MY.UAНовини
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

За даними Мін’юсту, на 2024 рік припадає 150,21 тис. зареєстрованих шлюбів і 34,29 тис. розлучень. І хоч перша цифра поменшала на 19% порівняно з позаминулим роком, а друга зросла на 42%, картина виглядає доволі оптимістичною. Однак вона базується лише на даних РАЦС. Коли кореспонденти ВВС додали до показника розлучень дані з Державної судової адміністрації, виявилося, що кількість укладених і розірваних союзів майже зрівнялася: 150,21 тис. шлюбів проти 141,8 тис. розлучень.

Як позначилися три роки війни на українських сім’ях, перед якими викликами опинилися люди, які поєднали свої долі з кохання чи розрахунку, як розподілилися гендерні ролі - у матеріалі Коротко про.

Точка неповернення

Укласти шлюб сьогодні можна навіть онлайн, подавши заяву через «Дію». Процедура розлучення відбувається в реалі, проте і тут все спрощено. Особиста присутність не потрібна, достатньо зробити довіреність на свого представника, який все оформить хоч у РАЦС, хоч в суді. Юристка з Києва Анна Стрижкова каже, що більшість розлучень відбуваються саме у такий спосіб і в судах.

- Через війну багато жінок виїхали за кордон і там побачили, що є краще або просто інше життя. Відчули себе вільними, незалежними, наче вдихнули свіжого повітря, - розповідає Анна. – А ще усвідомили, що за роки подружжя вони більше терпіли, ніж любили. Спільне житло, побут, діти, родичі, знайомі… Не сталося б війни, так би тривало і далі, війна стала початком нового життя. У себе в фесйбуці я проводила опитування про причини розлучень. Більшість підтверджують, що це війна, яка стала точкою неповернення.

Послуги з розірвання шлюбів без особистої присутності сьогодні пропонують багато юристів і юридичних фірм. Анна каже, що тільки до неї за тиждень надходить до десятка запитів на розірвання шлюбу через суд.

- Всі клієнтки – жінки, які за кордоном. За всю практику під час війни було лише декілька історій, коли позивалися чоловіки через те, що знайшли собі в Україні іншу пару або скаржилися, що дружина їм зрадила. І так само небагато випадків, що вистачить пальців на руці порахувати, коли відповідачі (чоловіки) просили суд дати термін на роздуми, бо хотіли зберегти сім’ю.

За словами Анни, реакція більшості чоловіків на бажання жінок розірвати шлюб досить типова: вони або згоджуються, або просто не приходять на судові засідання, боячись, що там їм вручать повістку.

- Хоча в суді ніхто повісток не вручає, але бояться. А далі механізм простий: два засідання, а на третьому суд виносить рішення розлучити пару. Поки війна триватиме, інститут сім’ї перебуватиме в хисткому стані.

Сімейний адвокат Георгій Євменов зазначає, що в його практиці є кейси, коли розлучалися пари, які разом виїхали за кордон.

- Причина - в зміні життєвої ситуації. Наприклад, в Україні чоловік вів який-небудь бізнес, дружина теж десь працювала. А за кордоном годувальник сім’ї - просто біженець, отримує допомогу, сидить без діла, нудиться. У стосунках вилазить те, що раніше приховувалось через обопільну зайнятість.

Про розлучення в Україні юрист каже, що здебільшого причини не змінилися: алкоголь, сімейне насилля, подружня невірність. Щодо останнього, то почастішали позови від військових - не всі мають волю так довго чекати…

А от ділити майно через суди при розлученні стали менше, ніж до війни.

- Чи домовлятися людям стало легше, чи ділити вже нічого, - міркує адвокат.

Він поруч, але не з нею

Однак більшість жінок чекає коханих захисників – віддано і щиро. І це ще один виклик, через який вимушені проходити українські сім’ї.

- До мене звертаються багато жінок, які дочекалися військового у відпустку і не побачили того, кого знали, - каже кандидат психологічних наук Ілона Рашковська. – Одна клієнтка розповідала, як готувалася до зустрічі, купила новий звабливий пеньюар, зробила зачіску, макіяж. Вона сподівалася, що чоловік обніме, як завжди, прямо з порога. А він поріг переступив і, не роздягнувшись, просто сів у коридорі на підлогу. Повертаючись з фронту, чоловіки не повертаються до мирного життя.

Інша клієнтка, за словами психолога, таку ситуацію передбачила.

- Купила на час відпустки путівки у Закарпаття, сподівалася усамітнитися з коханим в спокої, відірвати його від війни. Натомість чоловік весь час «висів» на телефоні, говорив з побратимами і бігав на вокзал, передаючи якісь посилки. Випробування відстанню дійсно важке. Хоча передумови таких конфліктних ситуацій не тільки у війні. А в тому, як люди до неї жили, наскільки були близькими. Війна – це як лакмусовий папірець. Серед моїх друзів є пара, яка до війни вважалась дуже успішною. Він при достатках і при посаді, вона теж досить відома особа. Поїхала через війну за кордон і от повернулася, щоб розлучитися. Каже, заміж вийшла у 18 років і не знала, якими бувають справжні стосунки. А тепер побачила, відчула - і не треба вже ні достатку, ні посад.

Так, як було - вже не буде

Інший блок проблем – це коли чоловіки приходять у відпустку, обнімають дружин, цілують, а у тих на душі тягар - мають радіти, а воно не дуже радіється.

- Такі жінки відкривають свої секрети: я навчилася жити без нього, заробляти, виховувати дітей, я знайшла собі нове коло спілкування. Я вже думаю, що чоловік мені ніби не потрібний, але як його відкинути, коли завтра знову піде в те пекло і може ніколи не повернутися. Така сім’я тримається на почутті обов’язку, вдячності, але саме це вносить у стосунки напругу, бо люди підсвідомо вже одне від одного віддалилися, - зазначає Ілона Рашковська.

Кілька разів психологу довелося працювати і з такими травматичними ситуаціями, коли чоловік свідомо ховається від мобілізації, чим втрачає в очах дружини свою гідність.

- Таких запитів дуже мало, але вони можуть бути прихованими. Пам’ятаю консультацію з жінкою, яка скаржилася, що розривається між емоціями. Вони прожили з чоловіком чимало років, мають дитину. Як людина, як дружина вона за нього боїться, не хоче, щоб загинув. А як українка розуміє, що він повинен іти воювати. На цьому ґрунті в сім’ї виникають скандали, жінка втратила контакт з матір’ю свого чоловіка, бо та шокована її позицією. Психолог зазначає, що з оцим усім – відкритими і прихованими конфліктами, посттравматичними синдромами, психологічними травмами від каліцтва - нам доведеться жити і після війни.

- Розлучення будуть. Зараз декого тримає в шлюбі саме війна. А як люди знову зійдуться, то відчують, що разом не сила жити. Бо так, як було до війни, вже не буде.

«Мені 8 років, я сплю з мамою…»

Війна – це постійний стрес, і навіть якщо ми навчилися з ним миритися, ми постійно відчуваємо цей тиск. Його наслідки можуть бути непередбачувані як щодо дорослих, так і щодо дітей.

- Якщо згадати початок війни, то ніхто тоді не розумів, куди бігти, їхати, сидіти чи лишатися. Цей хаос проживала як вся країна, так і кожна окрема родина. Ми не знаємо, як діяти в хаосі, і можемо діяти інтуїтивно, - каже психолог Катерина Баннова. – Я особисто побачила такі проблеми, коли вела терапевтичні групи для дітей 8-10 років. Виявилося, що через постійний стан тривоги батьки почали брати до себе дітей у ліжко. З фізіологічної точки зору - це недобре. У хлопчика, який спить з мамою, вже може бути ерекція і навіть овуляція, дуже нездорова історія для психіки.

Друге, на що звертає увагу психолог, через тривожність батьки позбавляють дітей особистого простору.

- Діти не мають своїх кімнат. У мене був кейс, коли мама, а це вже в Києві було більш-менш спокійно, не могла відпустити від себе дитину, всюди водила за руку. Через надмірну опіку виникає інша проблема - чоловік і дружина не можуть усамітнися, бояться відправити дитину до бабусі і приділити час одне одному. Так створюється напружена, руйнівна атмосфера, в якій між подружжям немає ласки та турботи.

І дитина це спостерігає, а те, що вона бачить, для неї є нормою, наголошує психолог. Наприклад, у 8 років спати з мамою.

- А ще багато тривожних батьків перестали пускати дітей до школи – переводили на дистанційне навчання, хоча діти мають спілкуватися між собою. Не закінчується війна, діти ростуть, тривожність батьків не минає. Із цього можлива велика кількість проблем, про які ми зараз мало говоримо, але які колись побачимо. Наприклад, синдром дефіциту уваги або гіперактивності у дітей, певні аутичні чи психічні розлади.

Уже не вийти з тої ролі

Найбільше шлюбів (222,9) і найменше розлучень (91) було зафіксовано в перший рік війни, коли був великий добровольчий рух, коли люди поспішали узаконити стосунки, об’єднувалися перед небезпекою. Психолог Яна Невзорова відмічає, що така тенденція зберігається.

- Зі своєї практики я не бачу підстав говорити, що сімейна інституція валиться, ні. Просто продовження війни насамперед вливає на сім’ї, які роз’єднані, бо люди втратили можливість комунікувати звичним способом. Якщо жінка приїжджає із-за кордону до чоловіка на побачення або чоловік є волонтером, має змогу виїздити і бачитися з дітьми, то в цих родинах все більш-менш добре, - каже Яна.

При цьому психолог звертає увагу на певні моменти, які внесли корективи в життя таких сімей.

- Жінка перебрала на себе функції, які раніше виконував чоловік. Вона починає розуміти, що це їй під силу, що вона здатна на більше, ніж була. Коли сім’я об’єднується на певний період, чоловік усвідомлює, що потреба в ньому вже не така велика, як колись. І для нього це певний стрес: дружина багато з чим справляється без нього. Саме з таким до мене найчастіше приходять жінки і розповідають про переживання своїх чоловіків. Вони турбуються, коли бачать, що чоловіків не влаштовує така їх самостійність і вони знову намагаються вирішити за них їх проблеми.

Психолог зазначає, що чоловіки здебільшого досі мають упередженість до психологів, бо вважають, що проявлять слабкість, коли розкриються.

- Хоча насправді все навпаки. Саме людина, яка здатна попросити допомоги, має неабияку силу. Доказом цього є те, що чоловіки, які пройшли війну, частіше приходять до психолога, ніж цивільні, - відмічає Яна Невзорова. – Щодо збереження сім’ї, то в подальшому важливо, щоб це була державна політика. Мають бути розроблені певні програми для пошуку гендерного балансу, створені групові підтримуючі об’єднання жінок, щоб проблеми можна було обговорити в колі однодумців.

Бо витягувати ситуацію теж доведеться жінкам. Війна повернула їх до природних ролей – берегині дітей та домашнього вогнища, але й змусила взяти на себе частку чоловічої ролі. Жінка її виконує і вже не зможе з тої ролі вийти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
Что делать, если домашний Wi-Fi плохо работает: обратите внимание на некоторые предметы – они мешают
TSN
2025-02-22T17:21:47Z
В египетской пирамиде обнаружили то, что люди научились получать всего 200 лет назад
TSN
2025-02-22T17:21:41Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
За нападение на ТЦК - 180 тысяч штрафа: суд начал оформлять наказания
Знай
2025-02-22T16:30:43Z
В Житомире отчим ударил 7-летнего пасынка ногой в лицо: подробности
TSN
2025-02-22T16:21:14Z
Ужасный пожар в Житомирской области унес жизни четырех человек: среди погибших есть дети
TSN
2025-02-22T16:06:55Z
Трагедия в Житомирской области: погибла семья с двумя детьми
Comments UA
2025-02-22T15:54:30Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
По украинцам решили ударить заоблачными тарифами на воду: подорожание в 2,5 раза
Знай
2025-02-22T17:30:53Z
Гороскоп на воскресенье 23 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
«Военным ВСУ на подвале угрожали расстрелом за нежелание воевать»: что известно
Comments UA
2025-02-22T15:30:51Z
Россияне не хотят обменивать пленных морпехов и бойцов "Азова": в Коордштабе назвали причину
ZN UA
2025-02-22T15:25:18Z
Партизаны рассказали об акции в двух городах Крыма
Корреспондент
2025-02-22T14:39:01Z
Вышел из укрытия – получил адский подарок: бойцы ВСУ ликвидировали расчет БПЛА врага
TSN
2025-02-22T13:36:22Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
ВСУ испытали логистическо-эвакуационную платформу "Воля-Е" – видео
Лига
2025-02-22T18:03:49Z
Часть пенсионеров должна подать заявление на пересчет пенсии: появилось предупреждение
Политека
2025-02-22T18:03:31Z
Треть норвежцев боятся войны
Европейская правда
2025-02-22T17:49:39Z
Россия готовится к массированному удару по Украине: сколько самолетов снаряжено
Comments UA
2025-02-22T17:45:32Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Какая пища сбивает давление: лучшие продукты, рекомендуемые кардиологами
TSN
2025-02-22T14:21:09Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Пенсионный фонд проводит инвентаризацию пенсий: кто может потерять значительную часть выплат
Политека
2025-02-22T17:03:40Z
Пенсия без стажа: сколько получат украинцы, никогда не работавшие официально
Политека
2025-02-22T16:30:39Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T20:27:28Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T20:03:41Z
​Маск назвал фейком информацию о якобы отключении Starlink Украине
Апостроф
2025-02-22T20:03:27Z
Зять Орбана хочет купить Raiffeisen у РФ. Банк слухи не опровергает
Лига
2025-02-22T20:00:26Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T19:51:42Z
​Келлог рассказал об отношении Зеленского к соглашению с Трампом
Апостроф
2025-02-22T19:45:31Z
Зеленский рассказал о переговорах с мировыми лидерами о гарантиях безопасности для Украины
Хвиля
2025-02-22T19:27:59Z
Бессент разъяснил позицию США по соглашению о минералах с Украиной
Хвиля
2025-02-22T19:27:32Z