MY.UAНовини
Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти
Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти

Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти

Протягом багатьох років археологи ведуть пошуки могили легендарного полководця, але ще жодна спроба не увінчалася успіхом.

Смерть Олександра Македонського 323 року до н. е. породила одну з найбільших загадок в археології. Досі дослідники ведуть суперечки про те, де ж насправді був похований легендарний полководець, висуваючи найрізноманітніші версії з приводу розташування його могили — від Македонії до Єгипту.

За роки пошуків гробниця Александра Макендонського набула майже міфічного статусу, що впродовж багатьох років полонить багатьох археологів.

Але чи існують якісь зрушення в пошуках гробниці великого полководця? Калліопа Лімнеос-Папакоста, директор і засновник Грецького дослідницького інституту олександрійської цивілізації, який наразі веде розкопки в Олександрії в Єгипті, вважає, що вона близька до мети.

Імперія Олександра Македонського включала завойовані ним території від Греції до Індії та Вавилона
Фото: Getty Images

За словами дослідниці, гробниця царя Олександра може бути захована під вулицями сучасної Олександрії, на перетині двох стародавніх магістралей. Інтригуюча елліністична статуя та інші ознаки стародавніх кварталів відповідного періоду вказують на дуже перспективне місце.

"Я перебуваю на перехресті, і я вірю, що у мене більше можливостей знайти гробницю, ніж у будь-кого іншого", — каже Лімнеос-Папакоста.

Чому знайти гробницю Олександра Македонського так складно

Одна з причин, через яку гробницю досі не знайдено, полягає в тому, що тіло Олександра переміщували, і тому він був похований не один раз.

Крім того, історичні записи про гробницю мізерні і часто були написані через сотні років після описуваних у них подій. Кожне з цих джерел мало політичний порядок денний або упередженість, каже Пол Картледж, заслужений професор грецької культури Кембриджського університету.

Складність ускладнюється тим, що немає чітких зображень гробниці, які могли б послужити орієнтиром для археологічних пошуків, додає професор грецької культури Кембриджського університету Сондерс.

Нарешті, сучасне місто Олександрія було значною мірою збудоване поверх первісного.

"Сучасна Александрія, особливо центр міста, була побудована повністю над стародавніми пам'ятками. Наприклад, під час будівництва нових будинків було виявлено античний театр. Також були знайдені катакомби", — кажуть експерти.

Щоб знайти гробницю, археологам довелося б розкопувати місця, де сьогодні живуть і працюють люди, а це непросто зробити без вагомих доказів того, що під землею знаходиться щось важливе.

Що відомо про смерть і поховання Олександра Македонського

Давньоєгипетський філософ Плутарх писав, що Олександр Македонський помер у віці 32 років 10-11 червня 323 року до н. е. у Вавилоні (сучасний Ірак).

Серед причин смерті полководця називають тиф, малярію, отруєне вино, а інші стверджують, що на нього було скоєно замах.

Незалежно від того, що вбило Александра, його тіло було муміфіковано. Птолемей I Сотер, македонський грецький полководець, який був близьким другом і охоронцем Олександра, зіграв важливу роль у переміщенні тіла.

"Його труп доставили шляхом через Близький Схід, через територію нинішнього Іраку в нинішню Сирію. Звідти протягом двох років тіло мало подолати майже 1600 кілометрів до Єгипту", — розповідає Картледж.

Македонський помер у віці 32 років 10-11 червня 323 року до н. е. у Вавилоні
Фото: Wikipedia

У Птолемея була своя мета: Олександр не залишив явного політичного спадкоємця (хоча його дружина Роксана була вагітна його сином, і в нього міг бути незаконнонароджений спадкоємець), і будівництво гробниці для Олександра було способом закріпити позицію Птолемея як законного спадкоємця македонського царя, каже Картледж.

Тіло Олександра відправили до Єгипту — в Долину царів поблизу Луксора, де було поховано багато фараонів Нового царства, а в цей час будувалося нещодавно засноване місто Олександрія.

"У 305 році до нашої ери, через 18 років після його смерті, труп Олександра доставили в Олександрію, де на той час уже було побудовано королівський двір, палац і музей. Могила Олександра стала б свого роду "вінцем" для міста, що будується", — вважає історик.

Кілька десятиліть по тому грецький географ Страбон повідомив, що Птоломей IV Філопатор, четвертий фараон птоломеївського Єгипту і правнук Птоломея I, перевіз тіло Олександра в його останнє задокументоване місце спочинку: Сома, великий мавзолей Олександрії.

Усипальниця царя все ще перебувала там 300 років потому, коли перший римський імператор Август (правив з 27 року до н. е. до 14 року н. е.) відвідав Олександрію. Після цього в історичних записах гробниця не згадується протягом сотень років.

"З історичних записів гробниця зникає приблизно в 500 році н. е.", — підкреслює експерт.

Великі прогалини в хронології

Саме ці прогалини в історичних записах і стали основою для спекуляцій і теорій змови.

Професор Сондерс вважає такі прогалини в історії досить дивними.

"Лише через 300 років після смерті Александра ми отримуємо відомості про гробницю. Що ж сталося за цей час?" — задається питанням Сондерс.

Упродовж сотень років гробниця Александра Македонського була місцем паломництва в стародавньому середземноморському світі, і тоді її місце розташування не було секретним.

Тож цілком можливо, що ніхто не потрудився описати місце розташування гробниці, тому що всі знали, де вона розташована. Крім того, можливо, існувало суперництво між християнами, які стікалися до гробниці Христа, і язичниками, які поклонялися гробниці Олександра. Тому, щойно християнство взяло гору, отці Церкви, можливо, "подбали про те, щоб сліди гробниці було видалено/пошкоджено/зруйновано, щоб гробниця Христа стала головним центром паломництва в стародавньому світі", — припускає Сондерс.

У стародавньому світі могила Олександра Македонського була місцем паломництва
Фото: Live Science

Лімнеос-Папакоста вважає, що місцезнаходження гробниці могло бути загублено під час Олександрійського хрестового походу 1365 року, який зруйнував місто, хоча жодні історичні записи не вказують на те, що гробницю або тіло було знищено, каже вчена. Однак одна з версій пов'язана з культом поклоніння, що виник навколо Олександра Македонського. Хоча він нібито згас тисячі років тому, в Олександрії могли залишитися люди, які під час хрестового походу відчували себе зобов'язаними захищати останки Олександра від прибуваючих хрестоносців, які зневажали поклоніння язичницьким богам.

"Я вважаю, що священство, яке оточувало культ Олександра, захищало гробницю. Його вважали богом, і вони намагалися захистити його, коли зрозуміли, що християни готуються до руйнування міста. Я вважаю, що вони сховали його тіло і саркофаг", — каже дослідниця.

Оскільки останнє відоме місце спочинку Олександра Македонського було в Олександрії, більшість дослідників сходяться на думці, що його гробниця, найімовірніше, захована десь у єгипетському місті. Але де саме в Олександрії — це питання.

У Лімнеос-Папакости є одна теорія. Під час розкопок у 2009 році вона виявила скульптуру царя Олександра. За словами Лімнеос-Папакости, топографічні карти і стародавні джерела вказують на те, що місце, де було знайдено статую, розташоване недалеко від місця, де колись розташовувалася його гробниця, і відтоді її команда веде розкопки в цьому районі...

Пошуки під водою

Інші ж вважають, що Лімнеос-Папакоста напала на хибний слід, який не приведе її до гробниці Александра.

Наприклад, Картледж припускає, що тіло Олександра Македонського має перебувати у великому мавзолеї, який був частиною королівського комплексу. При цьому він вважає, що королівські покої розташовувалися зовсім в іншому місці, а не там, де шукає Лімнеос-Папакоста.

"Мавзолей Августа в Римі повністю видно. Чому ж мавзолей Олександра не видно? Проста відповідь полягає в тому, що Олександрійський Брухеум (квартал в Олександрії), де розташовувалися царські покої, примикав до моря", — каже експерт.

Згодом рівень моря піднявся на кілька метрів, тому більша частина історичного міста, включно з царськими кварталами, ймовірно, опинилися під водою.

Останніми роками дайвери досліджували берегову лінію міста і знайшли фрагменти, які можуть належати стародавнім спорудам.

Але навіть якщо мавзолей буде знайдений, немає жодної гарантії, що всередині виявиться тіло.

"Якщо тільки тіло Олександра Македонського не було міцно запечатано в труні, інакше його могли з'їсти акули", — додає експерт.

Район Мазарита

Сондерс вважає, що гробниця все ще перебуває на суші, найімовірніше, під галасливими вулицями сучасного Мазаріта — району, який колись був центром стародавнього міста і в якому розташовувалися його палаци.

"Якщо тільки нові будівельні проєкти не вимагатимуть знесення будівель і розчищення території до глибокого рівня, її навряд чи виявлять. Для мене просто немислимо, що усипальниця може перебувати десь іще", — зазначає Сондерс.

Інші ж дотримуються думки, що гробниця Олександра Македонського може бути виявлена випадково, а не в рамках масштабних археологічних розкопок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Прихований майнінг криптовалют: експерти розповіли, як захистити свої гаджети від шахраїв
Политека
2025-02-15T21:27:42Z
Виявлено новітній вірус, який краде дані з фото на смартфонах
InternetUA
2025-02-15T21:07:18Z
В Антарктиді знайдено справжню «кліматичну бомбу» для планети
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T21:00:36Z
Найепічніша битва на Землі: стародавні мегалодони рвали один одного на частини в доісторичному океані
Фокус
2025-02-15T20:51:03Z
Два мегаполіси занурюються під товщу води: рівень світового океану підніметься ще сильніше
Фокус
2025-02-15T19:42:54Z
WhatsApp виявив уразливість що дозволяє атакувати через групові чати
360ua.news
2025-02-15T19:21:03Z
Apple тестує інноваційний складаний iPhone з двома дисплеями
InternetUA
2025-02-15T19:03:11Z
Samsung порадувала власників бюджетних смартфонів Galaxy
InternetUA
2025-02-15T18:16:00Z
Україна створила дрон, що може занурюватися під воду: Forbes описали загрозу такої "іграшки"
24tv
2025-02-15T18:15:13Z
Ось що спричиняє зраду: наука називає конкретні фактори
24tv
2025-02-15T19:42:56Z
Без яєць та випічки: готуємо "хайповий" дубайський тірамісу
24tv
2025-02-15T19:24:20Z
Ракам – заслужені нагороди, Стрільцям – розчарування: гороскоп Таро на 16 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-15T18:48:23Z
Чи варто присідати перед дорогою: звідки з'явився цей забобон
24tv
2025-02-15T17:30:51Z
Дракону – перспективи, Бику – виклики: гороскоп на тиждень для всіх знаків китайського зодіаку
Telegraf
2025-02-15T17:12:26Z
Їх не можна ігнорувати: 4 ознаки того, що безлад "захопив" вашу кухню
24tv
2025-02-15T16:30:36Z
Це можете бути саме ви – 2 знаки зодіаку, які сьогодні матимуть пристрасну ніч
24tv
2025-02-15T15:09:49Z
Гороскоп на 16 лютого: везіння з грошима в Овнів, вдалі покупки у Раків
Telegraf
2025-02-15T15:00:16Z
Кава McDonald's стала причиною найзнаменитішої судової справи: пенсіонерка "віджала" $2,7 млн
Знай
2025-02-15T14:51:36Z
Рятувальники дістали тіла трьох дітей, які провалилися під кригу на Одещині
УкраинФорм
2025-02-15T21:12:52Z
В Австрії сирієць напав із ножем на перехожих, один загиблий
УкраинФорм
2025-02-15T20:48:28Z
Суддю з Одещини, який покусав поліцейських, на три місяці позбавили доплат: подробиці
Фокус
2025-02-15T20:30:34Z
Серед загиблих – дитина: стало відомо про перших жертв теракту у Мюнхені
24tv
2025-02-15T19:36:31Z
Наїзд авто на натовп у Мюнхені: у лікарі померли жінка і дворічна дитина
Европейская правда
2025-02-15T19:00:11Z
Чоловік перерахував шахраям 12 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-15T17:31:08Z
На Хмельниччині засуджено трьох медиків, які брали хабарі для «мсекині» Крупи
Украина Криминальная
2025-02-15T17:03:40Z
У російських огірках знайшли пестициди
AgroNews
2025-02-15T16:45:12Z
Атака дрона на ЧАЕС: верхолази заповнюють пустоти арки укриття вогнегасними речовинами
УкраинФорм
2025-02-15T16:27:07Z
Реал проявляє інтерес до Субіменді
Football.ua
2025-02-15T21:30:35Z
Лідер "Реала" може отримати тривалу дискваліфікацію за образу судді
ZN UA
2025-02-15T21:28:58Z
Тер Штеген прокоментував повернення на поле
Football.ua
2025-02-15T21:01:39Z
Названо термін можливого контракту Кунде з Барселоною
Football.ua
2025-02-15T20:30:27Z
Лаціо — Наполі 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-15T20:30:09Z
Бенфіка з Трубіним здобула "суху" перемогу над Санта-Кларою
Football.ua
2025-02-15T20:19:31Z
АПЛ. Успіхи «Арсенала» Зінченка, «Борнмута» Забарного, «Евертона» Миколенка, «Брентфорда» Ярмолюка
УкраинФорм
2025-02-15T20:18:45Z
"Я сказав самому собі": зірка Реала прокоментував інцидент під час матчу у Ла Лізі
24tv
2025-02-15T20:12:59Z
Евертон із Миколенком обіграв Крістал Пелес
Football.ua
2025-02-15T19:52:51Z
"Найважчий день у 2025": у DeepState заявили, що росіяни суттєво посилили атаки
Фокус
2025-02-15T21:30:49Z
Частину України охопила повітряна тривога: де є загроза "Шахедів", ракет і КАБів
TSN
2025-02-15T21:06:55Z
Найважчий день у 2025 році: у Генштабі розповіли про ситуацію на фронті
24tv
2025-02-15T21:06:17Z
У Києві продається ресторан Миколи Тищенка
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T21:00:55Z
Генштаб заявив про 250 боєзіткнень з початку доби
1News
2025-02-15T21:00:29Z
Ситуація на Краматорському напрямку: де наступав ворог та чи досяг успіху
TSN
2025-02-15T19:36:57Z
Росія розпочала чергову атаку "Шахедами": де рухаються ворожі дрони
24tv
2025-02-15T19:36:38Z
ЗСУ звільнили Піщане: Бутусов повідомив про ситуацію під Покровськом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T19:09:01Z
ЗСУ провели зухвалу операцію під Покровськом: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T18:12:50Z
Заснований на реальних подіях: новий серіал Netflix, який варто подивитися на вихідних
24tv
2025-02-15T20:42:53Z
Кошовий розповів про проблеми з 17-річною донькою
GlavRed
2025-02-15T20:27:25Z
Стрижки для жінок з круглим обличчям: вони ідеальні для тонкого волосся
24tv
2025-02-15T19:36:30Z
Неочікуваний дует Тіни Кароль і SadSvit, прем'єра від Klavdia Petrivna: найкращі музичні новинки
24tv
2025-02-15T19:03:30Z
Репер OTOY розсекретив свою обраницю та зізнався їй у коханні
24tv
2025-02-15T17:42:15Z
Який денім буде в моді у 2025 році: добірка найстильніших варіантів
24tv
2025-02-15T17:21:54Z
Куди сходити у Києві протягом тижня 17-23 лютого: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T17:03:10Z
Тіна Кароль і SadSvit презентують постапокаліптичну пісню «МИ»
Storyboom
2025-02-15T16:51:17Z
Олег Винник розізлив українців концертом у Празі з російськомовними хітами під час війни
TSN
2025-02-15T15:36:59Z
Ілон Маск став батьком втринадцяте
InternetUA
2025-02-15T19:40:52Z
Фінські розробники представили перший вітчизняний бойовий корвет класу Pohjanmaa
InternetUA
2025-02-15T19:27:30Z
Відмінникам більше не вручатимуть медалі: як збираються винагороджувати за успіхи у навчанні
Знай
2025-02-15T19:12:28Z
Є лічені хвилини на завдання: відео бойової роботи оборонців Харківщини
24tv
2025-02-15T19:00:47Z
Відстрочка для студентів з 1 березня: кого можуть мобілізувати
Политека
2025-02-15T18:42:35Z
Боєприпаси, бронетехніка і ППО: Зеленський і директор Rheinmetall обговорили розширення співпраці
УкраинФорм
2025-02-15T17:54:59Z
Українцям платитимуть подвійні пенсії: чиї гаманці стануть удвічі товщі
Знай
2025-02-15T17:36:16Z
Американська блогерка таємно народила Маску тринадцяту дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T17:36:15Z
150 літаків F-16 та 25 ППО Patriot вистачить, але потрібно ще дещо: Світан про заяву президента
24tv
2025-02-15T17:33:30Z
Фахівці пояснили, чому телефон прикладають до лівого вуха, а не до правого
InternetUA
2025-02-15T20:19:03Z
Як і де можна зробити безкоштовне МРТ та КТ
24tv
2025-02-15T18:18:38Z
Україна отримала 30 мобільних рентген-систем від Південної Кореї
360ua.news
2025-02-15T13:00:51Z
Чи треба вам худнути: відповість дасть ІМТ
24tv
2025-02-15T12:48:21Z
Прості способи зберегти молодість вашого мозку
TSN
2025-02-15T12:48:15Z
Встановили два фактори, які можуть збільшувати термін вагітності
24tv
2025-02-15T12:36:46Z
Готуємо газон до весни: 5 важливих кроків для догляду
24tv
2025-02-15T12:36:43Z
Топ продуктів, що зневоднюють шкіру і призводять до появи зморщок
TSN
2025-02-15T11:06:33Z
Лікарі назвали найкращий чай, який варто пити щодня
24tv
2025-02-15T09:18:32Z
Rheinmetall готовий будувати в Україні третій завод
iPress
2025-02-15T21:07:14Z
Квитанції за комуналку: експерти пояснили, скільки часу їх потрібно зберігати
Политека
2025-02-15T21:01:56Z
Пенсії під загрозою: українцям вказали на головні проблеми пенсійної реформи
Хвиля
2025-02-15T20:30:20Z
Пенсія при зарплаті 7000 гривень: українцям розрахували точні цифри
Политека
2025-02-15T20:27:50Z
Кому в Україні можна дарувати сільгоспземлю
24tv
2025-02-15T20:06:54Z
Популярні фрукти значно виросли в ціні: стало відомо, скільки доведеться заплатити українцям
Политека
2025-02-15T20:00:05Z
Ціни на каву рекордно злетіли: чи варто чекати зниження в 2025 році
Хвиля
2025-02-15T19:09:46Z
Де в Україні найдорожчий проїзд у громадському транспорті: перелік міст
Политека
2025-02-15T19:00:20Z
Чи загрожує націоналізація Sense Bank компенсацією у 1 млрд доларів
360ua.news
2025-02-15T18:42:51Z
Жовте коло з трьома крапками: що означає цей знак для автомобілістів
ТСН
2025-02-15T20:36:26Z
У січні українці придбали понад 3600 електромобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-02-15T19:15:54Z
Чому не варто наносити воду на кузов авто перед піною: водії будуть здивовані
GlavRed
2025-02-15T18:27:55Z
Топ-5 найдешевших нових автомобілів в Україні на початок 2025 року
ТСН
2025-02-15T15:27:17Z
Якими були найперші джипи
AutoCentre
2025-02-15T13:12:14Z
Визначено найнадійніші вживані автомобілі віком до 3 років
Фокус
2025-02-15T09:21:42Z
Volkswagen готує новий електрокросовер за 30 тисяч євро
AutoCentre
2025-02-15T08:03:09Z
ТОП-5 помилок при виборі акумулятора для легкових автомобілів
AutoSite
2025-02-15T05:47:00Z
Маск планує побудувати тунелі в Дубаї
InternetUA
2025-02-15T05:04:57Z
Європа не хоче бути осторонь: на Мюнхенській конференції обговорюють учасників перемовин
24tv
2025-02-15T21:33:24Z
Трамп "розбудив" Європу: які виклики має подолати Євросоюз через зміну політики США
24tv
2025-02-15T21:24:37Z
Рубіо в розмові з Лавровим підтвердив намір Трампа покласти край війні в Україні
УкраинФорм
2025-02-15T21:24:02Z
Ініціатива з надання Україні боєприпасів буде продовжена - президент Чехії
УкраинФорм
2025-02-15T21:12:37Z
США вимагають, аби Європа надала зброю і війська післявоєнній Україні – FT
iPress
2025-02-15T21:07:05Z
Команди України та США почали працювати над мирним планом – Зеленський
ZN UA
2025-02-15T21:06:14Z
Україна розраховує на підтримку Китаю у Радбезі ООН - Сибіга
УкраинФорм
2025-02-15T21:03:12Z
США попросили європейських союзників заповнити «анкету» щодо гарантій безпеки України - Стубб
УкраинФорм
2025-02-15T20:54:53Z
Перехід на літній час в Україні: Зеленський не підписав закон, деталі
Фокус
2025-02-15T20:51:56Z