Військові витрати РФ перевищують всі європейські оборонні бюджети разом узяті— дослідження IISS
Військові витрати РФ перевищують всі європейські оборонні бюджети разом узяті— дослідження IISS
Оборонні витрати Росії, економіку якої тамтешній диктатор Владімір Путін поставив на військові рейки, наразі перевищують всі європейські оборонні бюджети разом узяті, повідомляє FT.
Загальні російські оборонні витрати зросли минулого року на 42% в реальному вираженні до 13,1 трлн рублів — еквівалентно 462 млрд доларів США за паритетом купівельної спроможності.
Для порівняння, європейські оборонні бюджети, включно з Британією і країнами-членами ЄС, зросли майже на 12% минулого року до $457 млрд - трохи менше, ніж витрати Москви, згідно з оцінками Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).
Оцінка IISS висвітлює деякі проблеми в питанні безпеки, які можуть чекати на Європу, якщо США послаблять підтримку України й відданість європейській обороні.
Президент США Дональд Трамп, який обіцяв швидко покласти край війні Росії проти України, заявляв, що його адміністрація провела “дуже серйозні” переговори з Москвою, і поскаржився, що Штати витрачають занадто багато на підтримку Києва та європейську безпеку загалом. Трамп неодноразово вказував на необхідність для Європи платити більше за власну оборону, в тому числі за підтримку України. Згідно з даними аналітичного центру Kiel Institute for the World Economy, допомога США Україні на сьогодні склала близько 88 млрд євро, що майже на третину менше, ніж 125 млрд євро, виділених Європою.
Трамп також вимагав, щоб європейські союзники по НАТО витрачали 5% ВВП на оборону (порівняно з нинішнім середнім показником близько 1,7%). Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, сказав, що європейські витрати на оборону можуть зрости до 3% ВВП. У разі досягнення будь-якого з цих показників Європа значно випереджала б Росію в оборонних витратах.
За прогнозами IISS, цього року загальні російські витрати на оборону, включно з так званими добровільними внесками регіональних органів влади та компаній, зростуть на 13,7% і досягнуть 15,6 трлн рублів, що еквівалентно 7,5% ВВП або майже 40% російських федеральних видатків. Хоча це завдає шкоди економіці РФ, як зазначають аналітики IISS, Росія все ще може покривати витрати на війну.
Якби Європа збільшила витрати на оборону до 3% ВВП — це було б еквівалентно додатковим 250 мільярдам доларів. У разі досягнення показника у 5% ВВП витрати на оборону збільшаться приблизно на $800 млрд — майже вдвічі більше, ніж нинішній рівень витрат Росії.
Проте європейські оборонні видатки вже підвищилися з 2014 року, зазначають в IISS, і фіскальні обмеження можуть стримувати подальше зростання.
Оборонний бюджет Німеччини зріс на 23% і сягнув $86 мільярдів доларів — вперше за понад три десятиліття він перевищив оборонний бюджет Британії, який становить 81 мільярд доларів США. Однак це сталося завдяки одноразовим виплатам зі спеціального німецького оборонного фонду. Збереження цього рівня поки невизначене.
Виконання зобов'язання Німеччини витрачати 2% ВВП до 2029 року, порівняно з 1,8% зараз, також невизначене, зазначають аналітики IISS.
Британія, яка традиційно посідає друге місце в НАТО за оборонними витратами після США, наразі витрачає на оборону 2,3% ВВП. Лондон заявив, що прагне збільшити цей показник до 2,5%ВВП, не уточнюючи, коли саме це станеться.
Оборонні витрати Франції, традиційно другі за величиною в Європі в абсолютному вираженні, минулого року зросли на 4,5% до 64 мільярдів доларів, що еквівалентно 2% ВВП.
Серед європейських країн, що найбільше витрачають на оборону, Естонія, яка межує з Росією, минулого року витратила майже 4% ВВП, а Польща - 3,25%, що є другим найвищим показником у Європі. Втім їхні абсолютні рівні оборонних витрат значно менші, ніж у трьох найбільших економік Європи - 1,7 млрд доларів і 28 млрд доларів відповідно.
Чи реально європейським країнам перейти до 5% ВВП витрат на оборону — у світі, де навіть 2% залишаються недосяжними для багатьох членів НАТО, новий амбітний поріг виглядає, як провокація. Микола Гаврись у статті “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною” аналізував, як вимога президента США вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.