MY.UAНовини
Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії
Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії

Занадто "Гарячий Куліш": як класик української літератури перетворився на шанувальника Російської імперії

Видатний українець помер, покинутий всіма друзями

"Українська пісня й неписана словесність народу українського натхнули молоді уми в Києві спасенною думкою – видвигнути свою націю із темряви", – ці слова належать Пантелеймону Кулішу (1819—1897), видатному українцю – письменнику, історику, фольклористу, перекладачу, етнографу. Людині, яка разом із видатним фізиком, професором і ректором Німецької вищої технічної школи у Празі, галичанином Іваном Пулюєм (розробником рентгенівської трубки!) опублікувала перший повний переклад Біблії українською мовою з використанням давніх першоджерел.

Пантелеймон Куліш прожив довге як на той час життя: помер на своєму хуторі Мотронівка (нині село Оленівка) на Ніжинщині 2(14) лютого 1897 року, покинутий практично всіма друзями через дуже складний, непоступливий характер. Це була трагедія його життя. Тим часом Іван Франко вважав Пантелеймона Олександровича "перворядною зіркою" української літератури…

Похорон Пантелеймона Куліша. Малюнок з натури Григорія Коваленка, 1897 рік

На початку творчого шляху він був співцем романтики життя і діянь козацького стану, став автором першого українського історичного роману "Чорна рада. Хроніка 1663 року". Перша редакція роману була написана у 1846 році (одночасно українською та російською мовами), проте повний варіант побачив світ лише 1857 року через арешт автора у справі Кирило-Мефодіївського товариства, про що нижче.

У романі розповідається про події часів Руїни, а саме про "Чорну раду" в околицях Ніжина наприкінці червня 1663 року під час виборів (елекції) гетьмана Війська Запорізького на Лівобережжі, які скликав сюзерен Гетьманщини, московський цар Олексій Михайлович. У результаті бідні козаки та покозачені селяни вибрали промосковського популіста Івана Брюховецького за підтримкиІвана Сірка.А проти двох інших кандидатів-старшин – Якима Сомка і Василя Золотаренка (швагрів і сподвижників гетьмана України Богдана Хмельницького) та їхніх прихильників — було розгорнуто терор. Вони самі були вбиті у вересні цього ж року за звинуваченням у зраді перед царем…

Народжений в містечку Вороніж в Глухівському повіті на Чернігівщині, Куліш був нащадком давніх козацьких родин, в яких попри сувору русифікаторську політику імперської влади панували традиції української мови і культури. Свою початкову освіту отримав у батьківському домі, потім у Новгороді-Сіверському – в повітовому училищі та гімназії. Вчився на філософському та правничому факультетах Київського університету Святого Володимира.

З 1846 року працював у Київській археографічній комісії. Серед його знайомих і співробітників – Тарас Шевченко, видатні українські науковці-гуманітарії Михайло Максимович, Микола Костомаров, Микола Гулак, польський письменник-історик Міхал Грабовський, журналіст і громадський діяч Василь Білозерський (його рідна сестра Олександра стала дружиною Пантелеймона Куліша, разом вони прожили понад 50 років, попри бурхливі романи чоловіка, серед яких й роман із письменницею Марко Вовчок). "Боярином", другом нареченого, на весіллі був саме Тарас Шевченко

Олександра Білозерська-Куліш (Ганна Барвінок), фото 1866 року

Дуже скоро, у березні 1847 року Пантелеймон Куліш був арештований у справі таємної політичної організації – Кирило-Мефодіївського братства, яке виникло ще в 1845 році. Воно мало суто автономістський характер і наголошувало на єдності слов’янських націй. Проте слов’янофільство "братчиків" відрізнялося від російського варіанту – антизахідного за духом, бо наголошувало на рівноправному співробітництву всіх слов’янських народів і духовному відродженню України. Росіянам – представникам будь-яких світоглядних течій в Російській імперії такий підхід був абсолютно неприйнятним. Куліш був серед засновників братства, як і Георгій Андрузький, Костомаров, Шевченко, Білозерський та Гулак. Після трьох місяців допитів його відправили на чотири місяці до Олексіївського равеліну, а потім на заслання до Вологди, де він повинен був служити чиновником. Після "щирого каяття" Куліш був відправлений до Тули, знову ж таки на службу в адміністрації губернатора. Тарасові Шевченку влада до звинувачень в участі в Братстві додала ще одне, доленосне для нашого Пророка – в образі царя і його дружини (під час обшуків знайшли поему "Сон"). Тарас Григорович особистим наказом царя був відданий у солдати на 10 років…

Тарас Шевченко. Автопортрет, 1840-1841 роки

У 1850 році Пантелеймон Куліш за клопотанням дружини, земляка-сенатора Олександра Кочубея та ректора Санкт-Петербурзького університету Петра Плетньова з нагоди 25-річчя правління царя Миколи I був помилуваний і переїхав до столиці імперії. Саме там він наприкінці 1850 років розробив український фонетичний правопис, який отримав назву "кулішівка". І всі майбутні варіанти правописів нашої рідної мови базувалися на цьому винаході письменника та історика.

"Кулішівка", 1857 рік

Куліш був одним із редакторів та постійних авторів першого всеукраїнського суспільно-політичного та літературно-мистецького щомісячного журналу "Основа" (1861—1862), який виходив у Санкт-Петербурзі й сприяв на той час зростанню національної свідомості українців. На його сторінках друкувалися чимало творів Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Олекси Стороженка, Степана Руданського, Леоніда Глібова, історичні і фольклорні розвідки Павла Житецького, Олександра Лазаревського, Миколи Костомарова… Автори журналу поки що несміливо наголошували на окремішності української нації та її мови: треба було постійно оглядатися на цензорів. Український письменник і перекладач Олександр Кониський писав, що головною причиною закриття журналу було те, що "Україна пішла значно далі, ніж сягає панське око "Основи".

Журнал "Основа", номер за січень 1861 року

Куліш намагався налагодити співпрацю як із російськими чиновниками ще на початку свого творчого шляху (такими, як сумнозвісний русифікатор Михайло Юзефович, у 1840-і роки він був ще лібералом і сприяв молодому письменнику), так і з польськими панами-землевласниками, які мали чималий вплив на Правобережній Україні. Багато років Куліш підтримував дружні відносини з класиком польської історичної літератури Міхалом Грабовським, який вважався ренегатом у колі одноплемінників через підтримку російської влади.

Крутий поворот у світогляді

Отже, на початку 1860-х років у Куліша відбулася несподівана для сучасників світоглядна еволюція: письменник й історик став тлумачити історію Козаччини як абсолютно безперервний антидержавний розгул насильства, дикої сваволі "чорної" маси:

Народе без пуття, без честі і поваги,

Без правди у завітах предків диких,

Ти, що постав з безумної одваги

Гірких п'яниць та розбишак великих!

Єдиний скарб у тебе — рідна мова,

Заклятий для сусідського хижацтва:

Вона твого життя міцна основа,

Певніша над усі скарби й багатства.

Се голос лучних предків з домовини,

Тих душ святих, що марно погибали

У злигоднях Великої Руїни,

Котру старці твоїм тріумфом звали…

Важливо відзначити, що постійно цитуються лише перші чотири рядки цього вірша Пантелеймона Куліша "До рідного народу…" з присвятою – "подаючи йому (народу. – С.М.) український переклад Шекспірових творів". Так, насправді саме він став родоначальником перекладацької справи в Україні. Крім Вільяма Шекспіра (13 п’єс!), перекладав твори Фрідріха Шиллера та Джорджа Гордона Байрона.

Куліш неодноразово змінював свої погляди на історію своєї батьківщини і з козакофіла став затятим козакофобом. Він постійно проводить межу між двома, на його думку, антагоністичними козацькими світами – "руїнниками"-запоріжцями та городовими козаками; нащадком останніх він був сам.

Портрет Пантелеймона Куліша. Художник Адольф Мульєрон, 1860 рік

Як історик Куліш наголошував на неоднозначній ролі козацтва, яке вже у XVIII столітті стало анахронізмом і гальмувало розвиток українського суспільства. Ці свої думки він окреслює в головних історичних творах: "Історія України від найдавніших часів" (1861), "Хмельниччина" (1861), "Руїна" (1862), "Почини лихоліття ляцького та перві козацькі бучі" (1865), а також у виданих вже російською мовою розвідках та документах з історії України, виявлених у варшавських архівах, де він працював урядовцем – директором духовних справ і членом комісії для перекладу польських законів – в 1864—1868 роках. Окремо відзначимо абсолютно антиукраїнський за духом, в дусі імперської пропаганди опус "История воссоединения Руси" (1874) у двох томах. Його варшавський період збігся із кривавим придушенням царськими військами Польського повстання 1863—1864 років і стратами та відправкою до Сибіру багатьох тисяч польських патріотів. В останні три десятиліття життя він не вірив, що українці зможуть побудувати свою незалежну державу і серед своїх одноплемінників вважався ренегатом-запроданцем, який повністю підтримував дії російської влади.

Значною мірою ця думка є слушною. Український історик Ігор Гирич в розвідці "П.Куліш на тлі суспільного життя" відзначав: "Петра I і Катерину II автор "Воссоединения…" називає прогресивними для України діячами, а Т.Шевченка, що звинувачував їх в україножерстві, П.Куліш атестує поетом, якого надихала "напівп’яна муза"… В. Антонович пояснював таку різку метаморфозу П.Куліша (і це виглядає цілком слушним) його безмежною амбітністю, бажанням кандидуватися на місце лідера українських інтелектуалістів, яке звільнилося по смерті Т.Шевченка" (альманах "Молода нація", № 1–2004). Звісно, у багатьох сучасників Куліша, колишніх вже товаришів по "Громаді", взагалі української громадськості його такі карколомні світоглядні кульбіти викликали відразу.

Пантелеймон Куліш, фото 1861 року

Український мислитель, фактично творець світоглядних засад Організації українських націоналістівДмитро Донцов, у передмові до своєї праці "Націоналізм" писав про безплідні спроби націоналізму XIX століття, який він називав націоналізмом упадку або провансальством, одним із неоднозначних представників якого й був Пантелеймон Куліш: "До цього типового провансальства я зачисляю (виймаючи з нього те, що треба вийняти) дивну мішанину з Кирило-Методіївства й Драгомановщини, легалістичного українофільства і народництва з їх крайніми течіями, марксизму й комунізму з однієї сторони, "есерівства" і радикалізму – з другої, нарешті з правих ідеологій, починаючі від Куліша і кінчаючи неомонархізмом. Ці напрямки різнилися між собою не в однім відношенні, навіть поборювали себе взаємно, але тим не менше, всі вони корінилися в тім самім світогляді, якому, як світоглядові упадку, протиставляю тут інший, йому засадничо ворожий".

І ми, вже у XXI столітті, в час, коли Україна захищає свою незалежність у кривавій боротьбі з віковічним ворогом – Російською імперією в різних її проявах – повинні прислухатися до думки Дмитра Донцова, але й одночасно "вийняти" все краще і змістовне з дуже великої за обсягом спадщини, що її залишив нащадкам "Гарячий Куліш". А спадщина його і до сьогоднішнього дня не достатньо відома та й взагалі залишається недооціненою.

Пам'ятники Пантелеймону Кулішу та Ганні Барвінок на хуторі Мотронівка. Фото: sknews.net

У 2000 році на хуторі Мотронівка було відкрито історико-меморіальний музей-заповідник Пантелеймона Куліша "Ганнина пустинь"…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
РФ нанесла окружающей среде Украины ущерб на 108 млрд евро
Корреспондент
2025-07-12T21:12:37Z
Куб газа подорожал почти на 5 грн: украинцев шокировали новой ценой
Знай
2025-07-12T19:06:56Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько часов нужно спать, чтобы сжигать "лишний" жир
Gazeta UA
2025-07-12T20:21:18Z
Как отпугнуть комаров: проверенные и безопасные методы
Gazeta UA
2025-07-12T19:39:50Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
РФ изменила свою позицию по ядерному вопросу Ирана в пользу США - СМИ
Корреспондент
2025-07-13T01:36:07Z
В Британии арестовали более 70 активных сторонников Палестины
Корреспондент
2025-07-13T01:09:18Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Россияне обходят Купянск с севера: в DeepState рассказали, где продвинулся враг
ZN UA
2025-07-13T01:48:01Z
Россияне оккупировали поселок в Луганской области — DeepState
ZN UA
2025-07-13T00:52:28Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Германия профинансирует дальнобойные ракеты для Украины — ZDF
TSN
2025-07-13T01:03:39Z
Несчастный случай на производстве: какой размер выплат для пострадавшего
ZN UA
2025-07-12T22:22:40Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Какую прическу сделать в жару: стильные варианты на короткие волосы
Gazeta UA
2025-07-12T14:42:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Авиакатастрофа в Индии: названа причина
Корреспондент
2025-07-13T01:27:39Z
Спасти не удалось: в аквапарке на Полтавщине погиб 6-летний ребенок
Фокус
2025-07-13T01:00:45Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Идеи стильного маникюра на лето, которые вам понравятся: фото
Gazeta UA
2025-07-13T01:15:33Z
Три причины, почему просыпаемся до звонка будильника
Gazeta UA
2025-07-13T00:18:41Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Пять ролевых игр для застенчивых, которые сблизят ваши отношения
Gazeta UA
2025-07-12T21:24:50Z
«Інтерпайп» визнано лідером співпраці бізнесу з освітою в Україні
AgroNews
2025-07-12T17:15:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Реал Овьедо подписывает легенду клуба на новый сезон
Корреспондент
2025-07-13T01:12:04Z
Пришло время расставания с Реалом: Модрич поделился фото
Корреспондент
2025-07-13T00:45:34Z
36-летний форвард вернулся играть в Англию в шестой дивизион
Корреспондент
2025-07-13T00:15:59Z
Хороший игрок Полесья приглянулся Атлетико Насьоналю
Корреспондент
2025-07-12T23:48:02Z
Лунин решает, покинуть ли ему Реал: причина - в решении тренера
Корреспондент
2025-07-12T23:27:39Z
Менеджер Фьюри: Турки взялся решить вопрос боя Фьюри-Джошуа
Корреспондент
2025-07-12T22:57:27Z