MY.UAНовини
25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України
25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України

25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України

Біля міста Тячів вже навіть викупили готель для розміщення іноземних працівників.

Одне з перших намагань залучити до роботи в Українітрудових мігрантів закінчилося невдачею. Йдеться про меблеву фабрику у місті Тячів на Закарпатті. Про наміри залучити на роботу працівників з Бангладешу повідомлялося ще у січні.

Як все починалося

Закарпатська обласна військова адміністрація повідомляла, що на фабриці працює 430 людей, а у зв’язку зі збільшенням виробничих потужностей на підприємстві є 700 робочих місць.

"Бізнес, котрий створив усі умови, закупив обладнання, матеріали, гостро потребує працівників. Зараз підприємство веде перемовини з МЗС про працевлаштування  на умовах трудового договору 160 осіб із Народної Республіки Бангладеш", – зазначали у пресслужбі Закарпатської ОВА.

Там додають, що підприємство забезпечує працівників безкоштовними обідами, транспортуванням до місця роботи в радіусі 50 кілометрів, а середня заробітна плата становить 25 тисяч гривень.

Чому все закінчилося нічим

А вже у лютому стало відомо, що перший, публічно відомий, намір залучити до України трудових мігрантів з Бангладеш зазнав фіаско. Цікаво, що компанія вже навіть викупила для проживання іноземців готель за містом.

За словами комерційного директора компанії Ярослава Щербана, працевлаштувати іноземців планували за допомогою міжнародної рекрутингової компанії. Однак жоден з робітників з Бангладешу до України не доїхав.

"Насправді ми вже рік не можемо укомплектувати працівниками наше нове виробництво. Причин декілька, вони всім добре відомі, я не буду їх озвучувати. Власне тому і погодилися на послуги кадрового агентства, яке пообіцяло знайти робітників на наші зарплати і привезти їх до України. Щодо працівників з Бангладешу, то ми спочатку найняли шістьох. Трьом одразу відмовили у візах. Ще троє наче мали приїхати до нас. Тим часом ми проплатили ще 25 робітників. Тобто загалом йшлося про 28 іноземних працівників. На жаль, причини відмови від МЗС нам не відомі, ми отримали від них лише листи-"відписки" про те що вони діють відповідно чинного законодавства, з меседжем – забезпечення національної безпеки в умовах функціонування правового режиму воєнного стану в Україні", – розповідає ТСН.ua Ярослав Щербан, комерційний директор.

Він додає, що до процесу з пошуком працівників для фабрики наразі вже залучили центри зайнятості. Робітників шукають не лише серед ВПО, а й серед усіх бажаючих українців з різних регіонів України, хто хоче та може працювати. Працівникам обіцяють житло та бронювання від мобілізації.

Кадрові проблеми були й до війни

За словами Ярослава Щербана, проблеми з робочою силою на Закарпатті були і до війни, адже місцеві чоловіки виїжджали на роботу за кордон, де могли отримувати значно більші зарплати.

"У той період ми теж мали кризу з кадрами. Місцеві жителі переважно працювали за кордоном, людей було складно знайти, а запропонувати їм зарплату конкурентну заробітній платі в Європі, ми не могли. Тому вже тоді ми були змушені шукати робітників на сході України, а саме з міста Старобільськ Луганської області. До 80 чоловік, працювали у нас вахтовим методом. До речі, ці люди з початком війни залишилися у Тячеві. Старобільськ було окуповано ворогом, тому більшість людей продовжують у нас працювати та облаштовуватися на новому місці", – розповідає комерційний директор.

Він дивується, що до історії з робітниками з Бангладешу стільки уваги. І каже, що схожі кадрові проблеми мають і багато інших підприємств України.

"Шкода, що наш досвід отримав негативний результат, бо кадрова проблема зараз в Україні стоїть дуже гостро. Почувши про наші наміри найняти людей з Бангладешу, до нас зверталися за порадами колеги, яким потрібно було 60 зварювальників. На таку роботу пенсіонера не візьмеш і жінка теж навряд чи буде працювати зварювальником на металоконструкціях. Тут потрібні сильні чоловіки. Навіть на нашому виробництві жінка не зможе працювати на всіх видах робіт, наприклад де потрібно піднімати і ставити на верстат для обробки важкі дубові кришки довжиною у понад два метри і шириною в метр. Для цього треба чоловіча сила. Сподіваюсь, що центри зайнятості допоможуть нам з її пошуком", – зазначає Ярослав Щербан.

Дорогі пакистанці та доступні бангладешці

За словами HR-експертки Тетяни Пашкіної, у неї були сподівання, що кейс з залученням трудових мігрантів з Бангладешу для меблевої фабрики у Тячеві, стане першим вдалим прикладом для наслідування.

"Вже траплялися прецеденти, коли українські роботодавці намагалися залучити трудових мігрантів. Відомо, що одна з компаній спробувала найняти пакистанців, але коли порахували всі витрати, то виявилося, що це занадто дорого. Підприємці з Закарпаття пропонували заробітчанам з Бангладешу зарплату у 25 тисяч гривень, враховуючи, що у цій країні базова зарплата 100 доларів, це доволі достатній коридор у різниці. Тому мені здавалося, що ця історія може закінчиться зразково, коли Попелюшка поїхала на бал та зустріла принца, або ж нічим, бо Попелюшку на бал не пустили і вона залишилася перебирати горох. Шкода, але спрацював другий варіант", – розповідає ТСН.ua Тетяна Пашкіна.

За шматок кишки – сім верст пішки

Експертка додає, що на її думку, діюча законодавча база в Україні геть не готова для прийому трудових мігрантів, ні по простоті, ні по дешевизні, ні по зрозумілості.

"На жаль, у нас немає такого, щоб існувало чотири умовних кроки, які має зробити роботодавець аби знайти персонал з трудових мігрантів. До прикладу, роботодавець показує документи, про те, що у нього є достатній бюджет для наймання робітників, достойні умови для їх проживання та озвучує конкретний період їх праці. Держава нагадує мігрантам, що у разі якоїсь неправильної поведінки, вони одразу їдуть додому. Всім все зрозуміло – і люди йдуть працювати. Як на мене, зараз існує ціла купа зайвих документів, які треба зібрати роботодавцю, і не завжди вони узгоджені між собою. Тому роботодавці не дуже й поспішають у чергу за трудовими мігрантами. Бо це, як казала моя бабця: за шмат кишки – сім верст пішки", – зазначає Тетяна Пашкіна.

А ще існує дуже великий ризик, що робітники не влаштують роботодавця або відмовляться працювати. Виникає питання, за чий рахунок їх відправляти додому і хто це має робити.

Бюрократичні перепони

Експертка додає, що цілком розуміє роботодавців з Закарпаття, бо у регіоні і до війни було мало робочих рук, а враховуючи війну та мобілізацію, то й взагалі справжня криза. Тому пошук робочої сили за кордоном був вимушеним рішенням. 

"Але це саме той випадок, коли роботодавець хотів зробити все зразково і правильно, але нарвався на бюрократичні перепони, коли у міністерстві Іван киває на Петра, а Петро на Івана. Це відбувається тому, що той варіант трудової міграції, який був найбільш прийнятним у минулі роки дуже відрізняється від реальності. Тоді до України імпортували переважно топ-менеджерів або ж експертів. Для оформлення такого фахівця потрібно було дійсно заповнити купу документів, які потрібно було щороку подовжувати, підтверджувати, що людина в Україні. Все це, як то кажуть, працювало з дуже великим скрипом, але працювало", – пояснює HR-експертка.

Червоний маячок, щоб відбити охоту

Тетяна Пашкіна додає, що на її переконання, під час ковіду люди масово не їхали на роботу до України і тим більше під час війни.

"Тому мені здається, що фахівці, які займалися питаннями трудових мігрантів, зараз просто не хочуть цим займатися. Чому? Бо якщо б досвід роботодавця з Закарпаття став успішним, за ним би одразу вишикувалися й інші. Тому, можливо, в МЗС не дуже хочуть, щоб його завалили додатковою роботою. Простіше першого завернути, щоб більше не було бажаючих обтяжувати їх обов’язками. А всі інші скажуть: ну от бачте, в них не вийшло, а вони ж навіть гроші заплатили. Такий собі "червоний маячок" для інших", – продовжує Тетяна Пашкіна.

Тож аби не проходити зайвий раз через бюрократичну м’ясорубку, роботодавцю з Закарпаття варто було б звернутися по допомогу до служб зайнятості у Херсоні, Запоріжжі, Сумах чи Харкові. Там чимало чоловіків різного віку, які б спробували у якості пробного контракту поїхати попрацювати у Тячів і, можливо, з часом навіть захотіли б туди переїхати.

Де шукати альтернативу

Експертка погоджується, що людей робітничих професій в Україні критично не вистачає і ми не завжди будемо готові перевозити до України трудових мігрантів, витрачати кошти на їх перенавчання та займатися їх побутом.

"Наразі потенціал перенавчання внутрішніх претендентів в нас не пропрацьований достатньо. Звісно, Держслужба зайнятості багато для цього робить. І деякі роботодавці теж. Але дисбаланс між тими, хто є та хто потрібен, існує, і він суттєвий. Тому залучення зрілих фахівців, ветеранів, ВПО та інших вразливих верств населення може бути вигіднішим ніж імпорт бангладешців", – підсумовує Тетяна Пашкіна.

Що кажуть про мігрантів демографи

Щодо потреби утрудових мігрантах на вітчизняному ринку праці, то науковці вважають, що тут має працювати певний механізм.

На думку Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, такий механізм варто впроваджувати вже зараз або ж після закінчення війни і періоду відновлення.

"Можна залучати на певні посади громадян інших держав, але лише на умовах контракту і на певний період – вони приїжджають, виконують якийсь об’єм робіт і на цьому крапка – їдуть додому, без перспектив для набуття громадянства", – зазначає демограф.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Перестарались с ассортиментом: приложение Amazon будет показывать перечень товаров, которые компания «не продает»
ITC
2025-02-13T15:37:38Z
Cкорость чипа Samsung Galaxy S25 вызвала резонанс: почему смартфон считают разочарованием
Фокус
2025-02-13T15:31:16Z
Личинки в Марокко вырастили маску на заднице только для одной цели
Telegraf
2025-02-13T15:15:55Z
Умерла сова Duolingo — при чем здесь Кендрик Ламар, Дрейк и Дуа Липа?
Marie Claire
2025-02-13T14:58:41Z
Прослужат в 10 раз дольше: в Китае научились "оживлять" стареющие аккумуляторы
Фокус
2025-02-13T14:15:20Z
Лучший баланс цены и качества: как работают телевизоры Mini-LED и стоит ли покупать
Фокус
2025-02-13T13:36:45Z
Топ-5 смартфонов за 5000 гривен: модели Xiaomi, Samsung, Poco, Motorola, Pixel
Фокус
2025-02-13T13:36:26Z
Секреты безумного монастыря: Обзор The Stone of Madness
GameMag
2025-02-13T13:31:30Z
Пользователи Android получат удобный доступ к Apple TV+
Gazeta UA
2025-02-13T13:27:43Z
Вкусные сырники: что нужно добавить в муку, чтобы они получились идеальными
TSN
2025-02-13T15:36:03Z
Народные приметы и поверья, знаки и сны, предвещающие хорошее
TSN
2025-02-13T14:51:34Z
Три слова, которые заставят замолчать того, кто вас критикует
TSN
2025-02-13T14:36:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на День Святого Валентина 2025
Фокус
2025-02-13T14:12:58Z
Зарплата до 30 тысяч и бесплатное проживание: в Буковеле появилась интересная вакансия
Telegraf
2025-02-13T12:48:20Z
Получается очень вкусным: рецепт постного пирога с маком без яиц и молока
Фокус
2025-02-13T12:36:13Z
Вкусный салат из синей капусты: финалистка "Мастер Шеф" дала оригинальный рецепт
Политека
2025-02-13T12:30:37Z
Нужно ли выключать бойлер на ночь: ответ вас удивит
TSN
2025-02-13T11:51:10Z
Лучшие рецепты на Масленицу: топ-3 сладких начинок с яблоками для блинов
Фокус
2025-02-13T11:45:15Z
Суд отпустил на свободу парня, который за 1000 грн поджег авто военных: что он рассказал
TSN
2025-02-13T15:36:46Z
ТЦК сообщил о суициде украинца
Апостроф
2025-02-13T15:15:24Z
Полицейские эвакуировали из Покровска брошенного алабая и нашли ему новый дом
Комсомольская правда
2025-02-13T14:34:14Z
Наезд в Мюнхене: полиция задержала афганца
Корреспондент
2025-02-13T13:36:11Z
Перестал дышать прямо на поле: в Днепре подросток потерял сознание во время соревнования
TSN
2025-02-13T13:36:03Z
В Мюнхене авто въехало в толпу, есть пострадавшие
Европейская правда
2025-02-13T13:27:26Z
Хотите разжечь печь быстрее – не беритесь за аэрозоль: в ГСЧС рассказали о губительных последствиях
Знай
2025-02-13T12:51:28Z
Жестокое убийство в Одесской области: мужчина убил трехлетнего мальчика из-за плача
Comments UA
2025-02-13T12:18:42Z
В Николаевской области гость привязал женщину к батарее, а ее родственницу изнасиловал
TSN
2025-02-13T12:03:40Z
17-миллионый новичок "Шахтера" забил пяткой в дебютном матче
Telegraf
2025-02-13T15:27:02Z
Назван самый высокооплачиваемый спортсмен мира
ZN UA
2025-02-13T14:03:20Z
"Бокс – это наркотик": Усик впервые прокомментировал решение Фьюри завершить карьеру
TSN
2025-02-13T13:36:17Z
В Днепре 16-летний спортсмен во время игры упал и перестал дышать
Comments UA
2025-02-13T13:18:23Z
Жена Зинченко показала фигуру в бикини на фоне живописных пляжей
Gazeta UA
2025-02-13T13:09:26Z
Рекордный гонорар в карьере: стало известно, сколько Беринчик заработает за бой с Дэвисом
TSN
2025-02-13T12:33:42Z
Соперник Беринчика обвинил его в расизме перед титульным боем – что ответил украинец
TSN
2025-02-13T12:19:49Z
Беринчик назвал желаемого соперника в случае победы над Кишоном Дэвисом
Корреспондент
2025-02-13T12:03:22Z
Побеждавший Усика экс-чемпион мира назвал украинца одним из лучших боксеров в истории
Известия Киев
2025-02-13T11:37:38Z
В прицел попала "жирная цель": ВСУ уничтожили самоходный миномет 2С4 "Тюльпан"
Фокус
2025-02-13T15:36:28Z
Особенности сезонного обслуживания скважин на воду: подготовка к зиме и профилактика весной
Gazeta UA
2025-02-13T14:45:35Z
В Украине изменится погода: чего ожидать
TSN
2025-02-13T14:36:27Z
Гороскоп на февраль 2025 года: месяц страсти, вдохновения и больших перемен
Marie Claire
2025-02-13T12:58:00Z
В ОСГВ "Хортица" рассказали, контролируют ли войска РФ трассу Покровск-Константиновка
ZN UA
2025-02-13T12:51:12Z
В Киеве ухудшилось состояние качества воздуха: где худшая ситуация и как действовать
Фокус
2025-02-13T12:36:18Z
Контроль оккупантов важной трассы в Донецкой области: что известно
Comments UA
2025-02-13T12:27:32Z
Бывший ресторан Тищенко "Велюр" в центре Киева выставлен на продажу: какая цена
VGorode
2025-02-13T12:24:25Z
Киев накрыло "грязное облако": откуда взялась и к чему здесь Польша
TSN
2025-02-13T11:51:59Z
"Укрпошта" выпустит марку в честь города Волноваха
Комсомольская правда
2025-02-13T15:33:09Z
Билоуса отстранили от руководства Молодым театром
Корреспондент
2025-02-13T15:24:26Z
Христина Соловий потроллила Эмму Антонюк из-за стаканчика с алкоголем/Певица записала короткую пародию на интервью
Апостроф
2025-02-13T15:21:48Z
”А потом я женился на ее подруге”. История первой любви известного украинского ресторатора
Апостроф
2025-02-13T15:03:41Z
Как голое платье заставило первую Бьянку Цензори заговорить о насилии
Marie Claire
2025-02-13T15:01:51Z
60-летняя Моника Беллуччи вышла в свет в роскошном вечернем платье
Фокус
2025-02-13T14:51:32Z
Марафон розового: как прошла звездная премьера "Бриджит Джонс: Без ума от мальчишки"
Фокус
2025-02-13T14:42:50Z
Режиссера Ларса фон Триера госпитализировали из-за тяжелого недуга
Комсомольская правда
2025-02-13T14:28:52Z
Пережить ночь: Представлен новый трейлер экранизации Until Dawn
GameMag
2025-02-13T14:25:22Z
Китай начал строить суперавианосец Type 004: о чем говорят первые снимки, — OSINT
Фокус
2025-02-13T15:30:35Z
Военнообязанным разрешили выезд: кому откроют границу, а кого развернут назад
Знай
2025-02-13T15:30:03Z
Миллион гривен, только боевые должности и выезд за границу: нюансы и условия спецконтрактов для молодежи
Знай
2025-02-13T15:12:31Z
В Минобороны разъяснили новые условия предоставления онлайн-отсрочек от мобилизации
Хвиля
2025-02-13T15:09:41Z
Зеленский об увеличении армии: Украине нужно еще 100 тысяч западных военных
TSN
2025-02-13T15:09:01Z
Когда ПВО бессильно: русские священники отправились в небесный крестовый ход
Comments UA
2025-02-13T14:39:29Z
С Днем святого Валентина: трогательные поздравления в прозе, стихах и картинках
Комсомольская правда
2025-02-13T14:34:37Z
Украинцам выплатят солидную помощь: кто может получить около 11 тысяч в месяц
Знай
2025-02-13T14:30:39Z
Специально для Украины: в Британии впервые показали инновационную систему Gravehawk
Фокус
2025-02-13T14:27:33Z
Какие части тела мы пропускаем во время принятия душа
Знай
2025-02-13T14:51:52Z
Мужчина съел 100 столовых ложек сливочного масла в течение 10 дней: результат был неожиданным
TSN
2025-02-13T13:36:17Z
С 1 марта аннулируют декларации с семейными врачами: что нужно сделать срочно
Знай
2025-02-13T12:30:02Z
ВИЧ может вернуться с новой силой: организация, борющаяся с ним, на грани коллапса
Фокус
2025-02-13T12:12:51Z
Заставил 40% людей завязать с алкоголем: ученые открыли неожиданный эффект оземпика
Фокус
2025-02-13T11:36:21Z
Киноа: в чем настоящая польза крупы
TSN
2025-02-13T10:33:25Z
Цены на лекарства с марта изменятся на 30%
Comments UA
2025-02-13T10:27:11Z
Когда нужно ужинать, чтобы долго жить — названо точное время
TSN
2025-02-13T10:21:43Z
Рак поджелудочной железы: симптомы и первые признаки
Comments UA
2025-02-13T10:21:27Z
Снова одно государство? Приднестровье объявило о неожиданном решении
Telegraf
2025-02-13T15:06:48Z
Снова за свое! Банки не принимают старые доллары? Рассказываем, как действовать
ZN UA
2025-02-13T15:04:57Z
Индия заняла жесткую позицию относительно российской нефти — Reuters
TSN
2025-02-13T14:51:51Z
Цены на автогражданку взлетели: сколько придется платить
Gazeta UA
2025-02-13T14:24:51Z
Отопление на грани: выдержит ли Украина сезон с критически низкими запасами газа
Знай
2025-02-13T14:12:08Z
С начала полномасштабного вторжения ДТЭК Энерго трудоустроил почти 4 тысячи переселенцев
TSN
2025-02-13T14:03:43Z
Китай скупает золото: почему это сигнал нового глобального кризиса
Telegraf
2025-02-13T13:36:10Z
Газ, вода и свет: увеличатся ли цены на коммуналку в 2025 году
Знай
2025-02-13T13:30:01Z
Лучшая защита от России
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T13:15:01Z
Седан, кроссовер и вен: Kia презентует сразу три недорогих электромобиля
Фокус
2025-02-13T15:42:29Z
Семья попала в аварию на Tesla: ее заставили выплатить компании Маска $23 000 компенсации
TSN
2025-02-13T15:36:47Z
На рынок выходит большой американский электрофургон с запасом хода 290 км
Фокус
2025-02-13T12:06:27Z
Байкер из кровати и скотча создал мотоцикл, который ездит по воде
Фокус
2025-02-13T12:00:40Z
Новый 900-сильный суперкар от Toyota рассекретили на первых изображениях
Фокус
2025-02-13T10:42:29Z
Слияние отменяется: Honda и Nissan прекратили переговоры об объединении
Фокус
2025-02-13T09:42:08Z
Дешевле Duster: самый доступный электрокроссовер Chevrolet показали до премьеры
Фокус
2025-02-13T07:42:19Z
Tesla теряет позиции: назвали популярнейшие электромобили месяца
Gazeta UA
2025-02-13T06:54:38Z
Знаменитый итальянский спорткар 90-х вернули на рынок
Фокус
2025-02-12T19:12:30Z
Вслед за Порошенко: СНБО ввел санкции против Медведчука, Коломойского и не только, - СМИ
Telegraf
2025-02-13T15:49:40Z
Три сценария окончания войны в Украине появились после разговора Трампа и Путина
Comments UA
2025-02-13T15:49:34Z
Зеленский назвал число миротворцев, необходимых для обеспечения мира в Украине
Gazeta UA
2025-02-13T15:48:45Z
В Минобороны Британии посоветовали послать Трампа "за российским кораблем" – The Times
Лига
2025-02-13T15:42:45Z
Орбан раскритиковал заявление об участии Европы в переговорах по Украине
Лига
2025-02-13T15:39:20Z
Трамп и Путин попытаются достичь прекращения огня до 20 апреля или 9 мая — FT
ZN UA
2025-02-13T15:36:36Z
Обмен территориями между Украиной и РФ: возможности и подводные камни
Корреспондент
2025-02-13T15:33:59Z
Потепление в отношениях между США и Россией: в NYT объяснили, чем это грозит Украине
TSN
2025-02-13T15:33:50Z
"Чемодан – причал – Россия" или восстановят ли отношения Москва и Дамаск "после Асада"?
Gazeta UA
2025-02-13T15:24:43Z