MY.UAНовини
Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової
Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової

Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової

Що вдалося досягнути УІНП за керівництва Дробовича, що не вдалося, чому держава все робить повільно, і як побудувати ефективну комунікацію з суспільством.

Наприкінці грудня директора Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича звільнили з посади, а трохи згодом він перейшов до новоствореного Центру з прав людини та меморіалізації війни. Попри те, що п’ятирічна каденція Дробовича припала на непрості часи, зокрема, великої війни, УІНП за його керівництва вдалося вибудувати метанаративи та напрацювати низку нормативних документів (серед них — проєкт Закону «Про засади державної політики національної пам’яті Українського народу», що перебуває на розгляді Верховної Ради).

«Детектор медіа» поговорив з Антоном Дробовичем про підсумки його каденції, про трансформації у погляді держави та суспільства на пам’ять про важливі сторінки історії, про нові політики пам’яті та поступ у міжнародній адвокації України.

— Почнімо з підсумків вашої каденції на посаді голови Українського інституту національної пам’яті. Що найважливіше вам та команді вдалося зробити за цей час? Що не вдалося?

— Одним із наших головних досягнень я вважаю збереження інституційної сталості, попри всі виклики останніх років. Для інституційної розбудови УІНП було важливо останні десять років працювати не в хаосі вічної турбулентності чи перезавантаження, а стало і стабільно. І нині я бачу, що в уряду так само є бачення подальшого розвитку інституції. Перед завершенням роботи я запропонував список кандидатів, готових узяти участь у відборі на посаду голови УІНП. Хто б не очолив інститут наступним, я сподіваюся, це буде фахово та якісно з точки зору менеджменту і з повагою до інституції.

Друге з важливого, що нам вдалося — це реформа на рівні зміни ставлення до Другої світової війни. Це був тривалий і непростий процес, що розпочався у 2015 році із прийняттям нового Закону про увічнення перемоги над нацизмом у Другої світовій війні, що, власне, призвело до наведення ладу в цій символічній площині. І Другу світову війну нарешті почали називати Другою світовою війною, а не «Великою вітчизняною», як було довгий час.

— В одному з ваших нещодавніх інтерв’ю ви характеризували цей процес як синхронізацію української парадигми культури пам’яті з європейською. Чи можна говорити, що ця синхронізація завершена?

— Тут цікава історія. Після 2015 року ми начебто ухвалили необхідні закони, але залишилася низка проблем на рівні світогляду: наприклад, збереглося святкування 9 травня (яке насправді є історичним фейком). На жаль, у парламенту й уряду на той момент не було ані такого рівня суспільної підтримки, ані політичної готовності взяти на себе відповідальність за повноцінне перезавантаження цього дискурсу. Зі свого боку УІНП з 2015 року системно цим займався, і за моєї каденції ми також продовжували цю роботу.

Я пам’ятаю, як ще у 2020—2021 роках в Офісі президента та в Кабміні ми доводили важливість цих змін. Соціологія ж рік від року показувала зміни суспільної думки в бік європейської парадигми культури пам’яті. І врешті у 2023 році президент підписав указ про скасування святкування Дня перемоги 9 травня.

Це дуже важливі зміни. Звісно, хотілося б, аби вони ухвалювалися швидше і простіше, але подібні речі мають визріти, це забирає час. Але якби не було інституції, що постійно підносила це питання на найвищий політичний рівень, цих змін могло б не статися. Наразі ж ми бачимо дуже успішні приклади, коли простір, присвячений Другій світовій війни, опрацьовується цивілізовано та фахово.

Наприклад, є чудовий приклад із Вінниці: в центральній частині міста був меморіал, присвячений так званій Великій вітчизняній війні. Його дослідили, проаналізували, і виявилося, що більшість поховань там не відповідають зазначеному опису. Тобто це був фейк, і не лише за назвою, але й за сутністю.

Міська рада вчинила дуже мудро: вивчивши результати дослідження, вони спрямували кошти, створили новий меморіал у новій локації, і присвятили його пам’яті про Другу світову війну.

Вкрай важливо намагатися переосмислювати подібні речі саме так — спокійно, фахово і помірковано, а не перетворюватися на «революційних матросів», що діють емоційно і часом прагнуть знести все підряд, без розбору. Ми як суспільство нині перебуваємо на етапі називання речей своїми іменами та переосмислення, але це не має бути бездумне викорінення певних фрагментів пам’яті.

Антон Дробович

Повертаючись до процесу синхронізації української та європейської парадигм культури пам’яті. У 2015 році було також розпочато законодавчий процес щодо деколонізації. Український інститут національної пам’яті також працював на рівні підготовки ґрунту в цій царині: ми провели низку семінарів і заходів із переосмислення того, що таке імперія, що таке колонія, як працювати з цими темами. У 2023 році був прийнятий Закон Про засудження та заборону пропаганди імперської політики й деколонізацію топонімії, що спрямований на подолання імперської спадщини та здійснення деколонізації топонімів. Відтак деколонізація перестала бути чимось умоглядним, а стала реальним законодавчим процесом. І перший її етап, спрямований на деколонізацію топонімів, уже активно втілюється: тільки за офіційною інформацією, вже змінено понад 25 тис. топонімів. І дуже важливо, що це роблять не чиновники у високих кабінетах — у всіх випадках процеси відбувалися на рівні районів і областей, майже без конфліктів. І я вважаю це великим досягненням.

— Ви також говорили в одному з інтерв’ю, що на початку своєї каденції в УІНП не усвідомлювали до кінця масштабу викликів, із якими доведеться зіштовхнутися. Що виявилося найскладнішим?

— По-перше, на вході в УІНП у мене були дещо інші уявлення про ресурси та спроможність інституту. Часи випали непрості: спершу пандемія ковіду (тоді був секвестр бюджету, і культура дуже постраждала), а потім розпочалася повномасштабна війна. Це були дуже серйозні виклики для спроможності та функціонування інституту.

На рівні інфраструктурних проєктів перед УІНП тоді стояло дуже важливе завдання — запуск проєкту будівництва Архіву національної пам’яті. На жаль, через секвестр бюджету цей запуск досі не відбувся.

Також виявилося, що УІНП має не так багато ресурсів. Можливості для реалізації національних політик були, а от що стосується заходів, книговидання, проведення досліджень — із цим було складніше. Також був цілий вал проблем, пов’язаних із Національною комісією з реабілітації.

Хоча були й позитивні випадки. Наприклад, нам удалося привернути увагу до справи про реабілітацію Сергія Параджанова, яку УІНП ініціював спільно з Офісом Президента за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини — про це написало багато світових медіа.

Окремим викликом була комунікація щодо зробленого у сфері національної пам’яті. Ми в УІНП завжди намагалися комунікувати з усіма аудиторіями прозоро та відкрито, особливо, коли йшлося про чутливі або суспільно значущі теми. Але загалом комунікаційна спроможність у держсекторі наразі недостатня: є відчутна потреба в якісних кадрах, комунікаційних продуктах і налагоджених контактах.

Ще один фактор, вплив якого я недооцінив — повільність і неповороткість системи. До прикладу, ми напрацювали декілька законопроєктів, які так і не були внесені на розгляд у парламенті, натомість загрузли у нескінчених процедурних моментах. Так, до прикладу, ми намагались упорядкувати систему державних свят — і цей законопроєкт також «завис». Добре, що нам хоча б удалося прийняти законом зміни до статутів ЗСУ, зокрема про запровадження військово-поховального ритуалу та створення Національного військового меморіального кладовища. Для розуміння того, як повільно працює система: ми напрацювали проєкт Закону про НВМК у 2020 році, а прийняли його тільки восени 2022 року, коли вже пів року тривало повномасштабне вторгнення.

— Якими наразі є ключові вектори роботи Українського інституту національної пам’яті й основні завдання інституції на наступні роки?

— Один із ключових напрямів — це подолання історичних міфів, популяризація історії України та її видатних постатей. Далі — організація дослідження історичної спадщини та сприяння інтеграції національних меншин і корінних народів. Тобто ми говоримо тут про системне різностороннє дослідження багатонаціональної історії України.

Ще один напрям — це організація всебічного вивчення історії українського державотворення.

Також є ще один великий і важливий блок, із яким, власне, часто асоціюють УІНП — це заходи з увічнення пам’яті українського визвольного руху, української революції, воєн, жертв Голодомору, репресій комуністичного тоталітарного режиму тощо.

Ну й окремий напрям — це увічнення пам’яті осіб, які брали участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Так сталося, що в ХХ столітті була така кількість катастрофічно складних тем масштабу Другої світової війни чи боротьби за Незалежність, що традиційно УІНП асоціюється саме з ХХ століттям. Але інші історичні періоди теж для нас не закриті. Тому я вважаю, що однією з основних тем для наступного періоду роботи інституту буде меморіалізація російсько-української війни.

Звісно, тут немає жодних готових рецептів. Навпаки — підходи й принципи меморіалізації випрацьовуються тут і тепер, просто під час війни. І це абсолютно унікальний досвід. Це надзвичайно складно, проте за цих умов меморіалізація війни відбувається дуже органічно.

Саме так сформувалися 10 принципів меморіалізації, що фактично стали узагальненням нашої роботи, спілкування з родинами загиблих, військовими, колегами тощо. Ми декілька разів виносили їх на громадські обговорення й експертні слухання, аби почути різні думки, намацати «червоні лінії» тощо. Також ми «затестили» ці принципи у війську — наразі маємо зворотний зв'язок від 19 тис. військових. Рівень підтримки сягає 90%.

Тож сподіваюся, що 10 принципів меморіалізації ляжуть в основу національні стратегії меморіалізації російсько-української війни, яка має бути вироблена цьогоріч.

Ще один великий напрям — це деколонізація. І тут є зовнішній і внутрішній виклики. З одного боку, нам треба думати, що ми з собою беремо в майбутнє, а чого треба позбутися. Як відрізнити отруєне російською експансією від того, що є частиною нашої історії, культури та ідентичності? Це непростий, але важливий потрібний процес.

Інший виклик — міжнародний. Подивіться, у скількох музеях світу зберігається культурна спадщина, що була колись незаконно вивезена, просто викрадена з України, і нині означується там, як російська! Тому нам треба закликати міжнародну спільноту працювати з цим питанням прозоро і відкрито. Треба чесно сказати, що ось це й ось це було вкрадено і вивезено Росією з України в незаконний спосіб, і відповідно не може експонуватися як «російське» мистецтво. Це довгий і не безхмарний процес, але речі мають бути врешті названі своїми іменами.

Антон Дробович

— Якщо вже ми заговорили про міжнародну адвокацію України через культуру, чого нам усім як культурній спільноті вдалося досягти за три роки великої війни в цьому контексті? І якими ви бачите тут ключові цілі на наступні роки?

— Головне — нам врешті вдалося подолати міжнародну змову мовчання як щодо російських воєнних злочинів ХХ століття, так і щодо привласнення Росією чужої культури та спадщини, що є однією з поширених імперських практик.

Звісно, це дуже складна тема, і роботи ще багато. Я нещодавно був на одному науковому заході, й колега з Америки каже мені: «Розумієте, нам не дуже цікаві ваші дискусії про деколонізацію, бо ви порушуєте тему класичного колоніалізму. Росія — це ж класична імперія, яка просто не вмерла в ХХ столітті, коли вмерли всі класичні європейські імперії».

Проте нині на міжнародному рівні все частіше звучить дуже цінна думка, що українці не просто хоробро воюють і розповідають світові про свій досвід. Адже ми справді не лише документуємо досвіди війни та боремося за власне майбутнє, але й доносимо до світу важливу думку, що жодні спроби домовитися з агресором не працюють. І це не лише українська проблема. Досвід Балкан, Африки, Сирії тощо показує, що міжнародна система безпеки давно потребує тотального переосмислення. Інакше нових війн, геноцидів, злочинів проти людяності та злочинів агресії ставатиме все більше.

— УІНП є інституцією, яка реалізує політики пам’яті, які затверджує держава. Наскільки за період вашої каденції трансформувалося розуміння державою важливості адекватних політик в цій сфері? І як справи з практичним поступом в цьому напрямку?

— На риторичному рівні змін удосталь: це і заяви й гасла, що культура є чинником національної безпеки, важливим складником української ідентичності тощо. Вище керівництво країни (включно з президентом) нині значно більше говорить про роль культури у своїх виступах — і це справді важливо, адже це є політичним маркером уваги держави до сфери культури.

Є окремі позитивні сигнали й у тому, що стосується підкріплення цих сигналів на рівні конкретних практик. Наприклад, РНБО стало час від часу порушувати питання корінних народів, а також тимчасово окупованих територій у контексті культури та збереження ідентичності.

Але, звісно, над тим, аби культура (і політики пам’яті як її складова) стали справжнім національним пріоритетом, як-от енергетика, національний суверенітет, банківська сфера тощо, ще треба працювати. Про жодне пріоритетне фінансування культурної сфери говорити також поки, на жаль, не доводиться.

Відповідно, слова поки що розходяться зі справами. Проте декларація важливості культурної сфери — це важливий крок. Головне, аби за ним послідували наступні.

Але приводи до обережного оптимізму є. До прикладу, МКСК наразі працює над стратегією культури на наступні кілька років, у якій забезпеченню сфери культури як сфери національної безпеки присвячено окремий блок. Якщо в результаті прийняття цієї стратегії буде змінено модель фінансування культури, зокрема буде лібералізоване фінансування з державних інституцій у сфері культури (коли вони зможуть самі розпоряджатися заробленими коштами, приймати важливі кадрові рішення, а також управлятися через Наглядові ради) — це були б дуже потрібні зміни.

— Якими за цих обставин мали б бути наші новостворені (чи оновлені) національні політики пам’яті? І чи держава тут все ж має цілісне бачення?

— Ми матимемо дуже конкретну відповідь на це питання вже у 2025 році. Протягом 2023—2024 років ми в УІНП напрацювали проєкт Закону «Про засади державної політики національної пам’яті українського народу». Це комплексний закон, що вносить зміни до великої кількості законів, зокрема, у полі нацбезпеки, міжнародної діяльності, культури тощо, в якому політики національної пам’яті є одним із пріоритетів — у сфері безпеки й оборони, культурі, ідентичності тощо. Якщо цей проєкт закону буде прийнято у 2025 році, то ми зможемо сказати, що цілісне бачення поступу у цій сфері у держави наразі є.

— УІНП за останні роки став модератором між місцевими громадами, експертами, іншими державними інституціями тощо. Чи переймає цей підхід у роботі зі сферою пам’яті держава?

— За останні 10 років система державного управління сильно лібералізувалася. І дійсно третій сектор і академічна спільнота мають нині значно більший вплив на прийняття важливих рішень, що ухвалюються державою. Також установився консенсус, що, якщо щось не пройшло громадського обговорення або призначення відбулося без публічного прозорого конкурсу, це рішення чи призначення сприймається з недовірою. І державні органи, що чинять інакше, виглядають як підозрілі. І це важлива зміна.

— Одна з найсвіжіших подій у середовищі пам’яті стосовно непрозорих конкурсів — це ситуація з Національним військово-меморіальним кладовищем: там і сумнівний підрядник, і конкурс, прозорість якого громадськість піддає сумніву. Все це схоже на вчергове не складений державою тест на довіру з боку суспільства. Що ви про це думаєте?

— Насправді дуже важливо розрізняти участь громади чи експертного середовища в ухваленні державою рішень, і необхідність швидкого прийняття ефективних менеджерських рішень у держсекторі. Уявіть, що до профільного міністерства приходять родини загиблих військових і кажуть: «Ми хочемо, аби будівництво НВМК розпочалося негайно, вже в цьому році». І ти не можеш їм сказати: «Зачекайте 5—6 років, доки все буде готово», але і зробити так швидко, як вони вимагають, також не можеш.

Звісно ж, недовіра до прозорості у діях держави завжди породжує скандали й конфлікти. Разом із тим, у цій ситуації є частина громадських активістів або ж політиків, що намагаються спекулювати на цій історії, кажучи, наприклад, що треба спершу було розпочати поховання на НВМК, а вже потім оголошувати конкурс.

— Ця думка лунає і від родин загиблих захисників.

— На жаль, інтенція «спершу дозвольте поховання, а потім проводьте конкурс і будуйте кладовище» — це нонсенс. Це просто неможливо за законом: поховання можливі лише на кладовищі. Для цього має бути виділена земельна ділянка, потім ця ділянка має де-юре стати кладовищем, бути розбудована тощо.

— Як держава тут могла б комунікувати ефективніше? Бо, треба визнати, ситуація з НВМК наразі є абсолютно провальною в цьому контексті.

— Так, я згоден, що є питання до комунікації певних процесів з боку держави. Проте ще в січні Міністерство у справах ветеранів опублікувало заяву, що протягом 2025 року буде відкрито загальнонаціональний конкурс на такі ключові об’єкти НВМК як центральний монумент, музейний комплекс, монументи секторів і центральної алеї, військовий храм і каплиця. Відповідно, всі ці кроки також мають бути прокомуніковані.

Антон Дробович

— Нещодавно стало відомо, що ви очолите Центр із прав людини та меморіалізації війни при Київській школі економіки. Що це буде за інституція, які її ключові завдання?

— Центр зосередиться на роботі з перехідним правосуддям і досягненням справедливого миру. Ми працюватимемо з тим, які інструменти та способи можуть допомогти Україні досягти справедливого миру. Одним із компонентів цього є право на правду, право на чесну пам’ять про події, і меморіалізація війни. Це про те, як пам’ятати війну, її досвіди, події, учасників і героїв, аби це було чесно, адекватно і сприяло суспільному благу.

У Київській школі економіки вже кілька років існує магістерська програма «Дослідження пам’яті та публічна історія». Ми вже активно взаємодіємо з цією програмою та її керівником Антоном Лягушею. Надалі плануємо спільні дослідницькі проєкти, а також ініціативи з запровадження тих чи тих практик меморіалізації. Окрім того, будуть і освітні проєкти та лекції, направлені на зміцнення експертності середовища, що працює з темою пам’яті.

Буде багато і міжнародної співпраці. Зокрема я сподіваюся, що цьогоріч нам вдасться втілити один міжнародний проєкт, що визначить параметри й больові точки загальноєвропейської системи пам’ятання минулого, і дозволить нам показати, як хиби у формуванні світової системи міжнародного права і безпеки після Другої світової війни призвели до кризи через 80 років. Адже цей досвід також може бути корисний для нас, аби розуміти, куди рухатись і що робити, аби після досягнення справедливого миру покарання понесло не лише військово-політичне керівництво Росії, а й всі росіяни, що мають відношення до цієї війни та її злочинів. Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Французи надто багато відпочивають: влада пішла на радикальний крок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:00Z
Соратник Фаріон: Російською на фронті не говорять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:51:24Z
ЗМІ дізнались, як США перерозподілятимуть поставки зброї заради України
Европейская правда
2025-07-19T05:37:35Z
Польща піднімала в небо винищувачі через удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-07-19T05:25:20Z
Новий удар по Кремлю: Британія та ЄС ріжуть доходи РФ завдяки цінам на нафту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:18:49Z
Чи зустрінеться Путін з Трампом і Сі Цзіньпіном: Кремль дав відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:57:13Z
Атака на Одесу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:24:47Z
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z