянці більше води: лише одиниці здогадаються за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T17:42:23Z
14 лютого – День Валентина: що не можна робити в цей день, щоб не накликати самотність
24tv
2025-02-12T17:36:34Z
Чи можна дарувати жовті квіти: запам'ятайте це
24tv
2025-02-12T17:27:55Z
Як дізнатися розмір каблучки: 3 елементарні способи
24tv
2025-02-12T16:51:02Z
Зігріє в погану погоду: "Мастер Шеф" Ярославський дав рецепт простого, але ароматного цибульного супу
Политека
2025-02-12T16:42:46Z
На Чернігівщині покидьки скалічили кота і кинули в мішку помирати
Украина Криминальная
2025-02-12T18:06:52Z
Взяли на гарячому: у російської ведучої Варнави горе в родині
GlavRed
2025-02-12T18:00:26Z
У Хаджибейському районі Одеси у ДТП загинув чоловік: подробиці аварії
VGorode
2025-02-12T17:54:50Z
Шахраї виманили у чотирьох українців понад 156 000 гривень
InternetUA
2025-02-12T17:19:39Z
У Мелітополі пролунали вибухи: росіяни заплуталися у заявах
Telegraf
2025-02-12T16:42:06Z
На Теребовлянщині чоловік побив до смерті сусіда
Украина Криминальная
2025-02-12T16:30:07Z
СБУ затримала агента рф з Київщини, який шпигував за ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T16:16:52Z
Італія завдала потужного удару по мафії Коза Ностри
360ua.news
2025-02-12T16:00:10Z
На Тернопільщині директора автошколи викрили на зловживанні впливом у сервісцентрі МВС
Украина Криминальная
2025-02-12T15:39:02Z
Руні: Оренда Вокера з Манчестер Сіті в Мілан — це дивно і незрозуміло
Football.ua
2025-02-12T18:13:24Z
Я почуваюся чудово, – Усик зізнався, коли планує завершити кар'єру
24tv
2025-02-12T18:06:33Z
Флік заблокував у січні відхід Еріка Гарсії
Football.ua
2025-02-12T17:51:10Z
ТМ. По два спаринги від Олександрії та Полісся, нічиї Руху та Кривбасу
Football.ua
2025-02-12T17:46:07Z
Деку: Барселоні не потрібно підписувати 4-5 нових гравців
Football.ua
2025-02-12T17:28:42Z
Пулішич за крок від продовження контракту з Міланом
Football.ua
2025-02-12T17:25:53Z
Хочу побачити страх у його очах, – Берінчика розлютила поведінка Девіса перед боєм
24tv
2025-02-12T17:21:58Z
Син легенди Динамо став гравцем Металіста 1925
Football.ua
2025-02-12T17:15:15Z
Барселона не має намірів розривати контракт із Левандовські
Football.ua
2025-02-12T17:04:19Z
Росіяни протягом дня понад 20 разів атакували Нікопольський район, є влучання у підприємство
УкраинФорм
2025-02-12T18:09:55Z
Скільки території Курської області перебуває під контролем України
Факти ICTV
2025-02-12T18:09:31Z
Коли йтиме сніг по всій Україні: чи чекати сильних снігопадів найближчими днями
24tv
2025-02-12T18:06:48Z
Медик ЗСУ Євген Лата: росіяни тренуються, вбиваючи дронами цивільних у прифронтових зонах
УкраинФорм
2025-02-12T18:03:14Z
Найактивніші дії на Покровському напрямку охоплюють понад 15 населених пунктів - Нацгвардія
УкраинФорм
2025-02-12T17:57:16Z
Неприємний подарунок до Дня закоханих: Україну незабаром накриє брудна хмара
Telegraf
2025-02-12T17:57:08Z
Біля Криму з'явилися 14 нових ділянок мазуту, який продовжує витікати з аварійних російських танкерів
ZN UA
2025-02-12T17:52:27Z
Правоохоронці відкрили провадження за фактами чергових ворожих обстрілів Харківщини
Мій Харків
2025-02-12T17:49:36Z
Україну накриє 15-градусний мороз і сипатиме сніг: відома дата похолодання
GlavRed
2025-02-12T17:45:06Z
Сто років популярності: як у 2025-му переосмислюють стиль артдеко
24tv
2025-02-12T18:21:27Z
У Миколаєві стартував мистецький проєкт «Пори року»
УкраинФорм
2025-02-12T18:00:24Z
Анна Саліванчук вперше розповіла про нові стосунки після розлучення з нардепом
Gazeta UA
2025-02-12T17:54:46Z
Філери та імпланти – більше не "маст хев"? Українки почали частіше повертатися до натуральної краси
Знай
2025-02-12T17:51:32Z
Що одягнути на День Валентина: неймовірні образи, в які можна закохатися
24tv
2025-02-12T17:45:10Z
Інна Мірошниченко розповіла, чому 3-річний Марсель їздив до лікарні
GlavRed
2025-02-12T17:27:26Z
Помер зірка фільму "Форсаж"
GlavRed
2025-02-12T17:27:12Z
Потап зізнався про таємні поїздки до Росії: "Я не політик, я музикант"
Политека
2025-02-12T17:12:16Z
Скандал на Євробаченні-2025: Ірландію представить пісня, яку написала росіянка
24tv
2025-02-12T17:06:33Z
Сухопутні війська: ТЦК щодня оповіщають близько 10 тисяч людей, а конфліктів з ними - лише до п'яти
УкраинФорм
2025-02-12T18:22:17Z
Британія виділила Україні пакет військової допомоги на £150 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-12T18:13:27Z
В Україні скасували золоті і срібні медалі у школах
24tv
2025-02-12T18:09:15Z
Більше бойової практики, психології та навіть VR: як тепер навчатимуть новобранців ЗСУ
Знай
2025-02-12T18:06:20Z
Як перевірити штрафи на українських номерах в Польщі
24tv
2025-02-12T18:06:03Z
"Лізуть, як таргани": Солдати КНДР змінили тактику в Курській області
GlavRed
2025-02-12T18:00:10Z
Нацрада рекомендує медіа розповісти про День Героїв Небесної Сотні в контексті сьогоднішніх подій
Детектор М
2025-02-12T17:58:05Z
Верховному Суду не довіряють майже 70% українців
УкраинФорм
2025-02-12T17:39:04Z
Зеленський: Запуск сьогодні десяти ракет із «Петріотів» коштував $30 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-12T17:36:38Z
Експерти назвали 7 видів риби з максимальною користю для організму
AgroNews
2025-02-12T17:25:14Z
Дослідники навчилися передбачати рак ще до народження людини
ITC
2025-02-12T17:01:35Z
Штучний інтелект притуплює розум при надмірному його використанні
InternetUA
2025-02-12T16:28:03Z
TikTok-інфлюенсери та медики почали носити Apple Watch на щиколотках, і цьому є логічна причина
24tv
2025-02-12T16:03:04Z
Грипозний сезон: епідпоріг перевищений у п'яти областях
УкраинФорм
2025-02-12T14:51:53Z
Несподіваний симптом смертельної хвороби у тварин: на що звернути увагу
GlavRed
2025-02-12T14:27:45Z
Які документи потрібні для реєстрації на НМТ 2025: повний список
Факти ICTV
2025-02-12T13:39:32Z
Зеленський скликав РНБО через ціни на ліки
24tv
2025-02-12T13:03:04Z
Список ліків та продуктів, які можуть вплинути на результати алкотестера
ТСН
2025-02-12T12:36:59Z
Пасажири закликають до бойкоту Ryanair через нові правила реєстрації
Gazeta UA
2025-02-12T18:21:19Z
Інтерпайп достроково поставив 10 000 коліс в Індію
AgroNews
2025-02-12T18:18:01Z
НБУ нагадав про правила обміну доларів: проблеми виникають постійно
Политека
2025-02-12T18:00:18Z
Google втрачає частку ринку, але все ще контролює 95% ринку
Portaltele
2025-02-12T17:58:44Z
Увірвався до клубу мільярдерів: яким капіталом може володіти засновник DeepSeek
InternetUA
2025-02-12T17:58:17Z
Від 34 гривень за літр: скільки коштують бензин, дизель та автогаз на Київщині
Хвиля
2025-02-12T17:48:25Z
Перерахунок пенсій з 1 березня: як зростуть виплати українців
Политека
2025-02-12T17:27:32Z
Єврокомісія призначила членів Аудиторської ради Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-02-12T17:09:08Z
Дороги в кредит: Україна виплатила майже 55 млрд грн боргів за ремонт автошляхів
Telegraf
2025-02-12T17:03:22Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T17:01:06Z
Як перевірити двигун при купівлі авто: потрібен лише аркуш паперу
GlavRed
2025-02-12T16:27:15Z
Hyundai готує серійний N Vision 74 та нові позашляховики
AutoCentre
2025-02-12T16:13:27Z
Jost придбав Hyva – лідера в галузі гідравлічних рішень для вантажівок
AutoCentre
2025-02-12T15:06:15Z
Спецслужби Литви поки не підтверджують диверсії у пошкодженні кабелів в Балтійському морі
Европейская правда
2025-02-12T18:22:29Z
Трамп мав «тривалу та продуктивну» розмову з Путіним: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T18:22:17Z
Щоб завершити війну: Трампу потрібно тиснути не лише на Росію, а й на ще одну важливу країну
24tv
2025-02-12T18:21:57Z
У Румунії офіційно вступив на посаду тимчасовий президент
iPress
2025-02-12T18:13:36Z
Повне звільнення територій України від рф є "нереалістичним" – міністр оборони США
iPress
2025-02-12T18:13:26Z
рф щороку витрачає понад $100 млн на вербування українських блогерів та пропаганду в соцмережах
iPress
2025-02-12T18:13:25Z
Трамп сподівається, що Китай допоможе завершити війну в Україні – CNN
iPress
2025-02-12T18:13:07Z
В СБУ розповіли, як викрили голову Антитерористичного центру на співпраці з рф
iPress
2025-02-12T18:13:03Z
Сенат схвалив кандидатуру Тулсі Габбард на посаду директора Національної розвідки США
УкраинФорм
2025-02-12T18:06:39Z