MY.UAНовини
Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти
Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти

Загадка могили Олександра Македонського: чому археологи вже не сподіваються її знайти

Протягом багатьох років археологи ведуть пошуки могили легендарного полководця, але ще жодна спроба не увінчалася успіхом.

Смерть Олександра Македонського 323 року до н. е. породила одну з найбільших загадок в археології. Досі дослідники ведуть суперечки про те, де ж насправді був похований легендарний полководець, висуваючи найрізноманітніші версії з приводу розташування його могили — від Македонії до Єгипту.

За роки пошуків гробниця Александра Макендонського набула майже міфічного статусу, що впродовж багатьох років полонить багатьох археологів.

Але чи існують якісь зрушення в пошуках гробниці великого полководця? Калліопа Лімнеос-Папакоста, директор і засновник Грецького дослідницького інституту олександрійської цивілізації, який наразі веде розкопки в Олександрії в Єгипті, вважає, що вона близька до мети.

Імперія Олександра Македонського включала завойовані ним території від Греції до Індії та Вавилона
Фото: Getty Images

За словами дослідниці, гробниця царя Олександра може бути захована під вулицями сучасної Олександрії, на перетині двох стародавніх магістралей. Інтригуюча елліністична статуя та інші ознаки стародавніх кварталів відповідного періоду вказують на дуже перспективне місце.

"Я перебуваю на перехресті, і я вірю, що у мене більше можливостей знайти гробницю, ніж у будь-кого іншого", — каже Лімнеос-Папакоста.

Чому знайти гробницю Олександра Македонського так складно

Одна з причин, через яку гробницю досі не знайдено, полягає в тому, що тіло Олександра переміщували, і тому він був похований не один раз.

Крім того, історичні записи про гробницю мізерні і часто були написані через сотні років після описуваних у них подій. Кожне з цих джерел мало політичний порядок денний або упередженість, каже Пол Картледж, заслужений професор грецької культури Кембриджського університету.

Складність ускладнюється тим, що немає чітких зображень гробниці, які могли б послужити орієнтиром для археологічних пошуків, додає професор грецької культури Кембриджського університету Сондерс.

Нарешті, сучасне місто Олександрія було значною мірою збудоване поверх первісного.

"Сучасна Александрія, особливо центр міста, була побудована повністю над стародавніми пам'ятками. Наприклад, під час будівництва нових будинків було виявлено античний театр. Також були знайдені катакомби", — кажуть експерти.

Щоб знайти гробницю, археологам довелося б розкопувати місця, де сьогодні живуть і працюють люди, а це непросто зробити без вагомих доказів того, що під землею знаходиться щось важливе.

Що відомо про смерть і поховання Олександра Македонського

Давньоєгипетський філософ Плутарх писав, що Олександр Македонський помер у віці 32 років 10-11 червня 323 року до н. е. у Вавилоні (сучасний Ірак).

Серед причин смерті полководця називають тиф, малярію, отруєне вино, а інші стверджують, що на нього було скоєно замах.

Незалежно від того, що вбило Александра, його тіло було муміфіковано. Птолемей I Сотер, македонський грецький полководець, який був близьким другом і охоронцем Олександра, зіграв важливу роль у переміщенні тіла.

"Його труп доставили шляхом через Близький Схід, через територію нинішнього Іраку в нинішню Сирію. Звідти протягом двох років тіло мало подолати майже 1600 кілометрів до Єгипту", — розповідає Картледж.

Македонський помер у віці 32 років 10-11 червня 323 року до н. е. у Вавилоні
Фото: Wikipedia

У Птолемея була своя мета: Олександр не залишив явного політичного спадкоємця (хоча його дружина Роксана була вагітна його сином, і в нього міг бути незаконнонароджений спадкоємець), і будівництво гробниці для Олександра було способом закріпити позицію Птолемея як законного спадкоємця македонського царя, каже Картледж.

Тіло Олександра відправили до Єгипту — в Долину царів поблизу Луксора, де було поховано багато фараонів Нового царства, а в цей час будувалося нещодавно засноване місто Олександрія.

"У 305 році до нашої ери, через 18 років після його смерті, труп Олександра доставили в Олександрію, де на той час уже було побудовано королівський двір, палац і музей. Могила Олександра стала б свого роду "вінцем" для міста, що будується", — вважає історик.

Кілька десятиліть по тому грецький географ Страбон повідомив, що Птоломей IV Філопатор, четвертий фараон птоломеївського Єгипту і правнук Птоломея I, перевіз тіло Олександра в його останнє задокументоване місце спочинку: Сома, великий мавзолей Олександрії.

Усипальниця царя все ще перебувала там 300 років потому, коли перший римський імператор Август (правив з 27 року до н. е. до 14 року н. е.) відвідав Олександрію. Після цього в історичних записах гробниця не згадується протягом сотень років.

"З історичних записів гробниця зникає приблизно в 500 році н. е.", — підкреслює експерт.

Великі прогалини в хронології

Саме ці прогалини в історичних записах і стали основою для спекуляцій і теорій змови.

Професор Сондерс вважає такі прогалини в історії досить дивними.

"Лише через 300 років після смерті Александра ми отримуємо відомості про гробницю. Що ж сталося за цей час?" — задається питанням Сондерс.

Упродовж сотень років гробниця Александра Македонського була місцем паломництва в стародавньому середземноморському світі, і тоді її місце розташування не було секретним.

Тож цілком можливо, що ніхто не потрудився описати місце розташування гробниці, тому що всі знали, де вона розташована. Крім того, можливо, існувало суперництво між християнами, які стікалися до гробниці Христа, і язичниками, які поклонялися гробниці Олександра. Тому, щойно християнство взяло гору, отці Церкви, можливо, "подбали про те, щоб сліди гробниці було видалено/пошкоджено/зруйновано, щоб гробниця Христа стала головним центром паломництва в стародавньому світі", — припускає Сондерс.

У стародавньому світі могила Олександра Македонського була місцем паломництва
Фото: Live Science

Лімнеос-Папакоста вважає, що місцезнаходження гробниці могло бути загублено під час Олександрійського хрестового походу 1365 року, який зруйнував місто, хоча жодні історичні записи не вказують на те, що гробницю або тіло було знищено, каже вчена. Однак одна з версій пов'язана з культом поклоніння, що виник навколо Олександра Македонського. Хоча він нібито згас тисячі років тому, в Олександрії могли залишитися люди, які під час хрестового походу відчували себе зобов'язаними захищати останки Олександра від прибуваючих хрестоносців, які зневажали поклоніння язичницьким богам.

"Я вважаю, що священство, яке оточувало культ Олександра, захищало гробницю. Його вважали богом, і вони намагалися захистити його, коли зрозуміли, що християни готуються до руйнування міста. Я вважаю, що вони сховали його тіло і саркофаг", — каже дослідниця.

Оскільки останнє відоме місце спочинку Олександра Македонського було в Олександрії, більшість дослідників сходяться на думці, що його гробниця, найімовірніше, захована десь у єгипетському місті. Але де саме в Олександрії — це питання.

У Лімнеос-Папакости є одна теорія. Під час розкопок у 2009 році вона виявила скульптуру царя Олександра. За словами Лімнеос-Папакости, топографічні карти і стародавні джерела вказують на те, що місце, де було знайдено статую, розташоване недалеко від місця, де колись розташовувалася його гробниця, і відтоді її команда веде розкопки в цьому районі...

Пошуки під водою

Інші ж вважають, що Лімнеос-Папакоста напала на хибний слід, який не приведе її до гробниці Александра.

Наприклад, Картледж припускає, що тіло Олександра Македонського має перебувати у великому мавзолеї, який був частиною королівського комплексу. При цьому він вважає, що королівські покої розташовувалися зовсім в іншому місці, а не там, де шукає Лімнеос-Папакоста.

"Мавзолей Августа в Римі повністю видно. Чому ж мавзолей Олександра не видно? Проста відповідь полягає в тому, що Олександрійський Брухеум (квартал в Олександрії), де розташовувалися царські покої, примикав до моря", — каже експерт.

Згодом рівень моря піднявся на кілька метрів, тому більша частина історичного міста, включно з царськими кварталами, ймовірно, опинилися під водою.

Останніми роками дайвери досліджували берегову лінію міста і знайшли фрагменти, які можуть належати стародавнім спорудам.

Але навіть якщо мавзолей буде знайдений, немає жодної гарантії, що всередині виявиться тіло.

"Якщо тільки тіло Олександра Македонського не було міцно запечатано в труні, інакше його могли з'їсти акули", — додає експерт.

Район Мазарита

Сондерс вважає, що гробниця все ще перебуває на суші, найімовірніше, під галасливими вулицями сучасного Мазаріта — району, який колись був центром стародавнього міста і в якому розташовувалися його палаци.

"Якщо тільки нові будівельні проєкти не вимагатимуть знесення будівель і розчищення території до глибокого рівня, її навряд чи виявлять. Для мене просто немислимо, що усипальниця може перебувати десь іще", — зазначає Сондерс.

Інші ж дотримуються думки, що гробниця Олександра Македонського може бути виявлена випадково, а не в рамках масштабних археологічних розкопок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сибіга зустрівся з Рубіо та Гремом, склад делегацій від РФ та України: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:42:08Z
ISW: Перед переговорами в Стамбулі Кремль повторив основні вимоги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:15:36Z
Рахункова палата пояснила, навіщо оподатковувати доходи полонених росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:39:50Z
Генсек НАТО повідомив, коли очікувати прогрес у мирному врегулюванні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:06:45Z
WP: Зеленський хотів скасувати переговори з РФ у Стамбулі. Хто втрутився в процес?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:36:52Z
Сибіга зустрівся з Рубіо в Анталії перед переговорами з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:18:27Z
Президент Бразилії просив Путіна зустрітись з Зеленським у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T22:45:30Z
Переговори України та Росії в Стамбулі. Стало відомо, чи доєднається Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:54:26Z
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:06:28Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
15 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:46Z
Дві країни-партнери України розробляють нову далекобійну високоточну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:15:10Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
«Шахеди» масовано атакують західні області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:25Z
Україну накриють дощі, місцями грози: прогноз погоди на 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:00:39Z
На Закарпатті тимчасово зупинять роботу два прикордонні пункти пропуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:30:02Z
Партизани «Атеш» вивели з ладу залізничне обладнання у Смоленській області РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:00:51Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Нові ліміти на перекази з карток з 1 червня: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:15:17Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
У Мексиці сталась автотроща: загинуло більше 20 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:51:55Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z