MY.UAНовини
Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування
Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування

Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування

Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури –  розслідування

Розслідування викрило співпрацю технологічної компанії з авторитарними режимами для видалення небажаного контенту.

Компанія Google співпрацювала з авторитарними режимами по всьому світу, включаючи Кремль у Росії та Комуністичну партію Китаю та задовольняла їхні запити на цензуру, виявило розслідування The Guardian Observer.

З 2011 року компанія взаємодіяла приблизно зі 150 країнами, які прагнули видалити інформацію з публічного доступу. Серед них були як демократичні уряди, так і диктатури, санкційні режими та уряди, обвинувачені у порушенні прав людини, включаючи підконтрольну Талібану в Афганістані поліцію.

На запити урядів Росії та Китаю Google видаляла контент, зокрема відео з протестами проти державної влади на YouTube та матеріали, що критикують політиків і звинувачують їх у корупції.

За даними Google, у світі існує 5,6 млн одиниць контенту, "призначених для видалення" після запитів урядів. Згідно з даними компанії з кібербезпеки Surfshark, з 2020 року кількість запитів на видалення контенту до Google зросла більше ніж удвічі.

Google є одним із найвпливовіших інформаційних регуляторів у світі, адже мільярди людей щодня користуються його продуктами, такими як Пошук, YouTube, Drive та Chrome.

Компанія регулярно отримує запити на видалення інформації від національних і місцевих урядів у всьому світі, а також від судових органів, поліції та військових структур. Інформація може бути видалена з різних причин, таких як порушення авторських прав, конфіденційність, наклеп або порушення політик компанії.

Google не публікує повні дані про запити на видалення, однак надає вибіркові зведення про певні випадки цензури, які, на його думку, "можуть становити суспільний інтерес". Ці зведення включені до Звіту про прозорість, який оновлюється кожні шість місяців.

Проведений Observer аналіз цього звіту виявив непрозорий процес видалення контенту. Це піднімає питання про роль Google у контролі публічної інформації та в таких сферах, як дезінформація, військова пропаганда та геополітика. Критики висловили занепокоєння тим, що Google «грає в Бога» з контролем та регулюванням.

Observer  проаналізував дані про видалення по конкретних країнах, типи запитів, хто їх надсилав і за який період вони надходили. У деяких випадках, коли Google виклав деталі конкретних запитів, вони також були проаналізовані.

Після національної безпеки більшість глобальних запитів на видалення до Google з 2020 року стосуються авторських прав, а також конфіденційності та безпеки. Тисячі запитів класифікуються як «інші», без додаткових пояснень від Google.

Один запит на видалення може стосуватися кількох елементів вмісту. Google, чия материнська компанія, Alphabet, минулого року отримала 350 мільярдів доларів доходу, також наводить цифри щодо загальної кількості елементів, які вона «заявила на видалення», але не уточнює, скільки насправді видалила.

Вплив Росії та Китаю

За чотири роки до червня 2024 року Росія становила понад 60% усіх запитів на видалення контенту. Російський інтернет-цензор "Роскомнадзор" є одним із найактивніших урядових агентств, що звертаються до Google.

Громадянам Росії також не дозволили переглядати певні публікації на платформі компанії Blogger, які включали "критику російської військової історії та політики, а також російські патріотичні свята" і “підбурювання до насильства проти мешканців російського міста”. З YouTube також було видалено кадри, на яких українські мітингувальники спалюють російський прапор і ображають державні символи Росії.

У 2022 році Google цензурував на YouTube відео, що закликали до протестів проти уряду Владіміра Путіна. Інші матеріали, що містили критику Путіна, зокрема рекомендації тактики голосування від опозиціонера Олексія Навального під час виборів у вересні 2021 року, були тимчасово заблоковані. "Роскомнадзор" та інші російські державні установи також вимагали видалення додатку "Розумне голосування" Навального з магазину Google Play, що компанія виконала.

До Google по видалення інформації зверталися міністр кремлівського кабінету міністрів, сенатор, глава державного банку та голова урядової установи. Однак невідомо, чи погодилася Google і що вона видалила для них –  компанія не надала додаткової інформації на запит.

У Китаї, на запит Міністерства громадської безпеки, Google видалила понад 200 відео. При цьому міністерство вимагало видалення 412 роликів, з яких 346 “містили звинувачення в корупції у політичній системі в Китайській Народній Республіці або історії про вищих урядовців”.

Google також допомагав у боротьбі з підробленими профілями президента Китаю Сі Цзіньпіна. Онлайн-акаунти, які видають себе за іншу особу, були заборонені в 2015 році після того, як громадяни Китаю використовували їх для прихованої критики Сі та для обходу законів про цензуру, які є одними з найбільш жорстких у світі.

Останній запит Ірану до Google був у 2016 році, коли ним, як і зараз, керував його верховний лідер, аятола Алі Хаменеї. Його виконавчий уряд вимагав від Google цензурувати чотири фрагменти контенту на підставі «залякування/цькування». Відповідно до звіту, Google не вжив жодних заходів.

Компанія також співпрацювала з поліцією Афганістану, яка  у 2023 році зв’язувалася з нею 19 разів, що на 180% більше, ніж у попередньому році. У 2021 році Афганістан був відвойований талібами, до складу поліції яких входить «поліція моралі», яка патрулює вулиці. Після повернення до влади таліби запровадили нові закони проти наклепу на уряд.

Google не опублікувала жодних додаткових подробиць про те, що саме поліція вимагала видалити, окрім категорії запитів «шахрайство».

У 2023 році влада Талібану попросила видалити ще більше інформації з міркувань «конфіденційності та безпеки». Google не оприлюднила жодної додаткової інформації про ці запити та не відповіла на запит про подробиці.

Експерти наголошують, що частиною права на свободу вираження поглядів є право на доступ до інформації, яке обмежується за наявності цензури.

Навіть якщо Google видаляє вміст лише відповідно до власних інструкцій, є сенс визначитися, чи мають Google та інші технологічні компанії працювати і таким чином грати в Бога.

За власним визнанням Google, приклади, які вона оприлюднює, лише «надають уявлення» про те, що її просять видалити, і «не вичерпні». 

Більшість опублікованих компанією даних ілюструють випадки, коли вона твердо протистояла запитам уряду, а не коли погоджувалася на них. Google також не надає даних про систему прийняття рішень або про те, хто регулює ці рішення.

З 2011 року влада США надіслала понад 12 тисяч запитів на видалення, причому в одному запиті часто містилося кілька елементів вмісту, однак Google опублікувала деталі щодо менше ніж 40 із них.

Політичну складову своєї ролі Google розглядає у своєму Звіті про прозорість, зазначаючи, що  урядові запити зазвичай спрямовані на політичний вміст і критику уряду. Уряди посилаються на закони про наклеп, конфіденційність і навіть авторське право, намагаючись видалити політичні висловлювання.

«Наші команди оцінюють кожен запит і розглядають вміст у контексті, щоб визначити, чи слід видаляти вміст через порушення місцевого законодавства або нашої політики щодо вмісту. Ми завжди оцінюємо законність і повноту державного запиту», – зазначили в компанії.

Там також додали, що діляться цією інформацією, щоб пролити світло на масштаб і обсяг державних запитів на видалення контенту, а також сподіваються привернути увагу до законів і правових процесів у всьому світі, які впливають на доступ до інформації онлайн.

Google оскаржувала запити на видалення та публічно боролася з Росією через цензуру. У жовтні минулого року російський суд оштрафував компанію на 20 децильйонів доларів, що є «символічною» сумою, яка перевищує світовий валовий внутрішній продукт і дорівнює двом ундецильйонам рублів (двійка з 36 нулями). Причина накладення штрафу –  обмеження російських державних медіа-каналів на YouTube. Росія продовжує надсилати запити щодо цензури в Google, і востаннє, згідно з доступними даними, робила це в період, що закінчився червнем 2024 року.

За кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну та оголосила про «безмежне» партнерство з Китаєм, вона безуспішно домагалася видалення 600 внутрішніх посилань, пов’язаних із президентом Китаю. Посилання включали сторінки Вікіпедії про Сі сімома мовами, новинні статті про нього в Economist і New York Times, а також телекомпаніями France 24 і BBC. Однак Google відмовилася їх видалити частково через те, що “Роскомнагляд” не надав їй достатньо інформації.

Томас Стамуліс, керівник відділу безпеки Surfshark, який регулярно відстежує дані про видалення Google, впевнений, що громадськості важливо знати про процеси видалення Google контенту, оскільки ці запити часто спрямовані на політичний вміст і критику дій уряду. 

«У періоди політичної нестабільності або соціальних хвилювань уряди, особливо авторитарні, можуть вимагати видалення контенту, який вони вважають загрозливим або дестабілізуючим, щоб придушити інакомислення», — наголосив він.

За його словами, збільшення запитів на видалення відображає зростаючу важливість Інтернету в суспільному житті та проблеми управління контентом, що перетинає міжнародні та юрисдикційні кордони».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як вітатися на Великдень: запам'ятайте, що слід казати і як відповідати
24tv
2025-04-19T08:39:08Z
Не викидай: що робити зі свяченою сіллю після Великодня
24tv
2025-04-19T08:33:14Z
Не "добрий день". Як правильно вітатися українською у Великдень
Telegraf
2025-04-19T08:33:04Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T08:16:46Z
11 років слідство шукає вбивцю мітингувальника, який став Героєм України посмертно
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:06:34Z
Виливати чи не виливати: що робити з торішньою свяченою водою
24tv
2025-04-19T08:03:31Z
Переможцем World Press Photo 2025 став знімок палестинської фотожурналістки
Детектор М
2025-04-19T08:01:23Z
"Розбили серце": хазяйка квартири показала, що залишили після себе 3 орендарі
Фокус
2025-04-19T08:00:42Z
Великодні традиції з різних країн світу: цікаві факти, які ви могли не знати
24tv
2025-04-19T07:51:23Z
Україна підтримує 90% мирного плану Трампа, але Росія гальмує переговори
Vlasti
2025-04-19T08:24:55Z
Трамп і Стармер поговорили про мирне врегулювання в Україні
Европейская правда
2025-04-19T08:18:18Z
Вихід США з переговорів щодо закінчення війни зруйнує надії на мир в Україні, – Reuters
24tv
2025-04-19T08:12:49Z
Армія РФ уночі завдала авіаудару по Купʼянську, п'ятеро поранених
УкраинФорм
2025-04-19T08:12:36Z
Переговори в Лондоні наступного тижня – останній шанс для угоди про мир в Україні
Vlasti
2025-04-19T08:06:58Z
Ізраїль не виключає обмежену атаку на ядерні об'єкти Ірану
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:06:31Z
Вже наступного тижня повне і всеосяжне припинення вогню можуть узгодити в Лондоні, – NYP
24tv
2025-04-19T08:03:05Z
Новий обмін полоненими між Україною та Росією
360ua.news
2025-04-19T07:57:29Z
Департамент ефективності уряду Ілона Маска звинуватили у витоку на користь Росії
InternetUA
2025-04-19T07:54:07Z
Чи буде на Великдень тепло і дощі, коли знову похолодає: інтерв'ю про погоду в Україні
24tv
2025-04-19T08:03:19Z
У Херсоні помер хлопець, поранений унаслідок обстрілу 17 квітня
УкраинФорм
2025-04-19T07:58:48Z
Атака по Одеській області: пожежі у фермерських господарствах гасили до ранку
Факти ICTV
2025-04-19T07:48:07Z
Штурм за штурмом: РФ планує знищити місто, яке ЗСУ тримають вже три роки
GlavRed
2025-04-19T07:33:06Z
У Литві зафіксували температурний рекорд квітня: повітря прогрілося до 29 градусів
Европейская правда
2025-04-19T07:16:29Z
Родини старших офіцерів Чорноморського флоту РФ залишили Севастополь – «Атеш»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:03:13Z
Пенсія у Харкові: "Укрпошта" зробила важливу заяву про зміни у виплатах
Политека
2025-04-19T07:00:01Z
На фронті за добу - 162 зіткнення, Покровський напрямок найгарячіший
УкраинФорм
2025-04-19T06:48:29Z
У Львові на Сихові зупинилися трамваї. Як доїхати іншим транспортом
Telegraf
2025-04-19T06:42:16Z
Хорватія на Євробаченні 2025: хто такий Марко Бошняк та про що він співатиме в Базелі
Факти ICTV
2025-04-19T08:37:36Z
6 зачісок, які повернуться в моду у 2025 році: їх полюблять всі
24tv
2025-04-19T08:21:12Z
Путініста Боярського госпіталізували після падіння з триметрової висоти
24tv
2025-04-19T08:15:03Z
В Україні влітку пройде фестиваль мистецтва кіно для дітей «Чілдрен Кінофест»
УкраинФорм
2025-04-19T07:33:45Z
Рецензія на фільм «Сплячі пси» / Sleeping Dogs
ITC
2025-04-19T07:19:35Z
Соліст Coldplay заспівав для росіянина і заявив, що гурт зіграє в Росії, коли Путін скаже "так"
24tv
2025-04-19T07:12:28Z
Про що "Чорне дзеркало" 7-й сезон: наш мозок вкрали корпорації та маніяки
Фокус
2025-04-19T06:51:25Z
Вампірський блюз на старому американському півдні: рецензія на фільм "Грішники"
Фокус
2025-04-19T06:00:42Z
Топ 5 детективних серіалів з високими рейтингами, які захоплять з першої серії
Фокус
2025-04-19T06:00:16Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T05:55:13Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
101-річний дієтолог назвав свої 7 правил довгого та здорового життя
TSN
2025-04-19T02:29:50Z
Знайдено "формулу успіху", яка допомагає розбагатіти: дослідження вчених
TSN
2025-04-19T02:29:06Z
Три рецепти паски в хлібопічці: як легко приготувати великодню випічку
TSN
2025-04-19T02:24:54Z
Біополе, характер і стрес: що кажуть зморшки на обличчі про ваш стан
TSN
2025-04-19T02:24:05Z
Кому не можна пити самогон: названо домашній алкоголь, який у жодному разі не можна вживати
TSN
2025-04-19T02:23:44Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T08:31:16Z
У США внаслідок аварії невеликого літака загинули троє людей
УкраинФорм
2025-04-19T08:07:04Z
На Сумщині рятувальники ліквідували пожежі, спричинені російським ударами
УкраинФорм
2025-04-19T07:42:48Z
Пʼятеро людей постраждали внаслідок чергової атаки ворога по Купʼянську
Мій Харків
2025-04-19T07:36:47Z
На Вінниччині бійка закінчилась вибухом: двоє чоловіків постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:10:12Z
Викрито громадянина рф, який здавав ворогу дані про оборонні об’єкти у Києві
InternetUA
2025-04-19T06:49:51Z
Катування неповнолітнього «на камеру» – на Київщині трьом чоловікам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-04-19T06:48:45Z
На Харківщині за добу семеро людей постраждали внаслідок обстрілів
УкраинФорм
2025-04-19T06:45:49Z
В Тернополі у вчиненні сексуальних злочинів підозрюють 20-річного іноземця
Украина Криминальная
2025-04-19T06:30:48Z
Де 3 відмінності між котами: лише найрозумніші знайдуть розгадку за 29 секунд
GlavRed
2025-04-19T08:31:29Z
Гороскоп Таро на травень 2025: Ракам - задоволення, Левам - перемога, Дівам - свято
GlavRed
2025-04-19T08:27:44Z
Китайський гороскоп на завтра 20 квітня: Тиграм - стрес, Півням - конфлікти
GlavRed
2025-04-19T08:27:10Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 19 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-19T07:15:52Z
Аромат успіху: як Molton Brown підкорює світ, залишаючись вірним своїм цінностям
Фокус
2025-04-19T07:00:32Z
Чому тюльпани не цвітуть: п’ять поширених причин і що з ними робити
24tv
2025-04-19T06:39:55Z
Куди поїхати на велосипеді під Львовом: 5 цікавих маршрутів
24tv
2025-04-19T06:12:57Z
2 знаки зодіаку, які в травні 2025 будуть багато плакати
24tv
2025-04-19T06:09:57Z
Швидко застигне і не липнутиме: як приготувати просту, але ефектну глазур для пасок
Telegraf
2025-04-19T05:12:42Z
Підвищення тарифів на газ у Харкові: що буде з цінами в травні після постанови уряду
Политека
2025-04-19T08:31:36Z
Євросоюз виробляє понад мільйон тонн продукції аквакультури
AgroPortal
2025-04-19T08:30:35Z
Німецька залізниця хоче отримати 150 мільярдів євро на модернізацію
Европейская правда
2025-04-19T08:28:23Z
Стане доступним для всіх: в Україні різко "впала" ціна на популярний овоч
GlavRed
2025-04-19T08:27:05Z
Курс долара та євро на Великдень: прогноз для готівкового ринку України
Хвиля
2025-04-19T08:15:37Z
Чи буде індексація пенсій військових у 2025 році
24tv
2025-04-19T08:15:26Z
Перший рибний аукціон для ЗСУ: перемогли товстолоб, короп і форель з України
Agravery
2025-04-19T08:07:32Z
Через "вірусний" дубайський шоколад у світі виник дефіцит фісташок
Комсомольская правда
2025-04-19T08:04:16Z
Подорожчання консервів у Львові: на чому тепер доведеться економити
Политека
2025-04-19T08:01:48Z
Слот: Ми граємо у лізі, в якій сьома команда перемагає ПСЖ
Football.ua
2025-04-19T08:37:11Z
Ярмоленко забив розкішний гол у київському дербі та повторив рекорд Реброва: ефектне відео
24tv
2025-04-19T08:12:35Z
ФА підтвердила зміну футбольного громадянства Грінвуда
Football.ua
2025-04-19T08:10:46Z
Мілан спробує придбати Кіна, якщо команду очолить Аллегрі – ЗМІ
Football.ua
2025-04-19T07:52:45Z
58-річний легендарний Майк Тайсон зазіхнув на перехід у реслінг
24tv
2025-04-19T07:51:04Z
Команда Усика жартома назвала наступного суперника Дюбуа
24tv
2025-04-19T07:48:20Z
Мессі назвав найперспективніших молодих футболістів світу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:48:05Z
Максимов: Поспілкуємось із керівництвом Ворскли, і ухвалю рішення
Football.ua
2025-04-19T07:36:41Z
Визначилися всі пари плей-оф НБА: з ким зіграє «Лейкерс» українця Леня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:27:53Z
Виконання "Плакучої гітари" розчулило користувачів у TikTok: відео стало вірусним
24tv
2025-04-19T08:39:54Z
Google здивував святковою анімацією до Великодня 2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:33:41Z
Учені знайшли спосіб "воскресити" старіючі батареї та збільшити їхній термін служби у 2 рази
Фокус
2025-04-19T08:30:58Z
Мільйони власників iPhone мають негайно оновити смартфони: що їм загрожує
Фокус
2025-04-19T08:30:23Z
iPhone може більше. 5 прихованих налаштувань, які захистять вашу приватність і дані
InternetUA
2025-04-19T08:25:48Z
Унікальні, як сніжинки: вчені виявили, що двох однакових льодовиків не існує
24tv
2025-04-19T08:06:19Z
Штучний інтелект захоплює соцмережі: як наші слова можуть бути використані проти нас
Фокус
2025-04-19T07:12:07Z
Що буде, якщо назавжди втратити доступ до Google-акаунту: ризики, про які ви не здогадувалися
InternetUA
2025-04-19T07:10:56Z
Після скандалу з Cambridge Analytica Facebook задумався про підписку без реклами
InternetUA
2025-04-19T06:46:40Z
Subaru показала подушку безпеки для велосипедистів
AutoCentre
2025-04-19T07:13:55Z
Ціна здивує всіх: скільки коштує найдорожча машина у світі
24tv
2025-04-19T05:12:47Z
Знову дозволили Mansory поблизу Audi RSQ8
Топ Жир
2025-04-19T01:45:31Z
Які звичайні автомобілі є насправді крутими?
Топ Жир
2025-04-19T00:45:12Z
У 2023 році хтось планує продати Suzuki Jimny Turbo за подвоєну вартість закупки
Топ Жир
2025-04-19T00:15:01Z
Якщо ви вважали, що зірковий CLA був поганий, подивіться на це шедевр…мистецтво
Топ Жир
2025-04-18T23:15:51Z
Зростаючий попит на електричні продажі у всьому світі, але наближається темна хмара
Топ Жир
2025-04-18T22:45:10Z
Хлопець розбив автомобіль Ford GT свого батька, намагаючись догнати Miata
Топ Жир
2025-04-18T21:15:23Z
Тарифи Трампа можуть змушити Toyota виготовити наступний RAV4 у США
Топ Жир
2025-04-18T21:00:01Z