MY.UAНовини
Відповідь президенту Польщі: чому звинувачення українців у геноциді не мають історичних підстав
Відповідь президенту Польщі: чому звинувачення українців у геноциді не мають історичних підстав

Відповідь президенту Польщі: чому звинувачення українців у геноциді не мають історичних підстав

Президент Польщі Анджей Дуда у інтерв'ю польському телебаченню на питання про Волинську трагедію заявив: "Ніхто не хоче сказати: так, мій дід і мій батько разом вчинили геноцид, ми пов'язані з цим народом, який вбивав". Це він так відізвався про український народ.

Я б польському президенту відповів так: мій дід і батько, як діди і батьки багатьох десятків мільйонів українців не вчиняли геноцид. Мій дід, як боєць Першого Українського фронту, звільняв територію Польщі від нацистів, зокрема Краків та трагічно відомий концтабір Аушвіц-Біркенау. 180 тисяч бійців Першого Українського фронту, де 60% особового складу були українці, полягли на польській землі. Без них Польща ніколи б не звільнилася від нацистів власними силами тільки за допомогою західних союзників. Загалом під час Другої світової війни Україна втратила загиблими майже 10 мільйонів своїх людей, демографічні втрати складають величезних 14 мільйонів. Це 50% людських втрат усього колишнього СРСР.

За такий вагомий вклад у боротьбу з фашизмом Україну як члена антифашистської коаліції запросили стати засновником ООН. Український народ сам постраждав від геноциду Кремля, втративши 10 мільйонів від вбивства голодом протягом трьох Голодоморів: 1921-22 років; найбільшого за людськими втратами Голодомору 1932-33 років; та післявоєнного Голодомору 1946-47 років. Таким чином, якщо польський президент хоче знати втрати України від геноцидної політики Кремля, то це 10 мільйонів осіб та від страшних дій Третього Рейху – ще 10 мільйонів загиблих.

Поляки також втратили мільйони осіб під час панування Третього рейху та не звинувачують німців, що вони належать до геноцидної нації. Під час російського панування над Польщею в ході декількох загальнонаціональних повстань проти російського гніту загинуло більше осіб чим на Волині в 1943-44 роках. Плюс десятки тисяч поляків були розстріляні у сталінський період. Також нагадаю, що усі оборонці Брестської фортеці загинули від підлої політики росіян у вересні 1939 року. Їм пообіцяли мирний вихід з фортеці, проте усіх розстріляли коли польські захисники мали вільно пройти повз лави червоноармійців.

Точно так росіяни зробили з українцями в Іловайську у 2014 році, коли пообіцяли оточеним українським бійцям вільний прохід, а потім цинічно всіх розстріляли. Під час Варшавського повстання 1944 року 1-а Російська дивізія СС вбила більше поляків, ніж їх загинуло на Волині. І це в польській столиці, а не в історичному українському краї. Командира російської дивізії Камінського Гітлер наказав розстріляти за вчинені звірства. Однак у Варшаві чомусь ніхто не згадує про геноцид польського народу росіянами. Що стосується українського народу, то він не пов'язаний з геноцидом поляків. Український народ сам страждав від геноциду. А саме від злодійської політики сталінської Москви та гітлерівського Берліну. Крім того, український народ дуже постраждав в часи перебування у складі Російської імперії та Речі Посполитої. Під час декількастолітнього панування Польщі над українськими землями наносилася велика кривда українському народу на національному, соціальному та релігійному підґрунті.

Але ми розуміємо, що за це несуть відповідальність не польський народ, а шовіністи, які чванливо ставилися до всього українського. І ми не вимагаємо вибачення офіційної Варшави за столітнє пригнічення українців, адже це не приведе до жодних конструктивних рішень в українсько-польських стосунках, які можуть мати велику перспективу з огляду на нависаючу російську небезпеку над всім європейським континентом, включаючи Польщу. В цьому контексті ми більше згадуємо спільні бойові дії проти Москви на початку 17-го століття. Тоді польські війська разом із запорізькими козаками декілька разів захоплювали столицю Московської держави та тримали її в кулаці. Востаннє, восени 1618 року польсько-козацькі війська могли знищити царську династію Романових, панування якої протягом трьохсот років принесло важкі наслідки для національного життя поляків та українців.

В Кремлі це пам’ятають, тому роблять усе можливе, щоб зруйнувати стратегічний польсько-український тандем у протидії путінській агресії. Москва вкладає величезні кошти, щоб посіяти взаємні підозри та розбрат між українським та польським народами. Блокування українського кордону польськими фермерами завдало значної шкоди ситуації на фронті. Затримки з перевезеннями товарів в Україну нанесли величезні збитки українській економіці. І якщо в 2022 році Москва планувала нанесення удару з території Білорусі вздовж українсько-польського кордону, щоб відсікти логістику і допомогу, що йшла від західних партнерів українцям, то в 2024 році це зробили самі польські фермери.

Вони були незадоволені транзитом українських сільськогосподарських продуктів, які начебто могли нелегально осісти на польській території. В цей час Росія через білорусько - польський кордон перевозила в рази більше своєї сільгосппродукції чим Україна, та це чомусь нікого не турбувало. Стало зрозумілим, що за діями сил, які блокують польсько -український кордон стоять російські спецслужби. Не дивно, що один з мітингувальників носив плакат «Путін прийди!». Насторожує й інша заява президента Польщі.

Він нещодавно став попереджати, що Варшаву та Європу очікують негаразди, коли після війни в Україні військові ветерани поїдуть через кордон і можуть створити багато проблем, об’єднуючись у кримінальні угруповання, як це було з колишніми радянськими військовими після війни в Афганістані. Це у нього мабуть інформація з російських фільмів кінця 80-х – 90-х років минулого століття. Але Афганістан пройшли і американські військові, то чому це не турбує пана президента. Крім того, українські бійці тримають на собі фронт захисту не тільки України, але і цілої Європи. Тому вони реальні герої, а не потенційні правопорушники. Якщо польський президент не довіряє колишнім учасникам бойових дій щодо їх правової дисципліни, хай перевірить скільки бійців польської Армії Крайової після закінчення Другої світової війни перейшли до кримінальних угруповань.

І нарешті, до кінця незрозуміла минулорічна заява А.Дуди, що Крим історично завжди був у складі Росії. Це незнання історії загальної, та власне історії Кримського півострова, зокрема. За останні 3 тисячі років, коли історики точно знають як розвивалися події на півострові ледь не по рокам, Крим був у складі Росії менше 180 років. Якщо точно, з цих 3-х тисяч років лише 175. Тобто для будь-якої людини, що цікавиться історією – це відверта маніпуляція. Однак радники польського президента очевидно активно використовують виключно російські матеріали оцінки розвитку подій в Криму, які містять цю історичну нісенітницю та дають привід начебто легальності захоплення півострова російською армією. Зрозуміло, що президент не історик, однак довіряти російським тлумаченням історії як першоджерелам дуже необачно.

Кремль гаряче плескав цій заяві, а у Варшаві навіть до кінця не розуміли чому. Тому насамкінець хочеться сказати польським партнерам. Нам дуже шкода польських цивільних осіб, які загинули під час трагічних подій 1943-44 років на Волині, як і українців. Це велика трагедія і це дійсно дуже складна сторінка польсько-українських стосунків. В Києві щиро бажали її перегорнути не з метою забуття загиблих поляків та українців, а з метою розвитку плідних та взаємовигідних зв’язків без обтяжливих обставин. Між тим, виявилося, що це не так.

У Варшаві та Кракові вирішили Волинську трагедію зробити національним символом, але свідомо не звертаючи увагу на події, що передували цій трагедії. Польський уряд в двадцяті-тридцяті роки минулого століття вів відверто антиукраїнську політику на території Волині. Ця територія завжди була пов’язана з формуванням і розвитком української нації. Прихід сюди перших поляків відбувся лише після Люблінської унії, тобто після 1569 року. В 1938-39 роках польський уряд поставив завдання перетворення Волині в історично польську територію, що тягло за собою переселення сюди не тільки сімей військових ветеранів, але й усіх бажаючих з інших країв з метою створення тут польської більшості.

Цей досвід використала Москва, коли після злочинного насильницького виселення кримських татар з Кримського півострова, туди почала завозити людей з віддалених куточків Росії, а потім селила там сім’ї військових ветеранів. Така політика офіційної Варшави не могла не викликати величезного опору серед українського населення. Після початку нацистської окупації українці Волині дізналися про плани польського уряду в екзилі у Великобританії продовжити свою політику полонізації на Волині після закінчення війни з Третім Рейхом. Тобто перетворення стародавнього українського краю в начебто історичну польську територію.

Дуже шкода, що місцеве польське населення стало заручником проведення шовіністичної політики власного уряду. Деякою мірою це було продовженням політики польського панування на цих теренах ще з років Першої Речі Посполитої. Варшава нарешті має зрозуміти прості факти, що роки польського панування над українцями є нещасливим періодом української історії. Ми дуже добре пам’ятаємо як Польща разом з Москвою ділили між собою Україну навпіл у 1686 та 1921 роках. А нерозуміння цього і приводить до поспішних політичних рішень. І якщо хтось думає, що зможе шантажувати блокадою євроінтеграційного шляху України, коли Київ не визнає начебто свою провину за події на Волині, то це велика геополітична помилка. Москва цього надто бажає, але чому це підтримує Польща?

Росія змогла поставити на політичний порядок денний Польщі питання Волині, а за свої куди більші звірства проти поляків так і не відповіла перед польським народом. Дуже прикро, що Варшава не бачить у цій справі російський слід. Не будемо навіть згадувати трагічну авіа трощу в Росії з президентом Л.Качинським на борту у 2010 р. Тоді загинула значна частина польської політичної еліти. Так невже навіть це нічого не навчило поляків. Кращої форми взаємного замирення як «пробачаємо та просимо вибачення» нема. Це і є фундамент взаємної поваги українського та польського народів, якого доцільно триматися. У українців є куди більше історичних приводів вимагати від Варшави вибачень і визнання провини. Але ми розуміємо, що саме ідеї національного примирення мають бути головними.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сонце змінило колір: вчені пояснили рідкісне явище
TSN
2025-02-24T21:51:59Z
Проникла в римський пантеон: в Іспанії археологи випадково виявили сліди релігійного культу
Фокус
2025-02-24T21:45:32Z
Т-1000 з "Термінатора 2" з’явиться в Mortal Kombat 1 разом із новим бійцем
24tv
2025-02-24T21:42:20Z
Оголосили нагороду в 1 млн доларів: вчені досі не розшифрували мову Індської цивілізації
Фокус
2025-02-24T21:06:21Z
Нове оновлення Windows 11: п’ять корисних функцій, які незабаром з’являться
InternetUA
2025-02-24T20:58:53Z
Нові деталі Doom: The Dark Ages – акцент на історії та різноманітний геймплей
24tv
2025-02-24T20:51:41Z
Голову так і не знайшли: вчені дослідили останки жертви жорстокого ритуалу
Фокус
2025-02-24T20:30:11Z
Стильний ґанок: ідеї для створення привабливого входу у дім
24tv
2025-02-24T20:00:21Z
Sony може відзначити 20-річчя God of War анонсом нових ремастерів
24tv
2025-02-24T19:39:34Z
Кращі за класичні: готуємо голубці з новою начинкою – цікавий замінник м'яса
24tv
2025-02-24T23:06:38Z
Не повірите, поки не спробуєте: як зварити буряк за 10 хвилин – оригінальний спосіб
24tv
2025-02-24T22:00:58Z
Ейфелеву вежу у Парижі сьогодні підсвітили жовтим і синім
УкраинФорм
2025-02-24T21:18:16Z
Не зрівняти з магазинним: рецепт неймовірно паштету, що буде танути в роті
GlavRed
2025-02-24T20:39:58Z
Неперевершений смак дитинства: пляцок "Дрова під снігом" – готуємо за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-02-24T20:36:42Z
Магія 25 лютого 2025: чому ця дзеркальна дата може змінити долю, як загадати бажання
Знай
2025-02-24T20:30:51Z
Як зрозуміти, що ваша пара – це на все життя: психологи назвали ознаки
24tv
2025-02-24T20:06:11Z
Найкращі сорти кабачків, які варто посадити у 2025 році: урожай буде шикарний
24tv
2025-02-24T19:30:27Z
Домашній одяг: як виглядати водночас гарно і комфортно
24tv
2025-02-24T19:18:53Z
У Дніпрі чоловік погрожував підірвати вибухівку та утримував у номері працівника готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T23:54:26Z
Посадовець Херсонської ОВА та його спільники привласнили понад 300 га сільськогосподарських земель
Украина Криминальная
2025-02-24T23:45:53Z
До 8 років ув’язнення засуджено чоловіка, який пограбував 78-річну мешканку Деснянського району
Украина Криминальная
2025-02-24T22:57:44Z
Поліція шукає свідків розстрілу росіянами десятьох людей на околиці Чорнобаївки в лютому-2022
УкраинФорм
2025-02-24T22:15:54Z
У Чернігові викрито адміністратора Telegram-каналу, який допомагав уникнути мобілізації
InternetUA
2025-02-24T20:52:45Z
На Київщині та в низці областей - повітряна тривога через російські безпілотники
УкраинФорм
2025-02-24T19:54:43Z
П'ять років за ґратами отримав підпалювач, який виконував замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-02-24T19:42:34Z
Через спалювання сухої трави загинули двоє людей
1News
2025-02-24T19:36:44Z
Поліція Мукачева затримала групу осіб за хуліганський напад на двох чоловіків
Украина Криминальная
2025-02-24T18:36:46Z
Український футболіст Довбик може змінити клуб в Італії – ЗМІ
ZN UA
2025-02-24T23:37:53Z
Галатасарай — Фенербахче 0:0 Відео найкращих моментів та огляд матчу Суперліги
Football.ua
2025-02-24T22:46:26Z
Шастал: Важко вриватися в чемпіонат проти такого суперника, як Шахтар
Football.ua
2025-02-24T22:25:20Z
Рома без Довбика розгромила Монцу
Football.ua
2025-02-24T22:15:24Z
Севілья на останніх хвилинах втратила перемогу проти Мальорки
Football.ua
2025-02-24T22:01:48Z
Шахтар — Лівий Берег 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-02-24T21:33:39Z
Два бразильські клуби хотіли орендувати Егіналду в Шахтаря
Football.ua
2025-02-24T21:25:47Z
Первак: Тримали Шахтар в напрузі майже до кінця
Football.ua
2025-02-24T21:00:39Z
Їлдиз зацікавив Барселону — ЗМІ
Football.ua
2025-02-24T20:54:44Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T22:30:01Z
Росіяни вдарили по Слов'янську – загинула людина, двоє постраждалих, є пошкодження
Лига
2025-02-24T22:12:54Z
Ворог обстріляв Харківщину, дві жінки отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-24T21:39:18Z
На фронті 92 бойових зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-24T21:27:47Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через атаку ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:51:17Z
Армія РФ ударила по Федорівці та Костянтинівці Донецької області, є поранені - прокуратура
УкраинФорм
2025-02-24T20:36:25Z
Погода в Україні 25 лютого: найближчої ночі синоптик прогнозує 16 градусів морозу
Комсомольская правда
2025-02-24T20:31:52Z
У Тернополі відкрили меморіальні дошки п'ятьом пластунам, які загинули на фронті
УкраинФорм
2025-02-24T19:42:55Z
Звільнений харківець розповів про втрату 50 кілограмів ваги у полоні
УкраинФорм
2025-02-24T19:30:04Z
На концерті співачки-путіністки Олени Ваєнги померла фанатка
GlavRed
2025-02-24T23:48:05Z
Яке взуття купити на весну 2025: підказки фешн-блогерів
GlavRed
2025-02-24T23:27:18Z
MOLODI розкрили ім'я відомого співака, який покинув гурт: "Нам було трохи образливо"
24tv
2025-02-24T22:36:51Z
Мода 2025 року – що носити, щоб бути в тренді цього сезону
GlavRed
2025-02-24T22:27:31Z
Алла Пугачова публічно висловилася про Крістіну Орбакайте - причина
GlavRed
2025-02-24T21:27:30Z
Померла американська соул-співачка Роберта Флек
УкраинФорм
2025-02-24T21:06:50Z
Легендарний виступ Яремчука, Зінкевича й Івасюка можна переглянути в кольорі: як він виглядає
24tv
2025-02-24T20:57:44Z
5 неймовірних фільмів про Україну, від яких йдуть мурахи по шкірі
24tv
2025-02-24T20:36:22Z
Відпочинок за кордоном і виступ в Куршевелі: де зараз Юлія Саніна та її чоловік Валерій Бебко
24tv
2025-02-24T20:27:46Z
Міноборони визначило місце під майбутній полігон, де тестуватимуть нові технології розмінування
УкраинФорм
2025-02-24T23:42:44Z
Журналістка розповіла, за що можуть забрати субсидію
Политека
2025-02-24T23:06:31Z
Від імені голови Дубенської РДА шахраї просять кошти для війська
InternetUA
2025-02-24T23:01:30Z
День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ 2025: історія свята
ZN UA
2025-02-24T22:33:28Z
Оформлення землі у спадок: що потрібно знати про земельні паї
Хвиля
2025-02-24T21:36:40Z
"Поводиться, як із реквізитом". Маска розкритикували за те, що кинув сина самого в публічному місці
InternetUA
2025-02-24T20:48:57Z
Безіменні і ненагороджені. Про них у цей день
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T20:48:47Z
Треба встигнути: коли призупинятимуть допуск учасників мультитесту до ТЕЦ
24tv
2025-02-24T20:39:40Z
Дружина Кирила Буданова вийшла у світ уперше після отруєння - який вигляд має
GlavRed
2025-02-24T20:27:56Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
ВООЗ повідомила, на які хвороби найчастіше скаржаться українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T19:06:48Z
Аналіз на непереносимість лактози: як відбувається та кому потрібен
24tv
2025-02-24T18:18:02Z
Як зберегти жіноче здоров’я
360ua.news
2025-02-24T18:06:50Z
Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися
GlavRed
2025-02-24T17:27:38Z
Стало відомо, яке найкорисніше м’ясо в світі
AgroNews
2025-02-24T17:21:32Z
Ви б ніколи не здогадались: дієтологи розповіли про 7 найкорисніших круп
24tv
2025-02-24T16:51:38Z
Піднімуть настрій за лічені миті: варто спробувати ці 5 неймовірних напоїв
24tv
2025-02-24T16:09:14Z
Жінка спробувала "Оземпік" та розповіла про серйозні побічні ефекти – фото
TSN
2025-02-24T15:33:34Z
Нідерландська Prosus готується купити компанію з доставки їжі Just Eat за €4,1 млрд
InternetUA
2025-02-24T23:01:28Z
Про що йдеться в угоді про корисні копалини між США та Україною — в Axios повідомили деталі
TSN
2025-02-24T22:21:43Z
В Україні змінили порядок створення державних ІТ-систем
Хвиля
2025-02-24T22:15:16Z
У Південній Кореї будують найбільший у світі дата-центр
InternetUA
2025-02-24T22:10:07Z
Україна готується до можливих змін у торгівлі з ЄС та шукає нові ринки збуту
Хвиля
2025-02-24T21:06:35Z
Ціни на масло в Україні та Польщі: де вигідніше купити
Политека
2025-02-24T21:00:39Z
Прожитковий мінімум 2025: які виплати зростуть і кого це торкнеться
VGorode
2025-02-24T20:54:47Z
Долар чи євро: яку валюту вигідніше купувати в 2025 році
24tv
2025-02-24T20:51:34Z
Яблука в Україні знову подорожчали: для українців порівняли ціни у Metro, Auchan та Novus
Хвиля
2025-02-24T20:39:10Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Компанія Volvo Trucks вперше лідирує на ринку Європи
AutoCentre
2025-02-24T19:04:14Z
Гуру водіння обіцяє ідеальне паралельне паркування з допомогою цього 20-секундного трюку
24tv
2025-02-24T18:51:30Z
Ексклюзив за ціною суперкара: представлено найдорожчий у світі мотоцикл
Фокус
2025-02-24T17:33:04Z
Bathurst 12 Hour – як пройшов марафон для пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2025-02-24T16:45:47Z
Діджиталізація замість бійок: Tesla запускає довговочікувану електронну чергу на станціях Supercharger
ITC
2025-02-24T16:31:40Z
Jeep Wrangler отримав спортивну модифікацію Speedster для любителів бездоріжжя
360ua.news
2025-02-24T16:00:53Z
На аукціон виставили раритетний кемпер Alfa Romeo
AutoCentre
2025-02-24T15:04:00Z
Буданов назвав головну умову досягнення стійкого миру в Україні
GlavRed
2025-02-24T23:57:07Z
Суддя, призначений Трампом, відхилив позов АР щодо скасування обмежень Білого дому проти журналістів
УкраинФорм
2025-02-24T23:51:20Z
Сербія помилково проголосувала за резолюцію щодо України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T23:45:17Z
США мають намір укласти кілька економічних угод з РФ
1News
2025-02-24T23:45:09Z
США тиснуть на Україну щодо копалин, щоб Київ не встиг побачити американської угоди з РФ – Милованов
ZN UA
2025-02-24T23:37:59Z
Один із найбільших НПЗ Росії зупинив роботу після атаки дронів – Reuters
GlavRed
2025-02-24T23:36:50Z
Світові лідери після саміту у Києві зробили символічне фото на фоні "Батьківщини-Мати"
24tv
2025-02-24T23:36:41Z
Олег Ляшко розлучається з дружиною після 26 років разом
GlavRed
2025-02-24T23:27:58Z
Штати в ООН: Для Росії й України настав час зробити важкий вибір та припинити війну
УкраинФорм
2025-02-24T23:27:48Z