У Британії показали ЗРК Gravehawk, розроблений спеціально для України
У Британії показали ЗРК Gravehawk, розроблений спеціально для України
У Великій Британії представили зенітно-ракетний комплекс Gravehawk, який створили спеціально для України, аби покращити її протиповітряну оборону, передає Forces News. ЗРК розробили з нуля за 18 місяців. Його завдання – боротьба з російськими літаками, ракетами та дронами.
У виданні зазначили, що Gravehawk є високоінноваційним, але при цьому смертоносним апаратом. Міністр оборони Джон Гілі називав цю систему доказом довгострокової підтримки Британією України в її війні, розв’язаній Росією.
Так, систему ЗРК розмістили у транспортному контейнері ISO, що дозволяє її швидко розгорнути на кузові вантажівки, відомої як транспортний засіб Drops.
На землі дах контейнера можна відкинути, якщо знадобиться відкрити ракетну систему всередині. Остання складається з двох рейок для озброєння, які взяли з винищувачів радянських часів, таких як Су-27.
У виданні зазначають, що саме ця частина всієї конструкції є ключовою. Адже завдяки їй можна стріляти ракетами Vympel R-73. Їх розробили ще за часів холодної війни. У Північноатлантичному Альянсі ці ракети відомі як AA-11 Archer.
Vympel R-73 можуть досягати швидкості 2,5 Маха і пролетіти 20 миль (32,19 кілометра). Це зброя малої дальності, яку зазвичай використовують для повітряного бою.
У виданні зазначили, що в України є великі запаси цих ракет. Вони збереглися як спадщина після СРСР. Британські інженери адаптували Vympel Р-73 так, щоб ними можна було стріляти з наземних систем.
На верхній частині контейнера знаходиться система камер, яка використовує пасивне інфрачервоне випромінювання для визначення місця розташування цілі.
Зображення з такоє камери надсилається до командного модуля, розміром з великий кейс Peli, який показує ціль, а потім фіксує її перед тим, як випустити ракети. Все, що потрібно системі для відстеження цілі – це тепловий слід.
Gravehawk призначений для того, аби збивати великі безпілотники. Це можуть бути, наприклад, іранський Shahed. Також ЗРК може збивати російські літаки та ракети.
Враховуючи, що Gravehawk використовує інфрачервоне випромінювання, то сам він не випромінює радіолокаційного сигналу. Це означає, що ЗРК менш вразливий до виявлення.
Gravehawk розробили менше ніж за півтора року. І коштував цей зенітно-ракетний комплекс 6 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 7,5 млн доларів).
ЗРК розробляла невелика команда при британському Міністерстві оборони, яка отримала назву Taskforce Kindred. Ця команда контролює постачання британського озброєння та обладнання Україні. У розробці брала участь низка британських оборонних компаній, але їхні назви засекречені.
В Україні вже використовують дві таки системи. І в українському Міноборони, як зазначили у виданні, заявляють, що військові успішно застосовують Gravehawk на фронті.
Ще 15 таких систем мають доставити в Київ цього фінансового року. Кожна система Gravehawk коштує близько 1 мільйона фунтів стерлінгів (трохи більше ніж 1,2 млн доларів). Половину вартості сплачує Данія.
Як зазначили у виданні, спочатку Україна не хотіла купувати Gravehawk. Замість цього українці хотіли отримати більше ракет класу «повітря-повітря» та винищувачів F-16 Fighting Falcons. Але після того, як побачили його в дії, вони, вочевидь, змінили думку, і тепер хочуть набагато більше таких систем.
Раніше повідомлялося, що перед черговою зустріччю у форматі «Рамштайн» міністр оборони України Рустем Умєров поговорив з очільником оборонного відомства Великої Британії Джоном Гілі. Сторони обговорили порядок денний засідання, ключові очікування та пріоритети для ЗСУ, які потребують рішень вже сьогодні.
Водночас наприкінці минулого місяця прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна та Велика Британія починають реалізовувати угоду про 100-річне партнерство, підписану у січні 2025 року. Так, на засіданні 31 січня уряд схвалив законопроєкт про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Великою Британією щодо підтримки розвитку оборонних спроможностей.