MY.UAНовини
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

За даними Мін’юсту, на 2024 рік припадає 150,21 тис. зареєстрованих шлюбів і 34,29 тис. розлучень. І хоч перша цифра поменшала на 19% порівняно з позаминулим роком, а друга зросла на 42%, картина виглядає доволі оптимістичною. Однак вона базується лише на даних РАЦС. Коли кореспонденти ВВС додали до показника розлучень дані з Державної судової адміністрації, виявилося, що кількість укладених і розірваних союзів майже зрівнялася: 150,21 тис. шлюбів проти 141,8 тис. розлучень.

Як позначилися три роки війни на українських сім’ях, перед якими викликами опинилися люди, які поєднали свої долі з кохання чи розрахунку, як розподілилися гендерні ролі - у матеріалі Коротко про.

Точка неповернення

Укласти шлюб сьогодні можна навіть онлайн, подавши заяву через «Дію». Процедура розлучення відбувається в реалі, проте і тут все спрощено. Особиста присутність не потрібна, достатньо зробити довіреність на свого представника, який все оформить хоч у РАЦС, хоч в суді. Юристка з Києва Анна Стрижкова каже, що більшість розлучень відбуваються саме у такий спосіб і в судах.

- Через війну багато жінок виїхали за кордон і там побачили, що є краще або просто інше життя. Відчули себе вільними, незалежними, наче вдихнули свіжого повітря, - розповідає Анна. – А ще усвідомили, що за роки подружжя вони більше терпіли, ніж любили. Спільне житло, побут, діти, родичі, знайомі… Не сталося б війни, так би тривало і далі, війна стала початком нового життя. У себе в фесйбуці я проводила опитування про причини розлучень. Більшість підтверджують, що це війна, яка стала точкою неповернення.

Послуги з розірвання шлюбів без особистої присутності сьогодні пропонують багато юристів і юридичних фірм. Анна каже, що тільки до неї за тиждень надходить до десятка запитів на розірвання шлюбу через суд.

- Всі клієнтки – жінки, які за кордоном. За всю практику під час війни було лише декілька історій, коли позивалися чоловіки через те, що знайшли собі в Україні іншу пару або скаржилися, що дружина їм зрадила. І так само небагато випадків, що вистачить пальців на руці порахувати, коли відповідачі (чоловіки) просили суд дати термін на роздуми, бо хотіли зберегти сім’ю.

За словами Анни, реакція більшості чоловіків на бажання жінок розірвати шлюб досить типова: вони або згоджуються, або просто не приходять на судові засідання, боячись, що там їм вручать повістку.

- Хоча в суді ніхто повісток не вручає, але бояться. А далі механізм простий: два засідання, а на третьому суд виносить рішення розлучити пару. Поки війна триватиме, інститут сім’ї перебуватиме в хисткому стані.

Сімейний адвокат Георгій Євменов зазначає, що в його практиці є кейси, коли розлучалися пари, які разом виїхали за кордон.

- Причина - в зміні життєвої ситуації. Наприклад, в Україні чоловік вів який-небудь бізнес, дружина теж десь працювала. А за кордоном годувальник сім’ї - просто біженець, отримує допомогу, сидить без діла, нудиться. У стосунках вилазить те, що раніше приховувалось через обопільну зайнятість.

Про розлучення в Україні юрист каже, що здебільшого причини не змінилися: алкоголь, сімейне насилля, подружня невірність. Щодо останнього, то почастішали позови від військових - не всі мають волю так довго чекати…

А от ділити майно через суди при розлученні стали менше, ніж до війни.

- Чи домовлятися людям стало легше, чи ділити вже нічого, - міркує адвокат.

Він поруч, але не з нею

Однак більшість жінок чекає коханих захисників – віддано і щиро. І це ще один виклик, через який вимушені проходити українські сім’ї.

- До мене звертаються багато жінок, які дочекалися військового у відпустку і не побачили того, кого знали, - каже кандидат психологічних наук Ілона Рашковська. – Одна клієнтка розповідала, як готувалася до зустрічі, купила новий звабливий пеньюар, зробила зачіску, макіяж. Вона сподівалася, що чоловік обніме, як завжди, прямо з порога. А він поріг переступив і, не роздягнувшись, просто сів у коридорі на підлогу. Повертаючись з фронту, чоловіки не повертаються до мирного життя.

Інша клієнтка, за словами психолога, таку ситуацію передбачила.

- Купила на час відпустки путівки у Закарпаття, сподівалася усамітнитися з коханим в спокої, відірвати його від війни. Натомість чоловік весь час «висів» на телефоні, говорив з побратимами і бігав на вокзал, передаючи якісь посилки. Випробування відстанню дійсно важке. Хоча передумови таких конфліктних ситуацій не тільки у війні. А в тому, як люди до неї жили, наскільки були близькими. Війна – це як лакмусовий папірець. Серед моїх друзів є пара, яка до війни вважалась дуже успішною. Він при достатках і при посаді, вона теж досить відома особа. Поїхала через війну за кордон і от повернулася, щоб розлучитися. Каже, заміж вийшла у 18 років і не знала, якими бувають справжні стосунки. А тепер побачила, відчула - і не треба вже ні достатку, ні посад.

Так, як було - вже не буде

Інший блок проблем – це коли чоловіки приходять у відпустку, обнімають дружин, цілують, а у тих на душі тягар - мають радіти, а воно не дуже радіється.

- Такі жінки відкривають свої секрети: я навчилася жити без нього, заробляти, виховувати дітей, я знайшла собі нове коло спілкування. Я вже думаю, що чоловік мені ніби не потрібний, але як його відкинути, коли завтра знову піде в те пекло і може ніколи не повернутися. Така сім’я тримається на почутті обов’язку, вдячності, але саме це вносить у стосунки напругу, бо люди підсвідомо вже одне від одного віддалилися, - зазначає Ілона Рашковська.

Кілька разів психологу довелося працювати і з такими травматичними ситуаціями, коли чоловік свідомо ховається від мобілізації, чим втрачає в очах дружини свою гідність.

- Таких запитів дуже мало, але вони можуть бути прихованими. Пам’ятаю консультацію з жінкою, яка скаржилася, що розривається між емоціями. Вони прожили з чоловіком чимало років, мають дитину. Як людина, як дружина вона за нього боїться, не хоче, щоб загинув. А як українка розуміє, що він повинен іти воювати. На цьому ґрунті в сім’ї виникають скандали, жінка втратила контакт з матір’ю свого чоловіка, бо та шокована її позицією. Психолог зазначає, що з оцим усім – відкритими і прихованими конфліктами, посттравматичними синдромами, психологічними травмами від каліцтва - нам доведеться жити і після війни.

- Розлучення будуть. Зараз декого тримає в шлюбі саме війна. А як люди знову зійдуться, то відчують, що разом не сила жити. Бо так, як було до війни, вже не буде.

«Мені 8 років, я сплю з мамою…»

Війна – це постійний стрес, і навіть якщо ми навчилися з ним миритися, ми постійно відчуваємо цей тиск. Його наслідки можуть бути непередбачувані як щодо дорослих, так і щодо дітей.

- Якщо згадати початок війни, то ніхто тоді не розумів, куди бігти, їхати, сидіти чи лишатися. Цей хаос проживала як вся країна, так і кожна окрема родина. Ми не знаємо, як діяти в хаосі, і можемо діяти інтуїтивно, - каже психолог Катерина Баннова. – Я особисто побачила такі проблеми, коли вела терапевтичні групи для дітей 8-10 років. Виявилося, що через постійний стан тривоги батьки почали брати до себе дітей у ліжко. З фізіологічної точки зору - це недобре. У хлопчика, який спить з мамою, вже може бути ерекція і навіть овуляція, дуже нездорова історія для психіки.

Друге, на що звертає увагу психолог, через тривожність батьки позбавляють дітей особистого простору.

- Діти не мають своїх кімнат. У мене був кейс, коли мама, а це вже в Києві було більш-менш спокійно, не могла відпустити від себе дитину, всюди водила за руку. Через надмірну опіку виникає інша проблема - чоловік і дружина не можуть усамітнися, бояться відправити дитину до бабусі і приділити час одне одному. Так створюється напружена, руйнівна атмосфера, в якій між подружжям немає ласки та турботи.

І дитина це спостерігає, а те, що вона бачить, для неї є нормою, наголошує психолог. Наприклад, у 8 років спати з мамою.

- А ще багато тривожних батьків перестали пускати дітей до школи – переводили на дистанційне навчання, хоча діти мають спілкуватися між собою. Не закінчується війна, діти ростуть, тривожність батьків не минає. Із цього можлива велика кількість проблем, про які ми зараз мало говоримо, але які колись побачимо. Наприклад, синдром дефіциту уваги або гіперактивності у дітей, певні аутичні чи психічні розлади.

Уже не вийти з тої ролі

Найбільше шлюбів (222,9) і найменше розлучень (91) було зафіксовано в перший рік війни, коли був великий добровольчий рух, коли люди поспішали узаконити стосунки, об’єднувалися перед небезпекою. Психолог Яна Невзорова відмічає, що така тенденція зберігається.

- Зі своєї практики я не бачу підстав говорити, що сімейна інституція валиться, ні. Просто продовження війни насамперед вливає на сім’ї, які роз’єднані, бо люди втратили можливість комунікувати звичним способом. Якщо жінка приїжджає із-за кордону до чоловіка на побачення або чоловік є волонтером, має змогу виїздити і бачитися з дітьми, то в цих родинах все більш-менш добре, - каже Яна.

При цьому психолог звертає увагу на певні моменти, які внесли корективи в життя таких сімей.

- Жінка перебрала на себе функції, які раніше виконував чоловік. Вона починає розуміти, що це їй під силу, що вона здатна на більше, ніж була. Коли сім’я об’єднується на певний період, чоловік усвідомлює, що потреба в ньому вже не така велика, як колись. І для нього це певний стрес: дружина багато з чим справляється без нього. Саме з таким до мене найчастіше приходять жінки і розповідають про переживання своїх чоловіків. Вони турбуються, коли бачать, що чоловіків не влаштовує така їх самостійність і вони знову намагаються вирішити за них їх проблеми.

Психолог зазначає, що чоловіки здебільшого досі мають упередженість до психологів, бо вважають, що проявлять слабкість, коли розкриються.

- Хоча насправді все навпаки. Саме людина, яка здатна попросити допомоги, має неабияку силу. Доказом цього є те, що чоловіки, які пройшли війну, частіше приходять до психолога, ніж цивільні, - відмічає Яна Невзорова. – Щодо збереження сім’ї, то в подальшому важливо, щоб це була державна політика. Мають бути розроблені певні програми для пошуку гендерного балансу, створені групові підтримуючі об’єднання жінок, щоб проблеми можна було обговорити в колі однодумців.

Бо витягувати ситуацію теж доведеться жінкам. Війна повернула їх до природних ролей – берегині дітей та домашнього вогнища, але й змусила взяти на себе частку чоловічої ролі. Жінка її виконує і вже не зможе з тої ролі вийти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Ватикан змінив протокол заради Зеленського на церемонії прощання з Папою – The Telegraph
ZN UA
2025-04-26T22:06:59Z
Представник делегації з Польщі користувався телефоном під час похорону Папи: його розкритикували
24tv
2025-04-26T22:06:27Z
Війна, день 1158. Зеленський зустрівся з Трампом під час прощання з Папою Римським
Football.ua
2025-04-26T22:01:08Z
Трамп став "цілковитою катастрофою" для США і світу - The Telegraph
Gazeta UA
2025-04-26T21:57:50Z
Зеленський обговорив 17-й пакет санкцій проти РФ з президенткою Єврокомісії
ZN UA
2025-04-26T21:57:07Z
У Києві пройшла зустріч України та НАТО: що обговорювали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T21:36:12Z
У Польщі виник скандал через селфі спікера Сейму на похороні Папи Франциска
InternetUA
2025-04-26T21:31:12Z
ЗМІ: США стали більш зговірливі до підтримки "коаліції рішучих"
Европейская правда
2025-04-26T20:51:06Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Безкарність на колесах: як водії-іноземці уникають штрафів у Польщі
Хвиля
2025-04-26T21:30:03Z
Фомина неділя 2025: як не накликати нещастя і проблеми в Антипасху
Telegraf
2025-04-26T21:21:09Z
Китайська армія захопила острів Сенд-Кей у Південно-Китайському морі, — FT
Фокус
2025-04-26T21:15:47Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T21:10:04Z
5 дерев, які треба посадити у дворі: привернуть щастя та благополуччя
24tv
2025-04-26T21:00:14Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-26T20:54:20Z
CNN назвали три несподівані моменти під час похорону Папи Римського
24tv
2025-04-26T20:44:05Z
Російський військовий вертоліт порушив повітряний простір Польщі
Европейская правда
2025-04-26T20:43:44Z
Стало відомо, скільки компаній в Україні виробляють дрони
InternetUA
2025-04-26T22:01:27Z
На скільки зросте ціна на хліб: експерт зробив неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-26T20:42:34Z
McDonald's повернеться на ринок Росії? Офіційна відповідь компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T20:33:13Z
Оплата проїзду банківською картою подорожчає: влада оновлює тарифи
Знай
2025-04-26T20:12:56Z
Чи дійсні 100 доларів 1996 року
24tv
2025-04-26T19:36:43Z
Чи мають люди з інвалідністю 3 групи платити земельний податок
24tv
2025-04-26T19:06:46Z
Частину вартості автобусів, причепів і сонячних станцій: який бізнес отримав держпідтримку
24tv
2025-04-26T18:54:13Z
Укрзалізниця запустить поїзд у "особливі" дні: ціна та маршрут
Хвиля
2025-04-26T18:45:00Z
Нібито переказано гроші до Росії: шахраї використовують нову схему щодо клієнтів "ПриватБанку"
InternetUA
2025-04-26T18:22:06Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 9-му випуску – на кухні з фанбазою та переможцями
Факти ICTV
2025-04-26T20:34:32Z
Роман "Погляд медузи" Дереша переміг на Премії книжкових блогерів
ZN UA
2025-04-26T19:52:58Z
У Києві завершився квір-кінофестиваль, який супроводжувала низка скандалів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T18:30:39Z
Попри війну: українські артисти, які випускають російськомовні пісні
24tv
2025-04-26T18:06:33Z
Відомий український музикант після скандального розлучення закрутив новий роман
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:48:12Z
"Вийшла заміж" за Росію, а тепер вона так нікому не треба: що говорить про війну уродженка Мукачева Лоліта і де зараз українофобка
Telegraf
2025-04-26T17:39:06Z
2 турецькі серіали про кохання, які захоплюють з перших хвилин
24tv
2025-04-26T17:24:40Z
Ірландію на Eurovision представить співачка з піснею про радянського собаку, яку написала росіянка.
FM-TV
2025-04-26T17:15:25Z
Чому дружина ліквідатора ЧАЕС ображена на лауреатку Нобеля і судиться з HBO
24tv
2025-04-26T16:18:28Z
Внаслідок потужного вибуху у порту в Ірані постраждало понад 700 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T22:03:43Z
У Житомирі пролунали вибухи
24tv
2025-04-26T21:45:34Z
Поліцейські розслідують обставини побиття неповнолітньої дівчини в Шевченківському районі столиці
Украина Криминальная
2025-04-26T21:10:08Z
У Тернополі таксист намагався зґвалтувати неповнолітню пасажирку: йому загрожує в'язниця
24tv
2025-04-26T20:46:01Z
В Амстердамі група підлітків влаштувала різанину на вулиці: є поранені
24tv
2025-04-26T20:24:25Z
Кількість загиблих внаслідок вибуху в Ірані зросла до 5, поранених - понад 700
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:29Z
У Святошинському районі завершили ліквідацію наслідків ракетного удару — глава КМВА
Khreschatyk
2025-04-26T18:06:03Z
У Києві порушили справу через побиття 16-річної дівчини
УкраинФорм
2025-04-26T17:36:39Z
Працівник ТЦК, якого обплював полтавський фітнес-тренер, виїхав з України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:00:57Z
Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозок
Фокус
2025-04-26T19:51:40Z
Україна отримала нову партію вакцин для профілактики поліомієліту
360ua.news
2025-04-26T18:21:57Z
Місячний календар краси на травень: у які дні можна робити косметичні процедури
24tv
2025-04-26T17:18:14Z
Чи можна вже їсти ранню полуницю: правда про перші ягоди сезону
24tv
2025-04-26T15:51:52Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
Як схуднути до літа і не зірватися: 7 простих кроків, які працюють
24tv
2025-04-26T11:27:55Z
Росіяни накопичують сили та намагаються просуватись на Сумщині - DeepState
GlavRed
2025-04-26T21:48:48Z
Магнітні бурі влуплять одна за одною: коли на Україну чекає затишшя
GlavRed
2025-04-26T21:27:38Z
Хронологія війни – день 1158: ситуація на фронті загострюється, а безпілотники літають над Україною
Telegraf
2025-04-26T21:03:23Z
Бої на Курщині тривають, але ситуація не найкраща – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T21:00:28Z
ЦПД спростував інформацію про захоплення РФ 4 населених пунктів на Сумщині
Факти ICTV
2025-04-26T21:00:28Z
До котрої працює метро в Києві 2025: графік роботи київського метрополітену
Факти ICTV
2025-04-26T20:54:36Z
Активні ворожі наступи на Покровському напрямку не припиняються: звіт Генштабу за 26 квітня
24tv
2025-04-26T20:50:05Z
Росія заявляє про перемогу на Курщині, але українці утримують позиції - DeepState
Gazeta UA
2025-04-26T20:48:56Z
Армія РФ готує "подарунок" Путіну на 9 травня: експерт про серйозну загрозу
TSN
2025-04-26T20:44:13Z
Шахтар – Динамо: онлайн-трансляція українського "Класичного"
24tv
2025-04-26T22:15:13Z
Реал і Арсенал претендують на Субіменді
Football.ua
2025-04-26T21:52:39Z
Ювентус може перехопити трансферну мету Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-26T21:34:56Z
Збірна України «бронзою» завершила виступ на чемпіонаті Європи з дзюдо
УкраинФорм
2025-04-26T21:03:04Z
Рома з Довбиком спробують зупинити чемпіонську ходу Інтера та наблизитися до Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-26T20:54:07Z
1000 голів ще ближче: Роналду оновив світовий рекорд
Football.ua
2025-04-26T20:51:29Z
Реал втратив Менді на самому початку фіналу з Барселоною
Football.ua
2025-04-26T20:31:25Z
РБ Лейпциг націлився на воротаря Барселони
Football.ua
2025-04-26T20:01:07Z
Агент Голанда відреагувала на чутки про Реал
Football.ua
2025-04-26T19:19:17Z
Несподіваний улюбленець господинь: салат з буряка на кожен день – склад може здивувати
24tv
2025-04-26T21:36:00Z
Як підготувати дитину до школи: поради КМDШ для батьків майбутніх першокласників
TSN
2025-04-26T20:46:16Z
Як відмити шви між плиткою: стануть білосніжними
24tv
2025-04-26T20:03:30Z
На Молодик у квітні пощастить майже всім: які 5 знаків зодіаку купатимуться в багатстві
GlavRed
2025-04-26T19:27:02Z
Як відрізнити хороший алкоголь від поганого – і розпізнати, що ваш напій зіпсувався
24tv
2025-04-26T19:24:11Z
Гарно смакує і допоможе розслабитись: готуємо улюблений гоголь-моголь
24tv
2025-04-26T18:15:47Z
Як познайомитися з дівчиною: необхідні фрази, якими ви звернете увагу
24tv
2025-04-26T17:42:38Z
Як побутові прилади можуть впливати на швидкість вашого Wi-Fi
InternetUA
2025-04-26T17:19:28Z
Притягнуть здоров'я та удачу: варто посадити біля дому ці 5 дерев
24tv
2025-04-26T17:15:57Z
Особа продала новий 2023 Camaro та збагатіла на $11 тис
Топ Жир
2025-04-26T21:30:07Z
$28 000 електромобіль Slate розриває Інтернет, але чи вже переборений його успіх?
Топ Жир
2025-04-26T20:15:26Z
Приховує корисну функцію: що означає кнопка з стрілкою на брелоку авто
GlavRed
2025-04-26T18:27:57Z
Seres 5 перемагає Tesla Model Y у комфорті, але програє в битві там, де це важливо
Топ Жир
2025-04-26T18:15:06Z
Покупці, будьте обачними: ці вживані автомобілі втрачають вартість швидше, ніж ви думаєте
Топ Жир
2025-04-26T16:45:57Z
Невже до зникнення: у 2025 році Alfa Romeo Stelvio нагадує нам, чому важлива їзда
Топ Жир
2025-04-26T15:45:57Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Шини Bugatti Bolide зношуються лише за 37 миль і коштують більше, ніж ваша вжита автомобіль
Топ Жир
2025-04-26T11:30:00Z
Названий несподіваний лідер автопродажів у Європі: він залишив позаду Dacia та Volkswagen
Хвиля
2025-04-26T11:15:28Z
Microsoft анонсувала нову функцію Recall, яка може шпигувати за користувачами
InternetUA
2025-04-26T21:22:45Z
Телеграм-канал «Типичная Одесса» визнав адміністрування з Росії
InternetUA
2025-04-26T21:04:08Z
Супутник Росії, пов'язаний з розробкою космічної ядерної зброї, міг вийти з ладу, – Reuters
24tv
2025-04-26T20:48:54Z
Китай кличе світ до колонізації Місяця
Portaltele
2025-04-26T20:34:16Z
iPhone 17 під загрозою: Китай намагається зупинити великий "переїзд" Apple до Індії
InternetUA
2025-04-26T20:31:30Z
Як перешкодити iPhone "шпигувати" за власником: 5 налаштувань, які варто вимкнути
Фокус
2025-04-26T20:21:51Z
Що робити, якщо пральна машина погано зливає воду: порада від майстра
GlavRed
2025-04-26T19:27:25Z
Названо смартфони з найкращим часом автономної роботи у 2025 році
InternetUA
2025-04-26T18:49:46Z
Секретний російський ядерний супутник "Космос-2553" дав збій: що відомо
InternetUA
2025-04-26T18:46:14Z