MY.UAНовини
Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової
Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової

Антон Дробович: Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової

Що вдалося досягнути УІНП за керівництва Дробовича, що не вдалося, чому держава все робить повільно, і як побудувати ефективну комунікацію з суспільством.

Наприкінці грудня директора Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича звільнили з посади, а трохи згодом він перейшов до новоствореного Центру з прав людини та меморіалізації війни. Попри те, що п’ятирічна каденція Дробовича припала на непрості часи, зокрема, великої війни, УІНП за його керівництва вдалося вибудувати метанаративи та напрацювати низку нормативних документів (серед них — проєкт Закону «Про засади державної політики національної пам’яті Українського народу», що перебуває на розгляді Верховної Ради).

«Детектор медіа» поговорив з Антоном Дробовичем про підсумки його каденції, про трансформації у погляді держави та суспільства на пам’ять про важливі сторінки історії, про нові політики пам’яті та поступ у міжнародній адвокації України.

— Почнімо з підсумків вашої каденції на посаді голови Українського інституту національної пам’яті. Що найважливіше вам та команді вдалося зробити за цей час? Що не вдалося?

— Одним із наших головних досягнень я вважаю збереження інституційної сталості, попри всі виклики останніх років. Для інституційної розбудови УІНП було важливо останні десять років працювати не в хаосі вічної турбулентності чи перезавантаження, а стало і стабільно. І нині я бачу, що в уряду так само є бачення подальшого розвитку інституції. Перед завершенням роботи я запропонував список кандидатів, готових узяти участь у відборі на посаду голови УІНП. Хто б не очолив інститут наступним, я сподіваюся, це буде фахово та якісно з точки зору менеджменту і з повагою до інституції.

Друге з важливого, що нам вдалося — це реформа на рівні зміни ставлення до Другої світової війни. Це був тривалий і непростий процес, що розпочався у 2015 році із прийняттям нового Закону про увічнення перемоги над нацизмом у Другої світовій війні, що, власне, призвело до наведення ладу в цій символічній площині. І Другу світову війну нарешті почали називати Другою світовою війною, а не «Великою вітчизняною», як було довгий час.

— В одному з ваших нещодавніх інтерв’ю ви характеризували цей процес як синхронізацію української парадигми культури пам’яті з європейською. Чи можна говорити, що ця синхронізація завершена?

— Тут цікава історія. Після 2015 року ми начебто ухвалили необхідні закони, але залишилася низка проблем на рівні світогляду: наприклад, збереглося святкування 9 травня (яке насправді є історичним фейком). На жаль, у парламенту й уряду на той момент не було ані такого рівня суспільної підтримки, ані політичної готовності взяти на себе відповідальність за повноцінне перезавантаження цього дискурсу. Зі свого боку УІНП з 2015 року системно цим займався, і за моєї каденції ми також продовжували цю роботу.

Я пам’ятаю, як ще у 2020—2021 роках в Офісі президента та в Кабміні ми доводили важливість цих змін. Соціологія ж рік від року показувала зміни суспільної думки в бік європейської парадигми культури пам’яті. І врешті у 2023 році президент підписав указ про скасування святкування Дня перемоги 9 травня.

Це дуже важливі зміни. Звісно, хотілося б, аби вони ухвалювалися швидше і простіше, але подібні речі мають визріти, це забирає час. Але якби не було інституції, що постійно підносила це питання на найвищий політичний рівень, цих змін могло б не статися. Наразі ж ми бачимо дуже успішні приклади, коли простір, присвячений Другій світовій війни, опрацьовується цивілізовано та фахово.

Наприклад, є чудовий приклад із Вінниці: в центральній частині міста був меморіал, присвячений так званій Великій вітчизняній війні. Його дослідили, проаналізували, і виявилося, що більшість поховань там не відповідають зазначеному опису. Тобто це був фейк, і не лише за назвою, але й за сутністю.

Міська рада вчинила дуже мудро: вивчивши результати дослідження, вони спрямували кошти, створили новий меморіал у новій локації, і присвятили його пам’яті про Другу світову війну.

Вкрай важливо намагатися переосмислювати подібні речі саме так — спокійно, фахово і помірковано, а не перетворюватися на «революційних матросів», що діють емоційно і часом прагнуть знести все підряд, без розбору. Ми як суспільство нині перебуваємо на етапі називання речей своїми іменами та переосмислення, але це не має бути бездумне викорінення певних фрагментів пам’яті.

Антон Дробович

Повертаючись до процесу синхронізації української та європейської парадигм культури пам’яті. У 2015 році було також розпочато законодавчий процес щодо деколонізації. Український інститут національної пам’яті також працював на рівні підготовки ґрунту в цій царині: ми провели низку семінарів і заходів із переосмислення того, що таке імперія, що таке колонія, як працювати з цими темами. У 2023 році був прийнятий Закон Про засудження та заборону пропаганди імперської політики й деколонізацію топонімії, що спрямований на подолання імперської спадщини та здійснення деколонізації топонімів. Відтак деколонізація перестала бути чимось умоглядним, а стала реальним законодавчим процесом. І перший її етап, спрямований на деколонізацію топонімів, уже активно втілюється: тільки за офіційною інформацією, вже змінено понад 25 тис. топонімів. І дуже важливо, що це роблять не чиновники у високих кабінетах — у всіх випадках процеси відбувалися на рівні районів і областей, майже без конфліктів. І я вважаю це великим досягненням.

— Ви також говорили в одному з інтерв’ю, що на початку своєї каденції в УІНП не усвідомлювали до кінця масштабу викликів, із якими доведеться зіштовхнутися. Що виявилося найскладнішим?

— По-перше, на вході в УІНП у мене були дещо інші уявлення про ресурси та спроможність інституту. Часи випали непрості: спершу пандемія ковіду (тоді був секвестр бюджету, і культура дуже постраждала), а потім розпочалася повномасштабна війна. Це були дуже серйозні виклики для спроможності та функціонування інституту.

На рівні інфраструктурних проєктів перед УІНП тоді стояло дуже важливе завдання — запуск проєкту будівництва Архіву національної пам’яті. На жаль, через секвестр бюджету цей запуск досі не відбувся.

Також виявилося, що УІНП має не так багато ресурсів. Можливості для реалізації національних політик були, а от що стосується заходів, книговидання, проведення досліджень — із цим було складніше. Також був цілий вал проблем, пов’язаних із Національною комісією з реабілітації.

Хоча були й позитивні випадки. Наприклад, нам удалося привернути увагу до справи про реабілітацію Сергія Параджанова, яку УІНП ініціював спільно з Офісом Президента за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини — про це написало багато світових медіа.

Окремим викликом була комунікація щодо зробленого у сфері національної пам’яті. Ми в УІНП завжди намагалися комунікувати з усіма аудиторіями прозоро та відкрито, особливо, коли йшлося про чутливі або суспільно значущі теми. Але загалом комунікаційна спроможність у держсекторі наразі недостатня: є відчутна потреба в якісних кадрах, комунікаційних продуктах і налагоджених контактах.

Ще один фактор, вплив якого я недооцінив — повільність і неповороткість системи. До прикладу, ми напрацювали декілька законопроєктів, які так і не були внесені на розгляд у парламенті, натомість загрузли у нескінчених процедурних моментах. Так, до прикладу, ми намагались упорядкувати систему державних свят — і цей законопроєкт також «завис». Добре, що нам хоча б удалося прийняти законом зміни до статутів ЗСУ, зокрема про запровадження військово-поховального ритуалу та створення Національного військового меморіального кладовища. Для розуміння того, як повільно працює система: ми напрацювали проєкт Закону про НВМК у 2020 році, а прийняли його тільки восени 2022 року, коли вже пів року тривало повномасштабне вторгнення.

— Якими наразі є ключові вектори роботи Українського інституту національної пам’яті й основні завдання інституції на наступні роки?

— Один із ключових напрямів — це подолання історичних міфів, популяризація історії України та її видатних постатей. Далі — організація дослідження історичної спадщини та сприяння інтеграції національних меншин і корінних народів. Тобто ми говоримо тут про системне різностороннє дослідження багатонаціональної історії України.

Ще один напрям — це організація всебічного вивчення історії українського державотворення.

Також є ще один великий і важливий блок, із яким, власне, часто асоціюють УІНП — це заходи з увічнення пам’яті українського визвольного руху, української революції, воєн, жертв Голодомору, репресій комуністичного тоталітарного режиму тощо.

Ну й окремий напрям — це увічнення пам’яті осіб, які брали участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Так сталося, що в ХХ столітті була така кількість катастрофічно складних тем масштабу Другої світової війни чи боротьби за Незалежність, що традиційно УІНП асоціюється саме з ХХ століттям. Але інші історичні періоди теж для нас не закриті. Тому я вважаю, що однією з основних тем для наступного періоду роботи інституту буде меморіалізація російсько-української війни.

Звісно, тут немає жодних готових рецептів. Навпаки — підходи й принципи меморіалізації випрацьовуються тут і тепер, просто під час війни. І це абсолютно унікальний досвід. Це надзвичайно складно, проте за цих умов меморіалізація війни відбувається дуже органічно.

Саме так сформувалися 10 принципів меморіалізації, що фактично стали узагальненням нашої роботи, спілкування з родинами загиблих, військовими, колегами тощо. Ми декілька разів виносили їх на громадські обговорення й експертні слухання, аби почути різні думки, намацати «червоні лінії» тощо. Також ми «затестили» ці принципи у війську — наразі маємо зворотний зв'язок від 19 тис. військових. Рівень підтримки сягає 90%.

Тож сподіваюся, що 10 принципів меморіалізації ляжуть в основу національні стратегії меморіалізації російсько-української війни, яка має бути вироблена цьогоріч.

Ще один великий напрям — це деколонізація. І тут є зовнішній і внутрішній виклики. З одного боку, нам треба думати, що ми з собою беремо в майбутнє, а чого треба позбутися. Як відрізнити отруєне російською експансією від того, що є частиною нашої історії, культури та ідентичності? Це непростий, але важливий потрібний процес.

Інший виклик — міжнародний. Подивіться, у скількох музеях світу зберігається культурна спадщина, що була колись незаконно вивезена, просто викрадена з України, і нині означується там, як російська! Тому нам треба закликати міжнародну спільноту працювати з цим питанням прозоро і відкрито. Треба чесно сказати, що ось це й ось це було вкрадено і вивезено Росією з України в незаконний спосіб, і відповідно не може експонуватися як «російське» мистецтво. Це довгий і не безхмарний процес, але речі мають бути врешті названі своїми іменами.

Антон Дробович

— Якщо вже ми заговорили про міжнародну адвокацію України через культуру, чого нам усім як культурній спільноті вдалося досягти за три роки великої війни в цьому контексті? І якими ви бачите тут ключові цілі на наступні роки?

— Головне — нам врешті вдалося подолати міжнародну змову мовчання як щодо російських воєнних злочинів ХХ століття, так і щодо привласнення Росією чужої культури та спадщини, що є однією з поширених імперських практик.

Звісно, це дуже складна тема, і роботи ще багато. Я нещодавно був на одному науковому заході, й колега з Америки каже мені: «Розумієте, нам не дуже цікаві ваші дискусії про деколонізацію, бо ви порушуєте тему класичного колоніалізму. Росія — це ж класична імперія, яка просто не вмерла в ХХ столітті, коли вмерли всі класичні європейські імперії».

Проте нині на міжнародному рівні все частіше звучить дуже цінна думка, що українці не просто хоробро воюють і розповідають світові про свій досвід. Адже ми справді не лише документуємо досвіди війни та боремося за власне майбутнє, але й доносимо до світу важливу думку, що жодні спроби домовитися з агресором не працюють. І це не лише українська проблема. Досвід Балкан, Африки, Сирії тощо показує, що міжнародна система безпеки давно потребує тотального переосмислення. Інакше нових війн, геноцидів, злочинів проти людяності та злочинів агресії ставатиме все більше.

— УІНП є інституцією, яка реалізує політики пам’яті, які затверджує держава. Наскільки за період вашої каденції трансформувалося розуміння державою важливості адекватних політик в цій сфері? І як справи з практичним поступом в цьому напрямку?

— На риторичному рівні змін удосталь: це і заяви й гасла, що культура є чинником національної безпеки, важливим складником української ідентичності тощо. Вище керівництво країни (включно з президентом) нині значно більше говорить про роль культури у своїх виступах — і це справді важливо, адже це є політичним маркером уваги держави до сфери культури.

Є окремі позитивні сигнали й у тому, що стосується підкріплення цих сигналів на рівні конкретних практик. Наприклад, РНБО стало час від часу порушувати питання корінних народів, а також тимчасово окупованих територій у контексті культури та збереження ідентичності.

Але, звісно, над тим, аби культура (і політики пам’яті як її складова) стали справжнім національним пріоритетом, як-от енергетика, національний суверенітет, банківська сфера тощо, ще треба працювати. Про жодне пріоритетне фінансування культурної сфери говорити також поки, на жаль, не доводиться.

Відповідно, слова поки що розходяться зі справами. Проте декларація важливості культурної сфери — це важливий крок. Головне, аби за ним послідували наступні.

Але приводи до обережного оптимізму є. До прикладу, МКСК наразі працює над стратегією культури на наступні кілька років, у якій забезпеченню сфери культури як сфери національної безпеки присвячено окремий блок. Якщо в результаті прийняття цієї стратегії буде змінено модель фінансування культури, зокрема буде лібералізоване фінансування з державних інституцій у сфері культури (коли вони зможуть самі розпоряджатися заробленими коштами, приймати важливі кадрові рішення, а також управлятися через Наглядові ради) — це були б дуже потрібні зміни.

— Якими за цих обставин мали б бути наші новостворені (чи оновлені) національні політики пам’яті? І чи держава тут все ж має цілісне бачення?

— Ми матимемо дуже конкретну відповідь на це питання вже у 2025 році. Протягом 2023—2024 років ми в УІНП напрацювали проєкт Закону «Про засади державної політики національної пам’яті українського народу». Це комплексний закон, що вносить зміни до великої кількості законів, зокрема, у полі нацбезпеки, міжнародної діяльності, культури тощо, в якому політики національної пам’яті є одним із пріоритетів — у сфері безпеки й оборони, культурі, ідентичності тощо. Якщо цей проєкт закону буде прийнято у 2025 році, то ми зможемо сказати, що цілісне бачення поступу у цій сфері у держави наразі є.

— УІНП за останні роки став модератором між місцевими громадами, експертами, іншими державними інституціями тощо. Чи переймає цей підхід у роботі зі сферою пам’яті держава?

— За останні 10 років система державного управління сильно лібералізувалася. І дійсно третій сектор і академічна спільнота мають нині значно більший вплив на прийняття важливих рішень, що ухвалюються державою. Також установився консенсус, що, якщо щось не пройшло громадського обговорення або призначення відбулося без публічного прозорого конкурсу, це рішення чи призначення сприймається з недовірою. І державні органи, що чинять інакше, виглядають як підозрілі. І це важлива зміна.

— Одна з найсвіжіших подій у середовищі пам’яті стосовно непрозорих конкурсів — це ситуація з Національним військово-меморіальним кладовищем: там і сумнівний підрядник, і конкурс, прозорість якого громадськість піддає сумніву. Все це схоже на вчергове не складений державою тест на довіру з боку суспільства. Що ви про це думаєте?

— Насправді дуже важливо розрізняти участь громади чи експертного середовища в ухваленні державою рішень, і необхідність швидкого прийняття ефективних менеджерських рішень у держсекторі. Уявіть, що до профільного міністерства приходять родини загиблих військових і кажуть: «Ми хочемо, аби будівництво НВМК розпочалося негайно, вже в цьому році». І ти не можеш їм сказати: «Зачекайте 5—6 років, доки все буде готово», але і зробити так швидко, як вони вимагають, також не можеш.

Звісно ж, недовіра до прозорості у діях держави завжди породжує скандали й конфлікти. Разом із тим, у цій ситуації є частина громадських активістів або ж політиків, що намагаються спекулювати на цій історії, кажучи, наприклад, що треба спершу було розпочати поховання на НВМК, а вже потім оголошувати конкурс.

— Ця думка лунає і від родин загиблих захисників.

— На жаль, інтенція «спершу дозвольте поховання, а потім проводьте конкурс і будуйте кладовище» — це нонсенс. Це просто неможливо за законом: поховання можливі лише на кладовищі. Для цього має бути виділена земельна ділянка, потім ця ділянка має де-юре стати кладовищем, бути розбудована тощо.

— Як держава тут могла б комунікувати ефективніше? Бо, треба визнати, ситуація з НВМК наразі є абсолютно провальною в цьому контексті.

— Так, я згоден, що є питання до комунікації певних процесів з боку держави. Проте ще в січні Міністерство у справах ветеранів опублікувало заяву, що протягом 2025 року буде відкрито загальнонаціональний конкурс на такі ключові об’єкти НВМК як центральний монумент, музейний комплекс, монументи секторів і центральної алеї, військовий храм і каплиця. Відповідно, всі ці кроки також мають бути прокомуніковані.

Антон Дробович

— Нещодавно стало відомо, що ви очолите Центр із прав людини та меморіалізації війни при Київській школі економіки. Що це буде за інституція, які її ключові завдання?

— Центр зосередиться на роботі з перехідним правосуддям і досягненням справедливого миру. Ми працюватимемо з тим, які інструменти та способи можуть допомогти Україні досягти справедливого миру. Одним із компонентів цього є право на правду, право на чесну пам’ять про події, і меморіалізація війни. Це про те, як пам’ятати війну, її досвіди, події, учасників і героїв, аби це було чесно, адекватно і сприяло суспільному благу.

У Київській школі економіки вже кілька років існує магістерська програма «Дослідження пам’яті та публічна історія». Ми вже активно взаємодіємо з цією програмою та її керівником Антоном Лягушею. Надалі плануємо спільні дослідницькі проєкти, а також ініціативи з запровадження тих чи тих практик меморіалізації. Окрім того, будуть і освітні проєкти та лекції, направлені на зміцнення експертності середовища, що працює з темою пам’яті.

Буде багато і міжнародної співпраці. Зокрема я сподіваюся, що цьогоріч нам вдасться втілити один міжнародний проєкт, що визначить параметри й больові точки загальноєвропейської системи пам’ятання минулого, і дозволить нам показати, як хиби у формуванні світової системи міжнародного права і безпеки після Другої світової війни призвели до кризи через 80 років. Адже цей досвід також може бути корисний для нас, аби розуміти, куди рухатись і що робити, аби після досягнення справедливого миру покарання понесло не лише військово-політичне керівництво Росії, а й всі росіяни, що мають відношення до цієї війни та її злочинів. Питання про провину росіян має бути порушене на міжнародному рівні так само як свого часу йшлося про провину німців за злочини Другої світової.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple Music готується до оновлення у стилі TikTok
InternetUA
2025-05-03T01:01:23Z
"Сама обирає, що вдягнути": найменша собака у світі взяла участь у модній фотосесії
Фокус
2025-05-03T00:27:08Z
За час повномасштабної війни в Україні загинули 201 митець та 103 медійники
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:35Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-02T21:10:39Z
Уперше заговорила про війну: Орбакайте визначилася з позицією
GlavRed
2025-05-02T20:25:16Z
Які містичні секрети приховує Київська фортеця: невідомі історії таємничого місця
Gazeta UA
2025-05-02T20:10:13Z
Зваблива дівчина українського футболіста вразила публіку вогняними фото
24tv
2025-05-02T19:48:56Z
Відкритий понад 120 років: що пропонує Національний художній музей сьогодні та скільки це коштує
Telegraf
2025-05-02T19:39:26Z
Що дивитися на Netflix у травні: 6 фільмів та серіалів, які вийдуть цього місяця
24tv
2025-05-02T19:33:11Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
3 причини: навіщо Китаю участь його військових у параді в Москві
24tv
2025-05-03T01:39:18Z
Рубіо заявив, що США більше турбують глобальні виклики, ніж війна в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:12:42Z
Безвіз для Румунії анульовано: адміністрація Трампа посилює контроль кордонів
Gazeta UA
2025-05-03T00:57:29Z
Причина дуже проста: чому Путін оголошує "перемир'я" лише на три дні
24tv
2025-05-03T00:33:18Z
Україна шукає країну-посередника для повернення цивільних з російського полону
Хвиля
2025-05-03T00:30:04Z
РФ може захопити одразу кілька країн НАТО: хто перебуває в зоні ризику
GlavRed
2025-05-03T00:27:47Z
Трамп почав чистку в ЦРУ: звільнять понад тисячу співробітників
Gazeta UA
2025-05-03T00:21:15Z
У Трампа розробили пакет санкцій проти банківського сектора РФ та "Газпрому": Reuters про деталі
Хвиля
2025-05-02T23:45:03Z
Столи на верхніх полицях і розетки: який вигляд мають нові вагони Укрзалізниці
GlavRed
2025-05-03T00:48:51Z
TikTok інвестує €1 млрд у будівництво дата-центру в Фінляндії
InternetUA
2025-05-03T00:01:13Z
Через мита США ще один автозавод у Канаді скорочує працівників
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:21Z
General Motors скорочує сотні робочих місць у Канаді, щоб уникнути митних обмежень та задовольнити Трампа
Топ Жир
2025-05-02T21:00:24Z
Іспанські енергозбої напередодні блекауту викрили проблеми мережі — Reuters
iPress
2025-05-02T20:49:53Z
Temu припиняє прямі поставки з Китаю до США через нові мита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T20:27:44Z
Продажі Tesla впали більш ніж на 80% у Швеції – і це лише початок
Топ Жир
2025-05-02T20:15:30Z
"Укрзалізниця" отримала плацкартні вагони нової моделі вперше за часи незалежності
Комсомольская правда
2025-05-02T20:01:48Z
Найдешевша квартира у Дніпрі: де продають житло з євроремонтом за 16 тисяч, фото
Политека
2025-05-02T20:01:22Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українські бійці візьмуть участь у британській військовій процесії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:39:40Z
"Суперрекордна" сума: викладач УжНУ "похвалився" зарплатою, що викликало сміх у мережі
Фокус
2025-05-03T01:36:04Z
Дитячий конкурс з "дорослою" назвою провели в Мукачеві - українці і сміються, і обурені одночасно
Telegraf
2025-05-03T01:33:08Z
Місячний гороскоп на 3 травня: що не можна робити у цей день
GlavRed
2025-05-03T01:24:30Z
Сили оборони дронами знищили вісім російських гармат на Лиманському напрямку
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:56Z
На Запоріжжі працює ППО
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:17Z
В Армія+ запустили опитування про військові шпиталі
InternetUA
2025-05-02T23:01:22Z
Сили оборони відбивають спроби росіян висадитися на острові Бугаз та форсувати Дніпр
Хвиля
2025-05-02T22:12:46Z
У Києві автомобіль збив на смерть чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:36:00Z
Потужний вибух у порту Ірану: опубліковано супутникові знімки наслідків
ZN UA
2025-05-02T23:00:42Z
Майже 50 постраждалих: Росія вдарила по цивільних будівлях у Харкові, деталі
Фокус
2025-05-02T22:45:49Z
Майже пів сотні постраждалих, розтрощені будинки і машини: наслідки атаки на Харків
GlavRed
2025-05-02T22:28:16Z
Тернопільські поліцейські затримали ділка, який намагався заробити на військовому
Украина Криминальная
2025-05-02T21:09:19Z
Москву накрив рекордний за 116 років снігопад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T21:00:09Z
Їх вбила Росія: в Укрзалізниці розповіли про пару залізничників, які загинули на Одещині
24tv
2025-05-02T20:16:43Z
Mercedes-"гелік" влетів у групу людей біля метро в центрі міста
TSN
2025-05-02T19:51:17Z
Росія тероризує Харків "Шахедами": у місті багато постраждалих
24tv
2025-05-02T19:48:35Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Що приготувати на вечерю швидко і легко: рецепти, які ви точно полюбите
24tv
2025-05-02T16:51:55Z
Залишилося 20% шлунку: Володимир Жогло пояснив причину різкого схуднення
Факти ICTV
2025-05-02T15:40:41Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Возз'єднав сам Всесвіт: 4 пари знаків, які не можуть жити одне без одного
GlavRed
2025-05-03T01:03:06Z
Найогидніший будинок у кварталі: Mansory тепер займається нерухомістю
Топ Жир
2025-05-02T23:30:18Z
Там навіть наливають: таксист здивував українців сервісом
Telegraf
2025-05-02T22:33:46Z
Полуниця буде рости шалено: секрет лише в підливанні
24tv
2025-05-02T21:39:29Z
Його злизуватимуть з тарілки: простий рецепт нереально смачного полуничного тірамісу
24tv
2025-05-02T20:51:42Z
Категорично забудьте: чому не можна передавати гроші з рук у руки
24tv
2025-05-02T20:33:57Z
Як садити зелену цибулю у квартирі: є простий секрет
24tv
2025-05-02T20:03:25Z
Висадіть на ділянці чорнобривці: користь для городу важко переоцінити
24tv
2025-05-02T19:48:13Z
Витратите мінімум часу: як посадити кріп за допомогою звичайної пляшки
Telegraf
2025-05-02T19:48:04Z
У Миколаєві пролунали вибухи, місто атакують "шахеди"
ZN UA
2025-05-03T01:13:54Z
На Донеччині росіяни окупували ще один населений пункт, підрозділам ЗСУ загрожує оточення - DeepState
ZN UA
2025-05-03T00:34:43Z
"Ракетна небезпека": у районі Кримського мосту пролунала серія вибухів
Фокус
2025-05-02T23:36:49Z
Від заморозків до +26°: вихідні в Україні будуть і з сонцем, і з дощем
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:54Z
Лінія фронту станом на 2 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:22:39Z
Вибухи лунають один за одним: Харків під масованим ударом Шахедів
GlavRed
2025-05-02T23:22:32Z
Унаслідок атаки дронів у Харкові постраждали 12 людей
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:27Z
У Криму лунають потужні вибухи, окупанти перекрили міст
24tv
2025-05-02T23:00:10Z
Родичі зниклих безвісти штурмовиків провели акцію-нагадування у Києві
ZN UA
2025-05-02T22:58:20Z
Вернидуб: Нам дуже пощастило, що Рух не забив
Football.ua
2025-05-02T21:37:45Z
Де Брюйне приніс Манчестер Сіті мінімальну перемогу над Вулвергемптоном
Football.ua
2025-05-02T21:36:56Z
Райо Вальєкано переграв Хетафе у мадридському дербі
Football.ua
2025-05-02T21:19:50Z
Торіно врятувався від поразки проти Венеції
Football.ua
2025-05-02T20:52:45Z
Гайденгайм і Бохум голів не забили
Football.ua
2025-05-02T20:43:41Z
Даніель Дюбуа пообіцяв перемогу над Усиком: що він готує для чемпіона
GlavRed
2025-05-02T20:25:38Z
Бразилія чекає рішення Анчелотті та Реала Мадрид щодо відходу італійця
Football.ua
2025-05-02T20:25:31Z
Промоутер Дюбуа запросив Володимира Зеленського в Лондон на бій проти Усика
24tv
2025-05-02T20:21:25Z
Бруну Фернандеш: На Олд Траффорд нам не слід забувати, що Атлетік – це дуже сильна команда
Football.ua
2025-05-02T19:55:15Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T00:33:50Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Lotus створив ретро-версію Emira з прихованою даниною поваги Джиму Кларку
Топ Жир
2025-05-02T22:30:26Z
Акіо Тойода стверджує, що електромобілі забруднюють навколишнє середовище більше, ніж вважають
Топ Жир
2025-05-02T21:15:14Z
Водіям розповіли, чи законно заряджати авто з вікна квартири
Хвиля
2025-05-02T19:24:11Z
Власник Volvo подав до суду через знецінення його гібридного авто після оголошення відкликання
Топ Жир
2025-05-02T19:15:59Z
BYD скопіювала дизайн Genesis настільки точно, що це вражає
Топ Жир
2025-05-02T19:15:13Z
Microsoft переходить на акаунти «без паролів»
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:04Z
Знайшли невідоме поховання вікінгів
Gazeta UA
2025-05-02T22:39:09Z
Бази інопланетян існують на Землі та на Титані: ЦРУ розсекретило документи
Фокус
2025-05-02T21:37:22Z
Тім Кук прокоментував чутки про підвищення цін на гаджети Apple
InternetUA
2025-05-02T20:28:13Z
Microsoft розкрила головну загрозу для Windows: як захистити комп'ютер від нової небезпеки
InternetUA
2025-05-02T19:37:27Z
Вчені навчились "слухати" дерева: насправді вони мають систему комунікації
24tv
2025-05-02T19:18:40Z
Що зробити, щоб продовжити життя свого смартфона та заощадити гроші: 8 простих порад
24tv
2025-05-02T19:12:18Z
Вчені дізнались, як дерева діляться інформацією між собою
ТСН
2025-05-02T18:36:24Z
Археологи виявили стародавній камінь, який усіх здивував: у чому причина
GlavRed
2025-05-02T18:27:30Z