MY.UAНовини
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї
Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

Жінки стали міцнішими і самостійнішими: як війна змінила українські сім’ї

За даними Мін’юсту, на 2024 рік припадає 150,21 тис. зареєстрованих шлюбів і 34,29 тис. розлучень. І хоч перша цифра поменшала на 19% порівняно з позаминулим роком, а друга зросла на 42%, картина виглядає доволі оптимістичною. Однак вона базується лише на даних РАЦС. Коли кореспонденти ВВС додали до показника розлучень дані з Державної судової адміністрації, виявилося, що кількість укладених і розірваних союзів майже зрівнялася: 150,21 тис. шлюбів проти 141,8 тис. розлучень.

Як позначилися три роки війни на українських сім’ях, перед якими викликами опинилися люди, які поєднали свої долі з кохання чи розрахунку, як розподілилися гендерні ролі - у матеріалі Коротко про.

Точка неповернення

Укласти шлюб сьогодні можна навіть онлайн, подавши заяву через «Дію». Процедура розлучення відбувається в реалі, проте і тут все спрощено. Особиста присутність не потрібна, достатньо зробити довіреність на свого представника, який все оформить хоч у РАЦС, хоч в суді. Юристка з Києва Анна Стрижкова каже, що більшість розлучень відбуваються саме у такий спосіб і в судах.

- Через війну багато жінок виїхали за кордон і там побачили, що є краще або просто інше життя. Відчули себе вільними, незалежними, наче вдихнули свіжого повітря, - розповідає Анна. – А ще усвідомили, що за роки подружжя вони більше терпіли, ніж любили. Спільне житло, побут, діти, родичі, знайомі… Не сталося б війни, так би тривало і далі, війна стала початком нового життя. У себе в фесйбуці я проводила опитування про причини розлучень. Більшість підтверджують, що це війна, яка стала точкою неповернення.

Послуги з розірвання шлюбів без особистої присутності сьогодні пропонують багато юристів і юридичних фірм. Анна каже, що тільки до неї за тиждень надходить до десятка запитів на розірвання шлюбу через суд.

- Всі клієнтки – жінки, які за кордоном. За всю практику під час війни було лише декілька історій, коли позивалися чоловіки через те, що знайшли собі в Україні іншу пару або скаржилися, що дружина їм зрадила. І так само небагато випадків, що вистачить пальців на руці порахувати, коли відповідачі (чоловіки) просили суд дати термін на роздуми, бо хотіли зберегти сім’ю.

За словами Анни, реакція більшості чоловіків на бажання жінок розірвати шлюб досить типова: вони або згоджуються, або просто не приходять на судові засідання, боячись, що там їм вручать повістку.

- Хоча в суді ніхто повісток не вручає, але бояться. А далі механізм простий: два засідання, а на третьому суд виносить рішення розлучити пару. Поки війна триватиме, інститут сім’ї перебуватиме в хисткому стані.

Сімейний адвокат Георгій Євменов зазначає, що в його практиці є кейси, коли розлучалися пари, які разом виїхали за кордон.

- Причина - в зміні життєвої ситуації. Наприклад, в Україні чоловік вів який-небудь бізнес, дружина теж десь працювала. А за кордоном годувальник сім’ї - просто біженець, отримує допомогу, сидить без діла, нудиться. У стосунках вилазить те, що раніше приховувалось через обопільну зайнятість.

Про розлучення в Україні юрист каже, що здебільшого причини не змінилися: алкоголь, сімейне насилля, подружня невірність. Щодо останнього, то почастішали позови від військових - не всі мають волю так довго чекати…

А от ділити майно через суди при розлученні стали менше, ніж до війни.

- Чи домовлятися людям стало легше, чи ділити вже нічого, - міркує адвокат.

Він поруч, але не з нею

Однак більшість жінок чекає коханих захисників – віддано і щиро. І це ще один виклик, через який вимушені проходити українські сім’ї.

- До мене звертаються багато жінок, які дочекалися військового у відпустку і не побачили того, кого знали, - каже кандидат психологічних наук Ілона Рашковська. – Одна клієнтка розповідала, як готувалася до зустрічі, купила новий звабливий пеньюар, зробила зачіску, макіяж. Вона сподівалася, що чоловік обніме, як завжди, прямо з порога. А він поріг переступив і, не роздягнувшись, просто сів у коридорі на підлогу. Повертаючись з фронту, чоловіки не повертаються до мирного життя.

Інша клієнтка, за словами психолога, таку ситуацію передбачила.

- Купила на час відпустки путівки у Закарпаття, сподівалася усамітнитися з коханим в спокої, відірвати його від війни. Натомість чоловік весь час «висів» на телефоні, говорив з побратимами і бігав на вокзал, передаючи якісь посилки. Випробування відстанню дійсно важке. Хоча передумови таких конфліктних ситуацій не тільки у війні. А в тому, як люди до неї жили, наскільки були близькими. Війна – це як лакмусовий папірець. Серед моїх друзів є пара, яка до війни вважалась дуже успішною. Він при достатках і при посаді, вона теж досить відома особа. Поїхала через війну за кордон і от повернулася, щоб розлучитися. Каже, заміж вийшла у 18 років і не знала, якими бувають справжні стосунки. А тепер побачила, відчула - і не треба вже ні достатку, ні посад.

Так, як було - вже не буде

Інший блок проблем – це коли чоловіки приходять у відпустку, обнімають дружин, цілують, а у тих на душі тягар - мають радіти, а воно не дуже радіється.

- Такі жінки відкривають свої секрети: я навчилася жити без нього, заробляти, виховувати дітей, я знайшла собі нове коло спілкування. Я вже думаю, що чоловік мені ніби не потрібний, але як його відкинути, коли завтра знову піде в те пекло і може ніколи не повернутися. Така сім’я тримається на почутті обов’язку, вдячності, але саме це вносить у стосунки напругу, бо люди підсвідомо вже одне від одного віддалилися, - зазначає Ілона Рашковська.

Кілька разів психологу довелося працювати і з такими травматичними ситуаціями, коли чоловік свідомо ховається від мобілізації, чим втрачає в очах дружини свою гідність.

- Таких запитів дуже мало, але вони можуть бути прихованими. Пам’ятаю консультацію з жінкою, яка скаржилася, що розривається між емоціями. Вони прожили з чоловіком чимало років, мають дитину. Як людина, як дружина вона за нього боїться, не хоче, щоб загинув. А як українка розуміє, що він повинен іти воювати. На цьому ґрунті в сім’ї виникають скандали, жінка втратила контакт з матір’ю свого чоловіка, бо та шокована її позицією. Психолог зазначає, що з оцим усім – відкритими і прихованими конфліктами, посттравматичними синдромами, психологічними травмами від каліцтва - нам доведеться жити і після війни.

- Розлучення будуть. Зараз декого тримає в шлюбі саме війна. А як люди знову зійдуться, то відчують, що разом не сила жити. Бо так, як було до війни, вже не буде.

«Мені 8 років, я сплю з мамою…»

Війна – це постійний стрес, і навіть якщо ми навчилися з ним миритися, ми постійно відчуваємо цей тиск. Його наслідки можуть бути непередбачувані як щодо дорослих, так і щодо дітей.

- Якщо згадати початок війни, то ніхто тоді не розумів, куди бігти, їхати, сидіти чи лишатися. Цей хаос проживала як вся країна, так і кожна окрема родина. Ми не знаємо, як діяти в хаосі, і можемо діяти інтуїтивно, - каже психолог Катерина Баннова. – Я особисто побачила такі проблеми, коли вела терапевтичні групи для дітей 8-10 років. Виявилося, що через постійний стан тривоги батьки почали брати до себе дітей у ліжко. З фізіологічної точки зору - це недобре. У хлопчика, який спить з мамою, вже може бути ерекція і навіть овуляція, дуже нездорова історія для психіки.

Друге, на що звертає увагу психолог, через тривожність батьки позбавляють дітей особистого простору.

- Діти не мають своїх кімнат. У мене був кейс, коли мама, а це вже в Києві було більш-менш спокійно, не могла відпустити від себе дитину, всюди водила за руку. Через надмірну опіку виникає інша проблема - чоловік і дружина не можуть усамітнися, бояться відправити дитину до бабусі і приділити час одне одному. Так створюється напружена, руйнівна атмосфера, в якій між подружжям немає ласки та турботи.

І дитина це спостерігає, а те, що вона бачить, для неї є нормою, наголошує психолог. Наприклад, у 8 років спати з мамою.

- А ще багато тривожних батьків перестали пускати дітей до школи – переводили на дистанційне навчання, хоча діти мають спілкуватися між собою. Не закінчується війна, діти ростуть, тривожність батьків не минає. Із цього можлива велика кількість проблем, про які ми зараз мало говоримо, але які колись побачимо. Наприклад, синдром дефіциту уваги або гіперактивності у дітей, певні аутичні чи психічні розлади.

Уже не вийти з тої ролі

Найбільше шлюбів (222,9) і найменше розлучень (91) було зафіксовано в перший рік війни, коли був великий добровольчий рух, коли люди поспішали узаконити стосунки, об’єднувалися перед небезпекою. Психолог Яна Невзорова відмічає, що така тенденція зберігається.

- Зі своєї практики я не бачу підстав говорити, що сімейна інституція валиться, ні. Просто продовження війни насамперед вливає на сім’ї, які роз’єднані, бо люди втратили можливість комунікувати звичним способом. Якщо жінка приїжджає із-за кордону до чоловіка на побачення або чоловік є волонтером, має змогу виїздити і бачитися з дітьми, то в цих родинах все більш-менш добре, - каже Яна.

При цьому психолог звертає увагу на певні моменти, які внесли корективи в життя таких сімей.

- Жінка перебрала на себе функції, які раніше виконував чоловік. Вона починає розуміти, що це їй під силу, що вона здатна на більше, ніж була. Коли сім’я об’єднується на певний період, чоловік усвідомлює, що потреба в ньому вже не така велика, як колись. І для нього це певний стрес: дружина багато з чим справляється без нього. Саме з таким до мене найчастіше приходять жінки і розповідають про переживання своїх чоловіків. Вони турбуються, коли бачать, що чоловіків не влаштовує така їх самостійність і вони знову намагаються вирішити за них їх проблеми.

Психолог зазначає, що чоловіки здебільшого досі мають упередженість до психологів, бо вважають, що проявлять слабкість, коли розкриються.

- Хоча насправді все навпаки. Саме людина, яка здатна попросити допомоги, має неабияку силу. Доказом цього є те, що чоловіки, які пройшли війну, частіше приходять до психолога, ніж цивільні, - відмічає Яна Невзорова. – Щодо збереження сім’ї, то в подальшому важливо, щоб це була державна політика. Мають бути розроблені певні програми для пошуку гендерного балансу, створені групові підтримуючі об’єднання жінок, щоб проблеми можна було обговорити в колі однодумців.

Бо витягувати ситуацію теж доведеться жінкам. Війна повернула їх до природних ролей – берегині дітей та домашнього вогнища, але й змусила взяти на себе частку чоловічої ролі. Жінка її виконує і вже не зможе з тої ролі вийти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ученые разгадали лайфхак древних египтян, с помощью которого они раскалывали гранит
Апостроф
2025-03-31T13:06:24Z
На грани прорыва: имплант компании Neuralink может вернуть зрение слепым уже к концу 2025 года
Фокус
2025-03-31T13:00:23Z
Компанія Маска вперше вживить людині зоровий імплантат
Portaltele
2025-03-31T12:48:46Z
Гид AI LIMIT — прохождение игры AI LIMIT в стиле Dark Souls
GameMag
2025-03-31T12:39:09Z
Загадка странных металлов решена: открытие физиков может изменить использование энергии
Фокус
2025-03-31T12:30:38Z
Морское дно неожиданно подпрыгнуло, толкнув волну: раскрыта тайна разрушительного цунами в Японии
Фокус
2025-03-31T12:15:23Z
Создана новая железо-натриевая батарея: лучше Tesla Megapack и прослужит 20 лет
Фокус
2025-03-31T11:46:15Z
Древний родственник миног: странный монстр Тулли бороздил океаны Земли около 300 млн лет назад
Фокус
2025-03-31T11:42:11Z
Преимущества аппарата высокого давления Kärcher для быстрой очистки
Gazeta UA
2025-03-31T11:39:41Z
Легкий и необычный рецепт домашнего попкорна из гречки
Знай
2025-03-31T12:51:52Z
Зачем сажать бархатцы возле помидоров: польза, о которой знают не все
Gazeta UA
2025-03-31T12:42:41Z
Проверьте наблюдательность за секунды: найдите замаскированный крендель в комнате
Gazeta UA
2025-03-31T11:24:21Z
Только эти три знака Зодиака станут любимцами судьбы в начале апреля
Comments UA
2025-03-31T10:33:31Z
Галактические яйца к Пасхе-2025: волшебный способ окрашивани, просто натрите свечку
Знай
2025-03-31T09:51:41Z
Взрослые по всему миру начали скупать мягкие игрушки: неожиданная причина
Comments UA
2025-03-31T09:00:53Z
Ритуал на новолуние: как заполнить чек изобилия и притянуть деньги
Знай
2025-03-31T08:51:04Z
Как гарнир или основное блюдо: тушеная капуста с грибами получается сытной и вкусной
Telegraf
2025-03-31T08:03:23Z
5 обязательных дел в огороде до 20 апреля: если не успеете, урожай будет под угрозой
Знай
2025-03-31T06:51:09Z
Лесные пожары в Южной Корее мог вызвать огненный ритуал местного жителя – Yonhap
Лига
2025-03-31T13:09:03Z
Чудо в Андах: умер один из 16-ти спасшихся, которые были вынуждены стать каннибалами
Фокус
2025-03-31T12:45:55Z
Погибло больше полторы тысячи людей: что известно о крушении знаменитого "Титаника" и как он выглядит сейчас
Telegraf
2025-03-31T12:33:49Z
Мужчина не пришел в ТЦК, ведь имеет больного ребенка: наказал ли его суд
Telegraf
2025-03-31T12:12:31Z
Вытащили из авто и отвезли на ВВК: суд принял решение по факту задержания мужчины
Апостроф
2025-03-31T11:42:01Z
Украинская семья сбежала от войны, но оказалась в Бангкоке во время землетрясения
Comments UA
2025-03-31T11:21:36Z
Украинцы уничтожили склад боеприпасов россиян на Белгородщине
Апостроф
2025-03-31T10:51:49Z
Стрельба в Мурманске: в РФ заявили о нейтрализации стрелка
Корреспондент
2025-03-31T08:27:31Z
На Вінниччині виявили африканську чуму свиней
AgroNews
2025-03-31T08:25:50Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T11:21:47Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
​В Ровно воду будут давать почасово: какие причины
Апостроф
2025-03-31T13:21:19Z
Силы БпС уничтожили российский Солнцепек в тылу
Корреспондент
2025-03-31T13:12:31Z
Журналистку поразила скорость уборки улиц после обстрела Харькова
Апостроф
2025-03-31T13:12:10Z
Засыпет снегом и ударит мороз. Когда в Украине существенно ухудшится погода
Telegraf
2025-03-31T13:00:41Z
Бойцы ССО взяли в плен россиян в Курской области
ZN UA
2025-03-31T12:54:33Z
Большое наступление россиян началось на прошлой неделе: где враг рвет оборону ВСУ
Comments UA
2025-03-31T12:51:47Z
Выезд за границу за 25 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранительницу на Одесчине
Апостроф
2025-03-31T12:42:39Z
Россияне через подземные трубы пытаются выйти к позициям Сил обороны в Торецке – ВСУ
Лига
2025-03-31T12:25:39Z
Начало апреля в Украине отметится похолоданием
Корреспондент
2025-03-31T12:15:47Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T13:21:26Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T13:06:35Z
Мадонна удивила записав видео на унитазе с бриллиантовыми зубами
Comments UA
2025-03-31T13:06:11Z
Инна Мирошниченко устроила эмоциональную фотосессию с сыновьями в пижамах
Gazeta UA
2025-03-31T12:25:44Z
Аллу Пугачеву "стерли" с экранов в рф: теперь официалтно отказались от нее
Знай
2025-03-31T11:51:39Z
Как изменилась звезда "Поймать Кайдаша" Антонина Хижняк за 10 лет
Gazeta UA
2025-03-31T11:06:49Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 31 марта – 4 апреля
VGorode
2025-03-31T10:24:43Z
Голливудская звезда покинула съемки фильма из-за невыплаченной зарплаты
Фокус
2025-03-31T10:12:56Z
В сети выложили новое фото Поляковой с обнаженной грудью
Gazeta UA
2025-03-31T10:06:18Z
400 тысяч долларов, жилье и машина: на какую работу заманивают такими "сладкими" условиями
Фокус
2025-03-31T13:06:15Z
Российская журналистка обвинила "Радио Свобода" в несправедливом увольнении и абьюзе
Telegraf
2025-03-31T12:54:12Z
ВМС готовы мгновенно ответить на нарушение Россией перемирия в Черном море
Хвиля
2025-03-31T12:51:36Z
На учениях в Литве пропали американские солдаты: бронемашину нашли через шесть дней
Новости Украины
2025-03-31T12:45:44Z
Будут судить военнослужащего, который присвоил приборы ночного видения
Корреспондент
2025-03-31T12:42:54Z
Их объявят в розыск? Что грозит "ограниченно пригодным", которые не пройдут ВВК
Telegraf
2025-03-31T12:42:07Z
Наступление ВСУ на Белгородскую область: поддерживают ли украинцы
Comments UA
2025-03-31T12:36:25Z
Пустовал 200 лет: семья хочет вернуть былое величие заброшенному особняку
Фокус
2025-03-31T12:15:39Z
Няня за счет государства: кто имеет на это право?
Новости Украины
2025-03-31T12:12:03Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Опасные свойства морепродуктов: кому не стоит их употреблять
Comments UA
2025-03-31T13:06:18Z
Против деменции: Великобритания выделяет £2 млн на цифровые тесты
Факти ICTV
2025-03-31T12:57:46Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Этой ошибки допускают все: чего точно нельзя делать при бессоннице
Comments UA
2025-03-31T12:27:33Z
Россиян атакует вирус, вызывающий кашель с кровью: им советуют носить маски
Фокус
2025-03-31T12:12:10Z
Какой хлеб лучше покупать: диетологи назвали 6 самых полезных сортов
UAToday
2025-03-31T12:03:18Z
Названы органы, на которые наиболее вредно влияет вино
Comments UA
2025-03-31T11:57:16Z
Развенчиваем мифы о бананах: почему этот фрукт полезен всем
Знай
2025-03-31T11:27:13Z
Супермаркеты переписали цены на консервацию: сколько заплатим за горошек, кукурузу и оливки
Знай
2025-03-31T13:12:06Z
От Adidas до IKEA: какие бренды собираются вернуться в Россию. И собираются ли
Комсомольская правда
2025-03-31T13:06:39Z
О чем говорят колебания доллара: какой курс ждать в апреле
Comments UA
2025-03-31T12:57:26Z
На плечи украинцев могут лечь чужие долги за коммуналку: когда это возможно
Знай
2025-03-31T12:30:53Z
Поезд уехал раньше расписания и "забыл" пассажира во Львове: в "Укрзализныце" объяснили почему
Telegraf
2025-03-31T12:30:04Z
Исторический рекорд: европейские акции уверенно опережают американские
Хвиля
2025-03-31T12:28:31Z
Американские производители массово жалуются на канадцев: что они сделали
Comments UA
2025-03-31T12:24:30Z
Українських аптекарів оштрафовано на 213,4 тис грн за порушення законодавства про ціни
AgroNews
2025-03-31T12:16:20Z
Вы таких цифр точно не ожидали: какая зарплата у руководства «Укрнафты»
Comments UA
2025-03-31T11:42:33Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Трамп в гневе на Путина: у Зеленского назвали ключевую причину
Comments UA
2025-03-31T13:19:45Z
Украина может перехитрить Трампа с соглашением о недрах: о чем идет речь
Comments UA
2025-03-31T13:18:38Z
Марин Ле Пен признали виновной в растрате средств Европарламента
Лига
2025-03-31T13:18:14Z
Кремль отреагировал на "разгневанного" Трампа
Корреспондент
2025-03-31T13:12:36Z
ЦИК готовит новый механизм голосования для украинцев за рубежом
Факти ICTV
2025-03-31T13:03:51Z
Стало известно, сколько доходов задекларировал Шмыгаль за 2024 год
Корреспондент
2025-03-31T12:54:32Z
Украина должна быть готова к варианту, когда единственной гарантией ее безопасности будут ВСУ — обозреватель
ZN UA
2025-03-31T12:51:48Z
В Кремле нацелились на Одессу: что на самом деле хочет сделать Путин
Comments UA
2025-03-31T12:48:33Z
Не только о деньгах: почему Украина должна экспортировать оружие
Корреспондент
2025-03-31T12:48:04Z