MY.UAНовини
25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України
25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України

25 тисяч гривень зарплати і проживання в готелі: чому заробітчани з Бангладешу не доїхали до України

Біля міста Тячів вже навіть викупили готель для розміщення іноземних працівників.

Одне з перших намагань залучити до роботи в Українітрудових мігрантів закінчилося невдачею. Йдеться про меблеву фабрику у місті Тячів на Закарпатті. Про наміри залучити на роботу працівників з Бангладешу повідомлялося ще у січні.

Як все починалося

Закарпатська обласна військова адміністрація повідомляла, що на фабриці працює 430 людей, а у зв’язку зі збільшенням виробничих потужностей на підприємстві є 700 робочих місць.

"Бізнес, котрий створив усі умови, закупив обладнання, матеріали, гостро потребує працівників. Зараз підприємство веде перемовини з МЗС про працевлаштування  на умовах трудового договору 160 осіб із Народної Республіки Бангладеш", – зазначали у пресслужбі Закарпатської ОВА.

Там додають, що підприємство забезпечує працівників безкоштовними обідами, транспортуванням до місця роботи в радіусі 50 кілометрів, а середня заробітна плата становить 25 тисяч гривень.

Чому все закінчилося нічим

А вже у лютому стало відомо, що перший, публічно відомий, намір залучити до України трудових мігрантів з Бангладеш зазнав фіаско. Цікаво, що компанія вже навіть викупила для проживання іноземців готель за містом.

За словами комерційного директора компанії Ярослава Щербана, працевлаштувати іноземців планували за допомогою міжнародної рекрутингової компанії. Однак жоден з робітників з Бангладешу до України не доїхав.

"Насправді ми вже рік не можемо укомплектувати працівниками наше нове виробництво. Причин декілька, вони всім добре відомі, я не буду їх озвучувати. Власне тому і погодилися на послуги кадрового агентства, яке пообіцяло знайти робітників на наші зарплати і привезти їх до України. Щодо працівників з Бангладешу, то ми спочатку найняли шістьох. Трьом одразу відмовили у візах. Ще троє наче мали приїхати до нас. Тим часом ми проплатили ще 25 робітників. Тобто загалом йшлося про 28 іноземних працівників. На жаль, причини відмови від МЗС нам не відомі, ми отримали від них лише листи-"відписки" про те що вони діють відповідно чинного законодавства, з меседжем – забезпечення національної безпеки в умовах функціонування правового режиму воєнного стану в Україні", – розповідає ТСН.ua Ярослав Щербан, комерційний директор.

Він додає, що до процесу з пошуком працівників для фабрики наразі вже залучили центри зайнятості. Робітників шукають не лише серед ВПО, а й серед усіх бажаючих українців з різних регіонів України, хто хоче та може працювати. Працівникам обіцяють житло та бронювання від мобілізації.

Кадрові проблеми були й до війни

За словами Ярослава Щербана, проблеми з робочою силою на Закарпатті були і до війни, адже місцеві чоловіки виїжджали на роботу за кордон, де могли отримувати значно більші зарплати.

"У той період ми теж мали кризу з кадрами. Місцеві жителі переважно працювали за кордоном, людей було складно знайти, а запропонувати їм зарплату конкурентну заробітній платі в Європі, ми не могли. Тому вже тоді ми були змушені шукати робітників на сході України, а саме з міста Старобільськ Луганської області. До 80 чоловік, працювали у нас вахтовим методом. До речі, ці люди з початком війни залишилися у Тячеві. Старобільськ було окуповано ворогом, тому більшість людей продовжують у нас працювати та облаштовуватися на новому місці", – розповідає комерційний директор.

Він дивується, що до історії з робітниками з Бангладешу стільки уваги. І каже, що схожі кадрові проблеми мають і багато інших підприємств України.

"Шкода, що наш досвід отримав негативний результат, бо кадрова проблема зараз в Україні стоїть дуже гостро. Почувши про наші наміри найняти людей з Бангладешу, до нас зверталися за порадами колеги, яким потрібно було 60 зварювальників. На таку роботу пенсіонера не візьмеш і жінка теж навряд чи буде працювати зварювальником на металоконструкціях. Тут потрібні сильні чоловіки. Навіть на нашому виробництві жінка не зможе працювати на всіх видах робіт, наприклад де потрібно піднімати і ставити на верстат для обробки важкі дубові кришки довжиною у понад два метри і шириною в метр. Для цього треба чоловіча сила. Сподіваюсь, що центри зайнятості допоможуть нам з її пошуком", – зазначає Ярослав Щербан.

Дорогі пакистанці та доступні бангладешці

За словами HR-експертки Тетяни Пашкіної, у неї були сподівання, що кейс з залученням трудових мігрантів з Бангладешу для меблевої фабрики у Тячеві, стане першим вдалим прикладом для наслідування.

"Вже траплялися прецеденти, коли українські роботодавці намагалися залучити трудових мігрантів. Відомо, що одна з компаній спробувала найняти пакистанців, але коли порахували всі витрати, то виявилося, що це занадто дорого. Підприємці з Закарпаття пропонували заробітчанам з Бангладешу зарплату у 25 тисяч гривень, враховуючи, що у цій країні базова зарплата 100 доларів, це доволі достатній коридор у різниці. Тому мені здавалося, що ця історія може закінчиться зразково, коли Попелюшка поїхала на бал та зустріла принца, або ж нічим, бо Попелюшку на бал не пустили і вона залишилася перебирати горох. Шкода, але спрацював другий варіант", – розповідає ТСН.ua Тетяна Пашкіна.

За шматок кишки – сім верст пішки

Експертка додає, що на її думку, діюча законодавча база в Україні геть не готова для прийому трудових мігрантів, ні по простоті, ні по дешевизні, ні по зрозумілості.

"На жаль, у нас немає такого, щоб існувало чотири умовних кроки, які має зробити роботодавець аби знайти персонал з трудових мігрантів. До прикладу, роботодавець показує документи, про те, що у нього є достатній бюджет для наймання робітників, достойні умови для їх проживання та озвучує конкретний період їх праці. Держава нагадує мігрантам, що у разі якоїсь неправильної поведінки, вони одразу їдуть додому. Всім все зрозуміло – і люди йдуть працювати. Як на мене, зараз існує ціла купа зайвих документів, які треба зібрати роботодавцю, і не завжди вони узгоджені між собою. Тому роботодавці не дуже й поспішають у чергу за трудовими мігрантами. Бо це, як казала моя бабця: за шмат кишки – сім верст пішки", – зазначає Тетяна Пашкіна.

А ще існує дуже великий ризик, що робітники не влаштують роботодавця або відмовляться працювати. Виникає питання, за чий рахунок їх відправляти додому і хто це має робити.

Бюрократичні перепони

Експертка додає, що цілком розуміє роботодавців з Закарпаття, бо у регіоні і до війни було мало робочих рук, а враховуючи війну та мобілізацію, то й взагалі справжня криза. Тому пошук робочої сили за кордоном був вимушеним рішенням. 

"Але це саме той випадок, коли роботодавець хотів зробити все зразково і правильно, але нарвався на бюрократичні перепони, коли у міністерстві Іван киває на Петра, а Петро на Івана. Це відбувається тому, що той варіант трудової міграції, який був найбільш прийнятним у минулі роки дуже відрізняється від реальності. Тоді до України імпортували переважно топ-менеджерів або ж експертів. Для оформлення такого фахівця потрібно було дійсно заповнити купу документів, які потрібно було щороку подовжувати, підтверджувати, що людина в Україні. Все це, як то кажуть, працювало з дуже великим скрипом, але працювало", – пояснює HR-експертка.

Червоний маячок, щоб відбити охоту

Тетяна Пашкіна додає, що на її переконання, під час ковіду люди масово не їхали на роботу до України і тим більше під час війни.

"Тому мені здається, що фахівці, які займалися питаннями трудових мігрантів, зараз просто не хочуть цим займатися. Чому? Бо якщо б досвід роботодавця з Закарпаття став успішним, за ним би одразу вишикувалися й інші. Тому, можливо, в МЗС не дуже хочуть, щоб його завалили додатковою роботою. Простіше першого завернути, щоб більше не було бажаючих обтяжувати їх обов’язками. А всі інші скажуть: ну от бачте, в них не вийшло, а вони ж навіть гроші заплатили. Такий собі "червоний маячок" для інших", – продовжує Тетяна Пашкіна.

Тож аби не проходити зайвий раз через бюрократичну м’ясорубку, роботодавцю з Закарпаття варто було б звернутися по допомогу до служб зайнятості у Херсоні, Запоріжжі, Сумах чи Харкові. Там чимало чоловіків різного віку, які б спробували у якості пробного контракту поїхати попрацювати у Тячів і, можливо, з часом навіть захотіли б туди переїхати.

Де шукати альтернативу

Експертка погоджується, що людей робітничих професій в Україні критично не вистачає і ми не завжди будемо готові перевозити до України трудових мігрантів, витрачати кошти на їх перенавчання та займатися їх побутом.

"Наразі потенціал перенавчання внутрішніх претендентів в нас не пропрацьований достатньо. Звісно, Держслужба зайнятості багато для цього робить. І деякі роботодавці теж. Але дисбаланс між тими, хто є та хто потрібен, існує, і він суттєвий. Тому залучення зрілих фахівців, ветеранів, ВПО та інших вразливих верств населення може бути вигіднішим ніж імпорт бангладешців", – підсумовує Тетяна Пашкіна.

Що кажуть про мігрантів демографи

Щодо потреби утрудових мігрантах на вітчизняному ринку праці, то науковці вважають, що тут має працювати певний механізм.

На думку Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, такий механізм варто впроваджувати вже зараз або ж після закінчення війни і періоду відновлення.

"Можна залучати на певні посади громадян інших держав, але лише на умовах контракту і на певний період – вони приїжджають, виконують якийсь об’єм робіт і на цьому крапка – їдуть додому, без перспектив для набуття громадянства", – зазначає демограф.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Сварить і журить нас" - Ольга Фреймут розказала, через що свариться з чоловіком
Gazeta UA
2025-05-09T12:06:41Z
Ілона Гвоздьова таємно розлучається з чоловіком - деталі
GlavRed
2025-05-09T12:00:22Z
У Чехії покажуть український фільм «Киснева станція»
УкраинФорм
2025-05-09T11:58:25Z
Їй подобався мій чоловік, – Ольга Фреймут відверто висловилась про Машу Єфросиніну
24tv
2025-05-09T11:57:31Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 10 - 11 травня
VGorode
2025-05-09T11:48:12Z
Найкращий кримінальний бойовик на Netflix, який став фаворитом українських глядачів
24tv
2025-05-09T11:33:53Z
Новий Папа Римський «трохи» геймер і дивився фільм «Конклав» напередодні обрання
ITC
2025-05-09T11:31:38Z
Ольга Фреймут відверто розповіла про своє життя в Лондоні
Фокус
2025-05-09T11:30:35Z
Ведучі Євробачення 2025: хто такі Сандра Штудер, Мішель Гунцікер і Гейзел Брюґґер
Факти ICTV
2025-05-09T11:30:02Z
Макрон після спілкування з Трампом: готові "діяти рішуче", якщо РФ не піде на припинення вогню
Европейская правда
2025-05-09T12:10:52Z
Брюссель хвилюється через скуповування європейських портів китайськими компаніями - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-09T12:10:45Z
Спецтрибунал щодо злочину агресії РФ судитиме не лише росіян
Европейская правда
2025-05-09T12:10:43Z
Ухилянт хотів до Молдови за 7 тисяч доларів, але потрапив у поліцію. 21-річна «гід» спіймана на кордоні
Украина Криминальная
2025-05-09T12:09:02Z
ДБР затримало проректора Нацакадемії Державної прикордонної служби
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:06:39Z
Туск розкрив деталі договору з Францією з взаємними гарантіями безпеки
Европейская правда
2025-05-09T12:03:53Z
Естонський музей на кордоні з РФ знову вивісив плакат, який називає Путіна Гітлером
УкраинФорм
2025-05-09T12:01:17Z
Путін у відчаї, – полковник Британії відповів, для чого Росії перемир'я на 9 травня
24tv
2025-05-09T12:00:18Z
У Білорусі затримали молодшого брата журналіста «Радіо Свобода» Ігоря Лосика
Детектор М
2025-05-09T11:58:10Z
Привілей білого: кому із жінок дозволено носити білий колір на аудієнції у Папи Римського
Факти ICTV
2025-05-09T12:10:23Z
Більшість не дотягує до цієї планки: скільки треба заробляти, щоб вижити в Чехії
24tv
2025-05-09T12:09:21Z
Засновника криптоплатформи Celsius Network Олександра Машинського засудили до 12 років ув’язнення
ITC
2025-05-09T12:07:40Z
Розкриті технічні характеристики ізраїльського бойового панцерника M113 стандарту НАТО
InternetUA
2025-05-09T12:04:37Z
У Ватикані повідомили про проблеми з поверненням українських дітей та полонених
Gazeta UA
2025-05-09T12:03:23Z
«Братцы, с Днем победы». Депутат зі «Слуги народу» привітав українців з російським святом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T12:00:19Z
Лише 10% людей світу спричинили дві третини глобального потепління, каже дослідження
24tv
2025-05-09T11:58:18Z
Двоє «стратегів» вирішили, що тримати пальне на складі військової частини – це занадто просто, краще вкрасти та продати
Украина Криминальная
2025-05-09T11:54:18Z
У Львові підписали угоду про закупівлю на €1 млрд зброї для ЗСУ за данською моделлю
Факти ICTV
2025-05-09T11:52:03Z
Лікування алкоголізму психоделіками: психіатри проводять клінічні дослідження нового препарату
ZN UA
2025-05-09T11:37:38Z
Якщо потрібно набрати м'язи: що робити спочатку – кардіо чи силові вправи
24tv
2025-05-09T11:12:28Z
Знижує стрес та тривожність: який напій позитивно впливає на мозок
Gazeta UA
2025-05-09T10:27:34Z
Норвегія продовжить допомагати з евакуацією українських пацієнтів
Европейская правда
2025-05-09T10:19:05Z
Зовнішні роботи з ремонту лікувально-діагностичного корпусу Охматдиту планують завершити до кінця року
УкраинФорм
2025-05-09T09:04:20Z
10 поширених міфів про харчування, які вам шкодять
24tv
2025-05-09T08:24:50Z
Ніколи не сидіть у літаку в цій позі – є ризик для здоров'я
24tv
2025-05-09T07:30:29Z
Сканування мозку виявляє Паркінсона за багато років до невиліковної стадії — вчені
Факти ICTV
2025-05-09T07:13:24Z
Жінки масово потрапляють до лікарень через новий бьюті-тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T06:27:05Z
Жінка, видаючи себе за переселенку, “заробила” майже 180 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-09T12:07:50Z
У Чехії активізувалися шахраї, які прикидаються поліцейськими
InternetUA
2025-05-09T11:58:36Z
Збитки в 400 тисяч грн: у Хмельницькому затримали заступника ректора прикордонної академії
Фокус
2025-05-09T11:57:33Z
Російський дрон поцілив у автівку на Запоріжжі, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-05-09T11:48:32Z
У Києві спіймали чоловіка, який вирішив «збагатитися», обікравши п’ятикласників: вкрасти у дітей під час фізкультури – це новий рівень «дна»
Украина Криминальная
2025-05-09T11:39:24Z
У Києві довічне ув’язнення отримав чоловік, який вбив сплячу знайому ударом ножа у скроню
Украина Криминальная
2025-05-09T11:24:14Z
Рятувальники завершили розбір завалів у Костянтинівці після авіаудару
Gazeta UA
2025-05-09T11:22:20Z
І підрядник, і бухгалтер-фантаст: чиновник на Київщині “намалював” собі понад 6,7 мільйона з бюджету Бучі
Украина Криминальная
2025-05-09T11:09:56Z
Пошуки тривали майже дві доби: у Костянтинівці з-під завалів дев’ятиповерхівки дістали тіло жінки
УкраинФорм
2025-05-09T11:04:16Z
НІБУЛОН планує повернути в обробіток 2,2 тис. га на Миколаївщині
AgroPortal
2025-05-09T12:00:17Z
Товарообіг за чотири місяці перевищив $38 мільярдів - що купувала і продавала Україна
УкраинФорм
2025-05-09T11:58:47Z
Google скоротила близько 200 співробітників у глобальному бізнес-підрозділі
InternetUA
2025-05-09T11:46:26Z
Біткойн уперше з січня перевищив позначку $100 тисяч
УкраинФорм
2025-05-09T11:45:44Z
Чому при звільненні не завжди виплачують повну зарплату
24tv
2025-05-09T11:45:30Z
Аграрії засіяли вже понад 9 мільйонів гектарів ярих зернових і технічних культур
УкраинФорм
2025-05-09T11:33:36Z
Подорожчання хліба в Харкові: травень підготував удар по гаманцю
Политека
2025-05-09T11:31:41Z
Маск проти OpenAI: мільярдер відкидає звинувачення у спробах знищити стартап
Хвиля
2025-05-09T11:27:19Z
Рента з нових ліцензій не буде вважатися додатковим внеском України у Фонд — нові деталі щодо угоди про копалини
AIN
2025-05-09T11:21:05Z
Volkswagen має намір випустити 335-сильну версію ID.3
AutoCentre
2025-05-09T12:10:50Z
Експлуатується 150 мільйонів машин: названо наймасовіший автобренд в історії
Фокус
2025-05-09T11:57:00Z
Tesla заборонили у США називати машину на автопілоті Robotaxi
AutoGeek
2025-05-09T11:21:44Z
У Європі помічено перший прототип електричного Nissan Micra
AutoCentre
2025-05-09T11:10:21Z
Понад 413 тисяч автомобілів Volvo мають проблеми з камерою заднього виду, як і Polestar
Топ Жир
2025-05-09T11:00:02Z
Скандал з незадекларованим Range Rover. Прем’єр Шмигаль пояснив, що це за машина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T10:45:33Z
Продаватимуть в Україні: на ринок Європи виходить електрокросовер MG за 20 000 євро
Фокус
2025-05-09T10:12:23Z
Під тиском тарифів: Audi хоче виробляти електромобілі у США
AutoGeek
2025-05-09T10:06:47Z
Kia представила новий мінівен Сarens Clavis
AutoCentre
2025-05-09T10:06:44Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-09T12:09:02Z
Прогноз погоди в Одесі на 10 травня: які неприємності будуть в цей день
Политека
2025-05-09T12:01:37Z
Викрадення Хатідже Буюкчан має елементи насильницького зникнення - КримSOS
УкраинФорм
2025-05-09T12:00:07Z
РФ намагається витиснути ЗСУ з центру Часового Яру – ОТУ Луганськ
Факти ICTV
2025-05-09T11:54:37Z
Оборонна демократія - у Києві започаткували Громадсько-військовий рух
Gazeta UA
2025-05-09T11:51:54Z
Наказу стріляти лише у відповідь не було, – Сили оборони півдня
24tv
2025-05-09T11:42:27Z
Як зареєструватися в Дії: способи та покрокова інструкція
Факти ICTV
2025-05-09T11:37:24Z
Рух транспорту Набережно-Рибальською 10 та 11 травня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T11:30:17Z
Прямо під час параду на Україну летіли КАБи, – Ігнат про "путінське перемир'я"
24tv
2025-05-09T11:27:45Z
5 хвилин – і страва на столі: як смачно подати квасолю зі шпинатом
24tv
2025-05-09T12:03:08Z
На обід або вечерю: рецепт смачних курячих рулетів у духовці
Фокус
2025-05-09T11:51:46Z
Бур’ян просто зникне: як позбутися кульбаб на ділянці
GlavRed
2025-05-09T11:37:52Z
Панна кота з полуницею: готуємо вишуканий десерт з переможницею Мастершеф
Gazeta UA
2025-05-09T11:33:48Z
Подорож в Південну Америку: найкращі та найгірші місця для відвідування
Фокус
2025-05-09T11:21:47Z
Як правильно вирощувати кінзу, щоб довго не втрачала аромат
Gazeta UA
2025-05-09T11:18:38Z
Зелений делікатес із величезною користю: переваги спаржі, як її готувати
24tv
2025-05-09T11:15:48Z
Підлога блищить, а речі білосніжні: як звичайні пігулки можуть замінити хімію в оселі
Знай
2025-05-09T11:09:15Z
Ці кольори волосся допоможуть приховати старіння та зморшки: жінки почнуть сяяти
24tv
2025-05-09T11:03:51Z
Мак Аллістер вперше став найкращим гравцем місяця в АПЛ
Football.ua
2025-05-09T12:01:12Z
Відомо, хто транслюватиме фінал Кубка України «Шахтар» - «Динамо»
УкраинФорм
2025-05-09T12:00:49Z
Ломаченко на 9 травня опублікував пост у соціальних мережах
ZN UA
2025-05-09T11:52:04Z
Кевін, Егіналду та Педріньйо Азеведо повернулись до стартового складу Шахтаря на матч проти Зорі
Football.ua
2025-05-09T11:39:30Z
Українізація Трабзонспора триває: турецький клуб націлився на легіонера збірної України
24tv
2025-05-09T11:33:29Z
Хабі Алонсо очолить Реал Мадрид після завершення сезону — Плеттенберг
Football.ua
2025-05-09T11:25:26Z
Зоммер - найкращий гравець матчів-відповідей півфіналів Ліги чемпіонів
УкраинФорм
2025-05-09T11:10:54Z
Тренер Циганкова потрапив до лікарні: що відомо про стан Мічела
24tv
2025-05-09T11:03:55Z
Барселона – Реал Мадрид: де дивитися Ель Класіко у 35-му турі Ла Ліги
Факти ICTV
2025-05-09T11:01:02Z
На Землю впаде радянський зонд «Космос482»: де й коли він може приземлитись
ZN UA
2025-05-09T12:01:31Z
Хакнули хакерів: одне з найвідоміших кіберугруповань Lockbit стало жертвою атаки
AIN
2025-05-09T12:00:37Z
Google впровадила у браузер Chrome мовну модель Gemini Nano для боротьби з шахрайствами
Детектор М
2025-05-09T11:37:03Z
Ранній доступ Titan Quest 2 перенесли — через «надлишок галасу» на ринку ARPG
ITC
2025-05-09T11:31:14Z
OpenAI допоможе іншим країнам розвивати власний штучний інтелект
InternetUA
2025-05-09T11:31:09Z
В океані знайдено понад сотню прихованих доріг: ними користуються мільйони
Фокус
2025-05-09T11:27:58Z
Топовим смартфонам Samsung не вистачає однієї важливої функції: якої саме
Фокус
2025-05-09T11:27:31Z
«Українська правда» заявила, що від її імені розіслали листи з російським спамом
Детектор М
2025-05-09T11:25:52Z
Pixel 8 вижив після чотирьох днів у джакузі при 45 градусах Цельсія
InternetUA
2025-05-09T11:16:47Z