MY.UAНовини
Новий закон про ленд-ліз можна запустити за три місяці, це позбавить РФ шансу виграти війну - Маломуж
Новий закон про ленд-ліз можна запустити за три місяці, це позбавить РФ шансу виграти війну - Маломуж

Новий закон про ленд-ліз можна запустити за три місяці, це позбавить РФ шансу виграти війну - Маломуж

Якщо союзники обʼєднають зусилля, перемога України можлива за півроку, вважає генерал Микола Маломуж.

Конгресмен-республіканець Джо Вілсон зареєстрував у Конгресі США оновлений законопроєкт про ленд-ліз для України. В інтервʼю Главреду колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії України Микола Маломуж розповів, чого чекати від нового ленд-лізу та яку зброю можуть передати Україні.

Миколо Григоровичу, нещодавно республіканці зареєстрували у Конгресі США новий законопроєкт про ленд-ліз. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну це вже друга спроба запровадити цей механізм. Наскільки зараз, на вашу думку, вона може бути успішною?

Дійсно, низка конгресменів та сенаторів-республіканців відстоюють позицію підтримки України. Однак, у новій адміністрації США переглядаються програми допомоги, і хоча контракти будуть виконуватися, поставки зброї відбуватимуться, це ще не означає системного забезпечення Збройних сил України всіма необхідними видами озброєнь у довгостроковій перспективі.

Зі свого боку Трамп не готовий передавати техніку, боєприпаси та фінансову допомогу на безоплатній основі. Його підхід передбачає компенсаційний механізм або передачу в тимчасове користування з перспективою повернення чи часткової фінансової компенсації після війни. Тобто це певний формат гармонізації відносин. Це дозволяє йому як бізнесмену та керівнику демонструвати, що ресурси США не витрачаються безповоротно, а водночас надавати реальну допомогу Україні у боротьбі проти агресії Російської Федерації. Такий формат може стати способом легітимізувати подальшу військову допомогу через Конгрес і Сенат. Тому логіка полягає в тому, щоб усе-таки задіяти такий механізм, який не діяв за Байдена, адже тоді було ухвалено рішення про безоплатну передачу зброї через бюджетне фінансування та замовлення у великих американських і міжнародних компаній. Однак зараз пропонується інший формат, який також передбачає постачання, можливо, навіть у більшому обсязі, але вже в межах нового проєкту ленд-лізу, який раніше не використовувався.

Дивіться відео інтервʼю Миколи Маломужа Главреду про новий ленд-ліз від США:

Адже, як я вже зазначав, його було замінено на безоплатну передачу озброєння адміністрацією Байдена. Трамп же змінив цю модель, яка не передбачає безкоштовного постачання, але в рамках ленд-лізу функціонує за принципом тимчасового користування з перспективою повернення або компенсації після завершення війни.

Як швидко цей законопроєкт може запрацювати, якщо його ухвалять у Конгресі?

Тут потрібно оцінити реальність того, що відбувається. Перша складова — це продовження вже укладених контрактів і забезпечення армії. Нас хвилює, щоб постачання озброєння, техніки та боєприпасів відбувалося безперебійно як зараз, так і в майбутньому. Тому перший етап — це отримання допомоги за попереднімипрограмами.

Друга складова — це ухвалення відповідного закону. Я вважаю, що протягом трьох місяців він може набути чинності й дозволити продовжити ці проєкти вже в межах ленд-лізу. Думаю, трьох місяців достатньо, якщо діяти ефективно.

Конгресмен-республіканець Джо Вілсон, який реєстрував цей законопроєкт, заявив, що Україна отримає "переможну зброю". Яку саме зброю ми можемо отримати за цим механізмом?

Зараз це надзвичайно важливо, оскільки в рамках переговорного процесу ми накопичуємо аргументи, які стануть критично важливими для поразки Путіна у війні. Йдеться про сучасні види озброєння п’ятого-шостого покоління — не в одиничних екземплярах, а в сотнях і тисячах одиниць.

Наприклад, це ті ж "Томагавки", ATACMS, але не 10–15 далекобійних ракет, а кілька сотень. Не 5–6 систем протиповітряної оборони, а 500–600. Касетні боєприпаси — не кілька тисяч, а пів мільйона. Високоточні авіаційні бомби — не на рівні російських, а набагато ефективніші американські, у кількості пів мільйона і більше.

Це забезпечить Україні явну перевагу на фронті, що призведе до відсутності перспектив виграти у Путіна. Жодні кількісні переваги РФ більше не матимуть значення — навпаки, це викличе паніку та значні втрати серед російських військ.

Окрім воєнних факторів, важливими є й оперативні аспекти, які залишаються закритими. До того ж є економічно-енергетичні механізми впливу, такі як зниження цін на нафту та газ, а також посилення співпраці з іншими країнами задля формування нового світового порядку. Усе це має змусити Путіна піти на поступки, включно з гарантіями безпеки для України та всього світу, щоб запобігти новим війнам та конфліктам, спровокованим Росією.

Таким чином, ленд-ліз може стати передовою моделлю постачання сучасної військової техніки та високоточних боєприпасів, що беззаперечно забезпечить Україні стратегічну перевагу над збройними силами Росії.

А якщо законопроєкт не буде ухвалений?

У такому випадку основним джерелом постачання залишатимуться американські програми допомоги, що поступово вичерпуватимуться, а також підтримка з боку європейських країн. У першу чергу йдеться про Велику Британію, Німеччину, Францію, Польщу, Італію, Іспанію та скандинавські країни. Однак це буде довготривалий процес, що дозволить Путіну зберігати позиції на фронті та висувати свої вимоги ще тривалий час.

Тоді можуть виникнути різні сценарії, але зараз ключове завдання – сформувати чітку стратегію як для США, зокрема для команди Трампа, так і для європейських партнерів. У глобальному масштабі до переговорного процесу можуть долучитися Китай, Індія та Туреччина, що дозволить знайти комплексне рішення для стабільності у світі та запобігти загрозі ядерного конфлікту, який є одним із ключових важелів тиску з боку Росії.

Таким чином, зупинка війни в Україні можливе лише за умови потужної підтримки європейських союзників та частково США. Водночас Трамп може використати цей процес як власний аргумент, демонструючи потенційну готовність надати озброєння, навіть якщо реальна передача не відбудеться одразу. Він уже озвучував такі тези на міжнародних майданчиках, зокрема в Європі.

Окрім цього, важливу роль відіграватимуть економічні фактори. Тому зараз необхідно діяти комплексно, використовуючи всі можливі механізми впливу на Путіна. Я знаю як Трампа, так і Путіна особисто, тому можу припустити, що вони можуть вийти на серйозні переговори. Однак Трамп має володіти надпотужними аргументами, щоб змусити Путіна відступити — як на полі бою, так і на політичному рівні. Це стане важливим кроком для формування нового мирного порядку як для України, так і для всього світу.

За даними агентства Reuters, Трамп наполягає на тому, щоб Європа збільшила закупівлю американської зброї. Як ви оцінюєте цю позицію?

Президент — це, в першу чергу, бізнесмен. Він рахує гроші й прагне, щоб, по-перше, Європа витрачала більше на оборону в рамках НАТО, а також на підтримку України через військові контракти з американськими корпораціями. Саме тому його позиція цілком зрозуміла: він хоче отримати нові замовлення на зброю для України, причому, насамперед, від європейських партнерів.

Водночас це питання безпеки для самої Європи, адже Путін знаходиться поруч. Логіка такого підходу очевидна: Європа повинна вкладатися у свою ж безпеку. Проте ця стратегія виглядає дещо примітивною та однобокою. Тільки комплексний підхід, який передбачає об’єднання зусиль США та Європи, а також залучення ресурсів обох сторін, може дати результат. Окрім того, важливими є й інші фактори, зокрема економічні, енергетичні та оперативні аспекти, а також залучення інших країн до глобальної системи безпеки.

Якщо ж війна затягуватиметься через секторальний підхід і розділення відповідальності, це лише зіграє на руку Путіну, відкриваючи для нього нові можливості цим скористатися.

Які тоді перспективи завершення війни в разі ухвалення цього законопроєкту та якщо він не буде ухвалений?

Якщо ми задіємо всі комплексні заходи — не лише затвердження відповідного законодавства, а й об’єднання Європи, країн НАТО та європейського сектору в плані підтримки України, включно з постачанням сучасного озброєння зі США, Європи та Великої Британії — то зможемо створити потужний вплив на Путіна, його оточення, олігархів, а також дестабілізувати російське суспільство.

Ключовими напрямами також є тиск на економічний сектор Росії, зниження цін на нафту та побудова нового світового порядку. Трамп, коли був президентом, ініціював концепцію "Гельсінкі-2" — глобальну систему безпеки, яка мала на меті встановлення миру шляхом придушення агресора. Усі ці заходи мають діяти в комплексі. Україна повинна стати рушійною силою цих процесів, адже ми найбільш зацікавлені в результаті. Якщо ми об’єднаємо зусилля, перемога можлива вже за пів року. Але якщо кожен діятиме окремо — американці дотримуватимуться своєї лінії, а європейці не будуть достатньо залучені, — усе буде тягнутися роками.

Хто такий Микола Маломуж

Микола Григорович Маломуж (23 вересня 1955, Звенигородський район, Черкаська область) – український державний діяч, голова Служби зовнішньої розвідки України з 2005 по 2010 роки, генерал армії України. Голова Всеукраїнської Координаційної ради офіцерів та військовослужбовців, пише Вікіпедія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Не кажіть "буде видно" – як правильно сказати про непевне майбутнє українською
24tv
2025-04-04T08:33:14Z
Розробники з Південної Кореї представили стелс-дрон LOWUS, що працюватиме з винищувачем KF-21 Boramae
InternetUA
2025-04-04T08:31:11Z
ППО збила 42 дрона з 78-ми, постраждали чотири регіони включно зі столичним
ZN UA
2025-04-04T08:30:41Z
Хто із засуджених в Україні підлягає мобілізації у квітні 2025
24tv
2025-04-04T08:30:21Z
Українські військові закріпилися в Бєлгородській області Росії — генерал НАТО
VGorode
2025-04-04T08:27:23Z
Як військовому звільнитися зі служби по догляду за людиною з інвалідністю
Telegraf
2025-04-04T08:27:15Z
Скільки крашанок та писанок потрібно підготувати до Великодня: простий розрахунок
Gazeta UA
2025-04-04T08:18:13Z
На мультитест зареєструвалися понад 300 тисяч вступників
УкраинФорм
2025-04-04T08:16:18Z
5 рідкісних прізвищ турецького походження, які є в Україні: перевірте своє у списку
24tv
2025-04-04T08:15:13Z
В Мелітополі знищено броньовик з «кадировцями»
Украина Криминальная
2025-04-04T08:33:56Z
У "Київ Цифровий" тепер можна побачити посвідчення столичних комунальників
Khreschatyk
2025-04-04T08:33:26Z
Подорожчання проїзду в Одесі: як зміняться ціни в квітні
Политека
2025-04-04T08:33:20Z
Краще посидьте вдома. На вихідних в Україні розгуляється стихія
Telegraf
2025-04-04T08:30:12Z
Окупанти потрапили у засідку ЗСУ на Донеччині: ЗМІ повідомили деталі
GlavRed
2025-04-04T08:27:14Z
ЗСУ розбили під Андріївкою російську колону з 19 ББМ
Украина Криминальная
2025-04-04T08:19:37Z
Запарковані двори Києва: КМВА шукає рішення для доступу спецтехніки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:12:44Z
На ТОТ Луганщини запровадили комендантську годину для дітей
УкраинФорм
2025-04-04T08:10:02Z
У Центральному районі Херсона - перебої з електропостачанням
УкраинФорм
2025-04-04T08:09:14Z
Сибіга на засіданні Ради Україна-НАТО закликав посилити тиск на РФ, щоб змусити її до миру
Европейская правда
2025-04-04T08:33:50Z
Росію атакувало понад 100 безпілотників: під ударом опинився Липецький металургійний комбінат
Фокус
2025-04-04T08:33:29Z
Топгенерал НАТО попередив про проблеми через потенційній зміни в армії США в Європі
Европейская правда
2025-04-04T08:31:15Z
Сибіга натякнув, що угорський міністр збрехав про домовленість з ним, але готовий зустрітися
Европейская правда
2025-04-04T08:31:05Z
"Дуже захопливо, правда?" Трамп вперше показав "золоту карту" за $5 млн
Gazeta UA
2025-04-04T08:30:31Z
Авіасполучення, нові мита Трампа і НАТО: головні заяви Дмитрієва після переговорів у США
Фокус
2025-04-04T08:30:27Z
Генерал НАТО: Україна зміцнює оборону та готується до отримання F-16
iPress
2025-04-04T08:30:18Z
Росія накопичує ракети для нового удару по Україні - розвіддані НАТО
Хвиля
2025-04-04T08:30:09Z
У Пентагоні починають розслідування інциденту з Signal, перевірять дії міністра оборони США Гегсета
ZN UA
2025-04-04T08:28:07Z
Інсайдер повідомив про ворожнечу синів Бекхемів: що відбувається
GlavRed
2025-04-04T08:27:42Z
Син Анастасії Заворотнюк перестав виходити на зв'язок - росЗМІ
GlavRed
2025-04-04T08:27:11Z
Донька Моніки Беллуччі знялася в стильній фотосесії для Tatler
Фокус
2025-04-04T08:21:41Z
Акторка Тетяна Міхіна розповіла про зникнення сестри в окупованому Росією Маріуполі
Комсомольская правда
2025-04-04T08:13:24Z
«Хроніки Нарнії» від Netflix зроблять Аслана жінкою, роль пропонують Меріл Стріп
ITC
2025-04-04T08:10:09Z
Я був не потрібен, – Волканов пригадав, як потрапив на шоу "X-Фактор" завдяки Андрію Данилку
24tv
2025-04-04T08:00:21Z
15-річний актор серіалу "Юнацтво" про те, як повертався в школу після зйомок: "Тикали пальцями"
24tv
2025-04-04T07:39:07Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T07:27:40Z
Народний артист назвав ім'я співачки, кар'єру якої ледь не зруйнувала Софія Ротару
24tv
2025-04-04T07:15:50Z
Ван Дейк – Оуену: Ви хочете сказати, що сезон не буде особливим після вильоту з Ліги чемпіонів?
Football.ua
2025-04-04T08:22:46Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру збірних України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:21:15Z
Самовпевнений боксер розповів, скільки отримав грошей за спаринги з Усиком
24tv
2025-04-04T08:09:24Z
Фехтувальниця з США отримала дискваліфікацію за відмову від поєдинку з трансгендером
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:09:09Z
За клуб Першої ліги гратимуть двоє футболістів УПЛ
УкраинФорм
2025-04-04T08:01:03Z
Гвардіола запланував перебудову: Манчестер Сіті покине десять гравців у кінці сезону
24tv
2025-04-04T08:00:26Z
Ренато Гаушо очолив Флуміненсе
Football.ua
2025-04-04T07:58:39Z
Хіт про Путіна і прапори України. Фанати «Жальгіріса» влаштували яскравий перформанс
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:51:02Z
Чеферін проти розширення ЧС до 64 команд
Football.ua
2025-04-04T07:42:26Z
Перший тираж «шагів» може бути вже цього року, - голова НБУ
Комсомольская правда
2025-04-04T08:27:45Z
ГУР оприлюднило нові дані про одинадцять капітанів російського тіньового флоту
ZN UA
2025-04-04T08:27:29Z
Нова відповідь Трампу: Велика Британія може ввести тарифи на 8 тисяч категорій товарів
24tv
2025-04-04T08:27:04Z
Борги не лишаються безкарними — де перевірити арешти на рахунки та майно
Telegraf
2025-04-04T08:21:50Z
Платформа цифрової України: Мінцифра запускає Digital State UA
Хвиля
2025-04-04T08:16:30Z
Apple втратила понад 300 мільярдів доларів ринкової вартості через введення мит
InternetUA
2025-04-04T08:16:23Z
Нафта дешевшає, євро зміцнюється: яку вигоду Україні могли принести мита Трампа
Telegraf
2025-04-04T08:15:18Z
Колишній заступник ДПС Одещини Микола Бородюк став заступником ГУ ДПС у Дніпропетровській області
Antikor
2025-04-04T08:15:03Z
Найбільші фармкомпанії України отримали понад 42 млрд грн доходу у 2024 році на тлі стрімкого зростання цін
Telegraf
2025-04-04T08:12:42Z
Молоко зберігатиметься набагато довше: що потрібно додати у пляшку
GlavRed
2025-04-04T08:30:22Z
Китайський гороскоп на завтра 5 квітня: Коням - приниження, Тиграм - випробування
GlavRed
2025-04-04T08:27:09Z
Як розвинути силу волі: поради провідного психолога
24tv
2025-04-04T08:27:07Z
Ідеї домашнього офісу з фото: як зручно та естетично облаштувати робочий простір
24tv
2025-04-04T08:21:53Z
Про це знають не всі: чому не можна носити золото і срібло разом
24tv
2025-04-04T08:06:20Z
Ситне задоовлення для всієї сім'ї: рецепт улюблених чанахів з квасолею та м'ясом
24tv
2025-04-04T07:54:46Z
Ці культури можна висадити у відкритий ґрунт вже у квітні: вони не бояться холодів
24tv
2025-04-04T07:54:26Z
Флірт, контроль та лестощі: які ознаки, що ваш партнер не проявлятиме емоцій
Знай
2025-04-04T07:51:27Z
Хоч і пісні — зате дуже смачні: як приготувати ванільні рогалики
Telegraf
2025-04-04T07:03:24Z
Інтернет-аферисти ошукали чотирьох українок на 124 тисячі гривень
InternetUA
2025-04-04T08:28:19Z
Затримано киянина, який намагався вбити рідного брата молотком
Украина Криминальная
2025-04-04T08:28:05Z
На Волині засудили 55-річного чоловіка за ухилення від мобілізації
Antikor
2025-04-04T08:27:11Z
Пенсіонерку випадково закрили в супермаркеті на ніч: вона там часу не гаяла
Фокус
2025-04-04T08:27:07Z
Росіяни врятували нафту, яку застрягла біля берегів Індії
24tv
2025-04-04T08:21:08Z
На Дніпропетровщині вибухнуло авто посадовця: є постраждалі
Antikor
2025-04-04T08:13:04Z
Заробили мільйони: як зістарені підроблені карти скарбів приносили "золото"
Фокус
2025-04-04T08:06:41Z
Витягували лише обвуглені тіла: шокуючі кадри з місць влучань по Харкову
24tv
2025-04-04T08:06:35Z
У Харкові внаслідок масованої атаки дронів пошкоджені щонайменше 28 будівель
УкраинФорм
2025-04-04T08:06:16Z
Жінка не могла два роки їсти через рідкісний синдром після Covid-19
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:21:02Z
Контролює цукор в крові і захищає серце та судини: яку пряність додати до кави
Gazeta UA
2025-04-04T08:15:12Z
Силові вправи захищають мозок від деменції та Альцгеймера, — дослідження
ITC
2025-04-04T08:10:48Z
Імунітет скаже дякую: назвали фрукт, корисніший за банан та цитрусові
24tv
2025-04-04T08:09:31Z
Зниження цін на ліки суттєво заощадило кошти українців, запевняє гендиректор "Інтерхіму"
Gazeta UA
2025-04-04T08:00:10Z
Як кишкові бактерії можуть впливати на ліки – дослідження
Факти ICTV
2025-04-04T07:54:29Z
Виявили основну причину, чому людям з алкогольною залежністю так важко кинути пити
24tv
2025-04-04T07:45:58Z
Лікар попереджає про вірусну дієту, яка може призвести до раку кишківника
Факти ICTV
2025-04-04T07:40:00Z
Британку паралізувало нижче пояса після операції зі зниження ваги в Туреччині
Факти ICTV
2025-04-04T06:54:28Z
Конкурент Starlink – Project Kuiper від Amazon запустить першу велику партію супутників
24tv
2025-04-04T08:33:37Z
«Графіка просто бомба»: ремастер The Last of Us Part 2 стартував з 91% схвальних відгуків у Steam
ITC
2025-04-04T08:10:41Z
Меню «Пуск» у Windows 11 отримає великий редизайн — з гнучким налаштуванням та без нав’язливих рекомендацій
ITC
2025-04-04T08:07:36Z
Магнітна буря зіпсує настрій наприкінці тижня. Якої сили вона буде
Telegraf
2025-04-04T08:00:21Z
Молодий батько спробував заспокоїти дитину танцем: вираз її обличчя говорить сам за себе
Фокус
2025-04-04T07:42:25Z
Найнебезпечніший астероїд в історії спостережень тепер загрожує не Землі, а Місяцю
24tv
2025-04-04T07:36:46Z
Шахраї розпочали полювання на українців у Telegram та Signal
Antikor
2025-04-04T07:15:30Z
Соцмережі Маска загрожує мільярдний штраф за порушення європейських законів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T07:15:06Z
Життя на Землі вміло "дихати" ще до того, як атмосфера наповнилася киснем: що знайшли вчені
Фокус
2025-04-04T06:51:57Z
Ford створив екстремальний пікап для найсуворіших умов
Фокус
2025-04-04T08:16:56Z
Гроза суперкарів: дебютував 500-сильний заряджений хетчбек Audi
Фокус
2025-04-04T08:12:35Z
Українці у березні придбали понад 5000 електромобілів: названі регіони-лідери
AutoGeek
2025-04-04T08:12:16Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T07:21:31Z
Honda показала новий електрокросовер із футуристичним дизайном
AutoCentre
2025-04-04T07:12:29Z
Hyundai скасовує програму безкоштовного обслуговування для нових машин
Portaltele
2025-04-04T07:09:10Z
Стильний дизайн, комфорт та ефективність: Renault представив новий кросовер
ЗаРулем
2025-04-04T07:03:57Z
У Китаї представлено новий BYD Yangwang U7: потужний електроседан із запасом ходу 720 км
Antikor
2025-04-04T04:39:57Z
Як нові мита Трампа вплинуть на українські ціни авто зі США
ЗаРулем
2025-04-04T04:09:06Z