MY.UAНовини
Любов Любчик: Українські діти відмовляються від української системи освіти – втрати шалені
Любов Любчик: Українські діти відмовляються від української системи освіти – втрати шалені

Любов Любчик: Українські діти відмовляються від української системи освіти – втрати шалені

Українські діти за кордоном усе частіше відмовляються від української системи освіти через навантаження навчанням у двох школах. Крім того, інколи в новостворених українських школах за кордоном навчання відбувається і російською мовою. А трапляється й так, що батьки віддають дітей там в українські класи у російські школи, які росіяни створюють спеціально для біженців – розповідає Голова Світової координаційної виховно-освітньої ради (СКВОР) Світового Конгресу Українців Любов Любчик. Також часто діти у місцевих школах за кордоном обирають російську мову як другу іноземну, аби полегшити собі навчання.

Для збереження ідентичності українських дітей варто «узаконити» суботні та недільні школи, які наразі не визнані державою і не можуть видавати учням документи про освіту, але є найбільш розповсюдженими закладами для вивчення українського за кордоном, – вважає Любов Любчик, яка входить до профільної робочої групи при Міністерстві освіти. Також держава має працювати над впровадженням української мови як другої іноземної у світі.

Що має зробити Україна для збереження ідентичності українських дітей за кордоном? Чому батьки віддають дітей у російськомовні класи?

На ці та інші питання Любов Любчик відповідає у проєкті громадської ініціативи «Голка» – «Мости України».

«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту.

фото: holka.org.ua

За даними Міносвіти, з 800 тис. українських дітей за кордоном понад 355 тис. продовжують дистанційно вчитися в Україні. Директори онлайн-шкіл твердять, що учні дедалі більше відмовляються саме від української освіти, а українознавчий компонент (вивчення української мови, літератури) працює не всюди. Що ми вже втратили у битві за ідентичність цих дітей за кордоном?

На жаль, освітні втрати шалені. Ми бачимо той факт, що діти відмовляються саме від української системи освіти. Не тому, що вони не хочуть, а тому, що їм важко бути одночасно в двох системах освіти. В європейських країнах, наприклад, перебування в їхній національній системі освіти є обов'язковим згідно з Конституцією.

Ми не можемо допустити асиміляції. Необхідно, щоби батьки розуміли важливість збереження української ідентичності і національної свідомості і віддавали своїх дітей саме до діаспорних шкіл.

Але є й батьки, які настільки швидко хочуть асимілювати себе і свою дитину, що відкидають все українське і роблять акцент на місцеві школи, на іноземну культуру. У нас у Франції були випадки, коли ми пояснювали батькам, що вони ніколи не стануть французами, бо щоб бути французом, треба ним народитися і мати французьку ментальність. А може статися в один момент, що ви і французом не станете, і українське коріння втратите.

Роль українського вчителя у діаспорі на сьогодні є державотворчою

Ми зустрічалися з Андреасом Шляйхером, засновником міжнародного дослідження PISA (програми міжнародного оцінювання учнівства, Андреас Шляйхер – директор з питань освіти й навичок Організації економічного співробітництва та розвитку – ред.), який говорив, що діти позбавлені ідентичності менш успішні у професійному житті, тому що втрачають відчуття надійного плеча, національної опори у житті. Тому збереження ідентичності є дуже важливим.

У липні у нас відбувся саміт у Мюнхені, де були представники української освіти, освіти німецької землі Баварії, Латвії та Австрії. Останні говорили про те, що їм нецікаве збереження української ідентичності в українських дітях, а потрібна інтеграція у місцеве суспільство.

Тому засновники, директори шкіл, вчителі мають працювати з батьками. Роль українського вчителя у діаспорі на сьогодні є державотворчою. Кожен вчитель має відчути свою відповідальність. Як говорила Олена Теліга, «завдання, яке зараз стоїть перед нашою молоддю, – стати батьками майбутнього української нації».

Де діти за кордоном можуть отримати українську освіту

Але ж у Мюнхені є українська школа для старшокласників, де опитування успішності навчання з’ясувало, що ці українські діти знають німецьку мову і вчаться краще, ніж наші в німецьких школах. Завдяки таким результатам школа здобула фінансування з бюджету Німеччини. Чи ми можемо цей приклад масштабувати на інші країни з посилом, що діти, які зберігають ідентичність, можуть стати успішними членами вашого суспільства? 

Цей приклад варто масштабувати в тих європейських країнах, де дозволений такий формат шкіл. Це чудова і взірцева школа, заснована Аллою Дубровик-Роховою. Але там є й інший аспект. Я питала тих дійсно дуже талановитих дітей, чи планують вони повернутися в Україну. Більшість відповіли негативно, вони вже мріють своє майбутнє в Європі. Але важливо, щоб вони розуміли, хто вони, звідки їхнє коріння і брали участь у відбудові України. 

В Австрії у Відні є також українська школа для старшокласників Free People's School, за аналогією до цієї Мюнхенської школи. Але це є бордингова школа, де українські діти навчаються і проживають протягом навчального року. Це єдина українська школа такого типу у світі. Я теж спілкувалася з тими дітьми, вони теж не готові поки що повертатися в Україну. Тому нам треба докладати зусиль, аби втримати цю талановиту українську молодь саме в українському просторі. 

У Мюнхенській школі бакалаврська програма з Києво-Могилянською академією. Сергій Квіт говорив, що це і може допомагати тримати зв'язок з українською молоддю за кордоном. Чи достатньо у нас загалом освітніх осередків, щоб тисячі українських дітей, які опинилися за кордоном, могли вчити мову і літературу? 

На сьогодні українські освітні осередки є на всіх п'яти континентах. В Америці і Канаді – велика кількість українських шкіл, а історія шкільництва сягає 130 років. Вони мають авторські навчальні програми, навчальні посібники, підручники. Подібна ситуація у Бразилії.

В ОАЕ, на Близькому Сході маємо п’ять українських шкіл. Українська громада там досить молода, але активна, яка почала розвивати це з 2018 року. В Центральній Азії на початку повномасштабної війни ми побачили згортання українських освітніх осередків. Ми пов’язуємо це з політичними чинниками або з якимось особистими мотивами. Але на третій рік війни вони починають відроджуватися. 

Ми стикалися з випадками, коли у цих школах велося викладання російською мовою

В Європі після повномасштабного вторгнення українське шкільництво отримало різке зростання, бо чисельна кількість вимушених переселенців гуртується, створює навколо себе українські освітні осередки. Тільки у Франції до початку повномасштабного вторгнення було чотири українські школи на всю країну. Зараз – 22 українські суботні і недільні школи. 

Але в деяких школах є проблеми, бо не кожен засновник і директор розуміє мету і завдання діаспорної школи. А це збереження якраз української ідентичності. Ми стикалися з випадками, коли в цих школах велося викладання російською мовою. І під час розмови керівники шкіл говорили, що треба бути толерантними, бо вчителі приїхали зі Сходу України, вони не вивчили українську мову і поки що не можуть нею викладати. І мені стає дуже сумно, що ці вчителі працюють з українськими дітьми, яких українські батьки привели в українську школу, щоб вони вивчали українську мову, культуру і історію. Чи хтось подумав про цих дітей? Чому вони мають слухати російську мову від російськомовного викладача?

Також є країни, в яких у нас немає поки що українських освітніх осередків. Здебільшого, це країни Південно-Східної Європи, як Північна Македонія. Ми зараз тісно співпрацюємо з посольством України і об'єднанням українців, щоб створити центр вивчення української мови. Там українська громада налічує десь 100 людей, але і вони повинні мати місце, куди б їхні діти могли прийти і вивчити українську мову. Бо хто, як не ми, має про це подумати.

В Угорщині, яка не підтримує Україну у повномасштабній війні, з'явилася повноцінна українська школа. Як це стало можливим?

Це історичний момент, бо функціонує білінгвальна угорсько-українська школа, яка повністю фінансується урядом Угорщини. Я думаю, що тут Міністерство закордонних справ разом з політичними рішеннями дало потужний результат, який потрібно множити у країнах, де дозволяє законодавство.

Любов Любчик, Голова Світової координаційної виховно-освітньої ради (СКВОР) Світового Конгресу Українців та співзасновниця «Голки» Маргарита Ситник
фото: holka.org.ua

Чому діаспора наполягає на «узаконенні» суботніх та недільних шкіл Міністерством освіти? Що це дасть?

Більше століття у нас працюють українознавчі освітні осередки за кордоном, які допомагають зберігати українцям ідентичність. Українська держава ніколи їх не бачила. Ми постійно боролися і привертали увагу Міністерства освіти і науки України до цього питання.

Вперше за всю історію української діаспори міністерство створило робочу групу, в яку включили представників українського шкільництва усіх регіонів світу. Вона має напрацювати ефективні зміни для чинного освітнього законодавства і нарешті визнати українські освітні осередки діаспори у правовій площині і прописати це у законі про освіту. Це дасть змогу дітям, які навчаються у цих школах відчувати себе українськими учнями, дотичними до української системи освіти. А вчителям – зараховувати педагогічний стаж за роки праці в діаспорних школах. І це нарешті підвищить статус українських освітніх осередків світу у країнах перебування перед національними урядами. 

До початку повномасштабного вторгнення діаспорні освітні осередки функціонували виключно для дітей, які народилися і проживають на тій чи іншій території. Вони працювали за авторськими програмами і підручниками. Після того, як почали прибувати діти з України через російську агресію деякі діаспорні школи повністю переформатувалися, щоб учні змогли вивчати українознавчий компонент і повернутися в Україну без особливих освітніх втрат. Здебільшого, це школи в Європі, де багато українських дітей.

Чому українознавчий компонент у школах за кордоном (вивчення української мови, літератури, історії) працює не всюди? Наприклад, у Польщі, де перебуває значна кількість українських дітей. Чи чинять спротив місцеві урядовці у його впровадженні у місцевих школах?

У нас існує інша робоча група під головуванням заступниці голови Офісу Президента України Ірини Верещук, де якраз вирішуються ці питання.

У місцевих об'єднаннях українців говорять, що немає фінансування з боку Міністерства освіти Польщі, тому діти позбавлені можливості вивчення української мови в польських школах. Думаю, з 1 вересня він запрацює.

Щодо інших країн, ми боремося і працюємо над цим разом з Міністерством закордонних справ України, з посольствами та консульствами для того, щоб у переліку навчальних предметів за вибором у тій чи іншій країні перебування з'явився предмет «українська мова як іноземна». 

Українські діти дуже часто обирають російську мову у школах країн перебування, щоби підвищити свої результати із зовнішнього незалежного оцінювання. Вони вже вчаться мовою країни, де перебуваю Як першу іноземну мову вивчають зазвичай англійську. 

І щоб спростити собі завдання, замість другої іноземної мови – французької, польської чи італійської, вони вибирають російську мову, яку чули, знають і яка полегшує їм завдання.

Щоб унеможливити це і дати дитині обрати українську, мусимо працювати над тим, щоб ввести навчальну дисципліну «українська мова як іноземна» у перелік навчальних предметів за вибором у країні перебування учня. Це зумовить, по-перше, вибір української мови для наших українських дітей як іноземної, а також вибір української мови як іноземної для громадян тих країн. І це буде сприятиме поширенню та промоції української мови у світі.

Любов Любчик, Голова Світової координаційної виховно-освітньої ради (СКВОР) Світового Конгресу Українців
фото: holka.org.ua

Російські школи створюють українські класи для дітей–біженців 

Ви говорите, що освіта для дітей за кордоном – це не тільки про ідентичність, про знання мови, а також національна безпека і боротьба з дезінформацією. Про що йдеться? 

Ми відчуваємо потужний вплив російської дезінформації особливо в європейських країнах. У нас були випадки, коли в російських школах росіяни створювали українські класи, куди залучали українських дітей-біженців. Батьки, не розуміючи небезпеки, віддавали своїх дітей до цих шкіл. Ми контактували з цими батьками, і нам вдалося шість сімей вивести з цієї російської школи, розуміючи, як російська пропаганда може чинити вплив на українську дитину.

Чи це масштабне явище? 

Це було у Франції, але явище масштабне по Європі. Російських шкіл також багато по світу.

Так само, як і наші українські діаспорні школи, працюють їхні суботні школи, а також центри вивчення російської мови працюють досить ефектно. 

Це для нас Росія – ворог, але для Франції, Італії – не ворог.

Тому ми маємо убезпечувати себе, наших дітей, щоб вони не потрапили під вплив цієї російської пропаганди.

Українські діти дуже часто обирають російську мову у школах країн перебування…

Але ж там написано «російська школа». Українські мама чи тато можуть це прочитати. Чому вони ведуть туди своїх дітей? 

Треба запитати у тих батьків. Можливо, деякі не вбачають різниці між російською та українською школою і не усвідомлюють негативний вплив.

Як нам достукатися до таких батьків? А також до українських шкіл, де впроваджують російську? Хто це має робити? 

Кожен з нас. Багато з цих засновників українських шкіл, в яких є присутня російська мова, вони не є «руським міром». Можливо, вони не знають, як має функціонувати така школа.  Ми мусимо пояснювати цим батькам, засновникам шкіл, якою має бути діаспорна українська школа, яка її мета і завдання, що таке взагалі українська ідентичність, чому вона важлива і потрібна.

Тільки триєдина спільнота «учень, батько і вчитель» може дати якісні результати розвитку української школи за кордоном. Дуже часто батьків залучають до вертепів, спільних колядувань. Це правильно, якщо ми хочемо зберегти наші культурні традиції.

Зараз у наших школах за кордоном я спостерігаю, як учні, вчителі, батьки колядують разом, говорять про традиції українського Різдва. Але є й інші випадки, коли в українських школах не звертають увагу на такі важливі моменти. Або, можливо, самі не знають. 

У нас був випадок, коли одна українська школа святкувала свято Зимобора. І я ніяк не могла зрозуміти, з якої це культури, тому що в українській культурі такого свята немає. Я навіть подзвонила до Києва фольклористам і спитала про це.

Виявилося, що це свято з російської культури. Ми пояснили цим людям, вони зрозуміли, вони самі не знали. Тобто замість Стрітення вони святкували Зимобора.

Є такі випадки, ми працюємо над цим, відстежуємо, бо дуже важливо, щоб в українських діаспорних школах вивчалася українська колядка, великодня гаївка, щоб шанувалися традиції українського народу і української нації.

Наше завдання – пояснити, показати взірцеві приклади успішних українських шкіл. 

Що першочергово має зробити Україна і Міністерство нац'єдності для збереження ідентичності українських дітей за кордоном? 

По-перше, це фінансувати українські суботні школи, дбати про їх розвиток. Адже саме ці діаспорні школи є нашим золотим скарбом і інструментом, який довів ефективність, якщо йдеться про збереження української ідентичності.

Але буває, що після закінчення суботніх і недільних шкіл частина дітей, молоді, пропадає з української громади за кордоном. Вони повертаються вже через кілька років, приводячи своїх дітей в школи. Тому зараз дуже важливо активізувати саме молодь, залучаючи в життя української громади, в життя української церкви, в життя українських молодіжних організацій, щоб ці молоді талановиті люди розвивали і підтримували нашу ідентичність. 

Нам треба створювати і долучати її до якихось освітніх, просвітницьких, культурно-мистецьких проєктів. Не треба боятися давати цій молоді, цим вчорашнім дітям, лідерські позиції. Бо завдяки цьому вони можуть проявити себе і бути корисними у нашій українській громаді за кордоном. 

Інтерв’ю проєкту «Мости України» виходять у рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома».

«Мости України» – проєкт, покликаний збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промотувати українську культуру та мову у світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.

Маргарита Ситник
Комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Криптомільйонер погрожує засудити Ілона Маска за шахрайство
InternetUA
2025-02-15T08:24:27Z
Полюси Землі зледеніли через випадкове поєднання факторів
Portaltele
2025-02-15T08:16:57Z
Мисливець за скарбами знайшов скарб із рідкісними срібними монетами
Фокус
2025-02-15T08:12:14Z
Українські дрони можуть ховатися під водою й атакувати з глибини, — Forbes
InternetUA
2025-02-15T07:55:45Z
ШІ Gemini тепер може згадувати минулі розмови
InternetUA
2025-02-15T07:45:58Z
Неначе опинився у минулому: вінтажна спальня юнака підкорила соціальні мережі
24tv
2025-02-15T07:33:44Z
Технічний директор Meta: персонал повинен звільнитися, якщо їм не подобається нова політика компанії
InternetUA
2025-02-15T07:30:14Z
OpenAI видаляє веб-сторінку, присвячену різноманітності, зі свого сайту
InternetUA
2025-02-15T07:16:37Z
Назвали програму, яка краде пам’ять телефону кожного щодня: як просто і швидко вирішити проблему
InternetUA
2025-02-15T06:33:28Z
Як виростити кавове дерево вдома і де взяти насіння
GlavRed
2025-02-15T08:27:18Z
Кому зірки принесуть подарунки, а кому - випробування: гороскоп на 15 лютого
Gazeta UA
2025-02-15T08:15:18Z
Щоденна кава чи 1000 доларів на рахунку: шо обереш ти?
Telegraf
2025-02-15T07:33:47Z
Росіяни планують перетворити «Азовсталь» у Маріуполі на туристичний парк
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T06:12:36Z
Банановий пиріг із карамельною основою: суддя "Мастер Шеф" Хіменес-Браво поділився рецептом
Политека
2025-02-15T06:00:05Z
На сніданок чи перекус: ці бюджетні бутерброди ви приготуєте за 10 хвилин
Telegraf
2025-02-15T04:15:28Z
Суддя "Мастер Шеф" Хіменес-Браво поділився рецептом томатного супу із сочевицею: корисно та швидко
Политека
2025-02-15T02:00:03Z
Запалюють вогонь у стосунках. Імена найпристрасніших жінок і чоловіків
Telegraf
2025-02-15T00:30:16Z
Можуть перегинати: 5 найжадібніших знаків зодіаку
GlavRed
2025-02-15T00:27:36Z
У Молдові перекинувся автобус Київ-Кишинів: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T08:27:03Z
У Росії після атаки дронів сталася пожежа на промисловому підприємстві
УкраинФорм
2025-02-15T08:27:01Z
На Херсонщині діти провалилися під лід: рятувальники дістали 3 тіла
24tv
2025-02-15T08:18:52Z
У Волгограді приліт дрона стався поряд з будинком, де мешкають військові, – ЗМІ
24tv
2025-02-15T08:15:26Z
В Миколаєві чоловік підірвав себе гранатою під час прямого ефіру в ТікТок
InternetUA
2025-02-15T08:09:58Z
Бухгалтерка медоб’єднання «нанедбалила» на карантинних виплатах на ₴625 тисяч
Украина Криминальная
2025-02-15T07:51:56Z
Удар російського дрона по укриттю ЧАЕС: станом на ранок 15 лютого витоку радіації немає
УкраинФорм
2025-02-15T07:33:00Z
На Київщині водійка Mercedes спричинила смертельну ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T07:21:38Z
У Київській області люди на льоду знайшли уламки ворожого БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T07:03:31Z
Камбек ексчемпіона Bellator: коли українець Амосов проведе наступний бій
24tv
2025-02-15T08:09:02Z
Челсі хоче купити воротаря Ліверпуля — ЗМІ
Football.ua
2025-02-15T07:57:00Z
Мічел: Із огляду на те, що я бачив, я спокійний
Football.ua
2025-02-15T07:36:30Z
Челсі жодного разу не пробив у створ воріт в матчі АПЛ вперше за три роки
Football.ua
2025-02-15T07:27:44Z
Легендарний Фергюсон повернеться на тренерський місток заради одного матчу
24tv
2025-02-15T07:21:09Z
Берінчик став мемом у США, повторивши за Магучіх на Олімпіаді
Telegraf
2025-02-15T07:21:04Z
Манчестер Сіті — Ньюкасл. Напередодні
Football.ua
2025-02-15T07:01:11Z
Ветеран з Київщини виборов золото на «Іграх нескорених»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T06:45:02Z
Мареска: Найгірший виступ Челсі відтоді, як я прийшов до клубу
Football.ua
2025-02-15T06:43:11Z
Ворог за добу обстріляв 10 населених пунктів Запорізької області, двоє загиблих і поранений
УкраинФорм
2025-02-15T08:24:03Z
Окупанти вночі запустили по Україні 70 дронів: скільки вдалося збити
GlavRed
2025-02-15T08:15:50Z
РФ не вистачає коштів: компанії з КНР заходять на окуповані території України, — ЗМІ
Фокус
2025-02-15T08:15:16Z
У Богодухівському районі Харківщини внаслідок обстрілу пошкоджена газова мережа
УкраинФорм
2025-02-15T07:51:26Z
Аналіз подій на лінії бойового зіткнення з російським агресором: є вогник надії, що змінилося зараз
Украина Криминальная
2025-02-15T07:48:29Z
На Харківському напрямку відбулось одне боєзіткнення, на Куп’янському за добу відбулося чотири атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-15T07:43:07Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 15 лютого
Мій Харків
2025-02-15T07:36:06Z
На Донеччині російські військові поранили ще одну людину
УкраинФорм
2025-02-15T07:18:29Z
Пам’яті пластуна, екоактивіста, розвідника Романа Серка
УкраинФорм
2025-02-15T07:03:27Z
Неплях показала квартиру за 14 млн і ультра люксовий ремонт: подарунок чоловіка
GlavRed
2025-02-15T08:27:05Z
Рецензія на фільм «Капітан Америка: Чудесний новий світ» / Captain America: Brave New World
ITC
2025-02-15T08:07:34Z
Які парфуми пахнуть дорого: 3 найкращих аромати
24tv
2025-02-15T08:03:43Z
Тільда Свінтон виголосила політичну промову на Берлінале та розкритикувала політику Трампа
24tv
2025-02-15T08:00:32Z
Старий кіновсесвіт помер, вітаймо наступний. Що відбувається з DC Universe
Детектор М
2025-02-15T08:00:07Z
Випадково зафільмований бій: в Україні вийде фільм Сенцова, який розповість правду про війну
24tv
2025-02-15T07:18:18Z
Репер Otoy розсекретив свою дівчину і зізнався їй у коханні
Комсомольская правда
2025-02-15T07:04:20Z
Зараз ми слухаємо саундтрек війни, – Святослав Вакарчук про роль музики у меморіалізації війни
24tv
2025-02-15T06:51:44Z
Ведуча ТСН Соломія Вітвіцька виходить заміж за коханого-військового
Комсомольская правда
2025-02-15T06:22:31Z
Можна нарватись на значні штрафи: українців закликали перевірити важливі документи
Политека
2025-02-15T08:27:55Z
На Сумщині прикордонники знищили п’ять російських новітніх дронів на оптоволокні
УкраинФорм
2025-02-15T08:15:23Z
На подіум у 48 років. Як переселенка втекла від "русского міра" і знайшла себе
Telegraf
2025-02-15T08:03:48Z
16 лютого – День військового журналіста. Привітання з професійним святом
Лига
2025-02-15T07:45:18Z
Пільги для українців перепризначать: хто повинен подати заяву, щоб зберегти допомогу
Политека
2025-02-15T07:27:52Z
16 лютого — яке церковне свято, що потрібно робити цього дня, щоб "прикликати" весну
TSN
2025-02-15T07:06:37Z
3 знаки зодіаку, які скоро матимуть проблеми через поспішні рішення
24tv
2025-02-15T07:06:09Z
В Україні продають кремову таксу за 85 тисяч: у чому її особливість
Telegraf
2025-02-15T07:00:52Z
Водії масово забувають про це правило ПДР і ризикують штрафом
ТСН
2025-02-15T06:48:29Z
Популярний кисломолочний продукт захищає від раку
24tv
2025-02-15T07:06:09Z
Південна Корея передала українським лікарням 30 мобільних рентген-систем
УкраинФорм
2025-02-15T06:42:33Z
У МОЗ пояснили, що треба знати про продовження строку інвалідності до 30 червня
УкраинФорм
2025-02-15T05:00:23Z
Знайшли простий спосіб виявити підвищений ризик передчасної смерті
24tv
2025-02-14T20:42:36Z
Мобілізація лікарів по-новому: що розповів міністр охорони здоров'я
TSN
2025-02-14T20:06:12Z
Так робили ще наші бабусі: для чого насправді варто вмиватись крижаною водою
GlavRed
2025-02-14T19:27:28Z
Навіть товстий шар накипу відпаде сам: елементарний спосіб почистити чайник
24tv
2025-02-14T18:30:29Z
Міжхребцева грижа: чому виникає та коли потрібна операція
24tv
2025-02-14T18:12:06Z
Зниження ціни на ліки: Шмигаль повідомив деталі рішення РНБО
24tv
2025-02-14T15:46:46Z
Подорожчання продуктів в Україні прискорюється: що зростає в ціні найшвидше
AgroNews
2025-02-15T08:09:29Z
До березня слід подати плани щодо насіннєвих посівів перехреснозапильних культур
AgroPortal
2025-02-15T08:00:12Z
Опалювальний сезон під загрозою: заповненість ПСГ України на рівні історичного мінімуму
ZN UA
2025-02-15T07:52:59Z
Садівники масово розпродують яблука: як змінилися ціни
Хвиля
2025-02-15T07:36:33Z
Стало відомо, як змінилися ціни на зернові та олійні
AgroNews
2025-02-15T07:07:46Z
Зростання цін на овочі: експерти назвали причини
ZN UA
2025-02-15T07:04:37Z
В Україні проведуть індексацію пенсій: хто отримає на 1000 грн більше
Фокус
2025-02-15T07:00:28Z
Можна заробити понад 20 000 гривень: пенсіонерам пропонують цікаву роботу
Telegraf
2025-02-15T06:42:34Z
Російські обстріли газової інфраструктури України: обсяги імпорту свідчать про значні руйнування
ZN UA
2025-02-15T06:40:27Z
Volkswagen готує новий електрокросовер за 30 тисяч євро
AutoCentre
2025-02-15T08:03:09Z
ТОП-5 помилок при виборі акумулятора для легкових автомобілів
AutoSite
2025-02-15T05:47:00Z
Маск планує побудувати тунелі в Дубаї
InternetUA
2025-02-15T05:04:57Z
"Світить" великий штраф: де водіям заборонено гучно закривати двері авто
GlavRed
2025-02-15T04:27:59Z
Volkswagen готує бюджетний електромобіль за €20 тис
Gazeta UA
2025-02-14T20:27:21Z
В Україні з’явився ексклюзивний дистриб’ютор вантажівок JAC
AutoCentre
2025-02-14T19:15:28Z
ZF розробила перший у світі активний air bag для п’яти
AutoCentre
2025-02-14T19:15:11Z
«Нацистів до біса»: власника позолоченого Cybertruck переслідують після «перформансу» Маска
ITC
2025-02-14T18:13:46Z
США тимчасово призупинили план купівлі броньованих Tesla на $400 мільйонів
InternetUA
2025-02-14T17:37:41Z
Науседа вважає НАТО незамінним і закликає Європу збільшити оборонні витрати
Европейская правда
2025-02-15T08:24:36Z
ЗМІ: Угорщина блокує відкриття переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
Европейская правда
2025-02-15T08:24:29Z
Чому Зеленський не підписав угоду про ресурси: журналіст оприлюднив нові деталі
Telegraf
2025-02-15T08:21:39Z
Російські аеропорти призупиняли роботу через "масовану" атаку безпілотників
Лига
2025-02-15T08:15:45Z
Прем’єр Литви: не варто лякати людей війною – країна у безпечному становищі
Европейская правда
2025-02-15T08:09:29Z
Зеленський відмовився від угоди зі США щодо корисних копалин: WP дізнався, що сталося
TSN
2025-02-15T08:06:47Z
Зеленський у Мюнхені обговорив допомогу Україні з членами Палати представників США
Лига
2025-02-15T08:06:35Z
Виступ Венса у Мюнхені. Що хотів сказати Трамп Європі?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T08:03:36Z
Переговори про мир в Україні: хто такий Кирило Дмитрієв, який буде представником Кремля
Комсомольская правда
2025-02-15T08:01:34Z