MY.UAНовини
Цукерберг обіцяє повернути велич Facebook, але ми йому не віримо. Згадуємо, за що соцмережу так не люблять у всьому світі
Цукерберг обіцяє повернути велич Facebook, але ми йому не віримо. Згадуємо, за що соцмережу так не люблять у всьому світі

Цукерберг обіцяє повернути велич Facebook, але ми йому не віримо. Згадуємо, за що соцмережу так не люблять у всьому світі

Meta (до 2021 року Facebook) — одна з найвпливовіших компаній XXI століття, що починалася як закрита студентська соціальна мережа, але з її зростанням з’явилися і проблеми: звинувачення у втручанні в політику, продажі персональних даних, маніпуляціях алгоритмами, що поступово підривало довіру користувачів. 

Перенасичення рекламою та застарілий формат зробили Facebook «соцмережею для старших», тоді як молодь все частіше обирає Instagram, TikTok, Snapchat та BeReal з їхнім динамічним та візуальним контентом. Це змусило Цукерберга переглянути стратегію розвитку, і на початку 2025 року він оголосив про масштабні зміни, пообіцявши повернути Facebook колишню велич та зробити його «культурно впливовішим» для 3 мільярдів користувачів. 

Але чи можливо це після всіх скандалів і суперечливих рішень? Facebook справді відродиться чи це лише спроба втримати позиції? Нумо розбиратися.

Зміст

  • 1 Крадені світлини, або перший проєкт Цукерберга Facemash 
  • 2 Народження (The) Facebook та відсторонення співзасновника Едуардо Саверіна
  • 3 Судові битви з близнюками Вінклвоссами
  • 4 «Ми вас знищимо!»: погрози творцеві Snapchat за відмову продатися Facebook
  • 5 Запуск VPN заради шпигунства за користувачами
  • 6 Злив даних мільйонів користувачів: справа Cambridge Analytica
  • 7 Алгоритми Facebook: як «інформаційні бульбашки» впливають на світогляд і контент щодо війни в Україні
  • 8 Тотальна комерціалізація та перенасичення рекламою (2020)
  • 9 Від лівого борця за правду до раптової дружби з Трампом
  • 10 Нав’язування користувачам Facebook реклами інтимних ШІ-чатботів
  • 11 Успіхи Meta: що ще тримає компанію на плаву?
    • 11.1 Facebook об’єднав понад 3 мільярди людей по всьому світу
    • 11.2 Facebook Shops – революція в електронній комерції
    • 11.3 Інвестиції в передові технології та розробка цікавих продуктів
    • 11.4 Незалежна зовнішня Наглядова рада
  • 12 Facebook: підкорив світ, втратив довіру, а тепер намагається воскреснути

Крадені світлини, або перший проєкт Цукерберга Facemash 

У жовтні 2003 року Марк Цукерберг, тоді 19-річний студент Гарварда, створив Facemash — сайт, який дозволяв оцінювати зовнішність студентів, використовуючи фото з баз даних університету. Це був аналог сервісу Hot or Not, де користувачі надсилати свої фотографії, щоб інші оцінили їх за шкалою від 1 до 10, а середній бал вважався оцінкою фотографій. Цей сайт також пропонував механізм знайомств під назвою Meet Me і розширену функцію профілю під назвою «Гарячі списки». Але замість того, щоб попросити дозволу, він без згоди самих студентів витягнув їхні світлини з університетських баз даних.

Facemash швидко набрав популярність — за 4 години сайт відвідали 450 осіб, а кількість переглядів сягнула 22 тисяч. Проте реакція університету була миттєвою: сервіс закрили, а Цукерберга звинуватили у порушенні конфіденційності та несанкціонованому доступі до даних. Студентський журнал The Harvard Crimson детально висвітлював цю історію, а сам Цукерберг отримав дисциплінарне стягнення.

Попри цей гучний провал, саме Facemash став поштовхом до створення Facebook. Іронічно, що соцмережа, яка почалася зі скандалу через приватність, згодом перетворилася на один із головних порушників приватності у світі.

Спецпроєкти

Народження (The) Facebook та відсторонення співзасновника Едуардо Саверіна

Соцмережа, яка пізніше отримала назву, Facebook була заснована 4 лютого 2004 року Цукербергом разом з Едуардо Саверіном, Дастіном Московіцом, Ендрю Мак-Коллумом (графічний дизайнер) та Крісом Х’юзом (піар). Лише протягом 24 годин після запуску TheFacebook.com, на ньому зареєструвались 1200 студентів (майже половина Гарварду). Хостингом слугував сервер під ліжком у гуртожитку. Чи міг тоді подумати юний студент, що за 20 років його будуть звинувачувати у втручанні у вибори, а його ім’я стане синонімом «втраченої приватності»? 

Головною ідеєю навколо Facebook було створення закритої спільноти для гарвардських студентів, де вони могли б спілкуватися та ділитися інформацією. Все було просто і зрозуміло: ніякої реклами, ніякого відстеження. Лише профілі з академічними групами, статусами на кшталт «Джон у відчаї через іспит з філософії», і кнопка «Поки що ні» для відмов на запити про дружбу. 

Марк Цукерберг, 2004 рік

Як пише The Business Insider, наприкінці 2003 року другокурсник Цукерберг попросив студента молодших курсів Саверіна покласти $15 тисяч на спільний банківський рахунок. Гроші, пообіцяв Марк, підуть на сервери, необхідні для розміщення сайту TheFacebook.com. Едуардо, хлопець з багатої родини й інвестиційним талантом, погодився.

Справи пішли вгору, тому Марк, Едуардо і Дастін (відповідав за технічну частину) зареєстрували The Facebook як товариство з обмеженою відповідальністю (LLC) відповідно до законодавства штату Флорида.  

Проєкт швидко став популярним, Facebook почав охоплювати й інші університети, а згодом відкрився для глобальних користувачів.

Через пів року після запуску Facebook, влітку 2004 року, Цукерберг і Московіц переїхали до Пало-Альто, Каліфорнія, де вони планували працювати над проєктом в орендованому будинку. Там вони зустріли Шона Паркера, інтернет-стартапера, який незабаром приєднався до Facebook. А Саверін поїхав до Нью-Йорка на стажування в Lehman Brothers. Перед цим Марк попросив його попрацювати над трьома речами: «створити компанію, отримати фінансування та розробити бізнес-модель».

Після цього стосунки між співзасновниками почали псуватися.  Едуардо Саверін самостійно запустив рекламу на Facebook, яка стосувалася його власного стартапу –  сайту для пошуку роботи під назвою Joboozle. Це розлютило Цукерберга. Надалі, чим популярніше ставав Facebook, тим сильніше псувались їх відносини. Саверін мало допомагав.

Чим більшою ставала компанія, тим більше грошей було потрібно для її роботи. Вговорити співзасновника Facebook Едуардо Саверіна поставити підпис під реформуванням Facebook як компанії відповідно до законодавства штату Делавер (це був вирішальний крок перед укладанням угоди про фінансування) було тяжко. Справи ж йшли настільки добре, що незабаром Цукерберг вирішив не повертатися до Гарварду на молодший курс і повністю присвятити себе соцмережі.

Першим завданням Шона стало те, що мав зробити, але не зміг Едуардо: допомогти Facebook знайти гроші.  Шон збирав кошти для власного стартапу Napster і добре знав Кремнієву долину. Він швидко знайшов фінансування, тому Цукерберг остаточно вирішив позбавитись Едуардо. Але як вигнати з компанії третього за величиною акціонера і співзасновника Facebook?

Шон натякнув на «брудний трюк» одного з найлегендарніших венчурних інвесторів у Долині, Майкла Моріца з компанії Sequoia (фінансувала Google, Yahoo, PayPal, Zappos та багато інших великих технологічних компаній). План полягав в тому, щоб зменшити частку Едуардо в Facebook, створивши нову компанію в штаті Делавер, щоб поглинути стару компанію  у Флориді, а потім роздати нові акції в новій компанії всім, крім Едуардо.

Так і зробили. 27 вересня 2004 року Пітер Ттобтоіль офіційно придбав 9% нової компанії за конвертовані векселі вартістю $500 тисяч. До угоди власниками Facebook були Цукерберг (65%), Саверін (30%) і Московіц (5%). Нова компанія була розділена між Цукербергом (40%), Саверіном (24%), Московіцем (16%) і Тілем (9%). Решта, близько 20%, пішли в опціонний фонд для майбутніх співробітників. Звідти значна частина капіталу перейшла до нового головного операційного директора Facebook  Шона Паркера, який замінив Едуардо. 31 жовтня 2004 року Едуардо підписав акціонерну угоду, згідно з якою він отримав 3 мільйони звичайних акцій нової компанії, та передав всю інтелектуальну власність і право голосу Марку Цукербергу. Так Цукерберг став єдиним директором Facebook.

7 січня 2005 року Марк змусив Facebook випустити 9 мільйонів звичайних акцій нової компанії. Він забрав 3,3 мільйона акцій собі, а 2 мільйони віддав Шону Паркеру і 2 мільйони Дастіну Московіцу. Це знизило частку Едуардо в компанії з 24% до менш ніж 10%. 

Судові битви з близнюками Вінклвоссами

Пізніше Саверін відчув себе обдуреним Цукербергом, тому завдяки судовим позовам виграв величезні гроші. Так його невелика інвестиція Едуардо в $15 тисяч перетворилась в понад $5 мільярдів без жодних подальших зусиль з його боку. 

Окремої згадки заслуговує багаторічна судова тяганина Цукерберга з братами Кемероном і Тайлером Вінклвоссами, яка завершилась лише у 2008 році. Близнюки звинуватили його у крадіжці їхньої ідеї щодо соцмережі ConnectU для створення Facebook. Братам постановили виплатити $65 мільйонів у грошовому еквіваленті та акціях. 

У 2002 році близнюки Кемерон та Тайлер Вінклвосси разом зі своїм однокласником Дів’єю Нарендрою почали розробку HarvardConnection (пізніше перейменованого в ConnectU) — соціальної мережі для студентів Гарварду. Для створення платформи їм потрібен був кваліфікований програміст, і у 2003 році вони звернулися до Цукерберга, який вже мав досвід розробки сайтів. Цукерберг погодився допомогти й отримав доступ до документації та вихідного коду проєкту. Він навіть кілька разів запевняв Вінклвоссів, що активно працює над сайтом. Проте за кілька місяців він припинив спілкування та запустив власний проєкт — TheFacebook. 

У 2008 році Facebook випередив MySpace, та став однією з найпопулярніших платформ соціальних медіа з 200 мільйонами активних щомісячних користувачів. 

Брати Вінклвосси

У 2010 році ConnectU подала новий позов, звинувативши Facebook у шахрайстві з цінними паперами через нібито неправильну оцінку вартості акцій під час врегулювання попередньої справи. Брати Вінклвосс спершу планували звернутися до Верховного суду США, але згодом відмовилися. Один з адвокатів ConnectU випадково розкрив суму врегулювання, що призвело до нового позову про юридичну недбалість. Вейн Чанг, засновник i2hub (конкурентного кампусного сервісу), подав позов проти братів Вінклвосс, вимагаючи 50% від виплати, бо заявив, що теж був співзасновником проєкту.

Що було далі? Facebook став одним із найбільших технологічних гігантів з 3 мільярдною аудиторією, але ця історія стала символом суперечливої ділової етики компанії.

Брати Вінклвосс використали отримані кошти для інвестицій у криптовалюти, стали одними з перших біткоїн-мільярдерів та заснували біржу Gemini. 

У 2010 році історія цього конфлікту була екранізована у фільмі «Соціальна мережа», де роль братів Вінклвосс виконав актор Армі Хаммер.

Як Facebook почав втрачати довіру?

Соцмережа неодноразово опинялася в центрі скандалів, які поступово підірвали довіру користувачів. Ось кілька найбільш резонансних:

«Ми вас знищимо!»: погрози творцеві Snapchat за відмову продатися Facebook

Спроба Марка Цукерберга поглинути Snapchat у 2013 році завершилася гучним провалом. Meta (тоді ще Facebook) запропонувала співзасновнику та CEO Snapchat Евана Шпігеля $3 мільярди за сервіс, проте той без вагань відмовився. Але це не все.

За словами Шпігеля, ще у 2012 році Цукерберг особисто зустрівся з ним і відкрито погрожував: якщо Snapchat не погодиться на співпрацю, Facebook просто скопіює всі його функції та розчавить молоду компанію.

«Це було щось на кшталт: «Ми вас знищимо», — згодом згадував Шпігель в інтерв’ю Forbes.

Facebook Poke

Facebook оперативно випустив додаток Poke — свій клон Snapchat, але він швидко зник з ринку. Однак Цукерберг не відмовився від ідеї знищити конкурента. Оскільки він не зміг викупити Snapchat, то почав копіювати найкращі ідеї додатка Шпігеля. Так у 2016 році в Instagram (а згодом і у Facebook) з’явилися Stories — ключова функція, яка принесла Snapchat популярність.

Шпігель не раз іронізував над спробами Facebook красти його розробки. Але поки що Цукербергу не вдалось посунути Snapchat.

Запуск VPN заради шпигунства за користувачами

Більше інформації – ще більше грошей. Facebook продовжував шукати способи зібрати ще більше даних, особливо про користувачів додатків, якими не володів.

Платформа запустила проєкт Project Ghostbusters, який використовував метод кібератаки під назвою SSL man-in-the-middle. Це техніка, коли зловмисник генерує підроблені сертифікати для HTTPS-доменів, обманюючи жертву. Вона вважає, що має безпечне з’єднання з сайтом, тоді як насправді передає дані через підставний сервер. Таким чином Facebook перехоплював та дешифрував захищений трафік аналітики Snapchat, а згодом також YouTube та Amazon.

Ці факти стали відомі після оприлюднення судових документів минулого року. Зазначається, що Project Ghostbusters запустили «на прохання» Цукерберга. Документи були вперше опубліковані генеральним директором Digital Content Next Джейсоном Кінтом. Проєкт реалізували через VPN-додаток Onavo (пізніше – Facebook Research), який Facebook придбав у 2013 році та закрив лише у 2019-му.

Facebook платив користувачам, зокрема підліткам (18% аудиторії), за встановлення VPN-додатка Facebook Research, який відстежував їхню активність у мережі. Попередня версія цього застосунку, Onavo, була видалена з App Store через порушення політики конфіденційності Apple. Під час слухань у Конгресі Марк Цукерберг ухилявся від прямих відповідей на питання про цю програму, а згодом змушений був уточнити свої слова. Apple заявила, що Facebook порушив правила, використавши корпоративний сертифікат для розповсюдження застосунку серед користувачів, що спричинило тимчасове блокування Facebook у внутрішніх сервісах Apple. Про цю історію детально писало видання TechCrunch. 

Попри заяви Цукерберга, очевидно, що Facebook використовував програми для збору даних про користувачів навіть після викриття. Скандал з Onavo і Facebook Research показав, наскільки далеко компанія готова заходити заради отримання аналітичних даних.

Злив даних мільйонів користувачів: справа Cambridge Analytica

У 2018 році розгорівся один із найбільших скандалів в історії Facebook. Стало відомо, що консалтингова компанія Cambridge Analytica незаконно отримала особисті дані десятків мільйонів користувачів без їхньої згоди.

Збір інформації відбувався через додаток-вікторину This Is Your Digital Life, створений науковцем Александром Коганом. Хоча ним скористалося лише близько 300 тисяч осіб, його алгоритм дозволяв отримати доступ і до даних їхніх друзів у Facebook, що значно розширило базу. Ця інформація використовувалася для створення детальних психологічних профілів виборців, які застосовувалися у політичних кампаніях — зокрема, під час президентських виборів у США 2016 року та референдуму щодо Брексіту.

Розслідування також показало, що Facebook надавав пріоритетний доступ до даних деяким компаніям, зокрема Netflix, Badoo, Lyft та Airbnb. Попри гучну бучу, що здійнялась, компанія Цукерберга продовжувала наполягати, що ніколи не продавала дані третім особам.

Через масштабність скандалу Марк Цукерберг був викликаний на слухання в Конгрес США. Під час допиту він уникав прямих відповідей, повторював заготовлені фрази про «безпеку користувачів» і навіть зізнався, що сам майже нічого не знає про те, як працює Facebook. Мережу швидко заполонили меми з його незграбними відповідями та неприродною поведінкою, що лише підігріло критику.

Ця історія не тільки серйозно вдарив по репутації Facebook, а й порушила питання етики використання персональних даних у цифрову епоху.

Алгоритми Facebook: як «інформаційні бульбашки» впливають на світогляд і контент щодо війни в Україні

Як відомо, Facebook використовує алгоритми, які підлаштовують контент під інтереси користувачів. Це створює так звані «інформаційні бульбашки». З одного боку, добре бачити серед запропонованого контенту лише той, що дійсно цікавий. Але з іншого боку, це призводить до того, що користувачам попадаються переважно ті публікації, які відповідають саме їхньому світогляду, без альтернативних поглядів. Це сприяє поляризації суспільства та поширенню фейкових новин. Дослідження правозахисної організації Avaas показало, що лише у квітні 2020 року фейкові новини про COVID-19 набрали 460 мільйонів переглядів. Це свідчить про те, що алгоритми соцмережі можуть підсилювати дезінформацію, особливо під час кризових ситуацій. З іншого боку, Цукерберг розповів, що чиновники з адміністрації Байдена чинили тиск на Facebook з метою цензурування певної інформації під час пандемії COVID-19.

Також Facebook неодноразово звинувачували у вибірковій модерації контенту, особливо політичного. Центр протидії цифровій ненависті (CCDH) у своєму дослідженні виявив, що на початку повномасштабного вторгнення 91% публікацій з російською пропагандою про Україну не мали жодних попереджувальних міток від Facebook. Водночас українські активісти скаржилися на видалення публікацій, які викривають агресію рф, тоді як проросійська пропаганда часто залишалася недоторканою. 

І хоча 26 лютого 2021 року Meta тимчасово дозволила публікації з закликами до смерті путіна та лукашенка, уже 14 березня вона скасувала це рішення і повідомила, що змінила політику модерації контенту, щоб «усунути будь-яку двозначність своєї позиції».

«Внаслідок російського вторгнення в Україну ми тимчасово дозволили форми політичного вираження, які зазвичай порушують наші правила, такі як агресивні висловлювання, такі як «смерть російським окупантам». Ми, як і раніше, не дозволимо переконливих закликів до насильства проти російського цивільного населення», – заявив прессекретар Meta.

Тотальна комерціалізація та перенасичення рекламою (2020)

У 2020 році компанія запустила сервіс Facebook Shops, який дозволив бізнесам створювати безплатні онлайн-магазини на платформах Facebook та Instagram. Це спростило процес продажу товарів безпосередньо через соціальні мережі. Тож Facebook став більш привабливим як комерційна платформа, ніж як соціальна мережа. Бізнес-акаунти, рекламні кампанії та маркетингові інструменти стали основними джерелами доходу.  Хоча комерціалізація Facebook принесла значні прибутки, вона також порушила питання щодо балансу між бізнес-інтересами та задоволенням потреб користувачів. Довіра до соцмережі була підірвана попереднім розголосом про торгівлю даними. У відповідь на це компанія почала впроваджувати нові алгоритми для боротьби з фейковими новинами та дезінформацією, намагаючись покращити якість контенту. 

Ці численні зміни суттєво вплинули на спосіб розповсюдження контенту у Facebook, що призвело до значного зменшення органічного охоплення сторінок, тобто публікації від бізнесів, медіа та інших організацій стали менш видимими для користувачів без додаткової платної реклами з боку комерційних профілів. Через це багато адміністраторів сторінок були змушені вкладати кошти у рекламу, щоб зберегти високий рівень взаємодії зі своєю аудиторією. Facebook визнав ці зміни, але зазначив, що зменшення органічного охоплення зумовлене зростанням обсягу контенту та змінами у поведінці користувачів.

Від лівого борця за правду до раптової дружби з Трампом

Ще кілька років тому Марк Цукерберг був відвертим прихильником лівих політичних сил у США. Його компанія активно підтримувала демократів, а сам він вклав сотні мільйонів доларів у проєкти, що сприяли перемозі Джо Байдена на виборах 2020 року. Зокрема, через організацію Center for Tech and Civic Life (CTCL) компанія фінансувала розширення доступу до голосування в ключових штатах, що традиційно коливалися між республіканцями та демократами. Ці кошти пішли на організацію виборчих процесів у місцевих округах.

Після нападу на Капітолій 6 січня 2021 року Facebook призупинив акаунти Трампа, посилаючись на порушення політики платформи. Ці дії призвели до ще більшого напруження відносин: Трамп розкритикував соціальні мережі за нібито упереджене ставлення до консерваторів та втручанні Facebook у вибори. І подав позов проти Meta, звинувативши її в незаконному призупиненні акаунтів. 

Трамп і Цукерберг

Але після виборів 2024 року ситуація кардинально змінилася. Цукерберг, який раніше боровся з «дезінформацією» та фінансував ініціативи демократів, несподівано зблизився з Дональдом Трампом. На початку поточного року Meta, материнська компанія Facebook, оголосила про припинення своєї програми фактчекінгу, замінивши її моделлю, керованою спільнотою, подібною до платформи Ілона Маска X (колишній Twitter). Це відбулося після того, як Цукерберга помітили у Трампа в гостях у його маєтку у Мар-а-Лаго.

Паралельно завершилась справа щодо блокування акаунтів Трампа: Meta погодилася на мирову угоду на суму $25 мільйонів, з яких $22 мільйони доларів було виділено президентській бібліотеці Трампа. Крім того, компанія пожертвувала $1 мільйон до інавгураційного фонду Трампа, що ще більше показало суттєве потепління відносини між компанією та республіканцем. Сам Цукерберг був присутній на інавгурації 47-го президента.

Цікаво, що деякі користувачі Facebook та Instagram зі здивуванням помітили, що вони підписані на акаунти президента Дональда Трампа або віцепрезидента Джей Ді Венса. У Meta пояснили, що це сталося тому, що користувачі раніше стежили за офіційними урядовими акаунтами США, назви яких змінилися разом із новою адміністрацією. Meta пояснила, що підписники старих акаунтів автоматично переносяться на нові. Тому відписуватись доведеться вручну.

Також компанія нещодавно призначила республіканця Джоела Каплана відповідальним за глобальну політику Meta. Каплан активно виступав проти обмежень політичної мови в компанії. Крім того, генеральний директор і президент UFC Дана Вайт, союзник Трампа, увійде до ради директорів Meta.

Нав’язування користувачам Facebook реклами інтимних ШІ-чатботів

Навесні минулого року Facebook, Instagram та Messenger засипали з’являтись тисячі рекламних оголошень щодо чатботів зі штучним інтелектом, які пропонували спілкування дуже відвертого характеру. Вони також збирали багато даних про користувачів, йдеться у звіті Wired. Рекламна бібліотека Meta містила щонайменше 29 тисяч оголошень, які просували ШІ-«подруг». Meta повідомила, що переглядає оголошення і видаляє ті, що порушують її політику. А також «продовжує вдосконалювати системи, в тому числі ті, які допомагають виявляти рекламу і поведінку, що суперечить правилам».

Правила Meta забороняють рекламу, яка містить контент, що шокує, надмірно жорстокий, для дорослих та містить ненормативну лексику. 

Але проблема, що виникла на платформах Meta, не нова для технологічних компаній. У січні компанія OpenAI зіткнулася з подібною ситуацією, коли ШІ-чатботи заполонили її новий магазин GPT: Korean Girlfriend, Virtual Sweetheart, Your AI Girlfriend…

Схожі проблеми були в Apple і Google. Компанії видалили зі своїх магазинів рекламу додатків, які використовували ШІ для створення підроблених еротичних фотографій, зокрема, знаменитостей і неповнолітніх.

Успіхи Meta: що ще тримає компанію на плаву?

Попри значну критику та скандали навколо торгівлі даними користувачів, варто відзначити й позитивні сторони екс-Facebook, а їх теж чимало.

Facebook об’єднав понад 3 мільярди людей по всьому світу

Слово «зв’язок» дуже часто вживалось Цукербергом та в офіційних заявах Facebook після виходу компанії на біржу у 2012 році:

  • 2012: «У 2012 році ми з’єднали понад мільярд людей і стали мобільною компанією».
  • 2013: «Ми з нетерпінням чекаємо наступного десятиліття, щоб допомогти з’єднати решту світу».
  • 2014: «…ми робимо успіхи на шляху до об’єднання світу».
  • 2015: «Ми продовжуємо інвестувати в те, щоб краще служити нашій громаді, будувати наш бізнес і об’єднувати світ».
Марк Цукерберг, 2008 рік

Окрім внутрішнього розвитку, компанія активно працює над розширенням екосистеми соцмереж. У 2012 році Facebook придбала Instagram приблизно за $1 мільярд. Це дозволило залучити молодшу аудиторію та посилити позиції у сфері візуального контенту. Через два роки, у 2014-му, компанія купила WhatsApp за $19 мільярдів. Завдяки цьому кроку Facebook зміцнила свої позиції в сегменті месенджерів, що стало ключовим для диверсифікації послуг і збереження конкурентних переваг.

Влітку 2023 року Meta успішно запустила Threads – платформу для текстового обміну, яка стала конкурентом колишнього Twitter, який явно не став краще з господарюванням Ілона Маска. Threads пропонує простий і зручний інтерфейс, тісну інтеграцію з Instagram і можливість ведення публічних дискусій без хаосу та маси негативу, який спостерігається на інших платформах. На відміну від Х (екс-Twitter), де алгоритми та модерація викликають суперечки, Threads намагається бути більш відкритою та дружньою мережею для користувачів (що останні й оцінили).

Станом на січень 2025 року активність у Threads досягла 275 мільйонів щомісячних активних користувачів. Для порівняння, це кількість людей, що користувались Twitter у листопаді 2019 році (у 2024 році ця цифра складала 500 мільйонів).

Facebook Shops – революція в електронній комерції

Facebook Shops

У 2020 році світ побачив Facebook Shops – безплатний сервіс для створення онлайн-магазинів на платформах Facebook та Instagram. Ця функція надала малому та середньому бізнесу можливість безпосередньо продавати товари через соцмережі, що суттєво спростило процес електронної комерції. Підприємці отримали доступ до гнучких налаштувань магазину, каталогів продукції та вбудованих функцій підтримки клієнтів. Facebook Shops також інтегрувався з популярними платіжними системами та сервісами логістики, що зробило його ефективним інструментом для бізнесу.

Facebook та Instagram й досі залишаються одними з найефективніших платформ для реклами. Завдяки просунутим алгоритмам таргетингу рекламодавці можуть охоплювати саме ту аудиторію, яка їм потрібна. Вбудовані аналітичні інструменти дозволяють оцінювати ефективність рекламних кампаній, оптимізувати бюджети та підвищувати конверсію. 

Інвестиції в передові технології та розробка цікавих продуктів

Meta не боїться ризикувати: від метавсесвіту до нейроінтерфейсів, компанія інвестувала мільярди в амбітні проєкти. Не усі з них ставали прибутковими чи відомими широкому загалові, але вони точно привернули увагу.

Meta Quest 3

У 2021 році Марк Цукерберг оголосив про перейменування Facebook у Meta, підкресливши пріоритетність метавсесвіту — цифрового світу, де люди могли співпрацювати, спілкуватися та розважатися не виходячи з дому: через віртуальну реальність (VR) та доповнену реальність (AR). Для цього компанія створила підрозділ Reality Labs, який з 2019 року отримав понад $36 млрд інвестицій.

За час свого існування підрозділ встиг випустити Meta Quest 2 — найпопулярніший VR-шолом у світі (продано понад 20 млн пристроїв станом на 2023 рік). А з моменту запуску в 4 кварталі 2023 року було продано від 900 тис. до 1,5 млн пристроїв Meta Quest 3. Також запущено Horizon Worlds — платформу для соціальних взаємодій у віртуальному просторі через аватари. Хоча Reality Labs щороку фіксує мільярдні збитки через низьку популярність метавсесвіту, технічні обмеження AR-пристроїв та конкуренцію з боку Apple, Meta продовжує працювати в цьому напрямку і радує техногіків. Хоча й може закрити Horizon Worlds у 2025 році.

Як і багато інших компаній, Meta робить велику ставку на штучний інтелект (ШІ). Це «мозок» всіх сервісів і алгоритмів. Компанія використовує його для вдосконалення соціальних мереж, створення метавсесвіту та аналізу даних. У 2025 році Meta планує інвестувати від $60 до $65 мільярдів у інтеграцію ШІ. Крім того, Meta інтегрує ШІ-інструменти у свої платформи, такі як Facebook та Instagram. Наприклад, впроваджуватиме облікові записи та контент, згенеровані штучним інтелектом, щоб зробити свої сервіси більш інтерактивними та привабливими для користувачів.

У четвертому кварталі 2024 року Meta продемонструвала виняткові фінансові результати, перевершивши очікування ринку

Серед цікавих проєктів також Terragraph — технологія для швидкісного Wi-Fi у містах через міліметрові хвилі; AR-окуляри AriaAquila — дрон на сонячних батареях.

Такі амбіційні проєкти завжди потребують тривалих і великих інвестицій, а результат часто непередбачуваний. Наприклад, Terragraph ефективний лише за прямої видимості, що обмежує його застосування. А розробку Aquila припинили у 2018 через нерентабельність.

Meta неодноразово експериментувала й з децентралізованими технологіями: криптовалютний проєкт Diem (Libra) закрили у 2022 році через тиск регуляторів (хоча саме завдяки йому розроблено блокчейн-мову програмування під назвою Move, яку використовують розробники блокчейн-мережі Aptos). Функцію використання NFT в Instagram видалили через рік через мізерний попит. На жаль, після краху FTX інвестори й користувачі почали уникати криптопроєктів. Крім того, Meta не змогла переконати регуляторів у безпеці своїх рішень.

Незалежна зовнішня Наглядова рада

У 2018 році генеральний директор Meta (тоді Facebook) Марк Цукерберг ініціював створення Наглядової ради (Oversight Board) для підвищення прозорості та відповідальності у прийнятті рішень щодо модерації контенту на платформах компанії. Meta зобов’язалася виконувати всі рішення цієї Ради, окрім тих, які суперечать закону. У 2020 році вона розпочала свою діяльність. Через Раду користувачі можуть оскаржувати рішення щодо видалення контенту або його наявності на платформах Facebook та Instagram. Рада має повноваження приймати обов’язкові до виконання рішення щодо окремих випадків та надавати рекомендації щодо політик компанії. Meta створила безвідкличний трастовий фонд з початковим фінансуванням у розмірі $130 мільйонів, а у 2022 році додатково виділила ще $150 мільйонів на операційну діяльність ради та щоб гарантувати її незалежність від компанії.

Саме Наглядова рада свого часу вирішила призупинити обліковий запис Дональда Трампа після подій 6 січня 2021 року та рекомендувала Meta встановити чіткі та пропорційні санкції для такого роду випадків у майбутньому.  Цікаво, що стосовно війни в Україні на офіційно сайті лише пара справ (1,2), зокрема рішення щодо дозволу публікацій, що містять заклики до насильства проти російських військових. Один із випадків стосувався видалення посту з критикою російської агресії, де Рада постановила, що його слід відновити, оскільки він не порушував політики щодо мови ворожнечі. Інший випадок включав рішення щодо тимчасового пом’якшення правил стосовно висловлювань у контексті війни, що викликало неоднозначну реакцію з боку громадськості та експертів із цифрових прав.

Попри зусилля Meta показати Раду незалежною, вона стикається з критикою. Деякі експерти зазначають, що її рішення не завжди мають реальний вплив на політику компанії. Наприклад, Meta не завжди виконує рекомендації Ради щодо довгострокових змін у модерації, зокрема у випадках, що можуть вплинути на бізнес-інтереси компанії. Крім того, існує думка, що Рада розглядає лише обмежену кількість справ і не встигає охопити всі важливі випадки, що викликає занепокоєння щодо її ефективності.

Разом з тим, на відміну від Meta, інші технологічні гіганти, такі як Google чи Twitter (X), не мають подібних незалежних структур з ухвалення рішень щодо модерації контенту. У Google існують внутрішні комітети, що визначають політику контенту, проте вони не залучають зовнішніх експертів у прийнятті рішень. Twitter після змін власника Ілона Маска запровадив власну систему перевірки контенту, проте її прозорість та ефективність дуже сумнівні.

Facebook: підкорив світ, втратив довіру, а тепер намагається воскреснути

Facebook починався як скромний студентський проєкт Марка Цукерберга та кількох його однокурсників (хоча брати Вінклвосси посперечалися б). З часом соцмережа для учнів вишів об’єднала понад 3 мільярди людей перетворилася на гіганта, але обтяженого різного роду темними історіями.

Понад 20 років тому юний кодер з баранцями заявляв, що створює платформу для спілкування без меж. Його ідея запалила світ, зробивши Facebook не просто мережею, а глобальною інфраструктурою соціальних зв’язків з 3 мільярдами учасників. Проте на кожному етапі розширення компанія приносила в жертву свої попередні ідеали заради влади над інформацією, яка приносила величезні гроші. Порушення приватності, продаж даних, втручання у вибори, вплив на формування громадської думки — усе це зробило Facebook інструментом для маніпуляцій глобального масштабу.

У 2016 році алгоритми соцмережі стали настільки потужними, що почали визначати політичний порядок денний у США та інших країнах. Facebook спершу непомітно, а потім відкрито став учасником політичної гри: спонсорував демократичні ініціативи, підтримував кампанії проти дезінформації (яка, втім, здебільшого торкалася саме консерваторів) і навіть блокував на той час 45-го американського президента. Марк Цукерберг, який ще кілька років тому фінансував організації, що допомагали виборцям Байдена, став поруч із Трампом, скасував фактчекінг і змінив політику модерації. Зміна ідеології чи банальний прагматизм? 

Водночас Facebook вже давно не формує тренди, а біжить за конкурентами у спробах наздогнати. Світ змінився, і соцмережа, яка колись відкривала нові горизонти, тепер радше намагається вижити в реальності, де її місце займають молодші й гнучкіші гравці. Його користувачі старішають, а довіра продовжує падати. Компанія вимушена переорієнтовуватися, шукаючи нових союзників серед тих, кого ще вчора банила за «небезпечні висловлювання». Та чи поверне це Facebook його велич?

Теги за темою
Facebook
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Акції Tesla обвалилися після заяви Маска про створення власної політсили
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:45:00Z
СБУ оголосила в розшук виробника чаю Lovare у справі про пособництво Росії
Комсомольская правда
2025-07-07T16:34:00Z
Понад 4,4 млрд грн принесли організатором онлайн-аукціони на Прозорро — результати півріччя
AIN
2025-07-07T16:30:34Z
«Застрягла». Російська екстенісистка поскаржилася на проблеми з авіасполученням
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:30:15Z
Швейцарська компанія PFIFFNER-Group передасть Україні енергобладнання на 100 тисяч франків
УкраинФорм
2025-07-07T16:24:18Z
Україна ввела санкції проти 60 криптовалютних компаній, які допомогали рф відмивати кошти
ITC
2025-07-07T16:19:31Z
Штучний інтелект замість людей: технологічні гіганти США скоротили майже 100 тисяч працівників
InternetUA
2025-07-07T16:15:44Z
У Німеччині за десятиріччя свиноферм поменшало на 10 тисяч
AgroPortal
2025-07-07T16:00:56Z
Кабмін продовжив фіксований тариф на електроенергію до кінця жовтня 2025 року
360ua.news
2025-07-07T16:00:53Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Україна проведе фармацевтичний воркшоп на конференції з відновлення в Римі
УкраинФорм
2025-07-07T16:48:22Z
Один з найкращих делікатесів сезону: як приготувати смачні лисички в сметані
24tv
2025-07-07T16:45:33Z
Як перевірити ягоди й фрукти на нітрати - тривожні ознаки, про які варто знати
GlavRed
2025-07-07T16:27:27Z
Безпечної дози не існує: продукти з магазину, які варто обмежити задля здоров’я
24tv
2025-07-07T16:21:50Z
Як безпечно пережити +30° і вище: у МОЗ дали поради
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:41Z
Коли та як приймати вітамні D: кому потрібно споживати його влітку
TSN
2025-07-07T16:03:17Z
Напруга в шиї та плечах: що допоможе зняти біль та напругу м'язів
24tv
2025-07-07T15:45:33Z
У Франції депутат скоїв суїцид
Европейская правда
2025-07-07T16:54:58Z
«Смачно помер» та «правильно використав нагородну зброю». Пропагандисти вгадують деталі смерті Старовойта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:54:51Z
Трамп міг не знати: чому Гегсет зупинив військову допомогу Україні
24tv
2025-07-07T16:54:19Z
У Румунії ультраправі збирають підписи для вотуму недовіри новому уряду
Европейская правда
2025-07-07T16:51:44Z
У Польщі затвердили дату присяги обраного президента перед парламентом
Европейская правда
2025-07-07T16:45:30Z
Прем'єр Литви заявив про "незручності", які створює польський прикордонний контроль
Европейская правда
2025-07-07T16:42:52Z
В Іраку 12 турецьких солдатів загинули під час операції від отруєння метаном
УкраинФорм
2025-07-07T16:42:50Z
Трамп заявив про підтримку Болсонару, якому закидають держпереворот у Бразилії
УкраинФорм
2025-07-07T16:39:05Z
Європа працює зі США над збільшенням тиску на Путіна – МЗС Німеччини
Лига
2025-07-07T16:36:42Z
Армія РФ атакувала критичну інфраструктуру на Сумщині, частина споживачів - без світла
УкраинФорм
2025-07-07T16:54:22Z
Окупанти стверджують, що до Криму з 2014 року переїхали 11 тисяч білорусів
УкраинФорм
2025-07-07T16:51:43Z
Частина Сумського району залишилась без світла через удар Росії
Лига
2025-07-07T16:48:19Z
Був похований під радянським бетоном: на Подолі археологи знайшли стародавній глечик
Telegraf
2025-07-07T16:45:08Z
Доведеться воювати щонайменше кілька років, – військова "Анаконда" про кінець війни
24tv
2025-07-07T16:42:10Z
Бруківка в пелюстках: у Чернівцях повернули романтичну традицію на Кобилянської
24tv
2025-07-07T16:33:44Z
"Такого ще не було за три роки": ЗСУ про рекордний тиск РФ на Запорізькому напрямку
TSN
2025-07-07T16:33:20Z
Повернувся, щоб попрощатись: після звільнення з полону помер Валерій Зеленський
GlavRed
2025-07-07T16:33:02Z
На Одещину насувається циклон Gabriel: прогноз погоди до 13 липня
24tv
2025-07-07T16:30:10Z
Чи треба готувати квартиру до переходу на 230 В: що буде з технікою
24tv
2025-07-07T16:51:52Z
Коли в Україні зʼявиться чотириденний робочий тиждень? Служба зайнятості зробила заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:51:30Z
100 привітань з новою посадою
Мій Харків
2025-07-07T16:46:53Z
Далай-лама зробив неочікуване передбачення
FaceNews
2025-07-07T16:42:32Z
F-35 прикриватимуть шляхи постачання військової допомоги НАТО Україні
УкраинФорм
2025-07-07T16:33:39Z
Виплати для ВПО в Харківській області: частині переселенців скасують допомогу вже цього місяця, в чому причина
Политека
2025-07-07T16:30:43Z
Одноразова допомога 5 тисяч гривень для першокласників, що потрібно знати
360ua.news
2025-07-07T16:30:39Z
Що приховують легенди про Ольгу: письменник розказав про несподівану сторону княгині
GlavRed
2025-07-07T16:27:38Z
Як перевірити, чи було зросійщене прізвище - філолог назвала чотири ознаки
GlavRed
2025-07-07T16:27:38Z
Як олія допомагає боротися з неприємним запахом ‒ корисні поради
Gazeta UA
2025-07-07T16:48:42Z
Лише люди з високим IQ впораються: яке число зображене на малюнку
GlavRed
2025-07-07T16:27:35Z
Містер Олімпія порадив найкраще тренування для всього тіла для чоловіків
24tv
2025-07-07T15:57:45Z
Новий курорт КНДР виявився пшиком: що ховає за собою фейкова розкіш
24tv
2025-07-07T15:27:32Z
Більше ніколи не купите коричневе всередині авокадо: зверніть на це увагу в магазині
24tv
2025-07-07T15:06:09Z
Більше ніякої ікри та оладок: перетворіть кабачки на неперевершену закуску
Telegraf
2025-07-07T14:51:22Z
Чорний часник у домашніх умовах: як приготувати делікатес, що підкорює шеф-кухарів
Gazeta UA
2025-07-07T14:39:37Z
Пишні як пух: як приготувати справжні оладки, що не падають
24tv
2025-07-07T14:33:18Z
Аномальну активність змій можна зупинити: посадіть на ділянці 5 рослин
24tv
2025-07-07T14:33:09Z
У Рівному судитимуть матір, яка залишила немовля на балконі на дві доби, а потім винесла на смітник
УкраинФорм
2025-07-07T16:54:09Z
На Житомирщині 19-річний хлопець зарізав 41-річну родичку-коханку
TSN
2025-07-07T16:48:49Z
Судитимуть 26-річного чоловіка за фейкові «замінування» шкіл
InternetUA
2025-07-07T16:34:49Z
У Рязані підірвали гранату в лаунж-барі: є постраждалі та загиблий
24tv
2025-07-07T16:33:26Z
Кількість загиблих унаслідок повені в Техасі зросла до 89
УкраинФорм
2025-07-07T16:12:03Z
Росіяни впродовж дня атакували два райони Дніпропетровщини, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-07T16:09:55Z
Не став стріляти в машині: ЗМІ розповіли, де наклав на себе руки Старовойт
24tv
2025-07-07T16:06:11Z
На Харківщині ворожий дрон атакував волонтерів
Мій Харків
2025-07-07T16:00:09Z
У Києві затримали чоловіка, який напідпитку запустив з балкона феєрверк
УкраинФорм
2025-07-07T15:48:55Z
Ревнує чи довіряє: соліст хору "Гомін" зізнався, як реагує дружина на його шалений успіх
24tv
2025-07-07T16:36:51Z
Під час відзначення 60-річчя Scorpions на сцені з'явився український прапор
Фокус
2025-07-07T16:36:28Z
Ольга Мартиновська вперше показала свого обранця – відомого ресторатора: що відомо про нього
TSN
2025-07-07T16:33:43Z
Камалія засвітилася в компанії нового чоловіка: чому шанувальники "протестують"
GlavRed
2025-07-07T16:27:06Z
Схема з артистами: Мінкульт допоміг тисячам чоловіків виїхати з України — частина не повернулась
Фокус
2025-07-07T15:57:43Z
"Народ, який хоче їсти": автор романів про комісара Мегрэ сфотографував Одесу в рік Голодомору
Telegraf
2025-07-07T15:54:19Z
Новий детективний мінісеріал на Netflix, який можна подивитись всього за вечір: що це за стрічка
24tv
2025-07-07T15:51:12Z
Потап назвав країну, де насправді застав початок повномасштабного вторгнення: "Роздавали хліб"
TSN
2025-07-07T15:48:01Z
Головне атмосфера, а не сюжет: Квентін Тарантіно назвав два найкращі «фільми для тусовок» всіх часів — і вони надзвичайно різні
ITC
2025-07-07T15:46:17Z
Нова несправність у мультимедійній системі посилила хвилю відкликань автомобілів Ford
Топ Жир
2025-07-07T16:33:02Z
Новий Chevrolet, похований на 50 років, виглядає неймовірно добре для свого віку
Топ Жир
2025-07-07T16:03:56Z
Від Lamborghini до Rolls-Royce: де в Україні найбільше їздять дорогі автівки
TSN
2025-07-07T15:21:14Z
Новий електричний позашляховик Porsche встановлює рекорди ще до появи у салонах
Топ Жир
2025-07-07T15:18:37Z
FIAT та Vilebrequin створили модний Topolino
AutoCentre
2025-07-07T15:12:10Z
Найвитриваліший Jeep Compass має хитромудрий салон, який непомітно приховує бруд
Топ Жир
2025-07-07T14:48:08Z
BMW представив оновлений футуристичний електроскутер CE 04
AutoCentre
2025-07-07T14:10:21Z
Maserati готує нову сторінку в історії суперкарів із загадковою прем’єрою
Топ Жир
2025-07-07T14:03:26Z
Новий гібридний універсал BYD Seal 06 DM-i — запас ходу від Києва до Амстердама за ціною від $15 300
ITC
2025-07-07T13:55:11Z
Моделі iPhone 17 матимуть перероблений динамічний острів
Portaltele
2025-07-07T16:55:07Z
Новий iPhone 17 Pro можна буде купити за 6 000 гривень, але є нюанс
Фокус
2025-07-07T16:51:02Z
На що звертати увагу при покупці відновленої турбіни: інструкція з прикладу 04L253020Q
AutoCentre
2025-07-07T16:48:36Z
50 років під землею: у найбільшій капсулі часу у світі знайшли автомобіль
Фокус
2025-07-07T16:45:01Z
Опубліковано відео розпакування непредставленого Samsung Galaxy Z Flip 7
InternetUA
2025-07-07T16:43:31Z
Фатальна помилка може привабити блискавку до вашого будинку: як захиститися
24tv
2025-07-07T16:36:52Z
Врятуйте наші смисли. Чому спам-фільтри необхідні не лише у пошті
Лига
2025-07-07T16:30:07Z
Ці помилки вбивають батарею смартфона: що вам не варто робити з гаджетом
InternetUA
2025-07-07T16:16:43Z
На ринок скоро вийде дуже дивний смартфон: яких сюрпризів від нього чекати
Фокус
2025-07-07T16:06:15Z
Барселона продовжила контракт з Щесни на два роки
Football.ua
2025-07-07T16:55:05Z
Жеваго: Це абсолютно неприйнятний результат для Ворскли. Наша мета — повернення в УПЛ
Football.ua
2025-07-07T16:42:27Z
УФК «Кривбас» став переможцем дитячого турніру «Кубок регіонів»-2025
УкраинФорм
2025-07-07T16:27:02Z
Трабзонспор відхилив пропозицію Лаціо щодо Батагова
Football.ua
2025-07-07T16:24:12Z
Ковач: Клубний чемпіонат світу потребує змін
Football.ua
2025-07-07T16:18:39Z
Президент Динамо показав бразильську техніку: на вогняне відео відреагував Мілевський
24tv
2025-07-07T16:06:22Z
Янаков та Сидун стали гравцями Епіцентру
Football.ua
2025-07-07T16:01:12Z
Лубянська здобула золото чемпіонату світу з вітрильного спорту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T15:57:19Z
Кроос: Реалу, як і раніше, не вистачає гравця стилістично схожого на мене
Football.ua
2025-07-07T15:55:28Z