MY.UAНовини
Нові бізнес-вершини: скільки грошей треба для власної справи та куди інвестувати у 2025 році
Нові бізнес-вершини: скільки грошей треба для власної справи та куди інвестувати у 2025 році

Нові бізнес-вершини: скільки грошей треба для власної справи та куди інвестувати у 2025 році

У 2025 році бізнес-середовище України залежатиме від низки факторів, зокрема від розвитку ключових галузей та нових можливостей. Тож є галузі, які вже довший час вважаються перспективними: від будівництва й ІТ-сфери до сільського господарства та промисловості.

Разом з тим, розвиток бізнесу в Україні не обходиться й без труднощів. Це нестача фінансування, відсутність достатніх пільг для інвесторів, корупційні ризики тощо. Попри це в країні доволі низькі податки та цифровізація етапів ведення бізнесу, а відкрити власну справу можна із мінімальним капіталом.

24 Канал дізнавався які перспективи та виклики чекають на українських підприємців у найближчому майбутньому, скільки потрібно мати коштів для відкриття малого бізнесу та які країни є найкращими для ведення власної справи з огляду на податкову політику.

Які галузі будуть перспективними у 2025 році

Бізнесменка Марія Мулява розповіла для 24 Каналу, що в Україні є галузі, які вже довший час вважаються перспективними. Вони в принципі й на державному рівні визначені як основні галузі.

Йдеться про енергетику, сільське господарство та ІТ-галузь. Очікується, що їхня доля на ринку не зміниться критично у 2025 році.

Крім того, у зв'язку з тим, що весь світ зараз дбає про зміну клімату, є чимало програм, які направлені на те, щоб переходити на відновлювальні джерела енергії. Тож бізнесу, який пов'язаний з енергетикою, з відновлювальними джерелами енергії, зі зменшенням викидів, або сприє цьому, буде надаватись більше уваги та фінансування.

Марія Мулява

Виконавчий директор компанії GTL

В Україні на сьогодні є диференціація можливостей до розвитку різних бізнесів. Тому якщо узагальнити, перспективним залишається будівельний бізнес, який на Заході України розвивається. Також бачу, що спаду в цінах на нерухомість не передбачається.

Крім будівельного бізнесу, є ще сфера послуг, оскільки Львів та загалом весь Захід України на сьогодні стали місцем концентрації й нових трудових ресурсів. А ще ці регіони більше розглядають українці як місце для проживання.

Мулява звертає увагу й на логістику, адже шляхи України включили до пан'європейської мережі ТЕN-Т. Таким чином, українські шляхи будуть розвиватися.

Маршрути, які зараз будуть проходити через Україну, в тому числі і на південь, через Одесу, на Румунію та Болгарію, а деякі через Чернівці. Це означає, що будь-які інфраструктурні проєкти, які будуть розвиватися, вони будуть охоче входити на напрямки, які розміщені в пан'європейської мережі перевезень,
– пояснює Марія Мулява.

Чому Захід України стає новим центром для розвитку бізнесу

Підприємець Антон Подільчак розповів 24 Каналу, що через початок повномасштабної війни велика кількість легкої промисловості мігрувала на Захід України. Це особливо спостерігалося впродовж 2022 – 2023 років, а у 2024 році процес трішки сповільнився.

  • Подільчак додає, що все, що зараз пов'язане з будівництвом, а це починаючи від сухих будівельних матеріалів й закінчуючи шклом, можу бути актуальним для України.

Антон Подільчак

Голова координаційної ради Західноукраїнського офісу EBA, директор компанії EPS

Станом на сьогодні в Україні немає в цілому великого промислового виробництва шкла. А все, що ми зараз маємо, це імпорт. При тому, що пісок, як ключовий елемент сировини для такого виробництва, є на території Львівської області.
  • Крім того, якщо говорити про західний регіон в цілому, то тут традиційно розвинута легка промисловість – виготовлення одягу, меблів та речей загального вжитку.

Однак є проблема у тому, що вся сировина, яка використовується для виробництва, в абсолютній більшості є імпортом.

Тому для того, щоб Україна глобально конкурувала на світовому й на локальному ринках, потрібні інвестиції у напрямку сировини. А це розробка та виготовлення тканин власноруч,
– резюмує пан Антон.

  • В Україні є й позитивні ініціативи щодо підвищення кваліфікації персоналу, щодо підготовки менеджменту середнього рівня та технічних працівників.
  • За минулий рік Україна наростила експорт з продукції легкої промисловості. Це в першу чергу пов'язано з тим, що більшість компаній відходять від практики переробки сировини до практики виготовлення продукції.

Це цікава галузь для України в цілому саме в частині експортного потенціалу, тому що ми можемо конкурувати з азійським ринком,
– пояснює голова координаційної ради Західноукраїнського офісу EBA.

Річ у тім, що Україна набагато гнучкіша щодо терміну доставки – максимуму 4 тижні у будь-який куточок Європи. Натомість якщо говорити про азійський експорт, то це десь 8 тижнів.

  • Традиційною, але недофінансованою галуззю, залишається харчова промисловість.

Але ми маючи чи не найбільші можливості задля виготовлення власної сировини сільського господарства, на жаль, досі експортуємо велику її частку замість того, щоб самостійно виготовляти з цієї сировини продукти,
– каже Антон Подільчак.

  • Водночас щодо великих та глобальних напрямків, то тут головну роль займає промисловість.

Не секрет, що Україна є однією із найбагатших європейських країн на корисні копалини: від традиційних викопних нафти та газу до металів. Втім за словами Подільчака, це надзвичайно капіталомістка галузь.

Які є переваги та недоліки ведення бізнесу в Україні

Водночас бізнесменка Марія Мулява назвала декілька переваг та недоліків ведення та розвитку бізнесу в Україні. Зокрема, якщо ситуація з податками в Україні доволі сприятлива для старту власної справи, то нестача фінансування та відсутність пільг для інвесторів все руйнують.

Переваги:

  1. Україна попри все має низькі податки, а це низький податок на прибуток, якщо звернути увагу на інші європейські країни.
  2. Оплата праці, адже середня зарплата у виробничій сфері в Україні становить приблизно від 25 тисяч до 35 тисяч гривень, що за офіційним курсом долара – від 591 долара до майже 830 доларів, станом на 15 січня. Натомість така зарплата, наприклад, в Польщі – вже від 1 300 доларів до 1 900 доларів. Саме тому це заохочує іноземні компанії вкладатися в трудомісткий бізнес в Україні, пов'язаний з виробництвом.
  3. В Україні є наявність кваліфікованої робочої сили в порівнянні з іншими країнами зі схожим рівнем доходу на людину.

Якщо Україну розглядають, як країну для інвестувань поруч з іншими країнами, наприклад, Північ Африки, Туніс, Марокко, Єгипет, Туреччина, чи далі на схід, то кваліфікація працівника в Україні значно вища, як і рівень освіти середньостатистичного працівника.

  1. Крім того, в Україні присутній європейський менталітет, який дозволяє працювати на умовах, до яких звикли країни Європи.
  2. Цифровізація країни – це те, чим можна похизуватися, адже такого в інших європейських країнах таке мало де є. Така можливість значно полегшує документообіг, реєстрацію компанії та чимало адміністративних послуг.

Недоліки:

  1. В Україні нестача фінансування: дорогі кредитні ресурси, які стримують можливості до інвестування, до залучення коштів в бізнес. А вартість вже наявних ресурсів просто "вбиває" весь прибуток, який очікується.
  2. Корумпована судова влада й слабкий захист інтересів інвестора.
  3. Бракує пільг для інвесторів та податку на прибуток. Також не вистачає пільг на закупівлю основних засобів, тобто капітальних інвестицій.

У яких країнах вести бізнес найкраще

За словами Муляви, насамперед перед початком власної справи варто оцінити, де твоя бізнес-ідея буде конкурентоздатною та де її можна буде продати з більшою маржинальністю. З іншого боку, звертають увагу ще й безпосередньо на країни, де менші податки та менші ризики входу на ринок.

Європейські країни, які оточують Україну, вони пропонують найнижчі у порівнянні з іншими податки. Крім того, є ще International Tax Competitiveness Index, за яким можна визначити конкурентність податків щороку по країнах. В цьому індексі беруть участь всі компанії з організації економічної служби праці,
– пояснює пані Марія.

  • Відповідно до рейтингу, 11-й рік поспіль найкращою країною по податках є Естонія. Далі по списку йдуть Латвія, Литва, Швейцарія та Нова Зеландія.
  • А з сусідніх з Україною країн у першу десятку входять Чехія, Словаччина та Угорщина.
  • Чехія має загалом 21% податку на прибуток, а Польща – 19%. В Естонії та Латвії цей податок становить 20%. Угорщина має взагалі лише 9%. Водночас хоч Румунія не входить до індексу, її податок на прибуток становить 10%, як і податок з доходів фізичних осіб.

Марія Мулява додає, що найближчою по духу для України є Польща, яка є нашим багаторічним партнером. І якщо говорити про відкриття бізнесу саме там, то перевагою буде відсутність мовного бар'єру у порівнянні з Румунією. Крім того, в Чехії та Словаччині також менший мовний бар'єр.

Які податки враховують при складанні International Tax Competitiveness Index

Це корпоративний податок на прибуток, податок з доходів фізичних осіб, податки на нерухомість та ПДВ.

Скільки грошей потрібно для старту власної справи

За словами Муляви, будь-який посередницький бізнес вимагає чи не найменше капітальних інвестицій. Також до цієї когорти входить й освітній бізнес, онлайн-бізнес, або ж той, який вимагає використання власних професійних навичок, як IT.

Загалом, в кожній країні є мінімальний капітал, який ти повинен принести при реєстрації компанії. І дуже часто цей мінімальний статутний капітал є зовсім невеликий. Це може бути навіть до 500 євро по різних країнах. Звичайно, залежно від видів діяльності,
– каже бізнесменка.

Водночас Марія Мулява додає, що починати бізнес, не маючи у кишені хоча б 50 тисяч євро, не варто. Всі реєстраційні формальності, набір персоналу, перший й другий місяць оплат працівникам – це все "з'їсть" суму капіталу дуже швидко.

А на думку Антона Подільчака, станом на сьогодні є низка міжнародних проєктів, які допомагають фінансово у створенні власної справи. Є досить серйозна державна підтримка до стимулювання малого бізнесу, а також чимало програм підтримки ветеранів й тимчасово переміщених осіб.

Де є можливість інвестування, то можна починати насправді із 400 – 500 тисяч гривень. В основному це буде або сервісні послуги або ж виробництво монопродукту,
– каже підприємець.

Крім того, якщо є бізнес-ідея та бажання розвивати справу, то малий макробізнес можна відкривати мало не без грошей. Капітал може бути навіть мінімальним – десь 200 – 300 тисяч гривень.

Як на бізнес можуть вплинути кризові ситуації у 2025 році

За словами Подільчака, великі політичні зміни цьогоріч звичайно, що можуть викликати серйозні питання. Однак разом з тим, не спостерігається глобальної тенденції на сповільнення європейської економіки.

Річ у тім, що 2024 рік був позитивним, якщо взяти макроекономічну ситуацію в Штатах. Але на 2025 рік поки не відомо, адже тут матиме вплив "ризик Трампа".

Якщо ж новий президент відкриє "економічний фронт" проти всього світу, тобто Європи та Китаю, то хоч і важко буде оцінити, який це матиме вплив, але він однозначно буде негативним,
– запевняє Антон Подільчак.

Разом з тим, на думку експерта, з точки зору геополітики Трамп буде "боротися" саме з Китаєм, як з глобальним гравцем, адже "боротися" на додаток ще й проти Євросоюзу точно не вийде.

Нагадуємо! Дональд Трамп знову став президентом США. Його політика передбачає введення мит на імпортні товари, зокрема й на європейські, якщо Європа не закуповуватиме американську нафту і газ.

Теги за темою
ЄвропаБізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Одна маленькая, но важная настройка, которую надо менять на каждом Android-смартфоне
Фокус
2025-02-22T12:00:06Z
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Масленица: рецепты, которые понравятся всем
Комсомольская правда
2025-02-22T11:57:34Z
Узнайте, какая ваша суперсила, выберите одно из пяти солнц: интересный тест
TSN
2025-02-22T11:51:13Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T11:21:30Z
Маникюр на 8 марта: 10 модных и оригинальных дизайнов
Marie Claire
2025-02-22T11:00:11Z
Вы также будете так делать: зачем замораживают хлеб перед употреблением
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Как подобрать помаду под цвет кожи: полезные тесты и советы
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
2025-02-22T09:33:00Z
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
2025-02-22T08:00:51Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
На Чернобыльской АЭС спасатели ликвидируют ячейку тления
ZN UA
2025-02-22T11:22:45Z
В Купянске дрон уничтожил автомобиль, есть раненые
Корреспондент
2025-02-22T11:15:59Z
На ЧАЭС осталась одна ячейка тления после удара "шахеда"
Корреспондент
2025-02-22T10:52:47Z
Тление на ЧАЭС после удара продолжается. Спасатели частично открыли укрытие
Лига
2025-02-22T10:48:19Z
В центре Днепра произошел взрыв: что известно
TSN
2025-02-22T10:33:31Z
Военный попал под суд, пытаясь защитить семью от наркопритона: жители живут в страхе уже 15 лет
Знай
2025-02-22T10:30:02Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
2025-02-22T07:51:05Z
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
2025-02-22T07:39:45Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Бывший футболист сборной Украины Ракицкий участвовал в бою с российскими оккупантами
ZN UA
2025-02-22T11:27:50Z
Баколе объяснил, почему принял бой против Паркера
Корреспондент
2025-02-22T11:09:24Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
2025-02-22T08:24:08Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-22T06:12:39Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T12:06:06Z
Как накажут бойца ВСУ за отказ выполнять задачу: военная омбудсмен объяснила
TSN
2025-02-22T11:36:40Z
Зима держится, но весна уже на подходе: прогноз погоды на выходные
TSN
2025-02-22T11:09:21Z
"Другого русского мира не бывает": журналист отреагировал на убийство оккупантами зоозащитницы в Донецке
Апостроф
2025-02-22T10:48:33Z
В Украину скоро придет потепление: синоптик рассказала, когда закончатся морозы
Фокус
2025-02-22T09:30:35Z
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
2025-02-22T08:48:05Z
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
2025-02-22T08:00:25Z
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
2025-02-22T06:30:13Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
2025-02-22T06:12:43Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
2025-02-22T09:06:21Z
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
2025-02-22T09:00:09Z
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
2025-02-22T08:06:33Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Писатель поставил "странный" диагноз украинцам/ Кокотюха считает, что большинство украинцев с проукраинскими взглядами верят в чудеса
Апостроф
2025-02-22T12:15:27Z
В Украине появится новая система оплаты штрафов: известно, за что придется платить
Политека
2025-02-22T12:03:09Z
Похож на мяч: женщина показала кота с "самыми большими" в мире щеками
Фокус
2025-02-22T12:00:45Z
Почему военнослужащие хотят покинуть армию, а гражданские не хотят мобилизоваться: уполномоченная президента дала ответ
TSN
2025-02-22T11:36:50Z
Тысячи семей остались без субсидий: почему в феврале помощь на коммуналку остановили
Знай
2025-02-22T11:30:47Z
Секрет под полом: семья обнаружила бассейн прямо в гостиной
Фокус
2025-02-22T11:15:39Z
"Мне не хочется, чтобы молодежь совершала героические поступки": Ярмак выступил против мобилизации с 18 лет
Фокус
2025-02-22T11:06:49Z
Получение загранпаспорта за пределами Украины: можно ли это сделать без военного билета
ZN UA
2025-02-22T10:00:08Z
Масляна-2025: ритуалы обряды, которые помогут узнать будущее и притянуть богатство и удачу
Знай
2025-02-22T09:51:37Z
Сохранят молодость и женское здоровье на долгие годы: 3 простых напитка, которые нужно пить всем девушкам
Знай
2025-02-22T10:51:27Z
Так же, как COVID-19: мир может атаковать новый вирус
Comments UA
2025-02-22T10:36:08Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
2025-02-22T09:06:08Z
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
2025-02-22T07:51:29Z
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
2025-02-22T07:33:24Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Могут ли на украинских пенсионеров устно оформить кредит: ответ опытного юриста
Знай
2025-02-22T12:12:03Z
Россия собирается перевозить газ на атомных субмаринах
Корреспондент
2025-02-22T11:57:02Z
Чистая прибыль банков в Украине за год возросла на 17,2 млрд
Известия Киев
2025-02-22T11:34:37Z
Цены бьют рекорды: в каких городах Украины продолжает дорожать жилье
Фокус
2025-02-22T11:00:37Z
Сразу два аэропорта в России ввели ограничения на полеты из-за угрозы атак беспилотников
ZN UA
2025-02-22T10:37:53Z
В России остановлена перекачка нефти на два НПЗ - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:15:04Z
Для "сладкой" жизни нужно 39 грн: магазины изменили ценники сахара, соли и муки
Знай
2025-02-22T10:12:40Z
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-22T09:42:15Z
Денежные переводы через платежные системы: поступления в Украину снова упали
ZN UA
2025-02-22T09:24:40Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
На Западе назвали главную причину, почему Трампу больше не выгодно поддерживать Украину
Comments UA
2025-02-22T12:15:13Z
Стали известны новые подробности об обмене Медведчука: Кремль занял странную позицию
Comments UA
2025-02-22T12:09:17Z
Sky News: Украина еще не готова подписать "соглашение о недрах" с США
Европейская правда
2025-02-22T11:57:21Z
Игорь Луценко: Шантаж Старлинком – что делать?
Апостроф
2025-02-22T11:48:28Z
Подпишут ли США и Украина договор о полезных ископаемых? Новые подробности
Апостроф
2025-02-22T11:24:57Z
В России анонсировали еще одну встречу с США для обсуждения "раздражителей"
Европейская правда
2025-02-22T11:21:53Z
На Западе выдали настораживающий прогноз: когда РФ захватит весь Донбасс
Comments UA
2025-02-22T11:18:45Z
ООН рассмотрит резолюцию США по Украине - Рубио
Корреспондент
2025-02-22T11:09:55Z
Выиграть войну или показать задницу Трампу?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T11:09:41Z