MY.UAНовини
Аналіз січневих вироків російським загарбникам: За примусову мобілізацію в “ЛНР” 11 років і 12 — за зґвалтування неповнолітніх
Аналіз січневих вироків російським загарбникам: За примусову мобілізацію в “ЛНР” 11 років і 12 — за зґвалтування неповнолітніх

Аналіз січневих вироків російським загарбникам: За примусову мобілізацію в “ЛНР” 11 років і 12 — за зґвалтування неповнолітніх

Упродовж січня 2025 року українські суди винесли два вироки за воєнні злочини. Це інформація з реєстру судових рішень. Раніше МІПЛ неодноразово вказувала на те, що під час заочних судових розглядів українська система формально підходить до сповіщення підсудних про виклик до суду. Наразі ж є помітне зрушення: суд доручив слідству знайти додаткові способи оповіщення підсудного та надіслав повістки на електронну адресу. Водночас є проблеми з кваліфікацією дій обвинувачених.

11 років вʼязниці військовому комісару “ЛНР”

Справа № 185/10275/22

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області засудив Андрія Губанова, військового комісара “ЛНР”. Суд визнав його винним у незаконній мобілізації мешканців тимчасово окупованої Луганщини, посяганні на територіальну цілісність України й участі у незаконних збройних формуваннях.

Андрій Губанов народився у 1976 році, жив у Луганську. В жовтні 2021-го він став головою окупаційного військового комісаріату “народної міліції” “ЛНР”.

Згідно з матеріалами справи, відтоді Губанов займається мобілізацією мешканців тимчасово окупованої Луганської області до “народної міліції” “ЛНР”. Зокрема віддає накази про військовий облік, зарахування до резерву та примусову службу в незаконних збройних формуваннях. Також він ухвалює юридично нікчемні нормативно-правові акти, спрямовані на порушення територіальної цілісності України.

Андрій Губанов, військовий комісар так званої “ЛНР”

Оскільки судовий процес був заочний, підсудного сповіщали про слухання через “Урядовий портал”, сайти Офісу Генпрокурора й суду, як і передбачає закон. Окрім цього, суд на підготовчому засіданні окремою ухвалою доручив СБУ перевірити, де перебуває обвинувачений, знайти контакти його або родичів, електронні адреси й телефони “військового комісаріату”, де він працює. Надалі суд розпорядився надіслати на електронну пошту повідомлення про судовий розгляд і виклик Губанова.

За інформацією з порталу “Судова влада”, у справі було 14 потерпілих. Це мешканці Луганщини, які воювали у складі російських військ і потрапили в український полон. На момент судового розгляду їх обміняли, тож суд досліджував лише протоколи їхнього допиту, записаного на відео.

Усього дослідили шість протоколів. Один із військовополонених розповів на допиті, що до лютого 2022 року жив у Харкові. Проте 7 червня поїхав до батьків на Луганщину. Згодом, 2 серпня, він виїхав у Луганськ до хворого дядька. На вулиці його затримали представники окупаційного військкомату і після формальної медкомісії разом із іншими новобранцями відправили до посадки біля Соледару, де видали автомат та наказали зайняти селище Яковлівка. Там після обстрілу він потрапив у полон.

Решта полонених дали схожі свідчення, переконували, що їх насильно затримали на вулиці і доправили на службу. На момент полону вони були на позиціях від кількох днів до кількох місяців. Усі полонені впізнали на фото Губанова. Зазначили, що бачили його в інтернеті й на телебаченні як головного військового комісара. Також потерпілі бачили його фото на стендах у військкоматах. Один із чоловіків вказав, що Губанов виголошував промову перед призовниками.

У суді дослідили відео з пропагандистських медіа щодо оголошення Губановим “мобілізації”. Він зачитував “указ”, що зобов’язував чоловіків з’явитися до пунктів мобілізації, а власників дорожньо-будівельної та автомобільної техніки — доставити її до пунктів збору. Також слідство надало суду протоколи огляду сайтів “влади” “ЛНР”, де зафіксовані укази про мобілізацію, та сторінки Губанова у ВКонтакте з його фото. На підтвердження, що ці укази набули чинності, слідство надало скриншоти з пропагандистських медіа з публікаціями про прибуття “військовозобов’язаних” на навчання.

Скрин з російського сайту

У справі провели портретну експертизу, порівнявши наявні у слідства фото Губанова зі знімками в пропагандистських медіа. Експерт дійшов висновку, що на фото одна й та ж людина.

На суді прокурор просив визнати Губанова винним, призначити покарання і конфіскувати майно.

Захисник, залучений за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги, заявив, що не мав можливості поговорити з клієнтом та узгодити позицію. Він стверджував, що суд так і не встановив, де перебуває підсудний і чи він взагалі живий. Просив про виправдувальний вирок — мовляв, записи допитів потерпілих поганої якості і взагалі нічого не доводять. Наголошував, що потерпілих не допитували в суді. Просив не враховувати укази з сайтів “ЛНР”, оскільки вони є юридично нікчемними.

Суд вказав, що коли під час воєнного стану неможливо допитати людину в суді, можна як доказ використовувати відео її свідчень. Суд визнав належними протоколи допитів шістьох потерпілих, а решту відхилив, бо їх не зняли на відео. Під час розгляду справи, зазначив суд, не було жодного факту, який би свідчив, що Губанов діяв під примусом.

У вироку йдеться, що цивільних, які живуть на тимчасово окупованій території, за Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, не можна мобілізовувати до окупаційної армії.

У підсумку суд визнав Губанова винним за трьома статтями обвинувачення. За статтею 110 КК України щодо посягання на територіальну цілісність України Губанову присудили 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. За статтею 260 КК України щодо участі в незаконному збройному формуванні — 7 років позбавлення волі без конфіскації. І за статтею 438 КК України щодо незаконної мобілізації — 11 років позбавлення волі.

На підставі поглинання менш суворого покарання більш суворим суд присудив Губанову 11 років тюрми з конфіскацією. Він відбуватиме покарання після затримання. Наразі немає інформації про оскарження вироку.

Чи відповідає вирок принципам МГП?

За словами Андрія Яковлєва, експерта МІПЛ із Міжнародного гуманітарного права, цей вирок демонструє системні проблеми кваліфікації дій причетних до ведення агресивної війни.

Згідно з вироком, підсудний із жовтня 2021 року був головою “військового комісара ЛНР”. Таку роботу кваліфікували як посягання на територіальну цілісність України та участь у незаконних збройних формуваннях “ЛНР”. Водночас організація примусової мобілізації є воєнним злочином.

Яковлєв зазначає, що, судячи з вироку, підсудний із жовтня 2021 року обіймав посаду голови “військового комісара ЛНР”, використовуючи надані представниками окупаційної влади Російської Федерації повноваження, а 19 лютого 2022 року видав наказ про оголошення мобілізації та здійснював примусову мобілізацію громадян України на тимчасово окупованих територіях Луганської області для участі в бойових діях на боці РФ.

Відповідно до національного законодавства, період із жовтня 2021 року по 19 лютого 2022 року кваліфіковано як вчинення дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України, а також участь у незаконних збройних формуваннях так званої “ЛНР”. Дії обвинуваченого щодо забезпечення примусової мобілізації після 19 лютого 2022 року кваліфіковано як воєнний злочин. Хоча ступінь залученості обвинуваченого до примусової мобілізації на окупованій території в період з жовтня 2021 року не встановлено, його посада дає підстави припускати, що злочинні дії щодо примусової мобілізації могли розпочатися раніше зазначеного періоду.

— Під час збройного конфлікту Міжнародне гуманітарне право та Міжнародне кримінальне право має перевагу над правом мирного часу, — говорить Андрій Яковлєв. — По суті, підсудний діяв у системі збройних сил Росії на окупованих територіях. Відповідно, він брав участь у міжнародному збройному конфлікті на боці Росії.

“Л/ДНР” ніколи не були самостійними, їх створила і завжди контролювала Росія. Тож хоч дії підсудного можна кваліфікувати за національним кримінальним правом, вони все ж є міжнародним злочином.

— На жаль, обвинувачення не розкрило систематичний характер цього злочину й оминуло увагою вище військове командування і керівництво Росії, причетне до примусового призову жителів тимчасово окупованих територій, — каже Андрій Яковлєв.

Підсудний був лише одним із учасників системи мобілізації, яку спланувала Росія. Зрозуміло, що вище російське керівництво організовувало цей процес, платило гроші, виділяло ресурси. Наразі в Україні за три роки повномасштабної війни жодного разу не притягнули російське вище військове керівництво за принципом відповідальності командирів.

— Тобто питання не в тому, що неправильно засудили, а в тому, що, на жаль, не притягнули до відповідальності ще й вище керівництво, — пояснює Яковлєв. — Ми не маємо достатньо ресурсів слідства, щоб ще й розпорошувати їх лише на виконавців.

12 років вʼязниці за зґвалтування неповнолітніх

Справа № 650/2358/23

Великоолександрівський районний суд Херсонської області визнав винним Олександра Лебедя, лейтенанта ФСБ, у зґвалтуванні.

Вирок у справі засекречений. З підозри, опублікованої на сайті Офісу Генпрокурора, відомо, що підсудний 1998 року народження. Він із міста Остров Псковської області РФ, випускник Санкт-Петербурзького суворовського військового училища.

Як встановило обвинувачення, під час окупації Високопільської громади Херсонської області він зґвалтував двох дівчат, одна з яких була неповнолітня.

У квітні 2022 року російський військовий вдерся до приватного будинку, де перебували цивільні, зокрема неповнолітня потерпіла. Погрожуючи вогнепальною зброєю, він змусив дівчину залишити будинок, після чого вчинив щодо неї насильство.

Олександр Лебедь, лейтенант ФСБ

Також упродовж квітня — травня 2022 року він приходив до іншого будинку, де жила ще одна потерпіла. Погрожуючи зброєю, під приводом допиту й огляду мобільного телефону на предмет співпраці з ЗСУ, він вивіз її за межі населеного пункту. Там він для погрози вистрілив із пістолета біля її голови і зґвалтував дівчину.

Як ідеться на сайті Офісу Генпрокурора, суд визнав Олександра Лебедя винним за частиною 1 статті 438 КК України, тобто у вчиненні воєнного злочину. Йому призначили 12 років позбавлення волі. Процес був заочний. Нині немає інформації про оскарження вироку.

На момент передачі справи до суду стало відомо про ймовірну загибель Лебедя. Telegraf писав, що його ліквідували у жовтні 2022 року. У Росії йому посмертно присвоїли орден мужності.

Автор: Анастасія Зубова

Джерело: МІПЛ

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Захист і ефективність: знаний виробник захисного спорядження представив два нових шоломи
InternetUA
2025-02-15T22:09:36Z
Прихований майнінг криптовалют: експерти розповіли, як захистити свої гаджети від шахраїв
Политека
2025-02-15T21:27:42Z
Виявлено новітній вірус, який краде дані з фото на смартфонах
InternetUA
2025-02-15T21:07:18Z
В Антарктиді знайдено справжню «кліматичну бомбу» для планети
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T21:00:36Z
Найепічніша битва на Землі: стародавні мегалодони рвали один одного на частини в доісторичному океані
Фокус
2025-02-15T20:51:03Z
Два мегаполіси занурюються під товщу води: рівень світового океану підніметься ще сильніше
Фокус
2025-02-15T19:42:54Z
WhatsApp виявив уразливість що дозволяє атакувати через групові чати
360ua.news
2025-02-15T19:21:03Z
Apple тестує інноваційний складаний iPhone з двома дисплеями
InternetUA
2025-02-15T19:03:11Z
Samsung порадувала власників бюджетних смартфонів Galaxy
InternetUA
2025-02-15T18:16:00Z
Хоч щодня готуй: салат з пекінської капусти, який ніколи не набридне
24tv
2025-02-15T21:57:50Z
Ось що спричиняє зраду: наука називає конкретні фактори
24tv
2025-02-15T19:42:56Z
Без яєць та випічки: готуємо "хайповий" дубайський тірамісу
24tv
2025-02-15T19:24:20Z
Ракам – заслужені нагороди, Стрільцям – розчарування: гороскоп Таро на 16 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-15T18:48:23Z
Чи варто присідати перед дорогою: звідки з'явився цей забобон
24tv
2025-02-15T17:30:51Z
Дракону – перспективи, Бику – виклики: гороскоп на тиждень для всіх знаків китайського зодіаку
Telegraf
2025-02-15T17:12:26Z
Їх не можна ігнорувати: 4 ознаки того, що безлад "захопив" вашу кухню
24tv
2025-02-15T16:30:36Z
Це можете бути саме ви – 2 знаки зодіаку, які сьогодні матимуть пристрасну ніч
24tv
2025-02-15T15:09:49Z
Гороскоп на 16 лютого: везіння з грошима в Овнів, вдалі покупки у Раків
Telegraf
2025-02-15T15:00:16Z
Чоловік справив потребу на поліцейське авто заради хайпу в соцмережах - поліція
InternetUA
2025-02-15T22:28:46Z
Різанина в Австрії: сирієць вбив 14-річного підлітка і поранив кількох перехожих
24tv
2025-02-15T22:15:25Z
Невідомий влаштував стрілянину по українцям у кафе в Італії: що відомо
Telegraf
2025-02-15T21:36:41Z
Рятувальники дістали тіла трьох дітей, які провалилися під кригу на Одещині
УкраинФорм
2025-02-15T21:12:52Z
В Австрії сирієць напав із ножем на перехожих, один загиблий
УкраинФорм
2025-02-15T20:48:28Z
Суддю з Одещини, який покусав поліцейських, на три місяці позбавили доплат: подробиці
Фокус
2025-02-15T20:30:34Z
Серед загиблих – дитина: стало відомо про перших жертв теракту у Мюнхені
24tv
2025-02-15T19:36:31Z
Наїзд авто на натовп у Мюнхені: у лікарі померли жінка і дворічна дитина
Европейская правда
2025-02-15T19:00:11Z
Чоловік перерахував шахраям 12 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-15T17:31:08Z
Валенсія відібрала очки у Вільярреала
Football.ua
2025-02-15T22:01:21Z
Мілан насилу здолав Верону
Football.ua
2025-02-15T21:46:10Z
Реал проявляє інтерес до Субіменді
Football.ua
2025-02-15T21:30:35Z
Лідер "Реала" може отримати тривалу дискваліфікацію за образу судді
ZN UA
2025-02-15T21:28:58Z
Тер Штеген прокоментував повернення на поле
Football.ua
2025-02-15T21:01:39Z
Названо термін можливого контракту Кунде з Барселоною
Football.ua
2025-02-15T20:30:27Z
Лаціо — Наполі 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-15T20:30:09Z
Бенфіка з Трубіним здобула "суху" перемогу над Санта-Кларою
Football.ua
2025-02-15T20:19:31Z
АПЛ. Успіхи «Арсенала» Зінченка, «Борнмута» Забарного, «Евертона» Миколенка, «Брентфорда» Ярмолюка
УкраинФорм
2025-02-15T20:18:45Z
Ворожі БпЛА атакують Україну: названо напрямок руху
TSN
2025-02-15T22:36:46Z
Карта бойових дій в Україні станом на 16 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T22:33:22Z
Найважчий день на фронті: росіяни атакували сотні разів, підтверджено звільнення Піщаного під Покровськом
Telegraf
2025-02-15T22:09:39Z
Хронологія війни — день 1089: серйозне загострення на фронті та нові обстріли
Telegraf
2025-02-15T22:03:38Z
Росіяни у два з половиною рази подвоїли атаки на фронті – 250 боєзіткнень
Лига
2025-02-15T22:00:58Z
Генштаб заявив про 250 боєзіткнень з початку доби
1News
2025-02-15T21:51:20Z
Частину України охопила повітряна тривога: де є загроза "Шахедів", ракет і КАБів
TSN
2025-02-15T21:48:06Z
"Найважчий день у 2025": у DeepState заявили, що росіяни суттєво посилили атаки
Фокус
2025-02-15T21:30:49Z
Найважчий день у 2025 році: у Генштабі розповіли про ситуацію на фронті
24tv
2025-02-15T21:06:17Z
"Просила пройти IQ-тест на першому побаченні": модель OnlyFans розповіла, про що пошкодувала
24tv
2025-02-15T21:42:45Z
Заснований на реальних подіях: новий серіал Netflix, який варто подивитися на вихідних
24tv
2025-02-15T20:42:53Z
Кошовий розповів про проблеми з 17-річною донькою
GlavRed
2025-02-15T20:27:25Z
Стрижки для жінок з круглим обличчям: вони ідеальні для тонкого волосся
24tv
2025-02-15T19:36:30Z
Неочікуваний дует Тіни Кароль і SadSvit, прем'єра від Klavdia Petrivna: найкращі музичні новинки
24tv
2025-02-15T19:03:30Z
Репер OTOY розсекретив свою обраницю та зізнався їй у коханні
24tv
2025-02-15T17:42:15Z
Який денім буде в моді у 2025 році: добірка найстильніших варіантів
24tv
2025-02-15T17:21:54Z
Куди сходити у Києві протягом тижня 17-23 лютого: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T17:03:10Z
Тіна Кароль і SadSvit презентують постапокаліптичну пісню «МИ»
Storyboom
2025-02-15T16:51:17Z
Церковне свято 16 лютого: що заборонено робити сьогодні, щоб не "віддати" свою удачу та достаток
Telegraf
2025-02-15T22:21:01Z
16 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T22:00:53Z
Ілон Маск став батьком втринадцяте
InternetUA
2025-02-15T19:40:52Z
Фінські розробники представили перший вітчизняний бойовий корвет класу Pohjanmaa
InternetUA
2025-02-15T19:27:30Z
Відмінникам більше не вручатимуть медалі: як збираються винагороджувати за успіхи у навчанні
Знай
2025-02-15T19:12:28Z
Є лічені хвилини на завдання: відео бойової роботи оборонців Харківщини
24tv
2025-02-15T19:00:47Z
Відстрочка для студентів з 1 березня: кого можуть мобілізувати
Политека
2025-02-15T18:42:35Z
Боєприпаси, бронетехніка і ППО: Зеленський і директор Rheinmetall обговорили розширення співпраці
УкраинФорм
2025-02-15T17:54:59Z
Українцям платитимуть подвійні пенсії: чиї гаманці стануть удвічі товщі
Знай
2025-02-15T17:36:16Z
Фахівці пояснили, чому телефон прикладають до лівого вуха, а не до правого
InternetUA
2025-02-15T20:19:03Z
Як і де можна зробити безкоштовне МРТ та КТ
24tv
2025-02-15T18:18:38Z
Україна отримала 30 мобільних рентген-систем від Південної Кореї
360ua.news
2025-02-15T13:00:51Z
Чи треба вам худнути: відповість дасть ІМТ
24tv
2025-02-15T12:48:21Z
Прості способи зберегти молодість вашого мозку
TSN
2025-02-15T12:48:15Z
Встановили два фактори, які можуть збільшувати термін вагітності
24tv
2025-02-15T12:36:46Z
Готуємо газон до весни: 5 важливих кроків для догляду
24tv
2025-02-15T12:36:43Z
Топ продуктів, що зневоднюють шкіру і призводять до появи зморщок
TSN
2025-02-15T11:06:33Z
Лікарі назвали найкращий чай, який варто пити щодня
24tv
2025-02-15T09:18:32Z
Rheinmetall готовий будувати в Україні третій завод
iPress
2025-02-15T21:07:14Z
Квитанції за комуналку: експерти пояснили, скільки часу їх потрібно зберігати
Политека
2025-02-15T21:01:56Z
Пенсії під загрозою: українцям вказали на головні проблеми пенсійної реформи
Хвиля
2025-02-15T20:30:20Z
Пенсія при зарплаті 7000 гривень: українцям розрахували точні цифри
Политека
2025-02-15T20:27:50Z
Кому в Україні можна дарувати сільгоспземлю
24tv
2025-02-15T20:06:54Z
Популярні фрукти значно виросли в ціні: стало відомо, скільки доведеться заплатити українцям
Политека
2025-02-15T20:00:05Z
Ціни на каву рекордно злетіли: чи варто чекати зниження в 2025 році
Хвиля
2025-02-15T19:09:46Z
Де в Україні найдорожчий проїзд у громадському транспорті: перелік міст
Политека
2025-02-15T19:00:20Z
Чи загрожує націоналізація Sense Bank компенсацією у 1 млрд доларів
360ua.news
2025-02-15T18:42:51Z
Жовте коло з трьома крапками: що означає цей знак для автомобілістів
ТСН
2025-02-15T20:36:26Z
У січні українці придбали понад 3600 електромобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-02-15T19:15:54Z
Чому не варто наносити воду на кузов авто перед піною: водії будуть здивовані
GlavRed
2025-02-15T18:27:55Z
Топ-5 найдешевших нових автомобілів в Україні на початок 2025 року
ТСН
2025-02-15T15:27:17Z
Якими були найперші джипи
AutoCentre
2025-02-15T13:12:14Z
Визначено найнадійніші вживані автомобілі віком до 3 років
Фокус
2025-02-15T09:21:42Z
Volkswagen готує новий електрокросовер за 30 тисяч євро
AutoCentre
2025-02-15T08:03:09Z
ТОП-5 помилок при виборі акумулятора для легкових автомобілів
AutoSite
2025-02-15T05:47:00Z
Маск планує побудувати тунелі в Дубаї
InternetUA
2025-02-15T05:04:57Z
У в'язницях Польщі найбільше серед іноземців українців та грузинів
ZN UA
2025-02-15T22:37:20Z
Єрмак і Расмуссен обговорили роль Європи в майбутній системі безпеки
УкраинФорм
2025-02-15T22:36:36Z
Співпраця між Вашингтоном і Москвою: Кулик розкрив неочікуваний сценарій
GlavRed
2025-02-15T22:27:10Z
Джей ді Венс уже на все відповів: Путіну не вигідно буде тягнути з перемовинами
24tv
2025-02-15T22:18:06Z
Сікорський: Макрон скликає європейських лідерів, щоб обговорити дії Трампа
Европейская правда
2025-02-15T22:15:24Z
Підтримка України та єдність Європи: Зеленський провів зустріч із Мерцом
УкраинФорм
2025-02-15T22:03:23Z
Справедливий мир для України можливий у середньостроковій перспективі - Сікорський
УкраинФорм
2025-02-15T21:45:03Z
"Б'ються героїчно": Орбан раптово похвалив українців та спрогнозував, коли може настати мир
24tv
2025-02-15T21:42:48Z
США можуть укласти з Білоруссю вигідну угоду, що зменшить вплив на неї Росії, – NYT
24tv
2025-02-15T21:42:16Z