MY.UAНовини
Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування
Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування

Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури – розслідування

Google "грає в Бога" і сприяє запитам Росії та Китаю щодо цензури –  розслідування

Розслідування викрило співпрацю технологічної компанії з авторитарними режимами для видалення небажаного контенту.

Компанія Google співпрацювала з авторитарними режимами по всьому світу, включаючи Кремль у Росії та Комуністичну партію Китаю та задовольняла їхні запити на цензуру, виявило розслідування The Guardian Observer.

З 2011 року компанія взаємодіяла приблизно зі 150 країнами, які прагнули видалити інформацію з публічного доступу. Серед них були як демократичні уряди, так і диктатури, санкційні режими та уряди, обвинувачені у порушенні прав людини, включаючи підконтрольну Талібану в Афганістані поліцію.

На запити урядів Росії та Китаю Google видаляла контент, зокрема відео з протестами проти державної влади на YouTube та матеріали, що критикують політиків і звинувачують їх у корупції.

За даними Google, у світі існує 5,6 млн одиниць контенту, "призначених для видалення" після запитів урядів. Згідно з даними компанії з кібербезпеки Surfshark, з 2020 року кількість запитів на видалення контенту до Google зросла більше ніж удвічі.

Google є одним із найвпливовіших інформаційних регуляторів у світі, адже мільярди людей щодня користуються його продуктами, такими як Пошук, YouTube, Drive та Chrome.

Компанія регулярно отримує запити на видалення інформації від національних і місцевих урядів у всьому світі, а також від судових органів, поліції та військових структур. Інформація може бути видалена з різних причин, таких як порушення авторських прав, конфіденційність, наклеп або порушення політик компанії.

Google не публікує повні дані про запити на видалення, однак надає вибіркові зведення про певні випадки цензури, які, на його думку, "можуть становити суспільний інтерес". Ці зведення включені до Звіту про прозорість, який оновлюється кожні шість місяців.

Проведений Observer аналіз цього звіту виявив непрозорий процес видалення контенту. Це піднімає питання про роль Google у контролі публічної інформації та в таких сферах, як дезінформація, військова пропаганда та геополітика. Критики висловили занепокоєння тим, що Google «грає в Бога» з контролем та регулюванням.

Observer  проаналізував дані про видалення по конкретних країнах, типи запитів, хто їх надсилав і за який період вони надходили. У деяких випадках, коли Google виклав деталі конкретних запитів, вони також були проаналізовані.

Після національної безпеки більшість глобальних запитів на видалення до Google з 2020 року стосуються авторських прав, а також конфіденційності та безпеки. Тисячі запитів класифікуються як «інші», без додаткових пояснень від Google.

Один запит на видалення може стосуватися кількох елементів вмісту. Google, чия материнська компанія, Alphabet, минулого року отримала 350 мільярдів доларів доходу, також наводить цифри щодо загальної кількості елементів, які вона «заявила на видалення», але не уточнює, скільки насправді видалила.

Вплив Росії та Китаю

За чотири роки до червня 2024 року Росія становила понад 60% усіх запитів на видалення контенту. Російський інтернет-цензор "Роскомнадзор" є одним із найактивніших урядових агентств, що звертаються до Google.

Громадянам Росії також не дозволили переглядати певні публікації на платформі компанії Blogger, які включали "критику російської військової історії та політики, а також російські патріотичні свята" і “підбурювання до насильства проти мешканців російського міста”. З YouTube також було видалено кадри, на яких українські мітингувальники спалюють російський прапор і ображають державні символи Росії.

У 2022 році Google цензурував на YouTube відео, що закликали до протестів проти уряду Владіміра Путіна. Інші матеріали, що містили критику Путіна, зокрема рекомендації тактики голосування від опозиціонера Олексія Навального під час виборів у вересні 2021 року, були тимчасово заблоковані. "Роскомнадзор" та інші російські державні установи також вимагали видалення додатку "Розумне голосування" Навального з магазину Google Play, що компанія виконала.

До Google по видалення інформації зверталися міністр кремлівського кабінету міністрів, сенатор, глава державного банку та голова урядової установи. Однак невідомо, чи погодилася Google і що вона видалила для них –  компанія не надала додаткової інформації на запит.

У Китаї, на запит Міністерства громадської безпеки, Google видалила понад 200 відео. При цьому міністерство вимагало видалення 412 роликів, з яких 346 “містили звинувачення в корупції у політичній системі в Китайській Народній Республіці або історії про вищих урядовців”.

Google також допомагав у боротьбі з підробленими профілями президента Китаю Сі Цзіньпіна. Онлайн-акаунти, які видають себе за іншу особу, були заборонені в 2015 році після того, як громадяни Китаю використовували їх для прихованої критики Сі та для обходу законів про цензуру, які є одними з найбільш жорстких у світі.

Останній запит Ірану до Google був у 2016 році, коли ним, як і зараз, керував його верховний лідер, аятола Алі Хаменеї. Його виконавчий уряд вимагав від Google цензурувати чотири фрагменти контенту на підставі «залякування/цькування». Відповідно до звіту, Google не вжив жодних заходів.

Компанія також співпрацювала з поліцією Афганістану, яка  у 2023 році зв’язувалася з нею 19 разів, що на 180% більше, ніж у попередньому році. У 2021 році Афганістан був відвойований талібами, до складу поліції яких входить «поліція моралі», яка патрулює вулиці. Після повернення до влади таліби запровадили нові закони проти наклепу на уряд.

Google не опублікувала жодних додаткових подробиць про те, що саме поліція вимагала видалити, окрім категорії запитів «шахрайство».

У 2023 році влада Талібану попросила видалити ще більше інформації з міркувань «конфіденційності та безпеки». Google не оприлюднила жодної додаткової інформації про ці запити та не відповіла на запит про подробиці.

Експерти наголошують, що частиною права на свободу вираження поглядів є право на доступ до інформації, яке обмежується за наявності цензури.

Навіть якщо Google видаляє вміст лише відповідно до власних інструкцій, є сенс визначитися, чи мають Google та інші технологічні компанії працювати і таким чином грати в Бога.

За власним визнанням Google, приклади, які вона оприлюднює, лише «надають уявлення» про те, що її просять видалити, і «не вичерпні». 

Більшість опублікованих компанією даних ілюструють випадки, коли вона твердо протистояла запитам уряду, а не коли погоджувалася на них. Google також не надає даних про систему прийняття рішень або про те, хто регулює ці рішення.

З 2011 року влада США надіслала понад 12 тисяч запитів на видалення, причому в одному запиті часто містилося кілька елементів вмісту, однак Google опублікувала деталі щодо менше ніж 40 із них.

Політичну складову своєї ролі Google розглядає у своєму Звіті про прозорість, зазначаючи, що  урядові запити зазвичай спрямовані на політичний вміст і критику уряду. Уряди посилаються на закони про наклеп, конфіденційність і навіть авторське право, намагаючись видалити політичні висловлювання.

«Наші команди оцінюють кожен запит і розглядають вміст у контексті, щоб визначити, чи слід видаляти вміст через порушення місцевого законодавства або нашої політики щодо вмісту. Ми завжди оцінюємо законність і повноту державного запиту», – зазначили в компанії.

Там також додали, що діляться цією інформацією, щоб пролити світло на масштаб і обсяг державних запитів на видалення контенту, а також сподіваються привернути увагу до законів і правових процесів у всьому світі, які впливають на доступ до інформації онлайн.

Google оскаржувала запити на видалення та публічно боролася з Росією через цензуру. У жовтні минулого року російський суд оштрафував компанію на 20 децильйонів доларів, що є «символічною» сумою, яка перевищує світовий валовий внутрішній продукт і дорівнює двом ундецильйонам рублів (двійка з 36 нулями). Причина накладення штрафу –  обмеження російських державних медіа-каналів на YouTube. Росія продовжує надсилати запити щодо цензури в Google, і востаннє, згідно з доступними даними, робила це в період, що закінчився червнем 2024 року.

За кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну та оголосила про «безмежне» партнерство з Китаєм, вона безуспішно домагалася видалення 600 внутрішніх посилань, пов’язаних із президентом Китаю. Посилання включали сторінки Вікіпедії про Сі сімома мовами, новинні статті про нього в Economist і New York Times, а також телекомпаніями France 24 і BBC. Однак Google відмовилася їх видалити частково через те, що “Роскомнагляд” не надав їй достатньо інформації.

Томас Стамуліс, керівник відділу безпеки Surfshark, який регулярно відстежує дані про видалення Google, впевнений, що громадськості важливо знати про процеси видалення Google контенту, оскільки ці запити часто спрямовані на політичний вміст і критику дій уряду. 

«У періоди політичної нестабільності або соціальних хвилювань уряди, особливо авторитарні, можуть вимагати видалення контенту, який вони вважають загрозливим або дестабілізуючим, щоб придушити інакомислення», — наголосив він.

За його словами, збільшення запитів на видалення відображає зростаючу важливість Інтернету в суспільному житті та проблеми управління контентом, що перетинає міжнародні та юрисдикційні кордони».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
2025-02-22T19:18:56Z
4 причини, чому варто купувати iPhone 15 замість iPhone 16e
InternetUA
2025-02-22T19:01:12Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:44Z
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-22T21:27:29Z
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:27:06Z
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
2025-02-22T21:12:32Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:06Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Теракт на ринку у Франції: чоловік напав на людей з ножем, – є жертва і поранені
24tv
2025-02-22T19:42:19Z
У Костянтинівці рятувальники вивільнили з-під завалів тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-22T19:39:14Z
СБУ викрила агентів ФСБ, які планували теракти в ТЦК та поліції
Комсомольская правда
2025-02-22T18:46:19Z
У Реалі визначилися з головною трансферною метою
Football.ua
2025-02-22T22:28:53Z
Німецький боксер нокаутував китайського супертяжа і отримав пояс від Усика
ZN UA
2025-02-22T22:18:19Z
Три нокдауни та білий рушник: Стівенсон яскраво переміг Педлі технічним нокаутом
24tv
2025-02-22T22:09:29Z
Барселона розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-02-22T22:07:07Z
Гол Лаутаро приніс Інтеру перемогу над Дженоа
Football.ua
2025-02-22T21:49:47Z
Гвардіола планує велику перебудову: МанСіті виставить за двері лідерів команди
24tv
2025-02-22T21:48:48Z
Українець дізнався свого суперника: Ортіс впевнено переміг Мадрімова та дасть реванш Богачуку
24tv
2025-02-22T21:24:14Z
"Надто важкі наслідки": тренер Борнмута став на захист Забарного після вилучення українця
24tv
2025-02-22T21:09:58Z
Мареска: Челсі не заслуговував на поразку в матчі з Астон Віллою
Football.ua
2025-02-22T20:55:06Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T22:09:04Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: внаслідок ворожої атаки є загиблий
24tv
2025-02-22T21:54:01Z
Вибухи пролунали на Запоріжжі
24tv
2025-02-22T21:21:02Z
На фронті 107 бойових зіткнень, майже третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-22T21:06:11Z
У Києві чутно вибухи: в чому причина
TSN
2025-02-22T21:03:30Z
Київ атакують ворожі безпілотники, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T20:45:22Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
УкраинФорм
2025-02-22T20:34:53Z
Зеленський відзначив бійців, які воюють на Курщині і Покровському напрямку
1News
2025-02-22T19:39:06Z
Членкиня МСЕК Дніпропетровщини за один день прикупила квартиру, ділянку і будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T18:42:47Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
2025-02-22T19:27:54Z
Не лише українською: пісня "Три сестри" Влада Дарвіна підкорює світ різними мовами
24tv
2025-02-22T18:48:34Z
На Покровському напрямку Сили оборони знищили дронами замаскований російський «Град»
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:30Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-22T21:15:01Z
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
2025-02-22T21:00:28Z
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
2025-02-22T20:37:17Z
Найменше заробляють в Україні: топ професій з найнижчою оплатою праці
Политека
2025-02-22T20:30:11Z
Чехія скасує тимчасовий захист для українців
360ua.news
2025-02-22T20:12:16Z
На Львівщині не платитимуть допомогу учасникам Революції Гідності: що відомо
Фокус
2025-02-22T20:03:31Z
Атака дронів: у низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2025-02-22T19:48:14Z
Розвертають на кордоні: стало відомо, чому деяких українців перестали пускати до Німеччини
Политека
2025-02-22T19:42:20Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Головне за 22 лютого: 45 грн за долар, скасування повісток, штраф через ТЦК та зниження пенсій від ПФУ
Знай
2025-02-22T22:00:25Z
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
2025-02-22T21:51:48Z
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
2025-02-22T21:30:46Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:27:21Z
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
2025-02-22T20:30:17Z
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
2025-02-22T20:03:06Z
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
2025-02-22T19:52:52Z
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
2025-02-22T19:30:17Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
"Долю України вирішуватиме Угорщина": Орбан сказав, яка роль призначена нашій країні
TSN
2025-02-22T22:30:50Z
Берлін попередив про російську кампанію дезінформації у ФРН
InternetUA
2025-02-22T22:09:38Z
Bloomberg: ЄС знову перевіряє, чи вийде конфіскувати частину заморожених активів РФ
Европейская правда
2025-02-22T22:00:28Z
Епоха завершення війни: експерт розповів, як відбуватиметься переговорний процес
Политека
2025-02-22T22:00:13Z
Стів Бессент написав колонку для FT, виправдовуючи запропоновану Україні угоду про копалини
ZN UA
2025-02-22T21:55:18Z
Помер перший міністр України з питань надзвичайних ситуацій Валерій Кальченко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:36:20Z
"Візьмемо все, що зможемо": Трамп знову висловився про угоду щодо ресурсів України
24tv
2025-02-22T21:27:23Z
Чи вдарить 24 лютого РФ "Орєшніком": з'явився прогноз штучного інтелекту
GlavRed
2025-02-22T21:27:12Z
Нічна атака на Кривий Ріг: що відомо про наслідки російського удару
TSN
2025-02-22T21:21:53Z