MY.UAНовини
Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії
Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії

Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії

Видатний українець помер, покинутий всіма друзями

"Українська пісня й неписана словесність народу українського натхнули молоді уми в Києві спасенною думкою – видвигнути свою націю із темряви", – ці слова належать Пантелеймону Кулішу (1819—1897), видатному українцю – письменнику, історику, фольклористу, перекладачу, етнографу. Людині, яка разом із видатним фізиком, професором і ректором Німецької вищої технічної школи у Празі, галичанином Іваном Пулюєм (розробником рентгенівської трубки!) опублікувала перший повний переклад Біблії українською мовою з використанням давніх першоджерел.

Пантелеймон Куліш прожив довге як на той час життя: помер на своєму хуторі Мотронівка (нині село Оленівка) на Ніжинщині 2(14) лютого 1897 року, покинутий практично всіма друзями через дуже складний, непоступливий характер. Це була трагедія його життя. Тим часом Іван Франко вважав Пантелеймона Олександровича "перворядною зіркою" української літератури…

Похорон Пантелеймона Куліша. Малюнок з натури Григорія Коваленка, 1897 рік

На початку творчого шляху він був співцем романтики життя і діянь козацького стану, став автором першого українського історичного роману "Чорна рада. Хроніка 1663 року". Перша редакція роману була написана у 1846 році (одночасно українською та російською мовами), проте повний варіант побачив світ лише 1857 року через арешт автора у справі Кирило-Мефодіївського товариства, про що нижче.

У романі розповідається про події часів Руїни, а саме про "Чорну раду" в околицях Ніжина наприкінці червня 1663 року під час виборів (елекції) гетьмана Війська Запорізького на Лівобережжі, які скликав сюзерен Гетьманщини, московський цар Олексій Михайлович. У результаті бідні козаки та покозачені селяни вибрали промосковського популіста Івана Брюховецького за підтримкиІвана Сірка.А проти двох інших кандидатів-старшин – Якима Сомка і Василя Золотаренка (швагрів і сподвижників гетьмана України Богдана Хмельницького) та їхніх прихильників — було розгорнуто терор. Вони самі були вбиті у вересні цього ж року за звинуваченням у зраді перед царем…

Народжений в містечку Вороніж в Глухівському повіті на Чернігівщині, Куліш був нащадком давніх козацьких родин, в яких попри сувору русифікаторську політику імперської влади панували традиції української мови і культури. Свою початкову освіту отримав у батьківському домі, потім у Новгороді-Сіверському – в повітовому училищі та гімназії. Вчився на філософському та правничому факультетах Київського університету Святого Володимира.

З 1846 року працював у Київській археографічній комісії. Серед його знайомих і співробітників – Тарас Шевченко, видатні українські науковці-гуманітарії Михайло Максимович, Микола Костомаров, Микола Гулак, польський письменник-історик Міхал Грабовський, журналіст і громадський діяч Василь Білозерський (його рідна сестра Олександра стала дружиною Пантелеймона Куліша, разом вони прожили понад 50 років, попри бурхливі романи чоловіка, серед яких й роман із письменницею Марко Вовчок). "Боярином", другом нареченого, на весіллі був саме Тарас Шевченко

Олександра Білозерська-Куліш (Ганна Барвінок), фото 1866 року

Дуже скоро, у березні 1847 року Пантелеймон Куліш був арештований у справі таємної політичної організації – Кирило-Мефодіївського братства, яке виникло ще в 1845 році. Воно мало суто автономістський характер і наголошувало на єдності слов’янських націй. Проте слов’янофільство "братчиків" відрізнялося від російського варіанту – антизахідного за духом, бо наголошувало на рівноправному співробітництву всіх слов’янських народів і духовному відродженню України. Росіянам – представникам будь-яких світоглядних течій в Російській імперії такий підхід був абсолютно неприйнятним. Куліш був серед засновників братства, як і Георгій Андрузький, Костомаров, Шевченко, Білозерський та Гулак. Після трьох місяців допитів його відправили на чотири місяці до Олексіївського равеліну, а потім на заслання до Вологди, де він повинен був служити чиновником. Після "щирого каяття" Куліш був відправлений до Тули, знову ж таки на службу в адміністрації губернатора. Тарасові Шевченку влада до звинувачень в участі в Братстві додала ще одне, доленосне для нашого Пророка – в образі царя і його дружини (під час обшуків знайшли поему "Сон"). Тарас Григорович особистим наказом царя був відданий у солдати на 10 років…

Тарас Шевченко. Автопортрет, 1840-1841 роки

У 1850 році Пантелеймон Куліш за клопотанням дружини, земляка-сенатора Олександра Кочубея та ректора Санкт-Петербурзького університету Петра Плетньова з нагоди 25-річчя правління царя Миколи I був помилуваний і переїхав до столиці імперії. Саме там він наприкінці 1850 років розробив український фонетичний правопис, який отримав назву "кулішівка". І всі майбутні варіанти правописів нашої рідної мови базувалися на цьому винаході письменника та історика.

"Кулішівка", 1857 рік

Куліш був одним із редакторів та постійних авторів першого всеукраїнського суспільно-політичного та літературно-мистецького щомісячного журналу "Основа" (1861—1862), який виходив у Санкт-Петербурзі й сприяв на той час зростанню національної свідомості українців. На його сторінках друкувалися чимало творів Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Олекси Стороженка, Степана Руданського, Леоніда Глібова, історичні і фольклорні розвідки Павла Житецького, Олександра Лазаревського, Миколи Костомарова… Автори журналу поки що несміливо наголошували на окремішності української нації та її мови: треба було постійно оглядатися на цензорів. Український письменник і перекладач Олександр Кониський писав, що головною причиною закриття журналу було те, що "Україна пішла значно далі, ніж сягає панське око "Основи".

Журнал "Основа", номер за січень 1861 року

Куліш намагався налагодити співпрацю як із російськими чиновниками ще на початку свого творчого шляху (такими, як сумнозвісний русифікатор Михайло Юзефович, у 1840-і роки він був ще лібералом і сприяв молодому письменнику), так і з польськими панами-землевласниками, які мали чималий вплив на Правобережній Україні. Багато років Куліш підтримував дружні відносини з класиком польської історичної літератури Міхалом Грабовським, який вважався ренегатом у колі одноплемінників через підтримку російської влади.

Крутий поворот у світогляді

Отже, на початку 1860-х років у Куліша відбулася несподівана для сучасників світоглядна еволюція: письменник й історик став тлумачити історію Козаччини як абсолютно безперервний антидержавний розгул насильства, дикої сваволі "чорної" маси:

Народе без пуття, без честі і поваги,

Без правди у завітах предків диких,

Ти, що постав з безумної одваги

Гірких п'яниць та розбишак великих!

Єдиний скарб у тебе — рідна мова,

Заклятий для сусідського хижацтва:

Вона твого життя міцна основа,

Певніша над усі скарби й багатства.

Се голос лучних предків з домовини,

Тих душ святих, що марно погибали

У злигоднях Великої Руїни,

Котру старці твоїм тріумфом звали…

Важливо відзначити, що постійно цитуються лише перші чотири рядки цього вірша Пантелеймона Куліша "До рідного народу…" з присвятою – "подаючи йому (народу. – С.М.) український переклад Шекспірових творів". Так, насправді саме він став родоначальником перекладацької справи в Україні. Крім Вільяма Шекспіра (13 п’єс!), перекладав твори Фрідріха Шиллера та Джорджа Гордона Байрона.

Куліш неодноразово змінював свої погляди на історію своєї батьківщини і з козакофіла став затятим козакофобом. Він постійно проводить межу між двома, на його думку, антагоністичними козацькими світами – "руїнниками"-запоріжцями та городовими козаками; нащадком останніх він був сам.

Портрет Пантелеймона Куліша. Художник Адольф Мульєрон, 1860 рік

Як історик Куліш наголошував на неоднозначній ролі козацтва, яке вже у XVIII столітті стало анахронізмом і гальмувало розвиток українського суспільства. Ці свої думки він окреслює в головних історичних творах: "Історія України від найдавніших часів" (1861), "Хмельниччина" (1861), "Руїна" (1862), "Почини лихоліття ляцького та перві козацькі бучі" (1865), а також у виданих вже російською мовою розвідках та документах з історії України, виявлених у варшавських архівах, де він працював урядовцем – директором духовних справ і членом комісії для перекладу польських законів – в 1864—1868 роках. Окремо відзначимо абсолютно антиукраїнський за духом, в дусі імперської пропаганди опус "История воссоединения Руси" (1874) у двох томах. Його варшавський період збігся із кривавим придушенням царськими військами Польського повстання 1863—1864 років і стратами та відправкою до Сибіру багатьох тисяч польських патріотів. В останні три десятиліття життя він не вірив, що українці зможуть побудувати свою незалежну державу і серед своїх одноплемінників вважався ренегатом-запроданцем, який повністю підтримував дії російської влади.

Значною мірою ця думка є слушною. Український історик Ігор Гирич в розвідці "П.Куліш на тлі суспільного життя" відзначав: "Петра I і Катерину II автор "Воссоединения…" називає прогресивними для України діячами, а Т.Шевченка, що звинувачував їх в україножерстві, П.Куліш атестує поетом, якого надихала "напівп’яна муза"… В. Антонович пояснював таку різку метаморфозу П.Куліша (і це виглядає цілком слушним) його безмежною амбітністю, бажанням кандидуватися на місце лідера українських інтелектуалістів, яке звільнилося по смерті Т.Шевченка" (альманах "Молода нація", № 1–2004). Звісно, у багатьох сучасників Куліша, колишніх вже товаришів по "Громаді", взагалі української громадськості його такі карколомні світоглядні кульбіти викликали відразу.

Пантелеймон Куліш, фото 1861 року

Український мислитель, фактично творець світоглядних засад Організації українських націоналістівДмитро Донцов, у передмові до своєї праці "Націоналізм" писав про безплідні спроби націоналізму XIX століття, який він називав націоналізмом упадку або провансальством, одним із неоднозначних представників якого й був Пантелеймон Куліш: "До цього типового провансальства я зачисляю (виймаючи з нього те, що треба вийняти) дивну мішанину з Кирило-Методіївства й Драгомановщини, легалістичного українофільства і народництва з їх крайніми течіями, марксизму й комунізму з однієї сторони, "есерівства" і радикалізму – з другої, нарешті з правих ідеологій, починаючі від Куліша і кінчаючи неомонархізмом. Ці напрямки різнилися між собою не в однім відношенні, навіть поборювали себе взаємно, але тим не менше, всі вони корінилися в тім самім світогляді, якому, як світоглядові упадку, протиставляю тут інший, йому засадничо ворожий".

І ми, вже у XXI столітті, в час, коли Україна захищає свою незалежність у кривавій боротьбі з віковічним ворогом – Російською імперією в різних її проявах – повинні прислухатися до думки Дмитра Донцова, але й одночасно "вийняти" все краще і змістовне з дуже великої за обсягом спадщини, що її залишив нащадкам "Гарячий Куліш". А спадщина його і до сьогоднішнього дня не достатньо відома та й взагалі залишається недооціненою.

Пам'ятники Пантелеймону Кулішу та Ганні Барвінок на хуторі Мотронівка. Фото: sknews.net

У 2000 році на хуторі Мотронівка було відкрито історико-меморіальний музей-заповідник Пантелеймона Куліша "Ганнина пустинь"…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В каком возрасте люди менее счастливы: ученые назвали точные годы
Comments UA
2025-02-15T22:00:06Z
Что делать, если телефон быстро разряжается, а заменить батарею нет возможности
Знай
2025-02-15T21:51:29Z
Глава Corsair считает, что Grand Theft Auto VI выйдет на ПК в начале 2026 года
GameMag
2025-02-15T20:57:38Z
Прохождение первой миссии Metal Eden в 20 минутах геймплея адреналинового шутера от авторов Ruiner
GameMag
2025-02-15T20:51:33Z
Разработчики Astro Bot выпустили патч для PlayStation 5 Pro и анонсировали новые уровни
GameMag
2025-02-15T20:51:13Z
Джефф Грабб: Marathon не показали на State of Play, поскольку Bungie обирается провести собственную презентацию
GameMag
2025-02-15T20:51:06Z
Анонс анонса: Дату релиза ремастера System Shock 2 назовут 20 марта
GameMag
2025-02-15T20:45:08Z
Продажи Kingdom Come: Deliverance 2 приближаются к 2 миллионам копий — Embracer Group в восторге
GameMag
2025-02-15T20:15:57Z
«Мы общаемся с Nintendo»: Разработчики Marvel Rivals изучают возможность потенциального релиза на Switch 2
GameMag
2025-02-15T19:27:15Z
Самые злые знаки зодиака: они настоящие стервы и королевы драмы
Comments UA
2025-02-15T22:51:28Z
Кто самые большие интроверты по гороскопу
Comments UA
2025-02-15T21:45:38Z
Первая чашка кофе на Земле: ученые рассказали, когда люди впервые оценили этот напиток
Фокус
2025-02-15T16:51:59Z
Простой рецепт домашнего печенья от судьи "Мастер Шеф" Ярославского: вкуснее магазинного
Политека
2025-02-15T16:42:06Z
Метод "пять пальцев": высадите так свеклу — не нужно будет позже прореживать
TSN
2025-02-15T16:39:37Z
«Хрустящие» мамы: как женщины воспитывают детей в философии всего натурального
Marie Claire
2025-02-15T16:30:17Z
Пять фраз, которые в отношениях лучше не говорить
Gazeta UA
2025-02-15T16:12:55Z
Курорт за 1,45 млрд долларов у границы с ЕС: в Карпатах строят туристический магнит
Telegraf
2025-02-15T16:03:45Z
Самая вкусная пасхальная паска: секреты приготовления праздничной выпечки
TSN
2025-02-15T13:36:41Z
Под Киевом обезвредили фугасную авиабомбу "Геракл" и обнаружили часть кассетной бомбы РБК-500: фото, видео
TSN
2025-02-15T22:21:59Z
Еще одна жертва тонкого льда: рыбак провалился под лед в Киевской области
TSN
2025-02-15T21:51:28Z
Министр Светлана Гринчук сообщила о ситуации на Чернобыльской АЭС: "Продолжается ликвидация пожара"
Знай
2025-02-15T15:51:42Z
Сорвал флаг Украины с могилы военного: в Одесской области задержали мужчину
TSN
2025-02-15T15:51:36Z
Удар российского дрона по ЧАЭС: в ГСЧС оценили радиационный фон
Апостроф
2025-02-15T15:18:23Z
Страшная трагедия в Херсонской области: подростки провалились под лед, есть погибшие
TSN
2025-02-15T14:51:56Z
В Киевской области молодой человек справил потребности на полицейское авто
Корреспондент
2025-02-15T14:24:55Z
Женщина не мстила за мобилизацию сына: выяснилась причина смертельного взрыва в Николаеве
Telegraf
2025-02-15T14:09:12Z
Под Ахтыркой два человека погибли в ДТП
Корреспондент
2025-02-15T12:45:39Z
"Борнмут" с Забарным победил аутсайдера и вплотную приблизился к зоне Лиги чемпионов
TSN
2025-02-15T17:39:49Z
Хет-трик Мармуша допоміг Манчестер Сіті не помітити Ньюкасл
Football.ua
2025-02-15T16:58:46Z
"Он ужасно жесткий": Усик назвал своего самого сложного соперника за всю карьеру
TSN
2025-02-15T16:51:39Z
Беринчик – Дэвис: мир бокса отреагировал на поражение украинца в чемпионском бою
TSN
2025-02-15T16:24:25Z
Принц Гарри поддержал украинских бойцов на Играх Непокоренных, появившись в куртке с шевроном НГУ
Знай
2025-02-15T15:51:19Z
В России назвали целую нацию ослами с низким уровнем интеллекта
Telegraf
2025-02-15T15:21:59Z
Быстрее, чем на калькуляторе: вундеркинд установил сразу 6 мировых рекордов по счету в уме
Фокус
2025-02-15T14:42:50Z
Кроуфорд высказался о победе Дэвиса над Беринчиком
Корреспондент
2025-02-15T12:51:28Z
Гвоздик и Деревянченко лично поддержали Беринчика после его поражения Дэвис
Корреспондент
2025-02-15T11:27:52Z
DeepState сообщил о "самом тяжелом дне" на фронте
Корреспондент
2025-02-15T22:42:00Z
Россияне пытаются строить фортификационные сооружения повсюду: военный рассказал, имеет ли враг успехи
TSN
2025-02-15T22:21:17Z
250 атак в сутки: 15 февраля стало самым трудным днем на фронте в 2025 году
TSN
2025-02-15T21:39:59Z
Влупит -17: Украину атакует новая морозная волна со снегом
GlavRed
2025-02-15T21:27:31Z
Плевки в спину и насмешки: в ТЦК жалуются на неприязнь гражданских
Знай
2025-02-15T19:30:36Z
Прогноз Таро на март 2025: что ждет каждый знак зодиака
Marie Claire
2025-02-15T19:00:57Z
Саботируют боевые действия: в АТЕШ узнали о настроениях россиян на Покровском направлении
Апостроф
2025-02-15T18:36:08Z
Таро гороскоп для всех знаков зодиака: кому очень повезет
Comments UA
2025-02-15T18:30:48Z
Даже супермаскировка не помогла. ВСУ ликвидировали российского офицера
Telegraf
2025-02-15T17:06:28Z
Раскрыто место действия и сроки премьеры следующего сезона сериала "Настоящий детектив"
GameMag
2025-02-15T19:57:13Z
Криперы атакуют: опубликован новый тизер фильма Minecraft, что мы увидим уже весной
Знай
2025-02-15T19:51:14Z
Как с гуся вода: Cедокова дала фальшивый концерт в Казахстане на 14 февраля
GlavRed
2025-02-15T19:48:24Z
Началось производство второго сезона сериала "Сорвиголова: Рождённый заново"
GameMag
2025-02-15T18:37:48Z
Умер популярный российский актер
GlavRed
2025-02-15T17:39:55Z
Лилия Ребрик показала первые шаги 11-месячной дочери: "До сих пор не верится"
TSN
2025-02-15T16:51:43Z
Украинский кинооператор после покорения Килиманджаро отправился на фронт под Торецк/Сергей Михальчук поделился фото с востока Украины
Апостроф
2025-02-15T16:03:28Z
Девушки «средней внешности», которым теперь рукоплещет Голливуд
Marie Claire
2025-02-15T15:00:27Z
"Я гордый человек. Мне было бы унизительно петь на русском языке": Вакарчук сделал громкое заявление/Лидер группы "Океан Эльзы" высказался о том, как относится к русскоязычному творчеству
Апостроф
2025-02-15T14:36:14Z
День единения Украины: история
ZN UA
2025-02-15T22:34:33Z
В Берлине будет создан "Хаб единства" для объединения украинцев
ZN UA
2025-02-15T22:25:24Z
День ангела 16 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-15T22:21:41Z
"Сделаем Германию великой снова": в соцсети Х появился "верифицированный" аккаунт Гитлера
Фокус
2025-02-15T22:12:09Z
16 февраля 2025 года: день памяти 12-ти мучеников Кесарийских - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-15T22:00:21Z
С днем рождения собаки: веселые и добрые пожелания
Telegraf
2025-02-15T22:00:12Z
Переселенцы оказались никому не нужны: не знают, кто отвечает за вопросы
Знай
2025-02-15T21:12:29Z
Уничтожен наблюдательный пункт: "Магура" впервые применила снаряд с лазерным наведением
Фокус
2025-02-15T21:12:06Z
"Главная ведьма Украины" на телемарафоне продает за 120 000 гривен "защиту от ТЦК": можно в рассрочку
Знай
2025-02-15T20:30:42Z
Дерматолог сказал, сколько раз в день нужно умываться
Gazeta UA
2025-02-15T22:39:31Z
Когда два бокала – уже проблема: как алкоголь меняет ритм сердца и загоняет вас в могилу
Знай
2025-02-15T20:51:09Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее 16 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-15T20:30:46Z
Как выбрать корм для кота: скрытые опасности для пушистика, каких ингредиентов не должно быть в составе
Знай
2025-02-15T18:51:34Z
Как уберечь картошку от проволочников и сорняков: опытная огородница дала совет дачникам
TSN
2025-02-15T17:51:35Z
Приносит пользу: доктор поделился правдой о правиле "10 тысяч шагов в день"
Фокус
2025-02-15T17:15:34Z
Нашли корень двух осложнений: ученые узнали причину проблем с эмоциями и СДВГ
Фокус
2025-02-15T16:27:05Z
Выживают везде и заражают все вокруг: ученые обнаружили опасные бактерии в больницах
Фокус
2025-02-15T16:00:00Z
Превращается из защитника во врага: ученые узнали новые детали развития болезни Альцгеймера
Фокус
2025-02-15T14:12:55Z
Украинцам показали новые условия бронирования: что ждет работников и бизнес
Хвиля
2025-02-15T23:03:39Z
Цены на кофе рекордно взлетели: стоит ли ждать снижения в 2025 году
Хвиля
2025-02-15T19:09:26Z
Цены на любимый овощ украинцев удивляют: почему сейчас самое время бежать и закупаться
Знай
2025-02-15T18:06:55Z
В Rheinmetall назвали, когда завод по производству боеприпасов начнет работу в Украине
Gazeta UA
2025-02-15T18:00:44Z
Новые цены на продукты и услуги в Украине: инфляция подскочила до 12,9%
Политека
2025-02-15T18:00:28Z
Почему средства с национального кешбэка не зачисляются на карту: главные причины
Фокус
2025-02-15T18:00:23Z
Rheinmetall готов строить в Украине третий завод
Корреспондент
2025-02-15T17:36:24Z
Что будет с курсом валют в 2025 году: в НБУ рассказали, к чему готовиться украинцам
TSN
2025-02-15T16:06:44Z
У украинцев резко выросли зарплаты: кому стали платить намного больше
Фокус
2025-02-15T15:00:52Z
Авто можно уберечь от эвакуатора: простые трюки, которые свяжут руки
Знай
2025-02-15T17:21:28Z
Мощный электрический аналог Jeep Wrangler рассекретили до премьеры
Фокус
2025-02-15T14:57:29Z
Новая уловка автоугонщиков: если видите это на зеркале – срочно закройте машину
Знай
2025-02-15T11:51:05Z
С конвейера сошел автомобиль с новейшим двигателем
Gazeta UA
2025-02-15T09:33:05Z
Подросток в теле 29-летнего: в США случайно нашли новенький Ford Mustang 1996 года
Знай
2025-02-15T04:51:25Z
Итальянский стиль, американский V8: на продажу выставили редкое швейцарское авто
Фокус
2025-02-14T18:27:19Z
Эксплуатация авто в сильные морозы — что стоит знать водителям
Фокус
2025-02-14T17:15:26Z
Таможня упростила оформление автомобилей благодаря ИИ
Комсомольская правда
2025-02-14T15:55:27Z
Volkswagen выпустит недорогой молодежный электрокроссовер за 30 000 евро
Фокус
2025-02-14T14:30:21Z
Кир Стармер присоединится к европейскому кризисному саммиту
ZN UA
2025-02-15T22:57:55Z
Сибига пригласил главу МИД Китая в Киев
Лига
2025-02-15T22:57:41Z
Кир Стармер примет участие в экстренном саммите Макрона
ZN UA
2025-02-15T22:51:48Z
Госсекретарь США Рубио позвонил Лаврову - СМИ
ZN UA
2025-02-15T22:27:20Z
Конкурент Шольца сделал важное заявление о ракетах Taurus для Украины
TSN
2025-02-15T22:21:16Z
Канада празднует День национального флага, которому исполнилось 60 лет
ZN UA
2025-02-15T22:01:27Z
Встреча Трампа с Путиным: СМИ узнали вероятную дату и место саммита
GlavRed
2025-02-15T21:37:06Z
"Не знаем, как это произошло": племянник шоумена Зверева погиб на войне в Украине
Фокус
2025-02-15T21:36:56Z
"Это момент истины для нас" — Анналена Бербок призвала Европу объединиться
ZN UA
2025-02-15T21:33:54Z